Zuid-Holland kan afval niet de baas gli t Leger Trinidad erkent akkoord premier niet Verpleeghuis niet in paniek na zeven doden 2 3 5 6 7 9 10 Thuis CeidóeSouoant G bedreigt banen boekhouders ïtoze reservespeler ;chiet coach dood Amerika niet bereid tot actie in Liberia 14 Dagen Cratis 1 foicUc 6omcwit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. ^Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Dinsdag 31 juli 1990 81ste jaargang no. 24789 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Zonnig. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Middag- temperatuur rond 29 graden, vlak aan zee iets koeler. Zwakke tot matige wind uit overwegend oostelijke rich ting. De rest van de week zeer warm en zonnig. Middagtem- peraturen rond 30 graden. Jitiechef rijdt 12 km/u te hard "^SCHOTEN Politiechef J.C. van Boogaart uit Winschoten blijkt op 23 betrapt te zijn op een forse snelheid- rtreding. Op de weg tussen Gronin- en Nieuweschans, waar een maxi- nsnelheid van 70 kilometer per uur is >staan, reed de politieman met een ïeid van 192 kilometer per uur. De missaris bestuurde zijn eigen auto en op dat moment niet in dienst. De mmy 9000 Turbo van Van den Boogaart Ipi ter hoogte van Zuidbroek tot stop- gedwongen door de verkeersgroep de rijkspolitie. Hem hangt een boete vele honderden guldens boven het d plus een voorwaardelijke rij-ont- ing van mogelijk vier maanden. Metamorfose Soms zijn auto's zo mooi dat mensen ervoor smelten, maar in dit geval is het eens andersom. In het centrum van Zürich staat deze auto waarvan de achterkant lijkt weggesmolten. Het is een kunstwerk, Metamorfose geheten, dat tevens bedoeld is voor kinderen om op te spelen. De kunstenaar wilde ermee laten zien dat de technische vooruitgang en bescherming van het milieu vaak op gespannen voet met elkaar leven. foto: ap België ontdekt hormoonbrigades BRUSSEL De Belgische rijkswacht is een forse hormonenzwendel op*het spoor gekomen. Gisteren nam de rijkswacht tijdens een huiszoeking bij een veehan delaar in West-Vlaanderen duizenden flesjes en flessen met een verboden groeihormonenpreparaat in beslag. De zaak was in het afgelopen weekeinde al aan het rollen gebracht toen in een we gens hardrijden aangehouden auto groei hormonen werden ontdekt plus een klantenlijst van veehouders die kenne lijk hun dieren al hadden laten of nog wilden laten inspuiten. Vroeger dienden de veehouders hun dieren zelf de hor monen toe. Nu lijkt het erop dat mobiele brigades het land doorkruisen. Oudste mens werd 124 jaar BUENOS AIRES De 124-jarige Ar gentijn Armando Frid, de oudste mens ter wereld, is het afgelopen weekeinde in zijn woning in Carmen de Patagones overleden. Frid werd geboren op 24 mei 1866; regeringsfunctionarissen heb ben de echtheid van zijn geboorteakte bevestigd. In zijn jonge jaren was hij paardentemmer en cowboy. Hij werkte ook bij olieboringen in Patagonië en was bakker in Buenos Aires. Frids ge heim voor het bereiken van een hoge leeftijd was het eten van biefstuk en het drinken van 'mate', een bittere thee die in Argentinië veel wordt ge dronken. Het Guinness Book of World Records vermeldt de Japanner Shige- chiyo Izumi, die in 1986 op 120-jarige leeftijd overleed, als de oudste mens. BUUR PROVINCIES BIEDEN TIJDELIJK SOELAAS DEN HAAG Zuid- Holland raakt opnieuw in de knel met haar af val. Het aanbod van vuil groeit sneller dan verwacht. De verbran dingscapaciteit van de vijf installaties (Den Haag, Leiden, Rozen burg, Rotterdam en Dordrecht) is ontoerei kend. Directeur L. de Jong van het Provinciaal Afvalver- wijderingsbedrijf Zuid-Hol land (PROAV) maakte gis teren in Rotterdam bekend