v< i V :*JMÏ Krachtmeting tussen geoefende advocaten Nigeria overweegt interventie Liberia Helmut Kohl ingenomen met vervroegde verkiezingen £cidócSouoatit DE KLERK EN MANDELA KLAAR VOOR CRUCIALE ONDERHANDELINGEN Vrouw mag geslacht kind kiezen SOVJETUNIE EN SPD ZIJN TEGEN Westduitse officieren baas in Duitse leger Zweden wijst Sovjet-kaper uit '1 1 BUITENLAND ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 FONDS VOOR SLACHTOFFERS NUCLEAIRE „FALL-OUT" WASHINGTON Honderden Amerikaanse burgers die gedurende de Koude Oorlog kan ker opliepen door radio-actieve straling krij gen van staatswege een schadevergoeding. De Amerikaanse Senaat stemde unaniem in met de instelling van een fonds van honderd miljoen dollar, waaruit de uitkeringen be taald moeten worden. De vergoedingen ziin bestemd voor mensen die zijn blootgesteld aan kankerverwekkende straling bij boven grondse atoomproeven in Nevada in de jaren '50, en voor mijnwerkers die het uranium voor de atoombommen hebben opgegraven. Eerder werden al schadevergoedingen toege kend aan inwoners van de Marshall-eilanden in de Stille Zuidzee, waar in de jaren '50 kernproeven zijn gehouden, arbeiders op de testplaats in Nevada en oorlogsveteranen die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in Japan gevangen zaten. Sojoez-capsule vast aan Mir MOSKOU De Sovjet-ruimtecapsu le Sojoez-TMIO, met de kosmonauten Gennadi Manakov en Gennadi Stre kaio v aan boord, is vastgekoppeld aan het ruimestation Mir. Manakov en Strekalov, die afgelopen woensdag aan hun missie begonnen, moeten de kosmonauten Anatoli Solovjov en Aleksandr Balandin aflossen die sinds februari aan boord van het ruimtestation verblijven. Ook Mana kov en Strekalov zullen naar ver wachting de komende vijf maanden in het ruimtestation doorbrengen. So- lovjev en Balandin keren op 9 augus tus terug naar de aarde. Crisis overleefd De Indiase premier Singh kijkt streng, hoewel hij reden had tot lachen. Singh kreeg unaniem het vertrouwen van de groot ste regeringspartij (Natio naal Front), waardoor een crisis werd afgewend die dreigde te ontstaan nadat hij vice-premier Devi Lal had ontslagen. Lal had een vervalste brief laten circuleren waarin een an der kabinetslid werd be schuldigd van het aanne men van steekpenningen. Gevreesd werd dat het ontslag tot een breuk in de minderheidsregering zou leiden. Miljoenen voor toren van Pisa ROME De Italiaanse regering heeft 100 miljard lire (153 miljoen gulden) uit getrokken voor het behoud van de sche ve toren van Pisa. Vrijdag besloot het kabinet tot de redding van het monu ment dat steeds schever komt te staan en met de ondergang wordt bedreigd, e 800 jaar oude toren werd in januari al voor toeristen gesloten wegens instor tingsgevaar. Een commissie van elf des kundigen kan nu eindelijk aan de slag met de uitwerking van een plan voor de versteviging van de fundering van het historisch bouwwerk. CPSU verliest leden MOSKOU De communisti- I sche partij van de Sovjetunie heeft dit jaar al 765.000 leden verloren. De partij heeft nu nog ongeveer achttien miljoen leden over, aldus de perso neelschef van de partij, Boris Poego. Van de afzeggers heb ben zich er 370.000 aangesloten bij Boris Jeltsin, de president van de Russische Federatie, en andere hervormers die uit de partij zijn getreden. Poego zêi dat het grootste deel van de uittredingen te wijten is aan de loskoppeling van de party van de overheid. Veel mensen zouden in het verleden alléén lid van de communistische partij zijn geworden om een maatschappelijke carrière. KAAPSTAD Terwijl Zuid-Afrika in de volgen de fase rolt van de bespre kingen om een einde te maken aan de apartheid, begint de bevolking ge wend te raken aan de ra dicaal veranderende om standigheden. Het is heel goed mogelijk dat over een jaar het land niet meer terug te herkennen is, aangenomen dan dat het tempo waarin de ver anderingen plaatsvinden gehandhaafd blijft. Na koortsachtige voorberei dende gesprekken zullen de blanke leider F.W. de Klerk en de zwarte leider Nelson Mandela maandag respectieve lijk de Nasionale Partij en het African National