Botulisme gemeld bij provincie i i^iaócgchwcmt^ stad omgeving/kunst/rtv ceidaesomo/nt WEEK EINDE „Dit is een te gekke vakantie" HYPOTHEEK Slimme EHBO-kit A ZA1LKDAG 4 AUGUblUb lyyu FAGrlNA U Ammoniakgas bij ijsbaan ontsnapt Bij de Leidse IJshal aan de Vondellaan is gistermiddag een hoeveelheid ammoni akgas ontsnapt uit de installatie. Onwo- nenden kregen last van de damp en waarschuwden de brandweer. Door de aanhoudende warmte was de druk in de ammoniaktank te hoog opgelopen. Een veiligheidsventiel sprong open en ver spreidde de overtollige damp. De brand weerlieden namen geen risico en trok ken gaspakken aan om het karwei te klaren. Achteraf bleek het nogal mee te vallen met de damp. Er is geen gevaarlij ke situatie voor de volksgezondheid ont staan. Er zijn wel maatregelen genomen om herhaling in de toekomst te voorko men. FOTO: WIM VAN NOORT GEEN MELDINGEN IN LEIDEN tuur in de binnenwateren behoorlijk doen oplopen. Hierdoor neemt de kans op botulisme fors toe. Dode vo gels en vissen vormen in het water een besmettingsbron voor andere waterdieren. De warme dagen in augustus 1989 leverden de provincie bijna 1200 meldingen van botulisme op. Kadavers moeten daarom zo snel mo gelijk worden verwijderd. Mensen die dode of zieke watervogels dienen dit daar om door te geven aan de ge meentelijke directie reini ging. Op plaatsen waar con centraties van watervogels voorkomen, zoals parken en stadsvijvers is de kans op be smetting het grootst. Con centratie kan worden voor komen door de vogels in de zomermaanden niet te voe- Een woordvoerder van de gemeentereiniging laat des gevraagd weten dat in Lei den nog geen botulisme is geconstateerd. „De laatste week hebben we wat mel dingen gehad van dode een den in de Leidse wateren. Bijvoorbeeld in de Rijn en Schie. Maar dat was niet zo extreem. Als er een melding binnenkomt, vragen we de melder de eenden apart te houden, zodat we ze kunnen onderzoeken. We zijn wel alert op botulisme", vertelt ze. „Maar er zijn nu eenmaal gigantisch veel eenden, het is natuurlijk logisch dat er af een toe een dode eend ge vonden wordt", relativeert Het is goed uitrusten in de kruiwagens, de klus is na twee weken van de Lokhorstkerk is gelegd. Nieuwe ^eidse straten ïaar vruchten :n politica ;enoemd jEIDEN Fruit en Poli- ica, dat zijn de begrippen iraaronder de nieuwe traatnamen zijn te vatten oor respectievelijk het oormalige veilingterrein an de Zoeterwoudseweg n vlek 29 in de Stevens- lof. ondom de HCG-mast zijn de ieuwe wegen door de Leidse traatnamencommissie ge- oemd naar vruchten. Dat is edaan als voortzetting van de eeds bestaande vruchtenbuurt jssen Lammenschansweg en feilingkade. De straten gaan 'rambozenweg, Kersenweg, litrusweg, Pompoenweg, Me- Denpad, Fruitpad en Abriko en weg heten. /rouwen n de laatst ontwikkelde vlek an de Stevenshof worden de tra ten, net als de rest van de rijk, naar vrouwen genoemd, n dit geval naar politica. An- elien Cappeynestraat, Lies- leth Ribbiushof, De Freule- traat, Marga Klompéstraat en iet Carrie Potshuispad, dat ijn de namen die op de nieu- ve blauw-witte bordjes komen e staan. ferder worden er kleine wij- igingen aangebracht in het ,eidse straatnamenbestand. Zo jaat de Fokkerweg bij het ichuttersveld, de Antony Fok- cerweg heten. Dit om verwar ing met de Fokkestraat, tus- en de Oude Singel en de lammermarkt, te voorkomen. )e door de sloop van de Elam- jarage op het gelijknamige errein onstane nieuwe straat crijgt de naam Jennerweg. [enner was de uitvinder van iet pokkenvaccin en vormt lus een juiste