erzendhuizen likken hun wonden GELD GOED Ni Ramp na ramp bij Vredestein CeidóeSoiwcMtt Foster Holidays laat Reizigers in kou staan pM2 MZETDALING NA TERUGTOCHT UIT PRIJZENFESTIVALS RAAAAAAAZENDSNELLE 386SX P.C. VOOR EEN BESCHEIDEN 286 PRIJS! 7 Beurs van Amsterdam ECONOMIE ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 ROTTERDAM Ongeveer 750 mensen die paandag of volgende week vrijdag per bus aaar hun Zuideuropese vakantiebestem ming zouden vertrekken, moeten een ande- [e reisorganisator zoeken. Foster Holidays, lok handelend onder de naam Fiësta Tours, leeft de Stichting Garantiefonds Reisgelden BGR) te kennen gegeven door financieel jnvermogen niet meer in staat te zijn de ge boekte reizen uit te voeren. Voor de ruim lierhonderd reizigers die gisteren zouden lertrekken, heeft de SGR vervangend ver roer geregeld. Ook verzorgt de stichting de erugreis van vakantiegangers die op dit foment al op hun bestemming zijn. Foster Holidays verkocht vooral last-minute-rei- Werkloosheid VS flink toegenomen WASHINGTON Het percentage werklozen onder de Amerikaanse beroepsbevolking is in juli gestegen van 5,2 tot 5,5. Het aantal arbeidsplaatsen, exclusief de landbouw, verminderde met 219.000. Daar staat tegenover dat de groei van de werkgelegenheid in juni is herzien van 40.000 tot 155.000 banen. De werkloosheidscijfers over juli zijn aanzienlijk slechter dan verwacht en vormen een nieuw teken dat de Ameri kaanse economie nauwelijks meer groeit en mogelijk zelfs in een recessie zal raken. De meeste economen nadden voor juli een groei van het aantal banen verwacht met 100.000 150.000 en een werkloosheidspercentage van 5,3. Bij die prognose werden de voor een volkstelling inge huurde mensen niet meegerekend. Het ontslag van 162.000 van deze tijdelijke arbeidskrachten heeft de cij fers sterk beïnvloed. Maar zelfs afgezien daarvan was er een daling van het aantal banen met 57.000, aanzienlijk meer dan de verwachte 7000. Het is lang geleden dat het aantal banen in de VS verminderde en het werkloos heidspercentage van 5,5 is het hoogste in twee jaar. Onder druk Beurshandelaren maken moei lijke tijden door. Op alle beur zen ter wereld staan de koer sen zwaar onder druk door de stijgende olieprijzen. De mees te handelaren vluchtten in dol lars en goud. In New York was de paniek nog groter, omdat de werkloosheidscijfers in de VS onverwacht hoog uitvielen. foto: ap Ï)EN HAAG Postorder bedrijven lijken bezig de biiljoenendip in hun om- let van vorig jaar goed te maken. Het begrip postor der raakt weliswaar ach- ierhaald door de opmars fran de telecommunicatie, pnaar de formule probeert met de tijd mee te gaan. poor verbetering van de Service, aansluiting bij de rend naar teleshopping pn uitbreiding van de dienstverlening handha ven de grootste zich. Maar de kleinere Ter Meulen Post en Keurkoop zijn door moeder Vendex in de etalage gezet. )eze weken worden de nieu- ve catalogi van de postorder- >edrijven verspreid. Die van IVehkamp is monsterlijk dik in heeft de onvermijdelijke nodefoto op de omslag. De ïuisvrouw is nog steeds de en- ree van de verzendhuizen. De )uitse Otto en Neckermann en het Britse Wehkamp domi- leren met hun brede waren- ïuisaanbod de Nederlandse lostordermarkt. Naar schat ing maken zij met het vorig aar uit West-Duitsland over- jewaaide Bader en de postor deractiviteiten van Vendex een omzet van één a anderhalf miljard gulden op een totale postordermarkt van 1,82 mil jard