foidóe SouACWit-? Huwelijksfeest mag op terras doorgaan STAD OMGEVING/ KUNST/RTV Exotische dieren terug bij eigenaar finst NZH ijgt BUURMAN FANDANGO VERLIEST PROGES Het aanbod om films te maken is gigantisch Duitse trein in ploegentijdrit Bloemenmarathon Persoonlijk cadeau CcldócSou/tcwt muwniiii DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 ewonde bij inrijding [WIJK Een 26-jarige vrouw uit jtgeest is gisteren licht gewond ge- t bij een aanrijding in Katwijk, vrouw reed mee in een bestelauto werd bestuurd door een 29-jarige stgeestenaar. Hij zag te laat dat auto die voor hem reed be rd door een 30-jarige man uit cht linksaf wilde slaan om bij vliegkamp Valkenburg de ingang het Marineziekenhuis in te draai- De Oegstgeestenaar reed achterop vagen van de Utrechter. De vrouw iet onbekend letsel naar het Aca- isch Ziekenhuis Leiden gebracht, na behandeling weer naar zijn gegaan. Wachthuisjes in brand gestoken NOORDWIJK Twee wachthuisjes bij het strand bij Langevelderslag zijn vannacht grotendeels door brand verwoest. De politie gaat er vanuit dat het vuur is aangestoken, ook al omdat de twee huisjes die op enige afstand van elkaar op het parkeerter rein stonden tegelijk uit branden. Vermoedelijk is het vuur tussen drie uur en half vier aangestoken. Een houten huisje werd totaal verwoest. Van een stenen huisje bleven de muren staan. Dief krijgt snel spijt SCHEVENINGEN Een 32-jarige dief in Scheveningen kreeg gisteren wel erg snel spijt van zijn misstap. Een bewoner van de Ducdalfstraat in Scheveningen betrapte hem dinsdag avond in zijn achtertuin. De man ging er toen als een haas vandoor. De be woner zette de achtervolging in, maar zag geen kans de man te grijpen. Groot was dan ook zijn verbazing toen dezelfde man even later bij zijn wo ning aanbelde. „Hier zijn uw spullen terug", riep hij en gaf de bewoner een zakje met sieraden dat hij dezelfde avond uit diens huis had weggeno men. Hierop ging hij er weer hard lo pend vandoor. Hij draafde in een rechte lijn in de ricnting van het poli tiebureau aan de Duinstraat, waar hij zich uit eigen beweging aangaf. Diefjes gepakt VOORSCHOTEN Het personeel van een supermarkt aan de de Schoolstraat in Voor schoten heeft gisteren drie winkeldieven be trapt. Eerst werden twee Leidse jongens van 13 en 15 jaar oud aangehouden omdat zij een lege bierkrat wil den meenemen. Later op de dag werd een 15- jarige inwoner van Wassenaar met twee ge stolen pakjes shag be trapt. Er is geen proces verbaal opgemaakt te gen de dieven. Wel worden hun activiteiten geregistreerd. Twee gewonden bij aanrijding LEIDEN Een fietser en een snor fietser zijn gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op het Cronestein- pad. De botsing ontstond toen de 17- jarige Leidse snorfietser vanaf het Roomburgerpad linksaf wilde slaan en daarbij het Cronesteinpad kruiste. De jongen dacht nog voor de fietser die hem tegemoet reed langs te kun nen. Dat ging echter niet. De Leide- naar botste tegen de fietser, een 39- jarige man uit Stompwijk, en beiden kwamen ten val. De Leidenaar liep een hersenschudding en een flinke hechtwond aan het hoofd op. De Stomwijker kwam er met een hoofd wond vanaf. DÉN HAAG Bewoners van het Alberdingk Thijmplein in Den Haag zijn woedend op de officier van justitie. Die heeft bepaald dat de eigenaar van uitheemse dieren op het plein een deel van zijn le vende have opnieuw mag verzor gen. De politie nam afgelopen zondag bij de 24-jarige bewoner een breed scala aan exotische dieren in beslag, waaronder een aantal gifslangen, hagedissen, schildpadden en vogels. Gisteren werd echter een aantal dieren terugbezorgd. „Onbegrijpelijk", aldus een bewoner van het plein. „De buren ondervinden een enorme overlast. Er is sprake van een gigantische stank". Hij voorspelde dat de buurtbewoners wel eens in op stand zouden