t Weinig bijval PvdA- plan dienstplicht vier maanden „Dit kon ik echt niet laten liggen" Zes aanhoudingen na verstoring WK zeilen Schiphol verwerkt hete drukte goed NNENLAND Qeidto&Qowuvnt MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 jngen (9) in Santpoort lodgestoken ffTPOORT Een speciaal recherche- tandsteam is op zoek naar de dader een steekpartij in Santpoort waarbij 9-jarige jongen uit Den Bosch om het Ij ;n is gekomen. De steekpartij vond lts nabij het NS-station in Santpoort- 11 ird. Het latere slachtoffer was daar sa- ijze i met een neefje aan het spelen. Dit dei fje heeft verklaard dat er plotseling onbekende jongen van ongeveer 15 oud dreigend»op hen afkwam. Die un zonder enige aanleiding op de jon- uit Den Bosch in te slaan. De andere [en vluchtte vervolgens naar zijn opa, wie het tweetal logeerde. Toen ze bij leelplek terugkeerden, vonden ze het uitoffer zwaargewond onder een 6 m. De jongen overleed een uur later zijn verwondingen. Kinderen dood, ouders gewond na ongeluk in Frankrijk BERGEN/LONGWY De 12-jarige Frans Mulder en zijn 14-jarige zus Monique uit Bergen zijn zaterdag door een verkeersongeval bij Longwy in Noordoost-Frankrijk om het leven gekomen. Hun ou ders zijn in kritieke toestand opgenomen in een zieken huis. De vader bestuurde de auto van het gezin, die in botsing kwam met een ande re auto. Hierna reed de Ne derlandse auto de berm in en botste tegen een boom. Campinghouder filmt vrouwen onder douche DOMBURG De politie heeft dit weekeinde een ein de gemaakt aan ongewenste filmopnamen door een 40-ja- rige campingeigenaar in Domburg. De man had een video-camera in de doucher uimte voor vrouwen geïn stalleerd en draaide de films voor eigen genot af. Eén van de vrouwelijke gasten ont dekte de camera echter en lichtte de politie in. De poli tie heeft de camera en bijbe horende afspeelapparatuur in beslag genomen en een pro ces-verbaal uitgeschreven. Volkssterrenwacht vreest sluiting HOEVEN De door minister D'Ancona van WVC aangekon digde bezuinigingen zullen de sluiting van de bekende volks sterrenwacht in het Brabantse Hoeven tot gevolg hebben, zo vreest directeur Th. Vermeesch van sterrenwacht Simon Stevin. Hij is bereid actie te voeren tegen WVC. De minister wil de stich ting De Koepel niet langer finan cieel steunen. De Koepel is de overkoepelende organisatie van alle instellingen die zich in ons land met de sterrenkunde en ruimtevaart bezighouden. De sterrenwacht in Hoeven wordt jaarlijks door 30.000 mensen be zocht. Slachtoffers draaikolk gevonden NIJMEGEN De twee jon gens die vrijdagmiddag in een draaikolk in de Waal verdron ken zijn, zijn het afgelopen weekeinde door een visser en een binnenschipper gevonden. De 14-jarige jongen uit Opheus- den werd bij Ochten in de ri vier aangetroffen. Zijn 20-jari- ge zwager uit Dodewaard werd ter hoogte van Druten gevon den. De jongens waren tegen alle waarschuwingen in aan het zwemmen in de Waal toen plotseling de moeder van de veertienjarige jongen hen in een draaikolk zag verdwijnen. NS wist niets van verhoging boetes UTRECHT Het is niet de te ver wachten agressie tegen de conduc teurs geweest waarom de Nederland se Spoorwegen hebben nagelaten de boetes voor zwartrijden te verhogen. De NS wist gewoon van niets. Dat is de verklaring van de NS voor hand having van de 25 gulden boete voor zwartrijders. De algemene maatregel van bestuur waarin minister Maij- Weggen (verkeer) had bepaald dat passagiers van het openbaar vervoer zonder geldig plaatsbewijs vanaf 1 augustus 100 gulden in plaats van 25 gulden boete moeten gaan betalen, heeft de Spoorwegen nooit bereikt, aldus een woordvoerster. Van over leg over de maatregel zou ook al geen sprake zijn geweest. Vakantie van verdachte Roemenen gered BUSSUM De politie en het Roemenie Co mité Bussum hebben met geld en spullen een