JPaperclip Radio9 op zijn Russisch TENNIS CIRCUIT uziekdag in teken van Artsen zonder Grenzen promotie voor de brandweer Dansgroep Introdans gaat 'blokken' Favorieten hebben het zwaar in Nieuw Vennep Rabobank Q UNST/RTV/SPORT £eidóc Commit ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 uitenlandse «langstelling expositie Wit over Zwart' MSTERDAM Voor de tentoonstelling 'Wit over /art', die nog tot 29 augustus in het Tropenmuseum Amsterdam is te zien, bestaat opmerkelijk veel itenlandse belangstelling, aldus het Tropenmu- um. De expositie gaat over beeldvorming van zwar- door witten. De gekozen invalshoek en de toon in presentatie worden in het buitenland als baanbre- nd beschouwd. Volgens het museum gaat de expo- ie eind dit jaar naar Brussel en volgend jaar naar ashington. Er zijn voorts besprekingen gaande met nservatoren en organisatoren uit Groot-Brittannië, /eden, Italië en de Bondsrepubliek Duitsland. Wit er Zwart heeft vanaf de opening op 16 december im 160.000 bezoekers getrokken. ARNHEM Met ingang van het seizoen 90/91 gaat de Arnhemse dansgroep Introdans over tot 'blok vorming' ofwel blokpro- grammering. Dat betekent dat bepaalde balletten slechts in een beperkte pe riode te zien zijn, waarna een nieuw programma volgt. Door dit systeem kan de sa menstelling van de ver schillende programma's evenwichtiger zijn en is minder repetitietijd nodig als gevolg van het gecom primeerde instuderen van de dansen. In elk blok naast de premières één, hooguit twee succesrijke reprise(s). Het eerste programma dat vol gens deze nieuwe programme ring tot stand komt gaat op 18 oktober in première. De speel periode loopt vervolgens door tot en met 20 december. In dit programma twee Nederlandse premières: 'Memorial' van Norbert Taatgen op muziek van Michael Nyman en Henry Purcell. Daarnaast een we reldpremière van de Neder landse choreograaf John Wis man, thans werkzaam bij The Royal Winnipeg Ballet in Ca nada (eerder dit jaar in de Arnhemse schouwburg). Wis man heeft een ballet gemaakt op muziek van een Neder landse componist, welke is op dit moment nog niet bekend. Twee reprises in dit eerste 'blok': 'Abraham and Isaac' van Ton Wiggers, artistiek lei der van Introdans en 'De dood en het meisje' van Ed Wubbe, huischoreograaf bij Introdans, op het gelijknamige strijk kwartet van Schubert. Het tweede blok is een kerst- programma dat tot eind febru ari op de planken blijft. Op 1 maart 1991 gaat blok 3 in pre mière. Daarin o.m. een werk van de Engelse choreograaf Christopher Bruce. Jeense leramisten iet werk Singer ^REN OOSTERBEEK inaf 19 augustus exposeren Étien Deense keramisten en Jen Quist hun werken in het Iger Museum in Laren en llerie Amphora in Ooster- De Nederlander Quist zijn opleiding in Dene- Irken. Deze keramisten be ren tot de belangrijkse van I moment in Denemarken, lus beide kunstinstellingen. I meeste van hen houden h bezig met het traditionele geven van de keramiek: de Binnen deze beperking Igen zij erin een heel eigen rsoonlijke stijl te creëren, al- s de aankondiging. Er wordt el gewerkt met geometri- ne motieven. De tentoonstel- g in Laren duurt tot en met september, die in Ooster- ek sluit een week later, het Prentenkabinet van het nger Museum in Laren zijn p 25 augustus tot en met 23 ptember werken te bezichti- i van leden van de Vereni- lig