m m Welzijnswerk Leidschendam mjgt meer subsidie HE Veel belangstelling voor familiedag Swetterhage /J I0UR 1AAL „Noordwijk is toe aan jazzfestival" re waardeerde bazar van Tesselschade-Arbeid Adelt llÜEIDEN OMGEVING QeidócOowumt DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 Been yoghurtijs op aag8 rand bij Noor wijk jan i lOHDWIJK De twee ijsventers G. de Koning en F. van der n mogen geen yoghurtijs verkopen op het strand en de boule- rd van Noord wijk. De Raad van State heeft hun bezwaar te- i de weigering van de vergunning door de gemeente Noord- EURCX k van de hand gewezen. De gemeente wil de twee geen ver- tel- 0 ining geven, omdat de verkeersveiligheid op de boulevard en ndM 'eiligheid van de badgasten op het strand hierdoor in gevaar EUROC inen k°men- ia. t/n ijsverkopers wilden hun waar aan de man brengen door CINEK jrdags met een auto met aanhangwagen stapvoets over het 3-3(°. 1 and te rijden en door 's avonds op stoep van de boulevard te j ®5"1 n staan. Volgens het college van B en W is de boulevard rvoor echter te smal. Verder is het volgens het college bijna nogelijk om tussen de badgasten op het smalle strand door te 'eg is noeuvreren met een auto. Op de boulevard is geen enkele ja'fc itvergunning verleend. Op het strand is slechts één venter the i1 vergunn'ng. maar die zit er al veertig jaar en mag niet op .ook i druk bezochte gedeelte van het strand venten. ZOETERWOUDE Ruim honderdvijftig be langstellenden waren gis teren te gast op de fami liedag van Swetterhage in Zoeterwoude. Het waren merendeels familieleden van de bewoners van de woon- en leefgemeen schap voor geesteljk min- dervaliden. Ze beleefden een zeer geslaagde dag met tal van aktiviteiten. Zo verzorgde de Leidse brand weer onder aanvoering van commandant Van der Meijden een demonstratie waarbij twee wagens werden ingezet. Ook maakte de paardentram meer dan twintig ritten door de dorpskern. Iedereen, zowel gasten als be woners van Swetterhage, ge noot met volle teugen van het dagvullende programma. Het recreatieteam van Swetterha ge, onder leiding van Aart de Jong, had een prima program ma samengesteld. Bij de demonstratie van de brandweer werd duidelijke uitleg gegeven. Vanzelfspre kend kregen bewoners van Swetterhage zelf de kans de brandslang te hanteren. Daar van werd gretig gebruik ge maakt. Het optreden van de Amsterdamse formatie „De Rijbaan" zorgde voor een uit stekende sfeer op het gezellige plein. Met hapjes en drankjes werd het een uitstekend slot van de geslaagde familiedag. Coördinator Aart de Jong was tevreden na afloop. „Dit was een prima dag. Veel belang stelling en iedereen deed en thousiast mee. Alle zomerfees- taktiviteiten zijn overigens goed verlopen. Het mooie weer is daar natuurlijk een van de oorzaken van. Alleen het kampvuur hebben we niet door kunnen laten gaan. Van wege de droogte was het niet verantwoord een vuur te ma ken", aldus De Jong die er aan toevoegt dat het zeven perso nen tellende recreatieteam enorm veel werk heeft verzet in de afgelopen weken. Het zo merfeest begon half juli. Vandaag was er een regio-dag, waarbij directies en bewoners van tehuizen uit de regio een kijkje kunnen nemen bij Swet terhage. Een optreden van Jan en Zwaan dat om half zeven begint sluit de regiodag af. Driekamp Alkemade ALKEMADE Inschrijven voor de Driekamp Alkemade die op zondag 26 augustus wordt gehouden is nog steeds mogelijk. Dat kan individueel, maar ook als team van 5-10 personen. In schrijfformulieren