drachtig de vakantie gered van drie Roemeen se mannen en een vrouw. Zij verblijven deze week op camping de Franse Kamp in Bussum. Een surveillancewagen van de politie trof het viertal zaterdagavond aan, terwijl het bezig was in de struiken een slaapplaats klaar te ma ken. Omdat dat er verdacht uitzag, namen de agenten een kijkje. Het bleek om vier Roeme nen te gaan, die donderdagochtend vanuit Bu- karest per trein op weg waren gegaan voor een korte vakantie in Nederland. Onderweg raakten zij hun kampeerspullen kwijt en ze hadden onvoldoende geld bij zich om nieuwe spullen aan te schaffen. Een eerste overnach ting in een Amsterdams hotel bleek een te grote aanslag op hun budget, dus gingen zij op zoek naar goedkopere mogelijkheden. amer vindt aogere ieprijs ;nzinnig VljZ rot jzei(Van laai ze parlementaire redactie) N HAAG De Tweede ner vindt het onzin dat de maatschappijen de brand- prijzen verhogen in ver koeld met de spanning tussen /an c en Kuwayt. Het CDA-ka- rlid Vreugdenhil wil, ge- d door zijn collega's van i en VVD, dat minister Iriessen (economische za- nagaat op welke manier ijsstijging kan worden be id. iriessens departement ech- ziet voorlopig geen reden lin te grijpen. De oliemaat- ■pijen gaan volgens het iterie niet buiten hun kje. Andriessen heeft op rad van de Prijzenwet theo- sch wel de mogelijkheid een werhoging te beletten, c ir dat k£n alleen als de prij- 'va buitensporig hoog worden, oliemaatschappijen verwe- zich met het argument dat daiie internationale ontwikke- e ii |en moeten volgen. Kamer vindt dat de Neder- gi dse burgers niet de dupe hei gen worden van de oorlog A'ai en Irak en Kuwayt. „Er is Mi n enkele reden voor een 'ende verhoging van de en benzineprijs", aldus D-woordvoerder Voorhoe- De olieproduktie van Irak Koeweit bedraagt maar 4 tot hi procent van de wereldpro- zi itie. Dat is een klein deel, d gemakkelijk van andere m den kan worden betrok- na|n". \-zegsman Stemerdink dat de oliemaatschappijen imteloos misbruik maken ilaAi de situatie. „Zij kunnen neemaanden teren op voorra- icht i die ze goedkoop hebben in- ool ocht". Volgens Vreugdenhil er heus wel een maatregel vinden of te bedenken zijn een prijsverhoging te voor- gjfnen. „Daar moet Andriessen vaar eens naar opzoek gaan", Vreugdenhil. bel Nederlandse regering had nlijk een volledig handels- largo tegen Irak en Kuwayt ,bëj|vild. Toch is Den Haag te lden met de uitkomst van EG-beraad afgelopen zater- in Rome, zo heeft een ele wdvoerder van het ministè re van buitenlandse zaken ee klaard. Twaalf besloten tot een en wapenembargo en be- hejezing van de Iraakse en Ku- jel(ytse tegoeden. Handel met »ve k, bijvoorbeel in civiele- of doi dbouwprodukten, is nog wel ,el, gestaan. VVD-kamerlid ^en irhoeve liet gisteren weten deze sancties hem niet ver oegd gaan. „Er zou een tota- handelsboycot moeten ko- nto n, met uitzondering van me- ïn", aldus Voorhoeve, in de allerstrengste maat- q jj elen kunnen Husayn tot de cer e roepen. Doen we dat niet, komt de wereldvrede op e termijn in gevaar". Voor- ze hoopt er op dat de VN- igheidsraad wel zal beslui- tot een totaal embargo, he enkele dagen van intern be- z! d heeft de regering van Ja- je gisteren harde sancties af- ondigd tegen Irak, waaron- een boycot op de import olie. Als gevolg hiervan de koersen op de beurs in iyo vanmorgen flink ge lid. olieboycot tegen Irak en vayt heeft op korte termijn welijks gevolgen voor de terdamse haven, zo zei wet- ider van havenzaken R. it gisteren voor de NCRV- Alleen als de boycot gdurig is en er een economi- optreedt, kan Rot- lam het moeilijk krijgen. die op dit moment per ip onderweg is vanuit Ku- ft of Irak naar Europa, xit niet getroffen door de •boycot. evi •ld lr: DEN HAAG Het voor stel van het PvdA-kamer- lid Stemerdink om de dienstplicht te verkorten tot vier maanden heeft