Klanten willen na huren vaak kopen ALLER LEI(DS) UHClóG uOUtdtlt^ STAD OMGEVING/RTV Ruzie beslecht met bezemsteel Computers gestolen KUNSTUITLEEN GAAT WERKEN VERHANDELEN jilz rukt op in assement ptloemenmarathon [alf jaar cel voor iefstal van zilver Steiger voor brasserieboot Een cadeau van formaat £cidóe0otuta/nt Emsa 0 J VKIJUA^ iU AU^JUOIUO iïTCU rrt.V7HNn o VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 CES VERBLINDDE (ADER ogere straf ëist gen ervaller HAAG „De verdachte verblind door het succes, door besefte hij te laat hij zijn slachtoffers heeft edaan". Dat zei de advo- van een bankovervaller ren tijdens een zitting van Gerechtshof, nadat >rocureur generaal acht gevangenisstraf eiste. De rige verdachte uit Haar- werd eerder tot zes jaar irdeeld en was daartegen iroep gegaan. [aarlemmer had een „suc- >lle" criminele carrière lakt, totdat hij gepakt De man deed mee aan gewapende overvallen op igentschappen. Het hoger ;p had gisteren betrek- op twee ervan. In decem- '88 overviel de Haarlem samen met twee mede- tigen het postagentschap de Leidse Cobetstraat. ruim 178.000 gulden. Een later, eind juni 1989 :te het drietal ruim 26.000 m buit bij een overval op •ostagentschap in Rijnsa- ouw Jureur-generaal Feber kon (geloven dat al dat geld .venen was, zoals de ver- Ite beweerde. „Volgens mij 1 u een gedeelte bewaard, t u nog een appeltje voor lorst heeft als u weer op voeten komt", verweet verdachte. „Ik vind dat |t echt veel berouw toont. 1 u wel dat het postagent- 5 in Rijnsaterwoude geslo- 1s na de overval. En dat neisje dat in het Leidse ichap werkte niet meer de balie durft te staan met een pistool gd hebt?" (deze reden eiste Feber gevangenis. Twee an de eerste ver- „Wie in hoger j gaat neemt nu eenmaal sico dat de straf hoger uit ballen", zei Feber. ■caat B. Fritz vreest dat 1 straf meer kwaad dan I zal doen. Hij voeg daar- of vijf jaar. „Zo'n straf neemt alle toe- Itperspectieven voor deze weg. Hij heeft het vaste Jiemen om voortaan eer- Kan de kost te komen. Hij 1 in het huis van bewaring niddenstandsdiploma ge- met, hoe ironisch het klinkt, een 8 voor rechten. 1 deze lange gevangenis- blijft hij te lang buiten de fcchappij en zijn de kansen fij het daar later zal red- heel klein". Uitspraak Itwee weken. De poort van de wetenschap De poort van de wetenschap is de naam van het kunstwerk dat binnenkort in het Bio Sciencepark Leeuwenhoek wordt geplaatst. Het kunstwerk is aangeboden door de architect Jan Splinter. Hij heeft eerder drie gebouwen voor het bedrij venpark ontworpen, waarin nu Ovablok, Cervier en Cam zijn gehuisvest. Het object is ongeveer bijna acht meter hoog en ruim drieënhalve meter breed. Het bestaat uit een gekleurde betegelde poort met daarachter een hoge roestvrij stalen mast met bladen eraan. De kos ten van het plaatsen van het object be dragen 23.000 gulden. Het wordt waar schijnlijk binnen nu en twee maanden geplaatst, zo verwacht T. Klever van de directie economische zaken. TEKENING: PR Eigenaar steelt jacht uit loods KATWIJK De Katwijkse politie heeft de diefstal van een jacht gisteren snel kunnen oplossen. Het schip was door de eigenaar zelf weggehaald uit een loods aan de Steenbak kerstraat. Het jacht stond daar voor timmerwerk. De eigenaar vond echter dat dat maar lang zaam vorderde. Bovendien had hij geruchten gehoord dat het betrokken bedrijf failliet zou gaan. Hij wilde niet dat zijn boot in een faillissement betrokken zou raken en haal de het scheepje daarom afgelo pen maandag weg. De betrok ken ondernemer ontdekte dat gisteren en deed toen aangifte van diefstal. D66 KRIJGT EIGEN FRACTIEKAMER LEIDEN D66 krijgt in Het Gulden Vlies aan de Breestraat een eigen fractiekamer. Dat bleek nodig na de gemeenteraadsverkiezingen. „D66 is zo'n grote fractie geworden dat ze niet meer in de gemeenschappelijke frac tiekamer kunnen", legt een woord voerder van de gemeentelijke directie interne zaken uit. De kosten van de herschikking van de fractiekamers in het Gulden Vlies bedragen in totaal 33.000 gulden. De gordijnen van de kamer voor de Democratenkosten 5.000 gulden. De woordvoerder verge leek dit met een „stoelendans". Voor het CDA, de PvdA, D66 en de