Te koop: tweedehands autoradio met dashboard er nog aan vast Ceidóe Somant gen rlopig kijven in ^lid-Holland I CONTROLE VAN REGISTERS KAN HELING BEPERKEN IEUWi Consumentenbond waarschuwt al jaren tegen rauwe eieren Nederland Plantage: dorpskern in hartje Amsterdam Kust weer vrij van paraffine ginJNENLAND dinsdag 31 juli 1990 pagina 3 Jacht koffertje Jt politie bezig !RDAM De Amster- politie heeft gisteravond iven uur de omgeving van idhuis afgezet in verband in verdacht koffertje. Het i, van het type waarin iplaten worden bewaard, e collop de trap naar een restau- ent laast het stadhuis. Om geen en wrisico te nemen, gezien de jv.Anslagen op het Aurora-ge- 1 en de Banco de Bilbao a, werd de Explosieven lingsdienst (EOD) gewaar- Na het doorlichten van 'er door de EOD bleek dat ts in zat. De recherche larta (je koffer meegenomen Izbuiiader onderzoek, nstei Tsje Skelet gevonden uit Ijzertijd Twee Vlaardingse poli tiemensen bergen een menselijke schedel en enige beenderen. De delen zijn afkomstig van een skelet uit de Ijzertijd, 2000 jaar ge leden. Drie jongens deden de vondst bij een surfplas in Vlaar- dingen. De resten zijn voor onderzoek naar het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk ge bracht. FOTO: ANP Anonieme gedetineerde heeft dezelfde rechten DEN HAAG Gedetineerden die weigeren hun identiteit bekend te ma ken hebben in beginsel dezelfde rech ten als gedetineerden die wel bekend maken wie ze zijn. In de praktijk is het echter wel moge lijk dat het onbekend zijn met de iden titeit van de gedetineerde kan leiden tot complicaties bij het beschikbaar stellen van geld en goederen aan een dergelijke verdachte, aldus minister Hirsch Ballin van justitie. Het Groen Linkse kamerlid Van Es had hierover vragen gesteld naar aanleiding van problemen die zich zouden hebben voorgedaan rond de krakers van het voormalige Wolters-Noordhoff com plex in Groningen. Meer woningen bij Schiphol geluiddicht SCHIPHOL Door de toe- name van het aantal vluch ten op Schiphol en klachten van 'omwonenden' zullen er meer woningen tegen ge luidshinder moeten worden geïsoleerd dan aanvankelijk de bedoeling was. In totaal zullen de isolatiekosten uit komen op 527 miljoen gul den. Eerder was gerekend op 150 miljoen, gebaseerd op het prijspeil van 1984, zo meldt het ministerie van verkeer en waterstaat. Het isolatie project moet in 2000 zijn vol tooid. eter Dttoborden aek <f datj noetjHAAG De mottobor iet het opschrift 'Te hard kost te veel' van het iaar |je Van verkeer en water- voorlopig langs de sde jollandse snelwegen blij- inp Jtaan. De provincie ^ekijken of sommige bor- liet alsnog verwijderd jn worden, zo is gisteren n eiet departement overeen maaien. itscl, een fer en Waterstaat begon maand met het plaatsen Ie borden, die deel uitma- ran een actie tegen over- spot van de maximum- ars fid- toteal zullen er g komen, waarvan dertig Jn e|Id-Holland. Op dit mo- it zv|staan er in deze provin- ïrentn. Vorige week liet de ivrijiollandse gedeputeerde e pr<Peemst minister Maij we len i voor de borden, voor ze in het landelijk ge- horitaan, ten onrechte geen er |fing is aangevraagd in an a{ader van de provinciale ieid hapsverordening. Plaat- n coiFvan 's dus ^legaal, aldus deputeerde. Van Heemst =ensrht de bewindsvrouw de ïemi geplaatste borden weg te van en geen nieuwe te plaat- Verkeer Nederland wil eigen mottoborden de snelwegen plaatsen, iet ministerie van ver waterstaat wordt de- lagen overleg gevoerd iet vaststellen van richt- de mottoborden. Verkeer probeert al ja- irgeefs vaste voet aan de te krijgen op de wegber- ings de rijkswegen. Ter- i menige stad en langs iciale wegen VVN-bor- let teksten als 'autogor- it en zeker' en 'valhelm .ak', al sinds jaar en Ijn toegestaan, mag de or- itie bij de snelweg alleen i- en afritten van rust in 'reclame' maken. iottoborden in het land, die van de VVN als van inisterie, moeten omwil- de herkenbaarheid en