gulden vorig jaar. Kredietfabriek Dat moet voor veel bedrijven :en slecht jaar zijn geweest. De otale omzet in de branche laaide, terwijl absoluut markt- eider Wehkamp zijn omzet en daarmee zijn marktaandeel uist zag toenemen. Maar in de ;erste vijf maanden van dit aar zijn volgens cijfers van iet ministerie van economi- >che zaken de verzendhuizen lan het terugkrabbelen. ,Ik denk dat de postorder branche na de terugval van vorig jaar doorgaat met ster ker te groeien dan de detail handel in zijn totaal", zegt P.E. Hamming, commercieel directeur bij Wehkamp. Deze dochter van het Britse Great Universal Stores (GUS) trok zich niets van het omzetverlies n de branche aan en noteerde in het afgelopen jaar een om zetstijging van 600 naar 650 miljoen gulden. Daar zit een stukje bij van Sanders Meubel- stad en kredietfabriek Trans fair. Ook met de verkoop van tex tiel in het postordersegment gaat Wehkamp tegen de stroom in. Concentratie Textiel is van oorsprong de ba sis van de verzendformule in Nederland. Pionier Herman Wehkamp begon in 1952 met de verkoop van textiel via de post. Tien jaar later deed hij het succesvolle bedrijf over aan GUS. In het afgelopen jaar noteerde GUS een omzet van 9 miljard gulden. Vorig jaar is Wehkamp begonnen met de verspreiding van cata logi in Vlaanderen. Ook Neckermann, nu onder deel van de Westduitse detail reus Karstadt, belandde via de textiel op de Nederlandse ver- zendmarkt. In 1968 kocht Nec kermann de Textielcentrale Hulst van een Belgische eige naar. Hulst is de thuisbasis ge bleven voor Neckermann Ne derland dat tevens als paraplu dient voor de dochters in Bel gië en Frankrijk. De omzet in de drie landen bedroeg vorig jaar 390 miljoen, een lichte groei. In Nederland liep Nec kermann een omzetverlies op waardoor de Nederlandse pos torderactiviteiten met 185 mil joen weer terug zijn op het ni veau van 1987. Daarvan komt 70 procent voor rekening van de textiel. Als oorzaken voor het omzet verlies noemt woordvoerder mr. S.L.R. van Nuijs van Nec kermann onder meer een an der promotiebeleid. Een nette omschrijving voor de terug tocht uit de sweepstakes, de omstreden prijzenfestivals waarmee veel verzendhuizen klandizie in de wacht hebben proberen te slepen en die door gerechtelijke vonnissen in dis krediet zijn geraakt. In no vember vorig jaar besloot Nec kermann zich niet langer aan sweepstakes te bezondigen en dat heeft omzet gekost. Daar heeft men bij Wehkamp in Zwolle stiekem een beetje leedvermaak om. Wehkamp heeft zich altijd als kwaliteits- bedrijf proberen te verkopen en daarom afgezien van prij zenfestivals. In plaats daarvan begon Wehkamp al drie jaar geleden met investeringen in het service-apparaat. Daarvoor incasseert het bedrijf nu met een omzetstijging de winst. Ook de postorderbedrijven van Vendex International hebben vorig jaar een omzet daling en teleurstelende resul taten te zien gegeven als ge volg van acties van consumen tenorganisaties tegen de vaak misleidend overkomende pro motiestunts. Ter Meulen Post, dat in België en Nederland opereert, boekte zelfs een ver lies, meldt het jaarverslag van Vendex. Door de tegenvallen de resultaten wil Vendex af van de internationale postor deractiviteiten en is het con cern al enige tijd op zoek naar samenwerking met derden. Naast Ter Meulen heeft Ven dex verzendhuizen in België, Keurkoop en Lecturama zijn ondergebracht in Selecto Mail in Breda. Tone of voice Nummer drie op de Neder landse