Bloemencorso s sterft in iverbrokkelde schoonheid Eierafzet vooral gedaald door hitte en vakantietijd Hagenaar veroorzaakt opschudding Oostvliet Levensgevaarlijke dieren in gammele kooitjes Oud-burgemeester F. Schokking van Hazerswoude en Alphen overleden LEIDEN OMGEVING £eULe Qowuvnt MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 Wegpiraat zonder rijbewijs gewond bij aanrijding NOORDWIJK Een achttienjarige inwoner van Hillegom is zaterdag avond bij een aanrijding in Noordwijk licht ge wond geraakt. Dat gebeurde bij een ongeval dat gebeurde als gevolg van een aantal gevaarlijke ma noeuvres van de jongen. De Hillegommer reed in de auto van zijn moeder, maar had nog geen rijbewijs. Hij haalde rond kwart over acht vanuit de richting Noord- wijkerhout op de Van Berkel- weg een auto in om vervol gens rechts langs een volgende auto, die ook net had inge haald te willen glippen. Die wagen ging op dat moment juist naar rechts, waardoor beide voertuigen elkaar raak ten. De Hillegommer raakte daardoor van ae weg. Hij be landde met de auto in de berm. Daar sloeg hij een aan tal keren over de kop. Uitein delijk kwam hij in het bollen land tot stilstand. De jongen liep bij zijn angstig avontuur slechts een kleine verwonding aan een oog op. Een vriend die bij hem in de auto zat met wie hij in Noordwijk zou gaan stappen kwam met de schrik vrij. Tas met zesduizend gulden gestolen LEIDEN Een donkerbruine leren tas met daarin 6000 gul den, een bankpas en make-up is zaterdagochtend gestolen van een 44-jarige man uit Al melo. De man was aan het winkelen in de Hema aan de Haarlemmerstraat. Hij had de tas per ongeluk op een afde ling laten staan. Pas toen hij in zijn hotel in Noordwijk aan kwam, merkte hij dat hij zijn tas kwijt was. De man ging on middellijk terug, maar zijn tas was inmiddels verdwenen. Weg afgesloten vanwege hitte ALPHEN AAN DEN RIJN De Anthonie van Leeuwen- hoekweg in Alphen aan den Rijn is zaterdagmiddag afge sloten. Dat gebeurde omdat het asfalt was gaan smelten door de warmte. De weg is zondag, nadat het weer koeler was geworden, weer vrijgege ven. De politie kreeg vrijdaga vond rond half elf de melding dat er problemen waren met het wegdek. Aanvankelijk is toen zand gestrooid. Zaterdag bleek dat die maatregel niet hielp en is de weg tijdelijk af gesloten. Amerikaan rijdt in gele trui Bloemenmarathon RIJNSBURG/VALKEN- BURG De Amerikaan Paul van Winkel trad het afgelopen weekeinde in de voetsporen van zijn landgenoot Greg Lemond, die de Tour de France op zijn naam schreef. Van Winkel uit Plymouth, in ieder geval van Neder landse afkomst, liet zich als rolstoelatleet tijdens de negende internationale Bloemenmarathon van zijn beste kant zien. Door de concurrentie op de Slingerberg nabij Maas tricht af te schudden haal de hij als eerste Ameri kaan de gele trui binnen bij de Bloemenmarathon. De proloog in Rijnsburg werd zaterdag een Duitse aangele genheid. Errol Marklein uit Dielheim, een oude bekende, ging Robert Figl uit Heidel- berg en Markus Pilz uit Siegen voor. Robert Figl deed het, na de busreis naar Limburg, zon dag ook goed op de Slinger- berg. Hij werd tweede na de ontketende Van Winkel. Neer- lands hoop in bange dagen, Iwan van Breemen uit Beesd, werd derde. Het criterium in het Limburgse Klimmen na afloop werd de slopende berg rit gereden werd in stijl ge wonnen door Paul van Win kel, die Pilz en Marklein te snel af was. In het algemeen klassement staat Figl nu tweede. Hij