Gooiland blijft voor nageslacht bewaard Adopteer een monster Theaterprodukties Vangen' drie ton CeidócSouocmt DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 PAGINA Paul Verhoeven in Prime Time Show HILVERSUM De Nederlandse regisseur Paul Verhoeven is van avond te gast in RTL-Veronique's Prime Time Show die om 20.25 uur begint. Presentatrice Viola Holt praat met hem naar aanleiding van de première van zijn nieuwste film Total Recall, waarin de hoofdrol wordt gespeeld door Arnold Schwarzenegger. Het is meteen ook het eerste interview met Verhoeven over Total Recall (met fragemneten uit de film) dat in Nederland op tv te zien is. Vanaf 10 augustus draait de film in de Nederlandse bioscopen. Na in Nederland succesvolle films als Wat zien ik?, Turks Fruit, Sol daat van Oranje en De Vierde Man te hebben gemaakt, volgde er voor Paul Verhoeven een duidelijk minder glorieuze periode. Hij be sloot zijn geluk in Amerika te beproeven en regisseerde daar Flesh and Blood. De film flopte in de VS, maar met zijn tweede Amerikaan se produktie, Robocop, wist Verhoeven een groot publiek te bereiken. Total Recall, een science-fictionfilm, werd opgenomen in Mexico. Bij de opnamen waren ruim 400 mensen betrokken. In Amerika gooide film intussen al hoge ogen. Tijdens de eerste drie vertoningsdagen leverde de film al 25,5 miljoen dollar op. Alleen Bat man en Ghostbusters II brachten tijdens hun eerste dagen meer geld DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in het kader van de regeling Theatersubsidies het tweede deel van het budget 1990 verdeeld. Het gaat hierbij om een bedrag van 285.000. Vanwege het groot aantal aanvragen om subsidie hebben GS bij de verdeling van de gelden prioriteiten moeten stellen. Dit is gedaan aan de hand van een advies over de kwaliteit die de Culturele Raad Zuid- Holland over de aanvragen heeft uitgebracht. In de Haagse en Leidse regio krijgen de volgende instellingen subsidie: Jongsma Partner in Voorburg (6000 gulden); Theater Popject in Leiden (5000), Welles-Nietus in Voorschoten (4500), Waagtheater Delft (3750), Stichting Zapzarapp Delft (6400) en het Zuid-Hollands Centrum voor Amateurtoneel in Den Haag ontvangt 1800 gul den. Maccus in Delft krijgt ruim 137.000 gulden als reservering op de exploitatiesubsidie 1990/91. Deventer begint op IJsselboulevard grootste boekenmarktvan Nederland DEVENTER De IJsselboulevard met haar monumentale panden, stadstorens en - muren in Deventer vormt zondag 5 augus tus het podium voor 'de grootste boeken markt van Nederland'. De oever van de ri vier wordt ingenomen door ruim anderhal ve kilometer marktkramen, waarin vele tienduizenden boeken en curiosa zich verza melen. De handelaren komen uit binnen- en buitenland en zorgen voor een kwalita tief hoog aanbod. 'We hebben vele honder den aanmeldingen binnengekregen, waar van we er uiteindelijk 165 hebben gehono reerd. Kwaliteit stond bij de selectie voorop. Zo heeft een groot aantal gerenommeerde antiquairs een plekje op de "markt gekregen. Natuurlijk hebben we ook gekeken naar kwantiteit, want ons streven isr de grootste boekenmarkt van Nederland te presente ren', aldus de Culturele Raad van Deventer, één van de organisatoren. De verwachte dertigduizend bezoekers krijgen dan ook een ruim en gevarieerd aanbod voorgescho teld: literatuur, geschiedenis, topografie, kunst, filosofie, theologie, techniek, politiek, kinderboeken, strips, prenten, affiches, an