Zeeblokkade van Irak geen eenvoudige zaak Bush: Taak is defensief HP uit de weekbladen DDR schaft ganzepas af Gijzelaar in Libanon vrij DE TIJI' d0EN| BUITENLAND CcidóeSou/iant DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 PAGINA j( SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER «OM 1 Ultgeverlj/Wavery Productions Doodstraf voor ex-lijfwacht Winnie Mandela JOHANNESBURG Het Hooggerechtshof in Johannes burg heeft een voormalige lijf wacht van Winnie Mandela ter dood veroordeeld wegens de moord op de 14-jarige Stompie Seipei. Het lijk van Stompie werd in januari 1989 gevonden, nadat hij in decem ber 1988 met drie andere jon gens was ontvoerd en in het huis van Winnie Mandela, in Soweto, in elkaar was geslagen en vervolgens doodgestoken. De 37-jarige Jerry Richardson, destijds trainer van Mandela United en als zodanig ook lijf wacht van Winnie Mandela, was als hoofddader aangewe zen. Winnie Mandela heeft ge weigerd als getuige in het pro ces tegen Richardson op te tre den. De openbare aanklager onderzoekt of er een aan klacht tegen haar zal worden ingediend voor mogelijke be trokkenheid. OOST-BERLIJN Oostduitse soldaten hoeven voortaan niet meer in ganzepas te lopen, omdat die vorm van marcheren niet strookt met de nieuwe democratische orde, zo heeft de Oostduit se minister van defensie Rainer Eppelmann bekendgemaakt. De ganzepas, waarbij het been gestrekt geheven wordt en de voet vervolgens met kracht wordt neergezet, was kenmerkend voor het Duitse leger onder Adolf Hitler. Na de tweedeling van Duitsland handhaafde de DDR de pas, in tegenstelling tot west- Duitsland. Ook het Sovjet-leger paradeerde in ganzepas. DAMASCUS Een Zwitserse medewerker van het Rode Kruis, de 33-jarige Emanuel Christen, is gisteren door zijn ontvoerders in Libanon vrijgelaten en overgedragen aan de Zwitserse zaakgelas tigde. Een groepering met de naam Palestijnse Revolutionaire Eenheden kondigde dinsdag al aan dat binnen een etmaal de twee Rode-Kruismedewerkers Emanuel Christen en Elio Erriquez (24), die in oktober in Sidon waren gegijzeld, vrij zouden komen. Het is niet duidelijk waarom nu slechts een van hen is vrijgelaten. Weer onrustig in Jeruzalem Groepen joodse activisten heb ben gisteren op de derde dag van anti-Palestijnse ongeregeldhe den in Jeruzalem opnieuw Palestijnen aangevallen. Auto's en taxi's van Palestijnen werden met stenen bekogeld. De golf van agressie volgt na de moord zaterdag op twee joodse jongens, naar wordt aangenomen door Palestijnen. Burgemeester Koliek van Jeruzalem kritiseerde voor de radio de houding van de politie en verweet de politie dat die zich afzijdig had gehouden. Grootland en Kleinland De nieuwe Hitier leeft en woont in Baghdad. Irak? Leverde Oldelft daar geen wapens aanVN: „Natuur lijk, en de regering wist daarvan, zelfs de Inlichtin gendienst Buitenland en de premier die zich ongetwij feld goed laat voorlichten". Grootland valt Kleinland binnen, wat is daar nieuw aan? HP: „Waarom hebben de politiek, de media, al die Midden-Oostenexperts op de onderzoekscentra niet geleerd van eerdere erva ringen en voor de zoveelste keer een dramatisch ver keerde inschatting ge maakt?" Landhonger is van alle tijden. Piet Grijs:,, Grootland valt Kleinland binnen. De quiz- vraag luidt: waar liggen Kleinland en Grootland? 'Kuwayt en Irak', zegt u? Dat is op zichzelf niet fout, maar het is niet het ant woord dat ik bedoel. 'Rus land en Estland! Duitsland en Saarland! India en Goa!' U mag nog eenmaal raden. 