moeten dan worden samengevoegd. De deel nemers moeten minimaal 12 jaar oud zijn. De driekamp is een soort triathlon, maar dan met pauze's tussen het lopen, zwem men en fietsen. In de A-categorie wordt 1600 meter gezwom men, 60 kilometer gefietst en 12 kilometer gelopen. In de B-cate- gorie zijn die afstanden gehalveerd. Er wordt gezwommen in zwembad de Tweesprong in Roelofarendsveen vanaf 8.00 uur voor groep A en vanaf 9.00 uur voor groep B. Fietsen gaat over een parcours via Leiderdorp en Hoogmade vanaf 11.00 uur. Er wordt individueel gestart. Bij het lopen wordt gezamenlijk ge start vanaf 14.30 uur. De finish is in sporthal de Tweesprong met muzikale begeleiding van de Aarebeyeplukkers. Iedere deelne mer krijgt een medaille en een certificaat. Verder zijn er prijzen voor de winnaars. Deelname kost ƒ12,50 tot en met 16 jaar en ƒ25 voor ouderen. Informatie: Corrie Lammertink, tel. 01713- 13564 of Ria van Berkel, tel. 01713-15036. 1*1* IIDSCHENDAM De dan honderd in idschendam bestaande :enigingen, stichtingen instellingen krijgen Jlgend jaar ruim 4,3 mil- ofo n gulden subsidie. Dat jruim een ton meer dan dit jaar beschikbaar is. staat in het gisteren ABYiibchenen concept-Wel- 2130 ïsprogramma 1991 dat Ywbi1 de besturen is toege- (Buii iden. Het programma ",)irtrdt de komende maan- i raadscommissies jjj sproken. (al); irnegii verhoging betreft overi- is de toegestane algemene ging van het prijsniveau futiinProcent ten opzichte het Welzijnsprogramma 1990. In het plan is voorts ;ening gehouden met een skorting in de welzijnssec- van 29.000 gulden. Die rdt voor de helft gecompen- io'i t rd door het opnieuw afval- van subsidie voor een kvereniging. Na Leidschen- Si n-Zuid moet volgend jaar wijkvereniging De Heu vel, afgezien van de geredu ceerde huurprijs voor de ac commodatie, op eigen inkom sten draaien. Als De Heuvel het zei fniet redt, moet volgens B en W aan het bestaansrecht van de buurtvereniging wor den getwijfeld. Nieuw in het welzijnspro gramma is een subsidie van ruim zevenduizend gulden voor de nog op te richten ver eniging die de houtzaagmolen De Salamander gaat exploite ren. De Stichting Dorpshuis Stompwijk krijgt bij de 24.000 gulden subsidie voor beheer der en schoonmaakster onge veer 10.000 gulden extra. De subsidie werd enkele jaren ge leden in verband met de gun stige resultaten van de bar- omzet gehalveerd. Op grond van aanhoudende klachten van omwonenden over nach telijk rumoer heeft het stich tingsbestuur het sluitingsuur echter vervroegd. Dit had, sa men met een nieuwe disco theek in Zoetermeer een ver mindering van bezoek tot ge volg. Daardoor namen de in komsten van de stichting af. Bibliotheek Voor de bibliotheek is op nieuw 50.000 gulden voor au tomatisering uitgetrokken. De totale automatisering gaat waarschijnlijk ongeveer een half miljoen kosten. De biblio theek krijgt in totaal ongeveer 1,6 miljoen gulden subsidie, bijna 40 procent het bedrag dat beschikbaar is voor het wel zijnswerk. Volgens het bestuur van de bieb is de subsidie ei genlijk te klein. Wil de biblio theek naar behoren functione ren, dan is er volgens biblio- theekbestuur nog minstens een kwart miljoen gulden ex tra nodig. Dat geld is niet al leen nodig voor de structurele lasten van de automatisering maar ook voor de vorming van een betere collectie boe ken. Volgens het bestuur is het kwaliteitsniveau van de col lectie aangetast door de sinds 1983 doorgevoerde bezuinigin gen. B en W willen nog dit jaar