nauwelijks positieve reac ties opgeleverd. Het CDA, de coalitiegenoot van de PvdA, staat niet afwij zend tegenover een kortere dienstplicht, maar vindt vier maanden vooralsnog te voor barig. De VVD is bang dat de (oefen-)kracht van het leger drastisch zal verminderen. De bonden voor dienstplichtigen AVNM en VVDM staan niet te juichen over Stemerdinks plan. Ook de ACOM, de CNV- bond voor beroepsmilitairen, ziet weinig heil in het idee. De ACOM ziet liever dat de dienstplicht wordt afgeschaft. Minister Ter Beek, Stemer dinks partijgenoot, zal in het najaar in de defensienota aan kondigen dat de dienstplicht van veertien naar twaalf maanden zal gaan. Stemerdink vindt echter dat voor dienst plichtigen „een korte training van vier maanden meer dan genoeg is". CDA-woordvoerder Frinking meent dat Stemerdink te hard van stapel loopt. „Laten we eerst eens afwachten hoe de onderhandelingen in Wenen aflopen over wapen- en troe penvermindering in oost en west", aldus Frinking. Net als Frinking stelt het VVD-ka merlid Heemskerck Pillis-Du- vekot dat een korte training niet genoeg is. „Het gevaar be staat dat dienstplichtigen te weinig geoefend zijn", aldus de liberale woordvoerster. Onhaalbaar De AVNM en de VVDM jui chen een verkorting van de diensttijd toe. Een periode van vier maanden vinden zij ech ter onhaalbaar. Zij vrezen dat er dan veel minder dienst plichtigen zullen worden opge roepen. Daardoor zou er een ongelijkheid kunnen ontstaan die discriminerend is voor jon geren die 'wèl in dienst moeten. Inde spiegel kijken Toeristen bekijken de indrukwekkende spiegel van de VOC-repli- ca Amsterdam, die ligt afgemeerd langs de Oostelijke Handels kade in Amsterdam. Donderdag zal het schip de binnenlopende Sail '90 vloot aanvoeren. foto: anp JONGEREN VERDEDIGEN PRIVESTRAND HOORN De gemeentepolitie van Hoorn heeft afge lopen weekeinde met steun van de rijkspolitie enkele keren hevig slag moeten leveren met een groep van dertig tot veertig jongeren die het wereldkampioen schap zeilen voor vrouwen dreigden te verstoren. De ongeregeldheden begonnen vrijdag, toen een aantal aange schoten jeugdigen de lokatie van de openingsceremonie bezet ten. Na twee uur onderhandelen met politie en wedstrijdorgani satie vertrokken ze. In de loop van de avond probeerde een aan tal van hen de Rijnaak te bestormen waarop de 113 wedstrijd zeilsters verblijven. Er ontstond een hevige vechtpartij met de politie, waarbij rake klappen vielen. Eén politieman raakte licht gewond. Die avond werd ook een winkel beroofd. Privéstrand Zaterdagmiddag dreigde de groep de finish van de eerste oefen wedstrijd onmogelijk te maken. In totaal werden afgelopen weekeinde zes aanhoudingen verricht. De jongeren beschouwen het (openbare) wedstrijdterrein als hun privéstrand en hebben aangekondigd de wereldkampioenschappen te blijven hinderen. IAIBAAI Rugzakjes Liefhebbers bekijken een lange rij Fiatjes 500. In Rotterdam was gisteren een bijeenkomst van eigenaren van dit Italiaanse autootje, door sommigen ook wel 'rugzakje' genoemd. In totaal werden ongeveer 75 Fiatjes aan het publiek getoond. FOTO: anp DEVENTER BOEKENMARKT TREKT 60.000 BIBLIOFIELEN EN TOERISTEN DEVENTER De Boe kenmarkt in Deventer, nu al de grootste van Neder land, heeft gisteren 60.000 mensen uit het hele land getrokken. Van „per ver gissing hier beland" tot „al jaren op zoek naar dat ene boek", de bezoekers waren zeer divers van pluimage. Bijna 170 han delaren sleten in ruim 300 kramen hun boeken. On der de kopers: de echte bibliofielen, maar ook vele toeristen, gewoon een dagje uit. Zo is daar bijna-vader Rob van Tiel, ingenieur. Aandachtig bladert hij in een grote bak strips. „Ik spaar ze al jaren", vertelt hij als hij voorzichtig in zijn speurtocht wordt gestoord. „Thuis staan inmiddels twee planken vol, dus eigenlijk vind ik het nu wel