„Ik trok even op" Een stukje HongKong in het Oosterdok Verpleegkundigen in hogere loonschaal STAATSLOTERIJ; BESTE KANSSPEL IM NEDERLAND. Ontslag van rechtsvervolging in 'Deventer leerplichtzaak' Prins Bernhard woont in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam de officiële viering bij van het 50-jarig bestaan van het Prins Bernhard Fonds. Meer dan 60.000 projecten op het gebied van wetenschap, po diumkunsten, beeldende kunst, culturele vorming, natuurbe houd en monumentenzorg zijn mede dank zij de financiële steun van het Prins Bernhard Fonds tot stand gekomen. WINSCHOTEN „Het was een opwelling, ik trok gewoon even op", zo verklaart de korpschef van de Winschoter politie zijn snelheidsovertre ding. Jacques van den Boogaart (39) werd op 23 juni gepakt toen hij in zijn Saab Turbo 9000 met een vaart van 192 kilome ter per uur over de rijksweg nabij Zuidbroek reed. De korpschef meldt dat het niet zijn gewoonte is om hard te rijden. „Ik zeg niet dat ik nooit eens de snelheidslimiet overschrijd, maar dat is zeker niet vaak het geval. Van regel maat is al helemaal geen spra ke. Mensen maken nu eenmaal af en toe fouten. Daar sta ik als korpschef niet boven. Ik heb in deze gewoon gefaald", aldus Van den Boogaart. Hij claimt overigens dat op het stuk waar hij gepakt werd 120 km per uur was toegestaan. Volgens de berichten gold ter plekke een maximumsnelheid van 70 km/u. „Waarmee ik overigens de fout niet wil baga telliseren. Het blijft veel en veel te hard", klinkt het boet vaardig. Hij vernam bij thuiskomst van een vakantie in Turkije alle publiciteit over zijn misstap. Hij had die al die tijd al wel ver wacht. Burgemeester drs. J.J. Postma zal geen maatregelen nemen. De burgemeester heeft dit alles ook al op schrift staan, om zo een antwoord te geven op de vragen van de raadsfractie Winschoter Belangen. De korpschef: „Ik weet wat er voor staat: een fikse boete en een ontzegging. Iemand anders krijgt enkel dat, ik krijg ook nog eens een golf van publici teit over me heen. Het is ook heel vervelend voor het korps, want dat wordt er natuurlijk in meegesleept. Maar als er bij snelheidscontroles, want die blijven we uiteraard gewoon doen, in de toekomst opmer kingen gemaakt worden, dan kunnen de agenten er op wij zen dat ik ook bestraft wordt voor dit rijgedrag. In die zin heb je dan ook een voorbeeld functie". Programma Sail '90 VRIJDAG 10 AUGUSTUS: 10.30-11.30 uur: Tjotterwedstrijden in het Oosterdok 12.00 uur: Sloeproeien (sprint) in het Oosterdok 15.00-17.00 uur: Recordsleeppoging door stoomsleepboot op IJ 17.00-20.00 uur: Pieremachocheltocht door de grachten 22.30 uur: Laser/vuurwerkshow bo ven IJ (ADVERTENTIE) Speciaal voor de mensen die vorige maand geen staatslot kochten: geen mooier lot dan n staatslot. -♦< DEVENTER Kantonrechter mr. D.J. de Geer heeft giste ren het Deventer echtpaar Van der Sluis ontslagen van rechtsvervolging in de 'De venter leerplichtzaak'. Deze was door jusitie aange spannen omdat dochter Jessica (14) twee jaar niet op school is geweest. De Geer noemde een onduidelijkheid in de leer plichtwet over vrijstelling van de leerplicht zorgelijk voor de rechtsstaat. Een andere belangrijke over weging om de gedaagde moe der A.M. Van der Sluis-Koele- wijn, zelf niet aanwezig maar vertegenwoordigd door haar echtgenoot, van rechtsvervol ging te ontslaan zijn de vele pogingen die het echtpaar on dernam om Jessica op een school te plaatsen. Daarom is. prake van overmacht, conclu deerde de kantonrechter. Verder