sichtkaarten en oude kranten. Om van de boekenmarkt een kleurrijk cultureel gebeu ren te maken, hebben de organisatoren bo vendien een groot aantal artiesten gecon tracteerd voor straattheater-achtige voor stellingen. WEDERGEBOORTE VAN 'HET NIEUWE BOUWEN' Archieffoto van Gooiland, gerestaureerd terug voor het nageslacht als 'cultureel hart'. HILVERSUM Hoewel de upper ten van het Gooi er graag vertoefde, zaten de opeenvolgende eigena ren danig met het archi tectuurmonument in hun maag. Om Gooiland voor teloorgang te behoeden moest zelfs een Mondriaan worden verkocht. Maar ondanks of wellicht dank zij dit alles, zouden de grote bouwmeesters van destijds zich verbazen: Gooiland herrijst! Het compex dat ooit was be doeld om korte tijd 'een heerlijk oord voor de ge meenschap' te .zijn, belooft wederom het culturele hart van het Gooi te wor den. Tot de jaren zestig wisten de gegoede en artiestieke Gooiers elkaar te vinden. In kasteel de Hooge Vuursche werd gelo geerd, 'op stand' gegeten en gerecepieerd. In het Larense Hamdorff ontmoette men el kaar eveneens aan de dis en borreltafel. Maar in Gooiland kwam de elite voor vrijwel al les tesamen: voor theater, soi ree, veiling en film, voor so ciëteiten, logies, een goede ta fel en een kopje thee op de zondagmiddag. Het zag er lange tijd naar uit dat dit alles definitef tot het verleden zou gaan behoren. Hamdorff werd met de grond gelijk gemaakt. De Hooge Vuursche, op de grens van Hilversum en Baarn, floreerde tot voor kort slecht. En ook voor Gooiland, bouwtechnisch Boerhaave College voor Volwassenen Geslaagd voor VWO of certificaten 2e Tijdvak W. van Luljk, G. Snoek, H. Engels man, M. D. van Aller, E. C. M. Rem merswaal, M. Thljm, P. C. A. M. Keehnen, E. M. van der Lans, P. A. M. Capel, A. A. Verschilling, F. D. R. van den Bos, E. S. Lancer, M. J. Oos- terwljk, A. J. M. Beek, R. Donkelaar, C. P. J. Koeleman, H. H. Metzier, F. A. Lodewljk, M. Douwes Dekker, W. Tasseron. Geslaagd voor MAVO of certificaten 2e Tijdvak B. van Diest, A. de Jong, J. M. van Linden, G. M. Mante, J. Barnhoorn, D. Kuljt, C. Sllkkenveer, M. Toren vliet, W. van Deelen, P. Onvlee, B. zeer verpauperd, werd ge vreesd. Des te verrassender is de hui dige herrijzenis van het Gooi land-complex. Onlangs werd de tweede en belangrijkste fase van het restauratieplan afgesloten. En de eerste bezoe kers van weleer zullen hun ogen niet geloven. Het lijkt alsof Duiker en Bijvoet weer even langs zijn gekomen. Licht en luchtig Het was de hotelhouder G. Buurke, eigenaar van Ham dorff en Hooge Vuursche, die in 1934 de Amsterdamse archi tect J. Duiker opdracht geeft om een hotel- en schouwburg complex te ontwerpen. Als Duiker een jaar later overlijdt, is de hoofdschets klaar. Dui ker's vroegere compagnon, de in Parijs wonende ir. B. Bij voet, wijdt zich dan aan de verdere uitwerking van het plan, bijgestaan door de Am sterdamse architecten P. El- ling en G.W. Tuynman, van wie alleen de laatste nog in le- Duiker en Bijvoet behoren tot de weinige hervormers in de Nederlandse architectuur. Zij ontwerpen als eerstën in ons land puur functionele bouw werken in glas, staal en beton. Critici steigeren: niemand kent in de jaren dertig de technische toepassingen en de houdbaarheid van moderne, goedkope materialen. Zulke bouwwerken zullen vast geen