Seidóe ©oiwcwit Duizenden banen weg bij overheid Sharon vraagt miljarden voor opvang immigranten Sportief loedbad Liberia J Junglecommando vraagt onderzoek van geweld leger 74 Dagen Gratis CcidócSouwnt Forse groei tbc-gevallen BLOEMKOOL EN VARKENSSCHNITZEL HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 14 PAGINA'S Spectaculaire Tegelen blijven boeien ANC laat communisten niet vallen Geen Noordwijker- houtse paalzitters halen het eind Uitstel van bouw boerderij Cronesteyn Toch baggerdepot in n Stompwijk V Portier M. Susan verlaat de Wilbert Amsterdam telt af voor Sail 90 Maandag 30 juli 1990 81ste jaargang no. 24788 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 94 i tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 Man (29) bekent carnavalsmoord ROTTERDAM Een 29-jarige man uit Rotterdam heeft bekend dat hij zaterdagmiddag zijn plaatsgenoot K.F. Roemer (34) heeft doodgeschoten tijdens de jaarlijkse optocht van het Antil liaanse carnaval in de Maasstad. De schietpartij vond plaats op de Coolsingel. Roemer en zijn fami lieleden kregen woorden met en kele mannen, nadat ze in de me nigte tegen elkaar waren gebotst. Op een gegeven moment werd er gegooid met een pan met satés- tokken. De verdachte werd tij dens dit opstootje zo kwaad dat hij onverwacht een vuurwapen trok en Roemer neerschoot. Varkensboeren houden vrachtwagens tegen POSTEL Circa tachtig protesterende varkensboeren uit België hebben van ochtend enkele Nederlandse vrachtwa gens met diepvriesvlees tegengehouden bij de grensovergang Postel in de buurt van Turnhout. De actie was op touw gezet uit protest tegen het in België heersende vervoers- verbod voor varkens, aldus de rijkspoli tie in Noord-Brabant. Het advies van de politie aan Neder landse vervoerders van levende varkens om een andere grensovergang te nemen werd veelal opgevolgd. Het overige ver keer ondervond voor zover bekend geen hinder van de actie. Fietsdiploma voor buitenlanders OTTERLO Het Nationale Park de Hoge Veluwe wil volgend seizoen voor buitenlan ders een fietsdiploma instellen. Buitenlanders kunnen dat diploma krijgen als zij met een witte fiets die het park beschikbaar stelt, een bepaalde toeristische route afleggen. Het park is op het idee gekomen door het succes van de gratis witte fietsen tijdens de Van Gogh-ten- toonsteling in het Kröller-Müllermuseum. „We hebben de 600 fietsen 250.000 keer ver huurd, waarvan 100.000 keer aan buitenlan ders", aldus een woordvoerder. „Sommigen zwalkten hilarisch door het park, duidelijk voor het eerst op de fiets. Er is onder de bui tenlanders en vooral onder de fietsvreemde naties een stormloop op de fietsen geweest. Daarom lijkt het ons leuk volgend jaar een di ploma uit te reiken aan mensen die voor het eerst in hun leven fietsen". BONDEN ONGERUST OVER VERDERE AFSLANKING rlanders op gekaapt i niet in gevaar mOVIA De bur- orlog in de Westafri- ise staat Liberia is na n maanden vrijwel icht. Vanuit de hoofd- Monrovia komen be en over chaos, moor- en executies, onrovia waren de troe- van opstandelingenlei- Taylor vanmorgen op naar de villa waarin lent Samuel Doe (38) met enige honderden uwe soldaten heeft ver- ist. Taylor heeft laten dat hij een nieuwe re- g heeft gevormd, dat hij in zes maanden verkie- n zal houden en dan candidaat zal staan voor iresidentschap. Volgens nemers is de toestand in 'ovia echter zeer chao- Zo is het verzet in tergroepen uiteengeval- in onderling slaags ge- Van hun kant zijn re- gstroepen druk doende iet executeren van bur- I die worden verdacht samenwerking met de len. sen worden nog steeds Nederlanders vastge- en op de viskotter Tree- lie drie weken geleden Liberiaanse rebellen gekaapt. Het schip heen en weer tussen :ia en het buurland a Leone. De Nederlan- aan boord zijn kapitein de Kuijper en machinist, B. >es- erna, beiden uit Bols- Nederlandse diploma- in West-Afrika onder- t er en radiocontact met het 'or-Daaruit is gebleken "ge" ie bemanning er gezien l0?' verontrustende omstan- 1 iseden goed aan toe. Me- ïse- w Kuijper-van den Berg haar man anderhalve >ro-Skieden voor het laatst lce[roken. Hij zou één dezer in thuiskomen, omdat vrouw hoogzwanger ,ysjiZij is inmiddels bevallen een dochter. 