uitte hij fundamentele kritiek op het artikel in de leerplichtwet dat het verlenen van vrijstelling regelt. Offi cieel heeft het gemeentebe stuur die bevoegdheid, maar het wordt aan medici overge laten te beslissen. „Het ge meentebestuur heeft in het on derwijs te veel bevoegdheden en dat geeft moeilijkheden", aldus De Geer. Hij erkende verder dat sprake is van tegenstijdigheid tussen het Verdrag van Rome, dat voorschrijft dat 'ouders de pri maire rechten hebben over de schoolkeuze van hun kinde ren' en de Nederlandse onder- wijswetgeving die grenzen aan die vrijheid stelt. Direct na de uitspraak vertrok Van der Sluis naar. Frankrijk om zijn daar ondergedoken gezin op te halen. Rustige terugkeer vakantiegangers DEN HAAG De ANWB en de politieverkeerscentrale in Driebergen verwachten niet dat terugkerende vakantiegangers het komend weekeinde voor verkeersproblemen zullen zorgen. Wel denken zij met het oog op het zomerse weer dat het zater dagochtend en zondag overdag druk wordt op de wegen richting kust. Ook voorziet de politie de nodige problemen in Amster dam, waar de manifestatie Sail '90 vandaag is begonnen. RACENDE KORPSCHEF: Binnenland £e*dóe(3otvumt DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 'VD: kabinet ntSpoet slachtoffers an Jappenkamp jielpen HAAG De Nederland- e regering moet zich inzetten voor de Stichting Japanse Ere schulden. Volgens het VVD- ikaraerlid Wiebenga is het on juist1 dat de Japanse regering Weigert een schadevergoeding E betalen aan de Nederlan- ■ers die in de Tweede Wereld- Irlog in het toenmalige Ne- feands-Indië in kampen itei ebben gezeten. De Stichting leo ipanse Ereschulden eist dat laa apan de slachtoffers tien dol- ge r betaalt voor elke dag die in 'ei et kamp moest worden door bracht. De stichting heeft jna 40.000 aanvragen liggen, let kabinet moet overleg Deren met de stichting", al- us Wiebenga. „Daarna is het odig dat Nederland het ge- jjirek aangaat met andere lan den die claims op Japan heb- ,een, zoals Canada, Engeland stj! Australië". jtyan de ministers Van den roek (buitenlandse zaken) en e,l'Ancona (WVC) wil Wieben- E8<|a weten of het kabinet inder- injaad van plan is de stichting helpen. [en 5 Soldates mogen imet benen bloot EN HAAG Voor land- ïachtvrouwen is het een 'joorbraak en voor marine- en ichtmachtdames is er niets 'lieuws onder de zon. Maar bij rouwelijke marechaussees ;zit et anders: het niet meer dra- en van panties onder het zo- lertenue. Ie Defensiekrant, het huisor- aan van het ministerie, laakt deze week melding van en telexbericht dat door de Jndmachtchef onder de ka zernes is verspreid. „Hierbij epaal ik dat het dragen van anties bij het zomertenue oortaan facultatief is. Ik ver- Dek u aan het bovenstaande uime bekendheid te geven", aidt de tekst. 'olgens de Defensiekrant iert navraag dat blote dames enen bij de marine en de ichtmacht al lang mogen, ij de marechaussee ligt het 'at gevoeliger. Daar mag jrouwelijk personeel de benen ontbloten als het KNMI «n temperatuur van ten min- te 23 graden voorspelt. „Zou e zweetgrens bij de mare- haussee dan toch hoger lig- en?", vraagt de krant zich af. Pen mogelijk aar Den Haag it EN HAAG De extreem-rechtse partijen iniiaams (Vlaanderen), Republikaner ondsrepubliek Duitsland) en Front National frankrijk) hebben besloten de Centrum De mocraten en de Centrum Partii 86 in Neder- i d nd een soort ontwikkelingshulp te gaan bie- ;tei n met als doel de concurrerende partijen te 5 j renigen en versterken. Volgens