,Ze willen allemaal de weg weten Jonge Hagenaars lossen zelf parkeerprobleem op £eid&iQowiant MASSAAL ZEILFEEST OP HET IJ DUURT NOG DAGEN CDA wil beroepsmatige sportvissers aanpakken iNj nnenland VRIJDAG 10 AUGUSTUS 199Q PAGINA 3 iJamen vermoorde Tiinezen bekend IDELBURG De identiteit van linsdag in een kreek op Tholen inden dode mannen is door de je achterhaald. Het gaat om twee iezen, een 40-jarige man uit s h gkong en een 43-jarige man uit ma, apore. Men heeft de identeit 7 nen vaststellen op grond van en- tips naar aanleiding van in de iten gepubliceerde foto's. Vast is )°siien te staan dat de mannen in de n zeventig illegaal in Nederland ir jeven. Er zijn ook sterke aanwij- ,j en dat ze connecties hadden met iel in verdovende middelen. Het irzoek naar het misdrijf - beide nen zijn door kogels om het le- gebracht - is nog in volle gang. Hoteleiland in Tjeukemeer SKARSTERLAN Burge- meester en wethouders van de Friese gemeente Skarster- lan hebben de plannen voor de aanleg van een hotelei land in het Tjeukemeer goed gekeurd. Het college wijst daarmee de bezwaren van te genstanders van de hand, als zou het hoteleiland te veel overlast voor het milieu ver oorzaken. Ook het econo misch belang van het hotel eiland speelt een grote rol voor de gemeente. Het pro ject gaat dertig miljoen gul den kosten en levert naar verwachting voor veertig tot zestig personen werk op. Rijdende school Staats secretaris Wallage van onderwijs heeft gisteren in Sint Willibrord een rijdende school voor circus- en kermis kinderen geopend door het vel van een grote trom stuk te slaan. De school is vernoemd naar prinses Christina. foto: anp Taxichauffeurs leren vechten ENSCHEDE Twintig taxichauffeurs van de Taxi-centrale Enschede gaan in hun vrije tijd een cursus zelfverdediging volgen op een sportschool. Reden is de toenemende agressie van^ passagiers. Die doet zich vooral voor als deze uit de taxi stappen zonder te willen betalen. De chauffeurs willen af- weertechnieken leren, maar ook gericht iemand buiten gevecht kunnen stellen. Bij de Taxi-centra- Ie Enschede werken 100 chauffeurs. Geen extra geld voor kruiswerk UTRECHT Er is dit jaar geen geld beschikbaar om de arbeids voorwaarden van de 20.000 werkne mers in het kruiswerk en de kraam zorg extra te verbeteren. De leden vergadering van de Nationale Kruisvereniging keurde gisteren het principe-akkoord over de cao in overgrote meerderheid goed. De cao voor het kruiswerk en de kraam zorg is daarmee definitief rond. De afspraken behelzen onder meer een algemene loonsverhoging van 3,5 procent, een extra inkomensverbe tering voor wijkverpleegkundigen en kraamverzorgenden van 2 tot 2,5 procent en 0,5 procent van de loon som voor verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden. Twintig reacties op politiekrant DINXPERLO Het speciale huis-aan-huisblad dat de rijks politie gisteren in Dinxperlo en omgeving heeft laten bezorgen om de raadselachtige mishande lingen in dit grensplaatsje op te lossen, heeft al twintig reacties opgeleverd. De reacties hebben alle betrekking op namen van personen die in bepaalde om standigheden op bepaalde tijd stippen ergens zijn gezien. De politie zal de komende week einden de plaats van (mis)han- deling tussen Dinxperlo en De Heurne extra goed in de gaten houden. In Dinxperlo zelf gaan al geluiden op om een burger wacht te vormen. ijdi'h ids-virus ha ;rd wenen na Sjenmerg- ansplantatie STERDAM CAGLIA- Een 29-jarige Itali- aids-patiënte die af- ipen mei in een zie- huis op Sardinië is be- deld met een been- •gtransplantatie, is derd dagen na dato steeds vrij van het •virus, aldus professor nio Contu. Italiaanse patiënte leed al jaar aan aids en reageerde meer op behandeling met aids-remmende middel Het is de tweede keer het 'definitief' verdwijnen het aids-virus na een imergtransplantatie wordt eld. Eind vorig jaar stierf /or,et Amerikaanse Baltimore aids-patiënt 