kunnen komen. De buurt is met name verbaasd, omdat het niet de eerste keer is dat de eigenaar van de dieren is aangepakt wegens verwaarlo zing van dieren. De politie nam eerder twee honden in beslag. Volgens directeur Louwrier van de Haagse Dierenambulance hoeven de be woners van het plein zich echter niet al te veel zorgen te maken. Hij benadrukte dat de eigenaar slechts een deel van zijn dieren heeft teruggekregen. „Het gaat om een paar vogels, waterschildpadjes en hagedisjes. Gevaarlijke slangen zijn er niet meer en er is absoluut geen ge vaar voor de omgeving". kenhal pas in 91 toegankelijker or invaliden DEN Stedelijk Mu- im De Lakenhal ont- rt nog steeds een lift. lift is vooral nodig het voor invaliden gelijk te maken het ledige museum te be ien. ig jaar juni heeft de ge- nte voor de aanleg van lift echter al ruim 500.000 in beschikbaar gesteld, voor het begin van de J|yvakvakantie is het mu- __Bi begonnen met de voor- idingen van de bouw van ïft. Het werk ligt nu we de vakantie weer stil. servator I. Moerman van Lakenhal er niet gelukkig ETVC„In Leiden gaat alles jzaam", zegt ze veront- lk rdigd. Zij vermoedt dat de raging veroorzaakt is door langdurige procedures die raf gingen aan het vinden een geschikte aannemer iet beoordelen van offer de vertraging, irman: „Invaliden kunnen alleen de expositie op de ane grond bekijken, terwijl hele museum natuurlijk u aanbaar voor hen zou v :ten zijn. Bovendien is een ook voor het personeel on- leerlijk. Het gebouw heeft verdiepingen en er moeten ;rote objecten van de ene le andere etage verhuisd den". •acht wordt dat de lift pas de jaarwisseling in gebruik worden genomen. Dan unnen gehandicapten de bo lste verdiepingen van het seum bezoeken. ino-expositie winstgevend DEN De hittegolf van afgelopen week heeft niet linderd dat ruim 25.000 be- A-Bl kers de dinosauriërs in het thuis kwamen bekijken. totaal aantal bezoekers it hiermee op 125.000. Dat al is bereikt binnen zes en na het begin van de tonstelling. Het museum ^Jende op voorhand op 000 bezoekers. Darmee zou uit de kosten komen. Ier af winst gaat volgens woord eer D. Wagenaar van hel ^et( thuis in eerste instantie de extra personeelsleden het museum aan moest Erd &en vanwege de grote 017' kte. Wat er dan nog over- t, zal worden besteed aan inrichting van de perma- te tentoonstelling van het uur Historisch Museum, wordt in de toekomst in om het Pesthuis gereali- rd. Ook de aankoop van uwe objecten behoort tot de edingsmogelijkheden, Wagenaar. ARLEM De winst van ird-Zuid-Hollandse Ver- rmaatschappij (NZH) is vo- jaar met zeventien procent gen tot 2,3 miljoen gul- Het aantal reizigers liep 89 iets terug, maar begon het einde van het jaar te gen. de eerste helft van dit jaar tft het bedrijf zes procent ïr reizigers vervoerd. Voor 0 verwacht de NZH op- uw een winststijging. De zet zal vermoedelijk boven nA0 miljoen gulden komen gen. De goede resultaten iet bedrijf zijn voorname- afkomstig van nevenacti- iiten als groepsvervoer 2H Travel BV) en cruises t salonboten (Rederij .CO BV). In 1990 wil de H ruim honderd nieuwe sen aanschaffen. Deze zijn Ier meer nodig voor de uit ering van het vervoersplan de luchthaven Schiphol. t zal de NZH zeven 'spits- ldiensten' gaan verzorgen. bedrijf breidt de aktivitei- ook uit door overnames. jaar verwierf het de Au- us Onderneming Texel )T) en onlangs werd het agse touringcarbedrijf iedwell in het concern op tomen. LEIDEN De eigenaar van cocktailbar Fandan go, L. Walenkamp, mag vandaag zijn huwelijks feest vieren in en om zijn eigen horecagele genheid. Dat is de uit komst van het kort ge ding dat gisterochtend bij de Raad van State diende. Buurtbewoner R. Heeneman was in beroep gegaan tegen de vergunningen die de ge meente had verleend voor het feest. Heene man had om schorsing gevraagd bij de Raad van State. Die