Feyenoord mag weer winnen Romario weer als goudhaantje PSV Bayern ontsnapt aan nieuw debacle m m Maradona terug om te vermageren Knieblessure voor Van Ed(j SPORT £eidóe(3ouoatit MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 PAGINA „Noodrem" ook rood in Bondsrepubliek BARNSTORF In navolging van hun Nederlandse collega's hebben ook de Westduitse arbiters van hun voetbalbond de opdracht gekregen het gebruik van de 'noodrem' zonder pardon te bestraffen met een rode kaart. Indien een speler zijn tegenstander in een doelrijpe situatie onreglementair afstopt, inclusief shirtje trekken of vasthouden, moet hij onmiddellijk het veld worden uitgestuurd. Strenger optreden wordt van de scheidsrechters ook geëist bij tijdrek- ken. Voetballers in de Bondsrepu bliek die na een treffer buiten de lij nen juichen, riskeren ook een gele •«(ail mm NAPELS Diego Maradona is dit jaar op tijd teruggekeerd van zijn vakantie in Noord- en Zuidamerika. De aanvoerder van Ar gentinië en landskampioen Napels meldde zich vorig jaar een maandje te laat bij zijn club na een meningsverschil over de duur van zijn vakantieperiode. De terugkeer van de voetballer heeft bij de club de angst weggenomen dat hij zijn contract, dat tot 1993 loopt, niet zou uitdienen wegens de vijandige stemming die tegen hem in Italië was ontstaan nadat Argentinië, door strafschoppen, Italië in de halve finales van de strijd om de we reldtitel had verslagen. De honderden supporters van Napels op het vliegveld zagen slechts een flits van de dertigjarige Argen tijn, die onmiddellijk na aankomst wegflitste in zijn witte bolide. Verondersteld wordt dat Maradona zich nog een week zal terug trekken op zijn jacht in de baai van Napels voor hij op 20 augus tus -de club heeft hem wat extra vakantie toegezegd- na een vermageringskuur aan de clubtraining begint. De eerste wed strijd van Napoli is op 1 september tegen Juventus voor de Itali aanse supercup, de eerste competitieronde volgt een week later. KNVB annuleert amateurtrip Suriname ZEIST Het Nederlands amateurelftal neemt niet deel aan het vierlandentoernooi, dat van 16 tot 24 augustus in Suriname wordt gehouden. De KNVB acht de situatie mbmenteel niet veilig om een afvaardiging te sturen. Het toernooi wordt gespeeld ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Surinaamse Voetbalbond. De beslissing van deelneming af te zien is genomen door het bestuur amateurvoetbal, nadat „Zeist" zich uitvoerig had laten voorlichten over de situ atie in Suriname. De KNVB liet zaterdag weten eventueel bereid een amateurteam in Suriname te laten voetballen indien de om standigheden zijn genormaliseerd. Daarbij denkt de KNVB aan januari 1991 als er we gens de winterstop in Nederland niet wordt gevoetbald. Emmen nog maand zonder bestuur EMMEN Een Raad van Advies zal binnen vier weken een geheel nieuw bestuur formeren voor de eerste divi sieclub Emmen. Dat verklaarde de voorzitter van de Raad, Harry Zwiers, Zaterdag. Het nieuwe bestuur zal beslissen of de ar beidsovereenkomsten met commer cieel manager Henk Bethlehem en technisch manager Piet van der Scheer gehandhaafd zullen blijven. De eerder teruggetreden waarne mend voorzitter Gerard Metz en