Verkeersremmers bij begin IZoeterwoudse Nieuweweg Wassenaar en Duinwaterbedrijf bespreken verdwenen duinpad Concours hippique Lisse viert eerste lustrum Resten kasteel Roucoop ontdekt in Voorschoten Dorpsbus voorziet in sterke behoefte .ort geding over verkoop van grond in De Rietvink N LEIDEN OMGEVING Qeidód Qowiant VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 robbevaren in Zoeterwoude Cry ^ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse murthuis De Weipoort houdt aanstaande 2-j" 3^0 n dag een wedstrijd tobbevaren. De 3Ó.]aanvang van dit watersport-evenement is ger «12.00 uur. De tobbe wordt te water gelaten 'P®*jin de Noord Aa ter hoogte van de boerderij do *an °*e ^am'^e Berg. Vanaf 11.30 uur is het seaojrnogelijk in te schrijven. Het inleggeld is 15, 2tf3,- per persoon. Bij slecht weer schuift het "festijn één week op. Dit jaar viert buurthuis De Weipoort het 10-jarig bestaan. Vanwege lión Pet jubileum is er vrijdag 31 augustus vanaf 1 (cJl9.00 uur een gondelvaart door de Wei- 1 wjpoortse Vliet. Zowel roei- als motorboten o- Ifcunnen deelnemen aan de gondelvaart. ^°wanaf heden is het al mogelijk zich op te ge- o'jen bij Bert Oostdam, telefoon 1796. ALTERNATIEVE STRAF VOOR EX-KOSTER DEN HAAG Een 45-jarige ex-koster uit Zoeterwoude is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een alternatieve straf van 110 uur dienstverlening en vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man zich had schuldig gemaakt aan ontucht met twee meisjes van 3 en 9 jaar. Als koster was hij verantwoordelijk voor de crèche in een verenigingsgebouw in Zoeterwoude. Daar vergreep hij zich op 13 september 1989 aan een 3-jarig kind. Dit kwam uit, maar leidde niet tot maatregelen tegen hem. Het bleef bij een waarschuwing. Vier maanden later was een 9-jarig meisje in hetzelfde gebouw zijn slachtoffer. Daarop werd de koster op staande voet ontslagen en moest hij zijn dienstwoning verlaten. VOORSCHOTEN Op het Mobrero-terrein aan de Rouwkooplaan in Voorschoten zijn medio juli resten gevonden van het kasteel Roucoop of Middelgeest. Dit Voorschotense kasteel stamt uit de Middeleeuwen. De vondst werd gedaan bij het bouwklaar maken van een stuk bedrijfster rein, waar het bedrijf een nieuwe bedrijfshal wil bouwen. Waarschijnlijk gaat het om resten van buitenmuren: het kasteel zelf zou een stuk ver derop hebben gelegen. Archeologen van de archeologische werkgemeen schap Nederland, afdeling Rijnstreek, hebben toestemming gekregen om de opgravingen te verrichten. Zij hebben nog deze maand de tijd om hun werk af te ronden. Opgravingscoördinator T.v.d. Kooij doet volgen de week mededelingen over het belang van de vondst. Hij wilde nog niet ingaan op het belang van de vondst. Als er echt belangwekkende zaken zijn gevonden, kan de gemeente Voorschoten de bouwvergunning voor het bedrijf ophouden. Zo niet, dan wordt de plaats alleen in kaart gebracht. Dronken chauffeur strandt in het zand KATWIJK Een 21-jarige Katwijker heeft het vannacht moeten bezuren dat hij met zijn auto op de vlucht sloeg voor de politie. De man ging, achtervolgd door agenten uit Katwijk en Wassenaar, uiteindelijk het EWR-terrein aan de Kantineweg in zijn woonplaats op. Daar reed hij zich vast in het duinzand. De auto zal met een takelwagen moeten worden verwijderd. Aanleiding voor de achtervolging was dat de Katwijker rond twee uur op de Wasse- naarseweg met zijn merkwaardige rijgedrag de aandacht trok van surveillerende agen ten. Zij wilden hem toen staande houden. De man bleek uiteindelijk onder invloed van drank te verkeren. Hij kreeg na zijn es capades een rijverbod Lisse vervangt riolering LISSE De vervanging van de riolering en de herinrichting van de Van Speijkstraat en Evert - senstraat gaat na de bouwvakvakantie van start. De werkzaamheden zullen in de maand december worden afgerond. Naast het