Sowuwt Wachten Niemantsverdriet beloond met nationale titel 13 13 14 14 Johan Cruijff (nog) niet beschikbaar als bondscoach SPORT 15-JARIGE UIT MAASDAM WINT VANAF DE ACHTERLIJN VANDAAG itreuer nog een Dunt van leiding Uit eten EcidócSoiiACWit MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 Monteurs (fittipaldi rond in fcmmenzee HIGAN Drie iteurs van Emerson ipaldi zijn zaterdag ernstige brandwon- in het ziekenhuis inomen. Het drietal ;te gewond toen bij tanken de bolide de vroegere formu- 1-wereldkampioen s de trainingen or de Michigan 500- :e vlam vatte. Fitti- di bleef ongedeerd in vlammenzee. l va 'el WK voetbal kostte tien miljard gulden ROME De wereldtitelstrijd voetbal heeft de Italiaanse belastingbetalers 6,8 triljoen lires ge kost, ruim 10 miljard gulden. Dat heeft minister Conté zaterdag in Rome medegedeeld. Het bedrag is tweemaal zo hoog als oorspronkelijk was be groot. Het fortuin is besteed aan de bouw en re novatie van de stadions, de verbetering van de infrastructuur en de aanleg van een nieuw com municatienet. In het verslag aan het parlement zegt Conté dat 1,2 triljoen lires (1.800.000.000 gul den) is besteed aan de bouw van twee en de mo dernisering van tien stadions. De rest werd uitge geven aan de aanleg van nieuwe wegen, spoorwe gen (metro), parkeerterreinen en nieuwe tele foon- en telexlijnen. Conté is ervan overtuigd dat Italië de oogst van de investering in de loop van de jaren zal plukken. Hij verwacht een sterke groei van het toerisme. Ook Beurskens niet naar EK DEN HAAG Ook Carla Beurskens neemt niet deel aan de Europese kampioen schappen atletiek eind deze maand in het Joegoslavische Split. De Limburgse mara thonloopster vindt dat ze te veel trainingsachterstand heeft. Ze is achterop geraakt door verhuisproblemen en verwacht dat drie weken te kort zijn om het juiste niveau nog te bereiken. De Noord limburgse atlete zegevierde zaterdag in de halve mara thon van Onderdijk (Memo rial Piet van Alphen-loop) in 1.14.52. Voetbalvandalen en punkers op de vuist LUDWIGSHAFEN Voetbal- vandalen uit Kaiserslautern zijn zaterdag in Ludwigshafen op de vuist gegaan met pun kers, die een zogenaamde „Chaos-meeting" hielden in de stad. De politie arresteerde negen tien fans van 1 FC Kaiserslau tern, dat de bekerwedstrijd te gen de amateurs van Südwest Ludwigshafen met 7-1 had ge wonnen. De relschoppers lok ten de vechtpartijen met de punkers uit door hen te beko gelen met stenen en flessen. Daarbij werd ook een politieau to beschadigd. Geboers stopt na vijfde wereldtitel NAMEN Op zijn 28ste verjaardag heeft de Belgi sche motorcrosser Eric Ge- boers gisteren met de we reldtitel in de 500cc-klasse afscheid genomen van zijn Belgische aanhang. In deze tiende WK-race had Ge- boers in Namen aan een vijfde en eerste plaats ge noeg om zich voor de vijfde keer wereldkampioen te mogen noemen. Na de festi viteiten onthulde de cou reur het na dit seizoen voor gezien te houden. Prinses Anne in actie tegen mishandeling dieren STOCKHOLM Prinses Anne, voorzitter van de Internationale Hippische Federatie (FEI) heeft gis teren de instelling van een onafhankelijke com missie aangekondigd, die de haalbaarheid van con troles op dierenmishandeling buiten de wedstrij den om moet onderzoeken. De bedoeling is later tot een schriftelijke gedrags code te komen, waar alle leden zich aan moeten houden. Voor het overige wilde de prinses, zelf oud-Europees kampioene military, nauwelijks