Zuiver bankieren is in opmars kerk wereld Viering vijfhonderd jaar christendom in Amerika Bonifatiusbron geneeskrachtig" CeidaeScHvtcwir U hoeft dit niet langer te pikker «8* CcidóeSoMO/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eicUe@otvumt VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 PAGIN, fj] Partij van bijbelgetrouwe christenen in Duitsland FRANKFORT Aan de pan-Duitse verkiezingen zal ook de Partij van Bijbelgetrouwe Christenen deelnemen. Voorzitter Gerhard Heinzmann zei gisteren desgevraagd, dat hij „een vi sioen van God heeft ontvangen om een partij te stichten om de mogelijkheden van de democratie voor de zaak van God te be nutten. De partij is volgens hem nodig, omdat de gevestigde politieke partijen zich onvoldoende laten leiden door bijbelse voorschriften. Bij de partij zijn „herboren christenen uit ver scheidene kerken en godsdienstige gemeenschappen" aangeslo ten, aldus Heinzmann. Op dit moment heeft zij nog slechts 800 leden. Om bedreigingen tegen Duitsland af te weren moet de regering gebedsdagen invoeren. Tenslotte wil de partij bijbe londerricht voor buitenlanders en verbod van astrologie en waarzeggerij. Bisschoppen Zuidelijk Afrika: sancties handhaven PRETORIA De bisschoppen van Zuidelijk Afrika bepleiten handhaving van de economische sancties tegen het regime in Zuid-Afrika. Pas als alle apartheidswetten zijn afgeschaft, kun nen de sancties worden opgeheven, aldus de bisschoppen in een verklaring na afloop van een bijeenkomst in het Zuidafri- kaanse Marianhill. De bisschoppen zijn gelukkig met de ope ningen in het apartheidssysteem sinds de vrijlating van Nelson Mandela in februari dit jaar. Maar zij vrezen, dat echte vrede in Zuid-Afrika nog veel tijd zal vergen. „Tot nu toe is alleen de sfeer veranderd, de zuilen van de apartheid zijn onaangetast", aldus aartsbisschop Denis Hurley van Durban. De zwarte be volking heeft nog altijd geen stemrecht en is gedwongen te le ven in aan haar toegewezen woongebieden. Je tong is als een roer. Hou je roer recht. Gebouwen orthodoxe kerk in Polen in brand gestoken ZURICH Gebouwen van de Orthodoxe Kerk in Polen zijn de afgelopen weken het doelwit van brandstichting geweest. De ernstigste aanslag had op 13 juli plaats, toen de hoofdkerk van het vrou wenklooster op de Gra- barka in brand werd ge stoken. Daarbij zijn on vervangbare ikonen in vlammen opgegaan. Twee jongens zijn op verden king van brandstichting gearresteerd. Dat heeft het instituut 'Geloof in de Tweede Wereld' in Zu rich meegedeeld. De Mariakerk van Grabarka is het centrum van een be langrijk bedevaartsoord van de meer dan een miljoen or thodoxen in Polen. De kerk, waarnaar elk jaar op 19 au gustus tienduizenden pelgrims trekken, heeft voojc de ortho doxen ongeveer dezelfde be tekenis als de Zwarte Madon na van Czestochowa voor de rooms-katholieken. Volgens het instituut in Zurich is de afgelopen tijd ook brand ge sticht in andere orthodoxe kerken en pastorieën en in de woning van een orthodoxe theoloog. De orthodoxe kerk heeft de afgelopen tijd evenals de an dere niet-rooms-katholieke kerken in Polen geklaagd over het machtsstreven van de Rooms-Katholieke Kerk, waarbij negentig procent van de Polen is aangesloten. Zij heeft ondermeer krachtig ge protesteerd tegen het besluit van de Poolse regering de rooms-katholieke catechismus op de staatsscholen opnieuw in te voeren. Volgens 'Geloof in de Tweede Wereld' zijn de aanslagen een uiting van „-een onverdraag zaamheid die door Pools-ka- tholiek chauvinisme wordt gevoed". Oudste koster van Nederland stopt ermee BRONKHORST De oudste koster van Nederland stopt ermee. De 91-jarige Gerrit Lenderink, bekend als 'de zingende koster', legt zijn ambt voor de hervormde ge meente van Bronkhorst neer. Lenderink is van 1962 tot 1980 full-time koster geweest