Irak belooft aftocht ^Berlijn wordt hoofdstad Van verenigd Duitsland Hitte teistert Europa 2 5 11 23 25 26 Strandvolley Salmonella-patiënten zijn er slecht aan toe BUSH: HANDEN AF VAN SAUDI-ARABIE Benzine drie cent duurder 21 Bevrijdingfront waakt over Indiase thee Schepen van Columbus na 500 jaar weer te water 14 Dagen Gratis CcidócSouxcmt ©ouAO/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. 4 augustus 1990 jaargang no. 24793 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f1,35 Zonnig en zeer warm. Tempe ratuur van 30 graden vlak aan zee tot 35 graden plaatselijk in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In het kustgebied 's middags wind van zee. Vanaf morgen meer bewolking en koeler. Tempe ratuur dalend van ongeveer 26 naar omstreeks 20 graden. "jreST-BERLIJN Onder- andelingsdelegaties van Oost- West-Duitsland hebben rlijn aangewezen als de oofdstad van het toekomstige erenigde Duitsland. Of Ber- jhjn ook de zetel wordt van de juitse regering is nog niet be- list. Daarmee zal worden ge- /acht tot na de eenwording. ii sommige Westduitse krin- en bestaan grote weerstanden tegen het plan, onder meer vanwege het feit dat de stad ook onder de nazi's hoofdstad was. Verder roept het plan om het gezamenlijke parlement in het Reichstag-gebouw onder te brengen bij velen bezwaren op. Daarnaast speelt de rivali teit tussen Pruisen en Beieren een belangrijke rol. Veel in woners van Beieren gunnen het de voormalige hoofdstad van Pruisen niet om als rege ringscentrum te worden aan gewezen. De Beierse minister president Max Streibl wekte onlangs grote woede onder de Berlijners door de stad aan te duiden als „Hoofdstad Kreuz- berg", verwijzend naar de arme Berlijnse arbeiderswijk waar zich herhaaldelijk rellen hebben voorgedaan. Pagina 7: Kohl ingenomen met vervroegde verkiezin gen VENLO Het aantal zieken als gevolg van de sal monella-besmetting van bewoners van het ver pleeghuis Maria Auxiliatrix in Venlo is met één verminderd. Het zijn er nu nog 26, van wie er ze len, hebben koorts en lijden aan longontsteking. Mede door de aanhoudende tropische hitte heeft de directie de bewoners aangeraden veel te drinken. De onderzoeken van justitie, GGD en Keurings dienst van Waren gaan door, aldus de directie, maar resultaten zijn nog niet bekend. Koningin Beatrix heeft haar medeleven betuigd met de na bestaanden van de zeven overleden bewoners van het verpleeghuis en de zieken beterschap toege wenst. Victoria Amazonica bloeit in Blijdorp ROTTERDAM Voor het eerst in elf jaar staat, sinds gisteravopnd, in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp de Victoria Amazonica in bloei. Het publiek kan deze unieke gelegen heid vanavond nog meemaken tussen 19.00 tot 22.00 uur. De koningin der waterlelies, die 's avonds en 's nachts bloeit, verkleurt dan voor het laatst van roze naar rood. Tegen het eind van de nacht sterft de bloem en zakt zij onder water. De Victoria Amazonica werd begin vorige eeuw ontdekt in het Amazone gebied. De Indianen noemen de plant „Iru- pé" (waterschotel) vanwege zijn enorme bla deren. Een blad van de Victoria kan een doorsnee van 2 tot 3 meter bereiken. Het heeft dan een draagvermogen van 50 kilo. De grote aantrekkingskracht van de plant is zijn bloem, die zelden te zien is. Sinds de ont dekking van de plant is in botanische tuinen over de hele wereld met wisselend succes ge probeerd om de plant te kweken. BAGHDAD Irak heeft aangekondigd dat het morgen zijn troepen uit Kuwayt zal terug trekken „tenzij er iets gebeurt dat de veilig heid van Kuwayt en Irak in gevaar brengt", zo heeft een regerings woordvoerder in de Iraakse hoofdstad Baghdad verklaard. De aankondiging lijkt op een poging van Irak het Arabische topoverleg te beïnvloeden dat waar schijnlijk morgen in het Saudische