van Beeldende Kunste- ars „Laren-Blaricum". Bur ineester A.J. Le Coultre- sst van Blaricum, opent te jaarlijkse expositie, hetzelfde museum worden dezelfde periode schilderij en prenten van Fon Kie nt tentoongesteld. Aanlei- ig tot deze expositie is de te verjaardag van deze Am- rdamse kunstschilder. HILVERSUM De afgelopen week waren drie Russische programmamakers te gast bij de NCRV. Hun komst naar Nederland was het gevolg van het bezoek dat NCRV-pro- grammamaker Jelle Koolstra en muzikant Roberto Jacketti in december aan Moskou brachten. Leonid Azarkh, hoofd van de Russische jongeren-radio, Iri- na Storiarova, journaliste en muzieksamenstelster en Mari na Toptygina, medewerkster van de Nederlandse afdeling van dè Russische wereldom roep, zorgen er vanavond voor dat de nieuwe aflevering van 'Paperclip Radio' een Russisch tintje krijgt. Jelle Koolstra: „Het program ma is geïnitieerd door de Rus sen, maar door ons verder uit gewerkt. De afgelopen week heeft het drietal in opdracht van zijn luisteraars een groot aantal interviews gedaan. Zo hebben ze bijvoorbeeld gespro ken met een jonge onderne mer, een ex-bokser die eerste portier was en nu drie of vier eigen cafés heeft. Ze zijn bij een ambtenaar geweest die heel enthousiast aan het werk was. De Russen hebben met grote ogen staan kijken, want dat komt in hun land absoluut niet voor. Daar is het gebruik dat een ambtenaar zijn werk twee dagen te laat aflevert. We laten iets van die inter views horen". Spelletje „Er is ook een spelletje '4 om 4', met de bedoeling dat de Ne derlander iets meer over Rus land te weten komt en anders om. We stellen een vraag waarop de luisteraar kan rea geren. Geeft hij een goed ant woord dan mag hij aan de Russen een wedervraag stel len. Dat spel gaat net zo lang door tot een van hen een verkeerd antwoord geeft. Zijn dat de Russen, dan krijgt de luisteraar een cadeautje dat het drietal uit Rusland heeft meegenomen". „We proberen het Russisch in de uitzending wel zo veel mo gelijk te beperken, simpelweg omdat maar weinig mensen de taal machtig zijn en vertalen een uitzending vreselijk op houdt. Daarom hebben we wat gesprekjes van te voren opge nomen. We draaien heel veel Russische muziek, laten bij voorbeeld de Russische Mi chael Jackson horen. Als ca deautje aan Leonid, Irina en Marina hebben Roberto Jac ketti en ik een nummer in het Russisch opgenomen: 'Don Phil'. Zoals de titel al verraadt, gaat het over The Everly Bro thers. Behalve dat we in de compositie onze bewondering voor het duo uitspreken, heb ben we ook hun werkwijze overgenomen. Ik zing dus de tweede stem en dat vooral om dat ik in tegenstelling tot Ro berto geen Russisch spreek". Televisie Het Russische avontuur krijgt rond Kerstmis mogelijk ook een vervolg op televisie. Jelle: „Toen wij in december in Mos kou waren, hebben we ook te levisie-opnamen gemaakt. We gaan de komende' weken kij ken of daar genoeg leuk mate riaal bij zit om een kerstpro gramma van te maken. De be doeling is dat het een soort jaaroverzicht wordt. Zo laten we bijvoorbeeld een Poolse over Walensa praten, een Tsjech over Havel, een Oost duitser over Kohl, een Ameri kaan over Bush en een Rus over Gorbatsjov. Roberto is overigens meer bij de televi sie-uitzending dan Dij de radio aflevering betrokken. Hij is nu eenmaal geen radiomaker. Maar