,Sail legt slaafsheid publiek bloot" SAILPONT Programma Sail '90 Prins Bernhard Fonds en de lof der zelfwerkzaamheid CDA'er Rinnooy Kan voorzitter van VNO Verliefde autodief weer thuis Geluidhinder huisdieren kost politie miljoenen INA [NNENLAND CeidócSommit ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 ijdioreclame I] PV Limburg .KENBURG Via Radio II gaat de VVV in Lim- g in september zestig recla- ipots van elk twintig secon- uitzenden. Daarbij zal het ;nt komen te vallen op de itief geringe afstand naar iburg vanuit de rest van Ierland. Uit onderzoek is leken dat er bij menig po- jrte tiële bezoeker van Limburg vooral psychologische impel bestaat om het 'verre' 1 lelijke vakantiegebied te oeken. Het bedrijfschap ho- i heeft aan de Limburgse V een bedrag van 60.000 :omijen toegekend voor de ra- erei eclame. Extreem-rechts blijft tegen 'Eigen volk eerst' AMSTERDAM/BRUSSEL De ex- treem-rechtse partijen Vlaams Blok en Centrumpartij '86 willen op twee manieren proberen te bereiken dat 'Eigen volk eerst', de tentoonstelling die in het Amsterdamse Anne Frank huis wordt gehouden, wordt verbo den. CP '86 wil, aldus haar secretaris Egbert Peree, via een kort geding trachten de expositie verboden te krijgen. Het Vlaams Blok heeft, zo zei VB-kamerlid Filip Dewinter gis teren in Brussel, een brief geschre ven aan de Belgische minister van buitenlandse zaken, Mark Eyskens, waarin hem wordt gevraagd zijn in vloed aan te wenden om de expositie te laten verbieden. Beroepsvereisten voor leraren ZOETERMEER Staatssecretaris Wallage (onder wijs) wil een goede aansluiting voor leraren tussen hun opleiding en de lespraktijk garanderen door de formulering van zogeheten beroepsvereisten. Drie nog in te stellen commissies moeten hem ad viseren hoe die beroepsvereisten er precies uit moeten zien. Beroepsvereisten zijn de kwaliteiten op het gebied van kennis, inzicht en vaardigheden waarover le raren bij de aanvang van de beroepsuitoefening dienen te beschikken", schrijft Wallage in een no titie aan de onderwijsorganisaties. Deze entree-ei sen komen in de plaats van de voorschriften voor examenprogramma's zoals die nu door de overheid aan de opleidingen voor leraren worden opgelegd. De vervanging van exameneisen door beroepseisen past in de algemene ontwikkeling naar een grotere vrijheid voor de onderwijsinstellingen, aldus Wal- 'Private eye' De bijna blinde Gordon Fuller kan dank zij een •private eye' goed lezen. De speciale leesbril projecteert een 19"beeld met behulp van len zen direct op het netvlies alsof het 50 cm voor het oog zweeft. De private eye wordt met draagband op de markt ge bracht door Vla stra Helmond. foto: anp Zomerleven iets duurder DEN HAAG De prijzen in ons land zijn tussen half juni en half juli met 0,3 procent gestegen. Vooral de huurverho ging (3,2 procent per 1 juli) en de stijging van de huurwaarde van eigen woningen drukten het prijscijfer omhoog (met 0,6 procent), aldus CBS-cijfers. Ook aardgas en autobenzine werden duurder, waar door het cijfer met nog eens 0,2 respec tievelijk 0,1 procent steeg. Daarentegen daalden kleding en schoeisel in prijs (respectievelijk 0,4 en 0,1 procent), waar mee de stijging per saldo op 0,3 uit kwam. Van alle goederen daalde 38 procent in prijs, steeg eveneens 38 procent in prijs en bleef 24 procent onveranderd. Tussen midden juli vorig jaar en midden juli dit jaar stegen de prijzen met 2,3 procent. pre - J?ael EDI A - SOCIOLOOG HOFSTEDE OVER „MENSELIJKE LEMMINGEN' -ji one ONINGEN Sail id Me honderdduizenden D' nsen hebben al rond 1 boorden van het jfdstedelijke IJ gedren- 1, miljoenen zullen nog •olitgen. Wat trekt de mas- De bekende Groningse idelldia-socioloog Peter odti fstede heeft daar een iti (esproken mening e la r: Sail legt de slaafs- oedjd van het volk bloot, de es wat op televisie, in kran en tijdschriften ruime aan- it krijgt, trekt volgens de derlldiakenner kijkers. Op dit ijde ment