lang leven zijn besphoren. En dat is inderdaad de bedoeling van de bouwmeesters. Maar bewonderaars steken de loftrompet over zoveel 'licht en luchtigheid' van Het Nieu- van Went, C. J. M. Vink, K. P. W. Vis ser, A. A. de Vos, M. M. Bruggeman. Geslaagd voor HAVO of certificaten 2e Tijdvak H. Q. J. Fles, L. F. C. Groeneveld, M. van Ooij, N. C. H. Vincenten, M. G. M. de Groot, J. van Rultenburg, B. C. A. Alkemade, T. C. F. van der Laan, C. G. de Vroomen, J. C. Herpst, H. R. Bakrldi, P. W. A. Ravensbergen, R. F. Rijgersbergen, A. Teebal, B. J. Har- tenberg, A. H. A. Degenaars, L. M. van der Kooij, C. K. Moes, P. R. Schut, E. B. Sibbel, H. M. Verbree, B. Dortmond. M. van Ooij, M. C. Segaar, N. C. H. Vincenten, B. C. A. Alkemade, C. K. Moes, E. B. Sibbel. Voorschoten L. F. C. Groeneveld, M. G. C. de Groot, J. C. Herpst, B. Dortmond. Hazerswoude Rijndijk H. Q. J. Fles. Noordwijk J. van Ruitenburg Woubrugge T. C. F. van der Laan Warmond C. G. Vroomen Zoeterwoude H. R. Bakridl Oegstgeest P. W. A. Ravensbergen, B. J. Harten- berg, L. M. van der Kooij, P. R. Schut. Voorhout R. F. Rijgersberg. Leiderdorp A. Teebal. Alphen aan den Rijn A. H. A. Degenaars. Kouderkerk aan den Rijn H. M. Verbree. R.K. MBO „De Noorderwiek" Mode en Kleding te Leiden Hamlda Nandlal, Alphen a/d Rijn; Ni cole van den Berg, Arnhem; Dagmar van Alphen, Bodegraven; Elvira van 't Wout, Boskoop; Sandra Handgraaf, Buitenkaag; Patricia Heemskerk, Bul- we Bouwen, waarbij de functie van het werk de vormgeving bepaalt en al met kleine bud getten gebouwd kan worden. Ook het 'Grand Theater Gooi land' roept al bij de eerste bouwfase wisselende reacties op. Temeer omdat het verrijst in een wel zeer afstekende, oude omgeving, recht tegen over de statige Vituskerk en in het zicht van vijf niet minder oude centrum wegen. Maar Duiker en Bijvoet hou den zich consequent aan hun 'ingenieursstijl'. Gooiland, ge noemd naar het hotel dat op deze plaats heeft gestaan, wordt gebouwd in staalskelet- constructie, in halfronde u- vorm, met voor en achter glas gevels. Vooral de met de bocht meelopende voorgevel wordt imposant. De brede trap naar een overdekt terras, waar vijf zuilen de brede daklijst onder steunen, maakt een majestueu ze maar tevens open indruk. En boven het dakterras wijst een grote toren eigenwijs ver ticaal de hemel in. Tsjechische tegels Dat de architecten van Het Nieuwe Bouwen zich ook nu aan hun zuinige principes hou den, blijkt wel uit de materi aalkeuze voor de betegelde zij gevels. Zo verklapte Tuynman later dat hiervoor een partij tegels van Tsjechisch fabrikaat was gekocht. Het was een rest partij, bestemd voor de bouw van de Hudsontunnel in New York, die daarom voor een zacht prijsje van de hand ging. Later bleek echter dat de par tij niet voldoende was voor het hele Gooiland-complex. De zuilen en diverse minder op- tenkaag; Hilda Baart, Delft; Colinda Lentze, Den Haag; Monique Verbeij, Hazerswoude; Kitty van Goozen, Ha zerswoude; Ineke van Straalen, Ha zerswoude; Claudia van Tilburg, Kat wijk; Conny Schuur, Lelden; Llnda Keiler, Lelden; Ingrid Laterveer, Lel den; Hedwig Rot, Leiden; Christine van der Zwan, Leiden; Ingrid Slinger land, Leiden; Melinda Bonnet, Lelden; Diana Paats, Leiden; Rowdy Bijland, Lelden; Mieke Blankestein, Leiden; Relnler Koster, Lelden; Caroline de Knegt, Leiden; Esther Evers, Lelden; Jolanda Steenvoorden, Leiden; Ange- lique