vervan gen van de riolering wordt het gebied, begrensd door de De Ruyterstraat, de Van Speijkstraat en de Trompstraat, aangewezen als 30 km-zone. Hiertoe worden in de Van Speijkstraat en de Evertsenstraat verkeersremmende maatregelen getroffen. Tevens zullen deze wegen worden herbestraat, worden er langsparkeervakken aangebracht, wordt de beplanting bij de flats aan de Van Speijkstraat gedeeltelijk vervangen en zullen speelgelegenheden opnieuw worden ingericht. De werkzaamheden zullen een tijde lijke afsluiting van de weg vereisen en dus een wijziging in de verkeerssituatie met zich mee brengen. Deze wordt door middel van verwijs borden aangegeven. CG drie weken afgesloten ^ZOETERWOUDE De Jweede fase van de recon structie van de Nieuwe- te Zoeterwoude vordt aanstaande maan dag ter hand genomen. Jat betekent dat onder neer verkeersremmingen vordsen aangebracht aan het begin van de Nieuwe- g, ter hoogte van de tennisbanen op sportpark iaasbroek. Ook komt er ben zogenaamde rammel- strook vlak voorbij de in gang van het sportpark. Tijdens de werkzaamhe den, die ongeveer drie veken in beslag nemen, is tie Nieuweweg afgesloten voor autoverkeer. Op de Nieuweweg komt, ter hoogte van de tennisbanen 1 en 2 een zogenaamde ver keersgeleider. Dat wil zeggen dat er een slinger in de weg komt zodat het autoverkeer genoodzaakt is snelheid te minderen. Hierdoor is het te vens noodzakelijk het fiets- en wandelpad aan de zuidzijde enigszins aan te passen. De plaats waar fietsers en voet gangers de Nieuweweg kun nen oversteken wordt zo'n tien meter verplaatst in de richting van de Zuidbuurtse- weg. Fietsers, komend vanaf sportpark Haasbroek, kunnen niet meer rechtdoor richting Zuidbuurtseweg maar worden gedwongen de Nieuweweg over te steken. Naast deze remming in de Nieuweweg komt ter hoogte van de entree van het sport park een rammelstrook. Over circa 4 meter zal ongelijke be strating worden aangebracht. Gelijktijdig komt een bord dat aangeeft dat er sprake is van de bebouwde kom. Beide maatregelen moeten er voor zorgen dat de automobilisten die nu veelal nog met hoge snelheid richting dorpskern komen het gaspedaal wel los moéten laten. De eerste fase van de recon structie, het verplaatsen van ongeveer tweehonderd bomen en het aanbrengen van een nieuwe fundering aan de noordzijde, is succesvol verlo- Waarnemend directeur ge meentewerken G. van Leeu wen blijft evenwel voorzichtig in zijn bewoordingen. „Uit monsters blijkt dat de haar wortels van de bomen zijn uit gegroeid. Dat is een goed te ken maar we mogen niet ver geten dat de bomen nu nog voor een groot deel teren op hun oude sappen. De bomen, staan er, ondanks de droge pe riode, redelijk goed bij. Maar pas in 1991 en 1992 kunnen we echt zeggen of de verplaat singsoperatie is geslaagd. Ik druk mij bewust voorzichtig uit want het blijft toch nog even afwachten". De heer Van Leeuwen merkt tevens op dat tijdens de droogte de bomen tot twee maal toe extra water hebben gekregen. Het ging beide malen om maar liefst 128.000 liter water. Jijna twee weken geleden werd de brandweer bij het blussen van een brand verrast doordat i pad onverhard bleek te zijn. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DUINBRANDEN BRENGEN PARTIJEN OM DE TAFEL ie |yASSENAAR Het uinwaterbedrijf Zuid- ik Rolland en de gemeente ""assenaar gaan informa- :ie uitwisselen over de in frastructuur in het duin- :cofeebied. Dit is het resultaat an een aan het begin van landeze week gehouden eer ste gespreksronde. Het erstrekken van gegevens iver het duin moet er toe n geiden dat de Wassenaarse irandweer bij het blussen an duinbranden in de lekomst niet meer voor ervelende verrassingen komt te staan. werd commandant C. ]|>pruit van het Wassenaarse korps anderhalve week gele den na melding van een duin brand in de omgeving van at tractiepark Duinrell plotseling