0omcmt Tropische hittegolf treft ook Nederland 10 2 5 6 9 10 11 Doorzagen ustitie nderzoekt óod van ie jaarden Israël dreigt met interventie Libanon Amerika overweegt VN-actie Liberia I14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv.,redactie. pM Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 1 augustus 1990 81ste jaargang no. 24790 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Tropisch warm. Zonnig en zeer warm. Minimumtempera tuur omstreeks 16 graden, middagtemperatuur ongeveer 31 graden, aan zee koeler. Zwakke tot matige oostelijke wind. vrijdag tot en met maandag: tropische middag- temperaturen van ongeveer 32 graden, aan zee iets lager. merikanen maken schone koelkast DNTEREY Deskundigen van de Amerikaanse marine 1 werken aan koelapparatuur voor de ruimtevaart hebben n methode bedacht om koelkasten te maken zonder freon, eon is een chloorfluorkoolstof die al zestig jaar als koelmid- l in gebruik is, maar bij opstijgen in de atmosfeer de onzon- g om de aarde afbreekt, waardoor de gaten ontstaan in ze beschermende laag. de nieuwe methode worden echter voornamelijk water en luidsgolven uit een luidspreker gebruikt. Het water ver- fgt de koeling doordat het door een koperen scherm circu it, dat is gekoppeld aan een thermo-akoestische motor. Dit ltste klinkt duur, maar de motor bestaat in feite alleen uit a luidspreker, een plastic buis en plastic band. De luidspre- r produceert door middel van elektrische stroom geluids- Iven, die lucht activeren die zit opgesloten in de buis. De activeerde lucht produceert hitte aan de top van de buis en pde aan de onderkant ervan. De warmte vloeit af via het peren scherm zodat de buis steeds kouder wordt. Het is nog !t bekend of de vinding commercieel gebruikt gaat worden. Hasjvangst Waarom de politie van München argwaan kreeg is niet bekend, maar terecht was de verdenking wel. In twee tassen in de kofferbak van de auto van een 36- jarige Nederlander werd een hóeveelheid van 66 kilo hasj gevonden met een straatwaarde van ongeveer een miljoen D-mark. De Nederlander slaagde er aanvankelijk nog in te vluchten, maar werd later alsnog aangehouden. foto: dpa Ontslag geëist van Veronica-voorzitter HILVERSUM Zes leden van de verenigingsraad van Veronica heb ben in een brief het ontslag geeist van Veronica-voorzitter mr. W. Bor- dewijk en financieel adviseur P. de Jager. Dit schrijft Vrij Nederland in zijn editie van deze week. De leden menen dat de twee in strijd hebben gehandeld met de doelstellingen van de Veronica Omroep Organisatie. Bo vendien zouden zij hun Veronica- functie hebben gebruikt ten behoeve van het behalen van persoonlijk voordeel. Volgens Vrij Nederland is de vereniging al lange tijd ontevre den over het functioneren van voor zitter Bordewijk. Hij zou de vereni gingsraad gebrekkig informeren en zich autoritair gedragen. Politie in Guatemala doodt zwerfkinderen LONDEN De mensenrech tenorganisatie Amnesty Inter national heeft haar veroorde ling uitgesproken over de wreedheden die de politie in Guatemala begaat tegenover zwerfkinderen. De laatste maanden heeft Amnesty steeds meer meldingen gekre gen dat politie-agenten zwerf kinderen bedreigen, mishan delen en in sommige gevallen zelfs doden. Amnesty maakt zich zorgen over het feit dat de autoriteiten niet ingrijpen en dat gerechtelijke onderzoe ken naar dit soort schendingen van de mensenrechten eerder af- dan toenemen. ARTSEN WAARSCHUWEN TEGEN TE GROTE INSPANNINGEN LEIDEN Nederland zit midden in een heu se hittegolf en artsen waarschuwen daarom tegen overmatige in spanning. Veel drin ken, douchen en zwemmen kan voor enige verlichting zor gen. Vooral baby's, bejaarden, zieken en dieren kunnen het te. benauwd krijgen door de warmte. Toch mel den de meeste ziekenhui zen en dierénpensions nog geen extra problemen. Ook met de drinkwatervoorraad zit het in Nederland nog goed. Na het al bijzonder warme weer van de afgelo pen dagen, komt de tempe ratuur morgen in het bin nenland vrijwel overal net boven de tropische waarde .van 30 graden (in de scha- In het bloedhete Griekenland staan ventilatoren in grote aantallen uitgestald voor de verkoop. foto: epa duw) uit. Aan de kust kan het nog iets warmer. De in de middag een wind van temperatuur kan dan hier zee voor enige afkoeling en daar zelfs dicht bij de 35 zorgen. Na morgen wordt graden komen. Tot en met het weekeinde verandert er niet veel aan deze situatie. Nederland heeft dan ach tereen elf zomerse dagen (boven de 25 graden) inclu sief enkele tropische dagen gehad, ruim voldoende voor de kwalificatie hitte golf. In Zuid-Europa is het