keersveiligheid hetzelf- iaat, dezelfde keurstel- in korte, bondige leuzes i, meent VVN-woord- r Brunsveld. „Je moet fractie van een seconde Ischap kunnen begrij- :n bord dat te veel aan- opeist, kan een gevaar Ie verkeersveiligheid be- Het ministerie zelf plan op elke 25 kilome- ielweg één mottobord te ;n, zodra het conflict provincies uit de we- Als de VVN daar met :igen boodschappen bij- wordt het 'woud' van irden wellicht nog beljauwkwekerij ■de Noordzee HELDER Visindustrie |nan bv uit Den Helder mogelijk nog dit jaar op schaal kabeljauw kwe- r i de Noordzee. Uit een iTNO verricht onderzoek grond van ervaringen in kegen is gebleken dat [kwekerij rendabel kan Met de gekweekte kabel- -•kan meer tegemoet wor- -feekomen aan de enorme F naar deze vis. Door de fangstbeperking is de veel groter dan het aan- V oor gekweekte vis geldt ingstbeperking niet. Zo- e overheid voor het pro lergunning heeft verleend fen kweekgebied van en- ponderden vierkante me- j> de Noordzee heeft aan- ïen, wordt met de kweek inen. VANDAAGi IN HET AMSTERDAM Met een paar slokken bier op hun nuchtere maag en een stel verschoten kleren aan, struinde een team van de Vrij Universiteit in Am sterdam het afgelopen jaar vele zaterdagen enkele zwarte markten af. De pseudo-alcoholisten boden tweedehands oftewel ge stolen autoradio's te koop aan en hoopten zo op het spoor te komen van he lers. Dat lukte. Niet alle handelaren waren geïnteresseerd; sommigen wil den er meteen al niets mee te maken hebben, anderen vroe gen naar een rijbewijs of be taalbewijs en een enkeling had morele bezwaren. Maar er wa ren wel degelijk handelaren die maar wat graag een setje wilden hebben. Terwijl ze wis ten dat het om gestolen spul len ging. Van Oers en zijn medewerkers waren er niet op uit als under cover-agents de politie een handje te helpen. Ze wilden alleen weten of controle van de handelaren hef helen van gestolen goederen zou terug dringen en dan met name con trole van de boeken die ze be horen bij te houden. Iedere handelaar in tweedehands spullen is sinds vorig jaar wet- Zelfs een oude autoradio in een oude auto is niet altijd veilig voor dieven. FOTO: SP telijk verplicht een register bij te houden van de spullen die hij koopt c.q. verkoopt. In zo'n register behoren naam en adres van de aanbieder en ko per te staan, alsmede serie nummer en registratienummer van het betreffende artikel. De politie kan dan altijd na gaan waar artikelen vandaan komen en waar ze naartoe Die registers, constateerde het VU-team, worden slechts spo radisch gecontroleerd. „En dat is jammer", zegt Van Oers, „want elke keer als er wèl werd gecontroleerd, bleken de handelaren de weken daarna een stuk voorzichtiger". Gere gelde controle van de registers helpt dus onbetwist het helen in te dammen, luidde daarom de conclusie van het onder zoek, dat als titel 'De ronde dans om de heling' kreeg. De namen van de bezochte mark ten worden geheim gehouden om redenen van privacy; de veelvuldig bezochte grote markt wordt daarom Kaster- burg genoemd. Er is is echter weinig fantasie voor nodig om daarvoor Beverwijk te lezen, waar immers 's lands be roemdste en tevens grootste zwarte markt wordt gehouden. Dashboard „Soms", zegt onderzoeker John van Oers, „lagen de ta fels op die markten stampvol met hele stereotorens voor de auto waar de draden gewoon van waren afgeknipt of radio's waar de stukken dasboard nog aan vastzaten. Zodra je dat ziet weet je toch echt heel zeker dat het om gestolen goed gaat. En toch is het voorgekomen, dat de handelaar volkomen le gaal was. Had-ie alle gestolen radio's opgekocht die door de politie waren teruggevonden Om er achter te komen of er wel sprake was van gestolen goed, had Van Oers het lieft nep-junks ingezet, omdat han delaren steevast zeggen dat ze van junks niets kopen. Maar dat was een beetje lastig. Om dat autoradio's echter niet al leen vaak worden gestolen door junks maar ook