£eidóc ©oma it Irak bezet Kuwayt 2 3 4 7 9 10 11 Uit Resultaten Akzo nog slechter dan verwacht Premier Trinidad blijft aan na einde gijzeling Moskou stopt aanmaak mobiele kernraketten Nederland past zich aan hittegolf aan Akkoord over voorwaarden voor Duitse verkiezingen 14 Dagen Gratis Êeidóe Sou/toni Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 2 augustus 1990 81ste jaargang no. 24791 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Zonnig en zeer warm. Middag- temperatuur rond 33 graden. Op de Waddeneilanden iets la ger. Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost. Op zondag aan zee en daarna ook elders in het land afkoeling, maar aanhoudend droog en zonnig. EDXEKD met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage Verkoop tramkaarten sterk gestegen DEN HAAG Het aantal strippen kaarten dat gisteren op de trams van de HTM in Den Haag is verkocht, lag aanzienlijk hoger dan normaal. Op de lijnen naar Scheveningen is de ver koop zelfs met 50 procent gestegen. Volgens een woordvoerder van de HTM is duidelijk dat de verhoging van de boete voor zwartrijden in elk geval op korte termijn een postief effect heeft. „De IC'ers meldden gisteravond dat er minder zwartrijders zijn aange houden dan normaal en ze zijn opval lend veel abonnementen tegengeko men die gisteren ingingen". Hoeveel mensen de IC'ers gisteren in het totaal hebben bekeurd was vanmorgen nog niet duidelijk. Dieven maken nacht treinen onveilig PARIJS Dieven houden steeds meer huis in de Europese nacht treinen. Vooral in treinen naar Frankrijk of Spanje worden steeds meer passagiers bestolen. Een 34- jarige Belgische conducteur kwam al om het leven nadat hij de die ven betrapte. De meeste reizigers merken niets van de diefstallen omdat zij in een diepe slaap zijn gedompeld. De conducteurs eisen nu dat agenten meereizen met de treinen, omdat zij zelf geen wapens mogen dragen. Bovendien willen zij meer afsluitbare coupés in de slaapwagons en een intercom voor noodgevallen. Ex-prof renner Van de Velde bekent inbraken BREDA Ex-wielerprofessional Johan van de Velde (34) is enkele dagen geleden met zijn broer Theo (27) op heterdaad betrapt bij een inbraak in een bedrijf in Breda. De twee coureurs uit het Bra bantse Rijsbergen worden verdacht van vijftien in braken in Nederland en België. Het tweetal heeft inmiddels een aantal zaken bekend. Het gaat vol gens een politiewoordvoerder om inbraken in wo ningen, bedrijven en auto's. De buit bestaat uit vi- deo-apparatuur en gereedschappen ter waarde van enkele tienduizenden guldens. De goederen wer den meestal meteen doorverkocht en zijn daardoor moeilijk te achterhalen. De politie heeft een onder zoek naar de heler(s) ingesteld. Johan van de Vel de was eerder al een keer betrapt op oplichting van de verzekering. En tijdens zijn laatste Ronde van Italië dook hij om nog altijd niet geheel duide lijke reden onder. Johan van de Velde. ARNHEM De resultaten van Akzo in het tweede kwartaal van dit jaar zijn nog slechter uitgekomen dan analisten al hadden gevreesd. De nettowinst is ten opzichte van dezelfde periode in 1989 met 24 procent afgenomen tot 206,8 miljoen. De winst per aandeel daalde met 25,9 procent van 6,25 tot f 4,63. Over de eer ste helft van dit jaar komt de nettowinst uit op 407,4 miljoen tegen 498 miljoen in de eerste helft van 1989; een vermindering van 18,2 procent. De winst per aandeel nam af van f 11,50 tot 9,17. Akzo verwacht dat de winst over heel 1990 minder zal zijn dan in 1989. Toen steeg de winst met 13 procent. De achterstand kan niet meer worden ingehaald. Ook de resultaten van het tweede halfjaar zullen achterblijven bij die van 1989, hoewel de achterstand minder groot zal zijn dan in het eerste halfjaar. De winstdaling is vooral het gevolg van tegenvallende resultaten in de chemische produkten. Daar is het bedrijfsresultaat ruim schoots