Frans Wijsen: Noodhulp gebaat bij samenwerking CckLc Soura/nt kerk wereld „Eigenlijk is er niets nieuws onder de zon IKV-secretaris Faber: kerkelijke dissidenten blijven steunen De beste wervingsuitingen van 1989 nu in boekvorm verkrijgbaar. £cidóe6ou4a/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSouocuit MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 PAGINA Boesak afgetreden als voorzitter WARC GENEVE De Zuidafrikaanse theoloog dr. Allan Boesak is afgetreden als voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC). Dat heeft de algemeen se cretaris Milan Opocenski afgelopen weekeinde van de WARC meegedeeld. Boesak, sinds 1982 voorzitter van de WARC, nam in juli ontslag als voorzitter van de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk in Zuid-Afrika en als predikant in Bellville bij Kaapstad. Hij besloot daartoe, nadat bekend was geworden dat hij een buitenechtelijke relatie had met de blanke tv-producer Elna Botha. Boesak heeft in een interview gezegd, dat hij in september een politieke carrière wil beginnen. Hij zal zich niet bij een politieke partij aansluiten, maar op gemeentelijk niveau mensen helpen die strijden voor hun democratische rechten. Bedevaart van Noord-Rusland naar berg Sinaï MOSKOU Een organisatie in de Sovjetunie bereidt een be devaart op nagebouwde oude schepen voor van het noorden van de Russische Republiek naar de berg Sinaï in Egypte. On geveer 100 orthodoxe en protestantse christenen, joden, mos lims, journalisten en geleerden zullen aan deze bedevaart deel nemen. Dat bericht het Sovjetpersbureau Novosti. De bede vaart wordt georganiseerd door de organisatie 'Zending Gou den Tijdperk', waarin onder meer samenwerken de Russisch- Orthodoxe Kerk, de afdeling voor internationale betrekkingen van moslimorganisaties in de Sovjetunie, het Sovjetministerie van scheepvaart, het ministerie van cultuur van de Russische Federatie en de internationale club van journalisten. Men hoopt vaker bedevaarten naar heilige plaatsen te kunnen orga niseren. Voormalig predikant wordt priester UTRECHT Paus Jo- hannes Paulus II heeft in gestemd met de priester wijding van de voormali ge gereformeerde predi kant drs. M. Los. Los (43), gehuwd en vader van vijf kinderen, ging in 1987 over naar de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Hij heeft de afgelopen jaren pasto rale ervaring opgedaan in de parochie van De Meern. Dat heeft het aartsbisdom Utrecht mee gedeeld. Los wordt op 8 september in de kathedrale kerk van Utrecht diaken gewijd. Over de datum van de priesterwij ding is nog geen beslissing ge nomen; gewoonlijk is deze minstens een half jaar na de diakenwijding. Kort na zijn overgang naar de Rooms-Katholieke Kerk richtte Los met steun van kardinaal Simonis aan de paus het verzoek tot de dia ken- en priesterwijding te worden toegelaten. De afgelo pen drie jaar is tussen het aartsbisdom en het Vaticaan uitvoerig overleg geweest. Vooral de vragen rond het ce libaat kregen volgens het aartsbisdom veel aandacht. Zou de priesterwijding van een gehuwde man geen erger nis geven en zou ze niet kun nen worden gezien als eerste stap op weg naar opheffing van het celibaat, vroeg men zich af. Los was na zijn studie theolo gie aan de Vrije yniversiteit vier jaar gereformeerd predi kant in Sint-Pancras. Van 1979 tot zijn breuk met de Ge reformeerde Kerken werkte hij in Velp-Roozendaal. Voor zijn overgang naar het rooms- katholicisme gaf hij destijds als belangrijkste reden, dat de RK Kerk te midden van de oecumene ononderbroken de band met de kerk van de apostelen uitdrukt. De hando plegging van de bisschop, waardoor het ambt van de apostelen wordt doorgegeven, is daarvoor voor hem een te ken. Sinds 1950 heeft de paus al enkele keren de priesterwij ding