Mooten, Leiden; Sandra Barke- ma, Lelden; Mireille Mentink, Lelden; Nancy van der Horst, Lelden; Marieke Heersma, Leiderdorp; Yvonne Pouw, Leiderdorp; Saskla Dljsselbloem, Lei derdorp; Mariela Heijne, Lisse; Ina van der Veen, Lisse; Debby Rands- dorp, Lisse; Monique Brouwer, Nleuwveen; Daisy Bogaards, Noord- wijk; Anne Marie van Abswoude, Noordwijk; Jolanda Kapel, Noordwijk; Mirjam Walraven, Noordwijk; Liese- loth Langenegger, Noordwijk; Sandra Kromhout, Noordwljkerhout; Jakobi- ne Massaar, Oegstgeest; Wendy Heemskerk, Oud Ade; Saskia van Zanten, Oude Wetering; Ilse Kerkvliet, Roelofarendsveen; Jolanda de Jong, Roelofarendsveen; Olga Smits, Roe lofarendsveen; Annemleke de Knoop, Rotterdam; Karin Fianen, Sassen- heim; Anita den Hartog, Sassenheim; Sabella Delgado Hulsebosch, Sassen heim; Francis Rozenbroek, Sassen heim; Ellen Lek, Ter Aar, Angela Keij- zer, Ter Aar; Sonja Schleiffert, Val kenburg; Petra van Grinsven, Voor burg; Marja van Leeuwen, Voorhout; Esther Grotenhuls, Voorhout; Kathy van der Salm, Voorhout; Leonle van Brink, Voorschoten; Martlne Tlsslng, Voorschoten; Barbara Helm, Voor schoten; Denise Walraven, Voorscho ten; Miranda van der Abeelen, Voor schoten; Louise Boekei, Warmond; Gonny van Nobelen, Warmond; Carla van Horst, Warmond; Isabelle van Randwijck van Wassenaar; Ingeborg vallende geveldelen werden toen maar met pleisterwerk afgewerkt. En de oplettende critici lachten in hun vuistje: dat dat moderne bouwen een rommeltje werd, hadden zij al- wel geweten. Maar na de opening in 1936 kan Gooiland in Hilversum en in de internationale architec tuur geen kwaad meer doen. De gegoede Gooiers ontdek ken het complex als cultureel oord en ontmoetingscentrum en de vakpublicisten schrijven en fotograferen vele boeken planken vol over de opzienba rende stedebouwkundige kwa liteiten van Gooiland. Dat het complex in die tijd opmerke lijk was, kunnen ook de oude Hilversumse stamgasten zich herinneren. Nu nog wordt ge praat over de grote openheid van het gebouw, de vele ra men waardoor het licht overal vrij spel heeft, de opvallende constructie van de 'zwevende' leeszaal en de vorstelijke schouwburg met plaats voor maar liefst 700 mensen. Dakterras Het mooiste en meest aantrek kelijke van Gooiland is in die jaren echter het dakterras, waarop alle bovenvertrekken uitkijken. Oude foto's bevesti gen de kleurrijke verhalen van vroeger. Want dit bijzondere terras met prachtig betegelde vijver in de vorm van een vleugel, klate rende fonteinen, rijkelijk ge vulde plantebakken, rieten zi tjes en parasollen, roept inder daad de sfeer op van een riant zonneterras aan de Middeland- se Zee. Hilversum heeft niet lang kunnen genieten van deze AMSTERDAM Het video clip-station MTV voert op 1 september een horizontale programmering in. De zender volgt hiermee het voorbe'eld van de commerciële radiowe reld, waar dit al jaren een ge bruik is. De nieuwe indeling dient een tweeledig doel: de kijker zal gemakkelijker zijn favoriete shows kunnen vin den, terwijl de reclamebu reau's meer grip krijgen op de programma's, doordat de po pulariteit of het specialisme van de uitzending gemakkelij ker is af te lezen. Het station, dat 24 uur per dag uitzendt, richt zich in zijn weekendprogrammering veel al op één groep of artiest, maar zendt in die periode ook spe ciale programma's en de hitlij sten uit. Zo is op