„Terugtrekking Irak is propagandastunt" BUITENLAND CfiicbcSouoont MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 PAGINA Negen klimmers dood in Alpen BERN Bij vier ongelukken in de Zwitserse bergen zijn dit weekeinde negen alpinisten om het leven geko men. De slachtoffers zijn afkomstig uit de Bondsrepubliek, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Zwitserland. Volgens reddingswerkers heersen er momenteel gevaarlijke omstandighe den in de Alpen, veroorzaakt door een combinatie van verblindend zon licht en steenslag. Het ernstigste on geluk deed zich voor in Berner Ober land. Een Westduits gezelschap wilde de Frtlndenhorn (3369 m) bedwingen. Door nog onbekende reden brak een van de touwen waardoor twee man nen en drie vrouwen 350 meter naar beneden stortten. Gorbatsjov en Jeltsin akkoord over economie MOSKOU Sovjet-president Michail Gorbatsjov en Boris Jeltsin, de president van de Russische Federatie, hebben gisteren een akkoord getekend dat voorziet in economische hervormingen. Met het ak koord lijken de twee hun te genstellingen opzij te hebben geschoven. Met name hervor- mingsgezinden in de Sovjetu nie begroetten de overeen komst waardoor snelle econo mische hervormingen moge lijk worden. Doel van het ak koord is de snelle omvorming van de centraal geleide Sovjet economie tot een vrije-markte- Maserati overleden BOLOGNA Ettore Masera ti, de laatst levende stichter van het gelijknamige Italiaan se automerk, is zaterdag op 96- jarige leeftijd in Bologna over leden. Maserati was 20 jaar toen hij in 1914 met vijf broers een bedrijf begon voor de fa bricage van bougies. In 1926 maakten de broers hun eerste auto. Met een produktie van drie tot vijftien Maserati's per jaar verwierf het merk zich snel het predikaat van kwali teit en precisie. Het merk Ma serati is thans eigendom van de Argentijnse constructeur Alessandro De Tomaso. Senaat wil versneld troepen uit Europa WASHINGTON De versnelde terug trekking van 50.000 Amerikaanse solda ten uit Europa, kortingen op strategische wapenprogramma's en een koerswijzi ging in het onderzoek naar een ruimte schild tegen vijandelijke raketten; dat zijn de voornaamste wensen op defensie gebied van de Amerikaanse Senaat. De Senaat nam gisteren een voorstel aan waarin voor ongeveer 32,5 miljard gul den wordt geschrapt in de defensieplan nen van president George Bush voor 1991. Het Huis van Afgevaardigden wil nog verder gaan met bezuinigingen. De Senaat wil 50.000 VS-soldaten uit Europa terugtrekken, ongeacht de uitkomst van de onderhandelingen in Wenen over conventionele ontwapening. Leger Sri Lanka slaat aanval af COLOMBO Srilankaanse rege ringstroepen hebben in de noordelij ke havenstad Jaffna een aanval afge slagen van de Tamiltijgers. Daarbij zijn in totaal dertig rebellen om het leven gekomen. De aanval volgde een dag nadat Tamil-strijders in het oosten van Sri Lanka een bloedbad hadden aangericht in twee moskeeën. Tijdens gebedsdiensten doodden de Tamils met machinegeweren meer dan honderd moslims. Sinds op 11 juni een eind kwam aan een dertien maanden oud staakt-het-vuren zijn bij het geweld op Sri Lanka al hon derden mensen om het leven ge bracht. Duizenden Sovjet burgers besmet bij kernproeven HIROSHIMA Meer dan hondei duizend mensen in de Sovjet-re| bliek Kazachstan zijn radioactief smet geraakt door kernproeven, op aantal kinderen dat met afwijking wordt geboren, is alarmerend, heeft een arts verklaard. De arts, ft ria Bzangelova, die in Japan een ternationale conferentie tegen nuc aire wapens bijwoont, citeerde i een studie waarin wordt gerappt teerd over de gevolgen van meer d 1®' driehonderd kernproeven voor bevolking in de omgeving van Sen palatinsk. Semipalatinsk is de pla waar de Sovjetunie onderaan kernproeven houdt. kl£ Veel Duitse bedrijven leveren Husayn wapens HAMBURG Vol gens het Westduitse weekblad Der Spiegel hebben tientallen Westduitse bedrijven Irak geholpen met de bouw van raketten, chemische wapens en de ontwikkeling van nucleaire technologie. Het blad noemt de bedrij ven overigens niet bij naam. Nog onlangs werd volgens Der Spiegel met steun van Duitse firma's een Iraakse kanonnenfa- briek voltooid. Ook zou den Westduitse bedrijven betrokken zijn geweest bij de bouw van een fabriek voor artilleriemunitie. In