„Kabel jauwkweek op zee haalbare kaart" 3)e £cicbolte (BouAatit Toekomst blijft auto-ontwerpers uitdagen Nieuwe topmodellen Renault 2 li AUTO ftjidócSou/UMit ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1990 PAGINA NIEUWE TECHNOLOGIE EN SAMENWERKING GAAN HAND IN HAND Omdat de auto almaar mi lieuvriendelijker moet worden, staat de auto-in dustrie voor grote uitda gingen. Zowel nieuwe technologie als samenwer king stond centraal bij de ontwikkeling van een uit grote delen kunststof be staande Ford-motor. Plan nen voor serieproduktie zijn er niet, haast men zich erbij te zeggen. Er staat echter wel in het persbericht dat Ford al heel lang over kunststof voor motorenbouw na denkt. In 1984 werd een onderzoek afgesloten naar beschikbare kunststofsoorten en op basis daarvan bestudeerde men een proefmotor voor het Eltec pro totype dat in 1985 getoond werd. Deze Ford Eltec had een 1,3 liter arm-mengselmotor met drie kleppen per cilinder. Centraal in dat toekomstmodel stonden vooral de mogelijkhe den die de modernste elektro nica bood, ter verlaging van brandstofverbruik en uitlaat gasvervuiling en verhoging van rij veiligheid. Vooral die eerste tweë elementen konden nog verder profiteren van een lichtere kunststof (in plaats van aluminium) motorblok. Het kwam er toen nog niet van om een kunststof motor echt te bouwen. In 1987 haakte Ford echter in op een Euro pees onderzoeksproject en ging de ontwikkeling met vereende krachten door. De bedoeling van het Europees project was aan te tonen dat verschillende bedrijven en universiteiten in Europa konden samenwerken bij elementair onderzoek. Ford leverde als het ware een han dig proefkonijn met het plan om een automotor van kunst stof te bouwen. Dat plan kon nu samen met de Nederlandse kunststof specialist DSM, een Frans en een Duits bedrijf en twee Britse universiteiten worden uitgewerkt. Het uit eindelijk resultaat is een motor die al een 200-uurs duurtest heeft doorstaan. Metalen geraamte Het bericht spreekt van een Fiesta-motor, maar dat zal wel alleen betekenen: een motor voor een auto van Fiesta-for- maat. Het is een éénliter vier- cilinder geworden met drie kleppen per cilinder. Echt he lemaal van plastic is de motor lang niet, daarvoor wordt het inwendige te zwaar belast. De cilinders zijn opgenomen in een dragend aluminium bin- nenstuk. De gehele buitenkant bestaat echter wel uit vezel- versterkte kunststof; geen af- dekplaten, maar echt als mee dragend deel van het motor blok. Helaas wordt er weinig bij vermeld over testresulta ten, al is het op zich mooi dat deze motor werkt. Het enige harde cijfer spreekt van 30 procent geluidsreductie ten op zichte van een geheel metalen motorblok. Lichter zal de mo tor toch ook wel zijn, wat goed is voor lager brandstofver bruik en dus ook een kleinere hoeveelheid schadelijk uitlaat gas. Ford-directeur voor produkt- ontwikkeling Clive Ennos zag als voornaamste uitkomst van het project het bewijs dat Eu ropese samenwerking tussen bedrijven en onderwijsinstitu ten kan werken. Wat betreft produktie-toepassing dacht hij eerder aan wat lager belaste onderdelen, zoals het huis van versnellingsbakken of aandrij fassen. Het sluit wel aardig aan bij oh- derzoek van Ford-Amerika naar nieuwe constructieme thoden voor toekomstige au to's. Daar denkt men aan een zelfde idee als bij deze motor: een aluminium kern voor de stevigheid en een kunststof buitenkant. Een uit aluminium profielen gemaakte passagiers- kooi zou vier keer effectiever zijn uit het oogpunt van bots- veiligheid dan de traditionele stalen kooi. Hij zou daarnaast veel lichter zijn en uit minder onderdelen bestaan. Die on derdelen worden gelijmd in plaats van