zijn dat de spanning het Midden-Oosten en het sterdamse botenspektakel de twee hoofditems in het n maal. „Als mensen de kans in den krijgen om de troepen ov< iet Midden-Oosten te zien Ij entrekken, zouden ze saai heengaan. Maar dat niet, dus kiezen ze voor het 'andere evenement' irtr< iet Journaal", op izin? Nee hoor. Dat zie je i ook als er op de kust een nun |p gestrand is? Op het Jour- ikaal zien mensen de beelden Er zal is het dan midden in de V0( ht: iedereen er naar toe", mag duidelijk zijn, Hofste- verafschuwt massa-evene- Vooral de massale zSamheid stuit hem tegen ,n torst. „Het lijkt erop dat de sheid bezig is als een hor- immingen in de afgrond te ïgen. Dat zie je ook weer fit Sail-evenement. Dat is poli ;>nd Als mensen de kans zouden krijgen om de troepen in het Mid- gaan, volgens socioloog Hofstede. Maar dat kan niet, dus kiezen den-Oosten te zien samentrekken, zouden ze er massaal heen- ze voor Sail, het 'andere evenement' op het Journaal, foto: Step hen evenhuis toch een prachtige vergelij king. Alleen springen die vijf miljoen mensen nog net niet in het water; lemmingen zouden dat wel doen". Sail en soortgelijke massa-bij- eenkomsten zijn voor Hofstede een duidelijk voorbeeld van het gedwee nalopen van prik kelende beelden die de massa media mensen voorspiegelen. Hofstede gelooft er niet in dat de massa afkomt op de oud heidkundige aspecten van Sail, gevaarten van weleer die in vroeger tijden de zeeën af stroopten. „Dat is slechts een element. De romantiek van de zee, dat speelt een beetje mee. Nee, vooral het spectaculaire trekt. Ze komen niet om een vissersbootje of zeiljachtje te zien. Op televisie en foto's worden vooral de spectaculai re kanten uitgelicht. En men sen willen dat dan ineens ook in het echt zien". En verder is het feit dat Sail overvallen wordt door miljoe nen landgenoten voor Hofste de vooral een teken dat men sen kennelijk niet weten wat ze anders moeten doen. „Het is doden van de verveling. Ze la ten zich meevoeren op de gol ven van de massa-media. Dat is natuurlijk een griezelig as pect aan het geheel". „Mensen zouden zich in plaats daarvan eigenlijk veel druk ker moeten maken om bij voorbeeld de sociale verar ming in de samenleving, het milieu of noem maar op. Na tuurlijk zeggen de critici dan dat je mensen zo'n festijn niet mag misgunnen, want dan ben je een kniesoor. Maar wat heet vermaak. Wat blijft daarvan over bij al die files op weg daarheen, en die gigantische opeenhoping van mensen". „Ik constateer tegelijkertijd dat de eenzaamheid toeneemt. En dat mensen op hetzelfde moment ervoor kiezen op te gaan in grote massa's. Kenne lijk geeft ze dat een gevoel van geborgenheid, veiligheid". Evenementen als Sail bestaan bij de gratie van veel geld, commercie en massa-media, denkt Hofstede. „De media le ven van dit soort evenemen ten; ze bemiddelen tussen de bedenkers van de festijnen en het publiek dat er op afkomt. Als de media zouden zwijgen, zouden er ook geen mensen naar toe gaan". LEX VAN KOOTEN In de grachten van Amsterdan zijn ook enkele zeer actuele vaar tuigen. foto: anp ZATERDAG 11 AUGUSTUS: 10.00-16.00 Drakebootraces in het Oosterdok 14.00-15.00 Tjotterwedstrijden op1 het IJ 16.00-17.30 Aquacorso in IJ-haven 17.00 Grachtentocht sloeproeiers naar Sloterplas 21.00 Défilé van verlichte schepen op het IJ 23.00 Laser/vuurwerkshow boven IJ ZONDAG 12 AUGUSTUS: 14.00-15.30 Vlootschouw op het IJ 15.00-19.00 Grachtentocht voor sloeproeiers 17.00-19.00 Drakebootraces in het Oosterdok 22.30 Laser/Vuurwerkshow boven IJ MAANDAG 13 AUGUSTUS: 10.00-12.00 Parade of Sail (kleinere schepen) over het Noordzeekanaal 11.00 Concert Koninklijke Landmachtband in Oosterdok 14.00 Watershow van nautische diensten op het IJ 14.00-14.30 15.30-16.00 Concert Koninklijke Landmachtband in Oosterdok 22.00 Sluiting Sail 22.30 Laser/Vuurwerkshow boven IJ e ie-orakel lell larschuwt m ior ernstige 1STERDAM De prijs i de