na der op de problematie van o.a. het gebruik van barreermethodes ingaan. „Ik ben zelf geen spring ruiter. Mijn eigen mening doet er niet toe. De FEI is alleen maar een koepelorganisatie. Wij vertegen woordigen de diverse federaties. Maar die hebben in hun eigen land te maken met soms totaal ver schillende jurisdictie. Het is heel moeilijk om op een lijn te komen". SON EN BREUGEL Linda wie??. Linda Nie mantsverdriet. Zij is de nieuwe Nederlandse ten niskampioene. De jeugdi ge inwoonster van Maas dam veroverde het afge lopen weekeinde, even als Paul Haarhuis bij de heren, in Son en Breugel de nationale tennistitel en werd daarmee in rui me mate beloond voor haar wachten. Niemants verdriet is vijftien jaar jong, weegt 53 kilogram bij een lengte van 1,72 meter en komt in de woensdag beginnende eredivisie-competitie uit voor het Haagse Leimo- nias. Niemantsverdriet heeft een postuur dat meer past bij haar leeftijd dan bij een kam pioene in een seniorentoer- nooi. Ook haar tennis past trouwens beter bij de junio ren dan bij de ouderen. Nie mantsverdriet kan (nog) niet veel anders dan de bal in het spel houden. In ieder geval een verrichting waardoor vijf 10.0 speelsters in Son en Breugel tb« ach stukbeten op het achter ma)! lijn-vechtertje. Achtereenvol gens Hoogendoorn, Warrin- ga, Hamers, Boogert en in de finale Marlies Reinders wis ten zich geen raad met het speelstertje dat zichzelf ka rakteriseerde met: „Iemand die de ballen terugbrengt en wacht op de fouten van de ander". Niemantsverdriet deed in het duel tegen Rein ders niets anders. In duels te gen aanvalsters als Kristie Boogert leverde dat nog vaak een enigszins aantrekkelijk treffen op. Aangezien Rein ders een zelfde spelletje speelt, zal de eindstrijd niet lang in het geheugen zal worden opgeslagen. Paul Haarhuis tennisde een opmerkelijk serieus toernooi. Kopie Natuurlijk kan van Nie mantsverdriet, en in mindere mate ook van Reinders, nog niet al teveel worden ver wacht. Het gebrek aan kracht verhindert een spelty pe als dat van de één jaar ou dere Boogert, het grootste Nederlandse talent van dit moment. Hard slaan, de bal len snel nemen en naar het net gaan om te volleren. Nie mantsverdriet is in veel din gen een kopie van de Paul Dogger van een paar jaar ge leden. Bij beiden is er sprake van het in het spel houden van de bal. Het begint al bij de opslag, die slechts tech nisch gezien die naam waard is. Eigenlijk is het niet meer dan het bovenhands in het spel brengen van de bal. Vol leren blijkt alleen iets voor de trainingen en hard slaan hangt af van de tegenstand. Zelf snelheid in het spel brengen doet Niemantsver driet nauwelijks. Frits Don, trainer van de Maasdamse, ziet het allemaal toch positief in, ook al weet hij waar Dogger op dit mo ment staat. Hij kijkt verder dan de toeschouwer en denkt in Niemantsverdriet een uit het juiste hout gesneden sportvrouw te hebben gevon den. „Nu is haar spel nog te beperkt. Dat komt vooral door het gemis aan kracht. Maar als zij zo'n drie jaar verder is, speelt ze veel aan vallender. Dan wil ik wel eens zien hoe ver ze komt. Ik heb er alle vertrouwen in". Haarhuis Het veroveren van de natio nale tennistitel betekent de voorlopige kroon op de resul- tatenlijst van de 24-jarige Paul Haarhuis, inwoner van Eindhoven, New York en Monte Carlo. „Ik wilde ge woon dolgraag een keer na tionaal kampioen worden. Het mag misschien geleken hebben dat het mij niet zo veel