Gebruik verse eieren volstrekt overbodig" QeidóaQowiamt VOORZITTER VAN VERENIGING VAN INSTELLINGSKOKS: Verpleeghuis neemt geen maatregelen tegen kok Leeftijd en conditie bepalend voor risico bij hittegolf Nieuwe ronde in strijd om boringen IJsselmeer RAAAAAAAZENDSNELLE 386SX P.C. VOOR EEN BESCHEIDEN 286 PRIJS! Delftse pagode in Paleis Het Loo BINNENLAND WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 Op de uitkijk Een politieman houdt vanaf een gebarricadeerde post op een brug over de Amsterdamse Herengracht de omgeving van het Spaanse consulaat in de gaten. Naar aanleiding van recente aanslagen op Spaanse doelen in de hoofdstad zijn er scherpe veiligheidsmaatregelen genomen. FOTO: AP Oplichter The Wall geeft zich aan ENSCHEDE De politie heeft een 24-jarige Enschedeër aangehouden die ervan wordt verdacht onlangs ruim honderd popliefhebbers en een busbedrijf voor in totaal bijna 35 dui zend gulden te hebben opgelicht. Het geld heeft de man inmiddels uitge ven. De man, die zichzelf bij de poli tie meldde, deed alsof hij een reis or ganiseerde naar het muziekspektakel The Wall in Berlijn. Hij vroeg 325 gulden per persoon en bestelde bus sen bij Oad. in Holten. Dit bedrijf maakte van te voren hotelkosten over. Op de dag van vertrek bleek de organisator en het geld verdwenen. Door bij te betalen konden de men sen alsnog naar het evenement. EIS VAN 15 JAAR VOOR 'EXECUTIE1 UTRECHT „Een koelbloedi- ge executie om een wel heel kleinzielige reden, waarbij men kan en moet twijfelen aan de gezonde geestvermogens van de verdachten". Daarom eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. J. van Hout, gevangenisstraffen van vijftien jaar tegen de twee hoofdverdachten van de moord op de portier van een Utrechts jongerencentrum in april van dit jaar. Zij zouden het slachtof fer, dat vaker door hen was be dreigd na opmerkingen over een vriendin, met zeven kogels hebben doodgeschoten. Uit spraak op 14 augustus. Bijna 900.000 fietsen gestolen DEN HAAG In ons land worden elk jaar bijna 900.000 fietsen ge stolen met een totale waarde van minimaal 140 miljoen gulden. Dat is meer dan de jaarlijkse omzet van tweedehands fietsen bij legale rijwiel handelaren, blijkt uit een onderzoek van het bureau Regioplan in op dracht van het ministe rie van justitie. De meeste diefstallen ko men op het conto van gelegenheidsdieven en verslaafden. T>T> DEN HAAG De voor zitter van de Vereniging van Keukenhoofden in Ziekenhuizen en Instellin gen (VKZI) heeft te doen met de kok van het Maria Auxiliatrix-verpleeghuis in Venlo, maar tegelijker tijd begrijpt hij niet hoe zijn collega zo dom heeft kunnen zijn om te grijpen naar rauwe eieren. Die zijn in de keuken vol strekt overbodig, zegt G. Huegen, behalve voorzit ter van de VKZI ook chef-kok in het Haagse bejaardenhuis Favente Deo. „Verse eieren heb je helemaal niet nodig", aldus Huegen. „Wat ik al tien jaar gebruik is het gepasteuriseerde eiwit uit de diepvries. Natuurlijk. Die kun je zo kopen. In de fabriek wordt het eiwit van de dooier gescheiden, vervolgens wordt het verhit en daarmee zijn de ziektekiemen verdwenen. Ik bewaar het in de diepvries tot ik het nodig heb, want daar buiten is het beperkt houd- Voor de vereniging van instel lingskoks is de af faire-Venlo niet prettig, zegt Huegen. Hij hoopt dat iedereen nu zijn lesje geleerd heeft: gebruik nooit verse eieren! Voor het overige wijst hij op het enorme belang van hygiëne in het algemeen. „Het blijft altijd gevaarlijk hè. Er kunnen