ioeterwoudse parochie beperkt aantal vieringen Waterverbruik zomerfeest Hoor hitte ongekend hoog Japanners leren kneepjes van het vak in Noordwijk Nieuwint overleden deni i.' straj nkadi verliezers, die de kuip water over zich heen krijgen, zijn eigenlijk de grootste winnaars bij het kuipsteken op hete dagen. FOTO: WIM VAN NOORT Reiden omgeving CcidaeSomcmt DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 Walt Disney maand in Noordwijkse bibliotheek NOORDWIJK In de openbare bibliotheek aan de Weteringkade 25 in Noordwijk wordt in de maand augustus een ten toonstelling georganiseerd over de befaamde Ameri kaanse filmmaker Walt Disney. De tentoonstelling bestaat uit twintig panelen die de geschiedenis be schrijven van de eerste Walt Disney-film uit 1928 tot en met de laatste Oli vier Company. Wassenaar in last door aangespoeld zeehondje WASSENAAR Aan de Wassenaarseslag in Was senaar is vanmorgen omstreeks een uur of acht een jonge zeehond, een zogeheten huiler, aange spoeld. En de gemeente Wassenaar heeft dat gewe ten ook. Een strandtenthouder ontdekte het dier en ging er onmiddelijk op af. Op het moment dat een voorbijganger met zijn hond en een aantal vroege badgasten ook kwamen kijken koos de zee hond het ruime sop. De politie en de reddingsbri gade hebben vervolgens tevergeefs geprobeerd het dier te traceren. „Het dier is nu spoorloos", zegt woordvoerder Hoogkamer van de Wassenaarse po litie. „Hij is vast zijn moeder kwijt. We hebben de deskundigen van het zeehondencentrum in Pieter- buren ingeschakeld, die komen vandaag kijken. Bij mijn weten is het de eerste keer dat Wassenaar door een zeehond wordt bezocht". Spuitbalwedstrijden aan de Oosthaven SASSENHEIM De Stichting Jeugdre- creatie organiseert op zaterdag 4 augustus weer de jaarlijkse spuitbalwedstrijden. De aanvang vanhet waterspektakel is om 14.00 uur. De wedstrijden worden gehou den aan de Oosthaven. De plaatselijke brandweer verleent medewerking aan de spuitbalwedstrijden. Vanaf half twee is er inschrijving. Deel name kost drie gulden per persoon. Er wordt gespeeld door teams van zes perso nen: vijf veldspelers en een keeper. Ge speeld wordt in drie categorieën, t.w. jon gens van 12 tot 16 jaar; jongens van 16 jaar en ouder en dames van 16 jaar en ouder ^Swingen in Blues Brothers [LLEGOM Clarence Milton treedt aanstaande zon- op in Bar Dancing Blues Brothers in Hillegom. Milton rt versterking van The Swinging Soul Machine. Het jjft overigens niet bij swingende soul. Samen met lead- nger Clarence Milton vormen twee leden van de fa- euze formatie The Swinging Soul Machine en drie an- re muzikanten de band House Quake. Deze zesmans- rmatie treedt zondag op met een programma vol funky Jul. The Swinging Soul Machine staat momenteel weer id heeft het nummer opnieuw opgenomen. Blues Bro- ö.45,iers gaat voor het optreden om 21.00 uur open. Twee da- i ouijn eerder, vrijdag, treedt zangeres Lynn d'ara op in de 5jr dancing. Zij is zestien jaar en gaat bij de 'kenners' )or voor een groot talent. Ze heeft een aantal jaren mee- I9,jdaan aan talentenjachten en wedstrijden, waar zij hoge heeft gegooid. Ze heeft al liedjes klaarliggen voor p te maken compact disc. Ook voor dit optreden gaan )n jj| deuren van Blues Brothers open om 21.00 uur. Hengelaars succesvol ZOETERWOUDE Hen- gelende inbrekers hebben in de afgelopen nacht succes gehad in Zoeterwoude Rijn dijk. Via de