Feyenoorder Yan der Laan verknocht aan de „show" Eric Regtop moet opnieuw beginne] Rob Baan ziet Cambuur niet als een degradatie SPORT CeidaeSoiwcwit MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 PAGINA I LEEUWARDEN De koffers van de familie Baan stonden eigenlijk al gepakt voor Griekenland. Uit dat land namelijk was een concrete aanbieding gekomen, om als voetbal- coach aan de slag gegaan. Plotsklaps echter veran derden de plannen. De koffers bleven weliswaar gepakt, maar nu voor een vakantie. Bij terugkeer namelijk lag er een baan klaar voor Baan bij Cam- buur/Leeuwarden. Zowel voor de Friese club, als voor de Rotterdammer een verbintenis die op de valreep, vlak voor aanvang van het nieuwe seizoen, werd beklonken. Cambuur had voordien nog bij de trainervakbond geïnfor meerd naar mensen die vrij waren ,maar kreeg vanwege het Popovics-echec geen inza ge in de lijst. Via Bob Maas kant, van de Stichting Ar beidszaken, werd men nog op merkzaam gemaakt op Lex Schoenmaker. De benoeming van Rob Baan (47) bij Cambuur kwam min of meer toevallig tot stand. De oud-Sparta oefemmeester trof de kersverse Cambuurspits David Loggie in Zeist en ver wonderde ziel) over de trans fer naar het hoge noorden. Loggie zou toch voor vijf jaar Haarlem als zijn domicilie kie zen? En Cambuur had toch geen trainer, dus hoe kon een dergelijke overgang dan tot stand zijn gekomen? Uit het antwoord van de Engelsman kon Baan opmaken dat de be drijvigheid in Leeuwarden niet tot staan werd gebracht door de afwezigheid van een trainer. T elef oonnummer Ook het bestuur kon knopen doorhakken en een nieuwe spits contracteren. IJzer sme den als het heet is dus. Baan vroeg naar het telefoonnum mer van het desbetreffende bestuurslid en contacte vice- voorzitter Jan Riedstra. Zou het niet mogelijk zijn dat Cam buur op Baan wachtte en dat Baan wel trek had in Cam buur? De coach die VVV en FC Den Haag naar de eredivi sie bracht zou weieens te duur kunnen zijn, zo meende men bij Cambuur, maar dat viel na een gesprek, terstond gearran geerd in Amsterdam, best wel mee. Althans het paste binnen de begroting van de Leeuwar ders. Aldus werd Baan, nadat man nen als Arend Bekhof en Henk Prinsen om verschillen de redenen hadden afgezegd, de nieuwe technische man bij Cambuur en ging een voetbal- avontuur in Griekenland of eventueel Curasao, Cyprus en Indonesië niet door. Ook een post als tweede man bij PSV, binnen handbereik als Dorjee zijn biezen had gepakt, moest Baan laten liggen. Telefonisch werd daags voor Baans vakan tie een accoord bereikt en was de ondertekening nadien slechts een formaliteit. Is Baan, die toch de laatste tijd actief was op het hoogste ni- Rob Baan heeft een opmerkelijke staat van dienst en heeft twee clubs de eredivisie binnengeloodst. Hieronder volgen de clubs waar hij de scepter zwaaide als coach. Toen SC Cambuur promo veerde naar de eerste divisie begon hij zijn loopbaan. 1965-1966 Jeugdtrainer FC Vlaardingen en Sparta 1966-1972 Trainer ADO, Den Haag, later FC Den Haag 1972-1978 Trainer FC VVV, gepromoveerd naar eredivisie in '76. 1978-1983 Assistent bondscoach onder Zwartkruis en Rijvers 1983-1986 FC Den Haag, ongeslagen gepromoveerd naar eredivi- 986-1988 Trainer Roda JC 1988-1990 Trainer Sparta 1990-1991 of langer trainer Cambuur Leeuwarden. veau, tevreden met een club als Cambuur „Ik ben eerlijk als ik zeg dat het me speet dat ik Sparta moest verlaten. Ze wilden een club die kon mee draaien bij de subtop en om dan na een jaar al de zak te krijgen is toch rijkelijk snel. Ik had de pech dat Valke zijn been brak, anders hadden we ons gemengd in de strijd voor Europees voetbal, daar ben ik zeker van. Je hebt voor een plaats in de