nog warmer dan hier, maar de Nederlandse toeristen willen van een terugkeer naar huis nog niet weten. De ANWB in Den Haag spreekt van grote drukte als gevolg van autopech op de steunpunten in de zuide lijke vakantielanden. Som mige steden hebben het lei dingwater al op rantsoen gezet. „Onze 42 mensen krijgen per dag twaalfhon derd telefoontjes binnen. Dat is zeker tien procent meer dan vorig jaar", aldus een woordvoerder van het belangrijke ANWB-steun- punt Lyon. )ERMOND De hoofdoffi- van justitie in Roermond lt een onderzoek in naar de ïg van zaken in het Venlose pleeghuis Maria Auxilia- waar zeven bejaarden r voedselvergiftiging om leven zijn gekomen, verantwoordelijke kok van verpleeghuis, een 23-jarige in die tegen de voorschrif- i in rauwe eieren door een dding had geroerd, is zelf k en verblijft thuis. Van de woners van Maria Auxilia- die zondag 22 juli besmet xden door de salmonella- cterie type D, verkeren er l tien in kritieke toestand, f van hen verblijven in het nlose ziekenhuis, waar in aal zestien bewoners van iria Auxiliatrix worden ver- ;d. De vijf anderen wor- in het verpleeghuis zelf landeld. Daar zijn in totaal g acht zieken. Van de veer- n personeelsleden die ziek- 'erschijnselen hebben ver- >nd, moeten er nog drie nis blijven. De stoffelijke erschotten van de zeven erleden bejaarden, gemid- ld 78 jaar oud en behorend de groep die in de zoge- emde terminale levensfase rkeert, zijn nog niet in be- ggenomen. Ook heeft nog n sectie plaatsgevonden. salmonella-vergiftiging eft niet veel gevolgen gehad or de eierhandel. De prijzen tor eieren zijn weliswaar iets daald, maar er was reeds rake van een dalende ten- Jis in de markt. Jgina 3: Verpleeghuis eemt geen maatregelen te- a kok teekpartij EIDEN De Leidse politie eeft gisteravond na een steek- irtij een 43-jarige Leidenaar hechtenis genomen. De man ad rond kwart over tien op erron vier van het NS-station 19-jarige Haarlemmer aan ballen met een huishoudmes. Leidenaar stak met het mes iar de buik van de Haarlem- er. Die schrok en stapte ach- ruit. Hij werd geraakt, maar ndat het mes bot was, liep hij ien letsel op. De Leidenaar ld te diep in het glaasje geke- :n. Een aanleiding voor de eekpartij was er niet. Opslagplaats munitie in België explodeert BRUSSEL In het Belgi sche munitiebedrijf PRB is gisteravond in de vestiging te Balen (bij Mol) brand uitge broken. De brandweer had het vuur snel onder controle. Voor alle zekerheid werd een aantal woningen in de buurt ontruimd. Op het be drijfsterrein deden zich di verse explosies voor, nadat er brand was uitgebroken in een bunker waarin spring stof en geranaten liggen op geslagen. Het is nog niet be kend hoe de brand is ont staan. De meest waarschijn lijke verklaring lijkt dat in de bunker opgeslagen muni tie uit de jaren zestig door zelfontbranding tot ontplof fing is gekomen. Door de ex plosie is ook de heide rond om het fabrieksterrein in .brand geraakt. Het complex van de fabriek beslaat zo'n 350 hectaren. M mm Brand in Napels Zwarte rookwolken stijgen op uit het giganti sche kantorengebouw in Napels, waarin later dit jaar het paleis van justitie zou worden gehuis vest. Het gebouw is grotendeels verwoest en er zijn sterke aanwijzingen dat het vuur is aange stoken, zo verklaarde de politie. Zij houdt er re kening mee dat de Napolitaanse maffia er ach ter zit. In 1979 werd begonnen met de bouw van het nieuwe paleis van justitie, dat Napels al in 1962 was beloofd. Zoals het er nu naar uitziet blijven de rechters voorlopig nog op hun over bevolkte noodgebouwen aangewezen, foto: ap 12 PA Joodse identiteit nieuwe immigranten groeiend probleem in Israël Nog dit jaar nieuwe top Vakantie in Tsjecho- slowakije: van alles te weinig TattoeEus werkt aan het imago van tatoeages Martin Schalkers had meer verwacht van Tourdebuut Jeroen van Inkel moet 'Countdown' nieuw leven inblazen Afvalstoffen heffing stijgt verder in de komende jaren geestelijk leven/opinie binnenland economie buitenland sport leiden/regio kunst/rtv rtv-programma's weer/puzzel/menu Een Israëlische politieman leidt op wat hardhandige wijze twee Palestijnse vrouwen weg, na een uit de hand gelopen betoging van Palestijnen in Ramallah. foto: afp JERUZALEM Een pa trouilleboot van de Israë lische marine heeft van morgen voor de kust van Zuid-Libanon een rubber boot tot zinken gebracht. Daarbij zijn volgens het Israë lische leger twee terroristen om het leven gekomen. De Is raëlische marine voert routi nematig patrouilles uit voor de Libanese kust om aanvallen door Palestijnen vanuit zee te verhinderen. De schietpartij van vanmorgen volgt