aanvulling op de juurt met daarin de Pasteur- itraat en Hansenstraat. Met bijdragen van: Frank Buurman, Erik Huis- man, Loman Leefmans en Caroline van der Mijle. Actie Ondanks de broeiende hitte maakten twintig ouderen af gelopen maandag een volks dansje op de Burggravenlaan. In groten getale waren de ou deren uit de Professorenwijk gekomen om hun eis voor een eigen dienstencentrum kracht bij te zetten. Drie jaar geleden al beloofde toenmalig wethou der van volkshuisvesting Dick Tesselaar dat het cen trum er zou komen. Daar naast heeft wethouder Hans de la Mar van sociale zaken, zich er altijd sterk voor ge maakt. Maar de ouderen, ver enigd in het Ouderenwerk Zuid-Oost, kregen steeds het inmiddels bekende en oerou de excuus te horen dat er geen geld was. Door een slimme truc van Tesselaar, komt er waar schijnlijk ooit wel eens geld vrij voor het centrum, maar nu zijn er andere kapers op de kust. In het kader van het ge spreid ouderenbeleid vindt het gemeentebestuur het ei genlijk wel een goed idee om de ouderen een onderkomen te geven in het buurtcentrum Cornelis Joppensz aan de Op- penheimerstraat. Dan kan de locatie Lorentzkade 61, waar het nieuwe centrum zou ko men, wellicht mooi plaats bie den aan aangepaste woningen voor gehandicapten. Op zich ook een goed idee, maar be loofd is beloofd, er moet even eens een eigen dienstencen trum voor Ouderenwerk Zuid-Oost komen. De ouderen willen niet in de te kleine ruimte van het buurthuis, waar de grote kaartclub (honderd leden) nauwelijks in past. Ook kan de maaltijdendienst niet goed functioneren omdat er geen ruimte is voor een grote keu ken. Dus protesteerden de ou deren. En ze wilden het ge meentebestuur laten zien dat ze nog lang niet monddood zijn. De actie zal echter niet veel indruk hebben gemaakt. Het college van B en W was op vakantie en de opkomst van de gemeenteraadsleden was om te huilen. Alleen Cor- LEIDEN/DEN HAAG De provincie ver wacht dat het aanhou dende mooie weer zijn tol zal eisen onder de watervogels. De eerste meldingen van dode wa tervogels heeft de pro vincie al binnen. De vo gels zijn waarschijnlijk het slachtoffer gewor den van botulisme, de besmettelijke ziekte waaraan jaarlijks veel watervogels sterven. In Leiden is nog geen botu lisme geconstateerd. Een zachte winter, gevolgd door een droog en warm voorjaar heeft de tempera- rie Kramp (CDA) en Elly Kerckhoffs (PvdA) waren op komen dagen. Maar dat is niet zo bijzonder. Die geven bij dergelijke gezellige protestbij eenkomsten meestal acte de presence. Misschien moeten de ouderen zich bij hun vol gende actie niet meer beper ken tot een volksdansje. Een Indiaanse oorlogsdans lijkt hier meer op zijn plaats. „Het college van B en W van Voorschoten doet er goed aan binnenkort geld beschikbaar te stellen voor de aankoop van vijftig meter touw om 22 kinderen in onze straat vast te binden". Dit verzoek is niet afkomstig van iemand met een sexuele afwijking, die door de gemeente gesponsord wil worden om zijn pedofiele lusten te kunnen botvieren. Het gaat om een serieus ver zoek van het bewonerscomité van de Valkeweg in Voor schoten, verwoord in een brief aan de gemeenteraad. De bewoners hebben dit ver zoek gekscherend gedaan, maar de achtergrond is ern stig genoeg. Om te voorko men dat hun kinderen door de reconstructie van de straat nog meer gevaar lopen lijkt „aanlijnen" de enige oplos sing. Met name de brug in de straat, die in de nieuwe wijk Starrenburg ligt, is een steen des aanstoots. Kinderen kun- LEIDEN Overleden: W. Klinken berg. geb. 7 sept. 