door al coholisten, besloot Van Oers dat er maar een nep-alcoholist de markt moest worden opge stuurd. Die ging bij de opko pers langs met het verhaal dat-ie een mooie set tweede hands autoradio's had (in wer kelijkheid had hij alleen de ra dio die hij kon laten zien). De radio's bood de de pseudo-ver- koper dan aan voor een veel te lage prijs - driehonderd gul den voor een radio van zo'n duizend piek -, zonder enige legitimatie of koopbewijs en dan ook nog eens als alcoho list. Drie kenmerken waarvan handelaren officieel altijd zeg gen dat ze dan nóóóóit kopen, omdat het zeker is dat het om gestolen goed gaat. Bij een eerste bezoek, kort na dat de politie de registers had gecontroleerd, waren vijf han delaren direct bereid ongezien de partij te kopen en zouden elf toch wel eerst iets van een rekening willen zien; sommi gen stelden voor die eventueel wel te willen vervalsen. Bij een tweede bezoek, vele maanden later, waren dat er respectievelijk negen en der tien. „Hoewel het aantal bezochte standhouders te klein is om al te vergaande conclusies te trekken", zegt van Oers, „zie je toch dat er zo'n lange tijd na een controle alweer een lichte stijging te zien is van handela ren die er wel trek in hebben. Daaruit blijkt voor mij onom stotelijk het preventieve aspect van zo'n controle. Verkopers raken erdoor geprikkeld, ze praten er met elkaar over, ze willen maar al te graag voor komen dat de politie zich met hun zaakjes bemoeit. Dus zijn ze wat voorzichtiger. Het zou goed zijn als er vaste heiing- teams komen, die de zaken constant in de gaten houden". Professioneler Die teams zou hij ook willen inzetten voor het controleren van handelaren die zeggen nieuwe spullen te verkopen, waar het in werkelijkheid om tweedehands radio's gaat die ze zelf weer als nieuw hebben gemaakt. „Ook al gaat het daarbij doorgaans om de goed kope merken, het is toch ook belangrijk als die praktijken worden teruggedrongen. Ik heb niet de intentie dat je he ling kunt uitbannen, zeker niet, maar dit is een begin. De echt grote helers pak je nooit, maar als je de kleinere uit schakelt, zullen helers steeds professioneler worden, waar door het er, logisch, steeds minder zullen worden". Minister Hirsch Ballin van jus titie heeft in mei een wets voorstel ingediend waardoor heling strenger gestraft kan worden. De maximifm gevan genisstraf wordt dan van drie tot vier jaar verlengd en de boetes worden aanzienlijk zwaarder, soms duizenden gul dens. Van Oers: „Dat is een goede zaak, want daardoor wordt het ook minder aan trekkelijk. Ik ken overigens een handelaar die tot een paar dagen cel was veroordeeld. Daarvoor schaamt hij zich zo ontzettend, dat-ie steeds roept nooit meer gestolen goederen te kopen. Nou, daar moeten we naartoe, niet?" Waarna we er maar even aan voorbijgaan dat een recent onderzoek on der de Haagse bevolking aan toonde dat twee van de drie inwoners van de Hofstad het kopen van gestolen goederen niet afwijst. DICK HOFLAND DEN HAAG De Consu mentenbond waarschuwt al jaren: eet geen rauwe eieren en gebruik ze niet in gerechten.- Een woord voerder: „Vooral bejaar den, zwangere vrouwen en kinderen onder de vijf behoren tot de risicogroe pen. Je zou verwachten dat met name verzor gingstehuizen hiermee re kening houden". „Als je een ei kookt of bakt tot het is gestold, is er niets aan de hand", voegt de woordvoerder toe. De salmo nella enteritidis is vrij recent ontdekt en wordt veroor zaakt door salmonella-bacte rie type D. Het is de meest kwaadaardige onder de sal monella-bacteriën en dringt tot in de eieren door. „Zeker in toetjes als bavarois-pud- ding, die lauw worden ge houden, vermenigvuldigt de bacterie zich razendsnel". Vooral 's zomers doen zich salmonella-vergiftigingen voor. De Consumentenbond trok vorig jaar ook al aan de bel, evenals de inspectie voor de volksgezondheid. De in spectie adviseerde toen eie ren en kip goed te verhitten om zo besmetting