47 dagen na beenmergtransplantatie, het stoffelijk overschot het aids-virus toen niet aangetroffen. ,A. Danner, hoofd van de •afdeling van het Acade- :h Medisch Centrum C) in Amsterdam, noemde S bericht uit Cagliari in een )ek( 'e reactie interessant, jjj ar daarmee is nog aller- st gezegd, dat hiermee een e therapie tegen het aids- s is gevonden. Zo is bij- rbeeld niet bekend, hoe de beenmergtransplanta- op aids-patiënten is toe- rzis ist en hoe vaak het daarbij der^jslukt. Danner verwacht igens wel, dat straks va- Duil zal worden geprobeerd lpiBpatiënten via beenmerg- ji.Mhlantaties te helpen. Hij daarbij op de zwaarte injl de ze therapie die wordt •phjenmerkt door grote risico's, hu|bij patiënten die niet aan ette premie >or marine- i efficieren HAAG Officieren van iarine kunnen een vette tie verdienen als zij beslui- tten minste drie jaar in 1st te blijven. Het gaat om bieren uit bepaalde catego- die de laatste jaren een leegloop hebben gekend. de aantrekkingskracht het bedrijfsleven zit de ie met de handen in het Er zijn veel meer officie- vertrokken dan verwacht, defensietop heeft besloten bepaalde 'schaarse' officie- gedurende drie jaar een nie kunnen krijgen van 10 :scha ent van het bruto jaarsala- i dIu Over de premie moet wel sting worden betaald. Het om officieren van 28 tot 36 vanaf de rang van luite- ter zee der tweede klasse, ips te categorie. Voor een pre- komen officieren in' aan- cing die een ingenieurstitel hebben of die hebben ge- eerd aan het Koninklijk 'tuut voor de Marine. Ook premie weggelegd voor ieren met speciale kennis lekwaamheid, zoals op de einen mijnenbestrijding, inde en en torpedo's. an schiet op gelende jongen rTERDAM Een 10-jarig etje is in het hoofd getrof- door een kogel uit een itbuks toen hij aan het spe- was in Rotterdam-zuid. De itter, een 50-jarige bewo- van de Beverstraat, is door politie aangehouden. De lachte verklaarde te heb- geschoten omdat hij zich ïde aan spelende kinderen le buurt van zijn tuin en turtje. Ut Programma Sail '90 11.00 uur: Vertrek aquacorso vanaf Nieuwe Meer Sluizen 10.00-16.00 uur: Drakebootraces in het Oosterdok 14.00-15.00 uur: Tjotterwedstrijden op het IJ 16.00-17.30 uur: Aquacorso in IJ-haven 17.00 uur: Grachtentocht sloeproei ers naar Sloterplas 21.00 uur: Défilé van verlichte schepen op het IJ 23.00 uur: Laser- en vuurwerkshow boven IJ AMSTERDAM Met zijn verrekijker krampachtig tegen zijn ogen gedrukt staat een oudere man over de reling van de brug ge leund. Zijn lange wachten wordt beloond. Na een vertraging van een paar uur komen de eerste sche pen van de Parade of Sail in zicht, voorafgegaan door het trotse VOC-schip 'Amsterdam'. „Wat een mooi gezicht hè", zegt hij, zichtbaar onder de in druk. „Vijf jaar geleden zag ik bijna niks. Nu heb ik de verre kijker van mijn zoon geleend. Zo zie je alles stukken beter. Wilt u ook even kijken?" Nederland is massaal uitgelo pen om te zien hoe de deelne mers aan de vierde editie van Sail Amsterdam de IJ-haven binnenlopen. In een schijnbaar eindeloze sliert trekken de in drukwekkende windjammers langzaam en statig voorbij, be hendig manoeuvrerend tussen het kleinere spul dat zich op het water bevindt. Met een beetje inventiviteit blijkt ie dereen een goed plaatsje te kunnen vinden. Er heerst een gezellige drukte. „Waar moet ik die boot eigen lijk aan vastmaken? Ik zie nergens een ring", roept het fokkemaatje naar de schipper van een oude botter die een stuk verderop aan de Oostelij ke Handelskade wil aanleg gen. Aan de letters BU te zien komt het scheepje uit Bun schoten. Het gebeurt kennelijk niet elke dag dat een dergelijk zeilend monument een plaatsje zoekt aan de kade, waar ge woonlijk vrachtschepen liggen aangemeerd. „Neem de spoor rails maar, daar kun je met de landvast onderdoor. Heb ik ook gedaan", roept zijn buur man, de trotse eigenaar van een gerestaureerde botter uit Elburg. Sail '90 roept allereerst