toegestaan van een ge huwde voormalige predikant. De bekendste is de emeritus hoogleraar in de oecumenica te Nijmegen, dr. H. van der Linde, die in 1960 van de Ne derlandse Hervormde Kerk overging naar de Rooms-Ka- tholieke Kerk en in 1967 priester werd gewijd. Egoïsme is die afschuwelijke ondeugd die niemand in anderen wil vergeven en waarvan niemand zelf vrij is. Henry Ward Beecher Negen hulpverleningsorga nisaties in ons land vormen samen 'De Samenwerkende Hulporganisaties': Artsen zonder Grenzen, Mensen in Nood, Novib, Unicef Neder land, Tear Fund, stichting Oecumenische Hulp (SOH), Memisa Medicus Mundi, het Nederlandse Rode Kruis en Ter re des Hommes. Vorige week heeft Frans Wijsen, directeur van Mensen in Nood, de voorzittershamer overgenomen van zijn colle ga Henk Zomer van SOH. Samenwerken in een goede geest, dat is het voornemen van Wijsen voor het komen de jaar. 's-HERTOGENBOSCH Achter de gironummers 555, 797 en 800 800 gaat 'De Samenwerkende Hulporganisaties' schuil, een verband tussen negen organisaties in ons land. Bij grote rampen in de (derde) wereld treden de negen als één instelling naar buiten om fondsen te werven voor noodhulp en wederopbouw. De verzuiling staat een goede relatie niet in de weg, zo blijkt. Die goeie relatie is er misschien zelfs wel juist dank zij de verschillen, mijmert de nieuwe voorzitter, Frans Wij sen (60). De statuten die vorig jaar werden opgesteld houden angstvallig rekening met de vrijheid van de partners. Fondsenwerving voor aardbe vingen, orkanen, overstro mingen gebeurt in broederlij ke samenwerking. De beste ding van het ge(d in de nood- gebieden is daarentegen zaak van de hulpinstanties zelf. Wijsen vindt dit wel zo ver standig: „Op die manier be strijken we een heel scala van internationale hulpnetwer ken. Mensen in Nood is met de rooms-katholieke kerk verbonden, SOH met de We reldraad van Kerken, het Rode Kruis is aangesloten bij de Wereldliga van het Rode Kruis. Als samenwerkings verband zijn we op die ma nier heel wendbaar in het doorsluizen van het geld." Lastig Negen organisaties, negen vi sies op hulpverlening, negen verschillende tradities. Wijsen kan het er tijdens zijn voorzit terschap nog lastig mee krij gen. „Blij met de verzuiling? Dat is een zwaar woord. Toch kun je in ons land niet anders verwachten. Kerken, omroe pen, verenigingen, letterlijk alles is opgedeeld. Het zou VERZUILING OPENT DEUREN IN RAMPGEBIEDEN Frans Wijsen, voor een jaar voorzitter van 'De Samenwerkende Hulporganisaties': „Verschillen tussen de organisaties werken in het voordeel." FOTO: PIERRE VAN DE MEULENHÖF eenvoudig een godswonder zijn als er maar één hulporga nisatie bestond. En eigenlijk vind ik het heel waardevol dat mensen volgens hun eigen opvattingen geld via die ka nalen kunnen storten waarin zij vertrouwen hebben." Dank zij de verschillende po ten van 'De Samenwerkende Hulporganisaties' is de weg vrij naar bijna alle belangrijke internationale hulpkanalen. Wijsen: „We zijn niet zo mak- .kelijk voor één gat te vangen. Het geld voor Iran na de aardbeving bij voorbeeld loopt via het Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen. Men sen in Nood krijgt geen poot aan de grond in het islamiti sche Iran." Ander voorbeeld: „Hulp aan Armenië vóór de radicale om wentelingen lag in eerste in stantie voor ons een beetje moeilijk. Wij wilden de zeker heid dat de kerken ter plaatse bij de verdeling van het geld zouden worden betrokken. Dat kon na overleg." „Bij sommige Europese acties doet de Novib niet mee omdat het een derde-wereldinstel- ling is. We vinden dat geen probleem omdat het geld niet verloren gaat maar via andere partners wordt doorgesluisd." Actieve deelname of niet, mo rele steun geven de negen in het verband elkaar wel. „En ik hoop dat het