in de kapel van Bronkhorst. Daarna vervulde hij deze functie op parttime basis. Neerlands oudste koster stond bij vele bezoekers van de in 1962 gerestaureerde kapel van Bronkhorst in Gelderland be- kend als de zingende koster. Tijdens rondleidingen zong hij regelmatig op verzoek. "Mijn stem zie ik als een gave van de Heer", aldus Lende- rink. Dr. Hausdorf Dr. Hausdorff overleden ROTTERDAM Dr. D. Hausdorff is deze week in zijn woonplaats Antwerpen op 88- jarige leeftijd overleden. Hij had tientallen jaren zitting in het bestuur van de joodse ge meente van Rotterdam, die hij na de oorlog heeft helpen opbouwen. Hausdorff, van beroep huisarts, genoot be kendheid om zijn grote ken nis van joodse zaken. Hij droeg die deskundigheid uit in honderden artikelen en be schouwingen en in een aantal boeken op religieus en op voedkundig gebied. Hausdorff was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nederland»» Hervormde Kerk Aangenomen naar Langerak M. van Duljn, kand. te Katwijk. SOLID ARID AD WIL SCHULDENLAST DERDE WERELD VERLICHTEN DÊN HAAG Het zui ver bankieren breidt zich als een olievlek uit. Dit melden de „zuivere" ban kiers van Nederland: de Algemene Spaarbank voor Nederland, de oecu menische ontwikkelings coöperatie EDCS van de Wereldraad van Kerken en de Triodosbank. De Nederlandse steunvereni- ging van de EDCS (Ecumeni cal Development Cooperative Society), de in Leeuwarden huizende NVOC, heeft mo menteel 2400 aandeelhouders. In totaal is er over de 11.5 miljoen'gulden belegd. „Sinds vorig jaar hebben we 1,5 mil joen aan de EDCS kunnen overmaken", vertelt Nienke de Vries. Zij is medewerkster van de Nederlandse Vereni ging tot steun aan de oecume nische ontwikkelingscoöpera tie. De EDCS is een in 1975 door de Wereldraad van Kerken en de Raad van Kerken in Nederland opgerichte organi satie. Ze wil een 'zuivere' be leggingsorganisatie zijn, die projecten in ontwikkelings landen financieel onder steunt. Beleggen bij de EDCS levert financieel niet veel op, sociaal des te meer. Over de sinds vo rig jaar uitstaande aandelen keert de EDCS/NVOC twee procent divident uit. Het is echter geen regel dat er 'winst' aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. Nienke de Vries die zeven jaar bij de oe cumenische ontwikkelings coöperatie werkt, herinnert zich dat in die periode vier of vijf keer dividend is uitge keerd. Zij heeft nog nooit meegemaakt dat iemand die zijn aandeel van ƒ500 weer wilde inwisselen, niks kreeg. Volgens directeur Douglas Brunton van EDCS is, sinds de EDCS in 1978 met investe ren begon, nog niemand zijn geld kwijtgeraakt. Algemene Spaarbank Bij de Algemene Spaarbank voor Nederland (ASN), geves tigd te Den Haag, zit de groei er ook in. Op 30 juli waren er 122.857 spaarrekeningen. Eind 1989 waren dat er 108.917. Wat betreft het ingelegde spaargeld werd de 800 miljoen grens in mei overschreden. Op dit moment schommelt het totaal rond de 825 miljoen. ASN-voorlichter Marco Daane legt uit dat de ASN niet kan garanderen dat er honderd procent zuiver ge bankierd wordt. "Alle bedrij ven doen wel dingen die niet door de beugel kunnen. We houden het echter zoveel mo gelijk in de gaten". Investe ringen in Zuid-Afrika zijn bij voorbeeld vanwege de daar nog steeds heersende apart heid taboe. Investeringen in het milieu worden daarente gen juist gestimuleerd. Wat betreft de spaarmogelijk- heden en de rentepercentages kan de Algemene Spaarbank voor Nederland vergeleken worden met een doorsnee- bank. De fusieonderhandelingen tussen de Algemene Spaar bank voor Nederland, De Hollandse Koopmansbank, de Centrale Volksbank en de verzekeringsbedrijven De Centrale en Concordia zijn onlangs met succes afgerond. Alleen juridisch moet er nog één en ander geregeld wor den. Voorlopig blijven de ver schillende bedrijven die bij de fusie