Jeddah wordt gehouden. De Iraakse belofte volgt ook op dreigende taal van de Amerikaanse president Bush, die Irak waarschuw de geen aanval te onderne men op Saudi-Arabië. Bush deed dat na overleg met zijn adviseurs over de berichten als zouden de Iraakse troe pen zijn opgerukt tot vlak bij de grens met het Saudi sche koninkrijk. Eerder op de dag informeerden de VS de NAVO-bondgenoten dat zij mogelijk militair zouden ingrijpen als Irak andere landen in het gebied zou aanvallen. „De huidige situ atie is pnaanvaardbaar en verdere expansie is nog on- aanvaarbaarder", aldus pre sident Bush. Een woord voerder van het Witte Huis reageerde vannacht scep tisch op het bericht over de Iraakse belofte en herhaal de nog eens dat de nieuwe regering van Kuwayt in de ogen van de VS een mario nettenregiem is. De Amerikaanse president weet zich in zijn ferme op stelling tegenover Irak ge steund door de Sovjetunie. In een ongekende sfeer van eensgezindheid veroordeel den de VS en de Sovjetunie gisteren de Iraakse aanval en riepen zij alle landen Met op de achtergrond het lachende gezicht van de verdre ven emir van Kuwayt op een poster, demonstreerde deze met een Kuwaytse vlag gesluierde vrouw voor de ambassa de van Irak in Londen tegen de invasie in haar land. ROTTERDAM De prij zen voor brandstoffen gaan omhoog. Het olieconcern Shell heeft de verkoopprij zen voor benzines, autogaso- lie, gasolie, huisbrandolie en petroleum met ingang van maandag met drie cent per liter (inclusief btw) ver hoogd. De prijzen worden dan 1,69 voor Euro lood vrij en j 1,77 voor superben- zine. De andere oliemaat schappijen volgen in de re gel met hun prijzen markt leider Shell. De Novok, de organisatie van vrije olie- handelaren, heeft met in gang van vandaag al een verhoging van de benzine prijs met drie cent per liter aangekondigd. De prijs voor dieselolie gaat met vier cent per liter omhoog. De prijs verhogingen zijn het gevolg van de prijsstijging voor olie en olieprodukten op de in ternationale markt na de inval van Irak in Kuwayt. van de wereld op hun wa penleveranties aan Irak stop te zetten. De twee lan den drongen aan op verder gaande stappen van de Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties, als Irak geen gehoor zou geven aan de oproep zijn troepen terug te trekken. De gezamenlijke Amerikaans-Rusissche ver klaring over Irak werd gis teren ondertekend door de ministers van buitenlandse zaken Baker en Sjevard- nadze na besprekingen op het vliegveld van Moskou, waar Baker een korte tus senlanding maakte op weg van Mongolië naar Was hington. Bovendien weet Bush zicg gesteund door de westerse landen, die vrijwel eensgezind bereid zijn eco nomische sancties te nemen tegen Irak. Op het Arabische topover leg van morgen in Jeddah wordt ook de Iraakse presi dent Saddam Husayn ver wacht. Hij zal daar de door zijn troepen verdreven emir van Kuwayt, sjeik Jaber al- Ahmed al-Sabah, ontmoe ten. De Arabische wereld is sterk verdeeld over het Iraakse optreden, ook al eis te de ministerraad van de Arabische Liga gisteren de onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking' van Irak uit Kuwayt. Pagina 5: Weinig vertrou wen in belofte van Hus- sayn ',-V D'rop of d'r onder Als het zo heet is als nu dan maakt het niet uit of je op of onder een fontein staat, als je maar lekker afkoelt. In Londen (foto bo ven) klommen deze drie kantoorarbeiders direct ha hun werk op de van vele festiviteiten bekende en beruchte fontein op Trafal gar Square. In Amstelveen (foto onder) kregen kinderen maar niet genoeg van de fontein in een zwembad. FOTO'S: ANP/AP |2. ALARMFASE 3 IN RIJNMOND DEN HAAG Grote delen van Europa zijn door een hit tegolf getroffen. Temperatu ren bereikten gisteren record hoogtes. Hitte en droogte ont regelden het dagelijks