subtop meer tijd nodig. Maar goed, het contract liep af en Sparta moest ontslag voor mij aanvragen. Dat werd evenwel geweigerd, maar aan „Het was ook geen kwestie van geld", vervolgt hij, „want sponsors wilden mijn salaris wel betalen. Ik zie het dan ook als een soort eenmansactie van de voorzitter, want met de rest van de club kon ik goed op schieten. Uit die hoek ver wachtte ik zulke zaken dan ook niet. Hans van Doorne- veld werd aangetrokken en ik wilde toen per se uit Neder land weg. Liefst in Belgie en dan op het hoogste niveau". Dat lukte dus niet en het werd tenslotte Cambuur/Leeuwar den. Hoe goed kent Baan de eerste divisie? „Laat ik het zo zeggen. Alle clubs heb ik zien spelen bij NAC in Breda. Daar ging ik zaterdagavond nogal eens heen. Wij voetbalden ten slotte op zondag. Cambuur echter heb ik niet gezien. Ver scheidene spelers zijn mij be kend, maar anderen zeiden me niets. Wel weet ik uit mijn tijd bij VVV en FC Den Haag dat het flink kon spoken hier in het Cambuurstadion. Je ging nooit met een gerust hart naar Leeuwarden". Rob Baan kreeg bij Cambuur een eenjarig contract voorge legd. Staat zulks niet haaks op zijn visie dat je meer tijd nodig hebt om iets neer te zetten? „Zowel ik als mijn vrouw", zegt Rob Baan, „wilden wei eens af van het alsmaar ver kassen. In die verhuizingen is ons hele kapitaal gaan zitten en je wordt er geen cent wijzer van. Ook Cambuur heeft le- ring getrokken uit langdurige verbintenissen en wilde het na de affaire Popovics kalm aan doen natuurlijk. Je kunt ech ter binnen redelijke termijn tot de slotsom komen dat het goed is verder te gaan en contract tussentijds verle gen". „Of", vervolgt Baan, „of ii natuurlijk, maar daar ga ik maar even niet van uit. M vrouw blijft daarom dit jaar Rotterdam wonen en ik h pas geleden een flat gekrej in Leeuwarden. Woensdag zondag ben ik in ieder gei thuis, dus we krijgen dit s 1RE- zoen een echte LAT-relatie' Volgens Baan moet het moj lijk zijn met Cambuur hc ogen te gooien. „We moet ons zeker in de strijd meng'a voor een periodetitel, ook A is het systeem zoals dat wordt gehanteerd verwerj|oe lijk. Het oude periodesystei was eerlijker 'en voorkw; l°f. vaak op voorhand dat n club, die als 16e eindigde, kon promoveren naar de e divisie. Maar goed, we hebb kansen en we zullen ze p< ken. De bestuurlijke wil 1 aanwezig, nu de uitvoei nog. Cambuur moet weer straling krijgen dan staan de sponsors weer in de rij. eerste prioriteit is echter: k' liteit op het veld. Dat is i vereiste". ROb DE JOl ROTTERDAM Er was flink wat heibel voor no dig, maar Harry van der Laan speelt nu toch in de Kuip. De spelersvak bond, Feyenoord en de 26-jarige Gouwenaar enerzijds en FC Den Haag en adviseur Dé Stoop anderzijds speel den hun spel zó hoog dat de transfer^ voor Van der Laan op een gegeven moment vooral „een principe-kwestie" werd. Met 7,5 ton werd het conflict uiteindelijk toch uit de wereld geholpen. „Ik ben toen wel op be paalde mensen afge knapt. Maar dat trekt al snel bij. Je leert de be trekkelijkheid van de dingen inzien". De over stap naar Feyenoord heeft Van der Laan ver anderd, maar niet heus. Gevoed door zijn voormalige trainer Co Adriaanse huldigt Van der Laan het standpunt dat „de voetballerij één grote show" is. De Goudse aanval ler, iets meer dan twee jaar geleden nog amateur bij het Rijswijkse RVC en nu de duurste speler die FC Den Haag ooit verkocht, speelt zijn rol in de show maar wat graag mee. Hij is er ver knocht aan en doet er zelfs graag nog een schepje boven op, waarmee hij zich onder scheidt van veel van zijn so berder collega's. „De mensen raken bij het profvoetbal soms helemaal de realiteit kwijt. Dat vind ik zó mooi. De pers ook. Dingen