zegt, maar dat is schijn," stelde hij na afloop van de fi nale tegen Rijnsburger Jan Siemerink opmerkelijk se rieus. „Natuurlijk had ik in eerste instantie wel de gedachte; waar begin ik aan. Op dit toernooi heb ik meer te ver liezen dan te winnen. De druk is behoorlijk groot. Ik kijk dan ook met voldoening terug op het toernooi. Niet om het spel, dat kan altijd nog wel beter. Maar alleen vanwege die titel. Die doet mij emotioneel wel iets". De eindstrijd tegen Sieme rink beroerde de gemoederen stukken minder, Het begin van de favoriet was indruk wekkend. Dat kwam het meest door de zenuwen bij Siemerink. Net als tegen Ha genaar Richard Krajicek in de halve finales, bleek de Eindhovenaar echter ook last te kunnen hebben van een „trillende" arm. De druk te moeten winnen kreeg hem te pakken in de tweede set. Hij was met zijn gedachten al bij 5-2, toen Siemerink de stand terugbracht tot 4-4. Het kost te Haarhuis zelfs de set. In de derde set herstelde Haarhuis zich. Hoe positief Haarhuis ook tegen zijn titel aankijkt, de blik van de ten nisser richt zich verder dan de afgelopen week. „Ik ben en blijf natuurlijk een prof die met dit spel zijn geld moet zien te verdienen. In Kitzbühel bijvoorbeeld ver dien ik na verlies in de eerste ronde meer dan hier na het winnen van de titel (6000 gulden)". Linda Niemantsverdriet tijdens haar finale tegen Marlies Rein ders. FOTO: ANP NK tennis: anders maar hoe? SON EN BREUGEL De nationale titelstrijd tennis moet behouden blijven. De vraag echter is, hoe dat moet. Alle par tijen waren het er na de titelstrijd in Brabant over eens dat Nederlandse kampioenschappen, zoals die afgelopen week voor de vierde en laatste keer in Son en Breugel werden ge houden, niet voor herhaling vatbaar zijn. De afwezigheid van de toppers is een doorn in het oog voor alle betrokkenen. „Wij gaan eens met alle partijen, die hierbij betrokken zijn, praten. Daarbij zullen alle opties open zijn. Dus van het spe len van een groot kwalificatietoernooi waarbij op het laatste moment de beteren worden ingepast, tot een evenement dat moet dienen als een voorronde voor bijvoorbeeld het toernooi in Rosmalen. Ik hoop dat alle mogelijkheden in de discussie naar voren zullen komen", aldus KNLTB-voorzitter Ruurd de Boer. Ook Paul Haarhuis, als vertegenwoordiger van de spelers, zag in dat het moeilijk zal worden het evenement meer gewicht te geven. „Meer geld is niet de oplossing. Tegenover de West- duitse competitie zou er dan te veel geld moeten worden neergeteld, dat is niet op te brengen. Verschuiven zou kun nen, maar waarheen. De kalender zit zo vol dat er nauwelijks andere mogelijkheden zijn. Het is een probleem waar we voorlopig nog niet uit zijn". De Nederlandse kampioenschap pen zijn voor volgend jaar toegewezen aan Warmond. Steffi Graf weer de oude MONTREAL Steffi Graf heeft in Montreal alle zorgen van zich afgezet. De blessure is verdwenen, de geruchten rond va der Peter zijn naar de achtergrond verdrongen, zij is weer uitsluitend met tennis bezig. Tijdens het toernooi in Montreal is het gebleken. De twintig-jarige Westduitse nam de laatste stapjes naar de eindstrijd met Katrina Malejeva (8-6, 6-3) in ijltempo. Slechts 51 minuten in de voorlaatste ronde tegen Nathalie Tauziat (6-2, 6-2), één minuutje meer in de kwart finale (6-0, 6-4) tegen Natalja Zvereva. Bayern strandt op 10 amateurclub I „Toto" Schillaci populair in China HBS kan titel uit hoofd zetten Extra