schorsing werd gistermiddag afge wezen. Walenkamp had bij de ge meente een vergunning aan gevraagd voor zijn trouw partij. Hij wil het feest in en om Fandango vieren. Van half zes 's avonds tot half negen heeft de gemeente hem een muziekvergunning verleend voor een band. De vergunning voor het ge bruik van de openbare weg voor het feest loopt nog iets langer door. Heeneman woont aan de Nova Passage. Het terras van Fandango is eveneens gevestigd aan de Nova Pas sage. In het verleden zijn er al diverse conflicten geweest tussen de buurtbewoner en de eigenaar van de cocktail bar. Volgens Heeneman is het terras daar ten onrechte. bewoners tegen het terras zijn. Gespannen De buurtbewoner heeft al diverse malen geklaagd te gen de overlast die hij van het terras ondervindt. De si tuatie is al geruime tijd zeer gespannen. Walenkamp is eerder op gewelddadige wij ze verhaal komen halen, zo vertelde Heeneman gisteren. Ook was er een straatklin ker met daaraan een brief bevestigd met een doodsbe dreiging door zijn ruit ge gooid. De getoonde agressie Er is geen terrasvergunning van de eigenaar heeft angst aanwezig, daarom mag er geen horeca-exploitatie plaatshebben, zo stelde hij fisteren voor de Raad van tate. Ook het bestemmings plan verzet zich tegen hore ca in een woongebied, vond hij. Heeneman overhandigde de Staatsraad gisteren een verklaring met handteke ningen die duidelijk moest maken dat meerdere buurt- veroorzaakt bij de buurtbe woners, meende Heeneman. Walenkamp is niet aangewe zen op de Nova Passage voor zijn huwelijksfeest. Daarom zijn de vergunningen ten onrechte verleend, betoogde de buurtbewoner. „Als je als burger van Lei den voor een dergelijke ge legenheid een feestje wil houden en daarvoor een deel van de openbare weg wil gebruiken, zeggen we als gemeente bijna altijd: dat moet mogelijk zijn. Zeker gezien het tijdstip moet er veel mogelijk zijn. Boven dien is het incidenteel en daarom heeft B en W de vergunningen afgegeven", zegt G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu. „In het verleden hebben we weinig vergunningen afge geven. De horecawet is na melijk in beweging. We wachten tot er een algemene regeling komt, waaruit blijkt dat een terras automatisch bij eén horecagelegenheid hoort. Nu gedogen we het de argumenten van Heene man tegen de beschikking argumenten zouden zijn die tegen deze twee vergunnin gen pleiten. Als hij iets tegen het terras wil doen, dan moet hij dat op een andere manier aanvechten", aldus In 't Veld. Honderd jaar Leiden heeft er een eeuwling bij. Mevrouw A. Stigter vierde gisteren haar honderdste verjaardag. Loco-burgemeester H. van Dongen kwam haar gistermorgen persoonlijk feliciteren. Mevrouw Stig ter is nog goed gezond. Ze woont in het verzorgingshuis De Lorentzhof. FOTO: WIM VAN NOORT Orgelconcert LEIDEN Bernard Bartelink geeft morgen een „zomeror- gelconcert" in de Pieterskerk. Bartelink is organist van de Kathedrale Basiliek St. Bavo in Haarlem. Op het program ma staan onder meer composi ties van Mozart, Bach, Brahms en Alain. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten kosten zes gulden, K&O-leden en houdsers van een CJP krijgen twee gulden korting. De kaar- INFOFILM WIL KLEIN BLIJVEN In de rubriek „In Bedrijf" wordt een aantal Leidse, niet alledaagse bedrijven, winkels en ondernemers be licht. In deze derde afleve ring staat „Infofilm" cen traal. LEIDEN De modernste zolderkamer van Leiden is te vinden in een be scheiden woning aan de Haarlemmerweg. Deze ruimte geeft, door de aan- wezigheid van zes moni tors, diverse computers, ampex-, geluids- en vi deoapparatuur met bijbe horende bedieningspane len, het idee van een kan toor in een verkeerstoren. Dit halfverdiiisterde zol dertje met keurig wegge werkte bedrading en plexiglas deur is de cock pit van Roger en Robert Busschots (42). De