leven, terwijl de temperatuur van daag op de meeste plaatsen nog iets hoger zal zijn. Na morgen wordt het, in elk geval in ons land, geleidelijk koeler. In de Waal bij Nijmegen ver dronken gisteren vermoedelijk twee jongens van 14 en 20 jaar die verkoeling zochten in de rivier. Hun lichamen zijn on danks een intensieve zoekactie nog niet gevonden. Een 31-ja- rige man die door een botsing tussen twee speedboten in het water van de Lek was terecht gekomen, is eveneens nog spoorloos. In de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant geldt tot in elk geval morgen middag alarmfase 2; in het Rijnmondgebied zelfs fase 3. De petrochemische industrie en de schoonmaakbedrijven in Rijnmond moeten de uitstoot van reactieve koolwaterstoffen met 75 procent verminderen. Indien de situatie vandaag zou verslechteren, kan code 4 wor den afgekondigd. Dat houdt in dat de commissaris van de ko ningin de bevoegdheid krijgt de betrokken industrie volle dig plat te leggen. De gemeentepolitie van Til burg surveilleert in principe uitsluitend nog te voet of op de fiets. Agenten die onder nor male omstandigheden per auto door de stad zouden surveille ren, blijven tot morgenmiddag op het bureau. Door de extreem hoge tempe raturen konden diverse brug gen gisteren enkele uren niet meer dicht. De metalen delen zetten y ver uit dat de brug niet me '.r tussen de walkanten paste. Dat was onder meer het geval bij de Grote Brug bij Dordrecht en in Zeeland. Bij de IJsselbrug bij Zwolle klap ten de elastische voegovergan- gen, liet de bitumen-emulsie los en er vielen zulke grote ga ten in het wegdek dat er ge vaar voor het verkeer ont stond. Het wegdek wordt gere pareerd met zogeheten koud asfalt en het verkeer kon er daardoor gisteravond weer over. Met een gemiddelde van 37 graden Celsius was het giste ren in Groot-Brittannië de warmste dag sinds 109 jaar. Veertien militairen liepen een zonnesteek op. Het uurwerk van de Big Ben bleef opnieuw steken. In Tsjechoslowakije werd de maand juli de droog ste van de afgelopen 114 jaar. Griekenland kent momenteel de ergste droogte van deze eeuw. In de Bondsrepubliek wordt verwacht dat de tempe ratuur nog stijgt tot 38 graden. In België is inmiddels een ver bod afgekondigd tuinen en ga zonnen te besproeien en auto's te wassen. We zijn op weg naar een nieuw type mens Frits Wafelbakker: „Alcohol is hèt jeugdprobleem" Verzendhuizen likken hun wonden Botulisme steekt weer de kop op Dirk de Bruin 30 jaar badman De verleiding van schoonheid Warren Beatty even zakelijk als artistiek Jeu de boules is wereldsport geworden De opkomst van de nederwiet GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO 1 SPORT1 KUNST/RTV RTVPROGRAMMAS1 WEER/PUZZEL/MENU FINALE19 T/l (Van onze correspondent Hans Kuitert) ISLAMABAD Ooit was India de grootste thee-exporteur ter wereld. Die positie heeft het land moeten afstaan aan Sri Lanka en Kenya. Volgens de Indiase thee-industrie komt dat vooral omdat de gestaag groeiende Indiase bevolking, op weg naar de één miljard mensen, steeds meer thee drinkt. De Indiase thee industrie rept liever niet over Assam, de Indiase deelstaat tegen de grens met China en Bhutan in het noordoosten, waar 60 pro cent van de Indiase thee wordt geplukt. In Assam gooit een linkse volksbevrijdingsbeweging echter roet in het eten. Assam is een afgelegen gebied, slechts bereikbaar door een smalle landstrook, waar een volksbevrijdingsbeweging van Le ninistische snit is ontstaan, de ULVA. Die heeft in de elf jaar van zijn bestaan het zakenleven weten lam te leggen en de feite lijke regeringsmacht, ook van de deelstaatregering, weten over te nemen in grote afgelegen districten van Assam. Eén van de meest getroffen sectoren is de thee-industrie. De onderbetaalde arbeiders op deze uitgestrekte theeplantages