die in feite totaal onbelangrijk zijn, worden zó enorm opgeklopt. En als je ook ziet welke be dragen er in het profvoetbal omgaan! Maar juist omdat het zo'n gek wereldje is, ben ik wel heel blij dat ik erin ver zeild ben geraakt. Als ik geen voetballer was geweest? Ach, ik weet het niet. Misschien had ik dan bij m'n vader in de zaak gewerkt. Of zoiets gedaan als m'n broer (die sportjournalist is, red.). Ik wil wel ergens beginnen met mijn eigen columnpie. Zoals Gullit. Maar dan beter". Clement Met behulp van broer Pieter wil Harry van der Laan bin nenkort zijn eerste „stukkie" op papier zetten, al staat het hem nog niet voor ogen waar dat zou kunnen worden ge publiceerd. Wellicht in één van de werkjes van Kuip- club Feyenoord, die aanwinst Van der Laan in de jongste presentatiegids annonceerde als „Henk van der Laan". „Geen probleem. Een mis verstandje bij de drukker", reageert Harry van der Laan verrassend clement. „De ver warring was ontstaan door dat ook Henk Fraser een nieuwkomer is". Naast Harry van der Laan en Henk Fraser haalde het Rot terdamse bewind Bengtsson- Verbeek gedurende de afge lopen zomer ook doelman Ed de Goeij (in plaats van de naar SVV vertrokken Joop Hiele), de Roemeen Ion Sa- bau en de jeugdige Ulrich van Gobbel naar de Haven stad. Harry van der Laan ontbrak bij de eerste echte presentatie van de ploeg om dat hij kort voor het Rotter dam-toernooi een enkelbles sure had opgelopen. „Toch vormen Keur en ik het aan gewezen koppel. Ik vertrouw erop dat wij de eerste keus blijven", aldus Van der' Laan op de eerste dag van het toer nooi. So what Ook gedurende zijn Haagse periode waren de teksten van Van der Laan al doorspekt met zelfvertrouwen, waar door hij al rap etiketten als „bluffer" en „lefgozer" kreeg opgeplakt. „So what", rea geert hij oprecht laconiek. „Het ergste wat je kan over komen is dat bepaalde uit spraken je niet in dank wor den afgenomen. So what. Ik slaap er geen minuut korter door en het lijkt me voor de mensen ook wel leuk om te lezen. Waarmee je er mis schien weer een paar meer naar het stadion trekt. Dat is toch ook één van je taken als voetballer". In zijn prille loopbaan als profvoetballer kreeg Yan der Laan al meerdere maken te maken met de naweeën van zijn publicitaire „optredens". Zo miste hij prompt een stq^fschop nadat hij voor de camera had onthuld wat het geheim van zijn „niet-te-mis- senTpingel" was. En miste hij met FC Den Haag een duel in de eerste divisie nadat hij publiekelijk zijn verwonde ring had uitgesproken over het feit dat trainer Adriaanse per se een wedstrijd op een nat veld wilde laten door gaan (en verloor!). En zat hij vorig seizoen in Volendam voor straf op de tribune om dat hij, aldus Adriaanse, „FC Den Haag in diskrediet had gebracht". „Net als bij FC Den Haag zijn er bij Feyenoord regels dat je de club geen negatieve publi citeit mag bezorgen. Daar staat een boete op. Ik kan daar nu wat genuanceerder mee omgaan. Net als bij Adriaanse gaat het bij Feye noord om het collectief. Daarom is het een trainer z'n goed recht mij op een andere plaats neer te zetten (als meest vooruitgeschoven spits, red.) dan ik zelf denk dat goed voor me is. Dat laatste kan wel eens wrijvingen ge ven, omdat je op zo'n andere plaats misschien wel beter functioneert in het team, maar niet voldoet aan de ver wachtingen van pers en pu bliek". Zonder mokken Toch schikt Harry van der Laan zich zonder mokken in zijn rol, die hem theoretisch alle mogelijkheid biedt weer uit te groeien tot de meest scorende Nederlander in de eredivisie. Vorig seizoen ein digde Van der Laan (achter de door Hagenaar Gentile uitgeschakelde Romario) sa men met de (naar Bordeaux vertrokken) Wim