Kuwayt is slachtoffer van grootheidswaanzin Husayn Liberia vraagt hulp VN BB hekelt ritueel slachten Proef in VS met genentherapie op zieke mensen BUITENLAND CetdóeSouocuit DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 Surinaams overleg dagen uitgesteld PARAMARIBO De vredesbesprekingen tussen de Surinaamse regering en het Jun glecommando zullen op 6 en 7 augustus in Cayenne (Frans-Guyana) plaatsvinden. Zij worden gehouden onder toezicht van de Franse autoriteiten en in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Het vredes overleg met het Junglecommando was aan vankelijk op 3 en 4 augustus gepland, maar is uitgesteld door „communicatiestoornis sen". Van de kant van het militair gezag is zowel door legerleider Desi Bouterse als door woordvoerder Badresein Sital kritiek geuit op het komende vredesoverleg. Het Junglecommando zou in de strijd met het leger veel terrein verloren hebben en zich dus eerst moeten ontmantelen. Amerikanen moorden meer dan ooit WASHINGTON Het moordcijfer van de Verenigde Staten zal dit jaar hoger zijn dan ooit in de geschiede nis van het land. Volgens de statis tieken zullen er in 1990 23.220 moorden worden gepleegd, iets meer dan 63 per dag. Dat betekent een stijging met acht procent verge leken met vorig jaar. Amerika heeft hiermee het hoogste moordcijfer van alle geïndustrialiseerde naties, vijf keer hoger dan Canada, acht keer hoger dan Duitsland, tien keer hoger dan Japan en dertien keer hoger dan Engeland. Bekneld Een uur lang zat de 19-jarige bouwvakker Jim Poet bekneld in een kelder van een kerk in het Amerikaanse Chambersburg (Pennsylvanië). Hij werkte aan de restauratie toen hij ineens door de grond zakte. Met behulp van collega's en agenten kon hij worden bevrijd, hoewel hij daarna wel in het ziekenhuis moest worden opgenomen. FOTO: ap Oostduitse ministers werkten voor Stasi BONN Vier ministers uit het kabinet van DDR-premier Lot- har de Maizière hebben voor de gevreesde geheime dienst Stasi gewerkt, zo heeft de Westduitse krant Die Welt bericht. De krant noemde de vier niet bij naam. Wel werd gemeld dat twee van hen tot de CDU van De Mai zière behoren; de andere twee zijn een sociaal-democraat en een liberaal. Volgens de krant kwa men de gegevens over de vier aan het licht na een onderzoek van alle parlementsleden en acht ministers. Het is nog niet bekend wat er, als de berichten juist zijn, met de ministers zal gebeuren. Geen overlevenden bij ramp Sovjet-vliegtuig MOSKOU Een Sovjet-vliegtuig met zeker dertig mensen aan boord is neergestort tijdens een vlucht van Je revan (Armenië) naar Stepanakert, de hoofdstad van de omstreden Ar meense enclave Nagorny-Karabach. Geen van de inzittenden heeft het ongeluk overleefd. Het wrak van de Jakovlev-40 werd vijf uur na het on geluk gevonden in de Azerbajdzjaan- se bergen ten oosten van Nagorny- Karabach. Nagorny-Karabach is een enclave in Azerbajdzjan die de afge lopen twee en een half jaar de bron is van een bitter conflict met de buur- republiek Armenië. Er zijn voorals nog echter geen aanwijzingen dat bij de ramp opzet in het spel is. President Saddam Husayn. FOTO: ap Israëlisch rapport: Saddam moet opgenomen JERUZALEM De Israëlische inlichtingendienst Mossad heeft onlangs opdracht gegeven voor een analyse van het handschrift van de Iraakse leider Saddam Husayn. Daarin wordt geconclu deerd dat de Iraakse president onmiddellijk onder psychiatri sche behandeling moet worden gesteld. Volgens het dagblad Yediot Ahronot was het rapport opgesteld om „de ernst en importantie vast te stellen die moeten worden toegekend aan de dreigementen en verklaringen van Saddam". De grafologen die het handschrift van de Iraakse leider een aan tal maanden bestudeerden wisten echter niet om wie het ging. Het verslag van de grafologen luidde: „Deze man moet onmid dellijk worden opgenomen, hij neemt te snel besluiten en heeft de neiging snel van stemming te