ranglijst, het Duitse verzendhuis Otto, speelt in Nederland naast Wehkamp een bescheiden rol. Het bedrijf heeft vorig jaar een fors om zetverlies van 31 miljoen gul den moeten incasseren. Vol gens woordvoerder Lilly Voets als gevolg van de verschuiving van textiel (70 procent van de omzet) naar duurzaam bruin en witgoed, meubels en koel kasten/wasmachines. Zij laat in het midden of het diskre diet van de sweepstakes de oorzaak is. „Wij gaan daar ook mee door. De sweepstake is een onmisbaar promotiemid del. De catalogi komen om de zes maanden uit. Dat betekent dat we de consument tussen tijds moeten prikkelen om de catalogus na een maandje op nieuw open te slaan. Maar de tone of voice van de sweepsta kes hebben we minder agres sief gemaakt." Met een andere toon heeft Otto vorig jaar met een omzet van 155 miljoen (was in '87 nog 213 miljoen) in elk geval wel de traditionele slag met Neckermann om de tweede plaats verloren. Internationaal kan niemand echter om Otto heen. Het be drijf, dat overigens ook last van teruglopende textielver- kopen heeft gehad, is 's we relds grootste postorderonder neming vóór het Amerikaanse Sears/Roebuck. De omzet in '89/'90 beliep 14,4 miljard mark, een stijging met 8 pro cent. Meer dan de helft (7,8 miljard) van de omzet komt uit het buitenland. Otto heeft behalve op de grote Duitse thuismarkt, waar het in felle concurentie is verwikkeld met Quelle, een stevige positie ver worven in Frankrijk, een van de grootste postordermarkten van dit moment. Otto heeft een belang van ten minste 50 procent opgebouwd in 3 Suisses, een van de groot ste Franse postorderbedrijven. De Fransen hebben hun aan bod toegespitst op specifieke markten en daarvoor gespecia liseerde verzendhuizen over genomen. Daardoor is 3 Suis ses uitgegroeid tot een bedrei ging voor marktleider La Re doute, een belangrijke sponsor van de Tour de France. Met Frankrijk als uitvalsbasis en 3 Suisses als vervoermiddel heeft Otto vervolgens zijn vleugels in Europa verder uit geslagen en beslag gelegd op grote verzendhuizen in Spanje, België, Italië en Oostenrijk. De grootste witte vlek op de Euro pese stafkaart is Engeland, waar GUS de scepter zwaait maar Otto dit jaar voor het eerst is begonnen met het rondzenden van catalogi en sa menwerkt met het gespeciali seerde verzendhuis Fine Art Developments (wenskaarten). In Europa laat Otto Scandina vië links liggen vanwege de geringe bevolkingsdichtheid. In de VS, waar Otto sinds 1981 voor de helft eigenaar is van Spiegel, hebben de Duiters een zelfde strategie gevolgd als in Frankrijk. In 1988 kocht Spie gel het in mannenkleding ge specialiseerde Eddy Bauer en Honey Bee (designmode). Otto had vorig jaar een Amerikaan se omzet van 3,2 miljard. In Japan ten slotte ligt voor postorderbedrijven nog een fantastische markt braak. Otto heeft daar aangeklampt door een joint-venture met Sumis- ho. De Japanse omzet bedroeg vorig jaar al 100 miljoen mark. Afgezien van België doen post orderbedrijven het in West- Europa nergens zo 'slecht' als in Nederland. Het aandeel van de verzendhuizen in de detail verkopen (1,2 procent) ligt ruim onder dat van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Uitbreiding van de service en de nieuwe mogelijkheden van de telecommunicatie zijn de wapens waarmee de verzend huizen op dit moment elkaar en de detailmarkt te lijf gaan. Otto heeft de Express-Service, Neckermann 'Levering op af spraak' en Wehkamp schermt onder meer