gelast. De produktie zou veel simpeler en goedko per zijn dan bij de huidige au tocarrosserie van geperste en aan elkaar gelaste staalplaat. Ook een kunststof buitenkant van de carrosserie biedt dat voordeel. Zelfs plastic ruiten zouden mogelijk zijn; als ge heel valt de auto dan 250 tot 300 kg lichter uit. Dan is dus ook een kleinere, zuinigere en minder vervuilende motor voldoende. Recycling De haalbare vereenvoudiging van de produktie zou zoveel kosten besparen, dat het ge bruik van supersterke maar kostbare moderne kunststofve zels binnen bereik komt. Kort om, ideeën genoeg om op lan gere termijn nog revolutionai re veranderingen te bereiken in de automobielbouw. De vraag is dan natuurlijk wel wat er met al dat kunststof moet gebeuren bij sloop van de auto of vervanging van onder delen. Bumpers van elastische kunststof kunnen al versnip perd worden en opnieuw ge bruikt als grondstof. Bij Gene ral Motors zagen we in de Ver enigde Staten een verdergaan de oplossing. Daar is men ver gevorderd met de techniek van pyrolyse van kunststoffen (ook autobandenrubber). Door kunststof in zuurstofvrije va ten te verhitten verdampt een deel, dat gas dient weer om de branders van de installatie te voeden. Wat aan vast materi aal overblijft is bruikbaar als grondstof voor nieuwe kunst stof onderdelen, zij het van minder hoogwaardige kwali teit. Binnen een jaar, zo zei men, kan pyrolyse en herge bruik van kunststof-afval in GM-fabrieken ingevoerd wor den. Op een andere GM-afdeling, waar gestudeerd wordt op ef fectievere airconditioning, hoorden we ook positief mi lieu-nieuws. Koelinstallaties werken met een vloeistof waaruit cfk-gas (dat de ozon laag aantast) vrijkomt als de installatie geleegd wordt. In plaats van deze R12-vloeistof komt in auto-airco's nu het cfk-vrije R134, niet alleen bij General Motors maar ook bij Mercedes-Benz. Daarnaast ko men er installaties om de vloeistof van airco's af te tap pen en opnieuw te gebruiken, hoorden we van Mercedes en Mazda. Want zowel voor ge bruikelijke als nieuwe materi alen houdt men er nu steeds meer rekening mee hoe die verantwoord vernietigd of hergebruikt kunnen worden als de auto aan het eind van zijn nuttig leven komt. Het staal in een auto kan groten deels weer gebruikt worden bij het maken van nieuw staal, maar voor kunststof ligt dat heel wat moeilijker. PETER FOKKER Conventionele constructie van een autocarrosserie (boven) en de 'space frame'-constructie. Open Skoda met vier deuren Je kunt van Skoda den ken wat je wilt, maar ac tief is het Tsjechische merk zeker. Om de Favo- rit, het eerste nieuwe mo del van het merk in vijf en twintig jaar, zoveel mo gelijk onder de aandacht te brengen verzon de Ne derlandse importeur reeds allerhande bijzondere ac tiviteiten. Nu gaat men mee in de op nieuw opgestoken cabriolet mode. De fabriek zelf maakt geen open versie, die heeft het al druk genoeg mët het ver zorgen van voldoende produk- tie-omvang. Maar geen nood, in Nederland zijn er ook car rosseriebouwers. Die helpen een Favorit L aan een oprol- dak tot aan de achterklep, in gekort tot onder de achterruit. Die ruit zit nu in het roldak en is flexibel. Geen achterruitwis- ser of -verwarming meer dus, en geen vijfde deur. Zo doet de Favorit wel wat denken aan twee open vierdeurs auto's die er niet meer zijn: de Citroëns 2CV en Visa Décapotable. Vandaar ook de naam Decatop voor deze Skoda-specia. Ver der is de Skoda nog versierd met een spoilerset rondom en mistlampen voorop. Ook de dakantenne en radiovoorberei ding is standaard. Exclusief rijden kost wel geld, zelfs bij een Oosteuropees produkt. Ruim negen mille komt er bo ven op de basisprijs van een Favorit L. Een nogal forse