brievenbus werd de voordeuren van woningen aan de Lebuine- straat en de Rijndijk open getrokken. Dat was moge lijk omdat de sloten niet op het nachtslot waren ge draaid. De bewoners lagen in beide gevallen boven te slapen terwijl de inbrekers de benedenverdieping door zochten. In allebei de wo ningen werd een handtas met een hoeveelheid geld en goederen buitgemaakt. Snoezelen bij Swetterhage ZOETERWOUDE De zomerfestiviteiten van Swetterhage te Zoeterwoude draaien op volle toeren. Hoewel de organisatie alterna tieven achter de hand had voor het geval het slecht weer zou zijn, kan tot op heden het programma in de gewenste vorm plaats vinden. Vanmorgen (donderdag) was er een koffieconcert. Morgen is wordt er een zoge naamde „snoezeldag" gehouden. De gehele dag staat in het teken van de nieuwste mode. Er zijn voor de bewoners van Swet terhage een woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten kraampjes opgesteld waar kleding te ver krijgen is voor de modeshow. Voorts wordt 's morgens en 's middags de film Alice in Wonderland vertoond. Om 16.00 uur gaat het Swetterhage-café open voor een frisse dronk. Zaterdag 4 augustus verzorgt Peter Hanssen om 19.00 uur een grootse goochel- show in de Herberg. rdei s.« O O CURSUS BLOEMSIERKUNST NOORDWIJK— De Ne derlandse kust wordt in deze tijd van het jaar be volkt door veel buitenlan ders. In Noordwijk be vindt zich op het moment een bijzonder gezelschap. Twintig Japanners eige naar van, of werkzaam in, een bloemenzaak in hun vaderland, houden zich bezig met een cursus bloemsierkunst. De kosten zijn niet gering: meer dan tienduizend gulden per persoon. Volgens organi sator Len Alkemade is dat bedrag voor de Japanners de gewoonste zaak van de wereld. „Het zijn leer- en nieuwsgierige mensen. In deze cursus proberen we beide elementen te combi neren. Niet alleen vak kennis maar ook aandacht besteden aan de Europese cultuur. En dat slaat aan. Want de belangstelling voor dit initiatief is in Ja pan erg groot". De benedenzaal van het Alexander hotel is' de plaats waar de Japanners de fijne kneepjes van de bloemsier kunst leren. Fleurige arrange menten vormen het decor waarin de Japanse bloemisten les krijgen van hun Neder landse vakbroeders. „In het lesprogramma proberen we de theorie aan de praktijk te kop pelen. De docenten vertellen hun verhaal, waarna de cursis ten het geleerde direct in praktijk brengen. Een tolk zorgt ervoor dat iedereen in de eigen moedertaal zijn of haar zegje kan doen", aldus de oud- Noordwijker Alkemade. Pompeus Alkemade is vier jaar geleden met deze cursus begonnen om de Nederlandse bloem en de bloemsierkunst in Japan te promoten. De Noordwijker is enkele jaren min of meer toe vallig in Japan beland. „Ik had een reis gemaakt door Au stralië en Nieuw Zeeland en maakte op weg naar huis een tussenstop in Japan. Die ken nismaking met het land en de bevolking beviel mij zo goed dat ik me inmiddels definitief in Tokyo heb gevestigd". Na een tijdje in een bloemenzaak te hebben gewerkt is Alkema de eigen baas. Hij runt het Ja panse kantoor van het Bloe menbureau Holland en organi seert de cursusreis naar Ne derland. Over het belang van een der gelijke cursus zegt organisator Alkemade: „Het bloemschik ken in Japan heeft lange tijd tijd onder Amerikaanse in vloed gestaan. Een nogal pom peuze en weinig creatieve stijl. Toen vier jaar geleden de Ja panse bloemenmarkt steeds