se cretaris Geert Schutrups zullen met het als enige nog functionerende be stuurslid, penningmeester Tinus van Loon, de lopende zaken waarnemen. Sportprijsvragen DEN HAAG De i sultaten van de spo prijsvragen van het gelopen weekeinde zi jVj .bo Lotto 32: 5-9-12-16-lVi Reservegetal: (]e Deelnemers: 500.3 (jti Inleg: 2.079.741. Pw zengeld: 1.040.852. Cijferspel 32: 128] Deelnemers: 245.6 Inleg: 368.459. Prijzi geld: 147.384. Westduitse lotto: 21-25-29-36. Reserve#*1 tal: 6. Spel 77: 6252916 Belgische lotto: 10 20-32-33-40. Reservefk tal: 31. Joker: 8238121. -H ROTTERDAM Feye noord heeft al vaker in de geschiedenis zijn eigen toernooi gewonnen door een omstreden strafschop. Scheidsrechter Blanken- stein gaf de Rotterdam mers in de slotminuut de kans tegen Porto de nood zakelijke tweede treffer te scoren, waardoor het doelsaldo net iets beter werd dan dat van Sparta Praag, 2-0. Feyenoord moest in zijn slot wedstrijd met twee doelpunten verschil winnen, om voor de derde achtereenvolgende keer als eerste te eindigen. Drie punten voor de winst, twee bo- nuspunten voor evenzoveel treffers. Alleen dan was Spar ta Praag op de ranglijst gepas seerd. Het lag echter niet in de lijn van het „nieuwe" Feyenoord tegen het al uitgespeelde - en uitgebluste - Porto va banque van start te gaan. Dat past niet in de strategie van de bedacht zame technische directeur Bengtsson. Feyenoord speelde zoals het dat waarschijnlijk in de competitie zal doen. Met het accent licht op de aanval. Maar met de nadruk op over leg en voorzichtigheid. Op het oog lijkt Feyenoord - nog- niet overdreven veel ver anderd in vergelijking met de ploeg van de .tweede helft van de vorige competitie. Dat kan schijn zijn. Desondanks zit vooralsnog niet veel diepgang in de ploeg en blijft het „sco rende vermogen" beperkt. Als excuus gold dat Griga (knie) en Van der Laan (enkel) ge blesseerd aan de kant bleven. Opvallend was dat de mogelijk overbodig geworden Kiprich voor de meeste dreiging zorg de. Opvallendste man was evenals vrijdag Sabau. De Roemeen is een aanwinst, hoewel zijn overgang nog steeds niet hon derd procent rond is. Volgens algemeen directeur Snoeck staat ziin komst niet ter discus sie. Alleen de hoogte van het transferbedrag. Feyenoord kan de international gebrui ken. Hij groeide uit tot de bes te man van het toernooi, al was dat niet zo'n kunst. De meeste buitenlandse vedetten hielden zich op het Rotter damse toernooi schuil, bang als ze waren voor blessures. Gevaar De weinige aanvallen waar mee Feyenoord in de eerste helft voor gevaar zorgde, wer den ingeleid door Sabau. Het resultaat was niet meer dan een schot op de lat van Ki prich. Porto, dat geen kans meer maakte op de eindzege, was helemaal niet vooruit te branden. Evenals vrijdaga vond zorgde Keur kort na de hervatting voor de broodnodi ge opleving. De spits, sinds zijn komst in Rotterdam omstre den, scoorde nadat Metgod en Kiprich zich onderscheidden in de voorbereiding. Daara werd het duel leuker, ook al omdat Porto op zoek ging naar de gelijkmaker. Blankenstein onthield Porto een strafschop en gaf Feyenoord bij een val partij van Kiprich het voor deel van de twijfel. Van elf meter schoot Keur overigens