altijd kruisbesmet- tingen ontstaan. Bewaar je misschien je ei veilig in de diepvries, kan het bij gebruik nog besmet worden door het vlees, als dat te lang op het aanrecht blijft liggen. Als 's morgens je leverancier komt, moet je je vlees wel direct in de koelkast leggen want een uur daarbuiten is al gevaarlijk. Vroeger werd er misschien niet zo op gelet, maar als er nu eens iets misgaat, springen de media er gelijk bovenop en dan praat je tegenwoordig wel over een miljoenenpubliek". Pluimvee Ir. A. Mijs, directeur van de sector eieren van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eie ren, bevestigt dat gepasteuri seerde eieren heel goed de plaats van verse eieren kun nen innemen. Maar evenmin als Huegen weet hij hoeveel instellingen (ziekenhuizen, be jaardenhuizen en dergelijke) gebruik maken van deze mo gelijkheid. In totaal wordt er in Nederland 16.500 ton van dit zogeheten ei-produkt (ge pasteuriseerd eiwit en gepas teuriseerd eigeel) afgezet, met name in de levensmiddelenin dustrie. Van de tien miljoen eieren die per jaar in Neder land geproduceerd worden, zijn er twee miljoen bestemd om te eindigen als ei-produkt. De helft daarvan is voor de export. Al met al wekt dat niet de indruk dat er in de Neder landse instellingen massaal ei- produkt in plaats van verse ei wordt aangewend en dat ver baast Mijs wel een beetje. „Ik had verwacht dat toch genoeg zaam bekend zou zijn welke voordelen hieraan verbonden waren, maar nu denk ik dat we maar eens met het ministe rie van WVC om de tafel moeten gaan zitten om te pra ten over een mogelijk actie plan". Het pasteuriseren van eieren is al sinds de Tweede Wereld oorlog gebruik in Nederland, zo zegt J. van der Boom, direc teur van de eierenfabriek Nivé in Nunspeet. Dat bedrijf begon er in 1948 mee, toen het nog voornamelijk handelde in eendeëieren. Die stonden be kend om hun salmonella's en dus was pasteuriseren de aan gewezen weg. „Het proces is als volgt", begint Van der Boom. „De eieren worden eerst gewassen en de schaal wordt gedesinfecteerd; dan wordt het ei gebroken en het eiwit machinaal gescheiden van het eigeel, 30.000 eieren per uur. Vervolgens wordt de ei-inhoud gefilterd. Dan pas gaan we pasteuriseren. Voor het eiwit betekent dat een ver hitting, tot 55 graden, voor het eigeel een verhitting tot 60 graden". Het aldus ontstane ei- produkt levert Nivé vooral aan industriële ondernemers, bakkerijen bijvoorbeeld of mayonaise-fabrikanten. Instel lingen ook wel, maar heel wei nig. „De institutionele markt is erg klein", zegt Van der Boom. STEVO AKKERMAN „DE MAN VOELT ZICH AL ONGELUKKIG GENOEG' VENLO De directie van het verpleeghuis Ma ria Auxiliatrix in Venlo zal geen maatregelen ne men tegen de 23-jarige kok die waarschijnlijk de fatale fout gemaakt heeft als gevolg waarvan zeven bejaarden zijn overleden. De kok, zelf ook het slachtof fer van de salmonella-besmet ting die ontstond nadat hij rauwe ei door de bavarois had geklutst, verblijft ziek thuis. De directie van het verpleeg huis heeft verschillende ge sprekken met hem gehad, ook gisteravond weer. Daaruit is onder meer duidelijk gewor den dat de kok de bavarois, die bestemd was als nagerecht voor (vorige week) zondag, al vrijdag had gemaakt. Hij had de pudding gekookt, laten af koelen en al in de koelkast ge zet, maar daarna toch nog 'verbeterd' door er het schuim van rauwe eieren door te kloppen. Zondag werd er nog slagroom met nootjes op gespo ten, waarna het dessert de be woners werd voorgezet. Eén