Alcoholmatigingsbeleid staat in de ijskast Cx-huishoudster eist verzekeringsgeld na verdwijnen van auto STAD OMGEVING/RTV bliksemactie levert twee aanhoudingen op El Cid week waanzinnig startschot voor studie WEEK EINDE Persoonlijk cadeau CeldócSouxcmt ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 ONFLICT OVER GESCHENK VAN WERKGEVER !N HAAG/LEIDEN n Leidse vrouw wil dat Wassenaars familie die ar een gloednieuwe Fiat io schonk alsnog de rzekeringsuitkering be- ilt nu de auto is gesto- Gisteren diende in ;n Haag het kort geding de vrouw aanspande het beslag ongedaan te en maken dat de fami lie liet leggen op de verze keringspenningen. Recht bankpresident R. Porthei- ne moet nu uitmaken wie recht heeft op het geld. De familie, waar de Leidse meer dan tien jaar als huis houdster werkte, beweert recht te hebben op de auto en dus het geld, omdat de vrouw zich niet aan afspraken zou hebben gehouden. Daardoor zou de schenking zijn komen te vervallen, zo zegt de fami lie. Ook ontkent de familie dat het zou gaan om een schen king omdat de vrouw tien jaar in dienst was bij haar. De schenking vond plaats in maart. Kort daarna kreeg de huishoudster ruzie met haar werkgever en zei ze haar dienstverband bij op. De Leid se vindt dat de familie niet te rug kan komen op de schen king. Deze zou zijn gedaan zonder dat daar voorwaarden bij gesteld werden. „De familie komt met een overeenkomst die de vrouw zou hebben ondertekend en waarin staat dat zij de auto te rug dient te geven, als zij niet een maand met de familie meegaat naar Cannes. Zij zou daar moeten werken. Welnu, zij hoort nu pas van een over eenkomst en heeft deze ook niet ondertekend. Het is niet haar handtekening die eron der staat. Het is tevens vreemd dat zij met haar voornaam on dertekend zou hebben, zoals in de overeenkomst is gebeurd. Een officieel stuk onderteken je niet met je voornaam. Bo vendien staat haar achternaam er niet goed in. Verder lijkt het me hoogst onwaarschijn lijk dat iemand een splinter nieuwe auto van 17.500 gulden krijgt voor een maand huis houdelijk werk in Cannes," zo merkte de raadsvprouw van de Leidse op. Sleutel De raadsvrouw plaatste nog meer kanttekeningen bij het gebeurde, met name bij de diefstal van de auto. „De auto werd gestolen, een dag nadat ze een brief had gekregen van de familie, waarin haar te ver staan werd gegeven dat ze de auto terug moest geven. De vrouw reageerde daar niet op. Prompt is de auto weg. Het merkwaardige is dat ze bij de schenking maar één sleutel kreeg. Normaal krijg je toch twee sleutels bij een nieuwe auto? Het zou me niks verba zen als die andere sleutel bij de familie was. Wat ik er ver der van denk, valt wel te ra den. Qverigens waren er geen braaksporen bij de diefstal." De raadsvrouw zei ook getui gen te hebben die kunnen be vestigen dat de auto geschon ken is, zonder dat er sprake is van voorwaarden. De raadsman van de Wasse- naarse familie bleeft vasthou den aan de overeenkomst. „Het is wel haar handteke ning. Het is dezelfde handte kening die onder een ander briefje van haar aan de familie staat. Het was de bedoeling dat ze de met de auto naar Cannes zou gaan en die daar zou ge bruiken. Ook wilde de familie daarmee het dienstverband met haar voortzetten. Met de overeenkomst wilde de familie voorkomen dat ze met de noorderzon zou vertrekken zo dra ze de auto had. Dat is toch niet zo gek?" De aantijging dat de familie iets te maken zou hebben met de diefstal deed de advocaat af als zijnde „belachelijk.' De president doet over een week uitspraak. TWIJFEL AAN KOMST BORRELBUS LEIDEN Het alcohol matigingsbeleid van de gemeente Leiden staat al geruime tijd in de ijs kast. De Basisgezond heidsdienst (BaGD) pre