gehalveerd van ƒ175 miljoen tot 81 miljoen. Een moslim-rebel geeft zich over. PORT-OF-SPAIN De extremistische moslims die in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad, sinds vrijdag 46 mensen in gijzeling hielden, hebben zich gisteren overgegeven en al hun gijzelaars vrijge laten. Hiermee is een einde gekomen aan de staatsgreep, die aan ze ker 20 mensen het leven heeft gekost en lange tijd dreigde de regering ten val te zullen brengen. De gijzelaars die in het gebouw van de staatstele visie vijf dagen waren vastge houden werden één voor één vrijgelaten. Regeringswoord voerder Gregory Shaw meldde dat de leider van de groep op standelingen, Abu Bakr, zich met 112 volgelingen onvoor waardelijk had overgegeven aan het leger. Shaw verklaar de dat het leger op weg was naar het anderhalve kilometer verder gelegen parlementsge bouw om zich te ontfermen over de daar nog verblijvende 50 rebellen en de gijzelaars, onder wie zeven ministers. Onder de gijzelaars bevond zich premier Arthur Robinson, die al eerder op vrije voeten werd gesteld omdat- hij ge wond en ziek was. Winston Dookeran, de vice-premier van Trinidad, zei dat Robinson niet is afgetreden en ook niet van plan is om dat te doen. Dookeran benadrukte dat de regering het met de groep van Bakr niet op een akkoordje heeft gegooid. IRKOETSK Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft vanmorgen in de Siberische stad Ir- koetsk aangekondigd dat zijn land vanaf volgend jaar stopt met de produktie van per trein verplaatsbare in tercontinentale raketten. Sjevardnadze heeft in Irkoetsk twee dagen gesproken met zijn Amerikaanse collega James Baker. Deze verklaarde ingenomen te zijn met het besluit van' Moskou, maar dat de VS alleen in een zogenoemd START-akkoord afspraken willen maken over de vermindering van de strategische bewapening. In het overleg legde Baker Sjevardnadze verder een lijst voor van suggesties die voorzien in technische hulp van Amerikaanse kant bij de omvorming van de Russische economie. Anders dan verwacht zijn de ministers nog niet officieel nader tot elkaar gekomen in zake Afghanistan, maar algemeen is de indruk dat achter de schermen hard wordt gewerkt aan een akkoord. KUWAYT/ BAGHDAD Het leger van Irak heeft vanmorgen met een bliksemactie Ku wayt bezet. Volgens Baghdad is de regering van het buurland ten val gebracht. De Ameri kaanse tv-zender CNN meldde rond het mid daguur dat het verzet van het kleine leger van Kuwayt was gebro ken. Door de gevechten is de prijs van ruwe olie van morgen sterk gestegen. Ook de koers van de Amerikaanse dollar is om hoog gevlogen. Volgens een Kuwaytse diplomaat in Washington zijn bij de gevechten talrijke slacht offers gevallen. Irak zette vannacht juist voor zonsopgang (01.00 uur in Nederland) de aan val in. Het land beschikt over een leger van een miljoen manschappen; Ku wayt heeft een troepen macht van twintigduizend man. De aanval volgt op het mislukken gisteren van besprekingen tussen Irak en Kuwayt over aan spraken op land, geld en olie. Volgens Amerikaanse re geringsfunctionarissen liep de Iraakse invasie als een „goed geoliede machine". Honderden Iraakse tanks drongen vanmorgen snel door tot in het centrum van de hoofdstad Kuwayt waar troepen sleutelposi ties in bezit namen, waar onder het paleis van de emir, sjeik Jaber al-Ah- med, en het vliegveld. De emir zou echter niet in Iraakse handen zijn geval len. In de hoofdstad zijn een deel van de ochtend zware explosies en artillerievuur te horen geweest. Op ver schillende plaatsen woed den branden. Kuwayt vroeg de Arabische staten om hulp tegen de „bar baarse invasie". „Burgers, jullie land is on derworpen aan een bar baarse invasie, het is tijd om het te verdedigen", zo luidde de dramatische op roep van de Kuwaytse ra dio. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kwam vanmorgen om half acht Nederlandse tijd op ver zoek van Kuwayt en de VS in een spoedzitting bij een. Ook de ministers van de Arabische Liga zijn in Cairo in spoedberaad bij eengekomen. Het Witte Huis heeft de Iraakse aanval direct in zeer krachtige termen veroordeeld. Ook andere landen, waaronder Iran en China, hebben Irak opge roepen zich terug te trek ken. De Verenigde Staten heb ben inmiddels een marine eenheid uit de Indische Oceaan richting Perzische Ambassade in vuurlinie DEN HAAG De Nederlandse ambassade in de hoofd stad Kuwayt heeft vanmorgen enige tijd in de vuurlinie gelegen van vechtende Iraakse en Kuwaytse troepen. „Het was een echte oorlogssituatie. Het is een verrade- lijke aanval op een klein onschuldig land", aldus am bassadeur J. Veling. Het ambassadegebouw ligt recht te genover het werkpaleis van de emir, dat vamorgen na hevige gevechten door Iraakse troepen is ingenomen. Volgens Veling zijn hierbij doden gevallen, maar het aantal slachtoffers is onbekend. De ambassade heeft geen meldingen binnengekregen van Nederlandse slachtoffers of schade aan gebouwen van Nederlandse bedrijven in het land. In Kuwayt staan officieel 120 Ne derlanders geregistreerd, „maar het merendeel is geluk kig op vakantie", aldus de ambassadeur. De zestig Ne derlanders die nog in Kuwayt zijn hebben het advies gekregen thuis te blijven. Golf gestuurd, maar het is nog volstrekt onduidelijk of zij bereid zijn in te grij pen. „Alle opties voor een antwoord worden afgewo gen", aldus een woord voerder. De VS hebben al zeven oorlogsschepen in de Golf, sinds zij tijdens de Golf oorlog Kuwaytse tankers hebben beschermd. Deze oorlogsbodems, onder het bevel van het vlagschip USS LaSalle, zijn in ver hoogde staat van paraat heid gebracht. President George Bush zich vanmid dag „diep bezorgd" over de situatie. Pagina 5: Kuwayt slachtoffer van groot heidswaanzin Husayn DEN HAAG Een hittegolf heeft Nederland nog steeds stevig in zijn greep. Zo goed en zo kwaad als dat gaat proberen de mensen zich zoveel moge lijk aan te passen aan de hoge temperaturen. Velen zoeken verkoeling bij de Zee en bedrij ven schakelen massaal over op een tropenrooster. Hoewel de Nederlandse boe ren al klagen over droogte, be ginnen de problemen in Zuid- Europa echt nijpend te wor den. Er is groot gebrek aan water en bosbranden steken steeds opnieuw de kop op. Zo woeden op verschillende plaatsen in Griekenland uitge breide bosbranden. Bij Delphi waren de vlammen gisteren opgerukt tot op 100 meter van het vermaarde orakel voor de wind de vlammen in een an dere richting dreef. Het Duin waterbedrijf Zuid-Holland is niet van plan in navolging van de Watermaatschappij Zuid- West Nederland (WMZ, Zee land) een oproep te doen om zuiniger met water om te gaan, want er is een voorraad voor een paar maanden. Mor gen wordt het waarschijnlijk in het grootste deel van het land de warmste dag tot dus verre van het jaar. Het kwik overschrijdt overal de 30 gra den. In het zuiden en midden zijn maxima van rond 33 gra den waarschijnlijk. Pagina 3: Promotie-offensief Rivolie mislukt door hitte golf Bluebandbajes: 18 man met tbc ARNHEM Uit een onder zoek van de Arnhemse tuber culosebestrijding in het plaat selijke huis van bewaring, de zogenoemde Bluebandbajes, is gebleken dat veertien gedeti neerden én vier personeelsle den zijn besmet met tbc. Het onderzoek is uitgevoerd in april, juni en juli naar aanlei ding van de constatering van open long-tbc bij één gedeti neerde in februari dit jaar. Volgens een arts van het con sultatiebureau voor tbc-bestrij- ding in Arnhem zijn alle gede tineerden en personeelsleden inmiddels onderzocht. Er is geen besmettingsgevaar meer. De besmette patiënten krijgen zes maanden lang medicijnen. Prof. Schermers lid Briiish Academy LEIDEN De Leidse hoogle raar prof.mr. H.G. Schermers is benoemd tot Corresponding Fellow van de British Acade my. Schermers is