geconfronteerd met een vier kilometer onverhard duinpad. Volstrekt onvoldoende om naar de brandhaard te komen, zo luidde de reactie van de brandweer destijds. Het zware materieel met tweewielaan- drijving zakte decimeters in het zand. Met hulp van mate rieel van omliggende korpsen, die wel op dit ongemak waren berekend, en een shovel kon de brandhaard, op enkele hon derden meters vanaf een over volle camping, tijdig worden bereikt. Het kwam als een volslagen verrassing dat de toplaag van het pad door het Duinwaterbe drijf, eigenaresse van het ge bied, opeens was veranderd. Een jaar geleden was het pad nog verhard. De gemeente Wassenaar was van de veran dering niet op de hoogte ge bracht. Brandweer, gemeente en de directie van Duinrell spraken er schande van dat het Duinwaterbedrijf zonder overleg met de gemeente de infrastructuur in het duin had gewijzigd. Aanvankelijk liet een woordvoerder, W. IJdo, van het Duinwaterbedrijf we ten dat het terrein in een wa terwingebied ligt en er dus zo min mogelijk paden moeten zijn. IJdo opperde bovendien dat de brandweer maar „ban den met een beter profiel" om de wagens moest leggen. Al snel werden de verschillende woordvoerders voorzichtiger om de sfeer van de op handen zijnde gesprekken niet te veel te belasten. T.W.M. de Bakker, van het Duinwaterbedrijf: „Ik wil best toegegeven dat we de toegankelijkheid in het duin wat hebben onderbelicht, maar ik heb nu niet het idee dat er een asfaltweg moet ko men waar een vrachtwagen van tien ton overheen kan". De Bakker bestrijdt dat ge meente en brandweer van Wassenaar over het onverhard maken van het pad een jaar geleden niet zijn ingelicht. Volgens De Bakker kan het aanleggen van extra brandput ten in het duingebied ervoor zorgen dat de brandweerwa gens niet zo zwaar hoeven te zijn". Over een maand volgt opnieuw overleg tussen het Duinwaterbedrijf en vertegen woordigers van Wassenaar. De belbus rijdt vanaf maandag officieel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE OEGSTGEEST Oude ren in Oegstgeest hebben met ingang van maandag een relatief goedkoop al ternatief om zich door Oegstgeest en een aan grenzend deel van Leiden te verplaatsen. Gisteren werd door de Stichting Welzijn Ouderen Oegst geest en het Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest de dorpsbus gepresenteerd bij het Gemeentecentrum aan de Lijtweg 9. De bus kan telefonisch worden besteld en haalt de passa giers thuis op, en zet ze desgewenst daar ook weer af. ,,Een uitkomst voor mensen die slecht ter been zijn", stelt coördina tor G. L. Chr. Groenveld van de Stichting Welzijn Ouderen. „Dat betekent overigens niet dat alleen die mensen gebruik mo gen maken van de bus. Het enige criterium is dat de passagiers 65 jaar of ou der zijn". Het initiatief voor de dorpsbus is afkomstig van het Dorpsbe raad, die de uitvoering van het plan heeft overgelaten aan de Stichting Welzijn Ouderen. Vandaar dat gistermiddag symbolisch een groot formaat strippenkaart werd overhan digd door mevrouw Van Wely van Dorpsberaad aan me vrouw E. Prager. Prager is voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen. Uit een enquête onder de ou deren bleek dat er belangstel ling bestond voor een belbus. Er werden vrijwilligers gevon den om de bus te besturen (vooral mannen, maar ook vrouwen) en de gemeente Oegstgeest stelde een startsub sidie van 13.000 gulden be schikbaar. Daarbij overigens wel de voorwaarde stellend dat het project zichzelf op den duur moet kunnen bedruipen. „We hebben bewust gekozen voor een indiduele benade ring. Geen groepsvervoer, met alleen mensen die allemaal naar dezelfde bestemming moeten. Het gaat er om de ac tie-radius van de individuele ouderen te vergroten", zo stelt de heer Groenveld. Uitklaptrede De achtpersoons bus wordt ge huurd van de NZH. Voor een dergelijke bus is nog net geen groot