de Belgi- a ie Vlaams-Blok-parlementariër Filip De- inter komen daarom in februari 1991 zeven- n leden van de Eurorechts-fractie in het ropees Parlement - inclusief leider Jean ltai irie le Pen van het Front National - naar 1 o iderland. Dewinter zegt dat in een interview Soiiet Vrij Nederland. Volgens Dewinter is het t bedoeling om in Den Haag of een andere ite stad fractiedagen te houden. Moord op Karaman seksuele eerwraak AMSTERDAM De moord op de 42-jarige Nihat Karaman, voorzitter van de Turkse arbei dersvereniging in Nederland HTIB, in juni 1988 was geen po litieke moord, maar seksuele eerwraak, zo bleek gisteren tij dens het proces tegen de 23-jari- ge verdachte van de moord, A.R. uit Amsterdam. R. beken de Karaman op 27 juni 1988 te hebben doodgeschoten omdat hij dacht dat Karaman zijn zus verkracht had. Of die verkrach ting werkelijk is gebeurd, staat niet definitief vast. De officier van justitie mr. T. van Noord eiste wegens de „meedogenloze moord" twaalf jaar cel. Halcion mag weer met mate UTRECHT Het College ter Beoordeling van Geneesmidde len heeft besloten het slaapmid del Halcion weer te registreren. Alleen de tabletten met 0,125 en 0,25 milligram werkzame stof zijn toegestaan. Tien jaar gele den besloot het college de regisj tratie van het omstreden middel te schrappen. Dat gebeurde na dat er veel meldingen waren binnengekomen over bijwerkin gen tijdens en na het gebruik van Halcion. Nu is de dosering verlaagd, de duur van het ge bruik beperkt en zijn in de pro- duktinformatie en de bijsluiter de mogelijke bijwerkingen en waarschuwingen vermeld. Katholieke arts 'welkom' in Urk URK Huisarts R. Koeleman uit Lem mer heeft van het college van burge meester en wethouders van Urk toch een vergunning gekregen om zich in het vissersdorp te vestigen. Eerder dit jaar wees het college op eigen initiatief een verzoek daartoe af, omdat Koele man niet van protestants-christelijke huize is. Maar omdat een weigering op godsdienstige gronden in strijd is met artikel 1 van de grondwet besloot het college om problemen te voorkomen de vergunning alsnog te verlenen. De ka tholieke huisarts Koeleman heeft nog geen reactie op de ommezwaai van het college kunnen geven: hij is met vakan tie. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal hij echter op zeer korte termijn aan de slag kunnen gaan. Vorige eigenaar steelt jacht KAAGEILAND Op de Kager- plassen is gistermiddag een eerder op de dag in Rotterdam gestolen Lemsteraak, genaamd Richie, ach terhaald. De eigenaar van dit kapi tale jacht, dat enkele tonnen waard is, zag iemand met zijn schip varen en huurde snel een vliegtuigje op Zestienhoven, waarmee de achter volging werd ingezet. Ook de rijks politie zette later een vliegtuig in bij de opsporing. De rijkspolitie te wa ter van Warmond en de rijkspolitie van Alkemade konden daardoor het zeiljacht onderscheppen op de Ka- gerplassen. Een opvarende is aange houden. Het bleek de vorige eige naar van het schip te zijn, die het jacht in 1982 had verkocht. GAAIBAAI DRAKEBOOTFESTIVAL VOOR HET EERST IN NEDERLAND Foto-uurtje AMSTERDAM Hoewel Amsterdam dezer dagen tij dens Sail '90 vooral onderdak biedt aan honderden oer-Hol- landse zeilboten als tjotters en boeiers, wordt het Oosterdok zaterdag en zondag het toneel voor een typisch Aziatische traditie. Voor het eerst worden in ons land drakebootraces gehouden, een sportevenement dat in de Britse kroonkolonie Hong Kong is uitgegroeid tot een jaarlijks terugkerend spekta kel. Ranke