een definitief antwoord geven op de twee al vorig jaar door het bibliotheekbestuur gestelde vragen. In het programma is ruim 14.000 gulden opgenomen voor sociaal-culturele aktiviteiten voor culturele minderheden. Een dergelijk bedrag werd eerder toegekend aan de vere niging Estupoma. Nu de Ma rokkanen zich hieruit hebben teruggetrokken en een eigen vereniging, Komité van Ma rokkaanse Arbeiders in Leid schendam (KMAL), hebben opgericht is een probleem ont staan. De verschillende groe peringen hebben bovendien verhoging van subsidie ge vraagd voor uitbreiding van sociaal-culturele aktiviteiten. Vooral de jongere generatie wil meer aandacht voor eigen taal en cultuur. Hierover moet de gemeenteraad echter bij het vaststellen van het welzijns- plan besluiten. Wat de split sing betreft (en daarmee af zonderlijke subsidies) hebben B en W nog geen besluit geno men. Het college vindt dat vernippering zoveel mogelijk moet worden voorkomen, al beseffen B en W dat er nu eenmaal grote culturele ver schillen tussen Turken en Ma rokkanen bestaan. Kinderopvang Voor de kinderdagverblijven wordt het subsidie voor de Stichting Kindercentra Leid schendam (SKL) met 15.000 gulden verminderd. Reden hiervoor is dat de exploitatie resultaten, die de laatste jaren onzeker waren, volgens de be groting voor 1991 van de SKL stabiel zijn geworden. Vermin dering van subsidie is daar door volgens B en W mogelijk. Het bedrag blijft in verband met de op handen zijnde stich ting van een derde kinderdag verblijf evenwel voor de SKL gereserveerd. Op de lijst van nieuwe aanvra gen voor subsidie waarover de gemeenteraad moet beslissen staat een bedrag van 10.000 gulden voor de nieuwe aanpak van de manifestatie „Eigen Kweek". Deze traditionele manifestatie van de Leid- schendamse Plantsoenwacht is bij gebrek aan ruimte dit jaar voor het eerst niet doorgegaan. De bedoeling is de opzet onder het nieuwe motto „Leidschen dam leeft" in samenwerking met de verschillende koepelor ganisaties van sport, cultuur en jongeren voortaan onder te brengen in de sporthal De Tas van het sportcentrum De Fluit. De nieuwe organisatie hoopt bovendien via sponsors nog 5000 gulden binnen te krijgen. Vuurwerk Ter hoogte van de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noord wijk zal zaterdaga vond om half elf vuurwerk worden afgestoken. Circus Royal Op het parkeerterrein ach ter de Norhtgohal in Noord- wijk zal het Circus Royal zaterdagavond een optreden verzorgen. Aanvang 19.00 uur. Er zijn verschillende en treeprijzen. Straattheater De Princestraat in Katwijk staat zaterdag van half een tot zes uur in het teken van een straattheaterfestival ge organiseerd door de toneel vereniging Mimiek. In totaal zullen ruim dertig voorstel lingen te zien zijn waarin to neel, muziek en acrobatiek centraal zullen staan. Toegang is gratis. Finish bloemenma- rathon De bloemenmarathon finisht zaterdagmiddag op de Ko ningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. Vanaf één uur zijn er tal van activitei- Julien. Om half drie zal er ten met onder andere mede- een criterium op de Konin werking van Frank Masmij- gin Wilhelmina Boulevard er, René Froger en George worden gehouden. SAXOFONIST BOB RIGTER SPEELT THUISWEDSTRIJD NOORDWIJK „Einde lijk heeft Noordwijk dan ook een groot jazzevene- ment. Iedere plaats die zichzelf een beetje respec teert, organiseert een ei gen jazzfestival. En Noordwijk is er aan toe", aldus de Noordwijkse te nor- en baritonsaxofonist Bob