rijbewijs nodig. De bus heeft, door middel van een elektrisch bediende uitklaptre de, een lage drempel. „Met de NZH is vooraf overlegd met deze vorm van vervoer. Ook de taxibedrijven zijn erbij be trokken. Ik geloof niet dat je kunt spreken van oneigenlijke concurrentie. Het gaat toch vaak om mensen die het niet breed hebben en anders toch ook niet met een taxi waren meent de coördina tor. Een enkele rit kost twee gulden. Er is.ook een tienstrip penkaart beschikbaar, die ze ventien en een halve gulden kost, en derhalve een bespa ring van een rijksdaalder ople vert. De bus rijdt in Oegstgeest voor inwoners van Oegstgeest, maar bestrijkt ook de Raads- herenbuurt, de Vogelwijk en het Boerhaavekwartier in Lei den. Belangrijke voorzienin gen zoals de ziekenhuizen en het spoorwegstation worden op deze wijze voor ouderen be reikbaar. „De bus is er alleen voor inwoners van Oegstgeest. In Leiden bestaat er een soort gelijk project, de Sterbus. Het is niet de bedoeling dat we die concurrentie gaan aandoen", stelt Groenveld. De dorpsbus rijdt op werkda gen tussen half negen en kwart over vijf. Passagiers moeten zich een dag van tevo ren opgeven. Zij kunnen daar toe het nummer 071-153738 bellen. Zoeterwoude reserveert geld voor meer kunst ZOETERWOUDE De ge meente Zoeterwoude wil een collectie van kunstwerken op bouwen. Bedoeling hiervan is de woonomgeving en openba re gebouwen te versieren. Per inwoner wil Zoeterwoude hiervoor jaarlijks een kwartje beschikbaar stellen. Voor dit bedrag kan de gemeente dan per jaar voor tweeduizend gul den aan kunst afnemen. Een bedrag overigens waarmee Zoeterwoude zich niet op de borst hoeft te slaan. Immers een kunstwerk van een beetje niveau kost al gauw een veel voud van dat bedrag. Daarom ook wil Zoeterwoude de gel den voor een aantal jaren re serveren. Zoeterwoudse kunstenaars kunnen hun werk in het kader van deze regeling aanbieden. De laatste kunstwerken die er zijn geplaatst zijn de drie scha pen van kunstenares Gerda van den Bosch. Die hebben een plaatsje gevonden in wijk De Goede Herder achter de Meerburg-kerk. In de dorps kern is het „Paard met hooi wagen" aan de Dorpsstraat het laatst geplaatste kunstwerk. Overigens kwamen die twee kunstwerken mede tot stand dankzij giften van plaatselijke bedrijven. LEIDSCHENDAM Er komt Pen kort geding over grond- eerkoop in de wijk De Riet vink. Het geding dient vrijdag J7 augustus om 12.00 uur in pet Paleis van Justitie in Den g. Het gaat om grond van de Koning, die op 1 juli had boeten worden opgeleverd. pit werd echter door de ge beente geweigerd om dat de Jgrond vervuild is. De dagvaar ding van mr. R. R. Portheine namens De Koning is afgelo pen dinsdag op het raadhuis bezorgd. In het koopkontrakt was voor onderzoek een periode van twee, hoogstens drie maanden opgenomen die echter verlo pen zijn zonder dat de uitslag bekend werd. Bij de gemeente was tot het begin van deze week niets over een eventuele rechtszaak bekend. Over de kosten van reiniging worden door raadsleden bedragen ge noemd tussen de anderhalf en drie miljoen gulden. Raadsle den zijn vooral verontwaar digd over het gebrek aan in formatie. P. de Ruiter van de Socialistiese Partij (SP) zegt dat ook verontreiniging is te verwachten van de terreinen van de Ankor gereedschap- penfabriek eji de scheepswerf Van Dongen langs de Vliet. Gebieden waarop bij de recon structie van het centrumge bied woningbouw zal plaats vinden. Van veel ernstiger aard zal volgens De Ruiter de vervuiling van de Leidsekade blijken. Hier heeft onderzoek van de Fugro, blijkens een rapport van 11 april 1988, aan getoond dat zich in het grond water het kankerverwekken de tolueen bevindt. Het college heeft dit rapport 2,5 jaar in de kast laten liggen en speelt op die manier hoog spel met de Leidschendamse volksgezond heid, aldus het SP-raadslid. Wat De Rietvink