senteerde in mei 1989 de nota „Water bij de wijn" waarin een heel pro gramma stond uitge werkt ter bestrijding van het alcoholgebruik. De opzet was toen dat in ok tober of november 1989 een Leidse alcoholmatigingsdag zou worden gehouden, tege lijk met een tentoonstelling in het Leidse stadhuis. Voor sportclubs, jongerencentra en buurthuizen zou in die maanden een stimulerings- prijs beschikbaar worden ge steld voor intiatieven om het gebruik van alcohol terug te dringen. Ook een borrelbus stond op de lijst. En diverse voorlichtingscampagnes. Daarvan is nog niets terecht gekomen. „Het is beschamend dat het zo lang heeft geduurd", vindt directeur Ton Kerkhof van de BaGD. „Het is een prikkelend onderwerp in Leiden. De nota had al lang behandeld moeten zijn in het college van B en W. Maar door allerlei oorzaken is dat in de verslons ge raakt". Kerkhof wijst op het feit dat de BaGD in de por tefeuille zat van ex-wethou- der F. Kuijers, die vanwege de schouwburgaffaire op stapte. Daarom twijfelt Kerkhof ook aan de komst van de borrelbus: „Dat was een stokpaardje van Kuij- Onderwijs „Ik geloof dat de nieuwe wethouder Bordewijk er echt wel ernst mee wil ma ken. Begin september komt de nota in B en W en dan maar eens kijken of ze het slikken. En of we er geld voor krijgen", zegt de direc teur. Hij laat weten dat hij vol goede moed is. De vakgroep huisartsgenees kunde van de Leidse uni versiteit is inmiddels begon nen met het aanbieden van cursussen voor huisartsen. In die cursussen komt vroegtijdige signalering van probleemdrinkers, hulpver lening en verwijzing aan bod. Volgens Kerkhof loopt dat prima. Het onderwijs wordt binnenkort betrokken bij de preventie van alcohol problemen. Aan onderwij zers van basisscholen wordt een onderwijsprogramma aangeboden om de deskun digheid te bevorderen. Voor docenten van het voortgezet onderwijs wordt een studie dag georganiseerd en lesma teriaal beschikbaar gesteld. „Daar zijn we zwaar mee be zig", zegt Kerkhof. [DEN Dankzij een blik- actie en daarbij een beetje alpen door het toeval heeft 44-jarige adjudant-recher- ur van de Leidse politie erochtend om negen uur 29-jarige en een 34-jarige f aangehouden. Het duo :ft geen vaste woon- of ver- fplaats. De twee hadden i portemonnee gestolen uit de koffer van een 25-jarige Leiderdorper. De Leiderdorper moest een pakje afleveren op een adres aan de Maresingel. Zijn koffer had hij even bij zijn fiets laten staan. Een minuut later was hij klaar, maar vond zijn kof fer geopend en zonder porte monnee terug. In de porte monnee zaten girobetaalkaar ten, een giropas en 75 gulden. Op datzelfde tijdstip fietste de rechercheur op de Haarlem merweg. Hij zag twee mannen uit de richting van de Mare singel komen lopen, die nogal opvielen vanwege hun schich tige gedrag. De rechercheur kwam daarop de Leiderdorper tegen, die zich nog af stond te vragen waar zijn portemonnee De rechercheur spurtte terug op de fiets richting Haarlem merweg. Daar vond hij het duo bij de containers bij de Hansenstraat met de porte monnee nog in de hand. De mannen schrokken zo van de rechercheur dat zij stokstijf bleven staan. Gedrieën liepen zij daarop naar het politiebu reau aan de Langegracht. De Leiderdorper voegde zich op de Maresingel bij de stoet. LEIDEN MAANDAG OVERSPOELD DOOR EERSTEJAARS STUDENTEN LEIDEN Met een „waanzinnig startschot" begint aanstaande maan dag de 21ste El Cid week. Ruim 2500 eerstejaars storten zich dan een week lang in het voor hen nog onbekende Leidse studen tenleven. De El Cid com missie legt de laatste hand aan de gigantische organi satie die aan de ruim 200.000 gulden kostende introductieweek vooraf De zes commissieleden zijn al vanaf januari bezig met ver