het vandaag verschenen nummer van Der Spiegel worden nadere details ge geven over de betrokken heid van Westduitse be drijven bij de opbouw van de Iraakse defensie. Irak executeert hoge militairen CAIRO Het Egyptische dagblad Al-Ahram heeft gemeld dat in Irak 120 mi litairen zijn geëxecuteerd omdat zij weigerden mee te doen aan de invasie in Kuwayt. De krant zei dat de executies vrijdag had den plaatsgevonden. Het dagblad haalde geen bron nen aan, waardoor het vermoeden bestaat dat het verhaal gebaseerd is op een lek van de Egyptische inlichtingendienst. De Iraakse president Saddam Husayn zou de doodvon nissen hebben bevestigd na een spoedproces van de militaire rechtbank. De militairen zouden de ope ratie tegen „een Arabische broeder" onverstandig en onrechtvaardig hebben ge noemd. (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD Westerse journalisten waren giste ren door de regering van Irak opgetrommeld om aan de grens met Kuwayt getuige-te zijn van de eer ste fase van de terugtrek king van Irak uit het buurlandje, dat het vorige week woensdag in een 'blitzkrieg' veroverde. In Safwan, een grenspost op twee kilometer van de Ku- waytse post Abdelli, zagen de journalisten een colonne vrachtwagens, wagens met sol daten en andere militaire voertuigen aan zich voorbij trekken. Ongeveer tweehon derd mannen, vrouwen en kinderen waren naar de grenspost gekomen om de troepen als helden in te halen. De regering in Baghdad maak te niet bekend hoeveel solda ten zijn teruggekeerd. Morgen zou Irak de teruggtrekking hervatten. In de meeste westerse landen zijn de Iraakse beloftes over de terugtocht uit Kuwayt evenwel met grote scepsis ont vangen en is de terugkeer van de militairen van gisteren af gedaan als een propagandas tunt. De Amerikaanse presi dent George Bush was kort en duidelijk in zijn reactie. „Irak liegt weer eens", zei hij tegen verslaggevers bij het Witte Huis. De president maakte verder duidelijk dat de Verenigde Staten nooit de nieuwe door Irak ondersteunde regering van Kuwayt zullen erkennen. Volgens Bush zijn ook de an dere NAVO-lidstaten deze me ning toegedaan. Hij omschreef de leiders in Irak als een stel „internationale bandieten". Schoonzoon In de door Irak in het zadel geholpen nieuwe regering van Kuwayt hebben alleen hoge legerofficieren zitting. De re gering wordt geleid door kolo nel Alaa Husayn Ali, die ook opperbevelhebber is van de strijdkrachten, minister van defensie en plaatsvervangend minister van binnenlandse za ken. Alaa Husayn Ali zou de schoonzoon zijn van de Iraak se leider Saddam Husayn. De acht andere leden van de rege ring zijn voor het publiek on bekenden. Volgens sommige diplomaten gaat het daarom vermoedelijk om een verzon nen namenlijst. Anderen den ken dat het Irakezen zijn die behoren tot de Iraakse troepen die Kuwayt bezet houden. Irak beweert dat het gaat om Kuwaytse officieren. In Cairo hebben daar woonachtige Kuwayti's in het kantoor van de Arabische Liga duidelijk laten blijken wat zij vinden van de Iraanse inval in hun land. Met vlaggen en portretten van de verdreven emir in de hand werden stappen tegen Irak geëist. FOTO: AP De „Voorlopige regering van het Vrije Kuwayt" riep de be volking op naar het voorbeeld van de Irakezen een „volksle ger" op te richten. Een derge lijke militie-macht zou in tijd van crisis het reguliere leger moeten steunen. Saudi-Arabië heeft volgens de radiozender van het Israëli sche leger zijn strijdkrachten gemobiliseerd. Alle mannen in de dienstplichtige leeftijd zijn via de Saudische radio onder de wapenen geroepen. Een of ficiële bevestiging van het be richt is echter niet gegeven. Irak heeft op het ogenblik on geveer 100.000 manschappen in Kuwayt. Volgens opgave van het Instituut voor Strate gische Studies in Tel Aviv be schikt Saudi-Arabië over een leger van 95.000 soldaten, van wie 15.000 in de modern toege ruste luchtmacht. De Saudische mobilisatie volg de op de opmars van het Iraakse leger naar de neutrale zone tussen Kuwayt en Saudi- Arabië. Deze zone langs de zuidoostelijke grens van Ku wayt is een gebied van 5.700 vierkante kilometer en werd in 1922 door de Britten inge steld. Het is een van de olie rijkste gebieden ter wereld. De produktie wordt geschat op 300.000 vaten per dag. Twee buurlanden