verpleegkundige vond de pud ding er niet aantrekkelijk uit zien en liet zijn groep van twaalf bewoners er niet van eten. Zij zijn niet ziek gewor- „We overwegen niet om de kok sancties op te leggen", zegt mede-directeur J. Spat- jens. „De man voelt zich al on gelukkig genoeg door alles wat gebeurd is. Hij staat onder gro te druk en wordt geplaagd door schuldgevoelens, echt, hij is al ernstig genoeg gedu peerd". Volgens Spatjens ma ken de meeste bewoners de kok geen verwijten, al zijn er ook die verontwaardigd zijn omdat toch bekend mocht worden verondersteld dat het gebruik van rauwe eieren in de keuken riskant is. Direct nadat het nieuws over de slachtoffers van de salmonel la-besmetting bekend werd waren er familieleden die het verpleeghuis dreigden met schadeclaims, maar gisteren kwamen zij daar al weer op te rug, aldus Spëtjens. Dat justitie een onderzoek in stelt naar de vraag of de kok strafbaar handelen verweten kan worden, juicht de directie van Maria Auxiliatrix intussen wel toe. Zelf is zij ervan over tuigd dat van moedwillige na latigheid geen sprake is, maar het lijkt haar heel goed dat de feitelijke toedracht door een onafhankelijke instantie wordt onderzocht. Overigens heeft een onderzoek van de Keu ringsdienst van Waren inmid dels aangetoond dat de keuken van het verpleeghuis voldoet aan alle hygiënische eisen. Deeltijdstudies steeds populairder DEN HAAG Op 1 decem ber vorig jaar studeerden 14.057 studenten in deeltijd aan één van de grote Neder landse universiteiten. Nog eens 225 studenten deden dat zelfde aan één van de kleine universiteiten zoals de theolo gische universiteiten en de Universiteit voor Humanis tiek. Op 1 december 1988 wa ren deze getallen: 12.917 en 212. Dit komt neer op een stij ging van ongeveer 9 procent, aldus het CBS. Hilversum vecht door voor raadhuis HILVERSUM De gemeente Hilversum heeft gisteren beroep aangetekend bij de Raad van State tegen een be schikking van minister D'An- cona van WVC om de subsidie voor de restauratie van het Hilversumse raadhuis stop te zetten. De gemeente hoopt op een schikking, aldus de burge meester. Wel is nu tegelijker tijd de AROB-procedure in gang gezet. Als D'Ancona haar besluit niet herroept, kan de gemeente een bodemprocedure voeren bij de Raad van State. Maar die kan jaren duren. Volgens de burgemeester zal door stopzetting van de rijks- subisidie de restauratie beëin digd moeten worden. Eenzame fietser Een vroege deelnemer aan de Nijmeegse fietsvierdaagse passeert in alle eenzaamheid de imposante stalen Waalbrug in Nijmegen. Gisteren verschenen vijfduizend mensen aan de start. FOTO: ANP AMSTERDAM Volgens de Amsterdamse internist dr. Wouter Wieling zijn leeftijd en conditie bepalend voor het ri sico dat sommigen lopen tij dens een hittegolf. „Het is niet zo dat alleen zie ken een risico lopen", zegt Wieling. Als voorbeeld noemt de internist een marathonloop die enkele jaren geleden in Amsterdam werd gehouden. „De deelnemers waren allen goed getraind, maar nooit had den ze gelopen in een hitte als toen. Het gevolg was, dat tien tallen lopers naar het zieken huis moesten". Bij grote hitte verliest het li chaam water en zout, wat aan gevuld moet worden. Daar naast is volgens internist Wie ling het menselijk brein het meest gevoelig voor overdadi ge warmte. „Bij mensen die als gevolg van de hitte overleden zijn, zie je dan ook altijd een beschadiging aan de hersenen. Vóór het overlijden blijken de mensen altijd in de war, later raken ze