gunningen aanvragen, spon sors zoeken, studenten aan schrijven, ruimtes huren, men toren zoeken, muziekbandjes huren en nog veel meer. Ze moeten hiervoor wel een half jaar studietijd inlteveren. Com missievoorzitter Andreé: „Als je een beetje op studieschema zit, kun je dat half jaartje best missen. Het is ontzettend leuk om te doen en je doet veel er varingen op. In dit half jaar heb ik meer geleerd dan in een heel studiejaar op de uni versiteit. In het begin liet ik me bijvoorbeeld afschepen door telefonistes. Nu praat ik me zo naar de topmanagers van een bedrijf toe". Het is de bedoeling dat de stu denten tijdens de week weg- Spitsuur op het crisiscentrum van de El Cid commissie. wijs worden gemaakt in Lei den. In groepjes van tien on der begeleiding van een men tor struinen ze de sleutelstad af. De week wordt maandag geopend door een startschot van een antiek kanon, dat de commissie heeft geleend van het Koninklijk Nederlands Le germuseum in Delft. Na de of ficiële openingsredes van bur gemeester C. Goekoop, de rec tor magnificus J. Beenakker en van El Cid commissie voor zitter Andreé kan de week los barsten. Zo wordt donderdag de mani festatie „Leiden opent zich" gehouden. Allerlei Leidse in stellingen, scholen en organi saties zijn gratis toegankelijk voor iedereen die het pro grammaboekje van de El Cid week kan laten zien. Studen ten krijgen een rondleiding of volgen een proefles. Een ander belangrijk onder deel van de introductieweek is het informatieblok op dinsdag en woensdag. Hier worden de studenten geïnformeerd over sport, cultuur en de gang van Iet bijdragen van: Frank (uurman, Gerard van der loeven, Erik Huisman, Ru- olf Kleijn en Karin wiers. rlas an Hoekema van D66 was ïatst ten einde raad. Wilde ij als milieuvriendelijke Lei enaar de inhoud van zijn mi- icontainer Vol melkflessen, im- en appelmoespotten wijt in de glasbak, was de lasbak vol. Ook een stapel ude Donald Ducks moest mee terug naar huis 'orden genomen, want ook e papierpak was vol. Wat oe je dan als Leidenaar: je it het spul na^st de bakken, fant de firma die de bakken :egt, ruimt dat heus wel net- ;s op. Zoals onze fotograaf eze week in de Merenwijk onstateerde (zie foto). [aar wat doe je als rechtge- ard democratisch raadslid. Je eemt de hele voorraad weer nee naar huis. Je grijpt ver- olgens naar het wapen van e raadsvragen. En uit je fru- tratie op papier: „Vorige eek woensdagavond consta- :erde ik dat vrijwel alle glas- n papierbakken in de Me- enwijk stampvol waren en at buiten deze bakken een rote hoeveelheid glas en pa- was geplaatst", laarna geef je er een serieuze raai aan: „Het is duidelijk hiermee zwerfvuil wordt ecreëerd, iets dat wij met eze bakken beogen tegen te aan". En vervolgens val je et college van B en W lastig ;en aantal vragen. Die allen na ontvangst van het -viertje hun ambtenaren 'eer lastig, waardoor er weer ïn berg geproduceerd ambte- jk papier zo de papierbak in Merenwijk in kan. én van zijn vragen luidt: „Is Leidse bevolking op de oogte van de mogelijkheid dienst reiniging, havens en 'arenmarkten erop te wijzen at de bakken vol zijn?". Mis schien kan Jan Hoekema dat voortaan ook zelf doen. Ge woon even de reiniging bel len. Gordijnen De fractie van D66 in Leiden is na de gemeenteraadsver kiezingen zo gegroeid dat ze niet meer behoort tot de „kleine partijen" die een ka mer delen .in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Ze krijgt daarom een eigen frac tiekamer. In het raadsvoorstel waarin de extra kamer wordt aangekondigd, staat dat de in richting in totaal 33.000 gul den kost. Geen Ikea-tafeltjes en plastic klapstoeltjes dus, al zou je dat bij D66 wel ver wachten. Alleen de gordijnen kosten al 5.000 gulden. Het