in vestering, al valt er zo gauw geen andere open auto te be denken voor 24.995,-, laat staan een met vier deuren. Renault 21TXI. Het lijkt of Renault wat problemen heeft met de produktiecapaciteit van zijn motorenfabrieken, of met het aanpassen van be paalde motoren aan kata lysator-toepassing. Bij die bepaalde motoren be doelen we dan de multikleps- aggregaten, waarvan nu pas de eerste in het Nederlandse gamma verschijnt - met gere gelde katalysator, natuurlijk. We moeten al twee jaar in de tijd teruggaan voor de eerste aankondiging van een multik- leps-Renault: naar de intro- duktie van het model 19, hal verwege 1988. Sportief topmo del zou een zestienkleps-versie worden met 1,8 liter motor van 101 kW/138 pk. Een jaar later kwam de facelift van het model 21, waarbij weer een multikleps-motor opdook. Dit maal een tweeliter met twaalf kleppen en 99 kW/135 pk. Die laatste is dan nu eindelijk in Nederland gearriveerd. Hij staat in een van de nieuwe topmodellen uit de 21-reeks, type TXI. Verkrijgbaar als vier- of vijfdeurs model, maar niet met Quadra-vierwielaan- drijving zoals vorig jaar een deel van de presentatie-model len had. De Renault 21 TXI combineert luxe en sportiviteit, zoals de uitrusting al laat zien. Sportie ve zaken als lichtmetalen vel gen, schijfremmen rondom (maar geen ABS standaard), mistlampen voorop, sportstuur en sportief gemodelleerde (maar heel comfortabele) stoe len zijn allemaal standaard. Daarnaast is er luxe als (goed gedoseerde) stuurbekrachti ging, centrale deurvergrende ling en elektrische zijruitb* diening aan boord. De mot# biedt het comfort van opvaF lend laag geluidsniveau en vif forse prestaties, maar ook eer sportief karakter, in die ziF dat pas bij hoog toerental dut delijk meer pit voelbaar is dat in de goedkopere modellen Want het zal duidelijk zijn dr. een dergelijke specificatie z$ prijs heeft: 47.950,- voor 1 vierdeurs tweeliter TX 48.775,- voor de vijfdeuri versie. Dat is een kleine z£ mille meer dan de 2,2 liter 2 TXE kost, die in principe d^ zelfde luxe biedt, maar mind!" sportiviteit. Vissers halen op de oude, vertrouwde manier hun vangst binnen met een net. Als het aan twee visserijbedrijven in Den Helder en Harlingen ligt wordt de kabeljauw in de toekomst in speciale kooien op open zee gekweekt. FOTO- SP DEN HELDER Neder landse vissers kunnen weer voldoen aan de vraag naar kabeljauw als zij deze vissoort gaan kwe ken in kooien in open zee. Volgens TNO-bioïoog drs. Martin Scholten is deze manier van viskweek een haalbare kaart. Het grote voordeel van deze metho de is dat de visstand niet wordt aangetast. Met de stand van de rondvis in de Noordzee is het ronduit slecht gesteld. Op Europees ni veau vastgestelde quota moeten er voor zorgen dat de kabeljauw niet wordt opgevist. Biologen dringen erop aan de quota voor kabeljauw en schelvis met nog eens 70 pro cent te reduceren. Gezien de huidige omstandig heden en de sombere toekomst staat de rondvisserij er beroerd voor, laten de Nederlandse Vissersbond en Visserijbelan- gen weten. Volgens beide or ganisaties grijpen rondvissers alle mogelijkheden aan om het hoofd boven water te houden. Ook de viskweek in zee zou tot die mogelijkheden kunnen behoren. Toch houdt voorzit ter K. Kramer van Visserijbe- langen nog een slag om de arm; eerder onderzoek zou hebben uitgewezen dat het niet haalbaar is. Bij diverse organisaties en op het ministerie voor landbouw en visserij heeft men nog niet gehoord van rondvissers die belangstelling hebben voor viskweek op zee. Tot nu is al leen bekend dat de opdracht gevers van het TNÓ-onder- zoek mogelijk nog dit jaar een begin zullen maken met de kweek. De opdrachtgevers zijn Visindustrie