CeidaeSou/ta/rii EWR kan probleemloos aan vraag naar water voldoen ALLER LEI(DS) ,Wïj worden overal weggejaagd Orde van le Odd Fellows s geen geheim- rinnige sekte" Slot „Tour de Frats in Leidse Pieterskerk SeidócSou/Ki/nt STAD OMGEVING/KUNST/RTV Een cadeau van formaat DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 ïetsers ewond OORDWIJK Een 60- rige Amsterdammer en •n 44-jarige man uit Was- naar liepen gisteravond i een val van de fiets m- en hoofdletsel op. De ree fietsten in een groep- van vijf toerfietsers op t provinciaal fietspad issen Katwijk en Noord- ijk. Een 33-jarige ruiter t Loenen aan de Vecht id zijn paard op dat fiets- id niet onder controle. Dwel fietsers als paard hrokken van elkaar, met gevolg dat het fietsen- groepje ten val kwam. Auto te water in Leiderdorp Een 33-jarige man uit Leiden is gis teravond om kwart voor negen met zijn auto in het water van De Zijl in Leiderdorp beland. Na een bezoek aan een café aan de Zijldijk wilde de Leidenaar naar huis rijden. De door overmatig alcoholgebruik beschonken geraakte man verloor ai in de eerste de beste bocht van de Zijldijk de macht over het stuur en reed in het water. Hij slaagde erin zelf uit zijn auto ko men. Hij liep bij het natte avontuur geen letsel op. Zijn auto, die zwaar beschadigd raakte, moest uit het wa ter getakeld worden. De politie heeft de man aangehouden. Na het onder gaan van de blaastest kon hij huis waarts keren. FOTO: WIM VAN NOORT Automobilist aangehouden na wilde achtervolging NOORDWIJK Een 23-jarige automobi list uit Kudelstaart is gisteravond aange houden na een wilde achtervolging van Noordwijk naar Voorhout. De man ver keerde onder invloed van alcohol en zit nog in hechtenis. Surveillerende agenten zagen de man over een verkeersheuvel rij den in de Quarles van Uffordstraaf. De agenten zetten de achtervolging in. De Kudelstaarter voerde het tempo op, bij het kruispunt bij de Molenstraat reed de man inmiddels 120 kilometer per uur in plaats van 50. De rit voerde naar Voorhout. Voordat hij echter in de fuik reed die de agenten hadden opgezet, botste hij tegen de auto van een vrouw uit Voorhout. De vrouw raakte niet gewond. De man had de auto van zijn baas geleend. Leidenaars stelen Duitse kleding LEIDEN Twee Leidenaars van 30 en 31 jaar zijn aange houden op verdenking van diefstal van 200.000 gulden aan kleding in Duitsland. Deze, voornamelijk leren, kleding werd half juli gestolen uit de plaats Bad Oyenhausen. Een onderzoek van de politie be landde uiteindelijk in een ate lier in Rijswijk waar de broe ken en jassen werden terugge vonden. Als de Duiste justitie geen verzoek tot uitlevering voor de twee Leidenaars uit vaardigt, worden de Leide naars in Nederland niet ver volgd. Politie entert motorjacht KATWIJK Het motoqacht van een 31-jarige dronken schipper uit Scheveningen is gisteravond door de politie op het Additioneel Kanaal bij Katwijk geënterd. De politie werd gealarmeerd door een kanovaarder, die bijna door de schipper was overvaren. De kanoer vond dat de schipper zich wel heel vreemd gedroeg. De politie leende voor het en teren van de boot een vaartuig van een andere schipper. De agenten maakten een proces verbaal op tegen de man, na dat bleek dat hij inderdaad te diep in het glaasje had geke- ky LEIDEN De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) heeft geen problemen om in de vraag naar water te voorzien. „De vraag ligt vijf procent hoger dan vorig jaar om deze tijd. En daar kunnen we re delijk goed aan vol doen", aldus vennoot schapssecretaris W. Oosthout. Mocht het aantal douchers, autowassers, tuinsproeiers en dergelijken opeens fors toenemen, dan kan de EWR nog terugvallen op andere nutsbedrijven om water in te kopen. In Den Haag heeft de EWR 30.000 kubieke meter water gereserveerd. Dat is verder stijgende vraag aan te kunnen", zegt Oosthout. Hij vertelt dat