betrokken zijn, nog on der hun eigen naam functio neren. De gefuseerde instel ling zal in de toekomst onder de naam Reaal de markt op- De derde zuivere bankier, de Triodosbank te Zeist, zit ook in de lift. Ofschoon de offfi- ciële cijfers over het eerste halfjaar van 1990 nog niet be schikbaar zijn, wordt er een volumegroei van twintig pro cent verwacht wat betreft het totaal van de credietverlening en de spaargelden. Het aantal rekeninghouders schommelt rond de 4500. Het totaal aan tal rekeningen bedraagt zeker 5000 (in 1989: 4.892). Sommige rekeninghouders hebben meerdere rekeningen. "De to tale inleg van het spaargebied schommelt rond de 63 mil joen", aldus Jeroen Jansen van de Triodosbank. "Het to taalbedrag kredieten bedraagt op dit moment ongeveer 60 miljoen". De Triodosbank financiert onder meer boeren die voor duurzame landbouw kiezen, windenergieprojecten, ver nieuwende woonvormen en kunstenaars. Solidaridad De Interkerkelijke Aktie Voor Latijns Amerika Solida ridad voert actie voor zuiver bankieren. Deze actie vloeit voort uit de campagne om de schuldenlast waar de Derde Wereld onder gebukt gaat, kwijt te schelden. De actie wordt gevoerd onder het mot to: 'Schuldverlichting, een verplichting'. De Nederlandse banken wor den opgeroepen hun maat schappelijke verantwoorde lijkheid tegenover de schul denlanden waar te maken. De Nederlandse banken hebben naar schatting voor een be drag van 12 miljard gulden aan Derde Wereldlanden uit geleend. In de campagne van Solidari dad staat, aldus medewerkster Rinske van de Bij, de oproep aan spaarders en beleggers centraal om kritisch om te gaan met geld en te kiezen voor investeringen in mens en milieuvriendelijke bedrij ven en initiatieven. Alterna tieven in de bankwereld die gebaseerd zijn op 'schone' be leggingen, moeten versterkt worden. Door bewust te kie zen voor schone beleggingen kan volgens Solidaridad de consument een signaal afge ven dat een koerswijziging in het beleid van de commercië le banken noodzakelijk is. WASHINGTON Hoe wel 1992 nog ver weg lijkt, heeft de viering van vijfhonderd jaar christen dom in Amerika in de kerken al tot onenigheid geleid. De Latijnsameri- kaanse religieuzen heb ben het project Palabra y Vida (Woord en Leven) onder druk van het Vati- caan moeten stopzetten. Spaanstalige christenen kritiseerden een verkla ring van de Raad van Kerken in de Verenigde Staten over vijfhonderd jaar christendom. In de kerkelijke discussie staat één vraag centraal: Hoe moeten de kerken van nu omgaan met het feit, dat de invoering van het christen dom in de Nieuwe Wereld sa menging met de gewelddadige inbezitneming van land, moord en slavernij en de cul turele onderdrukking van de inheemse bevolking door de christelijke veroveraars uit Europa? De Latijnsamerikaanse Con ferentie van Religieuzen (CLAR) meende het antwoord op deze vraag te hebben ge vonden in het project Palabra y Vida, dat was opgezet door de Nederlandse missionaris Carlos Mesters. De kerstening van Latijns-Amerika werd daarin gezien vanuit het standpunt van de slachtoffers, in de zestiende eeuw de Indi anen en nu de armen. Nadat verscheidene bisschoppen er over hadden geklaagd, dat het project veel te kritisch was over de kolonisering van La tijns-Amerika en sociale kwesties eenzijdig benaderde, besloot het Vaticaan het pro ject te verbieden. In een brief aan de Latijnsa merikaanse religieuzen toon de paus Johannes Paulus II zich onlangs heel wat positie ver over de kerstening van Amerika dan 'Palabra y Vida'. Het werk van de Euro pese missionarissen verdient „alles bij elkaar genomen waardering, als we denken aan de vruchten van het ge loof op de lange termijn", al dus de paus. Johannes Paulus, die aandringt op „grondig ge schiedkundig onderzoek" en „een onpartijdige beoorde ling" van de evangelisering