Congress aanvoeren bij de cruciale on derhandelingen. Zij zullen spreken over de vrijlating van de politieke gevangenen, de afzwakking van de veilig heidsmaatregelen van de rege ring - en mogelijk zelfs over een bestand in het dertig jaar durende guerrilla-conflict. Op het spel staan de stabiliteit en het welzijn van het hele Afrikaanse subcontinent. Er is veel dat de besprekingen kan doen mislukken. Veel hangt dus af van de wisselwerking tussen de geoefende advocaten die de twee teams De Klerk en Mandela. De be sprekingen worden een krachtmeting van juridische scherpzinnigheid zoals dit land nog nooit gezien heeft. Twee dronkaards Een politiek waarnemer schet ste onlangs het volgende beeld: De Klerk en Mandela, die zich als twee dronkaards aan el kaar vastklampen, zoekend om steun terwijl de rest van het land om hen heen draait in een chaos van raciaal ge weld, angst en verwarring. In wekelijkheid zijn De Klerk en Mandela juist de stabilise rende factoren. Het wederzijd se respect, de hartelijkheid zelfs, waarmee de twee leiders elkaar bejegenen is onmisken baar. Het heeft alle dreigingen en meningsverschillen sinds De Klerk Mandela in februari vrijliet overleefd. De ernstigste bedreiging van hun verhouding was de ont hulling van de politie dat er een zogenaamd communistisch complot zou bestaan om de macht te grijpen als de onder handelingen mislukken. Dat probleem lijkt nu echter opge lost - en de politie staat voor schut door alle fouten in het verhaal dat was uitgelekt naar de media. Terwijl de leiders zich opma ken voor hun ontmoeting vol gende week, leven de Zuid- afrikanen in een andere we reld. Onder De Klerks voor ganger, de onbuigzame milita rist P.W. Botha, werd het land met ijzeren hand bestuurd, hoewel er ook wat licht her vormingsgezinde tendenzen waren. De Klerk heeft dit ini tiatief aangegrepen en de poli tiek in grote mate genormali seerd. De besprekingen met het ANC betreffen de laatste obstakels voor een democrati sche orde, obstakels die niet onaanzienlijk, maar tenminste herkenbaar zijn. 'Toyi-toyi' In dit nieuwe tijdperk lopen voormalige 'publieke vijanden' als de communistenleider Joe Slovo vrij rond - en dansen zelfs de 'toyi-toyi' (populair onder zwarte demonstranten) in het televisiejournaal. In wat het best een seizoen van her verschijningen genoemd kan worden, komen radicale ge zichten uit het verleden weer boven water. Een Methodisti sche priester die altijd tegen de apartheid geageerd heeft en 27 jaar lang in ballingschap in de Verenigde Staten geleefd heeft, kwam vorige week in eens voor de dag in Kaapstad. Hij vertelde op wrange toon zijn eerste ervaringen na zijn aankomst in Johannesburg: hij werd in het centrum van de stad aangevallen en beroofd door een groepje zwarte jonge ren. Mensen die nog niet zo lang geleden gezworen vijanden waren, spreken elkaar nu bi; de voornaam aan. Een blani rechts parlementslid, Koos var der Merwe, zei in een televi sieshow opgewekt „Hullo Nel son" tegen Mandela. Mandek antwoordde: „Aangenamt kennis, Koos". De bekendf conservatieve tv-commentatoi Cliff Saunders wordt dooi Chris Hani, de militaire leidei van het ANC en de aartsvijanc van de meeste blanken, mei „Cliff" aangesproken. Het was even wennen voor de kijkers die jarenlang slechts getrak teerd zijn op de bloeddorstige daden van het ANC. Het pu bliek begint ook te wennen aan het toegenomen geweld in Natal en elders, aan de overal uitbrekende stakingen van on tevreden arbeiders en de de monstraties van politieke groeperingen. Het is geen kli maat dat rationele stappen in de richting van democratie aanmoedigt. Democratie De vraag is: zal de lente van tutoyering en hartelijkheid op topniveau een zomer van Zuidafrikaanse democratie worden? Hoewel De Klerk de weg vrijgemaakt heeft, is het oudste probleem nog niet op gelost: hoe kan de regerende blanke minderheid ertoe over gehaald worden de macht over te dragen aan de zwarte meer derheid? En wat voor waar borgen krijgen de blanken als zij deze spectaculaire sprong wagen? Mandela en zijn luite nanten hebben zich uitgeput in verzekeringen dat