Rigter (55). Op zater dag 18 augustus speelt hij een thuiswedstrijd. Samen met andere grote namen uit de jazzwereld maakt hij zijn opwachting op het eerste Internationaal Jazz festival Noordwijk. Dit festival zal worden gehou den in zes zalen van Hotel Oranje en het Boulevard Hotel van 20.00 tot 02.00 uur. Kaarten kosten veer tig gulden en zijn ver krijgbaar bij de VVV. Saxofonist Bob Rigter zit op moment lekker in z'n vel. Als docent in de taal- en letter kunde aan de Leidse Universi teit is hij inmiddels uitge werkt. Daardoor kan hij zich nu helemaal wijden aan zijn grote hobby, de jazzmuziek. Dit jaar heeft hij er al enige live radio-uitzendingen opzit ten met vibrafonist René ten Cate, Bert Meulink op bas en Hans Beum op slagwerk. Met deze groep zal hij ook optre den op het Noordwijks jazzfes tival. „Hans Beum valt in voor Rob bie Engels die op vakantie is", licht Bob toe. Verdere trad Bob dit jaar op met „Nine is Fine", was hij gastblazer bij Rob Agerbeek tijdens in het Bloemendaals Openluchtthea ter en gaf hij ook nog gastcol leges aan de Leidse Universi teit en de Universiteit Tilburg. Straks staat in Leiden weer Summer Jazz 1990 voor de deur. Dan speelt Bob op 24 au gustus bij Pardoeza en 25 au gustus bij 't Keizertje. Renaissance Het gaat weer goed met de jazz. Deze vorm van muziek heeft het een tijdje erg moei lijk gehad door de opkomst van de popmuziek. Bob noemt dat ook een van de redenen waarom hij indertijd geen be roepsmuzikant is geworden. De renaissance van de jazz heeft volgens Bob Rigter veel met de verschuiving van deze muziek van de grote naar de kleine podia te maken. „Grote podia zijn er nu eenmaal niet zoveel en daardoor kwamen er over het algemeen minder musici aan de beurt. Geleide lijk aan is de jazz kleinschali ger geworden maar het heeft mijn oude niveau te komen". In september 1973 ging Bob naar een concert van de be faamde Ben Webster. Die ont dekte Bob en vroeg hem met hem te spelen. „Ik had daar niet zoveel trek in, had ook geen instrument bij me. Maar Webster hield koppig vol en bood mij zijn eigen saxofoon aan. Daarna speelde Ben nog één nummer en het trieste was dat hij de volgende dag in het ziekenhuis werd opgenomen en daar veertien dagen later is gestorven". Opgang Na deze bepalende gebeurtenis spoorde Jasperine Bob aan een nieuwe saxofoon te kopen. Hij zwichtte, ging hard studeren en zijn mogelijkheden op het instrument uitbreiden. In die tijd trok hij weer veel naar zijn geboortestad Haarlem, iazzcentrum bij uitstek. Veel bekende jazzmusici hebben daar hun wortels. In 1977 werd Bob Rigter gekozen tot „session musicus van 't jaar" in het Haarlemse Jazzclub. Daar na was de opgang niet meer te stuiten. Er kwamen radio-uit zendingen en optredens in binnen- en buitenland. In 1987 maakte hij zijn eerste elpee sa men met de Noordwijkse arts en jazzpianist Han van der Rhee. Het jaar erna volgde de tweede met Boris van der Lek en Karei Boehlee. Zijn eerste eigen elpee kwam in 1987 uit onder de naam „Touching you". Deze laatste plaat viel zelfs op de Amerikaanse zen ders te beluisteren en werd door de critici geroemd. Op de plaat staan bekende werken uit het bop-repertoire, ook stukken van eigen hand zoals „You've changed", „Darn that dream" en „Simon". Dit laatste nummer is opgedragen aan zijn zoon, inmiddels zes tien jaar oud en eveneens een veelbelovend saxofonist. „Si mon heeft een eigen kwartet en kreeg vorig jaar de pers prijs hier in Noordwijk. Ook heeft hij het