TROPENLAND DEN HAAG - Dagdromen is leuk, ook al is je wenswereldje zelden origineel. Je waant je op een groot, goudgeel strand en voelt hoe de tropische zon eerst je huid laat gloeien en daarna de inhoud van je vel masseert. Je bureauspieren ont spannen zich en honderden ge dachten worden één: hoe heerlijk is het leven! Beelden van mensen die je niet mag, verdwijnen. Dag chef, dag buurman, lan ge neus, weg! Gezichten van mensen van wie je meer houdt dan je hun kunt ver tellen, passen opeens wèl in het geluks- beeld. Je kunt ze voor je zien zonder het onbereikbare als een last te ervaren. Als je deze dagen ontwaakt uit je dag droom kan zich iets vreemds voordoen. Je ligt op een groot, goudgeel strand en voelt hoe een tropische zon je huid laat gloeien. Heel voorzichtig open je je ogen en zie, aan de strakblauwe hemel staat een ambitieuze nieuwe hittebron cum laude af te studeren. Als je je hoofd een beetje optilt, zie je een nj tenen die ro der is dan de serie die je van huis hebt meegekregen. Na een kneepje in een ver brande plek, weet je zeker dat je echt op een superwarm strand ligt. Blijft de vraag hoe je zo plotseling in de tropen terecht bent gekomen. Grenzen Helaas kennen ook dagdromen die uit komen hun grenzen. Een blik naar links, een praatje naar rechts, en je weet dat je nog steeds in Nederland bent. Een broodje kroket in het zand en „Leuke prijswinnaar bij Hans van der Togt gis teren" laten geen lengte- en breedtegraad heel van waar je even was: Tahiti, Aruba of Bali. Erg? De ene Nederlander vindt van niet, is dol op zijn eigen land. De andere hui vert al bij de gedachte zijn vakantieda gen hier te moeten doorbrengen. Toch, van de enkele miljoenen Nederlanders die nu vakantie hebben, is de helft hier gebleven. Het zegt misschien wat over die mensen, het zegt ook wat over Ne derland. Er is genoeg te doen, het is niet te duur, het buitenland heeft ook nade len èn Nederland is zo comfortabel dichtbij. „Dat je geen vreemde talen hoeft te kunnen spreken hier is onzin; daarvoor zijn er !s zomers te veel bui tenlanders op bezoek", aldus één van de commentaren. Dom Wie Nederlanders deze week vroeg waarom zij hier hun vakantie doorbren gen, kon rekenen op een meewarige blik. Ik ken toevallig één iemand die zo'n domme vraag stelde, en de jongeman op het strand van Noordwijk beperkte zich in zijn antwoord tot een paar gebaren. Met een glas limonade in zijn hand (het was pas tien uur 's ochtends) wees hij naar de zon, naar de zee en naar het strand, het eeuwige jachtveld. Zijn prooi lag al ingevet aan 's mans voeten. „Hoi, ik ben Margreet", zei het meisje, iets wat ook voor de jager nieuws was. „Ik heb haar gisteren pas ontmoet", ver ontschuldigde deze zich. Anderen zijn iets nieuwsgieriger. Bij de Haagse megacamping Ockenburgh gaat deze weken regelmatig de telefoon en vraagt een jong stemmetje bijvoorbeeld: „Kunt u mij zeggen waar de tent staat van Michael. Hij komt uit Duitsland en rijdt in een Golf. Ik heb gisteren ergens met hem gedanst". Het campingperso- neel geeft echter geen informatie. Het is als zoeken naar een Jan op een fiets. V riendschappen Mensen leren kennen is naast zonneba den, uitrusten, dingen bekijken en spor tief bezig zijn een belangrijke reden om met vakantie te gaan. Vriendschappen en liefdes kunnen ieders deel worden. Of vakantieliefde ook echt? liefde is, blijkt meestal pas achteraf. Genoemde Mar greet zal huilen als ze het liedje hoort dat Dolly Parton, Linda Rondstadt en Emmylou Harris ooit samen op de plaat zetten. „To know, know, know you, is to love, love, love you", zingen de beroem de dames. Het was gisteren nog te horen opkle radio, op weg naar kantoor... Echte vakantieganger Om de kans te vergroten dat je echte va kantiegangers ontmoet en geen dagjes mensen of zonnelunchers, moet je de weekeinden mijden en doordeweeks al leen tijdens werkuren naar het strand gaan. Maar een echte vakantieganger herken je bijna niet meer. De bruinste mensen blijken dit keer hard werkende ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1990 lieden uit de nachthoreca zijn. Dan maar op wat