zaterdag om 11.30 uur de Amerikaanse Top 20 te zien en wordt de Europe- Vroege, Woerden; Annemlek Blas- berg, Woerden; Mirjam Moermans, Zoetermeer; Patricia van Densen, Zoetermeer; Marja van Veen, Zoeter meer; Helga Bolleboom, Zoetermeer; Kim Doesburg, Zoetermeer. R.K. M.B.O. „De Noorderwiek" IN- TAS te Leiden Raymond Rietveld, Alphen a/d Rijn; Loek Geradts, Den Haag; Agnes v.d. Plas, Katwijk aan Zee; Angelique La terveer, Lelden; Patty Verkuylen, Lei den; Anja Gremli, Leiden; Esther van der Hoorn, Leiden; Bram van der Spruit, Lisse; Monique Bergman, Lis se; Fiona Groenewoud, Nieuw Ven nep; John Tegelaar, Nieuwkoop; Dan ny de Klark, Nleuwveen; Jose Zand wijk, Noordwijk; Marjon Straathof, Rijpweterlng. Emilie Knappert, Leiden M.D.G.O.- Agogisch Werk (AW) - studierichting cultureel werk: Heieen v. Beelen, Marco Hilgeman, Michael v. Oyen, Bernard Verheul, Inge Verver, Ed v.d. Zwet, Oscar Knaapen, Jolanda Overdijk, Alexan der Priëto. - studierichting semiresldentiee! en residentieel werk: Arthur Aalbers, Daniëlle Bannlng- Etiënne, Anita v.d. Jagt, Brent Paula, Tlta Rach, Gerard Ridderhof, Moni que Rijnsburger, Anne Rotteveel, Daan Scholten, Bas de Smit, Claudia Sol, Daan Treffers, Ot Verbeek, Karin Vreeswijk, Sander Zuidertuln, Christl- aan Langemeyer, Mirjam Alserlng, Ni- colet Brama, Roxy Dap, Narcis Ranls, Sandra Vreeswijk. M.D.G.O.-Asaistonten in de Gezond heidszorg (AG) - studierichting apothekersassistent: Karin Arnoldus, Margonda Beyers- bergen, Astrid van den Boogaard, Astrld Bronke, Susanne vanna Brug gen, Irma Dongelmans, Bianca Ei bers, Fiona Evers, Nouska Flens, Baukje Francken, Karin Freke, Jea- nette Gijsman, Sandra van der Hart, pracht en praal. Gooiland blijkt voor de particuliere ei genaar te duur in onderhoud. Terwijl het pand, door de ar geloze manier waarop hier nieuwe materialen en constuc- ties zijn gebruikt, juist extra aandacht en ohderhoud be hoeft. De gevolgen kunnen niet uitblijven. Het complex verpaupert zienderogen en door diverse aanbouwsels en interne verbouwingen wordt de oorspronkelijke architec tuur eveneens grof geweld aangedaan. Een echte oplossing voor Gooi land wordt vooruitgeschoven. De KRO-omroep huurt voor tien jaar een deel van het ge bouw en ook het VVV en de gemeente gaan een tijdlang het complex bemannen. De overheid laat verstek gaan. Hilversum maakt een nood sprong en verkoopt in 1987 de 'Compositie met twee lijnen' van Piet Mondriaan voor 2,5 miljoen aan het Stedelijk Mu seum Amsterdam. Cultuur- minnend Nederland staat op zijn kop, maar het doel lijkt bereikt want de de toenmalige WVC-minister Brinkman doet toezeggingen voor hulp. Dan maakt de Hilversumse ge meente een uitglijder. De ver dere restauratie wordt zelf ter hand genomen. Maar bij nader se Top 20 om 19.00 uur uitge zonden. Op zondag worden beide lijsten op dezelfde tijd stippen herhaald. Artiesten en groep die in september cen traal staan zijn onder anderen Don Henley (9 september), Tina Turner (15), Janet Jack son (22), Madonna (29) en Ae- rosmith (30). Tijdens werkdagen zijn steeds dezelfde video-jockeys op het zelfde tijdstip terug te vinden. Het zijn: Kristiane Backer (07.00 uur), Paul King (10.30 uur), Maiken Wexo (14.00 uur), Martha Quinn (17.30 uur) en Ray Cokes (20.00 uur). Nieuw in de programmering is: 'Yo! MTV Raps' (dagelijks 16.00 uur). De show wordt op genomen in New York. 