beel den van de buitenlandse wind jammers op. Maar wie zijn ogen goed de kost geeft, ziet ook het moois dat de Neder landse bruine vloot te bieden heeft. De schepen van de Ver eniging Botterbehoud liggen broederlijk naast elkaar. Ver weerde koppen en verbrande gezichten van vissers die ooit hun brood verdienden op de Zuiderzee. En terwijl ook de platbodems en klassieke scherpe jachten aanmeren, is het geld verdie nen op de kade al lang en breed begonnen. Een zeeman sorkestje speelt smartlappen uit de oude doos, terwijl een stukje verderop een handelaar van zijn zeilposters probeert af te komen. „Mensen, vijf gul dentjes maar. Een koopje". IJscomannen en hot-dogver- kopers doen goede zaken en een menselijk standbeeld staat roerloos met een wandelstok in de hand. Het publiek kijkt gefascineerd toe en probeert de man aan het lachen te krij gen. Zonder succes overigens. De hoed die voor hem op de grond staat, is al flink gevuld met guldens. De sobere openingsceremonie ontgaat de meeste mensen. Een kort woordje van burge meester Van Thijn vanaf het VOC-schip en dan gaan dui zenden witte en blauwe bal lonnen de lucht in. Het enor me geschal van de scheepstoe ters is overal hoorbaar: Sail '90 is officieel geopend. Helaas krijgt het feest voor een paar toeschouwers al een voortijdig einde, wanneer hun motorbootje water maakt en zinkt. De rijkspolitie schiet echter meteen te hulp en vist de onfortuinlijke zeebonken op uit het water. Even dreigt ook de onthulling van Neptunus op een fiasco uit te lopen, wanneer het witte gordijn maar niet opzij wil schuiven. Gespannen wacht men af, maar na enig trek- en sjorwerk komt de god van de zee dan toch tevoorschijn. Dat is meteen ook het teken voor alles wat zich op het wa ter bevindt om, als was het een vlootschouw, langs de 'Amsterdam' de IJ-haven in te varen. Alles wat varen kan komt voorbij: een boot van de Heli's Angels, een Mississippi radarboot, sloepjes vol met mensen op tuinstoelen en de douane. Zelfs een gifgroene auto blijkt het ruime sop te hebben gekozen. De verkopers in de Sail-stands hebben echter geen tijd om te kijken. Zij moeten de souve nirs verkopen die bij de orga nisatie het nodige geld in het laadje moeten brengen. Truien en T-shirts met opdruk gaan grif van de hand. „Ik word al leen gek van al die vragen van iedereen", zegt een jeugdige verkoper. „Ze willen allemaal de weg weten", vervolgt hij, wijzend op' de plattegrond op de toonbank die hij aan de man probeert te brengen. „En ik kom niet eens uit Amster dam". Het is dan al behoorlijk don ker geworden. De feestelijke verlichting van de windjam mers weerkaatst in het water en boven het IJ houdt een roodbruine maan een oogje in het zeil. „Mensen, het vuur werk gaat niet door, hoor", zegt de kapitein van één van de stoere stoomsleepboten ach ter het Centraal Station grap pend. Het publiek gniffelt, nog niet wetend dat de man gelijk zal krijgen. CLARISSE BUMA Sail '90 moet ook commercieel een succes worden. foto's: Stephen evenhuis Het binden van het zeil tegen de ra is geen eenmansklus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA vindt dat minister Braks van landbouw en visserij paal en perk moet stellen aan de sportvisserij op zee. Per sportvisser zou een maximaal gewicht aan te vangen vis moeten worden vastgesteld, zo stelt het kamerlid Huib Eversdijk voor in vragen aan de minister. Hengelaars die met grote zeewaardige schepen de havens uitva ren zouden in feite verkapte beroepsvissers zijn. „Bij de Grevelin- gendam wordt de vis afgevoerd in koelwagens die 's ochtends vroeg al klaarstaan en dezelfde dag nog ligt de kabeljauw bij de vishandel", zo licht Eversdijk toe. Vorige maand zou een beroeps visser uit Goedereede nog een sportvisser van een wisse verdrin- kingdood hebben gered nadat diens lading" van 300 kilo kabeljauw aan het schuiven was gegaan. Het CDA-kamerlid: „Diezelfde be roepsvisser kreeg later