van Latijns-Amerika, riep de religieuzen op geen ideologi sche en openlijk afwijzende houding tegenover de viering van 500 jaar evangelisatie aan te nemen. De bisschoppen van de Nieu we Wereld herdenken in 1992 in aanwezigheid van de paus de kerstening van het conti nent tijdens een bijeenkomst in Santo Domingo, de hoofd stad van de Dominicaanse Re publiek. Bezinning De paus ziet de viering van 500 jaar christendom als ge schikt moment voor bezin ning op de herevangelisatie van Amerika. De paus maakt zich onder meer ernstige zor gen over de aantrekkings kracht van de sekten in voor al Latijns-Amerika. In diverse landen hebben de bisschop penconferenties aan het ver langen van de paus gehoor gegeven. De Mexicaanse bisschoppen keurden een project voor her evangelisatie goed en lieten weten de „fouten" uit het ver leden te willen vermijden. Een van die fouten is, dat de missionarissen uit Europa hun culturele waarden aan de in heemse bevolking oplegden. De Chileense bisschoppen willen zich op de armoede in hun land richten. De Raad van Kerken in de Verenigde Staten, waarbij de RK Kerk niet is aangesloten, stelde eerder dit jaar, dat de herdenking van de ontdek king van Amerika geen aan leiding is tot feesten, maar tot bezinning en berouw. De ge schiedenis van de Nieuwe Wereld is volgens deze ver klaring een „geschiedenis van racisme", gekenmerkt door „slavernij, volkerenmoord en uitbuiting" van de inheemse bevolking van het Caribisch gebied en van Noord-, Mid den- en Zuid-Amerika. Directeur Mario J. Paredes van een katholiek centrum voor Spaanstaligen in New York wees deze verklaring scherp af. Hij noemde haar „een racistische afwijzing van het erfgoed van de meeste volkeren in het huidige Ame rika, vooral de Spaanstali gen". De rooms-katholieke bis schoppen van de Verenigde Staten bespreken in novem ber een verklaring over de missionering van Amerika. In de concept-tekst wordt het werk van vele missionarissen geroemd, maar wordt even zeer verwezen naar „de niet te tolereren onmenselijke be handeling van de inheemse volkeren, het met geweld in bezit nemen van land en de uitbuiting van de slaven uit Afrika, waaraan de kerk door zijn nauwe banden met de staat in het koloniale tijdperk mede schuldig is". Volgens de bisschoppen moet de ontdek king van Amerika niet alleen in een geest van dankbaar heid, maar ook in een van be kering, boetedoening en. ver zoening worden herdacht. De vereniging van zwarte priesters in de Verenigde Sta ten heeft besloten de komen de tijd de aandacht te vestigen op de rol van zwarte geestelij ken in de geschiedenis van Amerika. Zij willen de na druk leggen op de onderdruk king van de slaven en de spi ritualiteit die de slaven uit Afrika meebrachten. 11 DOKKUM Het echt paar Ype en Janny Brandsma uit Sneek heeft zondag 29 juli een heel bijzondere ervaring mee gemaakt. Na onderdom peling in de Bonifatius bron te Dokkum van hun negen maanden oude dochtertje Nephtis die nogal last had van een ro chelende hoest, bleek ze genezen. "Wij ervaren dit als iets heel bijzonders", bekent Ype Brandsma. Het meisje leed al enkele we ken aan ernstige hoestbuien en een loopneus. „De ziekte werd steeds erger. Het begon op kinkhoest te lijken", aldus de vader die zelf een praktijk voor natuurgeneeswijze heeft. Lavendelolie en stoombaden hadden geen effect. Antibioti ca zijn, zolang het enigszins kan, taboe in huize Brandsma. Het bezoek aan de Bonifatius bron in Dokkum zat nog altijd in de pen. De vader van Ype ging vroeger altijd op bede vaart naar Dokkum. „De bron was toen nog omgeven door weilanden. Mijn vader vertel de mij dat koeien met tóng ziekte die van het water uit de bron dronken, enorm op knapten". Tijdens de rondleiding van pastoor Peters van Dokkum kreeg Ype Brandsma de "in geving" om zijn kind in het water onder te