van Irak, Syrië en Iran, zijn niet zo ingenomen met het Iraakse avontuur in Ku wayt. Vandaar dat de Iraanse minister van buitenlandse zaken Velayati (I) naar Damascus reisde voor overleg met het Syrische staatshoofd Assad. FOTO: AFP Uitweg De Arabische leiders zoeken nog steeds koortsachtig naar een uitweg uit de crisis. Een voor gisteren geplande mini- top in het Saudische Jeddah ging niet door wegens „ono verbrugbare verschillen van inzicht". Zo weigerde de ge vluchte emir van Kuwayt, Ja- ber al-Ahmed al-Sabeh, een ontmoeting te hebben met de Iraakse leider Saddam Hu sayn. „We zijn niet bereid te praten met de bezetter van ons land. De emir zal niet naast een agressor plaatsnemen", al dus een woordvoerder. Het was de bedoeling dat naast Saddam Husayn ook de Egyp tische president Hosni Muba rak, koning Husayn van Jor danië en koning Fahd van Saudi-Arabië aan de gesprek ken zouden deelnemen. De Jordaanse koning Husayn Deze inwoner van Dubai slaat er de krant nog maar eens op na. Na een aanvankelijk zwijgen melden de media in de Golfstaten nu ook uitvoerig over de Iraakse invasie in Kuwayt. FOTO: AFP Intimidatie van Irak maakt de crisis in het Golfgebied vol gens hem alleen maar erger. De koning deed daarom een oproep aan het Westen, niet tussenbeide te komen in het conflict rond Kuwayt. De Amerikaanse president Bush uitte in een reactie kritiek op de Jordaanse leider. Bush zei teleurgesteld te zijn dat koning Husayn „vergoeilijkend praat over datgene wat is gebeurd". Husayn had gezegd de Iraakse invasie te willen bezien tegen de historische achtergrond van een grensgeschil. Pijpleiding De Iraakse leider Husayn stuurde gisteren een afgevaar digde naar de Turkse presi dent Turgut özal om te voor komen dat Turkije zal ingaan op een Amerikaans verzoek tot sluiting van een belangrij ke oliepijplijn. Via de 1300 ki lometer lange pijp dwars door Turkije naar de Middellandse Zee wordt ruim de helft van de Iraakse olie vervoerd, özal zei zaterdag in Ankara dat het niet juist is om in de huidige situatie alle aandacht te rich ten op het afsluiten van de pijp. „Op die manier zou Tur kije de zware last van sancties op de schouders moeten ne men", aldus özal. Maar Turk se functionarissen, die ano niem wensten te blijven, zei den dat een sluiting wel dege lijk wordt overwogen. waarschuwde gisteren in een interview via de Amerikaanse televisiezender NBC voor een westerse interventie in het Midden-Oosten. Ook verzeker de hij dat Irak Saudi-Arabië niet zal binnenvallen. „Sad dam Husayn heeft mij gezegd dat hij niet van plan is Saudi- Arabië aan te vallen", aldus koning Husayn. SPD wil geer vervroegde verkiezinger BONN Het voors van de Oostduitse prem Lothar de Maizière om datum voor de pan-Dui verkiezingen te vervri gen naar 14 oktober he in de Bondsrepubliek leid tot een harde botsi tussen de christen-liber; coalitie en de sociaal mocratrische opposi SPD. De SPD weigert mee te v/ ken aan een grondwetswi ging die de vervroeging i de verkiezingsdatum moge moet maken. Volgens de richtlijnen van Westduitse grondwet moe de volgende verkiezingen I sen 18 november en 18 jani worden gehouden. Voor verplaatsing naar 14 oktobe een grondwetswijziging no< die moet worden aangenon jaj met tweederde meerderheic mi de Bondsdag. Deze meerdj. VioiH VUi-ift uit rui Ho Viui he men. ke Bondskanselier Helmut K liet weten dat hij geen gebn hi, wil maken van de andere n gelijkheid om de verkiezin datum aanvaard te krijgen, zou dan een schijn-regerin crisis moeten creëren waai de Bondsdag ontbonden 1 he worden en nieuwe verkiez gen op 14 oktober nen worden uitgeschrev Kohl zei gisteren dat het vo stel van De Maizière het gelijk maakt nog sneller duidelijk beeld te krijgen de werkelijke problemen i met de Duitse hereniging paard gaan. Oskar de Lafontaine, SP kandidaat voor het premi schap, hekelt de opvattinj van de regering en coalitiep tijen. In een interview v daag in de Stlddeutschen tung bestempelt hij het stel van De Maizière en K als „bedrog". „Het belangr ste is de eenwording. Of nu vijf weken eerder of wordt gerealiseerd, niei in de DDR krijgt daan sneller een baan of een ning. Ook de lucht wordt niet schoner van", aldus SPD-voorman. Libië gaf geld aan Scargill TRIPOLI De Libische der Gaddafi heeft in vraaggesprek