1932, man; J. N. Hoek, geb 20 juli 1934. man; J. H. Boom, geb 27 sept. 1921, man; G. C. Beij, geb. 7 mei 1912, vrouw; S. Ra- gunath, geb. 1 april 1943, man; L. Roepan, geb. 2 juni 1942, echtgenote van S. Singh; G. Ruiter, geb. 2 okt. nen er makkelijk een ongeluk krijgen; onlangs raakte een kind te water, het kon ternau wernood worden gered. Over leg met een woordvoerder van de gemeente leverde de opmerking op dat ouders be ter op hun kinderen moeten letten. De bewoners vinden dat de gemeente behulpzaam moet zijn: zij eisen hekken bij de brug en de aanleg van een stevige afrastering. Het comi té bepleit ook verlichting on der de brug. „Het is er name lijk sl vroeg in de avond erg donker. Dat betekent dat dit gebied een prachtig toe vluchtsoord is voor vrijende paartjes, drugsgebruikers en al die andere ongehoorzame burgers". Ook dit verzoek kon in de ogen van de woordvoerder van de gemeente geen genade vinden. Wederom werd alle veranwoordelijkheid afge schoven. De verlichting is een zaak van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland. Voor wat betreft vrijende paartjes: dat zijn kinderen die weder om door de ouders in toom gehouden zullen moeten wor den. En de rijkspolitie is er voor om drugsgebruikers aan te pakken. Opgeschoten jeugd zorgt vol gens de bewoners ook nog op een andere manier voor pro blemen. De onderdoorgang 1906, gehuwd geweest met H. A. Basten; C. M. A. Buccoliero, geb. 12 juni 1950, man; J. Versteege, geb. 25 juni 1930, man; M. N. W. Zweserijn, geb. 17 april 1930, gehuwd geweest met J. de Bruin; C. H. Bergman, geb. 19 okt. 1934, man; C. A M. van der Voort, geb. 29 okt. 1917, gehuwd ge weest met A. P. van der Vlugt; D. R. Schilthuizen, geb. 11 april 1947, ge huwd geweest met H. J. Brandwijk; C. J. Kosto, geb. 20 feb. 1945, echtge note van C. de Nobel, A. van der Boon, geb. 25 okt. 1913, man; W. van de brug is een crossroute geworden, hetgeen voor zwakke verkeerdeelnemers, zoals ouderen en gehandicap ten, problemen oplevert. En verder is er natuurlijk de ge bruikelijke overlast, zeker in de warme zomerdagen, van samengroepende luidruchtige bierdrinkende jongeren met bromfietsen. Eén van de be woners zou daar al razend de waterspuit op hebben gezet, dit overigens alleen tot genoe gen van de jongeren. Het lijkt er op dat ook in dit geval de zaken op de spits worden gedreven. Overlast van jongeren op zomeravon den komt op veel plaatsen voor. Dat de brug van de Val keweg tot een soort Zeedijk is verworden en tegelijkertijd een dodelijke valkuil is voor kinderen is ongetwijfeld ook overdreven. Maar de gemeen te Voorschoten zou natuurlijk best enige aandacht aan de klachten van de omwonenden kunnen schenken en niet alle verantwoordelijkheid van zich af moeten schuiven. Terwijl in Noord-Oost Over ijssel, Zuid-Utrecht, Midden Drenthe en Zeeuws-Vlaande ren een sproeiverbod geldt, wordt in Leiden nog volop met water gespoten. Door het warme weer en de lage wa terstanden dreigt er in som mige delen van Nederland een tekort aan water. Dat zijn JONGEREN KNAPPEN TUIN OP LEIDEN De tuin ach ter de Doopsgezinde Re monstrantse Lokhorst- kerk aan de Pieterskerk- straat ondergaat een com plete metamorfose. Acht jongens en meisjes hebben twee weken lang naar ei gen zeggen „gegraven, ge graven en nog eens gegra ven". Ze zijn op een werkvakantie- kamp en knappen de tuin van de Lokhorstkerk op. Was de tuin voorheen een achterplaats met een grote berg puin, nu komt er al aardig vorm in. De grond is op gelijk niveau ge bracht en klaar om betegeld en beplant te worden. „Wij