vrije-marktecono- Jloj i heet speculatie. De 'n leprijs die de afgelopen Go ek als een jojo omhoog ag is gegaan, use|rdt in veel sterkere te dan voorheen door tulanten beheerst. ntd|reven de vrije markt is be- jeling van de vraag waar- jnlijk het énige middel om c0 olieprijs weer in de hand te artil gen f)aarom drong ener- gebr leskundige Peter Odell, be- n J|' rad olie-orakel, gisteren tij- ail' is een door de Erasmus zonr iversiteit van Rotterdam -bl°' egde bijeenkomst aan op Btische maatregelen om de sumptie van olie in het sten terug te dringen. Een belastingverhoging op een groter gebruik van en kolen en versnelde ont- keling van alternatieve ndstoffen moeten de klap i een dreigende derde olie- ek dempen. dreiging is volgens Odell el als de spanning in het Iden-Oosten verder op- pt. De westerse olieboycot i Irak die volgens Odell een de kans van slagen heeft, neerkomen op een reductie de olietoevoer met vier rlAi Energiedeskundige Peter Odell tijdens een door de Erasmus Universiteit van Rotterdam belegde bijeenkomst. foto: anp miljoen vaten per dag. Dat komt overeen met de helft van de Westeuropese oliebe hoefte en 15 procent van de olie die omgaat op de interna tionale markt. Berekeningen van het Centrum voor Inter nationaal Energie Onderzoek, waarvan Odell directeur is, hebben dat uitgewezen. Afhankelijk van de politieke en militaire ontwikkelingen in en rond de golf sluit Odell na het weekeinde een stijging van de olieprijs tot boven de dertig dollar niet uit door toedoen van speculanten op oliebeur zen in vooral Londen en New York. De situatie is volgens Odell ernstiger dan bij de vori ge oliecrises. Daarom zijn structurele matregelen nood zakelijk. Naast vermindering van de olieconsumptie stelt Odell onder meer voor om ge sloten Amerikaanse olievelden in ere te herstellen en de olie- produktie op de Noordzee ver der op te voeren. Op korte termijn is er strikt gesproken niets aan de hand, meent Odell. De terminals in Rotterdam zitten vol en de voorraden in Japan en de VS zijn enorm. De stijging van de olieprijs is immers niet het ge volg van een tekort, maar het onmiddellijke gevolg van spe culatie. AMSTERDAM Het Prins Bernhard Fonds vierde gisteren zijn vijftig ste verjaardag, en als het aan het fonds ligt is dat meer dan bij welke voor gaande feesten ook merken. te Begin dit jaar werd al een lan delijke campagne aangekon digd die het fonds en zijn vijf tien regionale Anjerfondsen een grotere bekendheid moet geven. Dat gebeurde gisteren onder andere met de presenta tie van het boek 'Tot stand ge komen met steun van...'. Ter gelegenheid van het hal- ve-eeuwfeest kreeg prins Bernhard, regent van het fonds, een speciaal ontworpen briefkaart aangeboden uit handen van PTT-directeur W. Dik. Het fonds gaat daarmee de straat op, hetgeen ook tot uiting moet komen in een reeks bijzondere opdrachten, maandelijkse televisie-uitzen dingen, direct-mail-acties, een naamsaanpassing (Cultuur fonds voor Nederland) en een nieuw logo. „Geven om de cultuur die je lief is" is de slogan waarmee het Prins Bernhard Fonds naar buiten treedt. Daarmee is ook de essentie aangegeven van de activiteiten van het fonds. Vreemd genoeg klinkt de naam Prins Bernhard Fonds velen bekend in de oren, maar vraag een wille keurige Nederlander wat het fonds precies doet, en hij zal geen antwoord weten. Van daar het boek 'Tot stand geko men met steun van...', dat gis teren werd gepresenteerd in de Nieuwe Kerk in Amster dam. Het boek geeft over ruim driehonderd pagina's een chronologisch overzicht van de vijftig jaren waarin het Prins Bernhard Fonds ope reerde. Met als doelstelling het inzamelen van geld voor de aankoop van Spitfires en an der oorlogsmaterieel werd het fonds in augustus 1940 opge richt in Londen. Het fonds le verde zo in het eerste oorlogs jaar een bijdrage aan de geal lieerde strijd. Na de oorlog werd het omge vormd tot een fonds voor gees telijke weerbaarheid. Volgens