415,- Brede Navo-steun voor Amerikaanse stappen Kabinet beslist maandag over Nederlandse bijdrage in Golf 1 Meer Nederlanders in Irak dan vermoed „Saudi's niet op oorlog voorbereid" - )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 68 Lezeri service B01IRG0IVDIË iUITENLAND CetdócSoivuvnt ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 jeger herstelt rust na ellen in Zuid-Afrika D DHANNESBURG Zwaar bewapende snheden van leger en politie zijn er in ge- aagd de rust in de Zuidafrikaanse stad ort Elizabeth te herstellen. Bij massale rel- ;n, winkelplunderingen en gevechten met e politie vielen daar de afgelopen vier da- en 33 doden. Het openbare leven in de in- ustriestad ligt nog goeddeels stil. De auto- ibrieken, waar een groot deel van de zwar- ;n uit de regio werken, bleven gisteren icht. Volgens de politie waren de rellen en uiting van protest tegen de hoge huren n slechte voorzieningen in de zwarte 'oonwijken van de zuidoostelijke haven- ad. Volgens de politie was een deel van et geweld het werk van criminele jonge- ;n, die van de onlusten gebruik maakten m hun slag te slaan. Prins opent VanGogh- tentoonstelling Prins Claus luistert naar een uiteenzetting van dr. Georg Koeltisch (midden), directeur van het Folkwang- museum in Essen. De prins opende gisteren in het museum de Van Gogh- tentoonstelling. FOTO: ANP Sovjet- republiek Karelië verklaart zich soeverein MOSKOU Het parlement van de autonome re publiek Karelië, dat deel uitmaakt van de Russi sche Federatie, heeft zich soeverein verklaard van de Russische Federatie en de Sovjetunie. Het par lement in de hoofdstad Petrozavodsk stelde daar naast de grondwet van Karelië en de verdere Ka- relische wetgeving boven die van de Russische Fe deratie en de Sovjetunie. De soevereiniteitsverkla ring van Karelië - gelegen aan de Finse grens - is de eerste in haar soort door een autonome repu bliek. Het parlement verklaarde dat het zich het recht voorbehoudt een eigen beleid ten opzichte van het buitenland te voeren. De bevolking in Ka relië bestaat voor het merendeel uit Russen (71 procent). Slechts 11 procent van de bevolking is Kareliër, een aan de Finnen verwant volk. Israël wil van vereend Duitsland 3 miljard gulden JERUZALEM Israël is van plan het ver eende Duitsland een bedrag van drie mil jard gulden te vragen als compensatie voor het feit dat de DDR nooit schadevergoeding heeft betaald aan de slachtoffers van de ho locaust. Volgens de Israëlische krant Haar- etz zal minister van buitenlandse zaken Da vid Levi de wensen van zijn regering duide lijk maken tijdens een onderhoud met zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Gen- scher, volgende week in Bonn. De Bondsre publiek heeft ruim 100 miljoen gulden aan schadevergoeding uitbetaald aan joodse ho locaust-slachtoffers. De vroegere communis tische regering van de DDR heeft dat altijd geweigerd. Na de omwenteling verklaarde de nieuwe Oostduitse regering zich bereid tot schadevergoeding. Palestijnen onthoofden collaborateur JERUZALEM Palestijnen hebben bij het stadje Dura op de Westoever een van collaboratie met Israël ver dachte plaatsgenoot gedood. De 45-ja- rige man, Idris Akeel, liep donderdag een groot aantal messteken op, alvo rens hij werd onthoofd. Daarna werd zijn lijk opgehangen aan een hoog spanningsleiding. Volgens ooggetui gen in Dura was de man zelf de oor zaak van het geweld, toen hij uit zijn auto stapte en op Palestijnse activis ten begon te schieten. Hij zou aan het hoofd staan van een gewapende bur gerwacht die hard optrad tegen acti visten en het afgelopen jaar twee Palestijnse activisten zou hebben doodgeschoten. liljoen rijwilligers voor olksleger Irak AGHDAD Het aantal vrij- 'illigers voor het Iraakse 'olksleger' is het miljoen /erschreden, zo blijkt uit een 