op de vuisten van Baia, maar invaller Blackson scoorde in de rebound, 2-0. Sparta Praag en'VfB Stuttgart deden in de eerste wedstrijd van de avond weinig moeite voor de hoofdprijs in aanmer king te komen. Dat de ploeg uit Tsjechoslowakije deson danks het maximale van zes punten uit het duel haalde, kwam vooral omdat de West duitsers helemaal niets deden. Vraag Of de gevolgde formule - een toernooi zonder echte finale - de juiste is blijft een vraag. En zal dat wel altijd blijven ook. Feyenoord speelde zijn beslis sende wedstrijd tegen een ploeg die het eigenlijk wel best vond. Van een echte climax was derhalve geen sprake. Gundar Bengtsson, de tech nisch directeur van Feye noord, had echter genoeg ge zien. „We hebben tegen twee sterke ploegen de wedstrijd voor 75 procent gecontroleerd. Daar ben ik blij mee. Sabau en Fraser zijn spelers die initia tief tonen. Aanwinsten dus. Al loopt nog niet alles zoals het moet". De Zweed had zijn ploeg in beide duels 45 minuten goed zien voetballen. „Uiteraard wil ik naar een situatie waarin we 90 minuten lang sterk zijn. Toch zijn we onmiskenbaar op de goede weg. De ploeg groeit met de wedstrijd. Hoe de for matie straks uitziet? Dat beslis Feyenoorder Jozef Kiprich ik op de dag dat de competitie begint". Bengtsson verwacht op korte termijn weer te kunnen be schikken over Griga en Van der Laan. Het tweetal is weer in (loop)training. De (spier blessures waarmee Heus en Fraser uitvielen, zijn niet ern stig. Wanneer de langdurig ge blesseerden weer inzetbaar zijn, is moeilijk te voorspellen. De selectie waarmee Feye- t de Portugees Aloisio. noord het seizoen zal begin nen, is breed genoeg, ook al bestaat de kans dat Marcel Brands terugkeert naar RKC. VfB Stuttgart-Sparta Praag 1-3 (1-1). 13. Siegl 0-1, 37. Basualdo 1-1, 70. Mlejnek 1-2, 73. Weber 1-3. Scheids rechter: Bakker. Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Frontzeck (Stutt gart), Matejcek (Sparta). VfB Stuttgart: Trautner; Schnalke (46. Buck), Hartmann, Allgöwer en Frontzek (52. Keiler); Strehmel, Gau- dino, Basualdo en Jüptner; Walter en Kögl (13. Olaf Scnmaler). Sparta Praag: Stejskal; Matejcek, Mlejnek, Trittschuh en Bazant; Nemecek (73. Matta), Nemec, Novotny en Podany (65. Weber); Kukleta (46. Lavicka) en Siegl. Feyenoord-Porto 2-0 (0-0). 51. Keur 1-0, 90. Blackson 2-0. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 25.000. Gele kaart: Lokhoff, Van Gobbel (Feyenoord), André, Kiki (Porto). Feyenoord: De Goey; Lokhoff, Met god, Frkser (30. Nortan) en Heus (75. Brochard); Van Gobbel (80. Black- FOTO: ANP son), Sabau, Scholten en Blinker; Keur en Kiprich. Porto: Vitor Baia; Abilio, Aloisio, Ta- vares en Branco (46. Morgado); Cou- to, Bandeirinha (7. Kiki), André (42. Magalhaes) en Semedo; Paille en Kostadinov. Eindstand (3 punten voor gewonnen 1 duel, 2 voor gelijk spel, 1 voor ver lies, bonuspunt voor gemaakt doel- Feyenoord Sparta Praag VfB Stuttgart Porto 2 2 0 0 11 5-1 2 2 0 0 11 5-2 2 0 0 2 4 2-6 2 0 0 2 3 1-4 Peter van de Ven naar Aberdeen ENSCHEDE Peter van Ven heeft Willem II verruig voor de Schotse club Abi deen. De middenvelder kwa} een verbintenis overeen vo de duur van twee jaar. Van Ven wordt bij Aberdeen