Basisbeurs omhoog Irak bedreigt buitenlanders 2 3 4 5 6 Geld verdienen OV-CAMPAGNE VOOR STUDENTEN VAN START Na regen komt zonneschijn VANDAAG SPERZIEBONEN EN ZIGEUNERSCHNITZEL Vliegers op strand Noord wijk hinderen verkeer Schiphol Haagse woning vol gevaarlijke slangen 74 Dagen Gratis CeicUc 0ouwnt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. W Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J.Onvlee. Maandag 6 augustus 1990 81ste jaargang no. 24794 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET UVEER I Wolkenvelden en vooral in I het noorden een enkele bui. I Minimumtemperatuur om- I streeks 10 graden en een mid- I dagtemperatuur van ongeveer I 19 graden. Meest matige I noordwestenwind. Vanaf I woensdag tot en met zaterdag: I perioden met zon en overwe- I gend droog. Middagtempera- I tuur oplopend tot ongeveer 25 I graden. Stakingen op boorplatforms LONDEN Tussen de zeven- en achtduizend werknemers van olie boorplatforms in het Britse deel van de Noordzee zijn gisteren voor onbe- talde tijd in staking gegaan. De sta- ng is een protest tegen het ontslag van ongeveer duizend contractarbei ders die vorige week aan een wilde actie hebben meegedaan om betere veiligheidsgaranties voor hun werk te krijgen. De stakingen treffen vol gens de organisatoren ongeveer hon derd installaties, maar dit aantal wordt door de oliemaatschappijen overtrokken genoemd. De vrees De- staat dat de staking zal leiden tot een extra stijging van de olieprijs. Nederlanders in Liberia zijn niet in gevaar MONROVIA De drie Nederlanders die zich in het Westafrikaanse Liberia bevinden maken het naar omstan digheden behoorlijk. De drie, die deel uitmaken van een team van Artzen zonder Grenzen, verblijven dag en nacht in een ziekenhuis waar zij slachtoffers van de burgeroorlog behandelen. De neutraliteit van het ziekenhuis wordt door de rivaliserende strijders redelijk gerespecteerd, aldus een woordvoerster van de organisatie in Nederland. Maar ook al zijn de artsen redelijk veilig, de organisatie hoopt dat het team een van de komende dagen kan vertrekken met de Amerikanen die op het ogenblik door VS-mariniers wor den geëvacueerd. „Deze mensen zijn hard aan aflossing toe", aldus de woordvoerster. De Amerikanen besloten tot evacuatie uit Liberia nadat rebellenleider Prince Johnson had gezegd dat hij alle buitenlanders gevangen zou nemen in de hoop een interventie uit te lokken. Later vandaag beslist een aantal Westafrikaanse landen over een echt mi litair ingrijpen in Liberia. Miljoenenschade Gouda's Glorie LOPIK Een felle uit- slaande brand op het fa brieksterrein van Gou da's Glorie in Lopik heeft zaterdagavond voor enkele miljoenen guldens schade aange richt. De brand brak uit in de circa duizend vierkante meter meten de produktiehal voor sauzen en pindaproduk- ten. De oorzaak van de brand staat nog niet vast, maar waarschijn lijk is er door het war me weer broei ontstaan in de opslagruimte voor AMSTERDAM De basisbeurs voor studen ten wordt per 1 januari 1991 verhoogd. Studen ten die bij hun ouders wonen krijgen bijna twaalf gulden per maand meer dan zij nu ontvangen; uitwonende studenten gaan er bijna 29 gulden per maand op vooruit. De Informatiseringsbank van het ministerie van on derwijs maakte dit vanmor gen in Amsterdam bekend bij de start van de voorlich tingscampagne 'De OV-Stu- dentenjaarkaart laat je niet lopen". De verhoging is een gevolg van de verhoging van het normbedrag voor levensonderhoud in de bij standsuitkering voor alleen staande 18-jarigen, waaraan de hoogte van de basisbeurs gekoppeld is. De verhoging betekent dat de studenten niet ook daad werkelijk meer beurs zullen krijgen. Op 1 januari wor den zij voor de invoering van