in een comateuze toe stand. Ze vertonen ook geen transpiratie, een teken dat -het regulatiesysteem danig ver stoord is geraakt". Dr. Wieling denkt dat we met het huidige weertype weinig te vrezen hebben. „Belangrijk is de verhouding tussen warm te en vochtigheid. Wanneer het warm en vochtig weer is, kost het meer energie om te transpireren. De komende da gen zal er echter voldoende wind zijn. De luchtvochtigheid zal dan afnemen, hetgeen de risico's verkleint". DEN HAAG De jarenlange strijd om het al dan niet toe staan van proefboringen in het IJsselmeer is een nieuwe fase ingegaan. De provincies Fries land en Noord-Holland heb ben samen met enkele natuur beschermingsorganisaties een procedure aangespannen bij de Raad van State om te voorko men dat de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) op zoek gaat naar gasreserves in het gebied. Minister Andries- sen van Economische Zaken verlengde vorige maand de boorvergunning van de NAM tot 1996. In het bezwaarschrift aan de Raad van State voeren de provincies aan dat bij een calamiteit de drinkwatervoor ziening van grote delen van het land in gevaar kan komen. Minister Andriessen zou de ge volgen van zo'n ramp onder schatten. (ADVERTENTIE) Wie nu moet kiezen tussen een 80286 of een 80386SX PC, zou het de experts moeten vragen. Die weten het wel! De 386SX kan namelijk veel meer, o.a. het verwerken van meerdere DOS-taken tegelijk. Een 386SX haalt het jaar 2000 wel. Alleen de prijs, hè... Restart doorbreekt de prijsbarrière. Bij Restart B.V. koopt u nu de fameuze 80386SX voor een prijs waar u normaal net een 80286 voor heeft. Laat u deskundig adviseren op onze salesdagen. Waar u overigens ook een complete range occa sions kunt bewonderen. IBM en IBM compatibles, PC's en printers. Apparatuur met ervaring, maar voor nog nooit gebruikte prijzen. Natuurlijk met 3 maan den garantie. Kom naar de salesdagen. Dat levert u heel wat op! Restart B.V., Overrijn 18, Leiden. donderdag 2 augustus van 9.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur vrijdag 3 augustus van 9.00-17.00 uur zaterdag 4 augustus van 10.00-16.00 uur Reken op Restart. ^REST/y^T B.\/. Restart BV behoort tot de Infotheek Groep N.V. Nederland is een schatkamer boordevol juweeltjes van steden, dorpen, monumenten, musea, natuurgebieden, dagattracties en andere beziens(w)aardigheden. De meeste bezoekers hebben uitsluitend oog voor de overbekende plaatjes, plekjes en pretjes. Maar wat vinden mensen die dagelijks beroepsmatig met cultuur, natuur, toerisme of recreatie te maken hebben, nu eigenlijk zelf fraai of uniek op hun eigen werkterrein Vandaag de unieke keuze van dr. A.W. Vliegenthart, directeur van het Rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn. De anderhalve meter hoge bloemenpagode in het betegelde keldervertrek van koningin Mary. FOTO: PR „Er zijn van die voorwerpen waarvan je droomt ze voor je museum te kunnen ver werven, terwijl dat onmoge lijk is. Voor mij was een bloemenpagode zo'n droom, een typisch stuk Delfts blauw aardewerk in de vorm van een Chinese pago de uit het einde van de 17e of begin 18e eeuw, die werd gebruikt om bloemen in te steken. Het was bekend dat er vroe ger, in de tijd van Willem en Mary, twee grote en twee kleine in Het Loo waren ge weest, maar die zijn verdwe nen. En er zijn er in totaal hooguit enkele tientallen van gemaakt. Het is een zeer zeldzaam museumstuk". De droom van dr. A.W. Vliegenthart, directeur van het Rijksmuseum Paleis Het Loo, ging