welletjes. Een mens moet een keer van op houden weten, nietwaar? Bo vendien, echt veel nieuws zie is nog wel aardig, maar ja, daar heb ik er al zoveel van. De echte interessante collec torsitems zijn er wel, maar die zijn me toch te duur. Jk heb ze daarginds zien liggen voor 35 gulden. Jammer, over het al gemeen staat dit soort dozen toch vol met strips die alleen maar oud en niet waardevol zijn". Ook voor de strips komen ya- der en zoon Kramer uit Warnsveld. „In de krant heb ben we gezien dat deze markt gehouden zou worden. Nu lo pen we niet alle boekenmark ten af, maar deze was toch wel zo dicht in de buurt dat we er even voor overkomen", vertelt vader. Zoonlief is voorname lijk geïnteresseerd in Suskes- Wislres, vader is op zoek naar oude tijdschriften. Hij wijst op een volle tas: „Ik heb al wat gevonden, hoor!" Een heel ander geluid komt van een Mijdrechtse dame. Iet wat beschaamd verklapt ze dat ze hier met haar man geheel per ongeluk beland is. „We hadden een hele poos geleden al in de krant gezien dat hier vandaag iets te doen zou zijn. Die advertentie hebben we uitgeknipt en zijn we vervol gens kwijtgeraakt. We gaan nogal eens naar rommelmark ten. Mijn .man spaart ansicht kaarten. Op de echte rommel markten zie je die heel veel. 'k Denk toch dat we hier van daag een beetje verkeerd zit ten ja", zegt ze lacherig. „Maar gezellig is het natuurlijk wel". Bibliothecaris Jos Jansen uit Zoetermeer daarentegen struint alle boekenmarkten in Nederland af en is dan ook al lerminst per ongeluk in De venter beland. „Het aanbod is wel erg groot, maar niet echt spectaculair. Onlangs was ik in Den Haag op een soortgelijke markt en duidelijk is wel dat het aanbod elkaar grotendeels overlapt. Het is nog net niet zo erg dat je hier dezelfde stand houders tegenkomt, maar veel scheelt het niet". Jansen zoekt naar literaire werken en boe ken over geschiedenis. Van daag heeft hij twee werkjes gevonden van een autoriteit op geschiedenis-gebied voor vijftien piek. „En een eerste druk van een werk van Jan Romein!", doet hij enthousiast. „Zéldzaam. Die kon ik echt niet laten liggen". Mevrouw H. Kooijman uit Gouda vertelt gedistingeerd dat de echte bibliofiele uitga ven die haar voornamelijk in teresseren, niet te vinden zijn. „Daarvoor moet je toch de handel in. Op markten als deze is het aanbod toch veelal vrij algemeen. Maar het blijft leuk om even te komen kij ken. Meestal proberen mijn man en ik het te combineren met een bezoek aan een aardi ge stad". Ze kijkt over de IJ- sel. „En de entourage hier be valt me wel". Maar ook voor de dingen die niet direct met boeken te ma ken hebben, is grote belang stelling. Een dichte drom men sen staat om een band ge schaard die dixjeland-achtige muziek voortbrengt. Het pu bliek vermaakt zich. Stijgende lijn „Na twee jaar zijn we er in ge slaagd om van de Deventer Boekenmarkt een begrip te maken in Nederland. Dat be schouw ik als een prestatie". Organisatoren H. te Riele en J. Bouwmeester zijn zichtbaar te vreden over de tweede Deven ter Boekenmarkt. Vorig jaar, toen de grootste markt van Nederland voor het eerst werd gehouden, kwamen er zo'n 40.000 mensen. Voor Te Riele en Bouwmees ter is die stijgende lijn aanlei ding om met enige ambitie uit te kijken naar de derde afleve ring, in 1991. „Je zou er aan kunnen denken om de Boe kenmarkt in te bedden in een meerdaags evenement, zonder daarbij overigens te tornen aan de ijzersterke formule. De markt moet centraal blijven Ook anderszins is uitbreiding denkbaar. „Wellicht is het mo gelijk volgend jaar boeken van particulieren te laten taxeren in de Athenaeumbibliotheek of de Lebuïnuskerk te gebrui ken als presentatiepunt voor Deventer drukkers en uitge verijen. Bovendien moeten we ons gaan afvragen hoever we de markt nog kunnen laten uitdijen. Dit jaar stonden er al veertig