hebben een te gekke vakantie in Leiden en je maakt je nog nuttig ook", zegt de 20-jarige deelneemster Tonny enthou siast. Het werkvakantiekamp is een gezamenlijk initiatief van de doopsgezinde stichting Bijzon dere Noden en de Doopsgezin de Jeugd Centrale. Samen zet ten zij vlak na de oorlog de Mennonite Volontary Service (de Doopsgezinde Vrijwilli gers) op. In eerste instantie be doeld om met vrijwilligers werk een steentje bij te dragen aan de wederopbouw van Eu ropa na de Tweede Wereldoor log. Inmiddels is wel het een en ander verander. Nu knap pen de vrijwilligers werk op in doopsgezinde gemeentes. In ruil daarvoor krijgen zij kost en inwoning. Groepsleidster Wietske: „Wij werken vijf dagen per week, zes uur per dag. Maar we doen natuurlijk veel meer dan al leen maar werken, 's Avonds gaan we gezellig stappen ofzo. En we hebben een stadsrond- leiding door Leiden gehad en in kano's de Leidse grachten Varkevisser, geb. 18 jan. 1915, ge huwd geweest met: A. F. Zwanen burg; H. van Dijk, geb. 21 jan. 1915, man; T. Blouw, geb. 9 april 1926, man; W. Alting, geb. 11 april 1907, gehuwd geweest met C. A. Rietveld; A. Storm, geb. 16 juli 1899, gehuwd geweest met K. Distelvelt; A. Poel stra, geb. 11 april 1984; J. B. Letters, geb. 22 mei 1933, man; C. M. J. Ui terdijk, geb 6 juli 1917, echtgenote van H. G. de Ru; M. A. van der Velde, geb. 26 mei 1906, gehuwd geweest met P. Hanselaar. we eigenlijk alleen gewend van minder ontwikkelde lan den in Europa zoals het Vere nigd Koninkrijk. De houten „keten" die samen het tijdelijke wijkgezond heidscentrum in de Stevens hof vormen, ontberen een goede airconditioning. Daar om heeft men een sproei-in- stallatie op het dak aan het werk gezet. Hiermee blijven de teerplaten en daarmee het gebouw koel (zie foto). Het centrum verhuisde twee jaar geleden van een andere noodopvang naar de huidige locatie op het Ina Boudier Bakkerplein. Het meeverhui zen van de airconditioning bleek echter te kostbaar. Vo rig jaar zomer zat het centrum daardoor zonder afdoende koeling. Nu heeft de gemeen te deze simpele doch bij na vraag weinig doeltreffende manier van waterverspilling bedacht, ,,'s Ochtends gaat het wel maar na tweeén is het hier net een sauna", aldus een medewerkster van het cen trum, voor wie het te hopen is dat het sproeiverbod niet voor Leiden gaat gelden. De Ener gie- en Watervoorziening Rijnland heeft al laten weten dat die kans klein is. In het najaar gaat de eerste paal voor het permanente gezond heidscentrum in de Stevens hof de grond in. Dan volgt een bouwperiode van min stens een jaar. Dus ook vol- bekeken. Verder zijn we een middag gaan zeilen en hebben we een paar keer aan het strand lekker liggen zonnen. Je hebt dus echt een hele leu ke vakantie, die je zelf ver dient". De twee leiders Rico (26) en Wietske (25), die ook meewerken aan de tuin, lijken er zelf net zo veel lol in te hebben als de zes deelnemers. Kruidentuin De jongeren komen uit heel Nederland. Alleen Wietske heeft vroeger in Leiden ge woond. Zij hebben hun onder komen in de crèche en in de zondagsschool van de Lok horstkerk. Behalve het op knappen van de tuin, waarbij zes kubieke meter puin is af gevoerd, hebben zij in de kerk ook nog de kamer achter het orgel opgeknapt. Daar komt later een aparte ruimte voor een jeugdhonk. Verder hebben ze de muren van het doopsge zinde Bethlehemshof aan het Levendaal gewit. Door het goede weer was de tuin eerder klaar dan ze hadden verwacht zodat hier ook nog tijd voor vrij gemaakt kon worden. Dominee Jaap Brusewitz is blij