is te vens drager van de groene trui. Derde is Jan Klein Heer enbrink. Iwan van Breemen draagt de bolletjestrui. Michel Jonkman uit Oude Wetering deed het niet slecht en staat nu op de twaalfde plaats. Jan de Jong uit Ter Aar heeft het wat moeilijker. Hij staat op de ne genentwintigste plaats in de B- groep. De Bloemenmarathon is inter- nationaler dan ooit, zeker nu zich te elfder ure nog enkele Algerijnen hebben aangemeld, waardoor ook Afrika in het peloton vertegenwoordigd is. Vandaag hebben de rolstoelat leten weer een zware dag, om dat in het Limburgse Valken burg de beruchte Cauberg in het parcours is opgenomen. Het einde van de hittegolf is de deelnemers aan de Bloe menmarathon dan ook zeer welkom. deii LEIDEN Een 25-jarige Hagenaar is in de nacht van zaterdag op zondag om 2.00 uur aangehouden op de Vlietweg. De man wordt vernieling, diefstal en poging tot brandstichting ten laste gelegd. De man was bij zijn ouders op bezoek op het volkstuinencomplex Oostvliet. Na overmatig drank- en drugsge- .1 j bruik ging de man op de vuist met enkele bewoners van het uc] complex. Er raakte niemand gewond, maar de man beschadigde twee auto's. Hij schopte er deuken in en bekraste ze met een scherp voorwerp. De schade die hij daarbij veroorzaakte bedroeg 10.000 gulden. Zijn broer probeerde hem met twee bewoners met klappen tot de orde te roepen. De Hagenaar sloeg op de vlucht, daarbij een motorhelm en een sleutelbos van een motor met zich >lal meenemend. Hij sloeg vervolgens een petroleumtank kapot zo dat de vloeistof eruit liep. Voordat hij brand kon stichten, werd hij door een bewoner weggejaagd. De politie vond de man uit eindelijk in de sloot onder de brug in het Vlietpark. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De politie kwam de giftige slangen in de Haagse Spoorwijk bij toeval op het spoor. Op zoek naar gesto len audio-apparatuur en com puters uit Voorburg werd in de bewuste woning met toe stemming van de bewoners omstreeks zeven uur huiszoe king gedaan. De gestolen spul len waren verborgen in de wasmachine. „En daaromheen liepen en kropen de beesten", zegt Erik Louwrier, directeur van de Haagse Dierenambu lance. „Sommigen zaten in gammele kooitjes of plastic bakjes. Levensgevaarlijk". Volgens Louwrier hielden de drie bewoners de dieren voor de lol. „Je moet er niet aan denken dat in zo'n huis brand uitbreekt. Die beesten gaan er vandoor en in zo'n straat ben je je leven dan niet meer ze ker. Ik wil dat er een vergun ning voor terrariumhouders komt. Een soort keurmerk, dat in zekere zin de veiligheid van mensen in de buurt garan deert. Aan de eigenaars van deze vreemde dieren worden eenmaal specifieke eisen Louwrier zegt dat de Dieren ambulance eerder, in decem ber 1989, in dezelfde woning enkele verwaarloosde dieren heeft weggehaald. Dat gebeur de toen op last van de gemeen tepolitie. „Wij zijn dit keer met het verwijderen van die bees ten een slordige zeven uur be zig geweest". Volgens Lou wrier had de eerste etage in de Spoorwijk geen enkele over eenkomst met de Hof van Eden. Op jacht „Het stonk er erbarmelijk. Nou is die lucht niet zo erg, wij zijn wel wat gewend. Nog niet zo lang geleden hebben we veertig katjes uit een twee kamerwoning gehaald. Toen ons door de poltie werd mee- dat er een stuk of twintig slangen in de woning rondkropen, hebben we een extra wagen met speciale voorzieningen laten aanruk ken", aldus Louwrier. „Samen met Robert-Jan Maaskamp, onze slangenspecialist, zijn