zo blijft. Ik zou het verschrikkelijk vin den als één van ons om ideo logische redenen onschuldige slachtoffers zou laten stikken. Trouwens, ons statuut voor ziet niet eens in de mogelijk heid dat een organisatie af haakt." Ondenkbaar Samenwerking tussen hulpin stanties van diverse pluimage - rooms, calvinistisch, neu traal, specialistisch, algemeen - was tot het begin van de ja ren tachtig ondenkbaar. Zo veel hoofden zoveel zinnen; dat gold ook voor de 'derde wereld-freaks'. Frans Wijsen herinnert zich het gerommel uit die tijd. Hij werd in 1984 directeur van de rooms-ka tholieke stichting Mensen in Nood na ruim twintig jaar als verslaggever bij de Maasbode en de KRO te hebben ge werkt. „Na een overstroming stonden de kranten en de om roepen bol' van advertenties, gironummers en namen. Dat wekte weerzin op bij de men sen maar ook de omroepen vonden die brij vervelend. Met 'Eén voor Afrika' hebben we toen de knoop doorge hakt." Groot voordeel van de samen werking (overigens pas sinds vorig jaar augustus officieel) is volgens Wijsen een bespa ring van tijd en energie. „Bij een aardbeving of orkaan hoeven we niet eerst kostbare tijd te verspillen met de vraag 'Is deze ramp groot genoeg voor een gezamenlijke actie?' Ons contact en de ervaring van jaren maken die afwe ging nu vrij makkelijk." De omroepen blijken ook ge williger om zendtijd af te staan nu de negen de koppen bij elkaar steken. De een dracht maakt indruk in Hil versum. En niet alleen daar, ook het kijkerspubliek in den lande geeft guller. De 'impact' van een gezamenlijk optreden is dus ontegenzeggelijk groter, erkent ook Wijsen. „Onze gi ronummers raken zo zoetjes aan ingeburgerd." Toch blijft het gokken, zo'n nationaal gironummer. Want de vrijgevigheid van de zuini ge Hollander is van meer fac toren afhankelijk dan beelden van starende kinderogen, et terende wonden of massa's apathisch neerhurkende vrouwen en mannen op het tv-scherm. En na vier van zulke uitzendingen zijn de tranen wel opgedroogd. Het jaar 1988 was een desas treuze voltreffer. Overstro mingen in Sudan, Bangladesh, een cycloon in de Golf van Bengalen, orkanen in het Ca- ribisch gebied en op de Fili- pijnen, tenslotte nog een aard beving in Armenië. Hoe krijg je mensen zover dat ze blijven geven? Wijsen: „We hebben ons serieus afgevraagd of we voor de orkaanramp op de Caribische eilanden weer een actie moesten organiseren. Toch gedaan hoewel de op brengst tegenviel: 220 dui zend." Sudan en Bangladesh scoor den met achtereenvolgens 5,6 en 10 miljoen beter. Wijsen haalt zijn schouders op. „Tja, het is een ongewisse sector, die noodhulp. Maar moet je mensen op Haïti dan -laten verrekken omdat anderen in Bangladesh verdrinken?" ANNE MARIE VAN DER KOLK RiHrlPnriP ^OlHptPn Amerikaanse soldaten in een kerk in Clarksville in Tennessee bidden voordat zij worden uitge- ljiuuvsi uviuuiv/i zonden naar Saudi-Arabië. Zij maken deel uit van een luchtmachtdivisie. foto: ap PASTOOR OVER GENEZENDE KRACHT BONIFATIUSBRON r>r> DOKKUM "Als men sen genezende kracht toeschrijven aan het wa ter van de Bonifatius- bron, dan is er eigenlijk niets nieuws onder de Dat is de reactie van pastoor H. Peters uit Dokkum op de bijzondere gebeurtenis die zich op zondag 29 juli in Dok kum heeft afgespeeld. Het Sneekse echtpaar Ype en Jan- ny Brandsma dompelden op die dag hun negen maanden oude dochtertje Nephtis die nogal last had van een roche lende hoest, in het water van de Bonifatiusbron. Op de weg Peters had die dag een pas toor uit Duitsland te gast en leidde hem rond door de Bo- nifatiuskapel. Bij de Bonifati usbron zag hij het Sneker paar rondlopen. De pastoor hoorde een parochiaan nog zeggen: 'Je moet het kindje niet in het water onderdom pelen want het water is sme rig. Morgen is je kind