Kieft met 21 treffers op de tweede plaats van de topscorersrang lijst. „Ik sluit geen wedden schappen af met mensen die zeggen dat ik dat aantal wel of niet haal. Dat vind ik zo'n onzin. Als er dergelijke vra gen komen, zeg ik: ik maak er 150". In de Rotterdamse Kuip er vaart Van der Laan, niet verwonderlijk, dat de stem ming er minder gemoedelijk is dan in het,Haagse. „Het gaat allemaal wat gejaagder, maar toch niet overdreven. En er is veel meer belang stelling voor de club. Vorig jaar kon ik zelf nog alle pers knipsels bijhouden (en ex- ploeggenoot Cor Lems plakte inmiddels negen videoban den met FC Den Haag en Van der Laan vol), maar nu is dat niet meer te doen. Van het Vrije Volk tot en met het Nieuwsblad van het Noor: den, iedereen schrijft over Feyenoord. Het lijkt me leuk om dat over een jaar of tien nog eens allemaal terug te zien". Belasting Van der Laan heeft zich nog geen idee gevormd over hoe hij er tegen die tijd bijzit. Warmpjes waarschijnlijk, want over zijn salaris heeft hij in Rotterdam niet te kla gen. „Ik heb niet veel vaste lasten, want ik heb geen ge zin en woon nog lekker bij m'n ouders thuis. Ik zet lek ker alles op de bank. Nou ja, alles. Ik moet nu wel gigan tisch veel belasting betalen en met mijn manier van le ven geef ik toch veel uit. Ik ben altijd vrij verwend; grote auto, mooi huis. Ik zou niet graag een stapje terugdoen". Sportief gezien is dat voor Feyenoord in feite nauwe lijks meer mogelijk. Na het dramatische seizoen '89/'90, waarin de Rotterdammers zelfs lager eindigden dan FC Den Haag móet de Rotter damse miljoenclub de weg te rug weer weten te vinden. „We moeten met Feyenoord proberen weer bij de eerste drie te komen", weet Van der Laan, die zegt „net als ie dereen" met afgrijzen het jongste WK voetbal te heb ben bekeken. „Ik heb me ge ërgerd dat bange, dat angsti ge bij het Nederlands elftal. Zelfs voor de wedstrijd tegen Egypte. Terwijl er bijna de zelfde groep stond als bij het EK! De belangrijkste reden was volgens mij dat de spe lers teveel met zichzelf bezig- waren. Alles en iedereen was beledigd. Tot en met Van Tiggelen toe. Cruijff heeft ge lijk als hij zegt dat de water dragers te belangrijk zijn ge worden". De perikelen rondom de aan stelling van de nieuwe bondscoach zegt Van der Laan nauwelijks te volgen. „Ik lees alleen de koppen en dan weet ik meestal al ge noeg. Verder houd ik me al leen met Feyenoord bezig, daar heb ik het al druk ge noeg mee. En wat er verder in de voetballerij gebeurt, so what. Hoewel, zo'n jongen als Huistra wordt heel erg over gewaardeerd als er acht ton voor hem moet worden be taald. En daarentegen wordt bijvoorbeeld Cor Lems enorm ondergewaardeerd. PSV wilde hem niet, omdat hij anderhalf miljoen moest kosten. Daar zullen ze in Eindhoven nog spijt van krij gen". Harry van der Laan is veranderd, maar niet heus. ROB LANGEVELD foto: dijkstra VELSEN Eric Regtop raakte op 28 april 1989 ernstig geblesseerd. Tij dens een training bij z'n toemalige broodheer FC Groningen kwam hij on gelukkig in botsing met Erik Groeleken. De artsen constateerden een verve lende breuk, er was na melijk ook een zenuw af gesneden. Voor de Drent begon een lange periode van herstel. Herstel die langer zou vergen dan aanvankelijk was ver wacht. Voor een brood voetballer is er niets erger dan een langdurige bles sure. Eric Regtop over kwam het, maar tot over maat van ramp blesseerde hij zich een maand gele- den wederom aan hetzelf de been. Hij blijft dus tob ben met zijn gezondheid. Ondanks de onverwachte te genspoed blijft Regtop de vro lijke jongen uithangen. Als hij weer fit is wil hij alsnog aanto nen dat hij wel degelijk een goede voetballer is. Via Telstar hoopt hij