hoogleraar in het recht der internationale organisaties. Hij publiceerde veel over de positie van Groot- Brittannië in de EG. De Bri tish Academy geeft steun aan wetenschappelijk onderzoek bij de alfa- en gamma-weten schappen. Voor de benoeming tot Corresponding Fellow is een hoog internationaal we tenschappelijk aanzien vereist. Schermers is de zevende Ne derlander die deze eer te beurt valt. Eerder werd ondei* ande ren de econoom prof.dr. Tin bergen benoemd. OOST-BERLIJN Hoge West- en Oostduitse regerings delegaties zijn het gisteravond eens geworden over de voor waarden waaronder op 2 de cember de eerste pan-Duitse verkiezingen moeten worden gehouden. De leiders van de twee delega ties, Wolfgang Schöuble (BRD) en Gttnther Krause (DDR), pa rafeerden vandaag het Duits- Duitse verkiezingsverdrag. Het verdrag voorziet in een kiesdrempel van vijf procent in het hele Duitse kiesgebied. Daarnaast mogen kleine par tijen lijstverbindingen aangaan met de grotere partijen om zo doende in het parlement te ko men. De grootste Westduitse partijen kwamen dit dinsdag avond al overeen. Woensdaga vond stemden de Oostduitse coalitiepartijen in met deze voorwaarden. De delegaties zijn voor een driedaags overleg in Oost-Ber- lijn bijeen waar zij naast het opstellen van een verkiezings verdrag ook de verdere rege ling van de politieke eenwor ding van de beide Duitslanden bespreken. De kiesdrempel van vijf pro cent houdt in dat een partij - bij een totaal van 58 miljoen stemgerechtigden - minimaal 2,9 miljoen stemmen moet be halen om in het parlement te komen. Van de belangrijke partijen in de DDR hebben al leen de voormalige communis ten nog geen Westduitse partij gevonden waarmee het een lijstverbinding kan aangaan. De PDS haalde bij de vorige Oostduitse parlementsverkie zingen in maart 1,9 miljoen stemmen. Met een dergelijk stemmenaantal dreigt de PDS bij de verkiezingen op 2 de cember geen zetel te halen. Ministers uit de Oostduitse re gering vragen ondertussen om nog meer Westduitse miljar- densteun omdat de neergang van de DDR-economie niet te stuiten lijkt. Atheïsten krijgen het moeilijk in Sovjetunie Promotie offensief Rivoli mislukt door hittegolf Spaanse regering snapt niets van ETA-aanslagen Nederland Hellas ter Riet als grijze muis Orde van de Odd Fellows is geen geheimzinnige sekte NK-winst en verlies Jacqueline van Wijk Zoeterwoudse parochie beperkt aantal vieringen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO KUNST/RTV RTV-PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU Kleuter gered van verdrinkingsdood KATWIJK Een zes-jarig Katwijks meisje is gistermiddag ter nauwernood ontsnapt aan de verdrinkingsdood in het Aquamar zwembad in Katwijk. Zij ligt nu in een coma op de intensive care van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Bezoekers van het zwembad zagen haar opeens bewegingloos op de bodem van het diepe bad liggen. De 20-jarige Gert Adriaan Houwaart dacht niet lang na, sprong het water in en dook het meisje op. Door snel ingrijpen van de badmeesters en de gealarmeerde politie kon het meisje via mond-op-mond-beademing gered worden. Keurig ingevouwen in de Leidse Courant zit van daag weer „Uit". Een uitneembaar, apart te bewa ren wekelijkse bijlage, waarin werkelijk van alles te vinden is om eens fijn uit te gaan. Met artikelen over de belangrijkste evenementen. Met alles over theater en muziek. Met tips voor trips, maar ook voor degenen die eens gezellig uit eten willen gaan. Met een uitvoerige lijst van bioscoopfilms en een uitgebreide agenda van alles wat Den Haag en om geving aan uitgaansmogelijkheden te bieden heeft. En dan nog al die advertenties. De Leidse Courant, daar bent u pas goed mee uit. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) OF BEL: 071 -122 244 a rzoek om een proefabonnement Ii

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1