met een 24-uurs reparatieservice en een hoge uitleveringsgraad waarin „enorm is geïnvesteerd". Marktleider Wehkamp heeft ook als eerste een geautomati seerd bestelsysteem met video tex geïntroduceerd. Een be langrijk voordeel van videotex voor de verzendhuizen is snel le actualisering van de catalo gus, waardoor opgeraakte arti kelen uit de aanbieding kun nen worden gehaald en 'nee' verkopen tot de uitzonderin gen gaat behoren. De traditio nele catalogi waarvan er mil joenen worden rondgestuurd, zijn al verouderd op het mo ment dat ze op de mat ploffen. RUUD TEN HOEDT SPORTNET MET NIEUWE AANDEELHOUDERS AMSTERDAM De Franstalige abonnee-televisie Canal Plus en de dochteronderneming van het Franse waterleidingbedrijf Compagnie Géné rale D'images hebben elk een aandeel van 10 procent genomen in SportNet. SportNet is de Nederlandse versie van het Europese sportkanaal TESN (The European Sports Net work). De aandelen zijn op dit moment verdeeld onder Media Holdings Benelux BV (40 procent), TESN (40), Canal Plus (10), en de Compagnie Générale d'images (10). Het Europese sportka naal, dat in het Nederlands, Duits, Frans en Spaans uitzendt, heeft in Nederland 1,6 miljóen kabelaansluitingen. Ongeveer de helft van deze huishoudens kan tevens Eurosport ontvangen. (ADVERTENTIE) Wie nu moet kiezen tussen een 80286 of een 80386SX PC, zou het de experts moeten vragen. Die weten het wel! De 386SX kan namelijk veel meer, o.a. het verwerken van meerdere DOS-taken tegelijk. Een 386SX haalt het jaar 2000 wel. Alleen de prijs, hè... Restart doorbreekt de prijsbarrière. Bij Restart B.V. koopt u nu de fameuze 80386SX voor een prijs waar u normaal net een 80286 voor heeft. Laat u deskundig adviseren op onze salesdogen. Waar u overigens ook een complete range occa sions kunt bewonderen. IBM en IBM compatibles, PC's en printers. Apparatuur met ervaring, maar voor nog nooit gebruikte prijzen. Natuurlijk met 3 maan den garantie Kom naar de salesdagen. Dat levert u heel wat op! Restart B.V., Overrijn 18, Leiden. Infolijn, 071-224551/224527. donderdag 2 augustus van 9.00 -17.00 uur en van 19.00- -21.00 uur vrijdag 3 augustus van 9.00 -17.00 uur zaterdag 4 augustus van 10.00- -16.00 uur Reken op Restart. Restart b.V. behoort tot de Intotheek Groep N.V. ENSCHEDE De autoban denindustrie van de wereld is langzamerhand in een nare positie komen te verkeren. De prachtige bedrijven met hun welklinkende namen be halen schamele resultaten. Neem Vredestein in Ensche de. Dat is een van de kleine re bandenfabrieken van de wereld. De vennootschap met haar sterk gespreide leve ringsprogramma van fiets banden, autobanden, rubber laarzen en andere rubber ar tikelen lijdt dit jaar miljoe- nenverliezen door felle con currentie en zacht winter weer. Vredestein wil zijn au tobandenfabriek in Enschede afstoten. Aanvankelijk had Kléber, een dochteronderne ming van de nummer een in de branche, Michelin, belang stelling. Naderhand haakte Kléber weer af en blijft Vre destein met dit verlieslatende bedrijf zitten. Als je de directie van Vredes tein mag geloven staan de liefhebbers in de rij om dit bedrijf te kopen. Net als u ge loof ik de directie onvoor- waarlijk, maar niettemin vermoed ik dat dit een ver kooppraatje is om van de eventuele gegadigden een zo aantrekkelijk mogelijke prijs los te peuteren. Ik kan mij namelijk niet voorstellen dat eventuele gegadigden bereid gevonden worden een prijs te behalen die investeringen, goodwill