de EWR nu zo'n 5000 kubieke meter wa ter heeft ingekocht. „Als dit mooie weer nog een dikke week aanblijft, dan moeten we meer inkopen". Volgens hem komt de waterverstrek king pas in gevaar „als het ook "de hele winter van dit mooie weer blijft". De eigen waterproduktie van de EWR loopt goed. „Het boezemwater van de Rijn staat niet erg laag", geeft Oosthout aan. De situa tie in Leiden is absoluut niet vergelijkbaar met Zeeland, waar de mensen al gemaand zijn om wat rustiger aan te doen met het water, aldus de vennootschapssecretaris. Ook de andere stations waaruit water wordt gewon nen, zoals de Andelse Maas, Alphen en de duinen in Kat wijk en Noordwijk, leveren geen problemen op. Oosthout vindt het opval lend dat de vraag naar water niet zoveel hoger ligt. Maar hij heeft geen idee naar de oorzaak daarvan. „Maar ik sprak weer iemand van het waterbedrijf in Katwijk en die vond de waterproduktie weer opvallend hoger. Het is maar net hoe je er tegenaan kijkt", relativeert hij en ver volgt met: „Misschien is het wel te heet om je auto te gaan wassen". Woonwagenbewoners op vakantie in leiden EIDEN Zes caravans daarin een kleine wintig mensen staan in e broeiende hitte op een ouwtrerrein aan de Leid- Plesmanlaan. De kin eren spelen op het asfalt, e honden zoeken hijgend 'erkoeling onder <le cara- ans en de volwassenen tten binnen. „Zo leven rij nu eenmaal en ik zou et niet anders willen" igt Lucas, oudste en eni- e zoon van familiehoofd lertens. Iet gezelschap is afgelopen ondag in Leiden neergestre- en bij de Groenoordhallen. e politie stuurde ze daar weg mdat daar de volgende dag e veemarkt gehouden zou 'orden en wees ze de plaats in de Plesmanlaan toe. De I-jarige leider Mertens is niet tvreden met de plaats. „Wij ebben hier geen streepje schaduw. Het is veel te warm, vooral voor de kinderen. En het ligt bovendien te afgele gen". Niet helemaal volgens plan, is de familie dan ook gis terochtend weer vertrokken. Geheim De reis gaat nu naar Amster dam. Lucas: „Daar hebben we een mooie plaats aan een ri vier. We staan het liefst aan het water": Over geliefde standplaatsen doen vader en zoon Mertens geheimzinnig. „Je moet een goede plaats in ere houden. Als je zomaar aan iedereen gaat vertellen hoe fantastisch het daar wel niet is, gaan anderen er ook staan. Die verpesten het dan vaak voor ons door herrie te trap pen en rommel achter te laten. De volgende keer dat wij daar dan komen, worden we weg gestuurd, want men scheert alle woonwagenbewoners over één kam", legt vader Mertens uit. Zijn vrouw komt er ook even bij staan. Verontwaardigd zegt ze: „Wij worden overal wegge jaagd in ons land. We mogen niet op campings staan, terwijl buitenlanders dat wel mogen". Haar echtgenoot voegt toe: „Wij maken nooit rommel en we laten alles netjes achter. Dan mag je nog eens terugko men. Ik reis nu al twintig jaar en in het begin was het best moeilijk om goede plaatsen te vinden. Maar nu de politie mij en mijn reputatie kent, krijg ik vaker betere plaatsen toege wezen". De familie Mertens staat voor het eerst in Leiden. Ze zijn echter niet van plan om iets in de Sleutelstad te be zoeken. Vergissinkje De reizende familie verdient tijdens het trekken wat bij met messen slijpen en auto's op knappen. Ze hebben een vaste standplaats in Heerlen, waar hun veel grotere woonwagens staan. Mertens: „Daar leven we 's winters en daar worden de kinderen geboren. Dat daar is een vergissinkje" Hij wijst naar zijn hoogzwangere schoondochter die drie ruziën de en huilende kinderen tot bedaren probeert te brengen. Volgende maand bevalt zij van haar tweede kind. Zoon Lucas en zijn vrouw moeten dan hun reis onderbreken en afreizen naar Heerlen. Zonder deze onderbreking had het gezin vier a vijf maanden rondgetrokken met de cara vans. „Ik ben nu eenmaal zo opgevoed" zegt Lucas. „Je doet het omdat je vrij wilt zijn" vult een