oc- Kabinet zendt twee schepen naar de Golf VS ziet niets in vredesplan Irak )oe wil ook aanblijven ia ingrijpen vredesleger chip eter te ekijken BROCCOLI EN GEHAKT 14 Dagen Gratis miiHi'wiimi HET WEER Maandag 13 augustus 1990 81ste jaargang rio. 24800 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 iNROVIA De Liberiaanse president Doe is vast van plan nog een in functie te blijven als een Westafrikaanse vredesmacht een einde de burgeroorlog in het land heeft weten te maken. De vredesmacht i 2500 militairen moet een dezer dagen aankomen om een eind te een aan de oorlog tussen het leger en de rebellen. De leider van de angrijkste oppositiegroep, Taylor, verzet zich tegen elke vorm van tenlandse inmenging in de acht maanden oude burgeroorlog. Vol- s waarnemers is zijn rebellenleger een alles-of-niets offensief begon- om president Doe en het restant van diens leger te verslaan. De :llen bevolen zaterdag de evacuatie van het St Joseph ziekenhuis uit st Voor een tegenaanval van het leger. In het ziekenhuis, dat al sinds dag in de vuurlinie ligt, werken drie Nederlanders en negen Belgen r de humanitaire organisatie Artsen zonder Grenzen. De patiënten inmiddels overgebracht naar andere ziekenhuizen. Noodlanding inpolder Een Cessna 207, eigendom van de KLM, heeft zaterdagmiddag een geslaagde noodlanding gemaakt in een polder tussen de gemeenten Hazerswoude en Waddinxveen. Het vliegtuigje had te kampen met een motorstoring. De 41-jarige piloot wist zijn toestel onbeschadigd aan de grond te krijgen. foto: anp Nelson Mandela mogelijk minister JOHANNESBURG Nelson Mandela zou binnen enkele maanden minister kunnen worden. Dat schrijft de Zuida- frikaanse krant Sunday Star in haar editie van gisteren. Be gin deze week is tussen de re gering en het ANC gesproken over een eventueel minister schap van Mandela. Het ANC besloot op 7 augustus na een periode van 30 jaar de gewa pende strijd tegen de regering van Zuid-Afrika op te schor ten. Door die stap is de weg geopend naar onderhandelin gen over een nieuwe grondwet voor Zuid-Afrika. ISTERDAM De Or- lisatie van Sail Amster- heeft de hekken id de replica van de itindieVaarder Amster- (i zodanig verplaatst het publiek er dichter kan komen. Het pu- ?k kan nu in elk geval iee.ltelijk langs het iC-schip lopen. organisatoren hebben daar- gehoor gegeven aan de al- ene klacht van bezoekers kwaad waren dat ze het nkstuk van Sail niet van ïtbij konden bekijken. De isterdam wordt na de ma- statie verder afgebouwd zal in de loop van het na- toegankelijk worden voor publiek. '90 trok het afgelopen ikeinde bijna drie miljoen ingstelleriaen. Gisteren imen er ongeveer ander miljoen op het evenement zaterdag waren dat er 1,2 joen. Zo'n 350.000 mensen akten gebruik van de trein de pendelbussen. Degene- i die met de auto kwamen, rkten veelal tot hun ver- idering dat dit nauwelijks blemen opleverde; zij kon- de schepen tot zeer nabij meeste bekijks trok het linklijk jacht De Groene teek met aan boord onder leren koningin Beatrix en onprins Willem-Alexander, gistermiddag als admiraal vlootschouw afnam. Zo'n schepen namen deel aan 7,5 kilometer lange stoet. g;ina 3: „Heb ik toch nog koningin gezien". Van de miljoenen bezoekers bekeken velen het zeilspektakel vanaf het water, zodat het IJ op som mige plaatsen een overbevolkte indruk maakte. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Neder land stuurt vrijwel ze ker twee marinesche pen naar de Golf. Daarover hebben de meest betrokken be windslieden overeen stemming bereikt. De Tweede Kamer, van daag in speciale zitting bijeen, is het met deze keuze eens. De verwachting is dat de schepen over een week kunnen vertrekken. Zij 'zullen er circa twee tot drie weken over doen om in het oorlogsgebied te komen. Elk schip zal een beman ning hebben van 180 voor namelijk beroepsmilitairen. Het gaat om schepen uit twee verschillende klassen die beide over het goalkee per-systeem beschikken, een Nederlandse vinding die afweer biedt tegen de gevreesde Exocet-raketten van Irak. In elk geval zal er een standaardfregat gaan. Daarnaast maakt het fregat Witte de With een grote kans, hetgeen opmerkelijk is, omdat dit schip over een geavanceerd luchtverdedi gingssysteem en zeer Het marine-fregat Witte de With is nu nog te zien tijdens de manifestatie Sail '90 in Amsterdam, maar zal binnenkort vermoedelijk naar de Golf afreizen.foto: Stephen evenhuis nauwkeurige informatiesy