wisselen, kan verregaande be slissingen nemen en die uitvoeren, heeft gewelddadige neigin gen en is gevaarlijk voor zijn omgeving". De Israëlische legerlei der luitenant-generaal Dan Shomron heeft Irak onlangs „de grootste militaire bedreiging voor Israël" genoemd. Een archieffoto van het paleis van de emir van Kuwayt, dat vanmorgen door Iraakse troepen is (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De beroemde Franse dierenvriendin Brigitte Bardot is in het extreem-rechtse blad Pre sent van leer getrokken tegen het rituele slachten door in Frankrijk wonen de moslims. De voormalige film-seksbom vindt de wijze waarop dat ge beurt weerzinwekkend en be schuldigt de Franse regering er van de ontwikkeling van de islam in Frankrijk aan te moe digen door uitzonderingen te accepteren op de slachtwet. Volgens de geldende regle- j menten moeten slachtdieren I verdoofd worden alvorens i naar het mes wordt gegrepen. De islam schrijft voor dat een dier levend de strot wordt af gesneden om vervolgens dood te bloeden. „Het is ontoelaatbaar dat de mens dieren aan een zo wrede en barbaarse kwelling onder werpt, in naam van een reli- gie", aldus BB. Haar woorden zijn koren op de molen van I Present, berucht vanwege zijn radicale opstelling tegen bui- i tenlanders. Begin dit jaar bracht Bardot al soortgelijke geluiden naar bui ten in National-Hebdo, het weekblad van de aanhangers van Jean-Marie le Pen. „Alles moet gedaan worden opdat we niet meer hoeven te lijden on der die schandelijke rite van degenen die ons land zijn bin nengevallen, en die niet èens het fatsoen hebben onze ge- woonten en onze wetten te respecteren", meende ze toen. I Volgens een woordvoerder van de diervriendelijke Stich- j ting Brigitte-Bardot betekenen de uitspraken niet dat BB nu de zijde van Le Pen heeft ge kozen. „Brigitte staat aan de kant van de dieren. Ze had hetzelfde kunnen zeggen in l'Humanité (de Franse com munistische krant -red)". Islamitische organisaties in Frankrijk hebben de oud-film ster verweten alleen moslims aan te vallen terwijl ook in an dere religies ritueel wordt ge- slacht. „Ik blijf bij mijn verklaringen. Wij leven in een democratie en daarin mogen we zeggen wat we denken", aldus de blonde actrice in een reactie. „Ik ben geen racist. Ik zie niet de huidskleur van de mensen, maar hun ziel. Ik veroordeel niet de godsdienst maar een barbaarse praktijk". Parlement Oekraïne wil Tsjernobyl dicht MOSKOU Het Oekraïense parlement heeft met grote meerderheid besloten dat de beruchte kerncentrale in S Tsjernobyl dicht moet. Verder namen de afgevaardigden een wet aan die moet leiden tot een nieuw energiebeleid en die het gebruik van atoome nergie overbodig moet maken. In april 1986 vond in Tsjerno- 1 byl het tot op heden grootste ongeluk ter wereld met een I kerncentrale plaats. De Oek- raïense regering moet van het i parlement voor 1 december met een plan komen dat moet I leiden tot de sluiting van de centrale. Momenteel staan er I in de Oekraïne vijftien kern- J reactors en zijn nog drie cen- trales in aanbouw. DEN HAAG De invasie van Iraakse troepen in het buurland Kuwayt heeft weer eens bevestigd wat iedereen eigenlijk al wist: de grootheidswaanzin van president Saddam Husayn is nauwelijks te beteuge len. Als hij zich iets in het hoofd heeft gezet, is hij er niet van af te brengen. Dat was zo met de oorlog tegen Iran, zo is het nu met de oorlog tegen Ku wayt. Gisteren liep in Jeddah in Sau- diarabië het overleg stuk tus sen Irak en Kuwayt, dat be doeld was om op vreedzame wijze een einde te maken aan de geschillen tussen beide lan den. Baghdad eiste olie, geld en grondgebied van het buurland. Volgens Irak bevindt de olie prijs zich op een te laag niveau omdat Kuwayt en de Verenig de Arabische Emiraten te veel olie op de markt hebben ge bracht. Baghdad eiste derhalve een schadervergoeding omdat het ook inkomsten zou zijn misgelopen. Bovendien zou Kuwayt