oom hem aan. „Je hebt nooit zekerheid waar je de vol gende dag staat en hoeveel je per week verdient. Dat is niet vervelend. Dat vinden wij leuk. Het houdt de spanning erin en je hebt je vrijheid", legt Mertens uit. Trekken zit hun duidelijk in het bloed. „Al hebben we nog zo'n mooie plaats, al staat heel mijn fami lie midden in de rozen, na een dag of drie willen we toch Poppentheater krijgt subsidie LEIDEN/DEN HAAG Het Leids poppentheater „Popject" heeft van de provincie Zuid Holland een subsidie van 5000 gulden gekregen voor haar productie „Narrenschip". Ook het Voorschotense poppenthe ater „Welles-Nietus" viel bij Gedeputeerde Staten (GS) in de prijzen. Wellus-Nietus ont vangt 4500 gulden voor de voorstelling „Reuzeneuzeknik- ker". GS heeft in het kader van de regeling theatersubsi dies in totaal een bedrag van meer dan een kwart miljoen over een twintigtal theaters in Zuid-Holland verdeeld. Het gaat om het tweede deel van het budget over 1990 van de regeling Theatersubsidies. De verdeling is gedaan aan de hand van kwaliteitseisen die de Culturele Raad Zuid-Hol land over aanvragen voor sub sidie heeft uitgebracht. In de Haagse regio gaat er geld naar Jongsma Partner in Voorburg (6000 gulden); Waagtheater Delft (3750 gul den); Stichting Zapzarapp Delft (6400 gulden) en het Zuid-Hollands Centrum voor Amateurtoneel in Den Haag (1800 gulden). Maccus in Delft krijgt ruim 137.000 gulden. LEIDSE SLEUTELLOGE WIL IIEUWE EN VOORAL JONGE LEDEN -EIDEN I— Het nieuwe d dat wordt ingewijd, )opt geblinddoekt drie laai een ronde door de tempel". De „hoofdgelei- er" beschrijft hardop de ivenscyclus van de mens. )aarna wordt de man aar een zijkamertje ge- racht waar één kaars de eboorte, twee kaarsen de liddelbare leeftijd en rie kaarsen de dood sym- oliseren. Terug in de impel wordt de afspraak emaakt dat het nieuwe d nooit aan buitenstaan- ers vertelt wat de broe- ers elkaar binnen de Huren van de tempel ebben toevertrouwd. 'it mysterieuze ritueel speelt ch zo nu en dan af in de tem- el van de Leidse Sleutelloge n de Orde van Odd Fellows het Hooglandse Huis in Lei- Ondanks alle mystiek en mboliek willen de broeders, de leden zichzelf noe- in, niet dat hun orde als een !;heimzinnige sekte wordt ge en. Iedereen die meer over eze orde wil weten, wordt irom zonder terughoudend- eid te woord gestaan. Secre- aris van de loge J. Harting: Wij gebruiken symbolen, om- at die soms meer uit kunnen rukken dan woorden. Het ge- en. W vm )Ci heime karakter van de orde stamt nog uit de middeleeu wen, maar is nu volkomen achterhaald". Roosevelt The Independent Order of Odd Fellows, zoals het genoot schap officieel heet, is waar schijnlijk ontstaan in de late middeleeuwen in Engeland als tegenhanger van andere machtige genootschappen en gildes. In de vorige eeuw emi greerden veel Odd (overige, vrije) Fellows (broeders) naar Amerika en stichtten daar nieuwe loges. Wereldwijd zijn er nu ruim anderhalf miljoen Odd Fellows. De leden van het Deense koninklijk huis bij voorbeeld zijn beroemde Odd Fellows en ook president Roosevelt was een broeder van deze religieus getinte orde. In Nederland werden de eerste loges in het begin van deze eeuw gesignaleerd. Op dit mo ment zijn er ongeveer tachtig loges in ons land, waaronder de Leidse Sleutelloge, die in 1933 werd opgericht. „Kortgezegd willen wij de lief de, waarheid en vriendschap overbrengen op de mensheid. Wij willen het broederschap onder de mensen verwezenlij ken en we streven naar een betere samenleving", legt broeder J. Loos uit. Deze doel stelling, die gesymboliseerd wordt in drie schakels op het embleem van de orde, komt J. Harting (links) en J. Loos: „Geheime karakter van Odd Fellows is achterhaald vooral tot uiting in de vele liefdadigheidsprojecten van de orde, zoals onder meer vakan tiekinderkampen, benefietcon certen en een bejaardenhuis. Hoewel de orde zegt