„Apotheker moet leveren wat arts voorschrijft" duinrell Vormingscentra zijn slachtoffer van afstrepen •oek valt voor Rivoli 5 £eidóc<3ou/tant irtsen roken nog steeds flink Jackpot wordt eerste spelshow ATV-omroepen Vakantie in Nederland Bingo spelen m Broeker Veiling INNENLAND ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 ij Amsterdamse politie egent het ontslagen JSTERDAM De voorzitter van de usterdamse Politie Vereniging (APV), Driessen, heeft om overleg gevraagd et de leiding van het politiekorps om- er onrust zou zijn ontstaan onder het rsoneel over een strenger strafbeleid. overleg zal na de zomer plaatsvin- Volgens Driessen regent het op dit manen t ontslagen, disciplinaire maatre- |en en schorsingen. Hij noemde als orbeeld een personeelslid dat de onjuist zou heb- meteen is beticht geschrifte. Driessen ^eiiikt dat het strengere beleid een ge- g is van de publiciteit rond twee Am- rdamse recnercheurs die vervolgd rden op verdenking van handel in ■dovende middelen. ïerfg Pater blijkt oplichter LELYSTAD De 46-jarige D.D. die in Lelystad bekend staat als pa ter Don zal een dezer dagen wor den uitgeleverd aan West-Duits- land. Op last van justitie in de Bondsrepubliek werd hij deze week in zijn woning gearresteerd. Hij wordt verdacht van oplichting en sociale verzekeringsfraude in zijn geboorteland; het gaat om aanzien lijke bedragen. In Lelystad stond de man bekend als een gelovig mens, Hij had zijn eigen kapel waar hij voordrachten en bijeenkomsten hield. Ook had hij de Stichting Pa ter Don opgericht, die zich inzet voor het realiseren van een tehuis voor straatkinderen. Pater Don kreeg geld binnen door het verstu ren van bedelbrieven. Politie stuurt 3500 badgasten uit zwemwater SPOLDE In het Friese Noordwolde stuurde de politie gisteren ruim 3500 badgasten uit het water van de Spokeplas, omdat er een geval van de ziekte van Weil bij een jonge in woonster was geconsta teerd. Ze heeft de besmetting mogelijk opgedaan door het zwemmen in de Spo keplas. De ziekte, die in Nederland vrij zeldzaam is, is met antibiotica te be- strijden. Bij ministeries werken voldoende gehandicapten DEN HAAG Het percentage gehandi capte werknemers bij de ministeries be droeg eind vorig jaar gemiddeld 3,6 en daarmee is het streefcijfer van het kabinet voor dit jaar, (3,25) gehaald. Dat schrijft mi nister Dales van binnenlandse zaken in een rapportage aan de Tweede Kamer over de uitvoering van de Wet Arbeid Gehandicap te Werknemers (WAGW). Het kabinet wil dat eind 1993 vijf procent van het perso neelsbestand uit gehandicapten bestaat. De ministeries van defensie, en landbouw, na tuurbeheer en visserij zaten hier eind vorig jaar al boven met achtereenvolgens 5,6 pro cent en 5,1 procent. Bij het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur liep het aantal gehandicap ten terug. Ex-verdachte Kamper moord krijgt 40 mille ZWOLLE De raadkamer van de Zwolse rechtbank heeft de 35-jarige J. Krekel uit Kampen gisteren een scha devergoeding toegewezen van veertig duizend gulden. De man heeft vorig jaar zeventig dagen onterecht vastgezeten als verdachte van de moord op de Kam per studente Ceciel Bot. Krekel had een claim ingediend van zeventig mille. De rechtbank vond het verzoek om schade vergoeding billijk. Temeer omdat de man gedurende zeer lange tijd onder zware omstandigheden heeft vastgeze ten, voornamelijk in een politiecel met alle beperkingen vandien. Bovendien werd hij verdacht van een zeer ernstig misdrijf en het onderzoek heeft diep in gegrepen in zijn privéleven. Ook neeft hij geen strafrechterlijk verleden. irtis wil geen mens fet Anti Diergebruik Komitee heeft gisteren vergeefs geprobeerd in de Amsterdamse dierentuin Artis een homo sapiens oftewel 3nin mens aan te bieden. Het comité probeerde daarmee te pro- 'mteteren tegen het opsluiten van dieren in de dierentuin. De co-tens, Sandra van de Werd, medewerkster van het comité, werd deen kooi op wieltjes naar het voorterrein van Artis gereden. De Jsrentuin zelf