olie uit Iraakse olievelden hebben ge stolen. Daarnaast maakt Bagh dad aanspraak op Kuwayts grondgebied. Het zou daarbij vooral om het eiland Bubiyan gaan. Uit diplomatieke bron nen in Cairo is vernomen dat Irak tijdens de onderhandelin gen heeft gevraagd om over het eilandje in de Perzische Golf een 99-jaren durend lea se-contract te sluiten. Ook wil de Irak af van de ruim zestig miljard dollar schulden, die het land bij Kuwayt heeft opge bouwd tijdens de oorlog met Iran. Geen verrassing Het mislukken van de ge sprekken in Saudiarabië was geen verrassing. De Kuwaytse WASHINGTON Het Ame rikaanse Instituut voor Ge zondheid (NIH) heeft besloten dat genentherapie mag wor den toegepast bij de behande ling van twee levensbedrei gende ziekten. Het gaat om een bepaalde soort dodelijke huidkanker en een aangebo ren zwakheid van het afweer systeem. Een gen is de drager van erfelijke eigenschappen. Voorzitter Gerald McGarrity van 'de adviescommissie voor toepassing van genen noemde het besluit historisch. „We hebben de genentherapie toe gevoegd aan het medische ar senaal van vaccins, anti-biotica en bestraling. Daarop heeft de medische stand duizenden ja ren gewacht". De beslissing moet nog worden bekrachtigd door de Ameri kaanse Food en Drug Admini- en Iraakse delegatie waren het van het begin af aan oneens over wat er op dit overleg moest gebeuren. Terwijl de Kuwayti's vonden dat er keu rige dossiers over de geschillen moesten worden opgemaakt, die vervolgens aan beider re geringen konden worden voor gelegd, handelde Irak alsof er niet te twijfelen viel aan zijn gelijk. Vandaar waarschijnlijk dat de Iraakse delegatieleider een onbetekenende figuur was: Ezzat Ibrahim, weliswaar vice- voorzitter van de Revolutionai re Raad maar een man zonder macht en invloed. Volgens westerse diplomaten maakten de besprekingen in Jeddah ook duidelijk dat Ku wayt zich in een geïsoleerde positie bevindt. „Tijdens de cri sis is er, behalve de Verenigde Staten, geen land opgestaan die duidelijk de kant van Kuwayt heeft gekozen", zo zei een van stration (FDA). In de herfst kunnen dan de eerste patiën ten worden behandeld. Een van de artsen verklaarde dat de onderzoekers zes maanden na het begin van het experi ment zullen weten of de be handeling wel of niet werkt. Bij de behandeling van de huidkanker worden in op een speciale manier aangemaakte witte bloedlichaampjes genen gestopt. Die genen laten de cellen een bepaalde proteïne aanmaken die kankercellen doodt. Tegen de aangeboren zwakte van het afweersysteem bij kinderen wordt in witte bloedcellen een gen ingeplant dat bij de zieke kinderen ont breekt. Dat gen is verantwoor delijk voor de produktie van een enzym, dat voor het op bouwen van het afweersys teem onmisbaar is. hen. Veel diplomaten zijn van mening dat een gebrek aan Arabische kritiek heeft geleid tot het aanscherpen van de Iraakse eisen tegen Kuwayt. Grote angst Die houding komt voor uit een grote angst voor Irak, dat de afgelopen jaren een reputatie heeft opgebouwd voor wat be treft de gruwelijke onderdruk king van iedereen die zich te gen het bewind verzet. De binnenlandse politiek wordt gedicteerd en uitgevoerd door veiligheidsdiensten met behulp van moord, martelin gen, verdwijningen, snelwer kend gifgas en langzaam do dende gifdruppels, desinforma tie, intimidatie, „verkeersonge lukken", massa-arrestaties, op sluiting zonder proces, smeer geld, lastercampagnes en cen suur. Deze opsomming komt uit de rapporten van Amnesty International, de Arabische Organisatie voor de Mensen rechten (hoofdzetel in Kuwayt) en publicaties van Iraakse vluchtelingenorganisaties. Sommige buitenlandse corres pondenten die hun leven en baan in Baghdad niet willen riskeren, omschrijven deze wij ze van regeren met een niets zeggend cliché: president Sad dam Husayn „regeert met strenge hand" heet het dan. De dingen op hun kop zetten is een beproefd procédé van bijna alle