op een verklaring van minister van defensie Moshe Arens in een interview, dat hij niet uitsluit dat Israël zal in grijpen in de gevechten tussen sji'itische groepen in Zuid-Li- banon. Arens zei dat Jeruza lem een interventie in Zuid- Libanon niet zal schuwen, in dien zijn belanden worden ge schaad of de veiligheid van zijn burgers in het noorden van Israël in gevaar komt. De Israëlische chef van de gene rale staf, Dan Shomron, noem de de situatie in het zuiden van het buurland eerder „ge vaarlijk" voor de joodse staat. WASHINGTON De Verenigde Staten overwe gen een oproep te doen aan de Verenigde Naties, een vredesmacht te sturen naar het Westafrikaanse Liberia. De burgeroorlog daar eist dagelijks nieuwe slachtoffers, vooral onder de burgerbevolking. Gisteren en vannacht zijn troepen die trouw zijn aan pre sident Samuel Doe een krach tig tegenoffensief begonnen. Zij hebben delen van het cen trum van de hoofdstad Monro via heroverd op de rebellen. Doe zette het offensief in na dat hij te kennen had gegeven dat zijn troepen „tot de laatste man" zouden vechten. Onge veer vijfhonderd man rege ringssoldaten verrastten de re bellen, die gebouwen die zij eerder hadden ingénomen in aller ijl moesten ontruimen. Zo werden de ministeries van de fensie en financiën en het voornaamste winkelcentrum heroverd. De tegenaanval leidde ook tot hevige gevech ten in de diplomatenwijk Mamba Point, die de rebellen maandag innamen. De meesten van de 500.000 in woners in de stad zitten al bij na een maand zonder redelijk voedsel, stromend water of elektriciteit. Inmiddels zijn zo'n zestig mensen uit angst voor de burgeroorlog de Zwit serse ambassade binnenge vlucht. De internationale hulporganisatie Artsen Zonder Grenzen (AZG) meldde dat een medisch konvooi dat ge wonden wilde ophalen is aan gevallen. Oosteuropese vrouw moet keuken weer in OOST-BERLIJN Met de vrije verkiezingen in Oost- Europa mogen de beschim melde restanten van het communisme dan wel zijn opgeruimd, maar van Oost- Berlijn tot aan Bukarest geldt opnieuw dat de plaats van de vrouw thuis is. Als Friederich gelijk had met zijn theorie dat men de rechtvaardigheid van een maatschappij kan beoordelen naar de rol die zij aan de vrouw toebedeelt, zouden de feministen moeten pleiten voor een terugkeer van de dictatuur. Nu de door de oude regiems vastgestelde quota voor de vertegenwoor diging van vrouwen in het parlement zijn afgeschaft, is het aantal vrouwen in de Oosteuropese parlementen scherp gedaald, zo blijkt uit een rapport van de Interpar lementaire Unie (IPU) in Genève. Pagina 5: Wereldwijd te weinig vrouwen in parle menten Dollar onder de/1,80 AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is voor het eerst sinds begin 1988 onder de 1,80 gekomen. Op de wisselmarkt in Am sterdam werd bij het slot van de handel gisteren 1,7935 genoteerd. Daarmee is het historische dieptepunt van 1,77 (31 december 1987) dicht genaderd. Valutahandelaren schrijven de zwakte van de dollar toe aan bezorgdheid over de tra ge groei van de Amerikaanse economie. De teleurstellende groeicijfers vergroten de kans op een verlaging van de rente in de VS. De dollar zou daardoor minder aantrekke lijk worden voor beleggers. Man valt in eigen zwaard RIJSWIJK Een 50-iarige Rijswijker is gisteravond met ernstig hoofdletsel opgenomen in het Leyenburg-ziekenhuis in Den Haag. De man had twee metalen sierzwaarden aan het stuur van zijn fiets hangen. Op de Churchilllaan raakte een van de zwaarden tussen de spaken van het voorwiel. De fietser viel daar na met zijn hoofd bovenop de punt van het andere zwaard. De punt drong tot op het bot in het hoofd van de man door. Waar is de tijd gebleven, dat de week nog op zon dag begon? Toen was de woensdag nog de dag die precies in het midden van de week lag. Gesproken werd dan over „het doorzagen van de week". Daar hoor je niets meer over, zeker niet nu velen vinden dat de week op maandag begint. Zo verandert er van alles en nog wel belangrijkere dingen dan deze. Om van dat alles op de hoogte te blijven kun je natuurlijk af en toe een krant kopen. Maar nog be ter is het je op een goeie krant te abonneren. Daar moeten we niet te lang over doorzagen. Tijd dus om nu - via de bon - de knoop gewoon door te hakken. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement-van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,"50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: itrole op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 (L k om een proefabonnement £cidóe@otno/nt i«uiin>mni

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1