de blan ken niets te vrezen hebben. Zij hebben echter bezwaar geuit tegen de gedetailleerde be scherming van groepsrechten die in een nieuwe grondwet vastgelegd zou moeten wor den; zij zien dit als een poging van de regering om de privile ges van de blanken te besten digen. De blanken kijken naar de rest van Afrika, naar de socia listische ontwikkelingen in Zimbabwe en de democrati sche terugslag in eerst zo hoopgevende landen als Ke nya, en naar de voortdurende onrust in veel Afrikaanse Sta ten, van Liberia tot Mozambi que. En ze maken zich zorgen. De argumenten voor optimis me - de economische kracht van Zuid-Afrika, de afwezig heid van een religieuze schei ding en de leefbare raciale mix - zijn verspild aan de blanken, die afgeschrikt wor den door het geweld in de bui tenwijken en de chaos in de rest van het continent. Veel blanken weigeren in te zien dat de regering met de nog steeds voortdurende arrestaties en onderdrukking - zelfs al is het op een lager niveau dan onder Botha - aanzienlijk bij draagt tot die instabiliteit. Ondertussen heeft het ANC, na de lange jaren van onder gronds opereren, de grootste moeite zich om te vormen tot een effectieve organisatie. Een gefrustreerde ANC-man ver zuchtte laatst: „Hoe kan je nou vestigingen oprichten in de zwarte woonoorden als er maar zo weinig telefoons zijn?" Het probleem wordt nog ver scherpt door de rivaliteit en het geweld tussen het ANC en andere groepen, zoals het Pan- Afrikanistisch Congres en de Inkatha. Het ANC is fel bekritiseerd omdat het niet het initiatief genomen heeft in de public-re lations gevechten met de rege ring. Op het moment is het echter een strijd tussen David en Goliath - en de regering bevindt zich in de superieure positie, met een sterke veilig heidsmacht en draconische wetten en een enorme bureau cratie die haar op haar wen ken bedient. De regering zit nog steeds erg vast in het zadel in Pretoria. Er is geen koloniale macht, geen VN, geen macht van bui ten om het democratische pro ces te reguleren en in goede banen te leiden. De Zuidafri kanen zullen het allemaal zelf moeten doen, net als de Ame rikanen, de Fransen en ande ren in de geschiedenis. Het is oeter op die manier, maar bij :ijd en wijle is het ook beang- itigend. ANTHONY HEARD 1. V n \- c. v Op het droge Door de aanhoudende droogte en de hoge temperaturen liggen deze pleziervaartuigen in een haventje in de buurt van Halle in Oost-Duitsland op het droge. Onder normale omstandigheden staat het water, dat uitkomt op de rivier de Elbe, enkele meters hoog. Sixty-four „Will you still need me, will you steel feed me, when i'm sixty-four?" Deze en andere wereldbe roemde hits van de Beatles werden gisteren ten gehore gebracht door een band In het centrum van Praag. Deze vrouw, voor wie het nummer geschreven had kunnen zijn, kon dat wel waarderen. SPANJE VERDEELD OVER GENETISCHE MANIPULATIE BARCELONA De ver schillende sectoren in de Spaanse samenleving heb ben vuiteenlopend er- deeld gereageerd op de beslissing van een rechter in het Catalaanse stadje Mataro om een vrouw toe stemming te geven het ge slacht van haar zesde kind te kiezen. De vrouw, een 43-jarige inwoonster van het stadje aan de Costa Bra va, heeft vijf zoons en wil dat haar zesde kind een dochter wordt. Een meervoudige selectie van de spermatozoïden voor het toepassen van kunst matige inseminatie ver groot de kans op het ver wekken van een dochter tot tachtig procent. Vooral vanuit de katholieke kerk is fel gereageerd op het vonnis van de rechter. In een eerste reactie meent het bis dom van Barcelona dat er sprake is van ethisch ontoe laatbare genetische manipula tie. In medische en juridische kringen zijn de meningen sterk verdeeld. De advocaat van de vrouw sprak van een historische beslissing die voor de burgers de weg opent zon der obstakels van hun rechten gebruik te maken. Het Open baar Ministerie gaat echter te gen de beslissing in beroep. De bewuste rechter baseert zijn uitspraak op een rapport van twee psychologen. Die verklaarden dat de vrouw zwaar depressief is geworden door het sterke verlangen naar een