de schrijvers van het boek was er toen een sterke behoefte om de nationale eensgezindheid die men in de oorlog had leren kennen, te behouden. Met het ondersteunen van culturele zelfwerkzaamheid trachtte het Prins Bernhard Fonds de na tionale saamhorigheid te be vorderen. De doelstellingen van het fonds veranderden bijna elk volgend decennium. Zo werd in de jaren vijftig de voor naamste drijfveer 'de strijd te gen de vervlakkende massa cultuur'. De jaren zestig en ze ventig kenmerkten zich door een snel veranderend geeste lijk en cultureel klimaat, en zo veranderde het Prins Bern hard Fonds mee. Tegenwoordig laat de doelstel ling zich het best omschrijven als het bevorderen van activi teiten op cultureel gebied en op het gebied van natuurbe houd, waarbij het particuliere initiatief altijd voorop staat. Het fonds uit die bevordering in het verstrekken van subsi dies. Daarvoor heeft het een jaarlijks variërend budget. Dit jaar bedraagt dat 19 miljoen gulden, waarvan ruim 11 mil joen naar het Prins Bernhard Fonds gaat; de rest wordt ver deeld over de Anjerfondsen. Per jaar komen zo'n zesdui zend verzoeken tot subsidie bij het fonds binnen. De helft daarvan wordt gehonoreerd. De belangrijkste bijdrage van het Prins Bernhard Fonds wordt door de regent zelf in een voorwoord van 'Tot stand gekomen met steun van...' ge schreven. De prins: „Het Prins Bernhard Fonds heeft vele Nederlanders de kans geboden zich op cultureel gebied te ont plooien. De zelfwerkzaamheid is immers één van de meest kenmerkende aspecten van de Nederlandse cultuur. Hierin ligt, meen ik, dan ook de be langrijkste bijdrage van ons cultuurfonds in de afgelopen DEN HAAG De Rotter damse hoogleraar dr. Alexander Rinnooy Kan is de belangrijkste kandi daat voor de opvolging van voorzitter mr. Cees van Lede van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Van Lede, bezig aan zijn zes de en laatste jaar als eerste man van het VNO, vertrekt over een paar maanden. Het is de bedoeling dat Rinnooy Kan per 1 januari VNO- voorzitter wordt. Rinnooy Kan, die bekend staat als een progressieve CDA'er, is uit gekozen door een VNO-com- missie. Eind augustus zal Rinnooy Kan officieel tot voorzitter worden gekozen door het VNO. De christelijke zusterorgani satie NCW, waar voorzitter Andriessen eind vorig jaar verdween om minister van economische zaken te wor den, krijgt oud-minister van financiën Ruding als eerste man. De diverse samenwer kingsverbanden tussen VNO en NCW zullen afwisselend worden voorgezeten door Rinnooy Kan en Ruding. Rinnooy Kan, van huis uit wiskundige, was van 1986 tot vorig jaar rector magnificus van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Momenteel is hij daar hoogleraar operationeel onderzoek. Rinnooy Kan, te vens commissaris bij de bank Mees en Hope en de Pers combinatie, heeft altijd ge pleit voor een hechte relatie tussen onderwijs en bedrijfs leven. AAIBAAI door WILLEM RITSTIER lSC»T BCSMÊ7leiuxz HARDENBERG De 18-jari- ge Jeroen is terug in Harden- berg. Vader Douwes is weer in het bezit van zijn dure Opel Omega en Nies Westra (16) uit Krabbendam is verliefd als nooit tevoren op 'haar' Jeroen. Ziedaar het gelukkige slot van een amoureus avontuur van Jeroen Douwes, die zondag nacht in de 'geleende' auto van zijn pa - zonder in het be zit te zijn van een rijbewijs - zijn vakantievriendin achterna reisde naar het Noordholland se Krabbendam. Pa Douwes, die eerst bij de politie aangifte van diefstal had gedaan, ging later een lichtje op. Zijn uit huizige zoon had zich immers al vaker schuldig gemaakt aan joy-riding. Jeroen stond Krab bendam voor de moeilijke taak de auto weer bij de rechtmati ge eigenaar te krijgen, maar hij wilde voor geen goud zijn vader onder ogen komen. Be sloten werd dat Nies' vader de auto naar het politiebureau in Langedijk zou brengen, waar vader Douwes de volgende dag per trein zou arriveren om zijn voertuig op te halen. Je