ziek'. Peters had er echter geen aandacht aan besteed. Nadat zijn Duitse gast vertrokken was, liet hij Ype en Janny Brandsma de kerk nog zien. Twee dagen later hoorde de pastoor via de telefoon dat hun dochtertje genezen was. Pastoor Peters vertelt aan de ervaring van Janny en Ype Brandsma niets af te willen doen, maar heel voorzichtig te willen zijn om hier conclusies aan te verbinden. Wel weet hij uit de geschiedenisboeken dat in de loop van de jaren in Dokkum bijzondere dingen zijn gebeurd die aan de Boni fatiusbron zijn toegeschreven. Als voorbeeld wijst hij op Ka tholieke Illustratie. In de ia- ren '30 meldde dit blad dat het water van de Bonifatius bron van oudsher 'genezende kracht' bezat. Dat epidemieën in Dokkum relatief weinig slachtoffers maakten, werd aan de kracht van het bron water toegeschreven. Het wa ter bezat, aldus de Katholieke Illustratie, niet alleen eigen schappen om de koorts te la ten verdwijnen, maar behoed de ook voor razernij. "Sukke lende en kwijnende mensen" kregen dankzij het water de gezondheid terug. Pastoor Peters heeft dit jaar zelf een bezoek gebracht aan de bedevaartsplaats Echter- nach waar de apostel der Friezen Willibrord begraven is. "Ik heb mijn hand daar ook in de bron gehouden. Het water herinnert mij aan Christus als de bron van Le vend Water". Als gelovigen hebben we symbolen nodig, vindt de pastoor. "Als je ver liefd bent op iemand heb je toch ook symbolen nodig". DEN HAAG De dissi denten die in de Oosteu- ropese kerken de nauwe samenwerking van de kerkleiding met de com munistische regimes heb ben bestreden, verdienen ook nu nog steun van de westerse kerken, aldus IKV-secretaris Mient-Jan Faber. Zij hebben daar volgens hem recht op, omdat zij als kleine groep niet alleen politieke vraagstukken binnen hun kerk aan de orde willen stellen, maar ook nauwe re contacten tussen ker kelijke gemeenten in Oost en West stimuleren. De IKV-secretaris woonde deze week in de Roemeense stad Cluj een internationale conferentie bij van kerkelijke vredesactivisten uit Roeme nië, Tsjecho-Slowakiie, Hon garije, Polen, Engeland en Nederland. Zij beraadden zich over het falen van de kerken onder het communisme in de afgelopen veertig jaar en de positie van minderheden in Europa. Tot de sprekers zou bisschop Laszlo Tökes behoren, wiens overplaatsing eind vorig jaar het sein gaf voor de opstand tegen het bewind van de Roe meense dictator Nikolae Ceausescu. Tökes raakte ech ter op weg naar de conferen tie ernstig gewond bij een on geluk. Het is zeer de vraag, of hij volgende maand in Drie bergen aanwezig zal zijn bij de opening van de Vredes- Het westen, aldus Faber, doet er goed aan hulp aan specifie ke groepen in Roemenië te verstrekken, ook al voldoet het regime daar niet aan de maatstaven die aan een demo cratie mogen worden gesteld. Een isolement van het land draagt het gevaar in zich, dat de situatie er verhardt, aldus Faber die onder de indruk is geraakt van de „immense ar moede" in Roemenië. Omdat de conferentie in het Hongaarssprekende deel van Roemenië werd gehouden, was aan alle landen gevraagd vertegenwoordigers van cul turele minderheden in hun land in de delegatie op te ne-, men. Van de tien Nederlandse deelnemers kwamen er vijf uit Friesland. De directeur van de Fryske Akademie, L.G. Jansma, ging in een in leiding in op de strijd van de Friezen voor erkenning van hun rechten. De conferentiedeelnemers waren het er volgens Faber over eens, dat alleen in inter nationaal verband een oplos sing voor de problemen van de minderheden in Europa kan worden gevonden. e iijr Handige propaganda van Irakra PRESIDENT Saddam Husayn van Irak heeft het afgelop weekeinde een verklaring afgelegd die formeel gericht w ,n* tot de VS. Washington, aldus Husayn, zou door druk op