vierde Nederlander. De am ren zijn doelman Sneldefa1 Gillhaus en Van de Ark, 'Oj echter wegens een liesblessi li< geruime tijd is uitgeschakelt 10 Udinese moet extra boeten UDINESE Udinese, gradeerd naar de tweede di i; sie, is in hoger beroep door li tuchtcommissie van de Ita'e aanse voetbalbond nog e< ne extra gestraft. In plaats van t eerst geëiste vier punten mindering bij de start 1 competitie, moet de Noordièe: liaanse club nu met vijf mi punten aan het karwei in op een na hoogste voetbalafuai ling beginnen. De straf is ep< gevolg van de dreigement ,H die voorzitter Pozzo vorig slf zoen aan het adres van Lave Roma had geuit indien z e club niet zou winnen. De I fc meinse vereniging diende eui aanklacht in. Bondscoach Zweden terug naa eerste divisie club STOCKHOLM Olie Nord p de Zweedse bondscoach die |e: Italië geen succes had, zal dienst treden van Vaaler gen, een Noorse eerste-divii club. Zweden mocht bij toernooi om het wereldkam oenschap na de eerste ronde naar huis. Voordat hij in Zv den bondscoach werd, was, nu 40-jarige Nordin in 1984 1985 al werkzaam bij de Osl< club. Johan Cruyff (rechts) begroet de nieuwe trainer van PSV, Bobby Robson, voor aanvang van het duel dat de Eindhovenaren tegen Barcelona speelden. FOTO: AP EINDHOVEN Het ver schil tussen PSV van april en augustus, tussen twee de of kampioen, is niet de motivatie van de spelers, noch Hiddink of Robson. Het is Romario de Souza Faria. Dat bleek zaterdagavond bij PSV's eerste optreden in eigen huis, voor ruim 21.000 toe schouwers (seizoenkaarten niet geldig), tegen Barcelona. Een oefenwedstrijd, maar be paald niet spelend trainen. Daarvoor stond er toch iets te veel prestige op het spel (2-2). Nando, Koeman, Amor en Serna wilden zich niet laten dollen door de Braziliaan, die in Italië, na zijn beenbreuk op gelopen tegen Hagenaar Marco Gentile, nog lang niet klaar was, maar in Eindhoven weer als het parmantige goudhaan tje rond stapte. Hij maakte de twee doelpunten voor PSV, hij was er verantwoordelijk voor dat scheidsrechter Van der Ende Amor een half uur voor tijd van het veld moest sturen. PSV kwam daarna op winst (2-1), maar ook met tien man wilde de ploeg van Cruyff niet van de Nederlandse nummer twee verliezen. Stojtskov, een Bulgaarse vedette van Roma- rio's niveau, leverde een twee de opmerkelijke gelijkmaker af nadat PSV's nieuwe aan winst Popescu een bok van niet kinderachtige afmetingen had geschoten. De Roemeen, met Vanenburg achtige trekjes, inzetbaar op middenveld en in het hart van de verdediging, heeft bij PSV nog nauwelijks meegedaan aan de voorbereiding op het seizoen. Dat was te merken. Zijn diepe terugval na rust voorkwam dat PSV profijt kon trekken van zijn numerieke meerderheid. Robson noemde het een goede oefening, niet vanwege de uit slag maar door de strijd van de twee ploegen. „Er moet nog wat gewerkt worden aan de verdediging", constateerde hij. De conclusie moest eigenlijk ziin dat Robson en Dorjee op éen man (Vanenburg) na, hun voor dit seizoen gewenste elf tal in het veld stuurden. Tot die elf behoorden drie buiten landers, Popescu, Romario en Chovanec, die in de competitie vrijwel zeker zijn plaats aan de twaalfde man, Ellerman, zal moeten afstaan. De technische staf van PSV hoopt dat de Tsjechoslowaak, die bij Robson op meer krediet kan rekenen dan bij Hiddink, nog geduld kan opbrengen tot november, wanneer Romario voor de KNVB als een Nederlandse speler zal gelden. PSV-Barcelona 2-2 (1-0). 