Paul Verhoeven en het genot van shockeren finale anke popster aanleiding voor Braziliaanse rassendiscussie £eidóe(3otrumt 12 f\ ZATERDAG 'l 1 AUGUSTUS 1990 PAGINA 23 Mijn nachtmerries gingen altijd over de dood, mijn eigen dood. Maar dat was geen geweld, meer het gevoel helemaal los te zijn van de wereld. Tegenwoordig heb ik vaak Rambo-achtige dromen: over oorlog, strijdende partijen, over da ken rennen, mijn ouderlijke omgeving in Den Haag, treinen en vliegtuigen". Ervaart u het als bevrijdend die dromen te verfilmen? „Nee. Ik denk dat mijn dromen en mijn films afzonderlijk variaties zijn op een dieperliggende thematiek. Misschien een combinatie van mijn karakter en die er varing in de oorlog. Mijn onderbewust zijn heeft zich gevuld met geweld, op een leeftijd dat je. onderbewustzijn aan veel invloeden onderhevig is. Óf het waar is weet ik niet, maar de theorie klinkt in elk geval aannemelijk". Hoe staat het met uw film over Lenin grad, waarover we een aantal maanden geleden konden lezen? „Het bericht dat ik bezig zou zijn met een film over de slag bij Leningrad is onzin. Het enige dat ik heb getekend is een contract om te kijken of ik een opzet zou kunnen maken. Er is nog helemaal niets. Geen script, zelfs nog geen schrij ver daarvoor. Het nieuws kwam in de wereld doordat de producent een adver tentie plaatste in het blad Variety, waar in groot met mijn naam werd ge schermd. Voor de goodwill en de subsi dies. Mijn advocaten zijn nog steeds be zig die volkomen misplaatste adverten tie recht gezet te krijgen. Momenteel werk ik aan een erotische thriller. Basic Instinct gaat die heten. Volgend jaar gaan we draaien met Mi chael Douglas in de hoofdrol. Hij speelt een politie-agent die een moord moet oplossen en wat te veel betrokken raakt bij de verdachten. Er spelen drie vrou wen in mee, die de film een sado-masso- chistische inslag geven". Nog wensen voor de toekomst? „Ik ben al een paar jaar bezig met een film over Jezus. Het zal nog wel een jaar of vier, vijf duren voor die klaar is, maar het wordt een heel speciaal project. Het wordt een realistische film, ontdaan van alle sprookjes rond Jezus. Ik ga uit van evangelies en authentieke geschied schrijving. Dan zie je dat de politieke si tuatie van Jezus' tijd een veel grotere rol speelde dan de kerken altijd gesugge reerd hebben". Shok-effect verzekerd, liikt me. The last temptation maakte ook behoorlijk wat los. „Maar dat was ook echt een onzin-film. Alsof Jezus zich aan het kruis druk zat te maken over zijn huwelijk en dat soort flauwekul. Mijn bedoeling is een project waardoor het publiek misschien ook ge schokt zal zijn, maar juist omdat het waar is wat ik toon. Ik baseer me op de bijbel, maar haal eruit wat jarenlang is weggewerkt door de kerken. Zo is het bijvoorbeeld verdrongen dat Jezus op politieke gronden werd gekruisigd. De aanklacht tegen Jezus luidde dat hij een kroonpretendent was. Koning van Israël, dat stond boven zijn kruis gespijkerd. Vanaf mijn achttiende ben ik al gefasci neerd door de figuur Jezus. Het kerkelijk geloof interesseert me niet, het heeft de mensheid weinig goeds gebracht. Maar Jezus was toch een van de belangrijkste figuren uit onze geschiedenis, waar schijnlijk een van de meeste begaafde ook. Die combinatie met de kruisiging, even los van de goddelijke betekenis die men Jezus toedicht? is op zichzelf al re den genoeg voor mijn interesse. En er is al zoveel onzin gezegd en geschreven over die man, dat ik wel eens wil laten zien hoe het werkelijk zat". Vindt u het niet vervelend dat Jezus niet van geweld hield? „Een onzinvraag natuurlijk. Vergeet niet dat Jezus in het evangelie van Lucas vlak voor zijn dood zegt tot zijn discipe len: verkoop wat je hebt en koop een zwaard. Toen Jezus gearresteerd werd, ontstond er een