de OV-studentenkaart immers gekort. Hiermee re kening houdend worden de nieuwe basisbeurzen: 242,92 gulden voor studenten die bij hun ouders wonen en 586,58 gulden voor studen ten die uitwonend zijn. Afhankelijk van het inko men van hun ouders kun nen studenten bovenop hun basisbeurs aanvullende fi nanciering (een lening of een lening en een aanvul lende beurs) aanvragen. De bedragen die daar nu voor staan, veranderen niet. Personnel naar Albanië DEN HAAG Als eerste pop groep ter wereld zal de deels Haagse formatie Personnel twee concerten geven in Alba nië. Op 29 november geeft de groep in de havenstad Durrës een concert ter gelegenheid van de Albanese bevrijdings- Twee dagen later zal de viermansformatie de bevrij dingsfeesten in de provincie plaats Berat opluisteren. Personnel benaderde zo'n zes maanden geleden de Albanese ambassade in West-Duitsland met het verzoek enkele con certen de mogen verzorgen. De musici meenden dat door de internationale ontspanning tussen Oost en West de intro ductie van popmuziek in Alba nië niet lang meer op zich zou laten wachten. Een reactie bleef echter uit, tot een paar dagen geleden Koci Vokopola, secretaris van het Demo cratisch Front, de groep een uitnodiging verstuurde. Zan- ;er, gitarist Philip Kroonen- >erg: „Personnel vindt het een enorme eer om als eerste pop groep ter wereld de rock roll-vlag in Albanië te mogen neerzetten". Regenwolken trokken vanmorgen ook over Delft. En deze automobilist op Het Fortuin, de brug over de Vliet bij Rijswijk, kon eindelijk zijn ruitewissers aanzetten. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG Na dagen van grote warmte zijn er vanmor gen vooral in Friesland zeer zware regenbuien gevallen. Tussen Heerenveen en Ooster- wolde viel plaatselijk 14 mm. De Brandaris op Terschelling meldde zware windstoten, kracht 9 tot 12. Ook in Zuid-Holland viel van morgen enige regen, iets waar op de natuur en een aantal mensen lange tijd hadden ge wacht. Deze provincie had gis terochtend al smogfase 2 inge trokken. De temperatuurda ling na een hittegolf met enke le tropische dagen, wordt woensdag weer gevolgd door een lichte stijging. Tot zater dag zal de middagtemperatuur oplopen tot 25 graden. Afgelo pen zaterdag was de heetste dag van de hittegolf. Op Vlieg kamp Valkenburg werd het 34,6 graden; Wassenaar no teerde 34 graden, terwijl De Bilt met 35,3 zijn hoogste au- gustustemperatuur van deze eeuw haalde. In Linne werd - door amateur-weerman Pe ters - de hoogste temperatuur gemeten: 37 graden. In Italië zijn tientallen huizen in de De hitterecords in de Europese landen hadden ook vreemde gevolgen. Voor de Engelse zuidkust werd een reuzen- schildpad gesignaleerd die tij dens zijn transatlantische tocht door de aangename watertem peraturen was verleid honder den kilometers noordelijker dan gebruikelijk te reizen. Een omgevallen Britse vrachtwa gen met eieren liet op het wegdek een gigantisch spiege lei achter. Kuwayts protest tegen de Iraakse invasie. FOTO: BAGHDAD Westerse regeringen zijn zeer be zorgd over het lot van hun onderdanen in Ku- wayt, nu de door Irak ge ïnstalleerde regering heeft gedreigd met moge lijke vergeldingsacties te gen landen die de econo mische sancties tegen Irak en Kuwait steunen. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken van Kuwayt, Walid Saud Mohammed Ab- dallah, zei dat deze landen „er aan moeten denken dat ze be langen en onderdanen in Ku wayt hebben". Vooral in de VS, Groot-Brittannië en Japan maakt men zich zorgen. In Kuwayt wonen duizenden Amerikanen, Japanners en Britten. Enige tientallen Brit ten en Amerikanen zouden door Iraakse militairen zijn aangehouden en weggevoerd naar Irak. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zijn de Nederlanders in Kuwayt vooralsnog onge deerd. De Nederlandse ge meenschap telt zo'n 130 leden, van wie iets meer dan de helft buiten Kuwayt op vakantie is. De Nederlanders zijn vrijwel uitsluitend uitgezonden door het bedrijfsleven, ambassade personeel en hun gezinsleden. Tussen de EG-landen wordt voortdurend overlegd over de situatie van hun onderdanen in Kuwayt. Op het moment van de Iraakse invasie waren er in totaal meer dan een mil joen buitenlanders werkzaam in het Golfstaatje. Onder hen zijn naast duizenden wester lingen veel arbeiders uit lan den als Srilanka, Egypte, Jor danië, India, Pakistan, Bangla desh, de Filipijnen, Thailand en Zuid-Korea. NICOSIA Eenheden van het leger van Saudi- Arabië zijn vanmorgen opgetrokken naar de Sau- disch-Kuwaytse grens. Ze hebben zich vooral samen getrokken rond de belangrijke noordelijke havenstad Khafji, zo hebben functionarissen in het Golfgebied bekendge maakt. Iraakse troepen staan sinds de inval in Kuwayt aan de grens met Saudi-Arabië. Afgelopen weekeinde zijn de Irakezen tevens de neutrale zone tussen Kuwayt en Saudi- Arabië binnengetrokken. Ku wayt en Saudi-Arabië oefenen gezamenlijk het beheer uit over dat gebied dat rijk is aan olie. Westerse diplomaten in het Golfgebied zijn van me ning dat de VS zullen ingrij pen als Irak besluit tot een aanval op Saudi-Arabië. Van nacht heeft president Bush zijn minister van defensie, Cheney, naar Saudi-Arabië ge stuurd voor overleg. Volgens The Washington Post heeft Bush ook opdracht gegeven voor geheime acties, die het regime van de Iraakse presi dent Saddam Husayn zouden moeten destabiliseren en hem uiteindelijk ten val brengen. Later vandaag zal de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties opnieuw vergaderen over sancties tegen Kuwayt en Irak. Pagina 4: „Terugtrekking is propagandastunt" Met beelden als deze heeft Irak de indruk willen geven dat het begonnen is met de terugtrekking van zijn troepen uit Kuwayt. 12 PAGINA'S Zuidafrikaanse theologen discussiëren over „rooie gevaar" Weinig bijval voor PvdA-plan dienstplicht vier maanden SPD blokkeert vervroegde verkiezingen Bloemencorso sterft in verbrokkelde schoonheid Duizenden bij reddingen uit zee GEESTELIJK LEVEN/OPINIE....2 BINNENLAND3 BUITENLAND4 LEIDEN5 OMGEVING6 KUNST/RTV7 RADIO- EN T.V.-PROGR8 WEER/PUZZEL/MENU8 SPORT9 t/m 12 Dollarkoers op naoorlogs dieptepunt AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen ge daald tot het laagste ni veau sinds de Tweede We reldoorlog. Op de wissel markt in Amsterdam lag de koers om 10.00 uur op 1,7760, bijna twee cent minder dan de slotkoers van 1,7935 van afgelopen vrijdag. De dollarkoers staat al geruime tijd onder druk als gevolg van be zorgdheid over de Ameri kaanse economie. Na de Iraakse aanval op Kuwayt van afgelopen donderdag veerde de munteenheid slechts even op. Na de koersdaling van 3 procent op de effectenbeurs van Tokyo vanochtend, raak ten de aandelenkoersen op de beurs in Hongkong in een vrije val. De Hang Seng-index kelderde als gevolg van paniekverko pen met bijna acht pro cent. Ook de beurzen in Europa waren vanmorgen flink lager. In Londen stond de Financial Times- index van 100 aandelen een uur na de opening op een verlies van 34,5 pun ten oftewel 1,5 procent. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sperziebonen, CQ 500jgram 0*7 Zigeunerschnitzel, 100 gram 1.75 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. NOORDWIJK Hét vliegverkeer heeft zaterdag hinder onder vonden van vliegers die op het strand bij Noordwijk waren op gelaten. De Rijksluchtvaartdienst meldde dat tenminste rond twee uur bij de Noordwijkse politie. De strandpolitie die op on derzoek uitging kon echter geen vliegers ontdekken. Maar vol gens de politie is het ook goed mogelijk geweest dat de vliegers vanaf de grond niet zichtbaar waren. Wel bleek een vlieger- amateur bezig te zijn geweest, maar die had zich met zijn mate riaal aan de voorschriften gehouden. Die houden onder andere in dat de lijn niet langer mag zijn dan 100 meter. Een personeelslid van de Dierenambulance Den Haag toont een van de aangetroffen dieren: een Py,h0n' FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG In een woning aan het Alberdingk Thijm- plein in Den Haag is de politie gisterochtend bij toeval gestuit op een levensgevaarlijke 'die rentuin'. Aangetroffen werden twee giftige, Egyptische co bra's, een ratelslang, elf py thons, een vogelspin, gevaarlij ke schildpadden, enkele ad ders - waaronder een inheem se, beschermde Berus-adder - twee fretten, een nijlvaraan (vleesetende hagedis), een boomkikker, twee bergpape- gaaien, twee zwaar verwaar loosde honden en drie magere katten. Het hele beestenspul is door de Dierenambulance naar een dierenhospitaal in Wasse naar gebracht. Bij het wegha len van de gevaarlijke slangen was er speciale hulp van een slangendeskundige uit Delft. Tegen de eigenaars, twee man nen (18 en 21 jaar) en een vrouw (21), is proces-verbaal opgemaakt. Vermoedelijk wor den de beesten ondergebracht in dierentuinen of slangenex- po's. Pagina 5: „Levensgevaarlij ke dieren in gammele kooi tjes" ANC bereid strijd op te schorten JOHANNESBURG In Zuid-Afrika wordt algemeen verwacht dat het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) de gewapende strijd zal opschor ten. Een akkoord hierover zou vandaag wellicht al worden bereikt tijdens een nieuwe on derhandelingsronde tussen het ANC en de regering De Klerk. Op deze wijze zou de weg wor den vrijgemaakt voor onder handelingen over een grond wet, die formeel een einde moet maken aan het blanke minderheidsbewind. De Zuid afrikaanse krant Sunday Star berichtte gisteren dat het ANC misschien zelfs het einde van de al dertig jaar durende ge wapende strijd zou afkondi gen, als al haar eisen worden ingewilligd. De regering van haar kant zou toezeggingen willen doen over het vrijlaten van 1300 politie ke gevangenen en de terug keer van 22.000 politieke ban nelingen naar Zuid-Afrika. Het ANC heeft verklaard niet deel te nemen aan onderhan delingen. als deze zaken niet zijn opgelost. Verwacht wordt ook dat de regering tegemoet zal komen aan de eis van het ANC om de veiligheidswetten te herzien. ANC-leider Mandela en presi dent De Klerk staan in de tweede ronde van de „ge sprekken over gesprekken" van vandaag beide aan het hoofd van een vijf man sterke delegatie. De eerste ronde van onderhandelingen was in mei. Met een abonnement op de Leidse Courant valt geld te verdienen! Wie elke dag de krant los koopt, moet dat natuurlijk zelf weten, maar het kost hem of haar meer dan nodig is. Reken zelf maar uit. Een jaar telt 365 dagen. Daar gaan 52 zondagen en vier feestdagen af. Dat is 309 dagen, waarvan 52 zaterdagen. De losse-nummerskoper is dan aan 257 kranten van 1,25 gulden per stuk, plus 52 za terdagnummers van 1,75 gulden per stuk niet min der dan 412,25 gulden kwijt. In aanmerking geno men, dat een abonnement slechts 293,45 per jaar kost, valt er voor de vaste abonnee dus 118,80 gul den per jaar te verdienen. En daar zijn dan die eerste veertien dagen gratis lezen nog niet eens bij gerekend. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. I Noteer mij direct als abonnee. I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I Straat: I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd ii Ê42idóC0OUACWlt ■H'iimiiifo

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1