'Amerika en Panama!' Pre- Rinus Ferdinandusse: „Nie mand kan zeggen hoe de Arabische wereld zich zal ontwikkelen. Na de ineen storting van het communisti sche blok is de wereld zijn machtsevenwicht kwijt. Ie dereen in het Westen zit te wachten hoe Duitsland en/ of Europa het vacuüm zal opvullen. Maar er zijn meer werelddelen, en het ligt voor de hand dat de Arabieren het gevoel hebben dat het tijd wordt hun economische macht ook politiek tot uit drukking te brengen. Het is het talent van de volbloed dictator dat hij zulke kansen en mogelijkheden eerder ruikt en ziet dan de volbloed staatsman". Psychiater Herman Musaph: „Hier zie je m'n vader en moeder. Dat is m'n zusje en daar staat m'n broer. M'n moeder en zusje werden be gin 1943 weggevoerd, vader aan het eind van 1943. Hij is vermoord in Sobibor. M'n moeder en zusje in Ausch witz. M'n broer werkte voor de illegale Parool-groep, is gepakt en kort voor de be vrijding vermoord. Ik ben de enige die over is, dat drukt een stempel op m'n le- len. Het lijkt wel of eei biliteitsvirus de mensheii heeft besmet met een diept C31 onrust waardoor patiënten ra zich als lemmingen in vlieg tuigen storten om zich naai ]a: elders te begeven. Emili Brugman van de Arbeiders pers: „Men ruikt geld, du wordt de markt overspoel) met rotzooi. Zeker vijftij procent van wat er momen teel in vertaling verschijnt i dat absoluut niet waard. Die kwaliteit van het Neder landse reisboek vind ik ech ter over het algemeen goed Lieve Joris zou ik bijvoor beeld graag willen uitge Onderhand een komkomme ronderwerp: Dries van Nu in Washington-'als verfe genwoordiger van de Euro pese Commissie. Hij hee zich zelfs in een volledij Texaanse uitrusting. „Zwar te hoed, zwarte laarzen jeans, het ruige hemd, d koppel met de holsters. Da a' verhoogt de viriliteit. Je gaa^e er zelfs anders van lopen. Jig, hele motoriek stelt zich op dat pak. Je wordt e cho van. Ik denk evenwe dat ik aardiger ben zonde dan met dat cowboy-kos re tuum". Mark Blaisse: „Het is verba zingwekkend dat de Vere nigde Staten en de pro-Ame rikaanse Arabische landen, zoals Saudie-Arabië, in het geheel niet voorbereid ble ken op militair ingrijpen van Irak in Kuwayt. Deze landen konden aanvankelijk dan ook niets anders doen dan de bezetting van het oliesjeikdom als een fait ac compli beschouwen, waar mee eens te meer werd be wezen dat het machtseven wicht in het Midden-Oosten brozer is dan waar ook ter wereld". Jan Mulder over andere za ken. Het totale geluk: een dood boompje in de tuin, een flesje bier erbij. Schrijven is overdrijven en hij kan zich zelf niet zo serieus nemen. Meer een loser dan een win ner, toen-ie nog voetbalde, meer een dromer. „Het toch net niet aankunnen. Niet dat ik dat nu wil promoten of cultiveren, maar ik betrapte me er wel eens op". Voetbal ler, dat is al weer vijftien jaar geleden. „Het fenomeen tijd. Dat kan ik niet begrij pen. Dat verglijdt maar, en daarmee samenhangend je herinnering. Dat is toch een betrekkelijke kwelling. Dat iets definitief voorbij kan Pas nog gehoord: Als je de kranten bijhoudt, heb je El sevier gelezen. Zit wat in, maar heeft te maken met de magazine-formule die is geënt op Amerikaanse weekbladen als Time. Ideaal dus voor wie de krant niet bijhoudt. „Het was toeval dat Irak de attributen onthou den werden voor een super kanon, het was géén toeval dat Irak raketten, vliegtui gen, gifgas en zelfs atoom kennis en uranium op de 'vrije markt' heeft kunnen bemachtigen". Lieve Joris trok jaren gele den vier maanden door de oliestaten en bundelde die verhalen in De Golf. Veel zeggende stof over de pro blemen daar, maar even goed: een reisboek. En is dat nog wel serieus te nemen? Critici: Wie verre reizen maakt heeft niets te vertel- De Tijd-bijdrage aan de reldbrand': wie is in vredesjPe naam Hetty Lubberdin (onze vrouw in Kuwayt) eie. Arie Kuiper, die het, zegt-i tegen iedereen die het maa n horen wil, al jaren niet mee naar zijn zin heeft bij hea( blad. „In vele binnen- buitenlandse