vechtpartij, en zijn dis cipelen hadden een zwaard bij zich. Je zus hield inderdaad niet van geweld, maar dat wil niet zeggen dat hij het on der alle omstandigheden afwees". JEAN-PIERRE GEELEN iTERDAM - Zijn nieuwste Total Recall, bracht in de nigde Staten binnen een ld 100 miljoen dollar op. Ter- de film pas sinds gisteren in te zien is, betekent dat nu t zoveelste kassucces voor re ar Paul Verhoeven. Deze week de naar Amerika overgestapte oeven even terug in Neder- om de film te tonen aan en en relaties. Een publiek ivreden applaudiseerde bij het van uiteenspattende hoofden issale moordpartijen. :den is wel het minste dat Paul ven genoemd mag worden. Som- roemen zijn films, die eindelijk litstaken boven die grauwe middel- lie de Nederlandse film doorgaans :rkt. Anderen verafschuwen Ver als brenger van doelloos geweld itte seks. Net als in de Verenigde waar Verhoeven naar uitweek na :ten en frustraties in het „benepen [landse filmklimaat", maakte het k zijn eigen keus. Miljoenen be- s weten bij de naam Paul Verhoe- i-jbldoende. Zij togen in het verleden ok massaal naar films als Turks Soldaat van Oranje, Spetters, Ro- en, al blijft dat nog even afwach- otal Recall. pers kan Verhoeven al enige jaren it op dezelfde kritieken rekenen: vens films steken technisch vaak elkaar, inhoudelijk zijn ze echter t als een dubbeltje. Verhoeven zelf ch niet zo druk maken om zulke ies. Nederland is nu eenmaal een stenlandje. En dat was ook precies 'tien van zijn verhuizing naar de lm Spetters was eigenlijk het begin 11e ellende", zegt Verhoeven nu :en heuse Amerikaanse tongval, ilms die ik daarvoor maakte, wer- robleemloos gefinancierd door het ktiefonds voor de Film. Voorzit- s Bosman en later Jan Hulsker, de af van Van Gogh, is het zo toch gelukt in de jaren zeventig een pu lvoor de Nederlandse film te ont- en. Goed, ze verschoten wel eens leur wanneer ze het resultaat van irbeeld Turks Fruit zagen, maar gaf dat aanleiding tot problemen, t Anton Koolhaas de nieuwe voor- werd. Met alle respect voor zijn In, maar over filmen had hij toch d andere denkbeelden dan ik. moest ineens wat betekenen, iets iels, artistieks. En Spetters was in ;en natuurlijk alleen maar vuile i, vandaar dat ik een behoorlijke ie wel kan vergeten". u die mening dat een film een ar- produkt moet zijn? nd dat een film als Soldaat van ook wat betekent; elke film heeft betekenen. Niet dat ik dat nood- k vind, je moet daar gewoon niet DeJ) over nadenken. Als je met film ilt uitdrukken dat iets wezenlijks nt, moet je dat doen, betekent het dan is het ook goed. s in eerste instantie een commer- irodukt. Het is een industrie, net ;->ekjes bakken, waar honderden n van moeten leven. Lekkere s verkopen nu eenmaal beter dan re koelqes, dus maak je die. Die rie heeft de mogelijkheid in zich nst op te leveren. Maar kunst ma- leen maar om de kunst is een )pende weg. Film is een gigantisch produkt. Je kunt als filmer niet eb.alsof het niet uitmaakt dat jouw t tien miljoen dollar kost. Dat zou olledige ontkenning zijn van het n dat het leven ook op economie erd is. Wanneer je aan zo'n mil lers Pr°ject werkt, is het toch waanzin denken datje louter met kunst be- Uli.nt. Iets wat vijf miljoen heeft ge- aannoet op de eerste plaats ook vijf n kunnen opleveren". rijkeer film enkel een commercieel de ei is, moet je als maker wellicht ing sies doen om aan de smaak van d( ite publiek te voldoen. hoor. Je moet alleen een onder nemen dat het publiek aardig Maar dat is geen concessie. Dat het pas wanneer je dingen gaat FOTO: CORNÉ SPARIDAENS Paul Verhoeven: „Ik heb vaak dingen gedaan die spraakmakend waren. Dat wist ik ook best van tevoren, maar dat vind ik gewoon lekker". doen waar je zelf helemaal niet meer achter staat. Mijn liefde voor shockeren en verbazen is een