/Vardse grap treft korencirkels BOBBY'S OP MOUNTAINBIKE Gevolgen 'Agent Orange' bog niet te beteugelen Emanuel Ungaro heeft wat te vieren UITENLAND ^Ju Slelgië: gevangene oor gijzelaars IRUSSEL België is bereid een P/^|d van de Abu Nidal-groep vrij te I ^iten als de vier Belgen die nog in ,ibanon worden gegijzeld ook ls ateorden vrijgelaten. Premier Eys- en pjens verklaarde gisteren dat de roel. jevangene, Said Nasser, inmiddels ^rij jen jaar van zijn straf heeft uitge- er kiften en dat de vervroegde vrijla- de bjng en gevangenenruil in over- ^"rnstemming zijn met de Belgi- "fche wet. Nasser werd in 1980 tot 3e o^venslang veroordeeld wegens en aanslag op een groep joodse ]and jinderen in Antwerpen, waarbij vay. pn Franse jongere het leven liet. 'el, ol EeidócSoivumt DONDERDAG 26 JULI 1990'PAGINA 5 Gorbatsjov dreigt gewapende groepen MOSKOU Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov heeft gedreigd het leger te zullen inzetten tegen gewapende groepen die illegaal wapens bezitten, als dezen niet binnen 15 dagen hun wapens inle veren. Het officiële persbureau Tass meldde dat Gorbatsjov in zijn decreet, dat klaarblijkelijk tot doel heeft een einde te maken aan de activiteit van gewapende bendes in de zuidelijke republiek Armenië, verder oproept tot de inlevering van munitie en explosieven bij in stellingen van het ministerie van binnenlandse zaken. Overleg-akkoord beide Korea's PANMUNJON Noord- en Zuid- Korea hebben vandaag in Panmun- jon in de gedemilitaiserde zone aan hun grens een historisch akkoord getekend om voortaan op het hoog ste politieke niveau met elkaar te overleggen. In het 19 punten om vattende akkoord is afgesproken dat de premiers van beide landen el kaar van 4 tot 7 september in Seoul zullen spreken over politieke toena dering en culturele uitwisseling op weg naar een toekomstige hereni ging. In de tweede helft van okto ber is een nieuwe ontmoeting van de premiers gepland in de Noordko- reaanse hoofdstad Pyongyang. Schmidt in ziekenhuis KIEL Oud-bondskanselier Helmut Schmidt is gisteren van zijn vakantieverblijf in Brahmsee in het noorden van de Bondsrepubliek overge bracht naar het academisch ziekenhuis in Kiel. „Hij voelde zich plotseling onwel", zei zijn medewerkster Marianne Du- den. Hij is voor 24 uur onder medische controle geplaatst. De 71-jarige sociaal-democraat heeft sinds het begin van de jaren tachtig last van hart- stoornissen. Al tweemaal is bij hem een pacemaker inge bracht. LONDEN Het idee van de korpslei ding van de politie in Sheffield in Noord- Engeland om agenten met een dienstfiets uit te rusten, is een succes geworden. Gisteren legde een politiewoordvoerder uit dat politieagenten in burger op de fiets twee weken lang door de straten van Sheffield gepatrouilleerd hebben. Daarbij wisten ze meer dan tien autodie ven in de kraag te grijpen. Gezien dit succes denkt de korpsleiding er over om de agenten uit te rusten met zogenaamde mountainbikes met 18 ver snellingen. Onderzoekers laten zich niet uit het veld slaan M 4 1 (Van onze orrespondent Roger Simons) ^JONDEN Zal het raad- 06 el van de geheimzinnige Jirkels in Engelse koren- elden nog deze week yorden opgelost? schjle internationale weten- iaar\chappers die sinds afgelo- "l.eijen vrijdag in het Westen- by^else graafschap Wiltshire r£en onderzoek instellen )rne<aar de oorsprong van het ls zöoeiende cirkelfenomeen, t te cloven dat zij weldra een arrétetrouwbaar antwoord i0IJJiillen kunnen geven op we Je hamvraag: wie of wat hebieroorzaakt dit vreemde is terschijnsel? iet 2 En gisteren heel vroeg in de mor en ejen maakten deze specialisten Client infra-roodcamera's de eer den".fe opnamen van korencirkels en O1 wording. Hun film was een pdrimeur. De wetenschappers eerjie zich bogen over het eerste )s-v|rille resultaat van hun nach- Reiplijke inspanningen, kwamen er jvenwel snel tot de ontdek- valt»'ng dat hen op het korenveld iet p de omgeving van Westbury t is pn poets gebakken was. On- incijpkenden hadden, op de film uk achtbaar, op amateuristische rijze een paar cirkels gemaakt Er zijn twee mogelijkheden: ofwel de cirkels in de Engelse korenvelden kunnen wetenschappelijk worden verklaard ofwel