hij heeft wel de belang rijkste rol gespeeld bij het ont wikkelen van het idee". „Hopelijk kunnen we volgend jaar weer naar Moskou. Het is aardig om met je neus boven op de ontwikkelingen te staan FOTO: CORNÉ SPARIDAENS die zich daar nu afspelen. Er liggen genoeg onderwerpen op straat. Zo zien wij Gorbatsjov bijvoorbeeld als een held, maar als je daar bent blijkt dat jongeren heel skepisch tegen over hem staan. Ze zijn niet echt van hem gecharmeerd". HANS PIËT INDY DULFER IN 'ROCK OVER EUROPE' rel- Nits-gitarist Henk Hofstede. Zijn groep gaat in 1992 in zee met het Radio Philharmonisch Or- don's Burning. Britse drama-se- VARA-televisie. Nederland 1 om uur. Zondag. .VERSUM Dat het ver- Geó van de werkelijkheid altijd even onderhouden- televisie oplevert, bewijst VARA met de Britse serie - 2 0 FOTO: MILAN KONVALINKA HILVERSUM De tot een traditie uitgegroeide 'Muziekdag' van Veronica staat op zaterdag 1 sep tember in het teken van 'Artsen zonder grenzen'. Onder supervisie van Christie's wordt in Am sterdam een rock roll- veiling gehouden waarvan de opbrengst is bestemd voor deze instelling. Za ken die worden geveild zijn onder meer een door Herman Brood bespoten Fiat 500, een steen uit de onlangs omgevallen Wall van Roger Waters in Ber lijn en een gitaar van Gol den Earring George Kooymans. De 'Muziekdag' begint dit jaar om vijf uur 's middags en duurt tot één uur 's nachts. Behalve de veiling en de Bill Haley-film 'Rock around the clock' is er het concert dat Phil Collins onlangs in Berlijn gaf. Lex Harding: „Ik durf zonder aarzeling te zeggen dat het 't beste ik dat ik ooit op vi deo heb gezien. Wij brengen tweederde van het drie uur durende optreden op het scherm". De 'Muziekdag' gaat 's mid dags van start in de studio met veel reportages, een bezoekje van UB40 en een groot aantal muziek-tekenfilms. Ook een Veronica-traditie aan het begin van het nieuw.e sei zoen is 'Rock Over Europe', waarvoor Candy Dulfer Funky Stuff is gecontracteerd. Het programma, dat op acht september wordt uitgezonden, zou volgens Lex Harding wel eens de laatste kunnen zijn. Lex: „Ik heb zo ontzettend veel problemen om het pro gramma rond té krijgen, dat als het deze keer niet lukt, ik er nóóit meer aan begin. Be halve dat er veel geld mee is gemoeid en ik na langdurig onderhandelen de financiën éindelijk rond had, staat alles weer op losse schroeven. Vori ge week was alles nog zeker, maar nu durf ik geen n^am te noemen. Artiesten zijn zo gril lig. Als ze in een goede bui zijn zeggen ze ja, maar als ze drie dagen later kiespijn hebben, dan gaat het allemaal niet meer door. Maar het is uitein delijk de bedoeling om behal ve Candy Dulfer twee grote namen te contracteren". The Nits „Veel leuker is dan het project van The Nits en het Radio Philharmonisch dat, in mijn afwezigheid, door Chiel van Praag is opgestart en dat wij in 1992 op het scherm brengen. De bedoeling is dat de musici gezamenlijk een compositie uitvoeren, die momenteel door The Nits wordt geschreven. Die grap kost misschien wel een miljoen gulden en we zijn dan ook bezig overal subsidie vandaan te halen. Waar ik echt versteld van sta, is dat er in Nederland op cultureel ge bied heel veel potten zijn leeg te halen. Dat proberen we nu ook". „Wat ik zeker weet, is dat de opnamen van twee tot vier juli 1992 zijn want dan