VVD zijn nu aparte fractiekamers beschik baar. De rest van de partijen moet het met de gezamenlijk kamer doen. LEIDEN Een over zijn toeren geraakte man uit de Pieterskerkstraat wilde vanacht zijn lawaaierige kwel geest met een bezemsteel te lijf gaan. De 46-jarige man had al enige tijd last van geluidsoverlast van een café, een pension en een koffieshop in zijn straat. Vannacht werd hem dat te veel. Gewapend met de bezemsteel toog hij naar de Diefsteeg, waar de eigenaar van de drie hore- ca-gelegenheden woont. De eigenaar werd wakker door dat de man met de stok op zijn raam sloeg en probeerde hem te bedaren door een emmer water over hem heen te gooien. Hierop sloeg de 46-jarige het raam kapot. De poli tie heeft de zaak weten te sussen. LEIDEN Inbrekers hebben uit een gebouw van de universiteit aan de Wassenaarseweg gisternacht compu- ter-apparatuur ter waarde van 15.000 gulden meegeno men. Om binnen te komen werd een deur geforceerd. LEIDEN De Kunstuit leen aan de Lammer markt gaat binnenkort kunstwerken verkopen. In totaal komen zeshon derd tot zevenhonderd werken voor verkoop in aanmerking. Er is een nota in voorbereiding, die volgens planning in september door de Leid se gemeenteraad wordt behandeld. Volgens L. Kienjet van de directie musea was er al jaren vraag naar kunstwerken door mensen die werken leenden via de Kunstuit leen. De verwachting is dat over enkele maanden met de ver koop kan worden begonnen. Het plan voor de verkoop van de kunstwerken dateert echter al van ruim een jaar geleden. Het was oorspronke lijk de bedoeling om al rond de afgelopen jaarwisseling met de verkoop te beginnen. Dat is echter niet gelukt. Aan de vertraging lag volgens Kienjet een aantal redenen ten grondslag. „De sectie cul tuur sloeg aan het reorgani seren, waardoor er niet hard aan de plannen kon worden gewerkt. Daarop kwamen de gemeenteraadsverkiezingen die voor vertraging zorgden". Ook de Schouwburg-affaire de verduistering van 132.000 gulden zorgde er voor dat de plannen voor de verkoop van „uitleen-kunst" binnen de directie cultuur naar de achtergrond verscho- „Maar de plannen bleven be staan. Het is echt nodig dat we als Kunstuitleen werken gaan verkopen", meent De Kunstuitleen gaat schilderijen verkopen, maar ook andere kunstwerken. Kienjet. „We zijn een van de heel weinige kunstuitlenen die nog geen werken uit de collectie verkopen. We wil len op dit punt wel op een lijn komen met de andere uitlenen in Nederland. Daar bij kunnen we ook beter con curreren met andere kunst uitlenen als we werken kun nen verkopen". Hechten Volgens de ambtenaar van de directie cultuur had Leiden al veel eerder kunst kunnen verkopen. „We lopen nu een beetje achter, omdat er in de afgelopen jaren niet al te veel beleid is geweest op het ge bied vën de kunst. De klan- F0TO: WIM VAN NOORT ten wilden echter al lang werken kopen. Ze blijken zich vaak aan een bepaald kunstwerk te hechten als ze het een tijdje thuis hebben". De verkoop is een soort klan tenbinding. Volgens Kienjet is het de bedoeling dat er uit sluitend aan leden verkocht gaat worden. „Maar een erg grote belemmering is dat niet. Lid worden is gratis. Al leen werken lenen kost geld". In de verkoop gaan ongeveer zeshonderd a zevenhonderd werken. Alle categoriën kunst zijn vertegenwoordigd. Het gaat steeds om werken die niet afkomstig zijn van de vroegere Beeldende Kunste naars Regeling (BKR), waar bij gemeenten met overheids geld werken van kunstenaars aankochten. „Maar verder komt alles wat we in huis hebben in principe in aan merking voor verkoop. Dat kunnen dure en minder dure werken zijn". Het gaat om schilderijen, maar ook om fo to's, beelden en bijvoorbeeld wandkleden. Koopje De collectie van de Kunstuit leen wordt ter gelegenheid van de komende verkoop op nieuw getaxeerd. „Er zijn werken bij die we al tien jaar geleden hebben gekocht. Die kunnen nu best duurder of minder waard zijn gewor den". De mensen kunnen er nu vast van uit gaan dat er geen koopjes te halen zijn: „Het werk gaat kosten wat het waard is". De plannen voor de verkoop voorzien ook in een regeling voor mensen die kunst wil len kopen, maar het aan koopbedrag niet ineens op ta fel