dochter. Die toestand werd nog verergerd toen de gynaecologen voor de geboorte van haar vijfde kind aankon digden dat dat een dochter zou zijn, terwijl ze uiteindelijk weer van een jongetje beviel. Volgens de psychologen kan de geboorte van een meisje meer evenwicht scheppen in een te mannelijke familie. De vrouw woonde vroeger thuis ook al met twee broers en een dochter zou haar tot in haar oude dagen vreugde brengen en haar beter dan de zoons ge zelschap kunnen houden, al dus het rapport. De geraad pleegde psychologen gaan daarmee in tegen de opvatting van het Openbaar Ministerie dat de wens van de vrouw als slechts een gril zag en het eer ste verzoek om het geslacht van het kind te kiezen, af wees. De officier van Justitie meen de dat het verzoek van de vrouw in strijd is met een pas twee jaar oude wet die de me thodes voor hulp bij voort planting regelt. Het bewuste artikel stelt dat er geen sprake is van genetische manipulatie als dat gebeurt om therapeu tisch verantwoorde redenen. Volgens de rechter die in het voordeel van de vrouw beslis te, is die therapeutische aanlei ding er in dit geval juist wel. De zaak is uniek in Spanje, al zijn er precedenten in de Ver enigde Staten, Japan en Italië, waar in 1986 voor het eerst in Europa een 'voorgeprogram meerd' meisje werd geboren. LAGOS Nigeria en an dere Westafrikaanse lan den bereiden een militaire interventie voor in Libe ria, zo heeft de Nigeriaan- se staatsradio gemeld. „De Nigeriaanse regering overweegt, in samenspraak met andere landen van Eco- was (de Economische Gemeen schap van Westafrikaanse lan den), een interventie om de burgers van Ecowas te redden die worden bedreigd door de gevechten in Liberia", aldus het nieuwsbericht op de radio. Volgens de radio kunnen Ni geria en andere landen niet stilzitten terwijl hun burgers in het door oorlog geteisterde land verblijven, zonder voed sel, water en medicamenten. Woordvoerders gaven echter aan dat de plannen van de Ni geriaanse regering verder gaan dan alleen de evacuatie van burgers. „Ons belangrijk ste doel is een einde te maken aan het bloedvergieten. We proberen een weg te banen voor een interim-regering waarin geen van de strijdende partijen zitting zal hebben". Volgens de Amerikaanse staatssecretaris van buiten landse zaken belast met Afri kaanse zaken, Herman Cohen, gaan ook de Verenigde Naties actie ondernemen om een ein de te maken aan de burgeroor log in Liberia. „Binnen enkele dagen zal de VN initatieven ondernemen", aldus Coheq. Hij zei niet te weten wat de ac tiviteiten zullen zijn, maar is ervan overtuigd dat er binneh de VN algemeen overeenstem ming bestaat in te grijpen. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft zijn instem ming betuigd met het voorstel van zijn Oostduit- se collega Lothar de Mai- zière om de al-Duitse ver kiezingen van 2 december met zes weken te vervroe gen. Het plan stuit echter op weestand van de Sov jetunie en de sociaal-de mocraten in Oost- en W est-Duitsland Volgens Kohl komt het plan tegemoet aan de wensen van de bevolking in beide delen van Duitsland. Hierdoor ont staat er duidelijkheid over de verkiezingsdatum en de toe treding van de DDR tot de Bondsrepubliek. Ook de West duitse liberalen zijn voor ver vroeging. De Oostduitse premier heeft voor de datum van 14 oktober gekozen, omdat op die dag in de DDR regionale verkiezin gen worden gehouden. Die zijn bedoeld om de vijf federale Lander in de DDR opnieuw op te richten, die zich dan vervol gens kunnen aansluiten bij de BONN Na de formele aansluiting van de DDR bij de Bondsrepubliek zullen Westduitse officieren het commando over het Oostduitse leger overnemen, zo heeft de Westduitse minister van defensie Gerhard Stoltenberg bekend gemaakt. Van de Oostduitse soldaten zullen er maar dertigduizend worden opgenomen in het leger van een verenigd Duits land. Meer dan veertigduizend militairen van het Nationale Volksleger (NVA) moeten daarom rekenign houden met ontslag. Alleen relatief jonge miltairen en reservisten ko men in aanmerking om na een proeftijd in een Duits leger opgenomen te worden. De