in vervulling. Sinds eind 1988 is zo'n bloe menpagode te bewonderen in het betegelde kelderver trek van koningin Mary. Te midden van ander Delfts blauw aardewerk dat ge deeltelijk werd gerecon strueerd uit scherven die tij dens de restauratie in de tuin zijn gevonden. Het is de plaats waar in haar tijd ook al dergelijke voorwerpen stonden. „In Delft werd aanvanke lijk, net als elders, aarde werk in verschillende kleu ren vervaardigd. China le verde blauw-wit porselein. De vraag daarnaar was in het begin van de 17e eeuw zo groot geworden dat het niet aan te voeren was. Toen ging Delft zich op blauw-wit aardewerk toeleggen, geïn spireerd op het Chinese por selein". Zes sfinxen Die inspiratie is te herken nen. Aan de voet zijn zes duidelijk Chinese hoofden te onderscheiden. Daarop staat een zeshoekige pagode die wordt gedragen door zes sfinxen. Die dragen vijf steeds kleiner wordende eta ges, elk met zes tuiten. „Deze bloemenpagode be staat uit vijf losse delen, die op elkaar passen", legt Vlie genthart uit. „Elk deel be vatte water, nodig voor de bloemen. Ook daardoor zijn ze zo zeldzaam, want als éen van die delen sneuvelde, dan was de rest onbruik baar". Vliegenthart zag een soort gelijke pagode voor het eerst op een tentoonstelling over Brits kunstbezit in Washing ton. „Het daar getoonde voorwerp was in het bezit van Howard Castle. Het was de enige met deze vorm en afmeting die bekend was. Meestal zijn ze meer recht hoekig. Toen begon mijn droom", vertelt hij. „Ik dacht: dat is fantastisch, maar absoluut onbereik baar". Veiling Maar: „Eind 1988 lag er opeens eep catalogus op mijn bureau van een veiling in Lille in Frankrijk. Daar werd, tot mijn verrassing, een soortgelijke pagode aan geboden; een tweelingbroer tje met slechts verschillen in details. Hij was zelfs meer compleet, omdat het dakstuk in Engeland ontbreekt. Het was een unieke kans, temeer omdat verondersteld werd dat het om aardewerk uit Lille ging. De oorsprong als 'Delfts' werd niet herkend. Gelukkig maar, want anders was de belangstelling enorm geweest en het stuk onbe taalbaar geworden". Echter ook het Rijksmuseum in Amsterdam toonde inte resse. „We besloten er een deal van te maken. Het Rijksmuseum bepaalde voor zichzelf een bepaalde grens. Onze mogelijkheden waren groter, dank zij een schen king van de Stichting 't Ko- nings Loo, waardoor wij het laatste bod konden uitbren gen". Om welk bedrag het gaat wil Vliegenthart niet kwijt. Wel maakt hij duide lijk dat het om tonnen gaat. Ook daardoor is het onmo gelijk de directeur van Rijksmuseum Paleis Het Loo samen met zijn favoriete voorwerp op de foto te zet ten. De bloemenpagode heeft een plaats gevonden achter1 dik plexiglas, in een ruimte waar niemand toegang heeft. „Het is een uitermate kwetsbaar stuk. Je moet er niet aan denken dat iemand er tegenaan stoot". ANDRÉ HORLINGS Het Loo werd in 1684 ge bouwd in opdracht van ko ning-stadhouder Willem III. Paleis en koninklijke stallen herbergen een aan tal gereconstrueerde, ge meubileerde zalen en ka mers (17e-20e eeuw). Ook zijn er collecties zilver, glas, porselein, munten en penningen te zien. In de westvleugel bevindt zich het Museum van de kanse larij der Nederlandse or den. De prachtige tuin is teruggebracht in de oor spronkelijke 17e eeuwse staat. Openingstijden: dinsdag t/m zondag van 10 tot 17 uur. Entree: volwas senen ƒ7,-; kinderen/65 ƒ5.-. 'rtjli*. GAAIBAAI FöFPti... MAW3 g£W3eN0ü6ER£ta)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3