training na zwak duel van FC Den Haag Gemor bij gouden menners Elionora Oldeson is niet bij te benen Opening van skiseizoen in gevaar door sneeuwstormen MOUNT HUTT De opening van het skiseizoen wordt be dreigd door sneeuwstormen. In Mount Hutt in Nieuw-Zee- land staan de eerste reuzensla loms voor mannen op het pro gramma, die meetellen voor de wereldbeker. De trainingen werden gehou den bij ideaal winterweer. In het weekeinde hebben sneeuwstormen het beeld drastisch veranderd en het doorgaan van de wedstrijden dubieus gemaakt. De ogranisa- toren overwegen de races twee dagen uit te stellen en te ver schuiven naar donderdag en vrijdag. In Mount Hutt is de complete wereldtop aanwezig. Inclusief Girardelli en Zurbriggen. Gi- rardelli maakt zijn rentree in de wedstrijdcyclus. Hij stond zes maanden buiten spel door een zware blessure. Zurbrig gen is gestopt in maart van dit jaar. Hij zal in Mount Hutt de rol van voor-skiër vertolken, de man die het traject verkent voordat de deelnemers aan hun race tegen de klok begin nen. kse 9tc 1 1 irru ONINGTON Het op pen der jaren heeft het natisme van Egbert •euer niet aangetast. In- gendeel zelfs. De mage- jaren hebben de 36-jari- zijspancoureur gestimu- erd dit seizoen opnieuw entallen uren per week ctra aan zijn machine te eutelen om te bewijzen at de „professor" nog eeds de beste is. Giste- n greep de Drent zijn irde Grand Prix-over- inning van het seizoen, aarmee hij de Britse lassementsleider voor de ereldtitel Steve Webster at één punt naderde. rie seizoenen knutselde de •wereldkampioen ('84, '85 en 5) vruchteloos aan zijn ma- line. De bebaarde Drent lerde elk onderdeeltje bin- enste buiten op zijn jacht vermogen. Vaak in sa- enspraak met de Zwitserse ithousiasteling Rolf Biland. et leidde de afgelopen jaren 't weinig aansprekende resul- ten. De animo bij zijn vaste rijder Bernard Schnieders tte vorig seizoen, door het itblijven van nieuwe succes- •n, tot ver onder het nulpunt, •e bakkenist stapte op, itseftreuer ging gedreven door et „buschauffeur" Geral de laas. e „boutjessloper" uit Grolloo ent maar één doel: de snelste jn. In de stromende regen ent hij zijn gelijke niet. Op a: en droog wegdek moet echter les optimaal functioneren om e concurrentie voor te blij- en. De verschillen bij de zij- 0ae Slechte start Na een slechte start bleek het materiaal in Oostenrijk einde lijk weer perfect te functione ren. Assen, Francorchamps en Le Mans brachten Streuer weer in de buurt van klasse mentsaanvoerder Webster, die na een sterke seizoensopening ineens met veel pech te maken kreeg. In Donington verspeelde Web ster opnieuw belangrijke pun ten. De Brit startte slecht en werd in het volle achterveld geramd. Hij kon de pits opzoe ken. Streuer vocht een hard en enerverend duel uit met de Fransman Alain Michel en zijn Zwitserse vriend Biland. In de vijfde ronde nam Streuer voor de eerste de lei ding. Lang duurde dit niet. Bi land en Michel passeerden de Nederlander. Streuer bleef daarna tot aan de voorlaatste ronde aan het wiel van Michel plakken. De Fransman probeerde herhaal delijk op het rechte eind de Nederlander te lossen. Zonder succes. Streuer plaatste enkele schijnaanvallen in de laatste bocht voor de streep. Vooral om te kijken of er op die plek voldoende ruimte was voor een inhaalmanoeuvre. De Drent bleef ijskoud tot de voorlaatste ronde. Michel werd naar buiten gedrukt, de champagne en de twintig pun ten waren voor