democratische D66-groen is kennelijk wel heel zeldzaam. Mischien moet de verf voor de gordijnen wel worden ge-* maakt uit de resten van ge schoten leguanen uit Nieuw Guinea. Althans aan de prijs te zien. Of moeten ze van een extreem sterke kwaliteit zijn met het oog op fractievoorzit ter Pex Langenberg. Die klimt immers om het minste of geringste in de gordijnen. Nu heeft D66 altijd geroepen in de verkiezingscampagne dat er in het ambtelijk appa raat flink bezuinigd kan wor den. Maar misschien geldt dat niet voor fractiekamers voor D66. De partij schijnt een dure smaak opeens niet meer zo afstotelijk te vinden. Maar er kan nog steeds worden be zuinigd, ook op die met goud behangen kamer. Als D66 de fractie wat inkrimpt vorig jaar redde D66 het tenslotte ook heel goed met twee man kan de partij nog gebruik maken van de gezamenlijke fractiekamer. Dat bespaart een hoop geld. Wat misschien gebruikt kan worden om de glas- en papierbakken in Lei den wat vaker te legen. Mis schien kan Jan Hoekema daar vragen over stellen bij het college. Kunst De gemeente Zoeterwoude wil een kunst-collectie opbou wen om daarmee de woonom» geving en openbare gebouwen op te sieren. Ieder jaar zal ddarvoor een kwartje per in woner worden gereserveerd. Al die kwartjes samen vor men in het geval van Zoeter woude een bedrag van 2.000 gulden, te besteden aan wer ken van lokale kunstenaars. Als de gemeente daaraan Leeg Vraag van D66'er Jan Hoekema aan het Leidse college: „Werkt de praktijk van het legen van de bakken één keer per week op donderdag door twee particuliere firma's bevredigend?". Ant woord: ja (zie: Glas). foto: wim van noort vasthoudt, kunnen de kunste naars van Zoeterwoude zich erop verheugen dat ze de ko mende eeuw vijf a tien niet te grote werken mogen leveren. Voor die jaarlijkse 2.000 gul den is immers nauwelijks een beroepskunstenaar te vinden voor het vervaardigden van een klein portret van burge meester A. Houdijk. Toch doet Zoeterwoude wel iets aan kunstbeleid. Nog maar kort geleden werden drie bronzen schapen van de hahd van Gerda van den Bosch achter de Meerburg- kerk geplaatst. In de dorps kern is „Paard met hooiwa gen" aan de Dorpsstraat het laatst geplaatste kunstwerk. Beide uitingen kwamen er dankzij giften van het bedrijfsleven. Kennelijk wil de gemeente nu ook een steentje bijdragen. Maar als het bij dit bedrag blijft, moet Zoeterwoude voor kunst een beroep blijven doen op de lo kale brouwer. Vergunning Alle bedrijven in de Leidse binnenstad krijgen binnen kort elk één parkeervergun- ning. Een voorstel van de ge meente waarvoor een drie jaar durende zenuwoorlog no dig is geweest van getergde ondernemers. Zij streden te gen een gemeente die aanvan kelijk werkte met redelijk eenvoudige en ook nog soepel ogende regels voor de toeken ning van de felbegeerde vrij brieven om eeru auto in de binnenstad achter te laten. Maar toen in de praktijk bleek dat er wel erg veel aan vragen kwamen, werden de teugels in het geniep geleide lijk steeds strakker aange haald. Uiteindelijk konden al leen geluksvogels die zware of kwetsbare goederen te ver voeren hadden of die service aan huis moeten verlenen het papiertje nog krijgen. Een paar ondernemers lieten het er niet bij zitten. Zij pro cedeerden tot voor de Raad van State. En zie: deze week werden ze in het gelijk ge steld. Drie jaar en vele par keerbonnen nadat ze hun eer ste aanvraag hadden inge diend. Volgens de Raad was het onbehoorlijk dat de ge meente zonder dat bekend te maken de regels steeds strak ker was gaan interpreteren. Dat de gemeente zelf ook wel aanvoelde dat ze fout zat bleek al eerder. Het parkeer beleid werd op de helling ge zet. Maar een dag nadat de uitspraak van de