politiek en religieus onafhankelijk te zijn, moeten de leden wel in een hogere macht geloven. Harting: „Dat moet je in de ruimste zin van het woord zien. Als je maar gelooft dat er iets is dat buiten je om gaat en waar je geen bliksem over te vertellen hebt. Een Moham medaan is welkom, maar een atheïst komt er bij ons niet in". Sinds ongeveer tien jaar wor den homosexuelen en mensen met een andere huidskleur toegelaten. De secretaris ver telt dat in Amerika aparte blanke en zwarte loges be staan. In Nederland is er geen scheiding. Vrouwen hebben altijd al toegang tot de orde ge had, maar houden gescheiden bijeenkomsten in de zoge naamde Rebekkah-loges. Ove rigens ontbreekt een Rebek- kah-loge in Leiden. Kritiek Harting is wat verlegen met deze situatie: „Ik geef toe dat de orde in Leiden achter loopt bij de maatschappelijke ont wikkelingen. Wat mij betreft komen alle broeders en zus ters, blank of zwart bij elkaar, maar helaas is er nogal wat te genstand. Veel broeders willen als mannen onder elkaar bij een komen. VolgensTnij zijn ze gewoon een beetje bang voor vrouwelijke kritiek. Daar staat tegenover dat ook veel zusters vinden dat hun loge een vrou wenzaak moet blijven", legt hij uit. Tijdens de bijeenkomsten in de tempel, iedere week, wordt er gesproken over een ethisch onderwerp. Onder toeziend oog van de „Voorzittend Mees ter" (de voorzitter) houdt een lid een spreekbeurt over on derwerpen als waarheid, lief de, humor maar ook over zwaardere onderwerpen zoals euthenasie en abortus. Pas tij dens de wat minder officiële nazitting kan er gediscussieerd worden over het onderwerp, onder voorwaarde dat er niet over politiek of religie gespró ken wordt. Verder kunnen le den elkaar onder het genot van een borrel wat beter leren kennen. „Veel leden beschou wen zo'n zitting als een oase van rust midden in een druk bezet leven. Dat is ook de be doeling. Er wordt ook vaak FOTO: WIM VAN NOORT rustgevende muziek gespeeld", vertelt Harting Voor Harting gold de orde ze ker als een oase van rust. De 70-jarige secretaris, die inmid dels bijna veertig jaar lid is, combineerde vroeger zijn baan als directeur van een basis school met zijn werk als ge meenteraadslid in Wassenaar. De meeste Odd Fellows zijn ouder dan 65 jaar en hadden hoge posities in hun voormalig beroepsleven. Broeder Loos- :„We vergrijzen en we willen dolgraag nieuwe, vooral jonge leden. Door de hoge contribu ties en andere financiële ver plichtingen en door de gemid delde leeftijd van de leden is de orde inderdaad niet erg aantrekkelijk voor jongeren". De orde doet sterk denken aan de vrijmetselarij. Harting: „Ik heb ooit eens de statuten naast elkaar gelegd, maar ik kon geen verschil ontdekken. Ik geloof wel dat het maatschap pelijk werk bij ons een grotere rol speelt. Verder is de Vrij metselarij in Nederland veel groter en rijker. Er is wel eens over gesproken om de ordes samen te voegen, maar het is niks voor de Fellows om hun zelfstandigheid op te geven". CAROLINE V.D. MIJLE De deelnemers van de Tour de Frats rijden dé Pieterskerk in. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De negentig deelnemers van de zoge heten Tour de Frats zijn gistermiddag gefinished in de Pieterskerk. De wiel renners, allemaal in de leeftijd van 10 tot 15 jaar, reden een ererondje door de kerk om de tiendaagse rondrit af te sluiten. Zij werden door de Leidse gemeentesecretaris H. Lodder ontvangen. De ge meentesecretaris deelde bij de ontvangst prijzen uit aan de tourwinnaars. Zenuwachtig stonden de ou ders gisteren al een half uur voor de finish te wachten op hun kinderen. Behangen met fototoestellen en hun handen vol met bossen bloemen scho ten veel ouders tourleider A. Lindehoff even aan. Ze vroe gen: „Hoe lang duurt het nog?" En: „Waar komen ze nu pre cies aan?". Toen de eerste wielrenners precies op tijd de kerk binnen kwamen