dompelen. „Het was prachtig weer en de kleine houdt van water". On middellijk trad de genezing in. "Op de terugweg naar Sneek was onze dochter weer De pastoor van Dokkum toon de zich,'aldus Brandsma, ver rast. Hij had tijdens zijn loop baan in Dokkum zoiets nog niet meegemaakt. Op de vraag hoe het nu met Nephtis is, antwoordt haar va der: „Ze straalt weer. Het is gewoon een hele ommekeer". Ype Brandsma die van katho lieke komaf is, is niet meer kerkelijk. „Maar het blijft je bezig houden. Wij vertrouwen op natuurwetten. In de na tuurgeneeswijze gaan we uit van harmonie. Als de harmo nie in het zenuwstelsel ver stoord is dan kan er ziekte op treden. Zo gauw de harmonie hersteld is, is de ziekte over". Volgens Brandsma heeft het water van de Bonifatiusbron de harmonie in het lichaam van zijn dochtertje hersteld. Ype en Janny hebben beslo ten om met dit persoonlijke verhaal naar buiten te komen om andere mensen deelgenoot van deze wonderlijke gebeur tenis te maken. „Misschien kan het water van de Bonifa tiusbron ook wat voor een an der doen". D^ Bonifatiusbron wordt toe geschreven aan Bonifatius hoewel de 'Vita Bonifacii' van Wilibald het ontstaan in ver band brengt met het paard van graaf Abba dat was vast geraakt in de modder. Toen het bevrijd was, borrelde er zoet water op. Volgens de Dokkumer geschiedschrijver Cornelius Kempius (1520- 1589) sloeg Bonifatius in een tijd van grote droogte met zijn staf op de grond en deed zo de bron ontspringen. In 1992 zal in de hoofdstad Santo Domingo van de Domini caanse Republiek in aanwezigheid van de paus de viering van vijfhonderd jaar christendom plaats hebben. Zes jaar geleden bracht de paus in het politiek zwaar verdeelde land al een be zoek. FOTO: UPI boekwijzer Getijdenboek Het Nederlands Getijdenboek (het nieuwe brevier) waarvoor tot 20 maart tegen gereduceer de prijs kon worden ingete kend, zal waarschijnlijk tegen Pasen 1991 verschijnen. Vol gens het informatiebulletin 1- 2-1 van de RK kerkprovincie heeft de voorintekening de verwachtingen overtroffen. Vooral priesters en klooster lingen tekenden privé of col lectief in voor het basisboek via de bisdommen of hun ei gen congregatie of orde. De nationale liturgische com missies van' Nederland en Bel gië hebben voor de overschrij ding van de oorspronkelijk ge schatte omvang van het basis boek een oplossing gevonden waarmee de bisschoppenconfe renties van de twee kerkpro vincies kunnen instemmen. Basisboek en bijlagen zijn los van elkaar verkrijgbaar. Het basisboek kost 81,- en de ze ventien bijlagen 486,-. Be stelling bij secretariaat RK kerkgenootschap, postbus 13049, 3507 LA Utrecht. Tel. 030-33 42 44. Leiders van boeddhistische sekte gearresteerd PEKING De politie in Chi na heeft 23 leiders van pen boeddhistische sekte gearres teerd en 13 tempels van de sekte vernietigd. De sekte wordt ervan beschuldigd de communistische partij aan te vallen en een 'Lotus-konink rijk' na te streven, aldus het dagblad 'Guizhou Ribao'. Vol gens de krant was de sekte een 'contra-revolutionaire or ganisatie' met 1100 volgelin gen in zes steden en 19 dis tricten in de zuidelijke pro vincie Guizhou. De sekte „heeft contra-revolutionaire complotten gesmeed en feo daal bijgeloof bevorderd om een giftige aanval te doen op de communistische partij en de volksregering", aldus het dagblad. Saddam en de wereldvrede HET feitelijk functioneren van de Verenigde Naties higkc de naam van die organisatie 45 jaar op alle mogelijke ma aPc ren ontkracht. De VN waren alles, behalve verenigd. Zo l®.r de Algemene Vergadering als de Veiligheidsraad was een lter voriete vergaderplaats om alle tegenstellingen tussen Oos en West en Noord en Zuid uit te vechten. Bij de oprichting de VN in 1945 was de belangrijkste doelstelling een wer ilev wijde band te smeden om oorlogen te vermijden