met de Sun( Times bevestigd dat hij de gelse mijnwerkers tijdens grote staking van 1984 wel gelijk een grote som geld hl geschonken. Mijnwerken der Scargill blijft dit ecl ontkennen. Gadaffi benadh dat het geld niet bedoeld tegen de regering van Marj ret Thatcher, maar voor manitaire hulp. De Libiërs geschokt dat Scargill en mijnwerkersbond blijven v houden geen geld uit Libië kregen te hebben. LI str )f m ird I Leger Suriname verdacht van moord op politieman PARAMARIBO In Pa ramaribo is gisteren het lijk van een vermoorde politie-inspecteur gevon den, dicht bij het kabinet van het militair gezag. Het leger wordt er ernstig van verdacht bij de moord betrokken te zijn geweest, aldus een woordvoerder van de Surinaamse politie. De politieman, Herman Good ing (47), is vermoedelijk klem gereden, uit zijn auto gesleurd en door het hoofd geschoten. Ook is in de nacht van zater dag op zondag het hoofdbu reau van politie in de Suri naamse hoofdstad met zwaar geschut beschoten. Aanleiding voor de moord en beschieting is de aanhouding door de politie van een mili tair in een dancing in Parama ribo. Militairen namen vervol gens twee politie-agenten ge vangen. Gooding ging naar het Fort Zeelandia, het hoofd kwartier van de Militaire Poli tie (MP) om opheldering te. vragen over de arrestatie van zijn mannen. De waarnemend commandant van de MP, Cliff Ganpat, eiste de vrijlating van de militair en dreigde met een aanval op het politiebureau. Gooding zei dat de arrestant niet vrijgelaten kon worden omdat er een onderzoek was ingesteld. Toen hij Fort Zee landia had verlaten werd hij doodgeschoten. DE AVONTUREN VAN KAPI HET GEHEIM VAN DE TUNNEL QN662 Ofschoon er bijna geen twijfel mogelijk is, roept Rob er toch de meisjes even bij. Marga en Willy hebben echter maar één blik door de kijker nodig om er zeker van te zijn, dat dit het sujet is, waarmee ze in de Stille Oceaan zulke vreemde avontu ren hebben beleefd. „Als Larry in Tanger rondzwalkt, is er zeker iets niet pluis", zegt Willy. „Maar wie is die man toch?" vraagt majoor Ross, die nog nooit van „Cigaret-Larry" heeft gehoord. Rob vertelt hem in het kort wat hij van Larry weet en dat is vol doende om majoor Ross ernstig te doen knikken. „Een knaap, die tot alles in staat is", zegt Rob, „als er maar geld mee te ver dienen is". Van Ross en Rogers verneemt hij dat de eigenaar van het schip wél bekend is. Dat is een zekere James Harries. „En het zou me niets verwonderen, wanneer Larry gezagvoerder is aan boord van de Astra", zegt Rob. Dan steken Ross, Rogers en Rob de hoofden bij elkaar en wanneer Rob enkele uren later weer het dek van de „Vrijheid II" onder zijn voeten heeft, grinnikt hij voldaan. Het spel kan beginnen! G< Rc bjj Racer Wat je een kind allemaal niet kunt aandoen. In het Amerikaanse Cherry Hill in de staat New Jersey werden als onderdeel van een jaarmarkt kruip-westrijden gehouden voor baby's. Er deden 66 kinderen aan mee en de winnaar kreeg vijfhonderd dollar op zijn jeugdspaarrekening bijge schreven. Of het evenement een succes was is niet bekend. Zoniet, dan kunnen volgend jaar weer slak-races of wedstrijden kikker-springen worden gehouden. ENGELAND Wil HULP VAN IRA! BIJ VRIJLATING GIJZELAARS LONDEN Groot-Brittan is pas bereid de diplomatie pa betrekkingen met Iran te h stellen als Teheran meewei aan de vrijlating van Bri gijzelaars in Libanon. Een woordvoerder in Lond yo reageerde aldus op het beril dat de Iraanse Nationale V ligheidsraad onder leidin; president Rafsanjani hai sloten te werken aan norm! sering van de betrekkinj scl met Groot-Brittannië. Hij dl de mee dat zijn ministerie teren nog niet officieel van Iraanse voornemen op hoogte was gesteld. „Het zou een teken van ver tering van de onderlinge ri ties betekenen als Tehe met betrekking tot de Br gijzelaars zijn goede wil zou nen", aldus de woordvoerdi Radio Teheran meldde zal dag dat Iran tot een her van de betrekkingen wil ov gaan vanwege recente uitlal gen van de Britse minister i buitenlandse zaken Hurd o de schrijver Salman Rushi Hurd heeft onder meer ge» v; dat zijn land de islam niet beledigen en dat hij niets maken heeft met de publik Satanic Verses van Rush het boek dat Iran ziet als belediging van de islam.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4