kranten weri Saddam Husayn na zijn in val in Kuwayt vergelekei met Adolf Hitler. Laten hopen dat ook hij zal worr§ den geconfronteerd met he totale fiasco van zijn beleid'' Hitler was in twaalf jaar ui en thuis en Saddam Husayi31 greep elf jaar geleden, ii /F 1979, de macht in Irak". Hoe brengt Nederland ziji vrije tijd door? Op het water Koos: „Ach .we zijn allent maal op weg naar niks[ei Neem nou zo'n sluis. Ieder c' een wil er haastig in, iederm: een wil er haastig weer uil en dan kijken ze elkaar vr; gend aan: waar moeten nu heen?" Zo kan het ook: „Nog lieve wilde hij, wanneer wij teru zouden zijn in Holland, eeiP1- ansichtkaart. Die moester wij sturen naar een adre dat hij ons dicteerde. Wij be 13 grepen dit niet. Daarojc* maakte hij zijn tas open en,e liet een stapel ansichtkaar ten zien. Haastige krabbele uit alle windstreken. Da was zijn manier van reizen in een graftombe zitten ei de groeten krijgen uit de res van de wereld". Frans Tho mèse op reis in het Diepf Zuiden van Amerika. Bert van Duijn: „KenmeiJ kend voor Saddam Husay is zijn machtszucht, die scrupules kent. Zijn e:„ bevolking heeft hij met chep mische wapens bestookt, eei wapengebruik waarvan Hil j] Ier nog heeft afgezien". (Marjanne Sint opgelet): PLO is sterk afhankelijlJ' van Irak en duidelijk ge charmeerd van de krachts politiek van Husayn. Samerlf met hem streeft zij naar eei Arabisch militair antwoon 'l op Israëls weigering me »lc haar te onderhandelen". If De Duitse historicus Her e mann Graml: „De hereni <o ging kan een negatieve in Ie; vloed hebben op de Duitsers Maar ook na de hereniginj to wordt Duitsland geen super macht. Dat is een principiee verschil met de situatie ii k 1940 en 1914. Nu zal Duits 1 land een kleinere macht blij- e ven, politiek en militar". Ie De Britse Midden-Oostenle specialist^ Fred Hallida vindt dat de tiran van Bagh dad hoe dan ook moet woi den gestopt, omdat we t maken hebben met niet meer of minder dan de Ara bische variant van het Euro pese fascisme van de jarei dertig. Het thema van De Groen is, als ware het een meta foor, Trotski. Vijftig jaar n zijn dood mag er over her in de Sovjetunie weer ge^ woon worden gesproker I „Trotski was iemand va een geniale blindheid, hij ge loofde blind in de wereldrej/ volutie. En die was in he begin niet eens onmogelij) de hele en halve revolutie in Rusland, Duitsland, Hon^ garije en China begonnen ongeveer op hetzelfde moJJf ment. Ik word bang als j eraan denk. De wereld nu één grote goelag zijn weest". DICK HOFLAN1 DEN HAAG Of de televisie aan mag om de verklaring van Irak te horen. „Natuurlijk, dan kijken we samen. Het is goed om wat te lachen. Kijken wat Husayn nu weer heeft. Zijn laatste grap was een nieuwe re gering". De Kuwaytse zaakge lastigde in ons land, S. Al Za- manan, lacht om de verklaring van de Iraakse president Hu sayn die beweert „dat de ge schiedenis heeft aangetoond dat Kuwayt deel is van Irak". Zoals hij ook lacht om de ma rionettenregering in Kuwayt, de vermeende goddelijkheid van Husayn en de dreigende taal van de Iraakse ambassa deur enkele uren eerder, twee straten verderop. „It's al a joke", glimlacht Al Zamanan. Ironie is het wapen van de Ku waytse ambassade in Den Lachen om grappen Husayn Haag. Dreigende taal die van de zwaar bewaakte ambassade van Irak. „Nederland brengt met zijn standpunt over de Iraakse invasie van Kuwayt haar huidige en toekomstige belangen in gevaar", waar schuwde de Iraakse ambassa deur S.F. al-Faki gistermiddag. Hij had de vaderlandse media uitgenodigd om een verklaring af te leggen. De journalisten werden verwelkomd met een controle van tassen en foto-ma teriaal. Toen de ambassadeur in gebroken Engels zijn verkla ring van een velletje had afge lezen, mochten de