meer buitenlandse producten toe ging laten, kwam de Euro- peese manier van bloemschik ken steeds meer in de belang stelling. En deze stijl blijkt vooral bij jongeren aan te slaan. Oudere Japapners heb ben wat meer moeite met' de westerse stijl. Maar wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Deze cursus is dus voor de Ja panse bloemist een prima in vestering". Kosten noch moeite worden gespaard om het de gasten uit het land van de rijzende zon naar de zin te maken. De do centen behoren tot de top van Nederland, Duitsland en Bel gië. Een daarvan is Henk Mul der, de huidige wereldkam pioen bloemsierkunst. Maar naast de theorie en praktijk is er ook ruimte voor excursies. Er worden bezoeken gebracht aan diverse bloemenzaken in Nederland. Pottenbakkerij Alkemade:,, Daarbij worden zowel de volkszaken als de ex- De Japanse cursisten krijgen instructie van bekende bloe- menarrangeurs FOTO: HENK VAN DEN ENDE clusieve winkels aangedaan. De cursisten krijgen op deze manier een goed beeld van hoe hun Hollandse vakgeno ten de zaken aanpakken".Ver der staan excursies naar kwe kers, de bloemenveilingen in Aalsmeer en Rijnsburg en een pottenbakkerij op het pro gramma. Ook het toeristische aspect wordt niet vergeten. Madurodam, de Zaanse Schans en Parijs worden door de Ja panse bloemisten bezocht. Japanners houden van bloe men. Per hoofd van de bevol king wordt per jaar vijfentach tig gulden aan bloemen uitge geven, terwijl een gemiddeld boeketje zeker tienmaal zo duur is als in Nederland. Voor de Nederlandse export wordt het land in het verre oosten steeds belangrijker. Len Alke- made:„Ieder jaar worden er meer bloemen vanuit Neder land naar Japan gevlogen. We zijn dus op de goede weg. En cursussen als deze helpen daarbij een handje". De twintig Japanse bloemisten zijn nog tot 5 augustus in Noordwijk. De cursus wordt afgesloten met het steken van een praalwagen voor het Rijnsburgs bloemencorso. „Het wordt een unieke wagen, met kleine fragmenten die zeer be werkelijk zijn", vertelt Alke made. Óp zaterdag 4 augustus rijdt deze stoet door Rijnsburg, Oegstgeest Leiden, Katwijk en Noordwijk. De dag daarop staan de praalwagens opge steld op de Noordwijkse Wil- helminaboulevard. KEES VAN KESTEREN Zilver voor F. van Nood De heer F. van Nood (58) uit Leiderdorp kreeg gistermorgen de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester A.J.A.L. Bruggeman. De eremedaille werd aan Van Nood overgedragen bij Nutproduct Plastics BV in Leiderdorp. De onderscheidene is daar veertig jaar in dienst. De heer Van Nood is produktiechef van de afdeling spuitgieten. Hij geeft leiding aan vier mensen. Hij is verantwoordelijk voor de gang van zaken bij de produktie. Tevens verzorgt hij de inkoop van grondstoffen en de praktische scholing van de werknemers van zijn afdeling. FOTO: WIM VAN NOORT DETERWOUDE Het irochiebestuur van de leterwoudse parochie nt Jan's Onthoofding ieft besloten op de rond voor een begrafenis Eucharistieviering t te houden. Daarvoor de plaats komt een ,J ondwake. Deze wordt iijjleid door twee lectoren medewerking van de tojngkoren. Een andere Jaatregel is, dat pastoraal irkster mevrouw Th. liJrigjan-Zonneveld een per maand de ver- têi|>ndiging gaat verzorgen het weekeinde. 