boten, versierd met een vervaarlijk kijkende dra- kekop, en met geschubde romp worden voortgestuwd door de peddels van de 22 deelnemers aan boord. Opge zweept door het geluid van de Chinese trom proberen de teams zo snel mogelijk de eindstreep te halen. Toch gaat het hier niet alleen om een wedstrijd. De drakebo- ten hebben alles te maken met folklore, .een stukje Chinese cultuur. Vandaar dat de orga niserende Stichting Promotie Drakebootraces vooral ook het recreatieve en festivalachtige karakter van deze traditie wil benadrukken. „Het moet een vriendschapsfeest worden tus sen Amsterdam en Hong Kong en tussen de Nederlanders en Chinezen en andere minder heden", stelt penningmeester E.F. Stoové, in het dagelijks BELANGRIJKE UITSPRAAK ZWOLSE RECHTER kantonrechter gaf ze aanvan kelijk ongelijk, maar in hoger beroep heeft de Zwolse recht bank nu gevonnist dat Nijboer toch ingedeeld moet worden in de gevraagde hogere schaal 45. Conform eerdere afspraken komen alle PAAZ-verpleeg- kundigen daarmee in de hoge re groep terecht. Algemeen di recteur G.R. Visser van De Weezenlanden is beslist niet gelukkig met de uitspraak. Hij vindt het een novum in juri disch Nederland, dat de rech ter niet alleen heeft gekeken of de procedures correct zijn afgehandeld, maar zich ook in houdelijk met de functiewaar dering heeft bemoeid. „Met alle respect voor de rechtbank kun je je wel afvragen of een rechter in zo'n korte tijd des kundig kan zijn in deze inge wikkelde materie. Er komen boeken van honderden pagi na's bij kijken", aldus Visser. „Zelf gaan we daar heel zorg vuldig mee om en bepalen de functiewaardering aan de hand van een afweging van wel vijftig punten". De direc teur vreest dat de uitspraak gevolgen kan hebben voor an dere afdelingen en andere in stellingen in Nederland. Het verschiltussen schaal 40 en 45 is vooral merkbaar op lange termijn, dus na meerde re functiejaren. Ondanks de landelijke cao mag elke instel ling voor zich de functiewaar dering bepalen. In vergelijkba re ziekenhuizen kun je niet zeggen dat het werk ook het zelfde is. Dat hangt af van het precieze takenpakket dat bij een functie hoort en dat is in alle organisaties verschillend. Voorlopig wacht de vakbond CFO in spanning af of het Zwolse ziekenhuis tegen de uitspraak in cassatie gaat bij de Hoge Raad. Directeur Visser zegt dat wel te overwegen, maar hij heeft nog geen con tact gehad met zijn advocaat. Koningin Beatrix poseerde gisteren tijdens het traditionele foto uurtje lachend met haar hond Mrs. Pepper. Ook aanwezig in de tuin van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag waren (v.l.n.r.) prins Johan Friso, prins Constantijn, prins Claus en kroonprins Willem-Alexander. FOTO'S: anp leven directeur van de Sociale Dienst in Haarlem. Het idee om de drakebootrace naar Nederland te halen is ontstaan uit de groeiende con tacten die er de laatste tijd tus sen Nederland in het bij zonder Amsterdam en Hong Kong zijn ontstaan. „Dat heeft alles te maken met het jaartal '97, wanneer Hong Kong bij China wordt ge voegd", zegt Stoové. „Men is daar op het ogenblik heel druk bezig met community develop ment, men wil de bevolking rijp maken, en probeert overal in de wereld de vriendschaps banden aan te halen". Toen een delegatie van de Hong Kong Civic Association („een soort Rotary voor Chine zen"), WVC en het Amster dams Centrum Buitenlanders in 1986 in Hong Kong op be zoek ging, was men zo onder Wereldzeiler verwijderd AMSTERDAM Solozeiler Henk de Velde is