'MTV News Round-up' (dagelijks om 17.15 uur en 23.45 uur) is de (muzikale) nieuwsuitzending, Caroline van den Heuvel, Petra Kret, Wllma Leget, Joke Louwrler, Inge Mank, Wllleke van der Meij, Else Ou wehand, Jacolien Peeters, Debbie van Proosdij, Annemiek Raaphorst, Sandra van Roode, Carol Ruitenberg, Marit Schoo, Agaath Sip, Claudia Sluiter, Marianne Stahlie, Wllma de Vries, Fablola Weerwlnd, Esther Wes terbeek, Sandra WIJnands, Yvonne van Namen, Wil Oliemans. - studierichting doktersassistent: Anja Blanksma, Annemlek Bouwman, Nathalie Brandt, Tlka Eduarda, Sadia El Bouayadi, Jacqueline van Hame ren, Barbara Hartevelt, Miranda van der Hulst, Yvonne Kagchelland, Ester Köning, Barbara Kortenbach, Jolanda Langezaal, Sindy van Leersum, Erica van Leeuwen, José van der Meel, Hennie van der Niet, Angelina Ouds hoorn, Emmy Snippe, Connie Steen voorden, Nicole Stok, Franpolse Tuy- thoff, Marion Versluis, Gisela Eyser- mans, Frieda Koevoets, Therese Stolk. - studierichting tandartsassistente: Saskia Anlnk, Eveline Potuyt, Gerlin- da Schutter, Marjolein VerkleiJ, Ernie Houwaard, Sonaida Quinland. M.D.G.O. - Sociale Arbeid (SA) - studierichting arbeidszaken/perso neelswerk: Gabrlëlle Besuyen, Jeroen Bruggen, Edward Hoogsteder, Saskia Rutgrink, Lars Sonke, Simone Wagenaar, Ellen Warner, Carolien de Winter. - Studierichting Sociale Dienstverle ning: Gert Jan Bos, Simone Kleuver, Nicole Miedema, Hans Mulder, Naty Pas, Cynthia Stuart, Floris Veen, Josta Verhoek, Hester de Vos. M.D.G.O. - Uiterlijke Verzorging - studierichting haarverzorging: - differentiatie vakbekwaamheid da- meskappen en herenkappen: Colinda Aartman, Anneke v.d. Bos, Jolanda v. Duyvenbode, Klazina v. Dijk, Diana Guyt, Llnda Kloos, Moni que van Steijn, Judith Valentijn, Ca- rola v. Vliet, Miranda v.d. Voort, Na nette Zoet. inzien (sommige zaken blijken niet zo eenvoudig als ze er uit zien) en na fel protest van de betrokken architecten, Van Klooster en Van Velsen, geeft de dienst publieke werken de moeilijke klus graag weer uit handen. Van Klooster en Van Velsen kunnen opnieuw aan de slag. Het grootste deel van de res tauratie van Gooiland wordt nu op de rails gezet. Er wacht de restaurerende architecten dan ook een dankbare taak. Met alle 600 oorspronkelijke archieftekeningen in het ach terhoofd worden de later aan gebrachte en ontsierende bouwsels afgebroken. De sta len puien worden vrijwel ge heel vernieuwd. Een Duitse firma krijgt de opdracht om de originele tegels van de Hud sontunnel, maar dan beter, na te maken. De vijver in vleu- gelvorm wordt in ere hersteld en de technische installaties worden compleet vernieuwd. Wat niemand nog heeft ver wacht, hebben nieuwsgierige passanten de afgelopen maan den met eigen ogen kunnen zien: Gooiland herrijst. Hilver sum krijgt niet alleen haar ar chitectonische blikvanger te rug, maar ook een kloppend, cultureel hart. Net als Duiker en Bijvoet een halve eeuw geleden de bouw die wordt verzongd door Steve Blame en Pip Dann. In de 'All Request Top Twenty Count down' presenteert Ray Cokes op vrijdag om 21.00 uur de meest gevraagde video's van de week. Het programma van Martha Quinn, een van Ame- rika's eerste MTV-veejee's, komt dagelijks vanuit Los An geles. Awards Op 6 september brengt de mu ziekzender voor de zevende keer vanuit Los Angeles een rechtstreeks verslag van de MTV Video Music Awards. Om drie uur 's