met de hulp. „De tuin was he lemaal dichtgegroeid en daar door al jaren niet meer in ge bruik. We hebben daarom nog wel even getwijfeld of de op knapbeurt wel de moeite waard zou zijn. Maar nu denk ik dat er veel gebruik van de tuin gemaakt zal worden als hij eenmaal opgeknapt is. Er wordt bijvoorbeeld veel ge trouwd in de kerk, misschien kunnen er wel recepties in de tuin worden gehouden. Met zo'n enorme kastanjeboom is het heerlijk in de tuin". In de tuin komt een terras, een ga zon en een kruidentuin. Voor deze kruidenperkjes zijn zelfs oude boeken geraadpleegd om te kijken welke kruiden vroe ger geplant werden in kloos tertuinen. De inrichting van de tuin wordt door een hove nier verzorgd. De tuin wordt zondag 16 september geopend. De reden waarom de jongeren meedoen aan het kamp is niet Railverkeer in de schijnwerpers LEIDEN Spoor- en tram weghobbyisten kunnen vanaf eind augustus weer terecht bij de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen. De vereniging organiseert ie dere derde woensdag van de maand een bijeenkomst gewijd aan het railverkeer. Dat ge beurt in de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg 1. Een terug blik op het in 1989 gevierde ju bileum van de Nederlandse Spoorwegen is het onderwerp van de eerste bijeenkomst op 29 augustus. Er wordt een vi deo vertoond van het jubi leumprogramma dat eerder op televisie is uitgezonden. H. Krijnen uit Waddinxveen spreekt 19 september over verdwenen spoorlijnen in Ne derland. De afdeling besteedt 21 november aandacht aan het goederenvervoer in de Leidse regio. Op volgende bijeenkom sten komt het railverkeer in het buitenland aan bod. geklaard, de basis voor de tuin FOTO: WIM VAN NOORT echt hun geloofsovertuiging. „Het geloof speelt maar een kleine rol. Het is in ieder geval niet de reden waarom we ons hebben ingeschreven voor dit kamp. We gaan 's zondags wel naar de kerk. We zijn hier vooral vanwege de sfeer en de gezelligheid. Het leuke is dat je elkaar binnen twee weken heel goed leert kennen" zegt Joop, die in Groningen econo mie studeert. Hij vindt Leiden ook wel een leuke stad. „Het enige nadeel is dat de kroegen hier zo vroeg dicht gaan, dat is in Groningen wel anders". Gisteren was de laatste werk dag. De dominee en zijn vrouw hebben de harde wer kers uitgenodigd voor een af- scheidsbarbecue. „Maar", zegt Joost „We zien elkaar in no vember weer tijdens de reünie en tussendoor zullen we ook wel contact onderhouden". Joost spreekt uit ervaring, dit is inmiddels zijn vijfde kamp. Naar Joop kijkend voegt hij er nog aan toe: „en dan gaan we een keertje de hele nacht stap pen in Groningen". CAROLINE V.D. MIJLE (ADVERTENTIE) VOOR UW HUIS NODIG LATEN WE EENS PRATEN Bij dat ene huis van uw dromen komt natuurlijk heel wat kijken Zoals een hypotheek bijvoorbeeld. Zo'n hypotheek wordt doorgaans voor tientallen jaren gesloten. Vandaar dat het zaak is om vooral niet te overhaast te werk te gaan. Alleen de beste oplossing is uiteindelijk goed genoeg voor u. Dat wil zeggen: een hypotheek die volledig op uw persoonlijke situatie is toegesneden en die u vrijwaart van financiële problemen. En dat vooral ook op de langere termijn gezien. Als makelaar die zijn werkzaam heden als beroep en dus niet als bedrijf uitoefent, nodig ik u graag uit om eens over dit belangnjke onderwerp van gedachten te wisselen. ''v 4Teleloon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOOR U Sproei-installatie op het „nood" wijkgezondheidscentrum in de Stevenshof tegen de zomerse hitte FOTO: WIM VAN NOORT gend jaar