eeneii ge, Belgische tweeling woont al sinds hun studie tijd in Leiden en vormt het directeursspan van het filmproduktiebedrijfje In fofilm. Infofilm maakt ongeveer alles op het gebied van opgenomen beeld met uitzondering van speelfilms. Het duo maakt do cumentaires, animaties, voor lichtingsfilmpjes, bedrijfspre sentaties en sinds enige tijd ook commercials. „We zijn nu bezig met een stuk of tien films tegelijk en dat gaat nu al een jaar of zeven zo", aldus Robert Busschots die daarmee het succes van de Belgische Leidenaars aangeeft. De broers kwamen een jaar of twintig geleden uit Antwerpen naar Leiden omdat culturele antropologie in die tijd niet aan Belgische universiteiten werd gedoceerd. Al snel scha kelden beiden over naar vi suele antropologie. Om uit te leggen wat deze term bete kent, geeft Robert een voor beeld: „Als twee Saoedi's met elkaar staan te praten, dan is de afstand tussen beiden een stuk kleiner dan als bijvoor beeld twee mensen van een van de westerse volken met elkaar spreken. Dit verschil in gedrag kun je het beste laten zien door middel van film". De knoppen Omdat het tweetal altijd al gek was van film en apparatuur maakten zij een documentaire over dit soort vergelijkingen in menselijk gedrag. Later wa ren de Belgen ook betrokken bij een film van de Nederland se peetvader van de documen taire, de onlangs overleden Jo ris Evans. „Van het een komt het ander", wijst Robert op het feit dat ze een eigen filmpro ductiebedrijf zijn begonnen. Produceren betekent voor het duo een film van A tot Z ma ken en begeleiden. „Vanaf het eerste idee, via script, monta ges, muziek tot en met de afti teling", laat Robert weten. Bij de taakverdeling binnen Info film blijkt dat Roger en Robert niet in alles hetzelfde denken en doen: „Roger is meer de manager en doet de PR. Ik doe meer de technische kant; de knoppen, de computers en de automatisering". Zo vult de veelzijdige tweeling elkaar aan. Om een indruk te geven van hun werk laten ze een voor lichtingsfilmpje zien dat ze hebben gemaakt in opdracht van de Rotterdamse gezond heidsdienst. Het doel van dit filmpje is om kinderen van et nische minderheden te bewe gen wat vaker naar de tand arts te gaan. De Belgen hebben duidelijk nagedacht over hoe de doelgroep het beste te be reiken en hun eventuele angst voor de tandarts weg te ne men. De in Nederland uiterst populaire landgenoot van het Infofilmduo, Bart Peters, is voor de presentatie aangetrok ken. Hij toont gepaste moed door zich voor de camera te la ten injecteren in het tandvlees zonder dat zijn „show-gebit" iets mankeert. De Rotterdamse schooljeugd kan haar lol bin nenkort op. Commercials Vorig jaar besloot het koppel om meer commercieel werk te gaan doen: commercials ma ken dus. Volgens Robert ge beurde dit niet zo zeer voor het geld maar meer vanwege de creatieve uitdaging die de nieuwe activiteit biedt. Toe vallig kwam Infofilm in con tact met het eveneens Leidse reclamebureau Netto. „Ik had contacten voor het maken van een spot over serpentinespray. Maar door de arrogante hou ding van veel beroepsmatige reclamefilmmakers ging ik op zoek naar mensen die wel veel van films wisten, maar nooit commercials hadden ge maakt", aldus Hans Netto. In fofilm en Netto vonden elkaar in april van dit jaar en de „volkomen Leidse spot" is nu net af. Voor het maken van deze commercial werden door Info film geluids- en cameramen sen ingehuurd. Het potje voor een cast en modellen was ech ter leeg. Via de reacties op een advertentie werd duidelijk dat dat er genoeg „amateurs" te vinden zijn die graag hun ge zicht op de film zien of aan een spot willen meewerken. In één dag, wat in de filmwereld opmerkelijk kort is, werd het spotje in een Leids restaurant opgenomen. Liefst drieduizend bussen van het carnavaleske goedje werden leeggespoten voor dertig