Streuer. In de 500cc-klasse reed Kevin Schwantz naar zijn vijfde zege. Het werd hem door de voor naamste titelkandidaat Wayne Rainey niet echt lastig ge maakt. Rainey bouwde gedu rende het seizoen een grote Kevin Schwantz rijdt een ereronde na de winst in de 500 cc van de GP van Engeland. FOTO: AP voorsprong op en rijdt met nog ny Roberts behoeft niet te vier Grote Prijzen voorname- winnen. De wereldtitel heeft lijk op safe. De pupil van Ken- meer waarde. ALMELO Johan Cruijff is (nog) niet be schikbaar als bondscoach voor het Nederlands elf tal. Wel blijft hij op af stand, vanuit Barcelona, de ontwikkelingen inten sief volgen. Dat zei de coach van FC Barcelona zaterdag in de rust van de oefenwedstrijd van zijn elftal tegen Heracles. Cruijff had vrijdag in Odoorn een onderhoud met Rinus Mi- chels. Daarin werd duidelijk dat de Vinkevener dit seizoen geen twee bazen kan dienen. „Barcelona is mijn werkgever. Daar heb ik nog een contract van een jaar". Cruijff zal het Nederlands elf tal niet begeleiden in het kwa lificatietoernooi voor de eind ronde van de Europese titel strijd van 1992 in Zweden. Wel is hij geporteerd voor het bondscoachschap tijdens eind ronden van de toernooien om. de Europese- en wereldtitel. De coach van Barcelona vindt dat de KNVB voor het kwali ficatietoernooi op zoek moet naar een coach van het type Fadrhonc. „De geschiedenis herhaalt zich. In mijn tijd was Fadrhonc een uitstekend bind middel. Ook toen hadden de spelers veel invloed. Hij kon ermee omgaan". „De eerste taak van die man is alle neuzen weer in een rich ting te laten wijzen". Geen al te moeilijke taak in de ogen van Cruijff. „Het gaat maar om een paar spelers." Cruijff wil zelf wel contact opnemen met Marco van Basten. Het draait om Van Basten. Die moet weer geinteresseerd wor den voor het Nederlands elf tal. Ik begrijp hem. Hij moet echter wel begrijpen dat hij zijn verantwoordelijkheid moet oppakken". Littekens Met Michels heeft hij gespro ken over het oud zeer van het passeren voor de eindronde in Italië. „Michels heeft zijn zegje gedaan, uitgelegd hoe hij ge handeld heeft", aldus Cruijff. „Ik respecteer dat, al ben ik het er absoluut niet mee eens. Het boek is gesloten, al blijven er littekens". Michels denkt binnen een maand definitieve voorstellen te kunnen doen over de invulling van de tech nische begeleiding van het Ne derlands elftal. Hij voelt voor een dubbelfunctie. „Een vaste bondscoach, op wie je enkele jaren kunt rekenen. En een technisch directeur of een ma nager, zeg maar manager, voor het zakelijke gedeelte". Op 17 oktober speelt het Nederlands elftal zijn eerste kwalificatie wedstrijd. In Lissabon tegen Portugal. Zege voor Han Kulker KEVELAER De internationale atletiekwedstrijden in de Westduitse bedevaartsplaats Kevelaer leverden zaterdagavond op de mijl een overwinning op voor Han Kulker. De Leidenaar, die zich nog niet heeft gekwalificeerd voor de Europese titel strijd won de wedstrijd over 1609 meter in 3.59,93, na een tussen tijd van 3.44,3 op de 1500 meter. Achter de Westduitser Schuster (47,07) werd Junior de Lain (uitkomend voor het Haagse V&LTC) tweede op de 400 meter (47,12). Achter hem werden clubgenoot Allan Ellsworth (47,39) en Arjen Visserman (47,41) respectievelijk derde en vierde. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: S Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: nifiinn

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9