kunnen leggen. Een jaar geleden werd gedacht aan de Gemeentelijke Kredietbank al geldschieter. Met de kre dietbank is inmiddels over eenstemming bereikt over het verstrekken van rentelo ze leningen. E De dag van Mar- Pilz in de Bloemen- athon was gisteren. Duitse rolstoelatleet Siegen won zowel de it in Hasselt als het rium in Bree. Men ie in de tijdrit maakte veel indruk. Gele drager Paul van Win- had de grootste moeite leider in het algemeen ;ement te blijven, rin is Pilz hem tot op ele seconden gena- 'fJ(i vel Van Winkel het lei- ricot al vanaf de eerste >e draagt blijft het span- De eerste vier in het al ien klassement blijven op elkaar zitten. De stei- im op De Bult van Swift eiden zou vandaag het al ien klassement door el- kunnen gooien. Met bergkoning Robert Figl leidelberg wordt vandaag in de voorste linie verwacht. In België weet men hoe een wielerkoers georganiseerd moet worden. Dat bleek ook tijdens de tijdrit in Hasselt, waar de Rijkswacht het par cours volledig had afgezet. Het was voor de eerste keer dat de wheelers echt ongestoord een rit konden voltooien. De be langstelling voor de marathon was groot. Veel toeschouwers hadden zich verzameld langs de weg om de rolstoelatleten aan te moedigen. In Bree reed de Belg Johan Eerdekens een thuiswedstrijd. Zijn vader had van het criterium een ware, happening gemaakt. Michel Jonkman uit Oude We tering handhaafde zich op de tiende plaats in het algemeen klassement. In de B-categorie staat Jan de Jong uit Ter Aar stevig op de twintigste plaats. Vandaag start de Bloemenma- rathon in Zoeterwoude-Rijn- dijk en komt via Hazerswoude en Leiden uiteindelijk terecht in Scheveningen. Morgen is de slotetappe van Wassenaar naar Noordwijk. DEN/DEN HAAG Een 33-jarige Leidenaar is gisteren de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf lij twaalf maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. -nan stal in maart van dit jaar een partij antiek zilver uit een R'ng aan het Rapenburg. De waarde vande buit was 175.000 fcn. De Leidenaar was van de waarde van het zilverwerk tr niet op de hoogte en verkocht de partij voor 3000 gulden, lan is een oude bekende van justitie. Hij heeft tussen 1976 185 diverse diefstallen gepleegd en is daar ook voor veroor- fficier van justitie eiste twee weken geleden tegen hem een van vijftien maanden waarvan vijf maanden voorwaarde- Omdat de man nog in zijn proeftijd zat na een vorige ver ding van twee maanden voorwaardelijk eiste ze ook de ten terlegging van die straf. Dat laatste heeft de rechtbank afge- in. De advocaat van de Leidenaar vond ter zitting de eis van fficier veel te hoog. Zes maanden gevangenisstraf waarvan maanden voorwaardelijk vond hij meer op zijn plaats. LEIDEN Het duurt nog een paar maanden voor dat op het Galgewater aan de Princessekade zijn brasserieboot wordt afge meerd. Toch is Leidenaar Sjaak Veringa inmiddels druk bezig met de voorbe reidingen daarvoor. De af gelopen week bouwde hij samen met zijn compag non een steiger annex ter ras op. Binnenkort hoopt hij aan de slag te kunnen om de boot op te bouwen, zodat de drijvende brasse rie in het najaar kan ope- Veringa en zijn compagnon Hendrik-Jan van der Klip zijn vol goede moed over het wel slagen van hun toch behoorlijk omstreden plannen. Omwo nenden dienden eerder een groot aantal bezwaarschriften in, die door de gemeente zijn afgewezen. Er lopen nu nog procedures bij de Raad van State. Veringa kan niettemin aan de slag omdat hij een bouwvergunning heeft. Buurtbewoners keerden zich tegen de komst van de brasse rieboot die ze te groot en te hoog vinden. Bewoners van de schepen in de aangrenzende historische haven deden dat ook, bang als ze zijn dat ze straks geen ruimte meer heb ben om hun schepen te draai en. Om dat laatste mogelijk te maken is de ligplaats van de brasserieboot een stuk opge schoven. Over het uitzicht voor de buurt merkt Veringa op dat de opbouw van de boot grotendeels van glas, en dus doorzichtig wordt. Veringa en Van der Klip voe ren hun plannen bijna hele maal zelf uit. Nu bouwen ze de steiger op. Als straks de beton nen basis voor de boot is gele verd, maken ze ook zelf de op bouw. De boot die achttien bij