afgelopen seizoen al twee keer opgetreden in „Jazz at the beach", dat zijn concerten die om de veertien dagen worden gegeven op het overdekte terras van het Noordwijkse Beach Hotel. Op 7 september start weer een se rie van acht concerten". Bob glundert wanneer hij ver telt over Simon, die op het conservatorium les krijgt van de bekende Amerikaanse mu sicus John Ruocco. „I'm going and you are growing, so nave your fun", waren de legenda rische woorden die Webster sprak tijdens zijn laatste con cert tegen Bob Rigter. Eens komt de tijd dat Bob wellicht iets van dien aard tegen zijn zoon zal zeggen. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT 1346 oo 4 m honderdtwintig kinderen uit Sassenheim en omgeving heb- oten n de a^9e,0Pen dagen enthousiast gebouwd aan „Kinderstad" iderstad is een activiteit van de Jeugdrecreatie bedoeld voor orm'deren van 4 tot 13 jaar. De stad werd gebouwd op het IJs- este«|anterrein. werden 32 hutten gebouwd met mooie namen zoals Snoop, anekooi en De Pannekoek-toren. In dat laatste bouwwerk rden vrijdag door diverse vaders pannekoeken gebakken, huur te worden gratis aan de jeugd geserveerd, ce do^nkels maakten ook onderdeel uit van het „bouwplan". Zo was een Snuffeltje en de Winkel van Sinkel, waar boekjes, puzeels fill4 postzegels te koop waren. Natuurlijk was er ook voorzien in outen kinderstad uit de grond gestampt een Chips-shop, waar de verkoop bijzonder goed liep. Dinsdagmorgen werden de burgemeester en wethouders geko zen. De twaalfjarige Joyce Noordermeer werd burgemeester, Femmy Scholten (12) en Bianca Cramer (12) werden wethouder. De taak van secretaris kwam op de schouders van Stefan Nie- berding (12) terecht, terwijl de tienjarige Esther Noordermeer be noemd werd tot directeur Gemeentewerken. Gistermiddag was er een playback-show waaraan zeven durfals meededen. Afgelo pen middag was er de jaarlijkse zeepkisten-race en morgenoch tend is er touwtrekken. Aan de afbraak van de hutten daarna verder de hele dag gewerkt. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Meid. LNBOD VARIEERT VAN SIERDOOSJES TOT THEEMUTSEN daar ■f* 10RDWIJK Het was eiijk Heren druk tijdens de zar van Tesselschade- beid Adelt. In de ver spellende stands werden jelmatig goede zaken öerel daan en aan de afre- ntafel stonden de koop- Stige dames nu en dan de rij. De traditionele .jï rkooptentoonstelling 2. i ijkt een niet meer weg denken evenement in badplaats. Ook nu er werd de bazar geor ganiseerd door de afdelin- n Leiden en Rotterdam van deze Algemene Ne derlandse Vrouwen Vere niging. Ditmaal vond de bazar gastvrij onderdak in het Golden Tulip Beach Hotel aan Noordwijks voornaamste promenade. In de loop van de jaren zijn de ba zars van Tesselschaae-Arbeid Adelt in brede kring bekend heid gaan genieten door de ex clusiviteit van de daar uitge stalde en in de verkoop ge brachte handwerken en kunst voorwerpen. Men kan er niet alleen allerlei leuke zaken ko pen, bijvoorbeeld voor ca deautjes en dergelijken, maar ook uitstekend ideeén opdoen voor de eigen hobby. Dat laatste kon ook nu weer ruimschoots, mede door het grote en afwisselende aanbod. Een bescheiden bloemlezing toont die verscheidenheid. Er waren fraaie sierdoosjes, voor zien van bloem- en fruitmotie- ven en kinderjurkjes met prachtig smokwerk ontleend aan modellen van een der En gelse prinsesjes. De laatste hadden geborduurde blauwe strookjes met het opschrift „Shhh, de baby slaapt ken nelijk was het een zoon die sliep. Verder