'ens zal bij een huwelijks jubileumviering op vrijdag avondmis van diezelfde iag vervallen. Al deze itregelen zijn vanaf heden rgevoerd. Ze houden ver- el met het feit dat de paro- Sint Jan nog slechts over full-time priester beschikt, gezondheid van pater R. Lieshout noopt het paro- 3O|RLANDERVEEN warmte waaronder JJ'JJIderland zucht, zorgde Spon lens het zomerfeest in JJ rlanderveen voor een dl >ot deelnemersveld bij ^°c kuipsteken. Nimmer r:ejor 5 het zaliger om bij een oo1 ilukte steek-poging als J raf" de kuip met koel dai tht over je heen gestort krijgen. De festivitei- jatiënji, gisteren was de laat- J van het zomer- jekuJst, hadden plaats onder helder blauwe hemel. 0®z2 Using op fietspad C AAN DEN S 'N Op het fietspad langs r0 Hoge Waard in Koudekerk gistermiddag om half vier bromfietser en een fiets- met elkaar in botsing ge- wert len- fietsster, een 31-ja- 3r af vrouw uit Koudekerk, Keel d met haar tweejarig doch- oiogi ije in de richting Koude- Zij zag bij het inhalen „m een andere fietser de 18.31 mfietser, een 17-jarige jon gkin uit Rijswijk, niet aanko- uarffl Sev°iê was een fron- botsing. Hierbij liep de ifietser schaafwonden. De Isster bleef ongedeerd. -J In de morgenuren werd rings teken met gewone landbouw- tractoren gehouden, hieraan deden 49 deelnemers aan mee, die allen versierd waren. De winnaars bij het ringsteken waren: 1. Rudie van Vliet in Inge van Leeuwen; 2. Corné Kramer en Helma van der Panne; 3. Dirk Clemens en Jessica Nieuwenhuizen; 4. John Kempen en Jolanda Heemskerk en 5. Hans en Astrid van de Voorn. Bij de uitslag van het versie ren, deelde de jury mee, dat het opgevallen was, dat er meer aandacht aan het versie ren was besteed. De uitslag van het versieren was: 1. Martien van de Broek en Annie van der Vis; 2. Wim van der Vis en Nelleké Ka rens; 3. Arjan Berkhouwer en Netty de Jong; 4. Henk Ger- ritsma en Anneke van Veen; 5. Leo de Jong en Christine Fousert. Dat water bij de thans heer sende temperaturen aftrek heeft, bleek wel uit het aantal deelnemers bij het kuipsteken voor dames en heren. Voor dit onderdeel hadden ruim vijftig personen zich opgegeven. De taak om droog beneden te ko men lukte velen niet. De hila riteit bij de omstanders was groot als er weer een nat pak gehaald werd door een van de deelnemers. De laatsten lach ten echter wel het hardst, want zijn water door het koele water uit de kuip even verlist van het moeten puffen in de hitte. De winnaars bij het kuipste ken waren: 1. Dirk Clemens; 2. Sjon Vaneman; 3. Sjon de Jong en 4. Jolanda Plomp. Als afsluiting van de feeste lijkheden werd het spel stepra- ce gehouden. De steprace le verde twee eerste prijzen op. De winnaars waren Jan-Bart Wahlen en Dirk Clemens. ROELOFARENDSVEEN In Roelofarendsveen is dins dag op 75-jarige leeftijd over leden de heer M. J. W. M. Nie- wint. De bescheiden Nieuwint vierde vorig jaar zijn veertigja rig jubileum als organist en di rigent van het kerkkoor van de Parochie Sint Petrus Ban den. De muzikaal gedegen ge schoolde Nieuwint begon zijn loopbaan "als dirigent in juni 1949. De toenmalige pastoor J. G. Onel stelde hem toen offi cieel aan als directeur. Dat ge beurde kort nadat Niewint als hoofdonderwijzer was be noemd aan de Veense Sint Ig- natiusschool. In de 41 jaar van ziin kerkelij ke aktiviteiten heeft Nieuwint met vele pastoors samenge werkt. De verdiensten van Niewint voor het het kerkkoor zijn enorm. Zo besteedde hij erg veel tijd aan voorberei ding, repetities, uitvoeringen en andere optredens bij bijzon dere gelegenheden zoals hu welijken en