stemen beschikt. Waarne mers maken daaruit op dat het kabinet bereid is een bijdrage te leveren aan eventuele oorlogshandel'n- gen tegen Irak. Vanmorgen kwam het ka binet bijeen. Premier Lub bers, vice-premier Kok en de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Ter Beek (defensie) hebben in het weekeinde koortsachtig overleg ge pleegd over deelname aan een internationale zee macht. Van den Broek heeft zijn collega's duide lijk gemaakt dat Nederland niet achter kan blijven. Lubbers vindt dat ook. Kok en Ter Beek beseffen dat deelname onvermijde lijk is, maar willen een hel dere omschrijving van en keiharde afspraken maken over de taak van de Neder- Bij de marine is de voorbe reiding al in volle gang. De vereniging belangenbehar tiging militairen meent dat er ook dienstplichtigen kunnen meegaan, maar dan uitsluitend op vrijwilli ge basis. Daarnaast meent de vereniging dat het per soneel een toeslag van ten minste 1500 tot 2000 gulden per maand moet krijgen. Dergelijke bedragen wer den ook gegeven toen Ne derland enkele jaren gele den mijnenvegers naar de Golf stuurde. rriekse ex-minister in cel egens corruptie HENE De voormalige Griekse vice-minister van economi- e zaken Nikos Athanasopoulos is zaterdag tot een gevange- itraf van drieëneenhalf jaar veroordeeld wegens corruptie, ïanasopoulos werd door een speciale dertien rechters tellende htbank schuldig bevonden voor zijn aandeel in het verdoeze- van de illegale verkoop van graan binnen de Europese Ge enschap. De rechtbank werd vorig jaar in het leven geroepen de voormalige premier Andreas Papandreou en vijf van zijn listers te berechten die bij verschillende schandalen betrok- waren. De straf die Athanasopoulos gekregen heeft, en ar tegen geen beroep mogelijk is, wordt gezien als een slecht irteken voor wat Papandreou nog te wachten staat. Grieken- d kreeg in 1987 een boete van vijf miljoen gulden van de EG dat het 20.000 ton Joegslavisch graan als Grieks graan had rverkocht aan België om onder EG-heffingen uit te komen. andelenkoersen Tokyo kelderen KYO Na de afgelopen week met ruim 3500 punten of 11,4 cent te zijn gedaald, zijn de aandelenkoersen op de effecten- rs van Tokyo deze week zeer slecht begonnen. De Nikkei- ex van de 225 fondsen kelderde met 1153,12 punten tot 76,43 punten, het laagste punt tot nu toe dit jaar. De daling, op zes na grootste in de geschiedenis van de beurs, bedroeg procent. Voor het eerst sinds april 1988 kwam de index on- de 27.000-grens terecht. spanningen in het Midden-Oosten, gecombineerd met een [ing van de korte rente, zorgden ervoor dat alleen maar stuk- werden aangeboden. Het ruime aanbod kwam extra hard nu de handel weinig voorstelt in verband met de vakantie- iode. 6 dinsdag en woensdag iben we groente en vlees le aanbieding. occoli, 10 gram hakt half-om-half, 1&49 7.49 A OC 0 gram albert heijn ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HUSAYN EIST TERUGTREKKING ISRAËL UIT BEZET GEBIED WASHINGTON/BAGH DAD De Verenigde Staten hebben het drie punten tellende vredes plan voor Kuwayt van de Iraakse president Saddam Husayn van de hand ge wezen. Husayn verbond in het voor stel de terugtrekking van Iraakse troepen aan het terug trekken van Israëlische en Sy rische troepen uit de bezette gebieden in Israël en Libanon. Verder eiste hij het vertrek van de buitenlandse troepen uit Saudi-Arabië en bevriezing van de door de VN afgekon digde sancties. President George Bush zei gis teren vanaf zijn vakantieadres niets positiefs te zien in de voorstellen van Husayn. Israël had al eerder op de avond de voorstellen als onaanvaard baar en goedkope propaganda bestempeld. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag liet weten dat Irak zich eerst uit Kuwayt moet te rugtrekken alvorens er over èen vredesregeling gepraat kan worden. De Jordaanse koning Husayn kon zich voor een deel in het plan vinden. „Ik begrijp niet dat regeringen voorbij kunnen gaan aan de door Israël bezette gebieden, terwijl zij de druk op Saddam Husayn opvoeren". Saddam Husayn had eerder op de dag de Iraakse bevolking opgeroepen de broekriem aan te halen en de helft minder te eten dan normaal. Het land dat vrijwel zijn hele voedsel- behoefte moet importeren kreeg eind vorige week op de wereldmarkt als gevolg van de VN-sancties al geen korrel sui ker meer aangeboden. Ook werd de bevolking gewaar schuwd dat iedereen die wordt gearresteerd wegens het kopen of