jet raël er voor moeten zorgen, dat dat land zich terugtrekt i et de bezette gebieden: de westelijke Jordaanoever, de GaziC*> strook en de Golanhoogte. Vervolgens zou Irak zich teru P trekken uit Kuwayt. In feite was deze handige propaganc ep zet slechts gericht op het Arabische thuisfront en dan nijg zozeer op de zoals altijd verdeelde leiders van de Arabisc i landen, maar op de bevolking. In tal van Arabische landen zijn het afgelopen weekeim opnieuw demonstraties gehouden ter ondersteuning van Sa dam Husayn. Onder de Arabische bevolking zien grote gro pen in hem de nieuwe Arabische leider, die het aandurft strijd aan te binden met de VS en Israël. Met zijn verklarii heeft de Iraakse president tegenover de Arabische bevolkii de tweeslachtige houding aan de kaak willen stellen van h Westen en vooral van Amerika, dat enerzijds krachtig o treedt tegen de inval van Irak in Kuwayt en anderzijds meer dan twintig jaar de aanwezigheid van Israël in de l zette gebieden tolereert. Cl HANDIG heeft de president van Irak ingespeeld op de g aa voelens van grote groepen Arabieren, die emotionele bezw el ren hebben tegen het zich mengen van niet-Arabische strijier krachten in de Golf, in wat zij als een intern Arabisch coi ai flict beschouwen. Tegelijkertijd heeft hij alle Arabieren g :h mobiliseerd tegen Israël, de Egyptische president afgeschi derd als een verrader en zijn eigen positie in de Arabisch wereld daarmee aanzienlijk versterkt. Aan de verklaring van Saddam Husayn zit ook een ande interessante kant. Hij heeft indirect laten blijken zo beducl te zijn voor de samenbundeling in Saudi-Arabië van strij krachten afkomstig uit het Westen en een aantal Arabiscl a; landen, dat hij enigszins water bij de wijn wil doen. Zijn b o{ reidheid zich onder voorwaarden terug te trekken uit Ki wayt komt er immers op neer, dat hij dat door hem verove de gebied niet meer beschouwt als „een onafscheidelijk deBl van het Iraakse vaderland". OoK over de economische boycot van zijn land maakt Sad en dam Husayn zich duidelijk grote zorgen. Zijn oproep aan diel vrouwen in zijn land het hoofd te bieden aan de economischan sancties van de VN-organisatie door zuinig te zijn met voe< sel en kleding en vooral niet te hamsteren, kan niet andeiQl worden uitgelegd. Ongetwijfeld zal er al flink gehamster zijn door die groepen inwoners van Irak die het geld ervoc hebben. Mede als gevolg daarvan zal er hier en daar al g* brek zijn aan bepaalde goederen. IRAK is voor meer dan negentig procent van zijn inkomst* ri< aangewezen op de inmiddels lamgelegde uitvoer van olie, h heeft al enorme financiële schulden en het moet tachtig pr cent van zijn voedsel invoeren. Toen Irak de langdurige oo tegen Iran begon had het grote voorraden voedsel aang f legd, een voorzorgsmaatregel die Saddam Husayn voor de i j val in Kuwayt echter niet heeft getroffen. Zijn opmerking* at over ruime voorraden berusten op grootspraak, zodat zijn o c" roep aan de vrouwen van zijn land de grootst mogelijke ziïn nigheid te betrachten bittere noodzaak was. el Als u wilt weten wat creatieve personeels- wervingsuitingen zijn, moet u even een boek bestellen: het jaarboek personeelswemng van de SJP. Daarin vindt u alle genomineerde en bekroonde uitingen van 1989. Een boek waar niemand omheen kan die met arbeidsmarktcommunicatie te maken heeft. U kunt het nu bestellen door fl. 35,- per exemplaar over te maken op postgiro 5872292 ig t.n.v. SJ|P Jaarprijzen Personeelsad- I vertenties te Haarlem. PERSONEELSADVERTENTIES Jaarprijzen Personeelsadvertenties. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11,2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand 24,85 per maand f 25,85 per kwartaal 74,10 per kwartaal 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2