ontmanteling van het Oostduitse leger en het afzeggen van binnenlandse bestellingen zullen de toch al grote werkloosheid in de DDR nog eens extra doen groeien. Bondsrepubliek. Meteen na de Duitse verkiezingen zou de Volkskammer, het Oostduitse parlement, voor een spoedzit ting bijeen kunnen komen om de toetreding van de DDR tot de Bondsrepubliek af te kondi gen. De Mazière, die zijn voorstel van tevoren met Kohl had be sproken, acht een versnelling van het verenigingsproces noodzakelijk vanwege de groeiende economische crisis in de DDR. „De al-Duitse ver kiezingen zullen politieke dui delijkheid brengen en daar mee economische stabiliteit. Hoe sneller dat gebeurt, des te beter dat is voor de herstruc turering van bestaande bedrij ven, voor nieuwe investerin gen en voor het creëren van nieuwe banen". Het plan heeft een storm van protest opgeroepen onder soci aal-democraten in Oost en West. Markus Meckel, vice- voorzitter van de Oostduitse SPD, noemde het plan een „affront" en sprak van kie zersbedrog. De Maizière had eerst moeten overleggen met de SPD, die immers zijn groot ste coalitiepartner is. Vice- fractievoorzitter Horst Ehmke zei dat de Westduitse SPD het plan zal tegenhouden in de Bondsraad (Senaat), waar de sociaal-democraten de meer derheid hebben. „Zulke door zichtige pogingen tot manipu latie zijn in strijd met de grondwet", oordeelde kandi daat-bondskanselier Oskar La- fontaine. Volgens de SPD zal de werkeloosheid de komende tijd alleen maar groeien en dat zou zowel Kohl als De Mazière stemmen kunnen kosten. Daarom zouden zij tot de ver vroeging hebben besloten. Als de verkiezingen op 14 oktober plaatsvinden staat de CDU er nog beter voor. STOCKHOLM Zweden heeft een tweede jonge Sovjet-kaper uitgewezen naar de Sovjetunie. Op het vliegveld van Stock holm werd de 19-jarige Oek- raïer Anatoly Michailenko overgedragen aan de Sovjet- politie aan -boord van een lijn- vliegtuig van Aeroflot. ichai- lenko dwong op 30 juni een passagiersvliegtuig van Aerof lot naar Zweden te vliegen, waar hij vervolgens asiel vroeg als activist in de natio nale Oekraïse politiek en dienstweigeraar. Hij begon ook nog een hongerstaking om zijn uitwijzing te vertragen, maar stopte deze al na 24 uur. Zelfmoord Het is de tweede keer dat Zweden een Sovjet-kaper uit wijst. Op 17 juli werd de 17-ja- rige Dimitri Semjonov terug gevlogen naar Moskou. De zaak tegen een derde Sovjet kaper, de 18-jarige Michail Mokretsov, is uitgesteld na een poging tot zelfmoord. Wall Street tuimelt omlaag NEW YORK De effecten- beurs van New York heeft on der invloed van economische en politieke ontwikkelingen uiterst nerveus de week afge sloten, waarbij de Dow Jones- index van dertig industriële fondsen uiteindelijk 54,95 pun ten lager sloot op 2809,66 pun ten. De gehele dag door stond de beurs onder invloed van te genvallende werkloosheidscij fers van juli in de Verenigde Staten en de onrust in net Midden-Oosten. Interim president Göncz echt staatshoofd Hongarije BUDAPEST Het Hongaarse parlement heeft de schrijver Ar- pad Göncz aangewe zen als 's lands presi dent. Göncz, lid van de oppositionele Alli antie van Vrije Demo craten (SzDSz), was na de parlementsverkie zingen in mei al tot in terim-staatshoofd ge kozen. De 68-jarige Göncz was de enige kandidaat voor de functie en werd met 295 tegen 16 stemmen geko zen. „Het parlement heeft u gekozen vanwege uw onbesmette verleden en uw onpartijdigheid", aldus parlementsvoorzitter Gy- orgy Szabad. De verkie zing van het staatshoofd viel toe aan het parlement, nadat een referendum over de presidentsverkie zingen zondag ongeldig werd verklaard vanwege de lage opkomst. De nieuwe president be- fon zijn politieke carrière innen de Partij van Klei ne Landeigenaren, totdat die na de communistische machtsgreep in 1948 werd opgeheven. Vanwege zijn deelname aan de Hongaar se opstand tegen het com munistische bewind zat hij van 1957 tot 1963 in de ge vangenis. Na zijn vrijlating maakte Göncz naam als dramaturg, vertaler en voorzitter van de Hon gaarse Schrijversbond.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7