nachts worden de winnaars bekend gemaakt in een show die optredens zal laten zien van Janet Jackson, Aerosmith, MC Hammer en Phil Collins. Presentator Arse- - differentiatie vakbekwaamheid da- meskappen: Saskia Arrendell, Annet Groen, Kitty v.d. Hulst, Sandra Langeveld, Sandra Langezaal, Marijke Messemaker, Ed win de Mooy, Petra Oosterom, Suset- te v.d. Plas, Marian v. Putten, Sylvia Schouten, Heldi Valentijn, Sonja Vie- le, Petra Wedemeler, Linda de Best. - differentiatie vakbekwaamheid he renkappen: Greet Honsbeek, Jolanda Slewe, Ger studierichting vakbekwaamheid schoonheidsverzorging en bediend dameskappen: Wendy Bleuzé, Cinda BodIJn, Debbie v.d. Eist, Sylvia Heyns, Jeanine Ros bergen, Mereym Sungur, Renate Vlasveld, Miranda Vlasveld, Jolanda Wiepjes, Monique Wijnands, Jacque line v. Zanten. - studierichting schoonheidsverzor ging en voetverzorging - differentiatie ondernemer schoon- heidsverzorgingsbedrijf: Audrey Bos, Sharon Jansen, Ingrid Martens, Margreet Poot. differentiatie vakbekwaamheid schoonheidsverzorging en vakbe kwaamheid voetverzorging: Jacqueline Hogenhout, Anja Stolwijk, Mariska Bekker, Marleen v.d. Broek, Mirjam v. Egmond, Sanchia Schenk. Intas Savas Akcay, Savy v.d. Broek-Nguy- gen, Hassan El Hafet, Sandra Heeren, Jessica Hogenes, Karin Kranenburg, Angela de Lange, Violet Laponder, Veronique Röling, Marijke van San ten, Jonneke Schrlkkema, Ingrid Tog- ni, Richard Wlllemse. Kapster Beau- tynette: Anneke Le Nobel. BIJ DEZE KRANT en vorm van Gooiland door diens functies hebben laten bepalen, zo hebben Van Kloos ter en Van Velsen nu de res tauratie en verbouwing op de huidige functie afgestemd. Maar met zoveel respect voor het originele ontwerp, dat de bezoekers van de jaren '30 het moderne Gooiland onmiddel lijk zullen herkennen. De restauratie van Gooiland is echter nog niet compleet. Het middendeel van het complex, waaronder het restaurant en de keukens, wacht op de vol gende fase in de grote facelift. De kale foyerwand, nu nog le lijk afgeschot, zal dan ook in de oorsponkelijke staat wor den teruggebracht. Wellicht zullen sponsors tegen die tijd dan op het idee komen om de bekende puhtjes op de i van Gooiland te zetten. Toch zal in september al de heropening van 'Grand Gooi land' uitbundig worden ge vierd met een groot jazz-festi- val en een multi-cultureel spektakel.' Het heeft dan ook wel iets weg van een overwin ning. Want het opzienbarende project, dat de grote meesters destijds voor een korte levens duur bouwden, blijkt dankzij de nieuwe generatie bouw meesters een onverwacht lang leven te zijn beschoren. HELMA VAN DEN BERG nio Hall reikt in totaal eenen twintig Music Awards uit, waaronder de prijs voor de beste Europese video. Op de nominatie staan onder ande ren Sinéad O'Connor ('No thing Compares 2 U'), Laid Back ('Bakerman'), The Creeps ('Ooh I Like It') en Gary Moore ('Still Got The Blues'). Andere categorieën zijn: 'Video van het jaar' (no minaties o.a.: Madonna, Sinéad O'Connor), 'Beste mannelijke video' (nominatie's o.a. Billy Idol, Michael Penn), 'Beste vrouwelijke video '(nominatie o.a. Paula Abdul, Michelle Shocked), 'Beste groepsvideo (nominatie o.a. Tears For Fe ars, Midnight Oil), 'Beste rap- video (nominatie o.a. Young MC, Digital Underground) en 'Beste dans-video (nominatie o.a. Janet Jackson en Madon- Omniversuni komt met Super X Simulator DEN HAAG Hoe aantre