mocht zij niet in. Artis-directeur Frankenhuis zei i behoefte te hebben aan uitbreiding van zijn dierensoorten. FABRIKANTEN EN ARTSEN VERBAASD OVER MEDICUNVONNIS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het om streden medicijnen-vonnis dat de president van de rechtbank in Assen deze week uitsprak, zal niet lang stand houden. Dat is de unanieme overtuiging van de Nederlandse orga nisatie van geneesmidde lenfabrikanten Nefarma en van de artsenorganisa ties LHV (huisartsen) en LSV (specialisten). Het vonnis stelde een apothe ker in het gelijk, die in plaats van het door een arts voorge schreven medicijn een goedko per middel met dezelfde wer king aan een patiënt had ver strekt. MSD, de fabrikant van het voorgeschreven merkge neesmiddel, is onmiddellijk in hoger beroep gegaan tegen het „Dat zal MSD zeker winnen", is de stellige overtuiging van woordvoerder Van de Mosse laar van Nefarma. „De uit spraak van de Asser president is volstrekt onbegrijpelijk. Er is namelijk een grote hoeveel heid jurisprudentie op dit ter rein. Er zijn in het verleden talrijke procedures gevoerd te gen apothekers die van recep ten afweken, tot aan de Hoge Raad en het Europese Hof toe. Kennelijk heeft deze rechter dat allemaal over het hoofd gezien". „Het is zo klaar als een klon tje. De kern van alle rechter lijke uitspraken ten aanzien van medicijnverstrekking door een apotheker is dat een apo theker precies moet afleveren wat een arts voorschrijft. Hij mag daar alleen van afwijken in overleg met de arts èn met instemming van de patiënt. In alle andere gevallen zit de apotheker fout". Ook de Landelijke Specialis tenvereniging (LSV) en de Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) keuren het vonnis zondermeer af. „Wij willen als artsen best meewerken aan het drukken van de medicijn prijzen door goedkopere mid delen aan de patiënten te ver strekken, maar daarover wil len we dan wel zorgvuldig overleg met de apothekers voeren", zegt LHV-bestuurslid A. van der Hoeven. „Een apo theker kan niet zomaar op ei gen houtje een ander prepa raat voorschrijven, ook niet als hij zeker weet dat de werking exact hetzelfde is". Van der Hoeven wijst op het arrest dat het Europese Hof van justitie enkele jaren gele den uitvaardigde in de zogehe ten Tanderil-zaak. Tanderil is een (inmiddels in onbruik ge raakt) medicijn tegen ge wrichtsontstekingen. Een apo theker die in plaats van het voorgeschreven Tanderil een soortgelijk preparaat aan een patiënt had afgeleverd, werd veroordeeld omdat hij een in breuk had gemaakt op de Mer- kenwet. „De zaak in Assen is van hetzelfde kaliber. Er stond in dat geval Timoptol op het recept, een druppel-preparaat tegen de oogziekte glaucoom, en dat betekende dus dat die druppels verstrekt hadden moeten worden en niets an ders. Sterker nog: als de voor schrijvende arts op z'n recept had geschreven 'Loco Timop tol', wat je zou kunnen verta len als 'geef maar iets la Ti moptol', dan was die arts eveneens fout geweest. Ook hij had dan een inbreuk gemaakt op de Merkenwet door mis bruik te maken van de merk naam. Zo gevoelig ligt dat". :te7TRECHT Juist de Vmingscentra die de Vtste jaren flink aan de ^ie»eg hebben getimmerd, dWden nu gestraft met °!»en subsidiestop. Zo luidt de algemene klacht van orie vertegenwoordigers de acht instellingen ie negen miljoen gulden in subsidie dreigen te rijsjerliezen, na een gesprek logjisteren op het ministerie WVC. Daar kregen zij uitleg over de motieven van de minister. Inhoudelijke overwegingen hebben volgens de woordvoer ders geen rol gespeeld bij het voornemen van minister D'Ancona de subsidiekraan dicht te draaien. Ook kwali teitsaspecten waren daarbij niet van betekenis. Het vor mingswerk wordt nog steeds gerekend tot de kerntaken van het ministerie. „Het is een kwestie van afstre pen geweest", aldus de vice- voorzitter van de Vereniging van Volkshogescholen en Vor mingscentra, J. van Eupen. „Bejaarden, gehandicapten en oorlogsslachtoffers kwamen volstrekt niet voor