dat tot oktober het afval noodgedwongen wordt ver werkt in Drenthe, Overijs sel en Utrecht. Daarna moet de PROAV op zoek naar andere oplossingen. ,,Over de eerste helft van dit jaar genomen is het overschot al ruim twee maal zo groot als vorig jaar", aldus De Jong. Tot voor kort werd aangeno men dat de afvalberg zou slinken. Door de sluiting van de Leidse verbrander, in september, zal Zuid-Hol land in totaal 250.000 ton afval elders in Nederland moeten storten. Op z'n vroegst zijn pas in 1995 en kele nieuwe ovens gereed. Tuinders De PROAV wil volgend najaar in de Hoge Nespol der tussen Heerjansdam en Zwijndrecht een stortplaats in gebruik nemen. Die stort biedt tot 1995 soelaas om het overschot aan ver- brandbaar afval te bewa ren totdat een nieuwe in stallatie in de provincie, vermoedelijk bij Ypenburg in Leidschendam, kan wor den geopend. De locatie Hoge Nespolder stuit ech ter op grote bezwaren van omwonenden. Een topje van de huidige afvalberg vormt het vuil van tuin ders in Zuid-Holland. Een deel wordt voorlopig afge voerd naar de VAM in Wij ster. Het gaat om 2000 tot 3000 ton afval per maand. In dat geval wordt de prijs voor de tuinders 190 gul den per ton, ongeveer drie maal zo hoog als tot nu toe. De export naar de buurpro vincies is het gevolg van de sluiting van de stortplaats in Zoetermeer. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Het leger- boekhouders in ons d mag de borst wel maken. De Europese ïwording, die volgens Eurpese Commissie in 2 zijn beslag moet krij- zet het werk van dui den beroepsgenoten op tocht. een rapport van de j hting voor Economisch Onderzoek (SEO) in Amster dam wordt het beroep van boekhouder het hardst getrof fen door de veranderingen die de eenwording met zich mee brengt. De SEO becijfert dat zo'n 7.500 arbeidsplaatsen van boekhouders verloren zullen gaan. Voor het grootste deel is dit verlies te wijten aan de au- tomatiseringsgolf in het bank wezen, dat zich momenteel voorbereidt op de gezamenlij ke Europese markt. Over heel Nederland bezien leidt de Eu ropese eenwording volgens de SEO niet tot meer of minder werkgelegenheid. Wel zullen tenminste 50.000 mensen van baan moeten veranderen. De stiching baseert zich bij zijn onderzoek op ramingen van het Centraal Planbureau die zijn doorgerekend voor de ef fecten op de werkgelegenheid per bedrijfstak. Aldus ontstaat een beeld van winnaars en verliezers, aldus het rapport. Tot de verliezende beroepsca tegorieën behoren onder meer grafici, elektrotechnici, econo men, secretaresses en typistes. Als 'winnaars' komen bouw vakkers, werknemers in het kleinmetaal en ander produk- tiepersoneel uit de bus. Fokker meldt proefvluchten DEN HAAG Fokker gaat Valkenburg, Katwijk, Was senaar en Oegstgeest infor meren over het aantal proef vluchten met de F 50 en F 100 vanaf het marinevlieg kamp Valkenburg. Op die manier kunnen deze ge meenten controleren of Fok ker zich houdt aan het maxi mum van 150 vluchten per jaar. Fokker mag Valken burg twee jaar gebuiken. tfRUT Een voetbal- idstrijd in het zuiden n Bayrut heeft aan twee msen het leven gekost. moeilijkheden in het iyah district onstonden n de coach van één van de elftallen in de eerste weigerde een reserve in laten vallen. De bankspe- wiens naam niet bekend rd gemaakt, kreeg wel de dat hij na de rust het in zou mogen, maar 15 lofte raakte niettemin buiten zin nen. „Hij raakte eerst slaags met zijn coach, rende toen naar het dichtstbijzijnde mi- litia-gebouw, haalde een Ka- lashnikov-geweer op en schoot hem dood", zei een veiligheidsfunctionaris. Hij vertelde ook, dat de heetge bakerde voetballer door le den van de Shi'itische Amal militie, die dat gedeelte van de stad controleert, is gear resteerd en inmiddels door een vuurpeloton is terecht gesteld. 