en een eien te maken aan plagen ais honger, ziekten en kinderstei *J( Het streven om dat ideaal te verwezenlijken heeft slei K zeer beperkte resultaten opgeleverd. Het is nog te vroeg om resolutie 600 van de Veilighej raad, die oproept tot een volledige olieboycot en wapen bargo tegen Irak en Kuwayt, reeds te bestempelen als kentering, die de VN-organisatie haar ware functie tei geeft. Maar wel kan nu al worden geconcludeerd dat hel meest betekenisvolle stemming is geweest sinds 1950 toer VN-organisatie alle leden opriep de invasie van Noord-Ko/" in het Zuiden tot staan te brengen. ai id ST Resoluties van de Veiligheidsraad zijn bindend, nJ bij vorige gelegenheden, bijvoorbeeld toen in 1967 de in nationale gemeenschap werd gevraagd sancties op te lej aan de Rhodesische premier Ian Smith in 1967 en tien later tegen het Zuidafrikaanse apartheidsregime, waren heel wat landen die de embargo-afspraken om strategis redenen meenden te moeten schenden. Nu lijkt er sla één overheersend belang te zijn: praktisch iedereen wil de Iraakse dictator Saddam Husayn zo vlug mogelijk dwijnt.. De stemming in de Veiligheidsraad over resolutie 600 nooit mogelijk zijn geweest zonder het optreden van hington en Moskou, die voor het eerst op één lijn zatei een grote crisis en vastbesloten lijken plaatselijke spannin voortaan via de VN op te lossen. Het is echter vooral de keer voor Saddèm die de coalitie heeft gesmeed. Door agressie tegen Kuwayt heeft hij het laatste restje goodwill hem nog gegund werd verloren. Hij is de paria nummer- geworden in de wereld. Nu een f^ont tegen hem is gevor rijst de cruciale vraag: zullen de sancties ver genoeg gaan hem tot terugtocht te dwingen en hem van andere avontu af te houden? [tal - cid a De olieboycot treft Irak zwaar. Het land is vrijwel uits tend afhankelijk van olie-inkomsten en moet anderzijds procent van zijn voedsel invoeren. Irak zit op dit momen in geldnood, zodat een voedseltekort dreigt en dan staat S Dei dam machteloos. De dictator staat er echter niet om bekfe dat hij buit die hij bemachtigd heeft snel laat glippen. H een onberekenbare risicofactor, die vooral als hij onder druk staat zijn zelfcontrole dreigt te verliezen. ■be' NiEMAND heeft de zekerheid dat de sancties tegen zijn gime, of de westerse vlooteenheden die naar de Perzis Golf opstomen, niet juist zullen leiden tot wat ieder njs] angstvallig wil vermijden: een Iraaks wanhoopsoffensief :igc gen Saudi-Arabië of de gijzeling, zo niet erger, van bui landers in Irak en Kuwayt. President Bush en andere leiP'P'j staan voor een geweldig dilemma dat met de dag moeili wordt. Hoe groter de concentratie van militaire macht Golfgebied is, hoe groter het gevaar voor een fatale explo mr Maar een andere, zinvolle aanpak van Saddam dan de hu ge is er niet. C) PU t SH In een periode dat de wereld door de ontwikkelingen in Sovjetunie echte vrede eindelijk binnen haar bereik zaf zij in een van de gevaarlijkste crises sinds de Tweede 1 reldoorlog geraakt. De wereld kan nu slechts hopen dat S dam toch inbindt. Gebeurt dat niet, dan zou de prijs om terreurregime eindelijk uit de wereld te helpen wel hoog kunnen uitvallen. Minister Braks wil een verbod op de legbanenien Maar door de opstelling van het CDA dreigt er vertraging Neem daarom zelf het heft in handen U. als consument, bepaalt de vraag naar scharreleieren En als steeds meer mensen scharre eieren kopen, verdwiinen steeds legbatterijen Zo simpel ligt dat Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933 Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. ui Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaartf^ per maand f. 24,85 per maand 25.8f per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75,10 per jaar 284,50 per jaar 285,5( Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2