'ficiële verklaring in de •aakse pers. Volgens de ver- laring melden zich dagelijks enduizenden Irakezen bij de ureaus van de Ba'ath-partij n hun land te beschermen igen elke buitenlandse agres- e. Een week geleden riep •ak op tot de vorming van en volksleger. De Iraakse ranten omschrijven Irak nu s „een woud vol wapens" en lelden de aankomst van dui nden vrijwilligers uit Arabi- :he landen, zoals Jordaniërs, meniten, Tunesiërs, Palestij en,-Algerijnen en Libiërs. rak kan geen uiker kopen ONDEN Irak begint de volgen van het internationa- handelsembargo te onder inden. Het land slaagt er niet ieer in suiker te kopen op de rereldmarkt. Gisteren kwam :en enkel bod op de openbare schrijving die Irak had ge- aan voor een lading witte sui- er, hebben handelaren ver- laard. „Zij kunnen inschrij- en en nog eens inschrijven, ïaar voordat de situatie waar zij zich hebben gemanoeu- reerd is opgelost, denk ik niet at zij ook maar één bod krij- en", aldus een van hen. Irak ïoet nagenoeg al zijn voedsel nporteren. t FEL OF GEEN OSGELD ETAALD? Vraagtekens ond vrijlating ran Zwitser 1ENÈVE De verras- ende vrijlating in Liba- lon van de 33-jarige Zwit- er Emanuel Christen, ïedewerker van het In- ernationale Rode Kruis, leeft veel vragen opge- oepen. De Zwitserse pers ■eronderstelt dat voor hristen, die na tien naanden gevangenschap zijn vaderland is tepug- ekeerd, zes miljoen gul len losgeld is betaald, laar het Internationale .ode Kruis en de Zwitser- e regering hebben dit na- Irukkelijk ontkend. [et Franse ministerie van bui- :nlandse zaken legde deze 'eek een verband tussen Ihristens vrijlating en de am- estie voor de pro-Iraanse tqr- irist Anis Nakasch door pre- ident Francois Mitterrand, 'olgens de ontvoerders van de 'alestijrise Revolutionaire zfacties die een andere Zwit- hulpverlener, Elio Erri- uez, nog gegijzeld houden, lebben zij garanties gekregen hun eisen worden ingewil- Verscheidene commenta- :n leiden hieruit af dat er Dsgeld is betaald. Anderen 'ermoeden dat Erriquez nog 'astgehouden wordt om als uilmiddel te kunnen dienen oor de gevangen Libanees flusayn Ali Mohammed Hari- i, die in Zwitserland een le- enslange straf uitzit wegens aping van een vliegtuig. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL De NAVO- ministers van buitenland se zaken hebben gisteren, tijdens hun in Brussel ge houden spoedoverleg over de crisis in de Perzische Golf, brede steun betuigd aan de stappen die de VS in dat gebied hebben ge nomen. Bovendien onder schreven zij vier uitgangs punten die aan het begin van hun overleg door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker werden geformu leerd. Baker beklemtoonde dat even tuele deelname van afzonder lijke NAVO-lidstaten aan de multi-nationale strijdkrachten in het Golfgebied van vitaal belang is en vroeg zijn colle ga's dan ook te bekijken hoe hun regeringen aan de ver sterking van die troepenmacht zouden kunnen bijdragen. Bovendien drong Baker op nauwe samenwerking aan om Irak van verdere agressie af te schrikken. Hij vroeg zijn NAVO-partners voorts zich vierkant achter de verplichte sancties te plaatsen die de VN- veiligheidsraad in resolutie 661 heeft neergelegd. In dat ver band verklaarde Baker overi gens dat de sancties enige tijd nodig zullen hebben om echt effectief te kunnen werken en dat de NAVO-partners zich voor het effectief maken daar van ook de tijd moeten gun nen Overigens bleek tijdens het overleg in Brussel duidelijk dat de NAVO niet tot een ge zamenlijk gecoördineerde actie in het Golf-gebied kan over gaan, omdat zo'n actie niet door het bondgenootschappe lijk verdrag is toegestaan. Een collectief NAVO-optreden is alleen mogelijk als Turkije, een van de NAVO-lidstaten, rechtstreeks wordt aangeval- Dat nam niet weg dat de mi nister Baker na