betreft, stelt De Ruiter de hele gemeente raad verantwoordelijk die op 15 januari met het foutieve contract met De Koning ak koord ging. LISSE Landelijke rij- vereniging St. Hubertus en Ponyclub Poeleway organiseren dit week einde voor de vijfde ach tereenvolgende maal het succesvolle „Zilveren Kruis Concours Hippi que" te Lisse. Zo'n 430 combinaties zullen bij dit pony- en paardene- venement aan de start verschijnen. Morgen komen de pony's in het strijdperk, zondag is het de beurt aan de paarden. Op beide dagen wordt er vanaf half negen 's ochtends strijd gelevérd in zowel springen (vanaf de klasse B (begin ners) tot en met de klasse 2) als de dressuur. In de hoofdring worden de diverse springrubrieken af gewisseld met demonstraties; zowel zaterdag als zondag zal de heer Van Schagen een demonstratie vrijheidsdres suur geven met zijn paarden Collinda en Galant Dynami te. De bordercollies worden zondag om 12.00 uur voorge steld en om 14.15 uur wordt er een demonstratie mennen en carrousel gegeven. Zaterdag om 12.15 uur en zondag om 12.30 uur begint de Rabobank-afdelingsdres- suur voor vier- en achttallen van verschillende verenigin gen. Deze afdelingen zijn het visitekaartje van de vereni ging en dit concours zal door de clubs gebruikt worden als generale repetitie. Een week later vinden namelijk de provinciale clubkampioen schappen plaats. Ook dit jaar wordt de Zil veren Kruis bokaal beschik baar gesteld voor de best- gaande rijpony en het best- gaand rijpaard. Zaterdag vanaf 15.00 uur worden de pony's beoordeeld op exte rieur, verzorging en de drie gangen stap, draf en galop. Zondag begint de voorselec tie voor 3- t/m 5-jarige paar den om 15.15 uur en voor 6- t/m 10-jarige paarden om 15.30 uur. De finale zal om 15.50 in de hoofdring plaats vinden. Voor de Midden/Zwaar combinaties is er de moge lijkheid om mee te doen aan het zogenaamde tweefasen springparcours dat op beide dagen rond half drie begint. Dit parcours bestaat uit een eerste klassiek gedeelte dat niet direkt op tijd gereden wordt. Wel moet het par cours foutloos worden afge legd, anders mag de ruiter het tweede gedeelte niet doen. Voltigeclub St. Hubertus (turnen op een galloperend paard) maakt met een de monstratie deel uit van het programma. Tevens wordt tijdens het hippische evene ment de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd afgewerkt. Die was georganiseerd voor alle basisscholen in Lisse en de manages in de bollen streek. De prijzen zijn be schikbaar gesteld door Zil veren Kruis verzekeringen. Deze grootste sponsor van het concours stelt tevens de „Grote Prijs Zilveren Kruis" beschikbaar voor het sprin gen op zondag om 16.10 uur. De dressuurruiters kunnen dit jaar weer strijden om de „Juffermanstrofee" in de klasse Z op zondag 15.30 uur tijdens het o verkampen. Voor de dressuurliefhebbers wordt er ook een pas de deux op muziek verreden door de Z-combinaties. Twee combinaties van één vereni ging laten hun zelf ontwor pen Kür met daarbij passend gezochte muziek zien. Er komt een grote tent op het terrein, bij de hoofdring wordt een tribune geplaatst en voor de naties en droogjes wordt gezorgd. Zondagmid dag is er een muzikale op luistering door de 9-mans band „de Straatklinkers" en Dries Roelvink zal ook voor een muzikaal optreden zor gen. Beide dagen zijn gratis toe gankelijk en iedereen is van harte welkom op het terrein aan de Rooversoroekdijk 55 tegenover het Ruitercen- trum Lisse. THE MOONHAWKS SPELEN IN HARDROCKCENTRUM SCUM KATWIJK De bluesband The Moonhawks treedt zon dagavond op in hardrockcen- trum Scum aan de Helmberg weg in Katwijk. De muziek derbirds en Omar the How- van The Moonhwaks vertoont Iers. De aanvang van het op- overeenkomsten met die van treden is negen uur. ae bands als The Fabulous Thun- toegang is ƒ2,50.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11