'n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond bezorgd. Noodweer Veel tuinen en plantsoenen, zowel in Nederland als de overige Europese landen, zouden zo langzamerhand best een verfris send buitje kunnen gebruiken. Maar als het zo warm is als nu kan een onschuldige bui zich snel tot een heuse wolkbreuk ont wikkelen. Dat gebeurde gisteren in West-Zwitserland, met als resultaat dat in de plaats Moleson een ware modder- en ste- nenstroom van de helling naar beneden kwam en deze auto's er min of meer door werden verzwolgen. foto: ap De onrust in de hoofdstad van Trinidad wordt door sommigen misbruikt. Hier halen plunderaars grote hoeveelheden textiel uit een pakhuis. foto: ap PORT OF SPAIN De autoriteiten van Trinidad en Tobago weigeren in te stemmen met een ak koord dat de gegijzelde premier Arthur Robinson gisteren had gesloten met de islamitische groepering die hem en 15 andere po litici vasthoudt. De BBC meldde vanmorgen vanuit Port of Spain dat Ro binson volgens een militaire woordvoerder niet in de posi tie verkeerde vrijelijk te on derhandelen. De nationale ra dio, die in handen is van de opstandelingen, had gister avond gemeld dat Robinson zich bereid had verklaard af te treden en binnen 90 dagen verkiezingen te houden. De opstandelingen zouden straffe loos naar huis terug kunnen keren en op hun beurt al hun gijzelaars vrijlaten. De situatie in de eilanden-staat bleef ook vandaag onoverzichtelijk. Steeds weer klinken er scho ten in de straten van de hoofd stad. De schoten vallen vooral rond het televisiegebouw. Een poging van het regeringsleger de opstandelingen uit het ge bouw te verdrijven, zou zijn mislukt. Na een schotenwisse ling gisteren brak er brand uit in het pand van de televisie. Een woordvoerder van het le ger zei dat de opstand sinds vrijdag al zeker het leven heeft gekost aan negen men sen. Naast zes rebellen zouden twee politieagenten en een burger zijn omgekomen. Naar wordt aangenomen liggen in het parlementsgebouw nog li chamen, maar hoeveel mensen daar zijn gedood is niet be kend. Een Amerikaanse woordvoerder wilde geen commentaar geven op de ma noeuvres van de VS-marine rond Trinidad. Ingrijpen om de duizenden Amerikanen die er verblijven zou niet aan de orde geweest zijn. NOG VEEL BEJAARDEN ZIEK VAN GIFTIG TOETJE VENLO In het ver pleeghuis Maria Auxilia- trix in Venlo zijn sinds de salmonella-voedselvergif tiging daar al zeven bewo ners overleden. Volgens de directie zijn de sterfge vallen een indirect gevolg van de voedselvergiftiging die vorige week dinsdag werd geconstateerd. Het eerste sterfgeval deed zich donderdag voor. Daarna zijn vrijdag, zondag en gisteren nog zes bewoners overleden. Directeur H.D. Cornelissen van Maria Auxiliatrix vertelde dat drie van de vijftien zoge noemde salmonella-zieken die behandeld werden in het ei gen verpleeghuis, gisteravond zijn overgebracht naar het Venlose ziekenhuis. Daar ver bleven reeds tien zieke bewo ners van Maria Auxiliatrix, van wie er één (een perso neelslid) weer is ontslagen. De zieken hebben verschijnselen van ernstige uitdroging, long ontsteking en koorts. Cornelis sen schat de ouderdom van de meeste patiënten op achteraan in de zeventig tot ver boven de tachtig. De zeven overledenen zijn vijf vrouwen en twee mannen. Volgens Cornelissen is er geen sprake van paniek in het verpleeghuis en doen bewoners en personeelsleden hun uiterste best zoveel moge lijk een normale gang van za ken te waarborgen. Ook naar zijn mening heeft een kok te gen het advies van de Inspec