met sal- monnella enteritidis tegen te gaan. Aanleiding voor het advies was dat het aantal gevallen met besmetting met salmo- nella-enteritidis sinds 1987 zorgwekkend is toegenomen, lp 1988 zijn 330 gevallen ge meld (in 1987 nog 160). Vorig jaar waren er tot september al 400 gevallen bekend. Het ministerie van WVC schatte toen dat één op de duizend eieren besmet was met de bacterie. De voedselinfecties als ge volg van deze salmonella bacterie komen sinds een aantal jaren voor in onder meer Groot-Brittannië, Spanje, Portugal, Joegoslavië De 73-jarige mevrouw B. Rouleaux, hier samen met haar man en joens van verpleeghuis Maria Auxiliatrix in Venlo, is weer aan de I woonster liep salmonella-voedselvergiftiging op. en de VS. Vooral in Groot- Brittannië ontstond in de cember 1988 een ware salmo- MBAAI door WILLEM RUSTIER nella-psychose, nadat de Britse staatssecretaris van volksgezondheid, Currie, een nationale rel uitlokte door te verklaren dat de meeste Britse eieren besmet waren met salmonella. Currie nam ontslag en de verkoop van eieren liep tot de helft terug. Ook de notering van eieren op de veilingen in Nederland lag vorig jaar september mede als gevolg van de sal monella-berichten tijdelijk iets lager. Al in oktober 1988 besloten de ministeries van landbouw en van volksgezondheid sa men maatregelen te nemen om de problematiek systema tisch aan te pakken. Handel in broeddieren of kuikens van besmette koppels is toen verboden. Dierenartsen heb ben inmiddels een meldings plicht als zij salmonella aan treffen. Alle ingevoerde broedeieren en dieren wor den onderzocht en besmette koppels worden vernietigd. De fok- en vermeerderings- bedrijven van kippen zijn sinds september vorig jaar vrij van de salmonella-bacte rie. Uit een onderzoek dat het RIVM in 1987 hield, bleek dat er in Nederland jaarlijks ongeveer 1,5 miljoen voedselinfecties voorkomen. In een kwart van de geval len betreft het vergiftigingen die het gevolg zijn van be smetting met een salmonella- bacterie. Nederland is een schatkamer boordevol juweeltjes van steden, dorpen, monumenten, musea, natuurgebieden, dagattracties en andere beziens(w)aardigheden. De meeste bezoekers hebben uitsluitend oog voor de overbekende plaatjes, plekjes en pretjes. Maar wat vinden mensen die dagelijks beroepsmatig met cultuur, natuur, toerisme of recreatie te maken hebben, nu eigenlijk zelf fraai of uniek op hun eigen werkterreinVandaag de unieke keuze van mevrouw L. van Nobelen (66), één van de negentig gidsen van 'Mee in MokumRegelmatig leidt zij uit pure liefhebberij groepjes bezoekers rond door de hoofdstad. c op toeristisch^ Mevrouw L. van Nobelen bij het oorlogsmonument voor het kunstenaarsverzet en Gerrit van der Veen in de Plantage. FOTO: DIJKSTRA. Aan het begin van elke wandeling geeft mevrouw Van Nobelen het advies „Kijk naar boven, want daar zie je de mooie dingen! Als je naar de straat kijkt zie je al leen hondepoepEen he melse blik levert inderdaad veel fraais op: monumenten, rijke dakpartijen, gevelste nen met complete rebussen, robuuste beelden en andere welgeschapen decoraties. Mokum is één groot open luchtmuseum. Maar op de brede Weesperstraat valt weinig schoonheid te ont dekken. Betonnen nacht merries van architecten om zomen de verkeersslagader die de binnenstad volpropt met blik, herrie, stank en overlast. Amsterdam op z'n lelijkst. We duiken een trap je af en staan plotseling in een andere wereld: de Plan tage. Het groen is uitbundig, de stilte overweldigend. En dat op een paar honderd schreden van het Waterloo- plein, dat droefgeestig over blijfsel van wat eens het Je ruzalem van het Westen werd genoemd, de Joden buurt. „Is dit uniek of niet", klinkt de retorische vraag van me vrouw Van Nobelen. „Ik vind de Plantage net een dorpskern in het hartje van de stad!". We staan in het Hortusplantsoen, waar schijnlijk de enige plek in ons land waar bomen hori zontaal gtoeien. Ver