bezuinigin gen in aanmerking. Het vor mingswerk was één van de weinige sectoren waar naar gekeken zou kunnen worden". De keuze van de minister viel uiteindelijk op de instellingen die naast de overheidssubsidie ook andere bronnen van in komsten hebben weten te ver werven, waaronder de vor mingscentra van FNV en CNV en het hervormde vormings centrum Kerk en Wereld in Driebergen. Van hun totale in komsten maakt de subsidie vergeleken met andere centra slechts een klein deel uit. „Als je moet kiezen: de sterkste schouders, de zwaarste lasten", aldus een woordvoerder van WVC. „De instellingen die het mees te ondernemerschap hebben getoond worden nu in zekere zin het slachtoffer", repliceer de Van Eupen. Volgens hem is overleven alleen nog mogelijk door van de vormingscentra commerciële instituten - „Een soort vormingshotels" te maken. Dat gaat ten koste van de zwakste groepen. Een globale rekensom leert volgens Van Eupen dat vier honderd mensen hun baan dreigen te verliezen (200 func tieplaatsen), als de plannen van D'Ancona doorgaan. Hij gaat daar echter niet van uit. De instellingen hebben aange drongen op een persoonlijk ge sprek met de minister, die half augustus terugkomt van va kantie. Daarin denken zij de bewindsvrouw te kunnen overtuigen van de kwalijke gevolgen van haar voornemen. De woordvoerder van WVC geeft de instellingen niet veel kans. „De minister zal de poli tieke discussie niet met de or ganisaties voeren, maar met de Tweede Kamer in het kader van de begrotingsbehande ling". dejOTTERDAM De fes- au-valhal van lunapark Ri- *akoli in Rotterdam gaat 12 ed-(jgustus dicht. Daarmee alt zo goed als definitief it doek voor de laatste 'ergebleven grote pu- ieksattractie in het ka- van de viering van it 650-jarig bestaan van itterdam. Janvier van bureau De Ker- igids, een van de organisa- ren van Rivoli, ontving gis ten een brief van de stich- Rotterdam 1990 waarin jerd meegedeeld dat de hal Dortijdig dicht gaat. Het be- kiit is genomen door de Britse ma Leisure Tec, dat per 1 ili de exploitatie van de hal per heeft genomen van de. meente. Die overname aakte deel uit van reddings- i voor Rivoli waar de ge teute Rotterdam eind juni bijna een miljoen gulden far uittrok. leisure Tec zou nu aan Rot terdam 1990 hebben laten we ten geen kans meer te zien de festivalhal zonder verlies te exploiteren, zo meldt volgens Janvier de brief. Met sluiting van de festivalhal wordt ge wacht tot het weekeinde na de Osaka-week die momenteel wordt gehouden, omdat de stad Osaka daar veel geld in heeft gestoken. Volgens Janvier hebben veel kermisexploitanten al laten weten dat zij ook half augustus vertrekken. Het Rivoli-festival zou tot 23 oktober duren. Jan vier kan de exploitanten niet verhinderen te vertrekken. In de contracten die de exploitan ten met De kermisgids hebben afgesloten is weliswaar een clausule opgenomen dat voor tijdig vertrekkende exploitan ten een boete van duizend gul den per dag moeten betalen, „maar nu het concept uit el kaar gevallen is, kan ik ze niet meer tegen houden", stelt Jan vier. Woordvoerder B. Kulpe van de kermisexploitanten zei woedend te zijn over de aange kondigde sluiting. „Daarmee valt het doek voor het totaal concept van Rivoli. Wat nog rest is een gewone kermis. Wij hebben niet de kans gehad te profiteren van het pas ingezet te promotie-offensief". Kulpe wil toch proberen de kermis in stand te houden, maar daar over zijn de meningen van de exploitanten volgens hem sterk verdeeld. In elk geval wil Kulpe volgende week op nieuw contact opnemen met de advocaat van de exploitan ten, die de mogelijkheid tot schadeclaims moet onderzoe- Volgens de woordvoerder van burgemeester Peper is het nog te vroeg om te spreken van een fiasco. De kermis gaat door en de PTT-expositie blijft open. Het college van Ben W heeft besloten het onlangs toe gezegde budget te handhaven, inclusief de twee ton die be stemd was voor de Britse xploitant die nu afhaakt. Dat bedrag had de gemeente nog niet betaald en kan nog wor den besteed. De komende da gen wordt nog geadverteerd voor het kermispark. 