tie voor de Volksgezondheid rauwe eieren gebruikt bij de bereiding van het toetje (bava- rois-pudding) van de maaltijd verleden week zondag. De plaatsvervangend inspecteur voor de volksgezondheid in Limburg is pas gisteren op de hoogte gesteld van de zeven sterfgevallen in het verpleeg huis. De overleden patiënt van verleden week donderdag ver keerde namelijk al in ster vensgevaar voordat de voed selvergiftiging was geconsta teerd. Pagina 3: Consumentenbond waarschuwt al jaren tegen rauwe eieren HONDERDEN DODEN BIJ MOORDPARTIJ IN KERK MONROVIA De gruwelijke moordpartij door Liberiaanse regeringstroepen in een kerk in de hoofdstad Monrovia, waarbij honderden mensen zijn gedood, vormt voor de VS geen reden in te grijpen in het maar liet weten geen militaire interventie te overwegen. Een Amerikaans ingrijpen, in op dracht van de Verenigde Na ties, was gesuggereerd door de Italiaanse ambassadeur in Monrovia. Het bloedbad werd gistermor gen aangericht in een Luther se kerk in Monrovia, waar meer dan zeshonderd vluchte lingen, meest vrouwen en kin deren, hun toevlucht hadden gezocht. De meeste vluchtelin gen behoorden tot de Mano en Gio-stammen, die steun geven aan de rebellenlegers die zijn opgerukt tot vlakbij het zwaar verdedigde paleis van de Libe riaanse president Samuel Doe. Doe steunt vooral op leden van zijn eigen Krahn-stam en hun bondgenoten de Mandin go's. Volgens ooggetuigen drongen dertig soldaten de kerk binnen en openden het vuur met machinegeweren op de aanwezigen. Pagina 6: Rebellenleger Li beria valt steeds verder uit een 14 P, Bevrijdings theologie wordt minder marxistisch Te koop: tweedehands autoradio met dashboard IRA lijkt niet tegen te houden Het fatsoen van Prosper Ego Christiaan Feenstra gaat aan twijfel ten onder Ouderen Professorenwijk bezetten Burggravenlaan Een dagje Keulen met zanger/schilder Pavarotti GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND ECONOMIE BUITENLAND SPORT (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR IF.PRAN<§EftS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Nog meer Iraakse troepen bij grens BAGHDAD Irak heeft bijna 100.000 militairen aan de grens met Kuwayt samengetrokken, zo meldde vandaag de Ameri kaanse krant The Washington Post. Dit cijfer is driemaal zo hoog als een melding vorige week. Functionarissen van Irak en Kuwayt zouden vandaag in Jeddah in Saudi-Arabië een ont moeting hebben in een poging hun twee weken oude geschil op te lossen. Irak is in de internationale pers ervan beschuldigd door met geweld te dreigen concessies van Kuwayt los te willen krijgen. Baghdad eist compensatie van Kuwayt voor het ontdui ken van de quota voor de olieproduktie en het pompen van olie uit bronnen in een gebied dat Irak opeist. Of het nu Wall Street is in New York of Beurs plein 5 in Amsterdam, de Leidse Courant wordt er misschien niet dagelijks bezorgd, maar toch zijn we er thuis. Alleen al om de vinger aan de pols te houden van de effectenhandel. Het effect kan ie dereen zien op onze dagelijkse economie-pagina. Maar daar blijft het niet bij. Ook het laatste nieuws over de oorzaken van alle ups en downs en over allerlei ontwikkelingen in het zakenleven staat op deze pagina met fïnancieel-economische berich ten. Zo vindt zowel de zakenman^ de aandeelhouder als iedere andere geïnteresseerde alles van zijn ga ding in de Leidse Courant. De krant, die overal (in) thuis is. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 4aarn: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 w» I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii mmiiiftimo

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1