seconden beeld. Roger en Robert stelden ver volgens de opnamens samen en verzorgden de regie. De broers en Netto zijn uiterst tevreden over het resultaat. Vooral Netto glimt als hij het korte filmpje voor de zoveelste keer te zien krijgt. Volgens hem gaat de opdachtgever, een fabrikant die ook uit Leiden komt, dit filmpje van het Ibe risch schiereiland tot aan Chili toe uitbrengen. Beeldplaat De onderwerpen en opdracht gevers verschillen enorm. Na over de Leidse commercial vertelt te hebben, komt de op zet van een hoorspel ter spra ke. Infofilm maakt dit in op dracht van een dochteronder neming van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het spel handelt over zwangerschap en anti-concep tie en is bedoeld voor jonge Turkse, Marrokkaanse en Ara bische vrouwen. Het wordt dan ook in drie talen uitge voerd. Ook ander semi-over- heidsinstellingen zoals de EWR en SER staan in het klantenbestand van Infofilm. Voor hen werden promotie filmpjes gemaakt. Een project waar de tweeling in het bij zonder naar uitkijkt, is een beeldplaatproductie die zij gaat maken voor de heropening van het museum Boerhaave. Daar komt een „aanraak- scherm" waarmee langs elek tronische weg boeken uit de zestiende en zeventiende eeuw, bladzijde voor bladzijde te lezen zijn. Bescheiden vertelt Robert het succes van Infofilm: „Tot nu toe hebben we geen reclame hoeven maken om opdrachtge vers binnen te halen. Als bij voorbeeld een bedrijfspresen tatie van ons wordt vertoond, dan zitten er weer mensen van andere bedrijven te kijken die dan een idee krijgen en komen vragen: maak eens een film voor ons over zus en zo". De toekomst voor Infofilm ziet er dan ook florissant uit maar aan uitbreiden wordt niet ge dacht: „We willen klein blij ven. Als we groter hadden willen worden dan hadden we flink moeten investeren en een groot productiebedrijf moeten opzetten. Dat had ge kund, want het aanbod, zeker met de komst van satelliet-tv, is gigantisch". LOMAN LEEFMANS WEERT De zevende etape van de Bloemen marathon tussen Thorn en Weert heeft het alge meen klassement giste ren ongewijzigd gelaten. Er vielen gisteren alleen bonificaties te verdie nen, zoals in de ploegen tijdrit van Kinrooi naar Stamproy. De opper machtige Sopurploeg, met de sterke Duitsers en gele trui-drager Paul van Winkel in de gele deren, liet zien hoe dat moet en won met grote overmacht. De perfect georganiseerde Duitse trein legde het traject binnen zeven minuten af. De ploegen van Ami go en Nationale Neder landen deden het ook erg goed. De plaatselijke politie deed gisteren zijn best om de deel nemers aan de marathon zo goed mogelijk te begeleiden. Alleen een demontabel paal tje op een fietspad bleek even een onoverkomelijk obstakel voor de Limburgse agenten. De mecaniciens van de Bloemenmarathon wisten er echter wel raad mee. In Weert gaf traditie getrouw pater Adelbertus het startschot voor het crite rium. Deze krasse Francis caan is zo langzamerhand onverbrekelijk verbonden met de marathon. De dag van gisteren kende nog meer ontroerende momen ten. Bert Brandhorst uit Zoetermeer, die om gezond heidsredenen dit jaar niet kan deelnemen, schonk zijn oude wedstrijdstoel aan één der Algerijnen. De Afrika nen hebben zich op het laat ste moment aangemeld en rijden in zware, goedkope rolstoelen rond. De Algerijn was dan ook zielsgelukkig met de racestoel. Vandaag vertoeven de wheelers voor het laatst in het zuiden, tijdens de grens overschrijdende etappe Weert-Bree. Morgen komen zij terug naar de Leidse re gio. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro \f 75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: NI Inden doorlat oonledng besloot, tan ten ie'toet om een abonnement naden geneqerd Stuur deze bon m een open envelop - postzegel niet nodig Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9