'RECHT Artsen krij- in bij uitstek te maken it de schadelijke gevol- in van roken. Je zou dan bk denken dat het per- fcntage rokers onder de Jtsen zeer gering is, maar |e verwachting gaat in bok op. prgeleken met de rest van de ':rlandse bevolking roken n wellicht iets minder, SAAIBAAI maar ze paffen er toch nog steeds behoorlijk op los. Dat blijkt uit het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde, waarin een aantal onderzoe ken naar het rookgedrag van artsen op een rijtje wordt ge zet. Uit een Rotterdams onder zoek blijkt bij voorbeeld dat huisartsen daar vorig jaar kop loper waren met een roker spercentage van 38 procent. Daarmee kwamen ze ruim schoots uit boven het landelijk gemiddelde van 33 procent. Pikant is dat de Rotterdamse huisartsen roken van patiën ten in de wachtkamer als regel nimmer door de vingers zien. In 1957 rookte nog 82 procent van de huisartsen en in 1983 nog 56 procent. Binnen de EG slaan de Nederlandse huisart sen geen gek figuur en zitten ze ruwweg in de middenmoot. De Spaanse huisartsen roken het meest (45 procent), de Brit ten het minst (10 procent). Kinderen uit Tsjernobyl Op Schiphol zijn gisteren tweehonderd kinderen uit Tsjernobyl aangekomen die tot en met 17 au gustus vakantie zullen houden in ons land. De reis en het verblijf konden worden gefinancieerd door de opbrengst van een televisie-actie van Tineke op Veronique en bijdragen van een aantal bedrijven. In de Oekraïne raakten bij de ramp ongeveer anderhalf miljoen mensen, waarvan 250.000 kinderen, radio-actief besmet. Naar schatting 25.000 kinderen zijn inmiddels ernstig ziek en vertonen leukemie en andere vormen van kanker. De kinderen die naar Nederland kwamen zijn niet ziek, maar hun conditie is door de gevolgen van de straling en de psychische druk in de gezin nen achteruit gegaan. (ADVERTENTIE) Waaghalzen van het Choq een levensecht 3D filmtheater Op bruisend Duinrell kun je High Diving Team duiken bran- en de spetterende Aqua Shute. ook razendgezellig kamperen! dend van 30 meter in een bad van maar 3 meter diep! Tot 27 augustus in Duinrell, met leuke nieuwe attrakties: De swingende Play-Kwek-Show, Wassenaar 01751-14765 Doe 'ns een gezellig dagje Duinrell daar kikker je van opl door WILLEM RITSTIER HILVERSUM In de concurrentieslag met de commerciële omroep RTL-4 komen AVRO, TROS en Veronica in het nieuwe winterseizoen ge zamenlijk met het spel- programma Jackpot. Het is de eerste keer dat de ATV-omroepen zo nauw met elkaar samenwerken op het gebied van de amusement. De door John de Mol Produkties vervaardigde show wordt van af 2 oktober dagelijks op het scherm gebracht na de nieuwsuitzending van acht uur en vormt hiermee een geduch te concurrent voor het door Hans van der Togt gepresen teerde Rad van Fortuin op RTL-4. Voorlopig worden er 31 aflevering gemaakt. Pre sentator wordt Eddy Keur. Nederland is een schatkamer boordevol juweeltjes van steden, dorpen, monumenten, musea, natuurgebieden, dagattracties en andere beziens(w)aardigheden. De meeste bezoekers hebben uitsluitend oog voor de overbekende plaatjes, plekjes en pretjes. Maar wat vinden mensen die dagelijks beroepsmatig met cultuur, natuur, toerisme of recreatie te maken hebben, nu eigenlijk zelf fraai of uniek op hun eigen werkterrein Vandaag de unieke keuze van Emil van Brederode, directeur van de Stichting Nationale Contactcommissie Monumen ten bescherming (de paraplu boven 700 particuliere organisaties die zich bezighouden met monumenten) en organisator van de jaarlijkse Open Monumentendag, dit jaar op 8 september. Emil van Brederode: „De Broeker Veiling lijkt op het water te drijven". FOTO: PERS UNIE In Museum de Broeker Vei ling in Broek op Langendijk legt de veilingmeester gedul dig uit hoe de veilingklok werkt. „Iedere punt stelt één cent voor. De wijzer draait van hoog naar laag. De ko per die het eerst op de knop drukt stopt de klok. Hoe eerder je