roen reisde vervolgens per trein terug naar Hardenberg. Hij weet niet of zijn amoureu ze avontuur voor hem nog een vervelend vervolg zal krijgen. „Ondanks alles vind ik het enorm tof dat mijn vader de aangifte van diefstal heeft in getrokken. Ik heb hem geloof ik wel gedupeerd. Hij moest het twee dagen zonder zijn auto stellen, terwijl hij verte genwoordiger is". Latere elf doden niet door voedselvergiftiging VENLO Het justitieel on derzoek naar de salmonella voedselvergiftiging in het Venlose verpleeghuis Maria Auxiliatrix vergt meer tijd dan verwacht en zal nog ten min ste een week duren. Het WVC-onderzoek duurt nog langer. Berichten als zouden na het bekend worden van de zeven sterfgevallen op 30 juli nog ze ker vijf bewoners van het ver pleeghuis aan de voedselver giftiging zijn overleden, wor den door directeur G. van Os van de GGD in Venlo ont kend. Er zijn volgens hem na die dag nog elf zieke hoogbe jaarde bewoners van Maria Auxiliatrix overleden, maar beslist niet aan de gevolgen van het eten van de mogelijk met de salmonellabacterie type D besmette pudding op zondag 22 juli. Van de zeven aanvankelijk opgegeven sterfgevallen waar bij de salmonellabesmetting een rol kan hebben gespeeld, is van één gebleken dat dit niets met de voedselvergifti ging te maken heeft gehad. Volgens Van Os is bij zes over leden bewoners van hfet ver pleeghuis hoogst waarschijn lijk sprake geweest van salmo nella-besmetting, in combina tie met andere doodsoorzaken. LEIDEN Geluidhinder veroorzaakt door huisdieren kost de Nederlandse politie jaarlijks meer dan zes miljoen gulden. Dit bedrag is zo hoog omdat de politie doorgaans meer tijd nodig heeft problemen met blaffende honden of kraaiende hanen te kunnen oplossen. De eigenaar is niet altijd thuis, in tegenstelling tot de bezitter van een te hard staande muziekinstallatie, aldus de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG). Uit een onderzoek van de stichting RIGO (Research Instituut Gebouwde Omgeving) blijkt dat jaarlijks 1200 politiemensen een dagtaak hebben aan de bestrijding van burenlawaai in het alge meen. Gemiddeld zeven procent van de assistentieverleningen betreft geluidhinder van huisdieren. In kleine gemeenten (tot 50.000 inwoners) is dit percentage zelfs 18. Samen met muziek en loopgeluiden vormen de huisdieren de top-3 van burenlawaai. Bij de NSG kwamen vorig jaar bijna 2000 informatie-en adviesaanvragen binnen over burenlawaai, waarvan de categorie huisdieren 19 procent uitmaakte. Volgens de NSG is de hond de grootste boosdoener, niet alleen omdat deze dieren veel geluid kunnen produceren, maar ook wegens het grote aantal (inmiddels zo'n 1,8 miljoen). Andere huisdieren waarover wordt geklaagd zijn hanen, eenden, duiven en pau- De NSG heeft een brochure uitgebracht over de geluidhinder van huisdieren, die volgens de stichting gretig aftrek heeft ge vonden bij zowel de gehinderden als de bazen, politie en dieren artsen. LSVB wil oplossing OV-kaart studenten in buitenland DEN HAAG Er moet een oplossing komen voor studen ten in het buitenland die door de invoering van de O V-kaart wel 62,50 gulden gekort wor den op hun basisbeurs, terwijl ze de kaart niet kunnen ge bruiken. De Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB) heeft dit probleem gisteren aange kaart bij minister Ritzen van onderwijs. Op dit moment is er alleen voor eilandbewoners en mensen die op zeer afgelegen plaatsen in Nederland wonen een regeling getroffen om niet de dupe te worden van de ver plichte OV-studentenkaart. Wanneer zij kunnen aantonen dat ze niets aan de kaart heb ben, is het mogelijk om via een beroep op de hardheids clausule de korting te ontlo pen. De LSVB heeft tot zijn grote verbazing moeten con stateren dat net voor een groep studenten die in een vergelijkbare situatie zit niet mogeliik is een beroep te doen op de hardheidsclausule.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3