vijf meter meet, wordt opge bouwd aan de Haagweg en zal straks nog net langs de Rem- brandtbrug het Galgewater op kunnen worden gesleept. De doe-het-zelf-activiteiten van Veringa en zijn maat gaan zelfs zover dat ze ook de tafels en stoelen voor hun drijvende etablissement zelf maken. „Omdat we het leuk vinden, maar ook vanwege de kosten", merkt Veringa op. Heibel Hij vindt het jammer dat zijn initiatief met conflicten is om geven, maar merkt tegelijk op dat het kennelijk toch ook met de buurt samenhangt. Ook de komst van de historische ha ven ging met heibel gepaard. „Het gekke is dat iedereen dit stukje Leiden steeds mooier vindt worden, maar dat er over alles wat er bij is geko- Sjaak Veringa (links) en zijn compagnon Hendrik-Jan van der Klip aan het werk bij de toekomstige aanlegplaats voor de brasserieboot. FOTO: WIM VAN NOORT men gedonder is geweest. Ik vind het zelf jammer. Ik begin liever niet met ruzie. Maar er moet ook iets gebeuren in de stad. Leiden is geen industrie stad meer. We moeten het nu van andere dingen hebben. Ik ben te veel Leidenaar om dan niets te doen". De steiger die Veringa en Van der Klip nu aanleggen, komt straks op gelijk niveau met de stoep langs de Princessekade te liggen, zodat de boot ook goed toegankelijk zal zijn voor mindervaliden. De steiger is behalve als toegang tevens be doeld als terras. „Mensen ko men hier uit de wind te zitten, in de luwte van de boot". Veringa en Van der Klip be nadrukken overigens dat de brasserie straks geen restau rant of bistro wordt. „Het wordt meer een espressobar, een lunchzaak. Hij zal zeker in het begin alleen overdag open zijn. We willen voorzichtig be ginnen". INBREKERS RICHTEN VEEL SCHADE AAN IN'T TREFPUNT KATWIJK Inbrekers heb ben vannacht een spoor van vernielingen getrokken door gebouw 't Trefpunt aan de Co- lignylaan in Katwijk. Zij kwa men, vermoedelijk tussen één en half twee, binnen door een raam te forceren. Daarna doorzochten ze het gebouw. Daarbij braken ze deuren en kasten met geweld open. Ver moedelijk stelden ze daarmee ook het alarm in werking. Zonder iets te hebben meege nomen zijn ze daarna wegge gaan. Mannen Het Folkloristisch Dansen semble Achalay zoekt mannen. Moedige kerels die wel eens een volksdan- spoging willen wagen bij de theatergroep van Acha lay kunnen bellen naar Lex van Eyk (071-414632) of Els Leechburch Auwers (01745-18260). Cursus De Stichting Welzijn Do ven Rijnland geeft in sep tember een basis gebaren- cursus en een vervolgcur sus. De cursussen staan voorlopig gepland op dins dag- en donderdagavon den in de Bevrijdingskerk aan de A. Bruinstraat. De basiscursus omvat evenals de vervolgcursus twaalf lessen. Op de basiscursus wordt een aantal gebaren geleerd en wordt het vin geralfabet geoefend. Na de cursus beheersen de deel nemers de basisbeginselen van de communicatie met doven. De kosten voor een cursus bedragen 160 gul den. Voor informatie en/of aanmelden kunnen belangstellenden bij de stichting, gardeniadal 12, 2317 HV in Leiden te recht. Radio De Stichting Gebruiker sorganisaties Gezondheids zorg zendt zondag een re portage over „Radio Mu ziekdoos", de huisomroep van het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten aan de Hoge Rijndijk uit. Vanaf 10.30 uur kan de ra dio worden ingeschakeld op 105.7 FM (ether) of 88.1 FM (kabel). Hortus De serie floraconcerten in' de Hortus wordt zondag afgesloten met een liede ren recital van tenor Nico van der Meel. Ineke Drab- be begeleidt hem op piano. Het programma is samen gesteld met op de planten wereld geïnspireerde com posities. Hoofdthema is het gedicht van Heinrich Hei ne „Du bist wie eine Blu- me". Op het programma staan onder meer liederen van Mozart, Schubert en Hugo Wolf. Liefhebbers kunnen om 14.30 uur te recht in de receptiezaal van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Kaar ten a vijf gulden zijn ver krijgbaar bij de portier van de Hortus. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonn.ee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: J Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J c maand (automatisch betalen) f 24,85 I G kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9