en voorraden om vat. Komt dat geld niet op tafel dan zal Vredestein naar alle waarschijnlijkheid een aan zienlijk verlies op deze trans actie lijden. Vier jaar geleden kwam het aandeel Vredes tein weer op de beurs. Bekocht Een belegger die aan de hand van de toen uitgegeven pros pectus aandelen Vredestein meende te moeten kopen zal zich thans behoorlijk bekocht voelen. Er is bij deze onder neming eigenlijk altijd wat aan de hand. Het oudste knipsel in mijn archief da teert van 2 januari 1971 en spreekt van een dieptepunt in de resultaten van de fiets- bandenfabriek in de na-oor- logse jaren. In datzelfde jaar zijn er geschillen met Good rich en medio oktober wordt bekend dat in het geschil een minnelijke schikking is ge troffen, waardoor Goodrich alle macht bij Vredestein aan zich trekt; de aandelen kun nen dan tegen een koers van 450 procent (dat is dus 45 gul den per tien gulden nomi naal) aan Goodrich worden aangeboden. Verlies Vredes tein in 1971 ruim drie mil joen gulden. In 1974: 450 ontslagen en een verlies van 3,7 miljoen. In 1976: reorganisatie, 762 ont slagen. In de tweede helft van dat jaar lees ik: „In de reorganisatieplannen van de regering met als doel het to tale concern weer gezond te maken en daarmee van de ondergang te redden wordt ervan uitgegaan dat de vesti gingen in Loosduinen en He veadorp dicht moeten en dat er een nieuwe vestiging komt in de buurt van Arnhem". En: „Het totale bedrag waar voor het rijk garant wil staan bedraagt 70 miljoen gulden". Eind 1976 neemt het rijk het belang van 49 procent dat dan nog in het bezit van Goodrich is over voor het symbolische bedrag van één gulden. Economische Zaken feeft Vredestein in dat jaar 0 miljoen extra investerings steun. Die 50 miljoen is be stemd voor de modernisering van de bandenfabriek in En schede. In 1981 doet de bandendivisie het aanzienlijk beter, maar zijn er elders, in de sector in dustriële produkten, weer problemen. Vredestein krijgt dan een 'voldoende financië le basis', waartoe de overheid opnieuw enkele tientallen miljoenen guldens in de on derneming moet stoppen, ter wijl leningen tot een bedrag van 110 miljoen gulden wor den kwijtgescholden. Positievers Medio 1983 is er iets positie vers te melden: Voor het eerst sinds jaren behoort een kleine winst tot de mogelijk heden, maar in de bandendi visie moeten 370 van de 1500 banen, merendeels via ge dwongen ontslagen, verdwij nen. Over 1984 hoopte Vredestein ook winst te maken. Ik zie de volgende cijfers: 1981 verlies 15 miljoen, 1982 verlies twee miljoen; 1983 verlies één mil joen en 1984 winst 700.000 gulden. Alle leed is dan geleden en in april 1986 wordt aangekon digd dat Vredestein naar de beurs wil. Het kan allemaal niet op. Vredestein verwacht een sterke stijging van de winst en een investeringspro gramma van 80 miljoen gul den voor een capaciteitsuit breiding bij Vredestein Ban den in Enschede. De staat stoot een deel van zijn aande len af tegen een prijs van 31 gulden per stuk en ontvangt daarvoor 46,5 miljoen gulden. Bovendien worden tegen die koers van 31 gulden nog 670.000 nieuwe aandelen uit gegeven. Pessimistisch In de daarop volgende jaren zijn de berichten positief dat mag je na een introductie ter beurze ook verwachten, maar medio 1986 is de koers nog maar 23,30 gulden. En in 1989 is Vredestein al weer pessimistisch over het in dat jaar te behalen resultaat. Het jaar 1989: Vredestein lijdt in het eerste halfjaar 15 mil joen