is het Radio Philharmonisch Orkest ge boekt. De uitzending wordt een co-produktie tussen in elk geval de Zwitserse en Finse te levisie en Veronica". HANS PIËT \ITSEDRAMA-SERIE 'LONDON'SBURNING' zonden) en schreef hij in 1979 het schitterende 'The Know ledge', over het leven van de Londense taxi-chauffeur. Toegankelijk ge promotie-film voor de dweer, die door zijn soms noristische toon, net aardig oeg blijft om niet af te ha- ndon Burning' is opge- iwd uit een film en .een pi- van elk honderd minuten vier afleveringen van vijf minuten, waarin de ver- illende aspecten van het ndweerwerk naar voren nen. Londen, als dichtbe- kte wereldstad, dient daar- decor. Schrijver Jack enthal, voor het onderwerp IC rispireerd door de verhalen een vriend die als brand- irman zijn brood verdient, eigen land uitgegroeid tot succesvol doorgeefluik het dagelijks leven. Zo hij met honderdtwintig veringen van 'Coronation iet' in de weer (dat in En- >ren n and nog steeds wordt uitge- Met 'London's Burning' mist hij, voor wie het puur als amu sement bekijkt, deels de boot. Maar wie in de serie een po ging ziet het leven van de Londense brandweerman in beeld te brengen, moet toege ven dat Jack in de roos schiet. De vorm waarin de verhalen van het Blue Watch-team zijn gegoten, maakt het onderwerp toegankelijk voor een groter publiek dan dat er documen taires van zouden zijn ge maakt. Een drama-serie oogt nu eenmaal aantrekkelijker dan een documentaire. Boven dien geeft het de schrijver een kans zijn eigen karakters te verzinnen en hier en daar met wat humor de aandacht vast te houden. En dat is precies wat Jack Rosenthal doet. Hij zet het leven van verschillende karakters neer en zorgt er zo voor dat de kijker een beeld krijgt van de brandweerman: de problemen thuis omdat de plicht roept, maar ook de spanningen van het werk, de verveling tijdens het wachten in de kazerne en de onderlinge band tussen de leden van een team. Om zich te kunnen inle ven in hun rol liepen alle ac teurs, stage bij de Londense brandweer. Gevolg is dat de kijker niet wordt geconfron teerd met acteurs die brand weerman proberen te spelen. De eerste aflevering (de film) speelt zich af in de hete zomer van 1985. Op die manier kon Rosenthal leunen op de wer kelijkheid. Het - broeierige ipm manier hét leven van de Lon- FOTO: UPI weer zorgde voor verhitte ta ferelen in Tottenham, waar de woonachtige minderheden niet langer tevreden waren met hun leefomstandigheden. De relletjes, die uiteindelijk een explosief karakter kregen, joegen tientallen mensen de dood in. In de serie loopt de opbouw tot de harde confron tatie tussen de zwarten en de politie als een rode draad door het verhaal. De zwarte brandweerman Va seline (Mark Arden) vormt de link tussen de relletjes en het team, dat al snel uit een bij el kaar geraapt zooitje blijkt te bestaan. Om de kijkvreugde te verhogen wordt aan het begin van het verhaal de vrouwelij ke brandweerman Josie Ing ham aan het team toegevoegd. Zij is de voor de hand liggende vreemde eend in de bijt, een bedreiging voor de mannen wereld en tevens het onder werp voor de nodige humor. Ter afwisseling van deze strijd tussen de sexe moet het team regelmatig uitrukken en wordt de kijker geconfronteerd met de harde werkelijkheid, die al lerminst een stimulans blijkt het leven als brandweerman