drukt, hoe hoger de prijs". De bezoekers zitten in de startblokken. Vinger op de knop. Er hangt een bingos feertje. De veiling begint. Een Westfriese in kleder dracht boomt een praam binnen. Op een decor van plastic kolen ligt een partij- g? frisgewassen groenten, e dame toont een zakje bietjes alsof het een konink lijk couveusekindje is. De veilingmeester zet in op 1,50. Onmiddellijk stokt de Klok. Een jongetje juicht. Bingo! „Te vroeg gedrukt en dus te duur gekocht!", zegt de veilingmeester verma nend in vier eindexamenta- len. Honderd paar ogen richt zich op het slachtoffer. Bie- tenrood van verlegenheid trekt de vader van de jeug dige koper zijn beurs. Het ventje is hardleers. Als hij zich tegen woekerprijzen aan het hoofd heeft gesteld van een komkommer, een bosje radijs, een handvol worteltjes en een pond ap pels, grijpt de geplaagde va der in. Bang dat zijn hele va kantiegeld wordt omgezet in rauwkost sist hij zijn zoon een dreigement in het oor. Mokkend laat het ventje de veiling met rust. Emil van Brederode (45) ge niet. Hij herkent de verwon dering en het enthousiasme van het kereltje. Het doet hem denken aan zijn eigen jeugd. Tot zijn twaalfde was- ie elke vakantie in de Broe ker Veiling te vinden. Fiets te in het zweet des aan- schijns van Haarlem naar Broek op Langendijk. Lo- feerde er bij zijn grootou- ers, een paar kippebruggen voorbij de veiling. Hielp ome Gerrit en ome Ko die in de kool' zaten. Boomde als een trotse gondelier de praam met een piramide van groe ne, witte en rode kolen naar de veilingzaal. Genoot van de tochten in de polder Geesterambacht. Een dool hof met meer dan 15.000 ei- In de jaren zestig werd dat rijk van de duizend eilanden grotendeels opgeofferd aan ruilverkaveling, wegenaan leg en stadsuitbreiding. „Doodzonde. In onze tijd zouden ze bij de landinrich ting dat oude karakter be houden". We turen over de laatste fotogenieke restanten van het eilandenrijk. Sappi ge weilanden, akkers, sloten, watermolentjes. Holland! In het buitenmuseum wijst Emil van Brederode op de tails. Toont de propellervor- mige deurknop van een wc die boven een sloot balan ceert. „Een skeithuuswurvel, zeggen ze in Westfriesland. Ook een vlinderstrikje wordt hier zo genoemd". Als de ober later de spiegeleie ren serveert gniffelen we: Een pinguin met een skeit huuswurvel. Herinneringen komen bo vendrijven, als vetoogjes op een kom koolsoep. „Voor mij is dit een dag vol nostalgie", zegt Emil van Brederode. Toch is dat niet de belang rijkste reden waarom hij zich zo aangetrokken voelt tot de Broeker Veiling. „Ne derland telt 43.000 be schermde monumenten en nog eens tienduizenden die op een gemeentelijke of pro vinciale lijst staan. Daar zit ten er heel wat tussen die kunsthistorisch meer te be tekenen hebben dan de Broeker Veiling. Maar wat mij zo boeit is het unieke stuk historie. De Broeker Veiling is de oudste groen- tenveiling ter wereld. Het veilen is hier uitgevonden. Bovendien is het een schitte rend houten gebouw. Het staat op 190Ó palen en lijkt op het water te drijven. Ty pisch Noordhollands. De vei ling dateert uit 1912. Een jong monument dus. Vroe ger had men alleen oog voor monumenten van vóór 1880. Dat is gelukkig veranderd". De Broeker Veiling veran derde in 1974 in een mu seum. Elk jaar passeren 80.000 bezoekers de kassa. Emil van Brederode waar schuwt voor de schaduwzij de van dat succes. „Men moet wel oppassen dat het gebouw niet te veel geëx ploiteerd en te vercommer- cialiseerd wordt. Het gevaar bestaat dat men er steeds meer attracties en restau rantplaatsen bij wil hebben. De eerste sporen wijzen daar al op. Als je hier binnen komt wordt het uitzicht op de collectie pramen belem merd door een souvenirshop. Doodzonde!" AAD STRUIJS Broeker Veiling in Broek op Langendijk is geopend: maandag tot en met vrij dag 10 tot 17 uur. Entree ƒ4,-, kinderen ƒ2,50 (ge combineerd met rondvaart respectievelijk 8,- en f 5,-. NS-dagtocht nummer 43.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3