4: Bruut geweld ierkte bewind Doe Vannacht en morgenochtend enkele wolkenvelden, maar neerslag wordt er niet ver wacht. Later op de dag over wegend zonnig en warm. De middagtemperatuur is onge veer 26 graden en er staat een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Aan zee enkele graden koeler. De rest van de week middagtem- peraturen rond 28 graden. ipijnse kok levend puinhopen gehaald UIO Veertien dagen na de aard- g in het noorden van de Filipijnen n reddingswerkers vanmorgen op- een overlevende ontdekt tussen luin. De 27-jarige Pedrito Dy lag de lijken in de kelder van het in- •te Hyatt-hotel in het toeristenoord o, tweehonderd kilometer ten len van de hoofdstad Manila. Dy te als kok in het hotel, een van de illen gebouwen die werden ver- bij de aardschok op 16 juli. De be- heeft ten minste aan 1.650 mensen ven gekost. De kok hield zich in le- oor regenwater en zijn eigen urine nken. Artsen constateerden uitdro- verschijnselen, maar zeiden dat de ■erder geen letsel heeft opgelopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ambtenarenbon den zijn ongerust over de plannen van het kabinet voor de verdere af slanking van de rijksoverheid. Vol gens ingewijden is het kabinet van plan het aantal banen bij de ministe ries ook de komende jaren waar schijnlijk met enkele duizenden in te krimpen. Een woordvoerster van het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde desge vraagd dat er nog geen definitief besluit is genomen. Een werkgroep van topambtena ren is bezig met een studie naar de moge lijkheden om de efficiëntie bij de overheid te verbeteren. Pas na de zomer zou het ka- ibinet kunnen besluiten of en hoeveel ba- Inen er verdwijnen. Maar ingewijden melden dat de plannen al l'in een vergevorderd stadium zijn. Mogelijk gaan er duizenden arbeidsplaatsen bij het rijk weg, vooral door het afstoten van ta ken door de verschillende departementen. Het kabinet streeft ernaar gedwongen ont slagen te voorkomen. Er wordt op gere-' kend dat de vermindering van de formatie plaatsen via natuurlijk verloop tot stand kan komen. De afslanking moet vanaf 1994 jaarlijks ruim een half miljard gulden ople veren. De helft van het geld kan worden gebruikt voor het verkleinen van het fi nancieringstekort van het rijk, van de an dere helft kan nieuw beleid worden be taald. De afgelopen jaren gingen onde twee CDA-VVD-kabinetten al enkele tien duizenden banen verloren. Voor de ambte narenbonden is het hanteren van de „kaas schaaf-methode" echter onacceptabel. De vakbeweging heeft zich de afgelopen jaren groen en geel geërgerd aan de afslankings operaties. Veel afdelingen zijn onderbezet geraakt, aldus de bonden. Dat komt door dat er wel banen zijn verdwenen, maar geen taken. Tegelijkertijd zijn de bonden bang dat belangrijke overheidstaken, die het publieke belang dienen, worden over gedragen aan het bedrijfsleven. Zonnig Scheveningen Het aanhoudende mooie weer lokt tallo ze zonaanbidders naar het strand. Van daag was het dan ook behoorlijk druk in Scheveningen, maar ook gisteren zoch ten toeristen en dagjesmensen massaal verkoeling bij de zee getuige deze foto vanaf de pier. Wie liever flaneerde langs de winkeltjes kon onderweg genieten van de vrolijke jazz-klanken van dixie- landbandjes die in het kader van Swin ging Scheveningen de boulevard opvro lijkten. Het zal overigens, als we het KNMI mo gen geloven, de hele week nog wel mooi blijven. Een koufront boven Engeland komt weliswaar dichterbij, maar neemt in activiteit af. De komende dagen wor den temperaturen van achter in de twin tig verwacht. foto: milan konvalinka JERUZALEM De Is raëlische regering neemt mogelijk later deze week een beslissing over een plan van minister van huisvesting Sharon. Hij wil de komende vijf jaar een bedrag van omgere kend 27 miljard gulden besteden aan de bouw van nieuwe woningen, om de vloedgolf van joodse im migranten op te kunnen vangen. Tegenstanders van het plan menen dat Israël die kosten niet zal kunnen opbrengen, maar volgens Sharon is er geen alternatief. Israël ver wacht dit jaar zo'n 150.000 im migranten, met name uit de Sovjetunie. Door hun komst en de huursubsidies die zij ont vangen, zijn de huren in Israël sterk gestegen. Daardoor zijn weer duizenden minder draag krachtige Israëliërs uit hun huizen verdreven. Sharon wil tienduizenden caravans en prefab-woningen importeren om deze Israëliërs en immi granten aan een woning te helpen. Het kabinet staat on der sterke druk van rechts om immigranten te huisvesten in de bezette gebieden. Zij heeft echter