kelijk de programma's in I Haagse ruimtetheater Omi versum ook zijn, de educa 5 blijft de sensatie toch alt c overheersen. Sommige me sen vinden het altijd wi jammer als de korte fr; menten, waarin die sensat gevoelens worden opgewe zo snel voorbij zijn. Maa het Omniversum heeft een nieuwe attractie bij ook dit publiek te bedient J Het is een Super X Simu tor, die momenteel wordt o gesteld op het terrein vo het ruimtetheater. i Directeur Geertsma kreeg 1 idee om deze simulator als ei ste naar het vasteland van I I ropa te halen, toen hij in j Britse badplaats Bournemoi zag hoe succesvol deze Enge qitvinding was. Het is e i soort ruimteschip ter groo i van een kleine autobus n t plaats voor veertien personi De simulator maakt beweg gen, van links naar rechts van boven naar beneden uiteraard vice versa. Daardi begint men zich al een ruim vaarder te voelen. J Dat is echter nog niet alles. I I film wordt een ski-afdali J een wildwatertocht, het zie J vanuit een cross-country-aj I of vanuit een cockpit van e snel en laag vliegend RA l toestel getoond. Het is alsof er middein zit, zo doet de hi Geertsma ons geloven. Als l goed is, wordt de simula morgen operabel. De sho duren „slechts" twee en e r halve minuut en de progra ma's wisselen elk uur. Volgens directeur Geertsma i de Super X Simulator n maar het begin. Het is zijn l doeling in de komende t t meer activiteiten op, in F rond zijn Omniversum te o plooien. Dit moet ertoe leic f dat de mensen langer van 1 F gebodene aan de Presidi c Kennedylaan gaan genieten Stichting Huygens-Fokkci verhuist naar IJsbreker I AMSTERDAM De Stichti Huygens-Fokker voor de pi motie van microtonale muzi 1 verplaatst de activiteiten v 2 het Teylers Museum in Hat lem naar De IJsbreker in Ai 1 sterdam. Aldus het prograi mablad over september en o tober van dit internation; concertcentrum voor hede< daagse muziek. De stichting is vernoemd na f Christiaan Huygens (162 1 1695) en prof. dr. A.D. Fokk| s (1887-1972). Huygens was J; eerste die een muziektheoi F ontwikkelde over een betf v aansluiting aan de 'natuurliij 1 stemming'. Hij verdeelde t octaaf daartoe in 31 stappen c plaats van de gebruikelijke 1 De natuurkundige prof. ji A.D. Fokker (1887-1972), v e wachtte dat het 31-toonsytei F zich zou ontwikkelen tot r muziek van de toekomst. 1 u bouwde in het museum e f 31-toonsorgel en organised v er vanaf 1950 concerten. 0 werden compositie-opdracht verstrekt. f Zijn verwachting werd n v bewaarheid. „Vooral in het c gelopen decennium werden bakens verzet richting a c muzikale stelsels die met ex c verfijningen van het toons c teem te maken hebben", ali1 de stichting. Deze besli v daarom twee jaar geleden t n blikveld naar het terrein b r> ten de 31-toonsmuziek te v - ruimen en richtte een inter tionaal centrum voor micro nale muziek op. 4 Rivierwater móét schoner. De Stichting Reinwater neemt monster 10,- of 25,-. E( monsters van Rijn-, Schelde, monster waarvan u de analys Maaswater RIJNWATER resultaten krijgt toegi i wijst na de analyse A s-O VOSSIUSSTRAAT 20 1071 AD AMSTERDAM l A A a stuurd! Gironr. 733 i t.n.v. Stichting Rei» water Amsterdaii o.v.v. "Ik adopteer eff" monster." L i i A MEER INFORMATIE? BEL: 020-719322 Ray Cokes vooral in de avonduren aan de slag. Maiken Wexo vult dagelijks de middag. FOTO: MTV FOTO: MTV

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12