Kalkman bv in Den Helder en Lichtendahl en Zn. in Harlingen. Het Harlin- ger bedrijf is met name geïnte resseerd in buitengaatse schelpdierenkweek. Storm en stroming De kooien waarin de vis ge kweekt zal worden, drijven in open zee. Bioloog Scholten (zijn officiële functie: hoofd la boratorium toegepast marine- onderzoek) legt uit dat de kooien scharnierend veran kerd zullen worden in de zee bodem. Ook verankering aan palen van oude off-shore-in- stallaties zou mogelijk kunnen zijn. Onder redactie van Ton Pieters. „In de sowjet-unie, waar zooals men weet, een ernstig tekort heerscht aan allerlei voedingsmiddelen, en o.m. aan eetbare vetten, is thans een nieuw plan opgesteld ter Courant eind juli 1930. „Dit plan houdt maatregelen in, die de Russische honden en katten de schrik om het hart zal doen slaan. De bedoeling is namelijk om dit jaar eenige millioenen honden en katten ter slachtbank te leiden en dan het vet dezer dieren voor bepaalde industrieën beschik baar te stellen, die groote hoe veelheden talk noodig heb ben, doch hiervoor tot dusver eetbare vetten gebruikten. Verwacht wordt, dat in een vol jaar de slachting onder de honden en katten 12 13 dui zend ton talk zal opleveren". Uit Nieuwkoop wordt mede gedeeld: „Onze dorpstoren is in de vorige week voorzien geworden van een bordje waarop de woorden zijn ge schilderd: „Geniet van de mooie vergezichten! Sleutel bij den veldwachter". De toe gangsprijs is bepaald op 25 cents per persoon, allereerst om daarvoor het geld op te sparen tot het aanschaffen van een verrekijker. Dit is een mooi idee om het toch reeds schitterend uitzicht mooier en een tochtje naar den top nog aangenamer te maken „In een sociaal-democratische vergadering te Krefeld, Duitschland, waar het woord werd gevoerd door den land dag-afgevaardigde Lauerentz, bekogelden bijna veertig com munisten den spreker met bierglazen en fiesschen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de spreker met een stoelpoot van het podium werd afgeslagen". Advertentie van Maison Van der Vlist, Botermarkt 3, Telf.2806, Leiden: „IEDERE DAME die prijs stelt op een houdbare Permanent Wave en een mooi afgewerkt Coif fure laat zich om teleurstel ling te voorkomen door een vakman behandelen. Wij heb ben een goede naam, succes gegarandeerd. Prijs ƒ10, het geheele Hoofd". Een huzarenstukje. „De Noorsche vlieger Baglo ont snapte gisteren, Zondag 27 Juli, als door een wonder aan een zekeren dood. Baglo be vond zich op ongeveer dui zend meter hoogte boven de marine-luchthaven Horten bij Oslo, toen hij plotseling in een wervelwind terecht kwam en zijn machine pijlsnel naar be neden stortte. Even voordat het toestel op de wateropper vlakte aan splinters sloeg, wist Baglo eruit te springen. Men vischte even later den piloot uit het water op, waar men hem zwemmende tus- schen de drijvende wrakstuk ken van zijn toestel vond. Hij was niet gewond". Uit Leiden, 29 juli '30: „De avond van gisteren zag in een tuin van Café-Restaurant „Zomerzorg" een aantal geü niformeerde politiemannen bijeen, geheel ongevaarlijk gewapend met muziekinstru menten om het in flinken ge tale opgekomen publiek van leden en genoodigden nu eens op iets anders te vergasten dan op strenge blikken, pro cessen-verbaal en wat voorts tot hun competentie behoort. Onder leiding van den heer M.Bolderdijk, eveneens in een soort politioneel gewaad, zet ten de politiemannen zich op tijd aan 't verwerken van dit welgekozen menu. En 't be- fon met de Leidsche Politie- ubileum-Marsch, want het schijnt nu eenmaal tot den goeden toon te hooren, dat de directeur van een muziekge zelschap bij een of ander lu strum een jubileum-marsch vervaardigt, die dan