Raad van State bekend was, kwam pas de mededeling hoe het beleid werd omgegooid. Eenvoudig, duidelijk, gewoon één vergunning per bedrijf. En daar hebben de ambtena ren drie jaar lang over moeten nadenken, totdat hun knarsende hersens ervan barstten. Preventief (1) Het gaat wel en niet goed met de criminaliteit in het midden van Zuid-Hojland, ruwweg het gebied tussen de grote ste den met Leiden en Alphen als middelpunten. Criminaliteits cijfers geven aan dat de regio op veel punten gunstig af steekt in vergelijking met de rest van het land. Minder in braken, verkrachtingen, ver nielingen en meer van dat soort slechtigheid. Maar dat wordt eigenlijk allemaal weer teniet gedaan door een schrikbarende stijging bij het aantal verkeersmisdrijven. Het lijkt er op de gemiddelde automobilist in het midden van Zuid-Holland er een sport van gemaakt heeft om dron ken achter het stuur te zitten, om zich vervolgens bij iedere aanrijding zo snel mogelijk uit de voeten te maken. De „no claim-korting" van de verze kering weegt zwaarder dan de slachtoffers die tussen de wie len verdwijnen, om nog maar te zwijgen van de mogelijk heid dat het rijbewijs voor de Heilige Koe wordt afgepakt. Als dat gebeurt biedt de fiets in de regio helaas geen alter natief, want fietsen worden tegenwoordig sneller gestolen dan de rijwielfabrieken ze kunnen aanmaken. De fiets is nodig om bij het openbaar vervoer te komen. Maar, zo hebben de liefhebbers vart de criminaliteitsstatistieken nu ook ontdekt, die worden juist bij de stations steeds gestolen. Preventief (2) Het ligt dus voor de hand om in het kader van de preventie het stelen van fietsen te ont moedigen. Bewaakte rijwiel stallingen, fietskluizen, regis tratie, gepantserde sloten, de oplossingen zijn al lang be kend. De fietsers werken ech ter niet altijd mee. De wer king van de fietskluis is voor velen kennelijk nog ondoor grondelijk, en het moet ge zegd dat deze kluizen ook niet direct gebruikersvriendelijk zijn. Voorzieningen om de fiets voor diefstal te behoeden moeten dicht bij de stations liggen, want als er lopend weer enige afstand moet wor den overbrugd neemt de mo tivatie om er gebruik van te maken sterk af. En dat kan, na het verlies van diverse fietsen, weer tot gevolg heb ben dat weer massaal te auto wordt gepakt, de bestuurders weer dronken achter het stuur gaan zitten en doorrij den na iedere botsing. Kort om, een vicieuze cirkel die niet makkelijk door criminali teitspreventie doorbroken kan worden. De hulp van de Iraakse dictator Saddam Hus- sayn lijkt zo langzamerhand noodzakelijk te worden. Als deze vrolijke veroveraar doorgaat met het innemen van olievelden, die door een boycot vervolgens onbruik baar worden, zal de benzine prijs blijven stijgen totdat au torijden echt onbetaalbaar wordt. Als de weer fietsende voormalige automobilisten geen alternatief hebben zullen ze wellicht wat zorgvuldiger met hun tweewielèr omsprin gen. Versleten Wie een beetje kritisch kijkt naar de ruim twee weken ge leden plotseling op straat ge schilderde „dino-voetafdruk- ken" moet iets 6pvallen. In derdaad, ze zien er al knap doorleefd uit. Vele afdrukken hebben nu al een bijzonder vale kleur. Er zijn zelfs af drukken die kale plekken vertonen. Als dat zo doorgaat halen de voetstappen het eind van de dino-expositie in het Pesthuis niet eens. Die duurt tot 28 oktober. Zou de oorzaak van de sleet die erop zit het succes van de voetstapjes zijn? Trekken hele volksstammen „in het spoor van de diho's" naar de Leidse binnenstad. Of is de gebruikte milieu-vriendelijke verf ge woon van een abominabele kwaliteit? zaken op de universiteit en de hogescholen. Vorig jaar bleken veel eerstejaars dit onderdeel nogal saai te