te ambiëren. En wie een lesje zoekt in 'London's Burning' komt te weten dat elk ongeluk en daarmee elke brand in een klein hoekje zit, of het nu gaat om een schuurtje of een he renhuis. HANS PIËT Theaterfestival in Rotterdam ROTTERDAM Van 30 au- gustus tot en met 14 september wordt in de Rotterdamse schouwburg het Theaterfesti val gehouden. Er zijn negen Nederlandse en Vlaamse to neelvoorstellingen te zien, die door een jury van theatercriti ci als meest belangwekkend van het afgelopen seizoen worden beschouwd. Bij die keuze waren artistieke maat staven doorslaggevend. Tij dens het festival worden drie belangrijke prijzen uitgereikt. Concertante opening van Tropeninstituut AMSTERDAM Op 15 sep- tember wordt de gerenoveerde Grote Aula van het Tropenin stituut (KIT) in Amsterdam feestelijk geopend met een concert door het „Orquesta Ti- pica" van de Argentijn Osval- do Pugliese. De nu 84-jarige pianist, componist, arrangeur en leider van dit orkest geldt als de grootmeester van de klassieke tango, aldus het KIT. Orquesta Tipica bestaat uit vier violisten, vier bandoneo- nisten, twee zangers, een cel list, een contrabassist en pu gliese zelf aan de piano. Na een muzikale wereldreis van 70 jaar is Pugliese nu met zijn orkest voor ae laatste keer in Europa om zijn afscheidstour- nee te geven. :RHUUR V&SSEN STOMEN I=NTR|:LT|EX IÏV imM* PARTlCUUiRn :Ni 50" FOTO: HENK SNATERSE NIEUW VENNEP/RIJNS BURG De favorieten in het mannenenkel BI van de Open Kampioenschap pen van de Haarlemmer meer, Marco van Trigt en Tom Bulters, hadden het in de kwar". Ünale van het toernooi zwaar. Remco Kinders en Mare Flei- scheuer gingen gisteren pas in derde set onderuit. De plaatselijke favoriet, Marcel van Rijn, moest het afleggen tegen de als derde geplaatste Elman Gerth. Van Trigt trof een bijzonder gemotiveerde Kinders. De Hil- legommer haalde de eerste set met 13-4 binnen, maar onder schatte zijn opponent in het vervolg. In de beslissende spelreeks zette de als eerste geplaatste Van Trigt alsnog de zaakjes recht: 3-6, 6-3. De als tweede geplaatse Bulters had het ook niet eenvoudig tegen de Voorschotenaar Mare Flei- scheuer. De speler van Meren- wijk veroverde brutaal de eer ste set, maar de Heemstede- naar greep op tijd in: 6-4, 1-6, 4-6. De verrassing van de kwartfinale, Marcel van Rijn, kreeg van Elmar Gerth geen schijn van kans. Met 6-2, 6-2 plaatste de Leeuwenbergh speler zich voor de halve fina le. In het mannenenkel B2 maak ten de favorieten geen fout. Unicummer Onno van Pari don was te sterk voor Vloey- berghs. De als eerste geplaatste Van Paridon won met 6-2, 6-3. Onno Wempe had drie sets no dig tegen Marcel Verkerk: 6-1, 3-6, 3-6. De als derde geplaat ste Jan Arie Bakker gunde met 6-2, 6-3 Onno Beers geen set. In de vrouwenenkel Bl hoefde de favoriet Petra Janssen niet diep te gaan. Saskia Paauw was met 6-3, 6-2, kansloos. Een blessure zorgde ervoor dat de als derde geplaatste Mirjam Groenestein het toernooi vaar wel moest zeggen. Marieke Bethlehem won door een walk-over. In het mannenen kel Cl zette Corjan van der Jagt zijn zegetocht voort door eenvoudig Nijssen van de baan te slaan: 6-1, 6-4. De als eerste geplaatste Ronald Lammens was een maatje te groot voor Vogler. De TE AN speler won eenvoudig met 6-2, 6-2. Mickel Verkerk maakte tegen Bos met 6-3, 6-1 duidelijk