dames en heren vertrekken. „Nee, geen vragen. Misschien bij een ande re gelegenheid". En alsof hij zich schaamde voor de brutale invasie door zijn eigen land vluchtte hij ijlings een andere kamer in. Twee straten verder op loopt Al Zamanan een ande re kamer binnen en komt even later terug „met het laatste nieuws". „Een Iraakse soldaat heeft in de lobby van een hotel een stewardess van Brittish Airways verkracht. Dat is nu een voorbeeld van een incident dat het optreden van Irak ka rakteriseert. Ze hebben geen respect voor mensen, hun rech ten, hun geloof". Husayn is een soort Hitier, vindt de Kuwaytse zaakgelastigde. „Hij doet nu he- zelfde met Kuwayt als Hitler in de Tweede Wereldoorlog met Nederland heeft gedaan. Hij is zo onvoorspelbaar dat ik een aanval op Saudi-Arabië niet uitsluit". Via een „directe ver binding met mensen in Ku wayt" wordt Al Zamanan op de hoogte gehouden van de laatste stand van zaken. Zo weet hij dat burgers en Kuwaytse solda ten de wapens hebben opge pakt om verzet te plegen tegen de overheerser en dat er in middels duizenden slachtoffers zijn gevallen. Veel van de Ku- wayti's die nu in Nederland verblijven, willen volgens de ambassade terug naar hun va derland om te vechten tegen de Irakezen. „Niemand steunt Hu sayn. Alle Arabische landen staan achter Kuwayt. Ik denk dat Kuwayt weer snel vrij zal Z'3n MONIQUE VAN DE VEN De Kuwaytse zaakgelastigde in ons land volgt onder meer via CNN de ontwikkelingen in de Golf. foto: cees verkerk (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse president George Buslf heeft de troepen en gevechtsvlieg tuigen met een „defensie ve" taak naar Saudi-Ara- bië gestuurd om dit land te verdedigen tegen een mogelijke aanval door Irak. Tot vanmorgen had Saudi- Arabië nog steeds geen com mentaar gegeven op de komst van de Amerikanen. In de loop van de ochtend werd ech ter bekend dat koning Fahd later vandaag het Saudische volk zou toespreken over de Golfcrisis. Volgens bronnen in Saudi-Arabië zou het land, di rect na het arriveren van de Amerikanen, zelf ook troepen versterkingen naar de grens met Kuwayt zijn gaan sturen. Steun In een televisietoespraak van uit het Oval Office op het Wit te Huis vroeg president Bush de Amerikaanse bevolking gis teren zijn besluit tot het zen den van troepen te steunen. Bush onderstreepte de „kwets baarheid van Saudi-Arabië voor de Iraakse agressie". Hij zei dat zijn besluit was geba seerd op vier principes: de on voorwaardelijke terugtrekkin gen van de Iraakse troepen uit Kuwayt, het herstel van het „legitieme" regime in dat land, het bewaren van de veiligheid en de stabiliteit in de Golf en de bescherming van Ameri kaanse burgers in het gebied. Bush sloot niet expliciet uit dat de verdediging van Saudi- Arabië kan uitgroeien tot een offensief tegen Kuwayt om de Iraakse troepen daar te ver drijven. Het lot van Kuwayt kwam in zijn rede echter am per voor. De president riep de Amerika nen op offers te accepteren. „Opkomen voor onze principes is geen gemakkelijke taak. Dit kan tijd in beslag nemen en veel kosten met zich meebren gen", zei de president. Bush ging niet in op de vraag of er een militaire blokkade zal worden georganiseerd als het handelsembargo tegen Irak niet effectief zal blijken te zijn. Een blokkade lijkt mo menteel totaal overbodig aan gezien het volgens waarne mers in de Golf „nog nooit zo rustig in de straat van Hor- muz" is geweest. Met andere woorden: Iraakse noch buiten landse schepen proberen mo menteel olie de Golf uit te krijgen. Ook over de „multinationale" defensiemacht bleef Bush in zijn toespraak nogal schimmig. In de loop van de dag werd duidelijk dat Marokko en Egypte nog geen troepen heb ben gestuurd, zoals eerdere ruchten wilden. Spanje, Italië