44. Romario 1-0, 47. Stojtskov 1-1, 76. Romario 2-1, 83. Stojtskov 2-2. Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 21.000. Gele kaart: Popescu en Scheepers (PSV), Nando (Barcelona). Rode kaart (58e) Amor (Barcelona). HAMBURG De ope ning van het laatste zuiver Wéstduitse Bundesligasei- zoen heeft een aantal ver rassingen opgeleverd. Zo ontliep landskampioen Bayern München op eigen veld nog maar net een nieuw debacle tegen Le- verkusen. Zes minuten voor het einde redde de dure aankoop Stefan Ef- fenberg een punt uit een strafschop: 1-1. Nieuweling Wattenscheid '09 maakte direct al indruk door oud-kampioen Werder Bre men met een nederlaag van 2-0 naar huis te sturen. In to taal kwamen in het zeer warme weer circa 250.000 toeschouwers opdagen voor de wedstrijden, die deels af gelopen week en deels zater dag werden gespeeld. Het best bezocht werd de topper Bayern-Leverkusen met 42.000 mensen. In totaal vie len 24 treffers, drie meer dan op de eerste speeldag van het vorige seizoen. De scheids rechters toonden 28 keer een gele kaart. Het rood bleef vooralsnog in de borstzakjes zitten. Na de blamerende nederlaag van 1-0 voor het bekertoer nooi bij de amateurs van FV Weinheim ontkwam Bayern, ditmaal in het vertrouwde Olympisch stadion, ternau wernood aan nieuw verlies tegen Leverkusen, vermoe delijk een van de grootste concurrenten in het nieuwe seizoen. In de 64ste minuut had de uit de DDR overgekomen inter national Ulf Kirsten de gas ten de leiding gegeven. De voor 4,5 miljoen gulden van Borussia Mönchengladbach overgenomen Stefan Effen- berg moest er aan te pas ko men om in de 84ste minuut te scoren van elf meter (1-1). Eintracht Frankfurt voegde zich aan de kop bij VfB Stuttgart, dat woensdag al met 3-0 won bij Borussia Dortmund dank zij drie tref fers van Fritz Walter. Frankfurt won met dezelfde cijfers in eigen huis van Karlsruher SC. Binz scoorde voor rust, Yeboah en Tu- rowski erna. Promovendus Watten- scheid'09 kende een fraaie premiere door op eigen veld met overtuiging te winnen van het toch door de wol ge verfde Werder Bremen (2-0). Fink en 'zwarte parel' Sane maakten de doelpunten. Frankrijk Op de vierde dag van de Franse competitie nam Mar seille de leiding over van Monaco. De Monegasken kregen bij Nantes hun eerste nederlaag te slikken (1-3) en bleven op zes punten staan. Marseille profiteerde half met een gelijkspel bij Lyon (2-2). Olympique verzuimde de vierde overwinning bin nen te halen. Na een half uur stond de ploeg al met 2-0 voor door treffers van Can tona en Papin. Maar toen Marseille met tien spelers verder moest omdat de Bra ziliaan Carlos Mozer een rode kaart had gekregen kwam Lyon geducht opzet ten. Dat resulteerde in doel punten van Cabanas (uit een strafschop) en Bouderbala (twaalf minuten voor tijd). Al bij de rust keek Monaco tegen een achterstand van 0- 2 aan. Youm en Quedec wa ren succesvol voor Nantes. Deze stand bleef tot één