wie de sterkste was. De verrassing bij het vrouwe nenkel Cl was de uistschake- ling van de als eerste geplaat ste Sandra Faas. De' Lisse speelster dolf in drie sets het onderspit tegen Marjolein van Vliet: 6-4, 4-6, 6-7. Ingrid Kruit had minder moeite om haar plaatsing waar te maken. De Merenwijk speelster won overtuigend met 6-1, 6-2 van de als vierde geplaatste Nancy Faas. In het mannenenkel Dl zorg de de ongeplaatste Noppen voor een stunt door favoriet Niels Couvreur te verslaan. De Nieuw Venneper kon alleen de eerste set winnen. Daarna was het gedaan met Couvreur: 4-6, 6-1. 6-1. Unicummer Bart Blok, als derde geplaatst, had een driesetter nodig tegen Hahno van der Mark: 4-6, 6-0, 6-4. Alexander Balk moest te gen Sander Geerlings alles ge ven om de kwartfinale te ha len. Met 4-6, 6-4, 6-4 behield de Noordwijker zijn kansen voor de titel. Yvonne van Hensbergen leverde een knap pe prestatie door de als eerste geplaatste Miranda de Breuk te verslaan. De Hillegomse be reikte vrij gemakkelijk de fi- CewWOouimit nale met 6-2, 6-3. Artesia speelster Celine Froma ging tegen de verwachting onder uit tegen de ongeplaatste Smits. De cijfers logen er ech ter niet om: 6-0, 6-3. Bij heren- dubbel Dl zorgde Patrick Nie- ze en Arnoud Mark voor een onverwachte suprise zij ver sloegen het als eerste geplaat ste duo Blok/Van Sterkenburg met 6-3, 6-3. Bij de damesdub- bel Dl had het koppel Gelder blom/Schmidle geen moeite met Ingrid Klink en Rita Blonk. Met 6-4, 6-1 verlieten zij zegevierend de baan. Henk van Nieuwenhuizen en Ko Imanse maken voorlopig bij de 30+ de dienst uit. Beiden won nen hun partijen overtuigend. Van Nieuwenhuizen versloeg Lammy Peters met 6-3, 6-1 en Imanse toonde zijn klasse te gen Nico Winkelaar: 6-2, 6-1. De finale bij de damesenkel Dl 30+ gaat tussen Wil Bok horst en Anneke Tammina. Bokhorst, als eerste geplaatst, versloeg Ineke Beuke met 6- 2,6-4. Tammina zorgde voor een verrassing door Emmy Ze venhoven te verslaan met 6-3, 6-1. Rijnhanters De banen van de Rijnkanters lijken de deelnemers van het toernooi te inspireren tot het spelen van lange partijen. Driesetters zijn in Rijnsburg meer regel dan uitzondering. Lange wachttijden zijn dan ook het gevolg. Gelukkig biedt de sfeervolle ambiance van het toernooi voldoende tegen wicht voor dit ongemak. In het herenenkel Cl plaatste Jack Mannuputty zich voor de halve finale door in drie sets van Hans Olivier te winnen. De thuisspeler won met 3-6,6- 4,6-4. Jan Mens maakte zijn plaatsing in het herenenkel C2 30+ volledig waar. De Fores- cate speler won in twee sets, 7- 5, 7-5, van de moedig strijden de Lisse speler Van der Berg. Thuisspeler Jaap van Rijn kon zijn plaatsing tegen de Meren- wijker Dahlhous niet waarma ken. Met 6-1,6-1 werd hij van de baan geveegd. In het he renenkel Dl 30+ moesten de favorieten vroegtijdig afhaken. De als eerste geplaatste Ten Hagen ging in een enerveren de partij ten onder tegen de Merenwijk speler Van Schie. De Leidenaar had drie sets no dig: 6-4,4-6,6-3. Rijnkanter Leen Oudshoorn toonde te weinig initiatief in zijn partij tegen Wim Melissen. De Kat- wijker won dan ook terecht met 6-4,6-2. In de andere kwartfinale won de OLTC speler Krijnen in drie sets van de Katwijker Van der Ree: 5- 7, 6-0,6-3. KEES VAN KESTEREN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11