een contract bij een buitenlandse club te kunnen afdwingen. Een verhaal met de pingelaar die momenteel niet echt swingend door het leven gaat. Eric Regtop, ooit bestempeld als grootste talent van Ajax, is langzamerhand uitgegroeid tot pechvogel bij uitstek. Degene die de levensloop van de rossi ge Drent de afgelopen ander half jaar enigszins heeft ge volgd, weet immers dat de dribbelaar bij uitstek weinig voorspoed op de groene mat heeft gekend. Het uitstapje bij FC Groningen, waarvoor de voormalige inwoner van Schoonebeek in het seizoen 88/89 op huurbasis in actie kwam, leverde hem behou dens sportieve teleurstelling tevens een ernstige blessure op. Tijdens een training liep de tengere voetballer een gebro ken scheen- en kuitbeen op. Gedesillusioneerd keerde Reg top terug naar Amsterdam. Een revalidatieproces van maar liefst vijftien maanden volgde, alvorens hij weer fit was. Verlost van pijn en door de medici genezen verklaard, maakte hij vervolgens aan het eind van het afgelopen seizoen de overstap naar Telstar. Am bitieus begon hij aan zijn twee de avontuur bij de Velserclub, maar na amper een week trai nen maakte hij wederom ken nis met de pechduivel. Een tikkie tegen het tere been en Regtop kon de voorbereiding vergeten. Voor iemand die reikhalzend heeft uitgekeken naar de start van de competitie moet een hernieuwde blessure wel zeer frustrerende gevoelens opwek ken. Regtop kan dat alleen maar beamen. „Ik vrees dat ik de eerste wedstrijd vanaf de zijlijn moet toekijken", zegt hij quasie onverschillig. Om er vervolgens fijntjes aan toe te voegen, „deze blessure was be paald niet opgenomen in de planning". Verbaal gezien is hij geenszins aangeslagen. Te genover de buitenwacht houdt hij het imago van de Pietje Bell van het betaalde voetbal in ere, maar wie hem beter kent weet dat hij ontzettend baalt. Regtop wilde zich bij Telstar vanaf de start van de competitie in de kijker spelen. Hij heeft namelijk een doel: voetballen in het buitenland. De begeleidend chirurg heeft hem evenwel medegedeeld niet te hard van stapel te lo pen. De blessure dient eerst volledig te genezen. Het wordt voor Regtop een race tegen de klok.- „Natuurlijk wil ik het liefst bij de eerste competitie wedstrijd, tegen Cambuur, op het veld staan, maar ik weet dat het erg moeilijk zal wor den. De medische staf doet alle moeite om me tijdig fit te krij gen, maar het blijft afwachten. Ik werk dagelijks aan m'n herstel. Er zit vooruitgang in, maar zonder beschermkap kan ik mij nog niet voortbewegen". Risico's Hoewel Regtop terdege beseft dat hij geen onnodige risico's mag nemen gunt hij zichzelf weing tijd. Hij wil voetballen en het liefst zo snel mogelijk om alsnog te bewijzen dat hij wel degelijk een topper is. Of schoon hij ook weet dat hij weer helemaal opnieuw dient te beginnen. „Achteraf gezien ben ik te vroeg naar Ajax ge gaan", blikt hij terug. „Nu kan ik stellen dat Ajax voor mij te hoog gegrepen was. Hoe spijtig dat ook is. Toch hebÜk ^r veel geleerd. Via Telstar moet ik proberen me weer in de kijker te spelen. Hoewel ik een twee jarig contract heb onderte kend, mag ik, voor een gelirrii- teerd bedrag tussentijds ver trekken. Natuurlijk is Telstar voor mij een stapje terug, maar ik heb goede herinneringen aan deze club. Natuurlijk had ik nu ook bij een eredivisie cliib onder contract kunnen staan, maar dan had ik op de bank moeten beginnen. Daar had ik geen trek in. Haarlem is ook nog even in beeld ge weest, maar die club kon niet aan m'n eisen voldoen. Het is dus uiteindelijk Telstar gewor- Het hoofdstuk Ajax is dus de finitief afgesloten. Eric Regtop was 17 jaar toen Ajax hem een contract aanbood. De toenma lige speler van vierde