mi nuut voor tijd op het score bord staan. Toen maakte eerst Henry 3-0, waarna Weah nog tegen wist te sco ren. Met het ontslag van Raymond Goethals is de we deropstanding van Bordeaux nog geen feit. De ploeg van Wim Kieft verloor opnieuw, nu met 1-0 bij Metz. De Joe goslaaf Asanovic voltrok het vonnis vijf minuten voor tijd. Bordeaux heeft nog slechts twee punten vergaard, één meer dan het onderaanstaan- de Nancy. BUITENLANDS VOETBAL i Frankrijk Nantes-Monaco' 3-1, Lyon-Marseille 2-2, l Toulouse 3-0, Rennes-Nancy 1-0, Auxerre Etienne 2-0, Caen-Sochaux 2-0, Toulon-B 1-2, Metz-Bordeaux 1-0, Montpellier-Paris Germain 4-0, Nice-Cannes 0-0. Stand i kop: 1. Marseille 4-7, 2. Monaco 4-6, 3. nes 4-6, 4. Auxerre 4-5, Lille 4-5, Caen Nantes 4-5, Brest 4-5. Oostenrijk Austria Salzburg-Austria Wien 3-2, Rapic Pölten 1-1, FC Tirol-Vienna 4-1, Kremser DSV Alpine 1-1, Admira Wacker-Vorwarts Wiener SK-Sturm Graz 2-3. Stand tj' kop: 1. Austria Wien 5-8, 2. Sturm Graz Vorwarts 5-7, Rapid Wien 5-7, 5. Austria burg 5-6. Westduitsland h Bayern München-Leverkusen 1-1, Eintr lfc Frankfurt-Karlsruher SC 3-0, Hamburger V FC Kaiserslautern 1-3, FC Köln-Fortuna seldorl 1-1, Borussia Mönchengladbach Bochum 1-2, Wattenscheid '09-Werder Brei 2-0. Eerder in de week gespeeld: Bon Dortmund-VIB Stuttgart 0-3, Hertha BSI St. Pauli 1-2, FC Nürnberg-Uerdingen Stand aan kop: 1. VfB Stuttgart 1-2, tracht Frankfurt 1-2, FC Kaiserslautern Wattenscheid'09, St. Pauli 1-2, VfL Bochur N 2. Zwitserland Li: Grasshoppers-St. Gallen 2-0, Aarau-Luzen 2, Lugano-Servette 0-0, Lausanne-FC Zürid 2, Neuchatel Xamax-Wettingen 2-0, 91( Young Boys 2-0. Stand aan kop: 1. L sanne 5-8, 2. Grasshoppers 5-7, 3. Neuch 5-6, Sion 5-6, Aarau 5-6, Zürich 5-6. DORDRECHT Doelman Jan-Wil% van Ede van FC Utrecht heeft in de fenwedstrijd tegen Dordrecht'90 afge pen weekeinde zijn kniebanden bescl digd. Na een botsing met oud-ploegj noot Eric Willaarts moest Van Ede w den overgebracht naar het Merwei ziekenhuis, waar de doelman zijn vo lopige uitschakeling te horen kreeg. oefenduel eindigde in 2-2. Jan-Willem van Ede wordt afgevoerd na zijn botsing met Eric Willaarts. De overige resultaten waren: Excelsior-SVV 2-2, Raamsdonk (4e klasse al 5 teurs)-NAC 0-10, SVZW (derde klase)-Herai 0-2, FC Groningen-Veendam 1-1, Cambi Sparta 1-1, Trynwalden (4e klasse amateiï Heerenveen 0-6, Toernooi Krimpen aan de V sel: DC V-Nederlands Amateurelftal 0-3, D( i Moluks elftal 1-1, Nederlands amateurelftal-1 luks elftal 3-1. Eindstand: 1. Nederlands Ai l( teurelftal 2-4, 2. Moluks elftal 2-1, 3. DCV FC Antwerp-MVV 3-1, Sint Truiden-Roda J( 1, Helmond Sport-OFI Kreta 0-1, Bar( S' (hoofdklasse)-Willem II 2-3, VVOG (vierde k se amateurs)-Vitesse 0-11, Dordrecht '90 Utrecht 2-2, RBC-Boom (Bel) 2-1, FC Den H;111 Dundee United (Sch) 1-1, De Zweef (hoofdkQi se)-Sparta 0-5, Volendam-Celtic 1-1, RKC-H: ,j lem 6-3, Twente-toernooi: Athletic Bilbao (Si Borussia Dortmund (BrD) 1-1, Borussia DO] mund (BRD)-Aberdeen (Sch) 1-2, FC Twente hletic Bilbao 1-1, Athletic Bilbao (Spa)-Borii Dortmund (BrD) 1-1, FC Twente-Aberdeen FOTO: ANP Almania (2e klasse zondag)-Fortuna Sittard I -

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12