verkopen van voedsel op de zwarte markt, wordt geëxecu teerd. Washington haalt de strop sinds gisteren nog strakker aan nu Amerikaanse marine schepen de uitvoer van alle Iraakse olie en andere goede ren over zee zullen verhinde ren. De VS dragen er zorg voor het woord blokkade niet te gebruiken, aangezien dat in diplomatiek jargon gelijk staat aan een oorlogsverklaring. Men gebruikt bij voorkeur de term 'militaire quarantaine'. Volgens Irak is er echter wel degelijk sprake van een blok- Over de voedselsituatie in Ku wayt zei de Deense ambassa deur aldaar dat er sprake is van een ruim aanbod. De eerste Arabische troepen, die Egypte, Marokko en Syrië zenden op grond van een vrij dag door de Arabische Liga aanvaarde resolutie, zijn in middels in Saudi-Arabië aan gekomen. In het geval van Egypte gaat het om 5000 solda ten. De VS brengen ook zon der ophouden materieel en soldaten over. Pagdna 5: Brit doodgescho ten bij Saudische grens. Bliksem treft Nederlanders in Lourdes LOURDES Elf Neder landse toeristen zijn zaterdag bij de Franse bedevaarts plaats Lourdes door bliksem getroffen. Er vielen geen do delijke slachtoffers; wel zijn de toeristen allen in zieken huizen opgenomen. Tijdens een bergwandeling in de Pyreneeën werden de elf overvallen door hagel en on weer. Twee gewonden zijn met een helikopter overgebracht naar de intensive care-afdelin- gen van ziekenhuizen in Lour des en Tarbes. De alarmcentra le SOS-international was van morgen druk bezig de terug keer van de Nederlanders per vliegtuig te regelen. De getrof fenen zijn afkomstig uit Zoeter- meer, Dordrecht, Groningen, Apeldoorn en Zwolle. Bosbrand teistert midden- Portugal Verslagen kijkt deze Zwitserse toerist naar de overblijfselen van zijn aanhangwagen die door de brand in de bossen bij de Por tugese stad Covilha verwoest is. De bos brand heeft aan één man het leven gekost en 25 gezinnen dak loos gemaakt. De man die omkwam kampeerde in de bossen buiten Covil ha. Hij kreeg een hartaanval, toen de vlammen het kam peerterrein omring den. De politie eva cueerde zeshonderd kampeerders van het terrein dat compleet ten onder ging in de vlammen, foto: epa INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER RECREATIE, EXPOSITIES E*1 EEN COMPLETE AGENDA 16 PAGINA'S Frans Wijsen: Noodhulp gebaat bij samenwerking Ouders Jessica (14): „Speciaal onderwijs afschaffen" Corruptie onderzoek Pakistan: heksenjacht of eerlijk proces? Volksopstand in Irak is mogelijk Mimiek legt basis voor nieuwe Katwijkse traditie Kijken naar dieren van circus Busch-Roland Lapjeskat steelt wasgoed van lijn DEN HAAG Bewoners van de Hart Nibbrigkade in de Haagse wijk Benoor denhout, die het afgelopen halfjaar regelmatig was goed misten van hun lij nen, weten nu wie de da der is. Een lapjeskat maakte washandjes, sok ken en slipjes buit en nam deze mee naar huis. De ei genaar van de kat is met vakantie, maar de vakan tie-oppas zag zaterdag dat de kat thuiskwam met een zilveren servetring. Bij na vraag in de buurt ontdekte ze dat een hele doos met spulletjes, vooral wasgoed, van buren afkomstig was. De kleptomane kat had er onder meer een gewoonte van gemaakt bij buren via een zolderraam naar bin nen te sluipen. Elke maandagavond gaat de heer J. te H. naar zijn biljartclub. „Dat is mijn lust en mijn leven", zegt hij. Tijd om de krant te lezen heeft hij op zo'n avond weinig, maar de rest van de week zit hij er toch geruime tijd in weggedoken. Tot voor kort nog in een landelijk ochtendblad. „Goed hoor, maar je leest 's avonds het nieuws van gisteren". Daar is hij achter gekomen, toen hij een proefabonnement op de Leidse Courant nam. „Ik ben er Snel op gea bonneerd en niet in de laatste plaats omdat er ook aan biljarten aandacht wordt besteed". Hieronder kunt u de bal ook aan het rollen brengen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I lk wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 J Naam: Voorl.: I Straat: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 o-°> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii CeidócSoutant Half tot zwaar bewolkt en in de nacht en ochtend vooral in het zuidoosten enkele regen- of onweersbuien. Overdag vooral in het westen perioden met zon. Minimumtempera tuur ongeveer 16 graden. Mid- dagtemperatuur tussen 20 gra den aan zee en 26 graden in het oosten van het land. Van nacht weinig wind

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1