gisteren door de Stichting Sail van zijn lig plaats aan het IJ-plein verwij derd, omdat zijn 18 meter lan ge en 9 meter brede catamaran de doorstroming van de wan delaars belemmerde. Boven dien zou de catamaran tè mo dern zijn voor zijn ligplaats. De Velde schreef onlangs Ne derlandse zeilgeschiedenis door in 155 dagen de wereld rond te zeilen. Zijn catamaran ligt nu bij Buiksloterweg. ...KOMThêt TOCH NOG GOePUlT. PAT oe Geev gevoet VQOR HUMOR HEBT; ZWOLLE De Zwolse arrondissementsrechtbank heeft de verpleegkundi gen van de PAAZ-afde- ling van ziekenhuis De Weezenlanden in hoger beroep gelijk gegeven in het loonconflict dat er sinds 1986 heerst. De twintig verpleegkundigen op de psychiatrische afdeling van het Zwolse ziekenhuis moeten zodoende in een hoge re salarisschaal worden inge deeld. De uitspraak kan ver strekkende gevolgen hebben voor andere instellingen en ziekenhuizen in Nederland. Verpleegkundige Ben Nijboer stapte vorig jaar namens de gehele groep verpleegkundi gen naar de kantonrechter, nadat de zaak al een paar jaar intern speelde. Ze waren het niet eens met de indeling in schaal 40 bij de Functie Waar dering Gezondheidszorg. De de indruk van het drakeboot- festival daar dat besloten werd alles op alles te zetten om zo iets ook in Nederland te orga- Inmiddels beschikt de stich ting over vier fiberglas boten (16 meter lang) en is men be zig met de aankoop van een vijfde. De kosten bedragen al gauw 20.000 guden per stuk, aldus Stoové, maar door een startsubsidie van WVC en sponsorgelden was het toch mogelijk een begin te maken. Komend weekeinde zal Sail voor een definitieve doorbraak van de drakebootrace in Ne derland moeten zorgen. Des te opvallender is het dat de organisatie nu al teams heeft moeten teleurstellen die zich wilden inschrijven. „In april hebben we kano- en sportverenigingen en bedrij ven aangeschreven met de vraag of ze wilden meedoen. Bij 27 teams hebben we moeten zeggen: stoppen. Dat was nog net te behappen. Maar als het aan de deelnemers had gelegen, hadden we wel tot 50 kunnen doorgaan". De afgelopen tijd heeft men onder supervisie van speciale trainers om de beurt kunnen oefenen in de boten van de stichting. „En zo zijn er inmid dels hele hechte teams ont staan", weet Stoové. Aanstaand weekeinde zullen onder andere de gemeentepoli tie van Amsterdam en Rotter dam, het Academisch Medisch Centrum, een team van Chi nese jongeren, de Leidse kano vereniging Levitas, bedrijven- teams, een team van Turkse en Marokkaanse jongeren en enkele buitenlandse teams aan de start verschijnen. Geen teams uit Hong Kong? „Nee, we hebben geen teams uit Hong Kong of andere Azia tische landen uitgenodigd. Die zijn nog veel te sterk voor ons. Maken 120 slagen per minuut. Wij zitten op 80 slagen". Toch is Hong Kong komend weekeinde uitdrukkelijk in het Oosterdok aanwezig. Een dansgroep verzorgt optredens en er zijn tal van andere Chi nese activiteiten. Het is de be doeling om van het festival een jaarlijks terugkerend eve nement te maken. CLARISSE BUMA Sluip voor zwervers het Catharijnehuis in Utreeht kunnen dak- en thuislozen voortaan terecht op een spreekuur van Utrechtse GG&GD. Met een gemeentesubsidie van 15.000 gulden wil men iets adoen aan de echte gezondheidstoestand van de 750 zwervers in de Domstad. foto: anp Een Amsterdams team oefent voor de drakebootraces van ko mend weekeinde. De man voorop de boot geeft het peddelritme aan op een Chinese trom. foto's:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3