veiligheidsdiensten in de wereld, en zeker van die van Irak. Het is altijd de oppositie, hoe klein, verdeeld of zwak ook, die de staat in gevaar brengt en gestraft moet wor den, niet andersom. Escalatie van een conflict om de tegen stander onmiddellijk te over donderen is een Iraakse specia liteit. Dat was zo bij het begin van de NAIROBI Nadat rege ringstroepen een groot deel van de hoofdstad Monrovia hadden hero verd op de rebellen, heeft Liberia aan VN-secretaris- generaal Javier Perez de Cuellar hulp gevraagd bij de oplossing van het bloe dige conflict. Volgens VN-woord voerder Francois Giuliani heeft Libe ria niet om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad ge vraagd, maar om de persoon lijke inzet van Perez de Cuellar. De secretaris-gene raal overlegde vannacht met regeringsleiders van de buurlanden van Liberia en met de Organisatie voor Golfoorlog met Iran en nu dus ook weer met Kuwayt. In het geval van de conflicten tussen Kuwayt en Irak is Kuwayt be gonnen met „agressie", aldus Irak, door veel meer olie te produceren dan op basis van OPEC-afspraken mocht en door militaire en olie-installa ties op Iraaks grondgebied neer te zetten. Dat is waar. Maar waar is ook dat Irak Ku wayt jarenlang in het omstre den grensgebied openlijk zijn gang heeft laten gaan, dat Irak geen grensverdrag met Ku wayt wilde en dat Kuwayt eni ge tijd geleden, volgens berich ten in de financiële pers, bij de eerste tekenen van onvrede uit Baghdad zich weer aan zijn qu ota ging houden. Weliswaar was door de over- produktie van Kuwayt en de Verenigde Arabische Emi raten een overschot ont staan waarvan de prijsdruk- kende effecten zich nu nog steeds doen voelen, maar het was totaal overbodig om Ku wayt zwaar te intimideren. Het land liep immers razendsnel weer in de pas. Terwijl andere staten hiermee genoegen zou den nemen, is Irak verder ge gaan. De oppositie in olieland Kuwayt in de Golf moet worden uitgeschakeld, on staatsgevaarlijk worden. En zo is vannacht dan ook geschied. Economie In de Iraakse pers wordt ver teld dat woestijnstaatje Kuwayt (ruim een miljoen inwoners en gastarbeiders) in staat is de economie van het grote, rijke Irak aan te tasten. Kuwayt moet boete komen doen, want de echte oorzaak moet verbor gen blijven. De miljardenscha- de van de oorlog met Iran; een miljoen man onder de wape nen, die gemiddeld zo'n dui zend gulden per militair per maand kosten; miljoenen gast arbeiders om de arbeidstekor- Afrikaanse Eenheid (OAE). De VN mengt zich normali ter niet in de interne conflic ten in een land, maar wijkt hiervan soms af op humani taire gronden. Functionaris sen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben verklaard voorstander te zijn van een staakt-het-vuren onder au spiciën van de VN, omdat gevreesd wordt dat na het omverwerpen van de rege ring-Doe er een burgeroorlog uitbreekt door de elkaar be strijdende rebellenlegers van Charles Taylor en Prince Johnson. Paus Johannes Paul us II heeft gisteren voor de derde maal de strijdende partijen in Liberia opgeroepen de wa- ten in landbouw en industrie op te vangen: dat zijn enkele van werkelijke oorzaken voor de economische malaise in Irak die, ondanks de onder drukking, de ontevredenheid onder de burgers doet groeien. Grote financiële injecties zijn door het wegblijven wan bui tenlandse investeeraers en door het uitblijven van miljar denhulp door andere Arabi- Trein botsing Reddings werkers en brandweerlieden proberen bij de gewonden te komen die in twee treinen zaten die gisteren ter hoogte van Reading bij Londen tegen elkaar botsten. Het duurde enkele uren voordat alle gewonden er uit waren gehaald. 