afloop zijn te vredenheid uitspraak voor de mate van steun die de VS van de afzonderlijke NAVO-part ners hebben gekregen. „Hoe wel wij geen gezamenlijke ac tie onder de NAVO-vlag kun nen ondernemen, ben niet in het minst teleurgesteld over de steun die aan de besluiten van president Bush is gegeven". Overigens zei Baker te gelo ven dat er uiteindelijk toch zo iets als een gezamenlijke be velstructuur in het Golfgebied zal ontstaan. „Allerlei landen hebben besloten strijdkrachten naar de Golf te sturen. Die zullen een soort verkeersagent nodig hebben om eventuele acties op elkaar af te stem men", aldus Baker. ,De Franse marine kondigde gisteren aan haar aanwezig heid in de Golf met 3000 mili tairen en 40 gevechtsvliegtui gen en helikopters te zullen versterken. Een uit zes mari neschepen bestaande vloot on der leiding van het vliegdek- schip Clemenceau vertrekt binnen drie dagen vanuit het Zuidfranse Toulön. De Cle- manceau wordt onder meer geëscorteerd door de kruiser Colbert en het bevoorradings schip Var. De Colbert be wapend met moderne Mazur ka luchtdoelraketten en 100 millimetergeschut is na de Franse vliegdekschepen het grootste Franse marineschip. De vloot zal zich in de Golf voegen bij de Franse torpedo jager Dupleix en de fregatten Protet en Commandant Du- De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher in j Baker tijdens het NAVO-beraad in Brussel. marken hebben aangeboden marinetaken van andere lan den in de Middellandse Zee over te nemen. Vier Westduit se mijnenvegers gaan Ameri kaanse oorlogsschepen in het oosten van de Middellandse Zee „vervangen". Of Turkije in militair opzicht méér gaat doen dan alleen zijn bases openstellen voor statio nering van Amerikaanse bom- met zijn Amerikaanse collega FOTO: ANP menwerpers, bleef onduidelijk. Turkije zei eerder alleen even tueel aan een militair optreden onder de vlag van de Verenig de Naties deel te willen ne- Een Jaguar bommenwerper van de Royal Airforce stijgt voor een oefening op van de basis Colits- hall in Groot-Brittannië. Verwacht wordt dat de vliegtuigen dit weekeinde naar het Midden-Oosten zullen vertrekken. FOTO: ANP BRUSSEL Nederland zal waarschijnlijk maan dag definitief beslissen of marineschepen naar de Perzische Golf worden gestuurd, zo heeft minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken na af loop van het EG-beraad en NAVO-overleg in Brussel gezegd. De minister zei te verwachten dat de Nederlandse hulp „ge zocht zal worden op maritiem terrein". Hij sloot het zenden van Nederlandse land- en luchtmachtonderdelen nage noeg geheel uit. De minister kondigde ook aan dat Nederland en België geza menlijk om een vergadering van de 9 landen tellende West Europese Unie (WEU) hebben verzocht. Tijdens dat overleg, dat volgens Van den Broek over ongeveer een week bijeen wordt geroepen, zullen de bij dragen van de WEU-leden worden gecoördineerd. Toen twee jaar geleden Nederlandse mijnenvegers naar de Golf werden gestuurd, gebeurde dat eveneens in WEU-verband. Afgelopen donderdag heeft de Saudiarabische ambassadeur in Den Haag laten weten dat zijn land een Nederlandse bij drage aan een multi-nationale troepenmacht zeer op prijs zou stellen. Geschikt Hoewel HMS Witte de With op dit moment nog representa tieve taken verricht bij Sail 1990 in Amsterdam, gaat mari ne-personeel er vanuit dat het dit luchtverdedigingsfregat is dat voor een missie naar de Golf in aanmerking komt. Ba sis voor die speculaties is de vergelijking tussen de eigen schappen van de in totaal veertien fregatten waarover de Nederland beschikt. Slechts twee, waarvan één een onder houdsbeurt ondergaat, zijn ge schikt voor de luchtverdedi ging. Juist die luchtverdedi ging wordt in de Golf van be slissende betekenis geacht. Irak beschikt over Exocet-ra- ketten waartegen op de inter nationale wapenmarkt nog be trekkelijk weinig kruid is ge wassen. Meteen na het kabinetsberaad van maandag beleggen de ka mercommissies voor buiten landse zaken en defensie een vergadering met de ministers Van den Broek en Ter Beek. Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk ministers met het ka binetsberaad meedoen. Er blij ken voor Nederland nogal wat haken en ogen te zitten aan de deelname aan de blokkade. Zo is het de vraag of de blokkade puur is bedoeld om een han delsboycot van Irak te garan deren, of dat de schepen ook moeten optreden in een milL tair conflict. Daarnaast wil het kabinet zich beraden over de vraag onder welk commando de marineschepen zullen ko- Van den Broek en collega-mi- nister Kok (financiën) hebben inmiddels een algemeen ver bod uitgevaardigd om betalin gen te verrichten aan of geld over te maken naar Irak en Kuwayt. DEN HAAG In Irak zijn veel meer Nederlan ders dan tot nog toe door het ministerie van buiten landse zaken werd aange nomen. De laatste telling door het de partement wijst/uit dat zich* in Irak 153 Nederlanders bevin den, bijna drie keer zo veel als verwacht. Daartoe behoren ongeveer honderd werkne mers van baggermaatschappij- en .en hun gezinnen. In Ku wayt zijn 84 Nederlanders. Dat brengt het totale aantal Neder landers in Irak en Kuwayt op 237. Volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken) mag worden 'aangenomen dat alle Nederlanders in goede conditie zijn en geen recht streeks gevaar lopen. In feite wordt er op de Neder landse ambassade in Kuwayt al enkele dagen niet meer ge werkt. Het ambassade-perso neel zit gewoon thuis in Ku wayt en onderhoudt volgens Buitenlandse Zaken van daar uit zo goed en zo kwaad als dat gaat incidenteel contact met het departement. Bij de touroperators komen de laatste dagen redelijk wat tele foontjes binnen van mensen die een vakantie hebben gere geld naar Israël en Egypte. Er zijn relatief weinig annulerin gen, aldus voorzitter G. Cou- vreur van het Algemeen Ne derlands Verbond van Reison dernemingen (ANVR). De vakantiegangers vragen in formatie over de situatie in die landen en advies. „Het is niet zo dat de touroperators gerust stellend zeggen 'ga maar'. Wij zeggen dat wë ook niet weten hoe de situatie overmorgen of volgende week is". De ANVR houdt direct contact met het ministerie van buiten landse zaken over een even tueel reisadvies. ELBURG „Het is een cliché, maar de situatie in het Midden-Oosten is vol strekt onvoorspelbaar. Een kat in het nauw maakt rare sprongen... Saddam Husayn is tot al les in staat, ook tot een' compromis onder druk van de Arabische landen. Laten we daar maar op hopen". Hans Hoeksema (52) uit El- burg kent het Midden-Oosten op z'n duimpje. Al 15 jaar is hij in het kruitvat van de wereld werkzaam als consultant inter mediair voor het bedrijfsleven. In die functie probeert hij af nemers en producenten tot el kaar te brengen. Kuwayt, Saudi-Arabië, Irak, de Verenigde Arabische Emi raten (VAE) en Iran behoren tot z'n werkterrein. Op dit mo ment staat hij in contact met Saudi-Arabië over de eventue le levering van gasmaskers. „Handel is handel", merkt de voormalige architect op. „Via m'n contacten aldaar hoor ik dat de schrik er goed in zit. Ze zijn op alles voorbereid". Hoeksema is, zoals hij zelf zegt, kind aan huis in het Mid den-Oosten. Saudi-Arabië noemt hij z'n tweede vader land. Ook in Kuwayt weet hij bijna blind de weg. In Irak daarentegen laat hij zich al lang niet meer zien. Te ge vaarlijk. Bovendien is Irak als handelspartner niet meer interessant. „Irak zit econo misch aan de grond. Geen en kele instantie wil nog garant staan voor een order. Daarom worden er alleen goederen ge leverd als er cash wordt be taald". Hoewel de Golfstaten alle tot de Arabische