begrafenissen. Mi nimaal eenmaal per week re peteerde het koor, waarin ook zijn echtgenote meezong. Op vallend was altijd dat hij kans zag het koor te dirigeren tij dens het bespelen met handen en voeten van het orgel. Aan de heer Nieuwint was de eremedaille in goud in de orde van Oranie-Nassau toegekend. De overledene wordt aan staande zaterdag begraven op het R.K. Kerkhof aan het Noordeinde in Roelofarends veen na afloop van een Requi emmis die om 10.30 uur aan vangt. chiebestuur tot het nemen van de maatregelen. Avondwake dat Zoeterwoude met slechts één priester en zo'n groot aan bod aan diensten boven zijn stand leefde. Zelf heeft pater Buil de discussie over een ge wijzigde opzet niet meer opge pakt. Wél heeft hij binnen het lectorencollege een werkgroep geformeerd die een toekomst advies zou uitbrengen. Die werkgroep heeft zijn werk ge daan en is tot de slotsom geko men dat het inderdaad anders Gezondheid In plaats van een Eucharistie viering komt er nu een avond wake, geleid door lectoren. Drie redenen hebben geleid tot deze wijziging. In de eerste plaats is de werkgroep tot de conclusie gekomen dat een priester geen twee preken en twee diensten kan voorberei den. Het gaat immers om de dienst op de avond vóór de be grafenis én de uitvaartdienst zelf. Dat voorbereiden gebeurt naast het gewone werk. Door de grote werkdruk die door combinatie ontstond, zou de gezondheid van de priester in het gedrang komen. Ten tweede is het liturgisch niet juist dat binnen zestien uur twee Eucharistievieringen plaatsvinden. Dit werd nog eens vastgelegd op het litur gisch congres in 1988 in het Belgische Houthalen. Veel aanwezigen tijdens een dienst ziin niet katholiek of niet rneer praktiserend en kunnen zich beter vinden in een ge bedsdienst. Tot slot, aldus het parochiebestuur, is er tijdens een avondwake ruimte voor persoonlijke stiltes. In de meeste parochies is de avondwake al een traditie. In Zoeterwoude was tot nu toe de Eucharistieviering gebruike lijk. Er werd een In Memori- am uitgesproken door de pater terwijl een lector een ope ningswoord sprak. De keuze van de lezingen ging in over leg met de familie van de overledene. Toen in het verle den een lid van het zangkoor van de Christus Dienaarskerk kwam te overlijden werd tij dens de avondmis gezongen. Dat werd zo gewaardeerd dat dit standaard werd ingevoerd. Toen evenwel pater F. Buil hij is inmiddels met emeritaat de enige priester was in de parochie, gaf die al aan dat al de verschillende diensten te veel van het goede waren. Als reactie op zijn opmerking kreeg hij te horen dat wat „bij ons in de parochie gebeurt zo mooi is en zo goed. Dat moeten we in stand houden want el ders is het zo koud". Dat had als gevolg dat alles bij het oude bleef. Pater Buil merkte toen al op Eén priester Het feit dat de parochie Sint Jan's Onthoofding nog slechts over één priester beschikt heeft ook gevolgen voor de diensten. Pater R. van Lies hout heeft aan zijn hart ge voeld dat het aanbod aan litur gische vieringen soms te veel voor hem wordt. Naast het in stellen van de avondwake zal daarom mevrouw Th. Ding jan-Zonneveld één maal per maand in het weekeinde de verkondiging verzorgen. Te vens zal de traditionele avond mis op vrijdag vervallen als op die dag al een andere dienst is gehouden. Er zal dus op vrij dag nooit meer dan één dienst

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11