rijden, slaakten veel ouders een zucht van verlichting. Even later ke ken ze trots toe hoe bijna alle deelnemers een prijsje kregen. De Tour de Frats, een Leids initiatief van „Ome" Joop Vervoorn, werd voor de veer tigste keer verreden. De jonge wielrenners legden in totaal 150 kilometer af door Neder land en België. De langste etappe was 94 kilometer. De 25 man sterke leiding, een be zemwagen en een Tourdokter reden ook mee. Lindehoff: „De groep was precies groot genoeg. Ónze ervaring is dat het erg moeilijk is om goede overnachtingsplaatsen te vin den als dt groep groter is dan honderd kinderen. Bovendien worden de deelnemers dan anonieme gezichten voor de leiding. Nu kenden we ieder kind bij naam". De tour startte op 22 juli in Hilversum. Van daaruit ging de tocht langs verschillende steden in Nederland en België. De overnachting had telkens plaats in een sporthal, 's Avonds werden de kinderen bezig gehouden met spelletjes en sportwedstrijden. De fiets tocht betekende voor de deel nemers een leuke vakantie voor weinig geld. De fietsers betaalden hiervoor 150 gulden. De rest werd gefinancierd door sponsors. Het schitterende weer zat de tour ook mee. „Maar", vertelt Lindehoff, „de warmte was toch wel vervelend hoor. De kinderen werden er vreselijk loom van en er is zelfs een jongen van zijn fiets afgeval len van de hitte. Maar afge zien van een enkel eigenwijs lid van de leiding die te lang bleef zonnen, liep de tour ver der op rolletjes". Wandelen De Wandelkring Leiden houdt zaterdag een Corso- wandeltocht over afstanden van 10, 15 en 20 kilometer. De start is bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein tussen negen en twee uur. De kosten bedragen drie gulden. Voor meer informatie: 071-146846. Motown De Droomfabriek draait za terdag heel de avond en nacht Motown. De avond begint om half tien en de toegang is gra tis. De Droomfabriek zit aan de Oude Singel 56. Egypte In het Rijkmuseum van Oud heden (RMO) worden in de hele maand augustus dagelijks rondleidingen gegeven over de Egyptische en Klassieke afdeling. Zij worden 's mid dags van drie uur tot kwart over vier gehouden en kosten een tientje. Het museum zit Folder De cursusfolder van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) is vanaf maandag verkrijgbaar. Het aanbod van de cursussen is gevarieerd. Het gaat om verschillende muziekworks hops en creatieve cursussen. Verder wordt binnenkort een aantal informatieve cursussen voor popmuzikanten gegeven. Vanaf maandag kan er ook voor de diverse cursussen worden ingeschreven in het LVC-pand aan de Breestraat 66. Dat kan tot en met vrijdag 7 september. Ier na val overleden LEIDEN De 25-jarige Ier, P. Joyce, is vannacht in het Leidse Academisch ziekenhuis overleden. De Ier viel dinsdag onder verdachte omstandighe den van de trap. Daarbij liep hij zwaar letsel op. In verband hiermee wordt een 24-jarige landgenoot van de man sinds gisteren vastgehouden. Installatie café in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag de muziek installatie van een café aan de Lange Scheistraat in beslag ge nomen. De eigenaar, een 22-ja- rige Leiderdorper, bleek al eerder te zijn gewaarschuwd maar 's middags om twee uur stond de muziek weer te hard. Een CD-speler, juke-box, ver sterker en boxen werden mee genomen. Anderhalf uur later stond de muziek opnieuw te hard. Toen liet de politie het bij een berisping. Tweetal bekrast auto's LEIDEN Twee Leidse man nen van respectievelijk 21 en 22 jaar oud zijn vannacht om kwart over drie aangehouden. Ze vernielden geparkeerde au to's. De twee hadden op het Plantsoen een aantal auto's be krast. De politie heeft bij de wagens een briefje onder de ruitenwisser achtergelaten zo dat de eigenaars contact kun nen opnemen met de politie. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonriee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9