Ierse bleekneusjes afge stapt, die voorzichtig onder een parasol de vakantiepret proberen te ontketenen. „On holiday? No, we're with Shell in The Hague". Het groepje woont hier al een paar jaar. Of Nederland een leuk va kantieland is, weten ze niet. Vakantie brengen ze thuis door. Holland is voor hen wel een prettig land om te werken, te reizen en uit te gaan. In eigen land zouden ze veel minder salaris krijgen. Bloedheet Voor een verkennende tocht langs een deel van de Noordzeekust (van Brielle tot Zandvoort) was deze week niet de gezondste tijd. Na elk strandbezoek volgde het instappen in een oven op vier wielen. Het is dan niet moeilijk voor te stellen dat je kinderen of dieren geen se conde in een (afgesloten) wagen moet la ten wachten. Maar ook buiten is het met de tot boven dertig graden oplopende temperaturen puffen en hijgen geblazen. Vooral de zwakkeren van onze samenleving moeten zich ontzien, maar een ritje langs een serie tennisparken leert dat be jaard zijn niet gelijk staat aan zwakte. Menige 70-plusser kiest zelfs voor het enkelspel op momenten dat jonge trans- pireerders het mindere loopwerk van het dubbelspel verkiezen. Langs wegen waarboven de lucht trilt van de hoeveel heid Celsius, zie je fietsers en trimmers zwoegen. Sneller gaan betekent meer te genwind en dus meer afkoeling. Maar die inspanning... Verdord De natuur wint vaak aan kleur en glans als de zon haar stralen laat weerkaatsen op alles wat groeit en bloeit. Tropische temperaturen zorgen er nu echter voor dat het Hollandse landschap er verdord en verschroeid uitziet. De schuldige, de zon, stelt alleen haar aanbidders met te leur. En doet dat bovendien net op tijd, want er is in Nederland even niet veel te doen. De bollenvelden zijn al lang uitge bloeid, er is weinig op tv - de grote sportevenementen zijn voorbij - en de organisatoren van de tientallen Van Gogh-manifestaties liggen alweer op één oor. Velen zijn in afwachting van het gi gantische spektakel Sail'90 in Amster dam, dat 9 augustus begint. In de tussentijd, naar de waterkant, kle ren uit en op je rug wachten op de war me dingen die komen gaan. Vooral voor mensen uit de industriegebieden bete kent de Noordzee - randzee van de At lantische Oceaan klinkt veel spannen der - telkens weer een stukje opleven. Duitsers voor wie de eigen Ostsee te ver weg is, zeggen: „Holland mooi? Ach, we willen frisse lucht en die is hier. En maatjesharing". Over frisse lucht gespro ken. Cultuurgoed Als je niet van zonnebaden houdt, biedt de zon toch in elk geval het voordeel dat het droog is. Als je houdt van het be zichtigen van dorpen en steden, bossen en musea, kan de hitte wel eens te veel worden. Maar bij de gemiddelde vakan tieganger hoef je op een bloedhete dag niet aan te komen met historische ste den en hun cultuurgoed. Dat 's-Gravenhage een aristocratisch rustig karakter heeft, waarvan de laag bouw zijn hoogtepunt bereikt in Madu- rodam, kan zowel Nederlandse als bui tenlandse toeristen eventjes gestolen worden. Wie de Watergeuzen zijn die Brielle - vroeger een levendige handels stad - op 1 april 1572 veroverden, kan hen overdag niet echt boeien. En Leiden, met een universiteit uit 1575, Delft met zijn grachten en Willem van Oranje, en Gouda met zijn pijpen en kaarsen mo gen dan beroemde oude steden zijn, wat nu telt is de zon. De zon als grote trekpleister; jammer dat de Holland-promotors daar niet wat va ker mee kunnen pronken. Eigen huis Vakantie houden in eigen land gaat voor sommigen erg ver: zij blijven gewoon thuis, thuis in het eigen huis. Het kost niks, je hoeft niks, je hebt alles bij de hand en je beesten blijven uit het asiel, zo klinkt het links en rechts uit de diver se tuinen en vanaf balkons. „Ik sta in mijn werk de hele dag met in ternationale mensen te praten, en nu wil ik gewoon eens een paar weken lekker thuis aanklooien", zegt een barkeeper van een groot hotel aan de Noordzee kust. „Lekker even geen verplichtingen. En als er bezoek is, schenken ze hun drankje zelf maar in". HERMAN JANSEN ■CfiidócSouaatit'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19