Liga behoren, zijn de verschillen groot. Sau di-Arabië, Kuwayt en de VAE zijn steenrijk in tegenstelling tot Irak, een land dat niet eens in staat is om z'n buitenlandse schulden te betalen. Hoeksema: „Saudi-Arabië is enerzijds een modern, naar westers model geïndustriali seerd land, anderzijds leeft het nog in de middeleeuwen. Een kleine rijke, machtige boven laag, geen middenklasse en een grote onderklasse. Een fe odaal stelsel. Toch kun je het niet zomaar veroordelen. De bevolking vaart er wel bij. Uitstekende voorzieningen, goed onderwijs en geen belas tingplicht. Kortom, de oliedol lars komen aan het volk ten goede. In Irak daarentegen profiteert alleen een boven laag van de olierijkdom. Irak is een wrede dictatuur. Nie mand is daar zijn leven zeker. Wanneer je kritiek hebt op Saddam Husayn loop je kans ter plekke te worden geëxecu teerd". De Saudi's en Kuwayti zijn volgens Hoeksema uitermate vredelievend. „Je komt daar binnen door vertrouwen, inte ger zijn. Irak heeft dat ver trouwen geschonden. Reken er op dat de Kuwayti in hun trots zijn gekrenkt". Hoeksema is uiterst tevreden met de wijze waarop Amerika manoeuvreert: vastberaden, maar met medewerking van de bedreigde Arabische lan den. „President Bush heeft de Saudi's kunnen overtuigen van de agressieve bedoelingen van Irak". Hulp van Amerika is trouwens geboden, omdat Saudi-Arabië niet in staat moet worden ge acht zich tegen Irak te verde digen. Weliswaar is het leger uiterst modern uitgerust, maar dat wil niet zeggen dat de Iraakse vechtmachine een halt kan worden toegeroepen. „De Saudi's zijn een vredelievend volk zonder oorlogservaring. Ze zijn ook helemaal niet op een oorlog voorbereid. Het zijn handelaren, kooplui, geen vechtersbazen. De Iraki daar entegen hebben niets te verlie zen, alleen mensenlevens en die tellen daar niet". KEES VAN OOSTEN „Israël en Irak moeten allebei terugtrekken" AMMAN De vooraan staande Jordaanse politiek commentator Kamel Abu Jaber heeft gisteren de suggestie gedaan dat Is raël zich terugtrekt uit de bezette gebieden in ruil voor de terugtrekking uit Kuwayt door Irak. Abu Jaber schreef in de En gelstalige krant Jordan Times dat een gelijktijdige terugtrek king door Israël en Irak „ie ders gezicht" zou kunnen red den. De Verenigde Staten zou den volgens Abu Jaber moeten proberen Israël ertoe te bewe gen die stap te zetten. Hij schreef dat de Arabische we reld de VS verwijt hoog op te spelen over de bezetting van Kuwayt, terwijl het land, evenals andere landen, „een angstwekkend stilzwijgen be waart over het feit dat Israël na 23 jaar nog altijd de West oever, de Gazastrook en de Golan-hoogte bezet houdt". .29 I HET GEHEIM VAN DE TUNNEL tegemoet vaart kan hij nog niet bekijken. Hij volgt de koers, die Larry heeft uitgestippeld, maar verbaast zich er over, dat de Astra" zo dicht onder de kust blijft. Het water is hier diep ge noeg, maar toch... Maar zijn verbazing neemt nog toe, wanneer na enkele uren varen Larry opeens een bevel geeft, dat hem zo waanzinnig lijkt als het maar kan. „Klaar voor onder water!" schreeuwt de gezagvoerder van de Astra". Wat is dat nou? De Astra" is toch geen onderzeeboot? (ADVERTENTIE) 5-daagse luxe touringcarreis Vertrek, maandag 27 augustus en 17 september U verblijft in hotel le Rully, op basis van halfpension. Alle kamers zijn voorzien van bad/douche en toilet. U maakt een aantal mooie excursies o.a. naar Beaune, Autun, Cluny en Tournus. TELEFOON 070 - 3 190 882 Inclusief m vervoer per luxe touringcar ■excursies naar bovengenoemde plaat sen speciaal avondmenu in een wijnhuis (inclusief wijn) op een van de avonden ■afscheidsdiner. Exclusief «lunches «eventuele entreegel den «verzekeringen Toeslag 1-persoonskamer f 75,- s- «8"SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7