en Griekenland gaven de VS wel toestemming hun lucht ruim te gebruiken voor mili taire vluchten. In Spanje en Italië mogen ook bases worden gebruikt voor alle operaties, ook als het geen bilaterale of NAVO-operaties zijn. Ameri kaanse defensiefunctionaris sen zeiden ervan uit te gaan dat de sterkte van de Ameri kaanse troepen in Saudi-Ara bië uiteindelijk zal kunnen op lopen tot 40.000 man. Confrontatie Irak zei na het arriveren van de eerste VS-troepen in Saudi- Arabië dat het klaar is om de „confrontatie aan te gaan". „Wij zeggen tot alle complots- meders dat wij klaar staan om het op te nemen tegen hun troepen. Het Iraakse volk staat klaar voor de confrontatie, tot aan de overwinning", zo werd gezegd in een verklaring van de regerende Revolutionaire Raad in Irak, die werd voorge lezen op de tv. Behalve de Amerikanen stu ren ook de Britten, op verzoek van koning Fahd, militaire eenheden naar Saudi-Arabië. Groot-Brittannie heeft reeds een team van leger- en RAF- functionarissen als adviseurs in Saudi-Arabie. Om hoeveel mensen het gaat is niet bekend gemaakt. Een van de Amerikaanse drijvende forten, het vliegdekschip sche Golf. Eisenhower, vaart door het Suezkanaal op weg naar de Perzi- FOTO: AP Wat kan hiermee tot stand worden gebracht? Het is duide lijk dat Irak vooral de opbouw van de Amerikaanse strijd krachten als dreigend zal erva ren. Irak zal vooral beducht zijn voor de mogelijkheid van luchtbombardementen op mili tair belangrijke doelen, zoals olieraffinaderijen en wapen- en chemische industrieën. Met de beschikbaarstelling door Saudi- Arabië van luchtmachtbases en de daaraan verbonden en in zo'n uitgestrekt land uiterst be langrijke logistieke faciliteiten, is aan alle voorwaarden vol daan om regelmatig in of nabij Kuwayt en Irak te kunnen opereren. Overigens zal Saudi-Arabië waarschijnlijk pas akkoord gaan met acties tegen Irak als het zelf wordt aangevallen. President Saddam zal zich daarom wel twee keer beden ken alvorens een aanval te on dernemen. De overige marine-eenheden, d.w.z. de fregatten en jagers die in en om de Golf opereren kunnen in feite alleen dienst doen om het eventuele han delsverkeer ter zee naar en van Irak door een blokkade te be letten. Zo'n blokkade is volgens artikel 42 van het Handvest van de VN mogelijk als aanvul lende maatregel van de Veilig heidsraad en zou ook het meest legitiem zijn. De vlag van de VN dekt dan immers de opera tie. Nieuwe resolutie Voordat deze blokkade moge lijk is zal echter opnieuw een resolutie van de Veiligheids raad nodig zijn om de blokkade af te kondigen. Daarna zal nog nader moeten worden besloten welke landen aan de blokkade zullen deelnemen, wie de kos ten draagt en last but nog least, wie de leiding zal hebben. Dat zijn tijdrovende en moeilij ke zaken zodat zo'n actie niet op korte termijn verwacht kan worden. Veel riskanter maar op korte termijn mogelijk en wellicht veel doeltreffender zal het zijn als de nu aanwezige strijdkrachten, zo mogelijk in clusief Russische schepen, zelf standig een blokkade zullen in stellen. Op zich is deze operatie relatief eenvoudig te verwe zenlijken. Patrouilleren in de Straat van Hormuz, de Rode Zeehaven Yanbu, de Jordaanse haven Akaba en de Turkse ha ven Ceyhan zou hiertoe vol doende zijn. Maar ook daar zijn vele haken en ogen 'aan verbonden. Het aanhouden van schepen en ze onderzoeken op mogelijke overtredingen van het handels embargo voor Irak, is in wezen het aantasten van de souverei- ne rechten van de staten waar toe de schepen behoren. Het is lang niet zeker dat alle landen zich dit zullen laten welgeval len. Zou daarentegen de blok kade beperkt worden tot sche pen onder Iraakse of Kuwaytse vlag, dan zou die maatregel te omzeilen zijn door het charte