onder druk van de Sov jetunie en westerse regeringen bij herhaling verklaard geen joodse immigranten in de be zette gebieden te zullen vesti gen. Een parlementariër van de Likud-partij heeft minister Sharon nu opgeroepen dan maar de dakloze Israëliërs naar de bezette gebieden te sturen. VS staken vluchten commando- vliegtuig WASHINGTON De vlieg- tuigen van de VS die na een kernaanval voor het comman do over de Amerikaanse kern wapens moeten zorgen, zijn na 29 jaar niet langer continu in de lucht. De vliegende com mando-posten zullen als ge volg van de verbeterde be trekkingen tussen Oost en West voortaan met tussenpo zen worden ingezet. DEN HAAG Het Surinaam se Junglecommando van Ron nie Brunswijk heeft de ambas sades van de VS, Nederland en Frankrijk in Paramaribo ver zocht „alles te doen wat in hun vermogen ligt" om een einde te maken aan de schendingen van de mensenrechten in Suri name. Het verzoek van het Junglecommando blijkt uit een persbericht dat gisteren in Ne derland verscheen, uit Stoel manseiland komt en gedateerd is op 17 juli. Het Junglecom mando is in Suriname met de gewone communicatiemidde len niet te bereiken, ook niet vanuit Paramaribo. Het Jun glecommando vraagt de inter nationale mensenrechtenorga nisaties een onderzoek in te stellen. Volgens het beripht is vanuit het oostelijke bauxiet- stadje Moengo een ware ter reur gemeld van het Suri naams Nationaal Leger tegen de burgerbevolking. In totaal zijn volgens het Junglecom mando een twintigtal personen het slachtoffer geworden van zeer zware mishandelingen en „is het eind nog niet in zicht". De man die na veertien dagen levend uit de puinhopen is I wordt een ambulance ingetild. foto: ap Verdriet en verbijstering op een strand bij Tel Aviv waar zaterdag een 17-jarige Canadese toeriste door een bom werd gedood. Bij de aanslag raakten negentien andere mensen licht gewond. De politie heeft dertien Palestijnen aangehouden op verdenking bij de aanslag betrokken te zijn ge weest. Er werden ook zeven Israëliërs gearresteerd die na de aanslag Palestijnse omstanders mo lesteerden. foto: ap Vakantietijd. Alles staat zo'n beetje op een laag pitje. Ook de beoefening van menige sport. Alleen op de sportredactie van de Leidse Courant is des ondanks ook vandaag het vuurtje weer flink opge stookt. Daar staat onze krant om bekend. Elke week op maandag een sportbijlage en de hele week door elke dag veel nieuws over de meest uiteenlo pende sporten. Internationaal, landelijk en regio naal. De sportredactie is alert op alles wat zich op velden en in zalen afspeelt. Interviews, verslagen, berichten, ze bewijzen het telkens weer: de Leidse Courant: echt een krant voor sportieve- lingen. I I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) I kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I Straat: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 CLO> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I Zeven paalzitters breken record van 115 uur NOORDWIJKERHOUT Zeven paalzitters hebben het record van 115 uur in het Oosterduinse Meer gehaald. Enkele duizen den belangstellenden zagen hoe gistermiddag twee vrouwen en vijf mannen van hun palen werden geholpen om hun beker in ontvangst te nemen. Het waren Jose de Jong uit Noordwijk, Ria Grimbergen en Winfried Dijker uit Lisse, Peter Nederpel en Jan van Duyvenbode uit Leiden, Harry Reijers uit Roelof- arendsveen en Bülent Jongens uit Amsterdam. APELDOORN Het aantal tbc-gevallen in ons land neemt snel toe. In de eerste zes maanden van dit jaar werden 754 nieuwe gevallen ontdekt. In dezelfde periode in 1989 waren dat er 624. Wanneer die trend de rest van het jaar doorzet, zou dat een recordstij ging in de afgelopen jaren be tekenen. Het aantal patiënten daalde tot 1988 stevig. Dat jaar was er voor het eerst weer sprake van een stijging (tot 1292, 70 meer dan in 1988). Vo rig jaar groeide dat door tot 1366. Dit jaar worden meer dan 1500 nieuwe gevallen ver wacht. Dit blijkt uit cijfers van de Geneeskundige Hoofdin spectie voor de Volksgezond heid, die dit weekeinde be kend zijn gemaakt door het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De oorzaak van de stijging is onbekend. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, QQ per stuk Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 £Q 100 gram ,L8? 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1