verlies. In augustus volgt deze onheilsmare: „Vredestein voorziet dit jaar aanzienlijke verliezen". Het wordt uiteindelijk 26,5 mil joen gulden. De hele geschiedenis van Vredesteins lijden sinds 1971 wordt in het introductiebe- richt summier en met een positieve ondertoon beschre ven. Wat ik mij echter se rieus afvraag is of een onder neming met zo'n twijfelachti ge geschiedenis zo snel aan het beleggend publiek had mogen worden aangeboden. Daarmee had best nog een paar jaar kunnen worden ge wacht en dan was die intro ductie naar alle waarschijn lijkheid, mede door het hui dige slechte beursklimaat, af geblazen. Een laatste vraag: Waarom verbiedt het Amsterdamse beursbestuur, dat altijd drif tig bezig is beleggers tegen allerlei uiwassen te bescher men, dergelijke ongelukkige introducties niet? Daar moet toch een formule voor te vin den zijn. WIM VAN DER MEULEN fumess c 139.00 139.00 gamma hoW 100.001 97.50 gamma h 5 pr 5.60 5.60 getronics 34.60 33.50 geveke 53.00 52.00 575.006 81.80 82.00 86.00 85.30 14.50 14,00 74.50 74.10 226.00 224.00 24.50 24.50 142.00L 130.001 85.00 84.00 209.00 211.00 44.00 43.00 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 21090 - 21690 21220 - 21820 onbewerkt bewerkt 23290 23420 bewerkt Opgave: Drilthout, A'd&m 89 7/8 871/4 65 3/8 671/4 84 851/8 19 191/2 33 1/4 327/8 64 661/2 88 5/8 873/8 58 1/2 567/8 35 1/4 341/2 30 3/8 293/4 Oorlog richt ravage aan AMSTERDAM De olie-oor- log tussen Irak en Kuwayt heeft op de Europese effecten beurzen een grote ravage aan gericht. Daarnaast kregen de koersen later op de dag nog een flinke tik door de lagere Dow Jones bij de opening op Wall Street. Recessie-angst in de VS én het weer opduiken van het inflatiespook door de hogere olieprijzen hadden een dodelijk effect op de beleggers. In Frankfurt zakte bij een drukke handel de DAX-index met 28,44 punten op 1840,94, ofwel een daling van 1,5 pro cent. Londen kreeg na de duik van de Dow Jones een flinke trap na en de FT-100 index moest 19,9 punten inleveren op 2284,6. Amsterdam ten slot te was al in de ochtenduren flauw gestemd. Daarna ging de dalvaart verder waarbij de Dow Jones, met een verlies van ongeveer 65 punten in het eerste half uur, de noteringen op Damrak een genadeslag leek te geven. De CBS-stem- mingsindex sloot bijna drie procent lager op 114 punten, ofwel een verlies van 3,2 pun ten. De 'gewogen' koersindex, gericht op de langere termijn, ging donderde 5,5 punten om laag op 193,8. Onder de 255 genoteerde fond sen moesten stijgers met een lantaarntje gezocht worden, want slechts 18 fondsen (7,2 procent) behaalden een plus. 181 noteringen stonden in de min, ofwel 70,9 procent. De obligatiemarkt stond in het te ken van de stijgende rente. Bij sommige leningen liepen de verliezen op tot 0,5 punten. Koninklijke Olie voerde de lijst van de meest verhandelde fondsen aan met een omzet van ruim een half miljard gul den. Op de tweede plaats stond Unilever op een omzet van 149,3 miljoen. Volgens een handelaar kon er niet gespro ken worden over een verko- persdruk voor alle noteringen. „Hier en daar stonden enkele hoofdfondsen onder druk. Wel gingen de lokale fondsen ach teruit, maar daar waren de omzetten lager", zo zei hij. De zegsman vond de huidige koersval nog wel meevallen. Het Duitse verzendhuis Otto is nummer drie op de Nederlandse ranglijst. Internationaal kan nie mand echter om Otto heen. foto.- sp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9