den naam van dat gezelschap krijgt, terwijl als tegenpresta tie het gezelschap het mono polie der uitvoering van die marsch krijgt. De uitvoering van het geheel geschiedde rustig en ordelijk, zooals van politiemannen mag worden verwacht. Een pro gramma niet te overladen en een aangename pauze tus- schen de nummers. Het wa ren voor de pauze de „Ouver ture Antigone" en „Une Soi- rée au Village" van Bellef- lamme. Was dit niet iets te zwaar? Het klonk wat te licht, wat bedeesd. Er was wel eens een hapering in de bij-instru menten, al klonk het geheel wel zuiver en goed. Zeer goed was de „Dilbeek Marche" van Marchand waarmee het eerste gedeelte werd besloten. Zij werd forsch en met wellui dende bravoure ten gehoore gebracht. Ook de nummers na de pauze oogstten een welver diend applaus. Wij noemen de „Grenadiers Marsch", „Flots ALS HOND EN KAT zouden dit potentiële sowjet-talkslachtoffers geweest zijn, 60 jaar geleden. FOTO: AP is niets anders dan een dubbe le koperen klok, waarvan de eene klok geperforeerd is. Door het op en neer bewegen van de eene klok in de ande re, ontstaat zuiging gevolgd door een persing. Het te wa- schen goed wordt in de klok gezogen tegelijk met het zeep water en de lucht en bij het persen bijna automatisch ge keerd. Ook hier is het „een kind kan de wasch doen", want wasschen met „Wasch- ras" vereischt niet veel li chaamskracht. Dekens komen du Danube", de welbekende Donauwellen-wals van Ivano- vice, die altijd stemming wekt. „Diana de France" was een mild slot van dezen goed geslaagden muziekavond". Uit de Vragenbus. „Vraag: Zoudt u me kunnen zeggen hoe duur het is als men in Augustus of September den Amsterdamschen Dierentuin wil bezoeken? Antwoord: Wij weten het niet. Misschien kan een onzer lezers u daarom trent inlichten? Vraag: Kan ik als inwonend Leidenaar mij hier gratis aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen? Zoo ja, tot wien en waar moet ik mij wenden? Antwoord: Wij meenen, dat zulks niet mogelijk is, indien u niet aangesloten is bij een of ander Fonds. Informeer eens bij uw huisdokter". „De huismoeders hebben per advertentie reeds kennis ge nomen van een nieuwe wasc- hmachine Wasch-ras". „Geen vermoeiende waschdag meer!" heette het in de adver tentie, en na de demonstratie die wij hedenmiddag in „Den Burcht" bijwoonden waar bij wij zelf het instrument hebben beproefd! mogen wij zeggen, dat „Wasch-ras" voor de huisvrouwen een uit komst zal blijken. Op het eer ste gezicht doet het toestel denken aan een petroleum lamp met een lange stok er bovenuit. Men begrijpt niet, hoe met zooiets de wasch ge daan kan worden. Maar deze „petroleumlamp" er bijna wolliger en warmer uit dan zij erin zijn gedom peld. Het ligt in de bedoeling nog enkele demonstraties te dezer stede te geven. Een be zoek kunnen wij dan ten zeerste aanraden". met de stroming van het wa ter. Storm en sterke stroming zullen geen roet in het eten gooien. Dat is wel nodig want in het zeegebied waar de kweek moet plaatsvinden, kan het in grote delen van het jaar flink spoken. De locatie ligt 40 a 50 kilometer noordwestelijk uit de kust van Den Helder. De kooien liggen daar niet in scheepvaartroutes en in rela tief schoon water. Schol ten zegt dat Verkeer en Waterstaat positief is over de plannen. Ze maken deel uit van nieuwe gebruiksmogelijk heden van de zee, waar ook de Nota Noordzeebeleid vanuit gaat. Het ministerie zal dus ze ker niet moeilijk doen over vergunningen. Van ruimtege brek is volgens Scholten voor- lopig geen sprake. Kieskeurig In het TNO-onderzoek zijn verschillende vissoorten be trokken. Kabeljauw kwam als beste kandidaat uit de bus. Naast deze vissoort zijn ook zeewolf en schelvis goede