klasser SC Oranje uit Schoonebeek hoefde niet lang na te denken en ondertekende gretig het aangeboden contract. Feye noord was eveneens geinteres- seerd, maar het aanvallend voetbal van de Amsterdamse club sprak hem meer aan dan het stugge werk voetbal wat doorgaans in de Rotterdamse Kuip wordt gespeeld. Regtop kon nimmer aan het verwach tingspatroon beantwoorden. Amper bij Ajax binnen de poort geraakte hij in de anoni miteit. Achteraf is hij van me ning dat de stap van vierde klasser SC Oranje naar Ajax, een Europese topclub, te groot was. Slechts drie keer speelde hij in het\ eerste elftal. Een te gering aantal voor een jongen 'die bestempeld werd als een van de grootste talenten van Nederland. „Dat heeft een aantal oorzaken", weet Regtop vijf jaar na dato. „Ik kwam op een ongunstig tijdstip naar Amsterdam. Ik heb me des tijds niet kunnen aanpassen aan het dagelijks trainen. Dat was hoofdzakelijk te wijten aan de studie die ik volgde. Daardoor was ik genoodzaakt om met het tweede team te trainen. Alleen op zaterdag morgen trainde ik met de eer ste selectie, maar daar voelde ik mij niet op mijn gemak" Daarnaast is bij voetbalinsi ders ook genoegzaam bekend dat Regtop het nachtleven niet schuwde. Tegenslagen Ondanks de tegenslagen zegt Regtop er veel geleerd te heb ben. Met name op taktisch ge bied. Naar eigen zeggen werd hij er ook volwassener. „Ik ben nu tweeëntwintig jaar, maar desondanks heb ik al veel meegemaakt. Ik ben de hemel ingeprezen, heb in alle kranten gestaan, ben op t.v. geweest, maar vervolgens ont zettend diep weggezakt. Het is heel erg om dat mee te maken. Ik vind overigens dat ik toen niet goed ben begeleid. Ik moest in feite alles zelf doen. Er werd nooit gezegd dat je niet naast je schoenen moest gaan lopen. Als je op jonge leeftijd bij Ajax speelt, gebeurt dat overigens automatisch. Kijk naar Richard Witsche en Brian Roy, die hebben hetzelf de meegemaakt. Je voelt je na melijk lekker. Je bent be roemd en denkt dat je het ge maakt hebt". Uiteindelijk leek het zowel Regtop als de Ajax-leiding be ter dat het talent elders z'n kunsten maar moest etaleren. Regtop werd vervolgens in de tweede helft van het seizoen 87/88 bij satelietclub Telstar ondergebracht. Hij speelde er op huurbasis en zijn optreden op sportpark Schoonenbi was een groot succes. Hoev hij slechts dertien wedstrijd voor de Velser club actief w scoorde hij aan de lopen band. De produktie stagneei bij dertien treffers, maar R( top wist zich verzekerd in belangstelling van enk< clubs. De belanstellend haakten echter vlot af to Ajax de verkoopprijs beke maakte. „Ze wilden een h miljoen voor mij ontvangei herinnert Regtop zich. „T wijl ik nog geen half j< eerder aan PEC Zwolle v< 150.000 gulden te koop v aangeboden. Toen ik dat hoi de ben ik verschrikkel kwaad geworden". FC Gi ningen heette zijn volgen werkgever, maar ook nu w< op huurbasis. Regtop groeisel weliswaar uit tot publieksl veling, maar werd binnen d( lijnen niet altijd begrepen do z'n medespelers. Trainer Ha Westerhof was ook niet bijslu; enthousiast over het optred van Regtop. De voormali ClOS-docent zou later verk [g1 ren dat het rendament van 'huurling' te gering was. To£ het seizoen ten.einde liep bi öc Regtop tot overmaat van rai nS tijdens een training z'n ku en scheenbeen. Exit voor Re A top. Hij had zich een fraai h eind gewenst in het Oost<ne park. Met een witvoetje n< c hij afscheid van z'n medes[Vo Iers, waarvan hij vervolgens; tot op heden niets hoorde. 1 gaat dat in de voetballerij, wist ik van te voren. Als niet speelt hoor je er niet mi bij. Echte vrienden heb ik dusver in de voetballerij i niet opgedaan".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16