ren van schepen varend onder een andere vlag, zodat geen an dere weg openblijft. Een blokkade is daarom geen eenvoudige zaak en dient, ze ker in dit geval, zeer zorgvul dig te worden voorbereid. Er zal bijvoorbeeld een goede re geling moeten worden getrof fen voor de coördinatie en de commandovoering. Zolang al leen schepen van NAVO-lan- den aan de blokkade zouden deelnemen zou dat relatief een voudig zijn. Een eventueel deelnemen door de Russische marine-eenheden zou de orga nisatie wel bemoeilijken, maar overigens geen onoverkomelij ke problemen opleveren. (De auteur is kapitein ter zee b.d.). (Van onze medewerker A.H. Lind) DEN HAAG Zal de uit gebreide economische boycot tegen Irak, de agressor van Kuwayt, waartoe de Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft opgeroepen, voldoende effect opleve ren? Daarvan hangt af of verdere (militaire) maat regelen noodzakelijk zijn. Een nadeel van de boycotmaat regel blijft immers dat de uit werking daarvan sterk afhan kelijk is van de bereidheid van landen die economische betrek kingen met Irak onderhouden, om de maatregel ook toe te pas sen. De westers georiënteerde landen en Japan, maar ook de Sovjetunie, hebben al boycot maatregelen getroffen. In hoe verre de Arabische en moham medaanse staten eenzelfde loy aliteit ten opzichte van de VN aan de dag zullen leggen is nog onzeker. Het eigenbelang van deze landen en veelal ook de vrees voor de militaire macht van Irak zal daarbij ongetwij feld een negatieve rol spelen. Bovendien schuwt de Arabi sche wereld over het algemeen inmenging van buitenaf en ze ker van westerse landen. Daar komt nog bij dat de Kuwaytse heersers weinig populair waren in het gebied van de Golf. De boycot zal dus best nog leemtes te zien geven. Het is daarom niet verwonder lijk dat enkele landen, met Amerika voorop, inmiddels al de eerste maatregelen hebben getroffen om de boycot te com pleteren met een blokkade ter zee. Bij de geneigdheid daartoe speelt ook een rol, dat diverse Westeuropese landen zoals het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk, West-Duitsland en de Ver enigde Staten vrijwel machte loos moeten toezien hoe hun burgers min of meer worden geïnterneerd en afgevoerd naar Baghdad. Men wenst ook daar om actie. Beduchtheid Naast de komst van 4.000 mili tairen van een Amerikaanse interventiemacht in Saudi-Ara bië bestaat tot nu toe vrijwel het enige andere machtsmiddel om te tonen hoe getergd men is, uit het zenden van marine eenheden naar het gebied van de Perzische Golf. Daarbij wordt niet aangegeven wat deze schepen daar nu precies moeten doen. Momenteel heb ben de VS een commandoschip en een zevental fregatten in de Perzische Golf. Buiten de Golf wordt een 'carrierbattlegroup' geformeerd rond het vlieg kampschip USS Independence. Van dit schip kunnen 86 vlieg tuigen opereren, waarmee een formidabele slagkracht in de lucht kan worden opgebouwd. Bovendien stoomt het Ameri kaanse vliegkampschip USS Eisenhower door het Suezka naal op naar de Rode Zee. Daarnaast heeft de Franse ma rine twee fregatten in het ge bied en versterkt de Engelse marine haar 'Armillapatrouille' in de Golf tot vier schepen. Ook de Russische marine toont zijn aanwezigheid met een fre gat met geleide wapens. De Amerikaanse Zesde vloot in de Middellandse Zee wordt even eens versterkt met een vlieg kampschip en bovendien is een contingent van 1200 mariniers uit de VS overgevlogen. Ten slotte zijn vliegtuigen van het type F-lll vanuit Engeland „voor oefeningen" in Turkije geland, terwijl ook toestellen van het type F15 en F16 zijn verplaatst en een eenheid zwa re bommenwerpers van het type B-52 in staat van verhoog de paraatheid is gebracht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4