kan didaten. Tarbot en heilbot vie len af. Voor de eerste soort is het water ten noordwesten van Den Helder te koud, voor de tweede te warm. De tong is wat voedselkeus betreft te kieskeurig; wijting en koolvis leveren op de markt te weinig op om kweek rendabel te ma ken. Scholten: „De kabeljauw springt er uit als beest dat commercieel de beste kansen heeft". Na één jaar kunnen ze al geoogst worden. Ze wegen dan gemiddeld 3 kilo. Na twee jaar 7,5 en na drie jaar 15 kilo. De kabeljauw scoort ook goed op het punt van 'voer-efficiën- tie'. Vergeleken met andere vissen levert hij bij dezelfde voeding meer vlees op. Dat maakt het dier financieel aan trekkelijk voor de visserij. Daarnaast is de kabeljauw zo'n beetje de tegenpool van de tong; hij eet bijna alles wat je hem voorschotelt (vis, schelp dieren, krabben, zeesterren, visresten uit de visverwerken- de industrie en zelfs soja-voer). Nog een voordeel van de ka beljauw: hij is fysiek sterk en kan wat ziektes betreft tegen een stootje. In Noorwegen hebben vissers volgens Scholten inmiddels uitgebreide ervaring opgedaan met drijvende kweeksyste- men. Het begon met zalm- kweek. Die verliep zo voor spoedig dat de zalmprijs op de markt begon te dalen. Vissers keken toen uit naar een extra of nieuwe bron van inkomsten en begonnen met kabeljauw- kweek in fjorden. Buiten de Qorden, in open zee, bleek het nog beter te gaan. Daar is oo bewezen dat de systemen nie bij de eerste de beste storm lo 'aa it eb bij de eerste In de tijd dat de Noren viskweek bezig zijn geweest, i je'; de ziektebestrijding aanmerke ,er lijk verbeterd. Ziektes hoeve dus geen grote risico-factc meer te zijn. Deense vissei merkten de goede oogst-resul itg taten bij hun Noorse collega' op en gingen daarom ook o nn viskweek over. De jonge kabeljauwtjes zulle it niet verkregen worden uit pa n ring in de kweeksystemen alis Onderzoeker Scholten vertel ins dat het mogelijk is jongen i iezi Noorwegen te kopen. Dat kos el de vissers echter relatief veejale Volgens hem kunnen jongen (10 tot 15 centimeteije daarom beter zelf vangen o 4 zee. Ook zou het mogelijk zij uii larven van de paaigronde an( weg te halen. Beperkte vangs nn van jongen of larven is vol 'ill gens de TNO-bioloog nauwe on, lijks van invloed op de vis iet stand omdat een groot dee e daarvan in de natuur het vol wassen stadium toch niet zoi bereiken. In plastic zakken, b voorbeeld in de Waddenzee t plaatsen, kunnen de jonger (larven) groeien tot ze groo genoeg zijn om in kooien worden losgelaten. De kooien die Scholten op he oog heeft hebben een lengt en breedte van 25 meter ei diepte van 10 a 15 meter. Al de een visser een set van tiei on kooien heeft, levert hem dat miljoen kilo vis per jaar op. le( De produktiekosten van 1 kilip. vis variëren van 1,50 to 3,00. De kosten zijn he hoogst als de kweeksystemer aa kant en klaar in Noorwegei kr worden gekocht, de jongen ui dat land worden aangetrokker en bestaand visvoer (voo zalm) wordt aangeschaft. D kosten kunnen aanmerkelijl lager zijn wanneer Nederland se constructiebedrijven de sy sternen zouden maken, jonge en larven hier gevangen ei gekweekt worden en voe he wordt gehaald uit afval van d ho visverwerkende industrie. In de optiek van de onderzoo ker zou de bedrijfsvoering i handen moeten zijn van (e* )vissers die nu getroffen wor den door de quoterings- e daarmee samenhangende sa neringsregelingen. Zij zoudei hun schepen kunnen gebrui ken voor transport van d kooien en binnenhalen van d oogst. Bovendien hebben ervaring met de eerste ver werking (op zee), wat hen ooi in deze vorm van visserij varf^- pas kan komen. ROELOF VELLING/

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12