voor de oorlog bezweken de reuzen onder het gewicht van hun weelderige kruinen. Maar geveld groeiden ze vrolijk verder. Ze vormen nu een groene brug over de singel rond de Hortus Botanicus. Buurtbewoner Tussen de takken nestelen futen. Regelmatig verwijnt een nest onder water. Maar de buurtbewoners hebben voor die calamiteit een vlot paraat liggen, waarmee ze gevederde drenkelingen te hulp schieten. „Dat is nou tekenend voor de Plantage", zegt mevrouw Van Nobelen. „De mensen zijn betrokken bij de buurt". Ze wijst naar het Jan Over loopplantsoen. Het is ver noemd naar een hoogbejaar de buurtbewoner die dage lijks de eendjes voerde. Toen de gemeente die dierenliefde niet posthuum wilde honore ren met een heuse straat naam, baarde de Amster damse humor een vervalst straatnaambord en kreeg Jan Overloop, zij het ille gaal, alsnog de welverdiende erkenning. De Plantage heeft ook z'n dramatische keerzijde. Vóór de oorlog was ruim de helft van de bewoners joods. In elke straat zijn herinnerin gen aan de weggevaagde joodse gemeenschap te vin den: het door Berlage ont worpen gebouw van de Al gemene Nederlandse Dia- mantbewer kers bond, een bolwerk van joods proletari aat temidden van deftige pa triciërshuizen, het voormali ge Portugees-Israëlitisch Ziekenhuis en gebouw Plan- cius, eens een hoeksteen van het joodse culturele leven. Om de hoek, in het Plantage Westermanplantsoen tegen over Artis staat het aangrij pende oorlogsmonument voor het kunstenaarsverzet en Gerrit van der Veen, lei der van de aanslag op het Bevolkingsregister, op 27 maart 1943. „Van der Veen wist te ontsnappen, maar raakte later ernstig gewond bij een poging verzetstrijders te bevrijden uit het Huis van Bewaring aan de Wetering schans. Hij werd in de rug geschoten, maar wist te ont snappen en dook onder. Twee weken later werd hij toch gegrepen. Door ver raad. Hij wilde staande ster ven. Voor het vuurperloton hielden zijn vrienden de brancard overeind". Tranen Mevrouw van Nobelen was in de oorlog koerierster. Het verzet beheerst nog steeds haar leven. Regelmatig ver zorgt zij rondleidingen in het Verzetsmuseum. „Ik wil dat vooral kinderen weten wat er gebeurd is en waarschu wen voor het opkomend fas cisme". We staan in het dakloze ge raamte van de voormalige Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Middenlaan. Tussen juli 1942 en septem ber 1943 werden hier 80.000 Amsterdamse joden als vee bij elkaar gedreven, in af wachting van hun transport naar de vernietingskampen. De voormalige joodse schouwburg is nu een in drukwekkend monument. In de voorhal brandt een eeuwige lamp. Aan de voet ligt zand uit Israël. Een een voudige plaquette herinnert aan Walter Stlskind die er in slaagde vele joodse mede burgers, vooral kinderen, te laten onderduiken. Zelf stierf hij in het zicht van de bevrijding in Auschwitz. De ogen van mevrouw vullen zich met tranen. „Dit was het voorpoortaal van de hel. Als deze muren konden spreken, zouden er alleen maar tranen uit rollen". AAD STRUIJS De wandelingen van 'Mee in Mokum' worden dage lijks, behalve zaterdag, ge houden. Iedere rondleider gaan met groepjes van hooguit acht personen op pad. De routes liggen niet vast. Iedere rondleider heeft een eigen wandeling en een persoonlijk getint verhaal. De wandelingen zijn ook geschikt voor mensen in een rolstoel of visueel gehandicapten. Deelname ƒ3,50. Start om 11.00 uur op de binnen plaats van het Amster dams Historisch Museum, Kalverstraat 92. Informa tie tel. 020-25 13 90/25 36 85. DEN HAAG De 200 kubieke meter paraffine die begin deze maand op de kust van Noord- en Zuid-Holland en Zeeland aan spoelde, is overal verwijderd. De vermoedelijke veroorzaker, het Panamese schip Stephanie, is op Curasao aan de ketting gelegd. De kosten van opruimen en verwerken van de paraffine, onge veer 2 miljoen gulden, worden op de eigenaar verhaald.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3