in de haven een officiële waarschuwing van de AID omdat hij 38 kilo te veel gequoteerde vis aan boord had. Bij zo'n gang van zaken wordt het rechtsgevoel van de be roepsvissers ernstig gekwetst. Zij gaan denken: waarom zouden wij nog te veel gevangen vis overboord zetten als zogenaamde sportvissers kistenvol mee aan wal mogen nemen?" Record- jackpot casino Valkenburg VALKENBURG Een echtpaar uit Hoensbroek heeft in het Holland Casi no in Valkenburg de jack pot ter waarde van 638.593 gulden uitgekeerd gekre gen. Zo'n hoog bedrag is nog niet eerder in een van de acht officiële casino's van ons land uitgekeerd. Het echtpaar had vijf gul den ingezet in een speel automaat. Tot dusverre stond het record op naam van het Holland Casino in Amsterdam met een uitke ring van 571.000 gulden. IAIBAAI door WILLEM RITSTIER SHUTTLE 2000 BRENGT WINKELEND PUBLIEK EEN EIND OP WEG DEN HAAG De auto mobilisten die in het cen trum van Den Haag wil len winkelen, moeten al lemaal de grond in. Dat is de opvatting van de ge meenteraad en nieuwe en bestaande parkeergarages moeten dat mogelijk ma ken. Helaas ligt de laatst aangelegde parkeergarage onder het Malieveld nogal excentrisch en moet de automobilist een flink eind tippelen om in het centrum te komen. Twee jonge Haagse onderne mers hebben er iets op gevon den om het winkelende pu bliek, dat hier start, een eind op weg te helpen. Met de Shuttle 2000 brengen ze de mensen die hun wagen in de Malieveld-garage achterlaten naar de Denneweg, Frederik- straat en het Lange Voorhout. Gratis en voor niks. Wie wil meerijden, moet eerst zijn (of haar) parkeerbewijs la ten zien. In de Shuttle 2000, een Ford Transit, wordt com fortabel, weer of geen weer, in enkele minuten een loopaf stand van tien minuten over brugd. Je kunt in- en uitstap pen waar je wilt. De twee ini tiatiefnemers, Emiel Aarde werk en Patrick de Jong, zit ten zelf achter het stuur, afge lost door hun vriend Alwin Lentze. Alle drie zijn het oud leerlingen van het Maerlant Lyceum en zijn 21 jaar. Parkeerbon De vader van Patrick de Jong maakte tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten kennis met het fenomeen pendelbus sen om korte afstanden te overbruggen en dacht: dat is iets voor Den Haag. Hij sprak er met zijn zoon over, die het idee met Emiel Aardewerk verder uitwerkte. Zo ontstond het plan om winkeliers het gratis vervoer van klanten te laten financieren, als dezen zich met hun busje van en naar de parkeergarage onder het Malieveld zouden laten vervoeren. Zo zou een eind ge maakt worden aan de ver keersopstoppingen in deze smalle winkelstraten, het rondjesdraaien van automobi listen, wanhopig op zoek naar dat ene zeldzame parkeer- plaatsje, en de kans op een parkeerbon. De klant zou voortaan ongestoord en re laxed kunnen winkelen. Retourticket Voorlopig wordt het vervoer verzorgd met twee shuttlebus sen. In tien minuten wordt de volledige route afgelegd. Wie terug wil naar de parkeergara ge, moet een retourticket to nen, die verkrijgbaar is bij de aangesloten winkeliers. Emiel en Patrick gunnen zich tot eind van dit jaar de tijd om te zien of hun initiatief een succes is of niet. Als de uit komst positief is, dan sluiten zij niet uit dat ze hun werkter rein ook naar andere delen van het centrum gaan uitbrei den. De HTM zit hen enigszins in het vaarwater door op donder dagavond en zaterdag ook een gratis bus tussen de Malieveld garage en de Groenmarkt te laten rijden. De twee jonge za kenmannen Emiel en Patrick zijn samen met Alwin Lentze echter van maandag tot en met zaterdag zes dagen ach tereen in touw: van 's mor gens negen tot 's nachts twaalf uur. De jonge ondernemers denken het uiteindelijk met die continuïteit te kunnen winnen. Bovendien zien zij de HTM niet als een serieuze con current. Emiel Aardewerk: „Automobilisten zijn geen openbaar-vervoergebruikers". TOM VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3