29 mensen moesten in een ziekehuis worden opgenomen, van wie er vijftien weer snel naar huis konden. De toestand van één machinist is echter kritiek; hij zat met beide benen vast in een hoop verwrongen metaal. FOTO: ap pens neer te leggen en met elkaar om de onderhande lingstafel plaats te nemen. In de hoofdstad Monrovia duurt de strijd intussen voort. In de Westduitse am bassade hebben ongeveer 180 mensen hun toevlucht ge zocht, onder wie zeventien artsen van de Belgische afde ling van Artsen zonder Grenzen, die vanwege het grote gevaar niet meer in de ziekenhuizen aan de slag kunnen. De Europese afde lingen van Artsen Zonder Grenzen overwegen geza menlijk een beroep te doen op de Verenigde Naties om een interventie te plegen en een einde, te maken aan de burgeroorlog. sche landen onmogelijk. Alleen het kleine Kuwayt kan nu, door de invasie en de installa tie van een „nieuwe bewind" tot betaling van miljarden dol lars worden gedwongen. Met het geld kan het leven van de regering van Saddam Husayn weer even worden gerekt. Ku wayt, als afschrikwekkend voorbeeld voor wie daarna aan de beurt is. Bescherming Britse politici onmogelijk (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Margaret That cher waant zich veilig achter haar Thatchergate, de stalen poort die het Engelse rege ringscentrum in Downing Street volledig afsluit; dag en nacht wordt het hek bewaakt door politiemannen in kogel vrije vesten. Maar ondertussen maken de Britten zich ernstig zorgen over de bescherming van de overige politici en hoge ambtenaren sinds de IRA moord van maandag op parle mentslid Ian Gow. In het Lagerhuis zetelen 650 afgevaardigden. Daarnaast zijn er nog zeker 350 hoge ambte naren en rechters die net zo goed als de meeste Lagerhuis leden door de IRA als schiet schijf zouden kunnen worden gebruikt. Uitgebreide bescher ming van deze mensen zou een jaarlijks zo'n één miljoen pond per persoon oftewel één miljard pond totaal kosten. Volgens premier betaalt Groot-Brittannië momenteel zoveel als het kan om het le ven van zijn politici en hoge ambtenaren te beschermen te gen de IRA. Ze heeft de dui zend bedreigde personen drin gend geadviseerd hun waak zaamheid nooit te laten ver slappen. Maar de premier gaf de indruk dat het koninkrijk eenvoudie niet hii marhtp is Moskou sluit grenzen wegens grote smokkel MOSKOU Sovjet-burgers mogen voorlopig niet meer per auto of per trein naar Polen reizen. Sovjet-premier Nikolai Ryzjkov heeft daartoe besloten om een einde te maken aan de grootschalige smokkel van goederen naar Polen. Duizen den Sovjets kopen in winkels in eigen land koelkasten en andere consumptiegoederen om deze in Polen met hoge winsten van de hand te doen. De reisbeperkingen blijven van kracht totdat de grens wachten voldoende zijn ver sterkt om de smokkel tegen te gaan. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL QN659 De „Vrijheid II" is op weg van de Franse Rivièra naar langer, de internationale haven aan de Noordafrikaanse kust. Het is prachtig weer en de reis is afwisselend genoeg, nu ze da- 3en lang vlak onder de Spaanse kust koersen. Rob weet eigenlijk liet hoe hij het heeft: altijd is hij - met Skipl - heer en meester aan boord geweest en nu moet hij het rijk delen met twee passa- Jiers, twee vrouwelijke passagiers nog wel! Maar Marga en Willy <ent hij al zo lang en ze weten de handen uit de mouwen te ste den als het moet. Wanneer ze de Afrikaanse kust naderen zoekt Rob radiografisch contact met majoor Ross om zijn komst aan te kondigen. „Wat voert hij daar eigenlijk uit?" vraagt hij aan de meisjes, maar die weten het ook niet. „Och, Ross heeft altijd iets bijzonders aan de hand", zegt Marga, „die zit natuurlijk weer achter een paar heel gevaarlijke misdadigers aan". Rob kent Tanger wel zo'n beetje en ja, eigenlijk is dat wel een uitgekozen plaats voor een stel knapen, die iets in hun schild voeren, 't Zal hem benieuwen, wat majoor Ross nu weer op het spoor is... Wanneer ze na enkele dagen de baai van Tanger invaren, kijkt Rob met meer dan gewone belangstelling naar een fraaie, grote driemastschoener, de Astra", die hier voor anker ligt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5