publieksgerichte hou ding. Ik heb vaak dingen gedaan die spraakmakend waren. Dat wist ik ook best van tevoren, maar dat vind ik ge woon lekker. Waarom weet ik ook niet, dat moet je maar aan een psychiater vra gen. Maar provocatie is een wezenlijk onderdeel van kunst". Maar u ziet film niet als kunst. „Nee, dat wilde ik ook net corrigeren. Ik zie film best als kunst, maar binnen het gegeven van de industrie. Je moet dat niet omdraaien. Ik zie Total Recall min der als kunst dan bijvoorbeeld Robocop of Soldaat van Oranje. Dat voel ik zo. Die films zijn niet alleen maar entertain ment. Total Recall is als een spookhuis op de kermis. Iedereen wil daar in, ge woon omdat het leuk is, en meer niet. Maar verder is het een ziek gedoe, dat geouwehoer over kunst. Pas over twintig jaar zie je of iets kunst is. Iets wat blijft bestaan is kunst, en dat is mijn doel: In eerdere interviews verklaarde u uw fascinatie voor geweld aan de hand van een anekdoje uit uw jeugd. Als vierjarige zag u in de oorlog een verminkte piloot uit een straaljager gehaald worden. „Dat is een theorie die ik verzon als ant woord op die eeuwige vraag van journa listen waar mijn liefde voor geweld van daan komt. De anekdote is waar ge beurd, maar of het mijn fascinatie ver klaart, weet ik echt niet. Maar als ik me afvraag wat mij onderscheidt van ande ren, is dit voorval wel iets belangrijks". Wilt u iets uitdrukken met dat geweld? „Ja, dat ik erdoor gefascineerd ben. Beelden die in me opkomen wil ik vormgeven". Vroeger zei u altijd dat u wilde aantonen hoe gewelddadig de wereld kan zijn. „Allemaal kletskoek. Het is wel waar, maar ik ga daar niet speciaal voor zitten. Ik ervaar de wereld nog steeds als be hoorlijk gewelddadig. Het is wel even wennen wanneer je kind uit school komt met het verhaal dat ze zojuist een bende vanuit een auto een meisje heeft zien neerschieten. Geweld is in Amerika om de hoek van elke deur. In mijn gedach ten stapelt zich het ene gruwelijke beeld op het andere". Waarom wilt u aan dat dagelijkse ge weld nog meer gruwelijks toevoegen? „Weet ik niet. Ik ben in elk geval geen wereldhervormer, dus ik maak me er ook niet druk over. Het is niet mijn taak me af te vragen wat de gevolgen zijn. Ik doe gewoon wat ik leuk vind. Er zijn heel wat onderzoeken geweest die aanto nen dat geweld op de buis of in de film het geweld in de maatschappij vergroot. Maar er zijn even zoveel onderzoeken gedaan die precies het tegenovergestelde aantonen". Wanneer eens onomstotelijk vaststaat wat de effecten van geweld in de film zijn, zou dat u dan beinvbloeden? „Als ik zeker zou weten dat mensen ge welddadiger worden van mijn films, zou ik zeker overwegen ze aan te passen. Willens en wetens schade aanrichten in de maatschappij, dat wil ik niet. Maar ik geloof nooit dat mijn films schadelijk zouden zijn. Ik begrijp de opwinding er over ook niet. Er is zoveel geweld in de maatschappij waar niemand zich ooit over opwindt. Ga maar eens naar een voetbalwedstrijd of een bokswedstrijd. Wat zich daar allemaal afspeelt onder de toeschouwers. Ik vergelijk het zien van een film vaak met dromen. Ik geloof niet dat iemand die veel aggressieve dro men heeft, zoals ik, zich in de maat schappij aggressief opstelt. Na een ge welddadige film is dus ook niet zo". In Total Recall krijgt de hoofdpersoon een nachtmerrie. Heeft u dat ook nog steeds? „De laatste jaren minder dan vroeger. EN DE JANEIRO - Het gezicht e vanuit de etalages van de ïzaken door heel Brazilië aan- is lelieblank, met hemels- ze ogen en een krans van gou- ïaar. In het land van Carmen nda en de samba is de pop- res Xuxa een waar fenomeen. he die bij haar optredens geflankeerd door zeven andere blondines, opbet land stormenderhand overwon- mle heeft twaalf miljoen platen ver- ,ii en is net