handelaren op de wachtlijst. Het zou geen enkele moeite kosten om door te gaan tot 250 handelaren oftewel zo'n 500 kramen". Het ambitieus enthousiasme van Te Riele en Bouwmeester werd gisteren bevestigd door zowel publiek als handelaren. Naar schatting een half mil joen gulden aan boeken werd omgezet en voor de meeste handelaren betekende dat be paald een goede dag. door WILLEM RITSTIER "r AMSTERDAM Tijdens de hitte van de afgelopen dagen heeft de luchtha ven Schiphol de langste startbanen (de Buitenvel- dertbaan en de Aalsmeer- baan) ingezet voor het op stijgen van de vliegtuigen. De machines kregen zo iets meer aanloopruimte om op te stijgen, in de door de hitte ijler geworden lucht. Volgens een woordvoerster van de luchtha ven heeft Schiphol verder nauwelijks last gehad van de hittegolf van de afgelopen da gen. Schiphol heeft het afgelopen weekeinde weer veel vakan tiegangers verwerkt, maar heeft de drukte goed kunnen opvangen. Van de 94 charters die zaterdag en gisteren op Schiphol werden verwerkt, hadden elf meer dan één uur vertraging en twee meer dan negen uur. Een speciaal team van twintig man, het zogehe ten voorijwegen-team, is tij dens deze vakantie in de weer om passagiers, wegbrengers en afhalers op de juiste parkeer plaats te krijgen. Dit is nodig omdat de luchthaven fors wordt uitgebreid en daardoor moeilijker bereikbaar is ge worden met de auto. De lucht haven verwacht binnenkort minder oponthoud bij de be taalautomaten van de parkeer plaatsen PI en P9, door de plaatsing van meer appara tuur. Verleden Fiesta Tours oorzaak problemen LANDGRAAF Slecht be heer van het voormalige Fiesta Tours Holland en on juist gedrag van Spaanse ho telhouders zijn er de oorzaak van dat het nieuwe bedrijf Fiesta Tours in het Limburg se Landgraaf en daarmee honderden vakantiegangers in de problemen zijn geraakt. De curator van het inmiddels failliete Weschok bv, E. Rut ten, deelde gisteren mee, dat Weschok eertijds handelde on der de naam Fiesta Tours Hol land. Uit de balans en nog lo pende onderzoeken blijken in het verleden grote geldbedra gen naar Spanje te zijn overge maakt, maar niet op de juiste plaats terecht gekomen. De eigenaar van het nieuwe bedrijf Forster Holidays, dat handelde onder de naam Fies ta Tours, bleef zaken doen met Spanje. Dat ging maanden lang goed, maar de houding van een aantal hoteliers aan de Costa Brava bleek voor de nieuwe onderneming uiteinde lijk toch een groot struikel- Hoewel de onderneming in haar nieuwe jasje geen verant woordelijkheid had voor de oude schulden van Fiesta Tours Holland, heeft zij zich wel bereid getoond Spaanse schuldeisers een tegemoetko ming te verstrekken, aldus de curator. Maar de Spaanse hoteliers be schouwde betalingen voor ge boekte vakanties door Fiesta Tours als afbetaling van oude schulden. Daarnaast werden Nederlandse toeristen in Span je overgeboekt naar goedkope re hotels ten behoeve van De- ter betalende Italiaanse toeris ten. Het nieuwe bedrijf probeerde al met al correct te handelen, zo vindt Rutten. Het gaf een bankgarantie af voor het ga rantiefonds en heeft verder nog geprobeerd om gasten on der te brengen bij andere tou- raperators. „Maar dat is niet gelukt". Rutten hoopt dat het bedrijf de schade, opgelopen door de 'Spaanse affaire' weer te boven kan komen. Fiesta Tours heeft 15 medewerkers in dienst. Bejaarden Yenlo buiten gevaar VENLO De zeven beiaar den uit het Venlose verpleeg huis Maria Auxiliatrix wier toestand lange tijd kritiek was na een opgelopen voedselver giftiging, zijn buiten levensge vaar, zo heeft de directie van het verpleeghuis vanmorgen bekendgemaakt. In het begin van de besmetting met de sal monella-bacterie via een toetje overleden zeven bejaarden. (ADVERTENTIE) KLEURKOPIEËN f1- v.a. J ia (ex. btw) THE PRINTER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3