zijn dikke maatjes met de ULVA. New Delhi wil maar al te graag de ULVA uit schakelen, niet in het laatste omdat er in Assam zo'n 30.000 hec taren gekapt woud ligt dat voor de theeproduktie zou kunnen worden gebruikt. Derde Wereld moet aan armen denken Kuwayti's demonstreren bij Iraakse ambassade DEN HAAG Een groep van circa zestig Kuwayti's heeft gistermiddag bij de ambassade van Irak in Den Haag geprotesteerd tegen de gewelddadige in val van het Iraakse leger in hun land. De betoging verliep vreedzaam, aldus een woordvoerster van de politie. De protestactie duurde ruim een half uur. Na de demonstratie volgde een mars naar de ambassa de van Kuwayt aan de Jo- han de Wittlaan. CARACAS Ontwikkelings landen moeten zich meer gele gen laten liggen aan het lot van de armen. Ook dienen zij maatregelen te nemen om de democratie en mensenrechten te versterken, corruptie terug te dringen en minder aan wa pens uit te geven. De rol van de overheid in ontwikkelings landen moet worden terugge drongen. Dat zegt de Zuid- Commissie, een onafhankelij ke groep van 28 vooraanstaan de personen uit de Derde We reld, in het rapport „De Uitda ging aan het Zuiden", dat gis teren in de Venezolaanse hoofdstad Caracas is gepubli ceerd. De nage bouwde sche pen van Co lumbus liggen in de haven van Huelva. In 1992 zeilen ze naar de Nieu we Wereld. FOTO: EPA (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Drie van de beroemdste schepen uit de wereldgeschiedenis zijn in Palos de la Frontera, in Zuid- Spanje, opnieuw te water ge gaan. Zij moeten bijna vijf honderd jaar later het kunst stukje herhalen van Christo- fer Columbus: de tocht naar de Nieuwe Wereld, Amerika. Voor bijna tien miljoen gul den heeft een speciaal in het leven geroepen stichting drie perfecte replica's laten bou wen van de Santa Maria, de Nina en de Pinta, de drie schepen waarmee Columbus in 1492 zijn ontdekkingsreis maakte. De drie boten varen dit jaar eerst als voorproefje langs bijna alle Spaanse ha vens om volgend jaar de defi nitieve oversteek van de At lantische Oceaan te maken. Eenmaal aangemeerd in Amerika zullen ze als voor uitgeschoven culturele post van Spanje dienen. Al in 1983 werd een begin gemaakt met de voorbereiding van het vijfde eeuwfeest van Colum bus' reis. Na grondig onder zoek naar de wijze van sche pen-bouwen in de vijftiende eeuw werden in drie speciale dokken de drie schepen na gebouwd. Tien timmerlieden werkten gedurende zeven tien maanden aan de opmer kelijke reconstructies. Ze ge bruikten 270 kubieke eiken hout (voor de basisconstruc tie) en grenen hout (voor de bekleding) en de spijkers werden van hetzelfde mate riaal gemaakt als die in vijf tiende eeuw. De enige nieu wigheden die de zeventig be manningsleden ter beschik king staan zijn keukens, ijs kasten en comfortabeler kooien. Bovendien zullen ze bij de grote oversteek van volgend jaar worden bijge staan door een fregat van de Spaanse marine. Het Noorderstrand van Scheveningen ziet er van daag anders uit dan normaal. Het vormt namelijk het decor van de finale om het Nederlandse kampi oenschap strandvolleybal. Leest u dit stukje nog vroeg genoeg om daar vandaag een kijkje te gaan nemen, dan is het nu de tijd om in te pakken en weg te wezen. Het is de moeite waard, maar ga wel met het openbaar vervoer, want mede door het tro pische weer is het ongetwijfeld razend druk op alle wegen naar Scheveningen. Denkt u dat het al te laat is, dan is er nog geen man' overboord, want maandag meldt de Leidse Courant er vanzelfspre kend net zoveel over dat u het idee krijgt er toch bij te zijn geweest. Want zo is de Leidse Courant. Thuis in elke sport. Ik wiLde Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Straat: Postcode/Plaats Voorl.: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1