terug van een succesvolle dee door ^tijns-Amerika. Ze heeft uw naam (die wordt uitgesproken als a) geleend aan een reeks van pro- )opJ, van yoghurt tot fietsen. Behalve deelieblanke gezichtje lijkt Xuxa ook delieblank zieltje te hebben. Ze heeft -md dagverblijven geopend, voert ac- ge-impagne tegen drugs en roken en .aal haar fans opgeroepen geld en eten 1 dupken aan de liefdadigheidsinstel- is veel Brazilianen echter een in het oog. Leden van de zwarte rgietng van Brazilië vrezen dat door [enng van dit prototype van Scan- ische schoonheid de vooroordelen JËT zwarten zullen toenemen. Ook vrezen zij dat hierdoor de rijke Afri kaanse cultuur van Brazilië, die alle as pecten van het Braziliaanse leven, van muziek en literatuur tot de culinaire ge woonten, beïnvloed heeft, op de lange duur teloor zal gaan. Averechts Carlos Hasenbalg, directeur van het Centrum voor Afro-Azialtische studies in Rio, zegt: „Xuxa's populariteit heeft een averechtse invloed op de integratie van blanke en zwarte kinderen. Zij asso ciëren haar blanke heilige-imago met goed, waardoor zwart een negatief stem pel opgedrukt krijgt". Hasenbalg ziet Xuxa's succes als een duidelijk voorbeeld van het racisme dat volgens hem wijdverspreid is in een land dat zich officieel een multi-raciale demo cratie noemt. „De mensen denken dat er geen vooroordelen zijn, maar onbewust bestaat er een hiërarchie van kleuren die samenvalt met hun hiërarchie van waar den.". Duits Tot de helft van de negentiende eeuw had Brazilië een zwarte meerderheid. Een eeuw van Japanse en Europese im migratie, tot 1960, bracht daar verande ring in. Sao Paulo heeft de grootste Ja panse bevolking ter wereld buiten Japan en in sommige delen van het zuiden is Duits de eerste taal. Volgens de officiële cijfers maken de blanken 55% uit van de bevolking van 144 miljoen, terwijl het percentage zwar ten gedaald is van 14,6% in 1940 tot 5,9% in 1980. De historici zoeken de oorzaak hiervoor in de tendens onder de Portugese kolonisators om te trouwen met inferieur geachte kleurlingen. Dit stond bekend als „het opbleken van Bra zilië". Een recent onderzoek van het Braziliaans Instituut voor Geografie en Statistiek geeft echter aan dat Brazilië langzamerhand weer bruin aan het wor den is. De demografen voorspellen dat aan het eind van de jaren negentig de mensen met een zwarte of bruine huid weer in de meerderheid zullen zijn. Smeltkroes Brazilië is op het eerste gezicht een smeltkroes van kleuren, die de geschie denis weerspiegelen van een natie van immigranten, van Afrikaanse slaven tot Litouwse joden. In de open cafeetjes rond de Sao Cristavaomarkt in Rio, waar de prostitués hun klanten zoeken en mulatten de lambada dansen, zijn alle kleurschakeringen te vinden. Er zijn echter geen zwarten in de rege ring, er zijn geen zwarte diplomaten, geen rijke zwarte zakenlieden. De mach tigste en meest prestigieuze banan zijn nog steeds overwegend in handen van de blanken. Vicieuze cirkel Deze kloof tussen de socio-economische ontwikkeling van blank en zwart heeft een vicieuze cirkel tot gevolg: zwarten weten niet of ze gediscrimineerd worden omdat ze zwart zijn of omdat ze arm en vaak ongeschoold zijn. In tijdschriften en televisieseries zijn zelden zwarten te zien, tenzij in een ondergeschikte rol. Hasenbalg heeft onlangs een studie afge rond over racisme in de massamedia. Zijn conclusie: „We beelden Brazilië af als een blanke samenleving. Niet-blanke kinderen kunnen zichzelf niet terugvin den in schoolboeken of op televisie". CHRISTINA LAMB (c) The Times Pessimisten vrezen dat de rijke Afrikaanse cultuur van Brazilië, die alle aspecten van het leven, tot de culinaire gewoonten, heeft beïnvloed, op de lange duur teloor zal gaan. FOTO: SP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23