we vervolgens in het huis naar de dieren op jacht gegaan". Vol gens Louwrier zijn de drie be woners alleen strafbaar voor het in huis hebben van de be schermde Berus-adder. „In mits je er maar goed voor zorgt. Dat is geregeld op grond van de Algemene Politie Ver ordening. Persoonlijk heb ik niks tegen die beesten, maar horen niet in huis. Boven dien leidt het hebben van dat gevaarlijke spul tot grote risi co's. In deze woning lag op één van de terraria een houten plankje. Als de kat daarover loopt en de plank valt in de bak, dan vreet die slang in ie der geval de kat op, en als 'ie erge trek heeft ook nog de be woner. Een beet van een gifti ge cobra overleef je niet als medische hulp enkele minuten op zich laat wachten". Lou wrier zegt dat de eigenaars van de dieren in de bewuste Alberdingk Thijmstraat „kick te" op die giftige slangen. „Ge vaarlijke dieren als statussym bool". ;i „ZEKER UITGESMEERD OVER TWEE DAGEN" >rs he naar Rijnmond LEIDEN De Gemeenschap pelijke Vuilverbranding Lei den (Gevulei) heeft met de Af val Verwerking Rijnmond (AVR) overeenstemming be- reikt over het ziekenhuisafval. Normaliter wordt dit afval verbrand in de Leidse vuilver brandingsinstallatie. Die gaat echter 3 september dicht. De Gevulei probeerde eerder, zonder succes verbrandingsca paciteit, te krijgen bij de vuil verbranding in Den Haag, de Roteb en de AVR. Via de Pro vinciale Afvalverwerking is nu verbrandingscapaciteit idjvoor 2500 ton ziekenhuisafval bij de AVR gereserveerd. Voorwaarde is dat alleen de Gevulei dit afval mag aanhie ld I den. De Gevulei stelt voor de -rn. ziekenhuizen en andere medi- ing sche instellingen op maandag de en dinsdag een apart afval stroomnummer open. Kostbare aanhanger gestolen tlat LEIDEN Een aanhangwa- ;rv gen met daarin een alumini- i o umsteiger ter waarde van sh< 18.000 gulden is in de nacht ;e» van vrijdag op zaterdag gesto len. De groene wagen stond op de hoek van de Meloenstraat met de Tomatenstraat. De aan hanger was met drie dikke sloten vastgezet aan een ver- LEIDSE GROOTHANDEL WARRING OVER SALMONELLA-AFFAIRE: LEIDEN De afzet van de eierhandel is na de ze ven dodelijke gevallen van salmonellavergifti ging in het verpleeghuis Mari Auxiliatris in Venlo fors teruggelopen. Maar dat wordt niet alleen aan die affaire toegeschreven. Ook speelt de hittegolf van de afgelopen week een rol en het feit dat de vakantieperiode toch al een stille tijd is voor de branche. Het grootwin kelbedrijf zou al helemaal niet merken dat de klan ten de eieren laten staan. Volgens een woordvoerder van de Leidse groothandel Warring aan de Zoeterwoudse- weg is het maar moeilijk te zeggen hoe sterk de invloed van de Limburgse affaire is. „De omzet is wel fors terugge lopen, maar dat gebeurt eigen lijk altijd, in de zomer. Die sal monellazaak is zeker iets van invloed, maar de warmte van de afgelopen week ook. In dergelijke periodes is het nu eenmaal rustig voor ons en heeft de frisdrankenindustrie het juist weer heel druk. Dat is gebruikelijk", aldus de woord voerder. Volgens hem zijn er bovendien nogal wat misverstanden rond de vergiftiging van de bejaar den in Limburg. „Het is niet allemaal juist in de publiciteit gekomen. Voor de bavarois wordt eiwit gebruikt. Ik heb inmiddels ook al gehoord dat iuist het eiwit de salmonella bacterie afbreekt en dat die al leen in het eigeel voorkomt". Gehalveerd Hoenderpark De Ster in Leid- schendam, dat dagelijks zo'n vijftienduizend eieren