vinden. Toch heeft de commissie er dit jaar niet veel aan veranderd. „Daar is dit onderdeel te be langrijk voor. Het pakket in formatie wordt al zo leuk mo gelijk aangeboden. Informatie weglaten om meer amusement in te passen kan echt niet. Mis schien dat het blok vergeleken met de andere dagen saai is, maar als je actief meedoet valt dat reuze mee", legt Eric uit. Het traditionele watersportfes tival heeft donderdagmiddag plaats op het Galgewater. De watersportverenigingen pre senteren zich op dit festival. De studenten kunnen ook zelf roeien, kanoën, surfen of met groepjes een rondvaart maken door de Leidse grachten. Landrotten kunnen zich ver maken met kermisattracties aan de wal. Vrijdag is op de infomarkt na een vrije dag zo dat de „groentjes" even op adem kunnen komen om zich op te maken voor het grootse slotfeest dat 's avonds wordt gehouden in da mensa van de universiteit. Tijdens de El Cid week eten de deelnemers steeds bij de diverse Leidse studentenverenigingen. Deze organiseren ook fora, borrels, video-avonden en hun eigen slotfeesten. Politiebegeleiding Boven de mensa aan de Kai- serstraat is het crisiscentrum van de commissie gehuisvest. De telefoon rinkelt onophou delijk. „Je hebt je wel inge schreven, maar nog geen pro grammaboekje ontvangen?", Eric zoekt het even op in de computer. Intussen schrijft Andreé een nieuwe mentor in, die zich zojuist heeft aange meld. „De laatste week is echt een crisisweek, het lijkt wel alsof alles op het laatste mo ment nog geregeld moet wor den", vertelt Mirjam. Zij heeft zich vooral bezig ge- foto: wim van noort houden met de bedrijfscontac- ten en het aanvragen van ver gunningen. „Vergunningen?", roept ze vol afschuw uit, „praat me er niet van. De ge meente laat alle aanvragen tol de laatste week liggen". Toch vindt voorzitter Andreé dat de samenwerking met de gemeente beter verloopt dan vorig jaar. „We hebben betere en duidelijkere afspraken ge maakt en daardoor worden ze beter nagekomen. Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld afge sproken dat we politiebegelei ding zouden krijgen als de stu denten van de Hooglandse- kérk, waar de openingstoe spraak wordt gehouden, naar Molen De Valk lopen. Die kwamen toen dus niet opda gen. Hopelijk gaat dat dit jaar beter". Dit jaar hebben zich bijtijds genoeg mentoren aan gemeld. Harald: „Vorig jaar had de commissie echt moeite om genoeg mentoren te vin den, die de groepjes eerstejaars wilde begeleiden. Nu hebben we er ruim voldoende". Ruimtegebrek De commissie verwacht niet echt grote problemen. Andreé: „Je kunt 't natuurlijk nooit weten, maar volgens mijkan er bijna niets meer fout gaan. Voor noodgevallen hebben we een crisisbalie ingesteld waar studenten naar toe kunnen als ze het echt niet meer zien zit ten. Voor zover we weten zijn er genoeg slaapplaatsen. Voor noodgevallen is er een slaap zaal ingericht in de gymzaal van Visser 't Hooft. Het enige waar ik een beetje bang voor ben, is dat we niet genoeg ruimte hebben als het echt druk wordt. Leiden is maar zo klein. Tijdens de picknick vrij dag in het Van der Werfpark verwacht ik bijvoorbeeld wel wat ruimtegebrek". Ze ver volgt: „Ik vond het vreselijk leuk om alles te organiseren. Maar ik denk dat we alle zes na 17 augustus een zucht van verlichting zullen slaken". CAROLINE V.D. MIJLE Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. r J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: I Adres: J Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: j N 8 Indien daartoe aanleiding besloot, kan een rnoek om een abonnement twden gewegerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. l^z I lillililWIHi:!

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13