waren er kaarsen met bridge-motieven, een ge weldige verscheidenheid aan theemutsen, tafelkleden, be schilderd glas- en houtwerk, tuinschorten, omslagen voor het eigen tuinboek, beschilder de lampekapjes, desgewenst voorzien van naam en/of da tum en natuurlijk ook het ei gen kookboek van Tesselscha- de-Arbeid Adelt. De liefde en zorg waarmee al deze goederen waren gemaakt straalde er van af. Met deze verkooptentoonstelling steun de men het doel van de vrou wenvereniging om alle gezind ten behulpzaam te zijn bij het streven zelfstandig te zijn of te blijven. Daartoe biedt zij de mogelijkheid tot bijverdienste in eigen huis door het laten vervaardigen en verkopen zonder winstoogmerk van alle soorten handenarbeid. zich wel uitgebreid. Steeds meer mensen werden bereikt en er kwamen ook steeds meer talentvolle musici aan de bak", aldus de saxofonist. De jazzfestivals schoten als paddestoelen uit de grond. Zandvoort, Scheveningen, Bergen, Breda, Egmond aan Zee, Apeldoorn, Zoeterwoude, Den Haag, Groningen, Am sterdam, Leiden en nu Noord wijk. De meeste van die festi vals bestaan uit jazz in soms wel veertig kroegen. Die sprei ding van de muziek vindt Rig ter nog altijd een goede opzet. Rigter speelt swingende, melo dieuze, moderne jazz en bal lads. Vooral in het laatstge noemde genre is hij sterk. Hij heeft wat heet een wat „lazy stijl, lijntjes die in de hardbop wortelen en een aangeboren gevoel voor swing. Het spel van Bob straalt rust uit, zijn aanpak is overwogen en moei lijke thema's komen er vlek keloos uit. Kortom een saxofo nist van niveau. Bob vertelt hoe hij als 12-jari- ge jongen voor het eerst een jazzplaatje kreeg bij kennissen van zijn ouders. „Dat was „Swedish pastry", ik zal het nooit vergeten. Ik heb dat plaatje uren lang van het eind weer naar het begin gezet tot het compleet in mijn hoofd zat. Later hoorde ik op de radio de tenorsaxofoon en toen was ik helemaal verkocht. Niet alleen de muziek maar ook het geluid van dat instrument. Toen ge beurde er iets bij mij van bin nen. Dat vond ik geweldig", herinnert Bob zich. Toch duurde het nog jaren voordat de middelbare scholier Rigter een dergelijk instrument kon kopen. Eerst werd dat een oud klarinetje. Daarmee ging hij dixieland spelen en verdiende een trompet bij elkaar. „Ik was toen met twee instrumen ten inzetbaar'1, verklaart Bob. Afgelopen Toen hij 18 jaar was kon hij eindelijk zijn eerste tenorsax kopen. Vanaf die tijd trad hij veelvuldig op, in de jaren vijf tig met het Hein van der Gaag Sextet. In 1956 kwam hij zelfs met de grote Don Byas op het podium van het Kurhaus te staan. Maar ook zijn privéle- ven ging door. Intussen had hij een baan gekregen als le raar in Rotterdam, was ge trouwd, en woonde in een flat waar studeren absoluut onmo gelijk was. De muzikale carrière leek ten einde. Bijna vijftien jaar lang raakte Bob Rigter zijn saxo foon niet aan, en speelde al leen nog klassieke muziek op een dwarsfluit. „Ik vond dat best mooi hoor, maar ja, het was geen jazz. Toch heb ik er best veel van geleerd", zo voegt hij er peinzend aan toe. In 1972 kwam Bob Rigter van uit Rotterdam naar Noordwijk, trouwde met Jasperine en de saxofoon werd opnieuw van stal gehaald. „Mijn buurman speelde contrabas en zo vorm den wij een combootje. Lang zamerhand begon ik weer op Bob Rigter: „Swedish pastry was mijn eerste jazz-plaatje. Dat draaide ik tot het compleet in mijn hoofd zat". FOTO: PR

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11