afzet, heeft de verkoop al met meer dan de helft zien dalen. Het is voor het bedrijf geen onbe kend verschijnsel dat er zo door klanten wordt gerea geerd; al eerder was dit het ge val na berichten uit Engeland over salmonellabesmetting. De eigenaar verwacht dat het wel weer bijtrekt. „Dat hebben we de vorige keer ook gezien. Al is de daling nu een stuk forser; zo'n grote daling in de ver koop hebben we nog nooit ge had. En dat allemaal omdat zo'n domme kok zijn werk niet goed deed". De eigenaar is eveneens bevreesd voor de verkoop van zijn kippen. In kippevlees wordt ook geregeld de salmonella-bacterie aange troffen. Eiergroothandel Het Wapen van Veur in Voorschoten heeft eveneens de verkoop van zijn eieren zien halveren. Dat komt deels door de vakan tieperiode. Toch is vooral de verkoop aan particulieren sterk gedaald, terwijl de ver koop aan de horeca nagenoeg gelijk is gebleven. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is de bui waarschijnlijk over een week of twee weer over getrokken. „Mensen vergeten snel", luidt zijn reactie. Per week verkoopt het bedrijf nor maal gesproken ongeveer veertigduizend eieren. Bij poeliersbedrijf Konijn in Zoetermeer dat veel eieren verkoopt, houdt men rekening met een tijdelijke daling in de verkoop. „We hebben tot nu toe nog geen reacties gekregen van verontruste klanten. De meesten koken of bakken de eieren immers en daardoor worden de bacteriën direct ge dood", zegt medewerker J. Bos. „Dat er geen paniek is uitgebroken, komt denk ik vooral doordat het journaal ge nuanceerde berichten heeft uitgezonden over de salmonel la-vergiftigingen. Ik had ei genlijk verwacht dat ze er een sensationele heisa van zouden maken waardoor heel Neder land geen ei meer zou lusten, maar dat is me alleszins mee gevallen". reorganisatiepogingen ten spijt viel het corso steeds verder uit elkaar. Dieptepunt daarbij was de mechanische pech in de buurt van wagen 46 (Grach ten). Daardoor was de staart in geen velden of wegen meer te bekennen. De kop keerde via de Breestraat en ging bij de Blauwpoortsbrug bij het verla ten van de stad alweer door de staart heen, want die had de brug nog niet gepasseerd. Het werd daardoor een rommelige optocht, hetgeen in de Haar lemmerstraat kennelijk niet anders kan. De verbrokkeling was jam mer, want de samenstellers hadden zoals elk jaar weer erg hun best gedaan om de duizen den bloemen zo kunstzinnig mogelijk te arrangeren en te presenteren. Het publiek niet zo massaal opgekomen als anders en zich meestal aan de Het was overigens de 45ste keer dat de Rijnsburgse bloe men door het gebied trokken en het wordt onderhand moei lijk om het thema nog enige orginaliteit mee te geven. Dit keer had ontwerper Jaap van der Plas maar weer eens op het eigen land teruggegrepen, onder het motto „Typisch Hol land". En zo kon het dan ge beuren dat in bepaald niet ty pisch Hollands weer de tuin bouw, de molens, de havens (mooiste wagen), de fietsen, de visserij, de deltawerken, het draaiorgel, de kaas, de grach ten, de watersport, de tulpen en het klokkenspel voorDij- trokken. Typisch voer voor toeristen eigenlijk, maar het gaat uiteindelijk om de bloe men en het moet gezegd dat die nationale trots, vooral ook wat betreft kleurenpracht, er weer voortreffelijk bijstond. Bouwen en bloemen gaan soms prachtig samen. DEN HAAG Mr. F.M.A. Schokking, oud burgemeester van Hazers woude, Alphen aan den Rijn en Den Haag is, naar zaterdag bekend werd, vorige week