blijven de dakfon teinen nog wel in werking. Gierig In het Westen weten ze van gekkigheid niet wat ze met hun geld aanmoeten. Flappen heben ze in overvloed en die zijn ook nog wat waard. En dus kunnen ze zich daar te buiten gaan aan lekker voed sel, veel groente en fruit, maar vooral aan voorzienin gen die het leven veraangena men en aan luxe speeltjes. Dat moet ongeveer het beeld zijn dat Oosteuropeanen heb ben van het Westen. Mini maal een familie weet sinds een week of twee beter. Die familie, afkomstig uit het I Tsjechische Praag, had de euvele moed een vijftig jaar oude, unieke en best nog gave Skoda Rapid naar de lage lan den te rijden. Doel was het verkopen van de donkerblau we schoonheid. Dat laatste viel danig tegen en is er de reden van dat het beeld dat de betreffende Tsje chen van het „rijke, spilzuch- tige" Westen hebben, danig is gewijzigd. Want er is belangstelling ge noeg voor de begerenswaardi ge auto, daar ligt het pro bleem niet. Maar de Hollan ders blijken zich stram te houden aan het stereotiepe beeld dat er bestaat van „de" Hollander. Het komt overeen met de volksaard van de Schotten, namelijk nogal op de centen zittend. Om te beginnen bleken de musea niet bepaald met een zak overtollig geld te zitten. Het Autotron in Rosmalen wilde de rijdende halve eeu- wer niet kopen voor de ge vraagde prijs van ongeveer 10.00 19.000 gulden. En de verkoop op straat verloopt ook al niet voorspoedig. Ie dereen wil die wagen best hebben, maar dan voor slechts een paar honderd gul den. Het lijkt het beste dat de Tsje chen hun heil met de auto zoeken in ons binnenkort met de DDR uitgebreide buurland West-Duitsland. Gezien de in spanningen die men zich daar getroost die „Brüder aus dem Osten" er economisch weer een beetje bovenop te helpen, moet daar wel een liefhebber met een zak of berg geld zijn die een stukje kapitaal wil ruilen voor een uniek stukje autogeschiedenis. De Traban- ten bleken er immers ook erg gewild. Misschien blijft „het westen" de Tsjechen dan toch een je bij als rijk en spilzuch- tig. De Hollanders zullen ech- :etje bij als rijk en spilzuch- j. De Hollanders zulle ter, zo valt te vrezen, in hun geheugen gegrift staab als een schraapzuchtig volk dat wer kelijk het onderste uit de kan wil. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: ansa Zuster Sophie 50 jaar geprofest RIJPWETERING Zuster Sofie (67), van geboorte Annie Hol leman genaamd, viert zondag haar gouden feest in Rijpwetering. Zuster Sophie werkt sinds 1983 met zuster Maggie op de pastorie van Rijpwetering, na eerst met pastoor Nijman vanaf 1979 in Voorhout te hebben gewerkt. In Rijpwetering zingt zuster Sop hie, naast haar zorg voor het pastorale huishouden, in het koor en valt soms in als dirigente. Zondag is er om 10.30 uur een Hoogmis in de parochiekerk Maria Geboorte aan de Pastoor van der Plaatstraat. Na de mis is er receptie in het Dorpshuis. Lezingencyclus over Oost-Europa LEIDEN Het Studium Generale van de Rijksuniversiteit Lei den organiseert in oktober en november in samenwerking met de Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen (SIB) een lezingenserie over Oost-Europa. Sprekers uit onder meer de journalistiek en het bedrijfsleven en diverse wetenschappers ïouden inleidingen. De eerste lezing staat op dinsdag 9 oktober op het programma, terwijl de lezingencyclus op dinsdag 20 no vember wordt afgesloten met een forumdebat over de toekomst van Europa. De lezingen worden gehouden in het Centraal Fa- :ulteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11