woensdag overleden. Schokking werd op 5 mei 1908 geboren in Dordrecht. Hij be gon zijn bestuurlijke carrière in 1938 als burgemeester van 's-Gravenzande. Na posten in Hazerswoude en Alphen aan den Rijn, werd hij in december 1949 benoemd tot burgemeester van Den Haag. Joods gezin Schokkings loopbaan kwam hier voortijdig tot een einde, toen in februari 1956 via een artikel in het Haagsch Dag blad bekend werd dat hij in 1942, als burgemeester van Hazerswoude, een ondergedo ken joods gezin had uitgele verd aan de Duitsers. Of schoon de regering na een on derzoek concludeerde dat er voor Schokking geen aanlei ding was om op te stappen, duurde de discussie in de pers voort. De burgemeester maak te uiteindelijk op 6 juli zijn af treden bekend. Naar aanlei ding van zijn optreden in Ha zerswoude verklaarde Schok king in februari '56 tegenover een onderzoekscommissie dat hij destijds in de overtuiging verkeerde met Duitse 'provo cateurs' en niet met echte on derduikers van doen te heb ben. Hij erkende dat dit een misvatting was geweest. Van 1957 tot zijn pensionering in 1974 was Schokking dijk graaf van het Hoogheemraad schap Rijnland. Schokking overleed in zijn woonplaats Den Haag, waar hij zich in 1974 weer vestigde. Een prachtwagen kun je altijd nog iets mooier maken. schaduwzijde van de straten ophoudend raakte ongecon centreerd en de flauwe opmer kingen waren dan ook niet van de lucht. „De optocht is zeker over twee dagen uitge smeerd", veronderstelde een toeschouwer, die het na het passeren van een personenwa gen met anthuriums voor ge zien hield. Daarna viel er na melijk geruime tijd niets meer te beleven, afgezien van het aanstaren van schaars geklede voorbijgangers. Anderen besloten de staart van de optocht maar tegemoet te gaan lopen, met als motto „Als het corso niet aan mij voorbijtrekt trek ik wel aan het corso voorbij". Opmerke lijk was in ieder geval om te zien hoe de bloemen zich in de drukkende warmte staande wisten te houden. De mensen Klompen, een boerin en molenwieken. Het stereotype beeld van Holland reed ook mee in het corso, (foto rechts) hadden er duidelijk meer pro blemen mee. Het menselijke aspect van de tocht maakte een wat lusteloze indruk. De muziekkorpsen leken door va kanties sterk uitgedund, maar de overblijvers deden hun best er iets van te maken. Voor di verse muzikanten was de com binatie van warmte en muziek maken teveel. Enkelen wer den volgens de Katwijkse poli tie onwel afgevoerd. Valse merkkleding op zondagsmarkt NOORDWIJK Een hoe- veelheid kleding die voorzien was van valse merken is giste ren in beslag genomen op de zondagsmarkt- op het Vuurto renplein in Noordwijk. De plaatselijke politie trad daarbij op in samenwerking met de economische controle dienst. De kleding werd rond 13.00 uur aangetroffen bij de kraam van eén 36-jarige inwoonster van Diemen. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Het ging om 114 shorts die ten onrechte waren voorzien van een bekend kledingmerk. Mr. F.M.A. Schokking LEIDEN/REGIO Wie zaterdag bijvoorbeeld de Leidse Haarlemmer installeerde om het Rijnburgse bloe- aan zich voorbij zien trekken, kon de van de tijd ook win- publiek aanschou- Tussen de enorme door begonnen de maar weer te lo- afgewisseld door optocht. De pro- zaten al direct in begin van de stoet wa- Daar had zich in de hitte een snel- kopgroep" losgemaakt. kop moest steeds in toom den gehouden, maar alle

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5