zijn het sporen van UFO's. in het bewuste korenveld, en van een buitenaardse macht in het middelpunt daarvan moesten suggereren, veelkleurige abstracte teke- Slechts één minuut konden de ningen achtergelaten die een gefopte wetenschappers erom intrigerend creatief vermogen lachen. Daarna maakte zich ergernis van hen meester om dat hun serieus bedoelde on derzoek erdoor gefrustreerd was. Het incident weerhoudt hen er niet van de speurtocht naar de herkomst van de ge heimzinnige cirkels voort te zetten. UFO's? Aan het onderzoek wordt deelgenomen door Britten, Ca nadezen, Amerikanen, Duit sers en Japanners. Er zijn twee strekkingen: ofwel kunnen de cirkels in de korenvelden we tenschappelijk worden ver klaard ofwel zijn het sporen van UFO's. Vooral in Wiltshi re worden vrij geregeld niet nader te definiëren vliegende voorwerpen gesignaleerd. Sommige experts geloven wer kelijk dat een verband dient te worden gezocht tussen het UFO-verschijnsel en de koren- cirkels. Maar deze laatste komen ook voor in andere Engelse graaf schappen, waaronder Oxfords hire en Hampshire. Degenen die geloof hechten aan het be staan van UFO's wijzen even wel op het feit dat beide re gio's grenzen aan Wiltshire, waarmee zij zelfs een soort driehoek vormen. Die zou wel eens het favoriete landingster rein kunnen zijn van ruimte schepen, afkomstig van Mars of een andere buitenissige pla neet, die de voorkeur geven aan korenvelden als parkeer terrein. Dr. Terrence Meaden, een van de Britse onderzoekers, vindt echter dergelijke theorietjes maar flauwekul. „Ik ben er ze ker van dat voor de cirkels in diverse korenvelden een logi sche verklaring kan worden gevonden. Zij zal berusten op de wetten van de fysica", zegt hij. Lepe boer In Wilthshire alleen al werden tot nu toe meer dan 320 koren- cirkels ontdekt. De grootste ervan heeft een doorsnee van negentig meter. In afwachting van de ontrafeling van het mysterie mag je van landbou wer Tim Carson (30), die ken nelijk een lepe jongen is, nog steeds voor een pond sterling per persoon op zijn veld te Al ton Barns naar de geheimzin nige cirkels komen kijken. Honderden nieuwsgierigen stromen toe en Carson ver dient er een mooie stuiver aan. Hij is zelfs van plan speciale T-shirts te verkopen waarop zijn korenveld met de cirkels is afgebeeld. Tim vindt het overigens meer dan zonde, dat hij over weinige dagen door de natuur zal worden gedwongen het koren helemaal af te maai en. „Misschien laat ik de cir kels wel waar ze zijn", zegt Tim. „Zij vormen een bron van inkomsten die werkelijk niet is te versmaden!" gel 3Sz!cor (Van onze [correspondent Ton Gerrits) jfzijAIGON Ondanks gro- e druk deze week van de LSEAN-landen om er van jf te zien, houden de Ver- nigde Staten vast aan de ?ranjeslissing een dialoog te e jeginnen met Vietnam. ?ïoewel Hanoi er veel aan gw<? gelegen dat het Ameri- dattaanse veto in het Inter- klikationaal Monetair Fonds oorjrordt opgeheven en dat Sin% een einde komt aan het handelsembargo, hoopt op Vietnam evenzeer op gegrfeun bij de bestrijding nogran waanzinnige ziekte- ieelden die het gevolg lulsajn van de 45 miljoen liter e"r^ntbladeringsmiddel die enijdens de Vietnam-oorlog ;instloor Amerikaanse vlieg- r deuigen boven de Vietnams 10et,s verspreid. Qjjietnam heeft bittei- hard daarf^' exPert'se en instrumen- en nodig om de gevolgen van lat 'Agent Orange' te beteuge len. Want vandaag de dag plaat in delen van Vietnam bij- Woorbeeld zwanger worden ge- yk aan sterven. Ngyuen Thi. iterjhin heeft pijn. Het klamme lan«veet druppelt van haar voor- e loofd. De 25-jarige vrouw is Jen jaar geleden getrouwd en Fo|ervoigens zwanger geraakt. Waar in plaats van een em- jlJn ryo ontwikkelde zich in haar s 8ejaarmoeder een kankerge- ür elj hydatidiform mole is de andere patiënten in de hete en troosteloze ziekenzaal van het gynaecologisch hospitaal van Ho Chi Minh-Stad. Amerikaanse vliegtuigen heb ben tussen 1965 en 1970 in het district waar Ngyuen Thi Ghin woont chemische midde len gesproeid met het doel de jungle te ontbladeren en daar mee schuilmogelijkheid te ont nemen aan de Viet Minh, het Noord Vietnamese verzetsleger. Een bestanddeel van het ont- bladeringsmiddel Agent Oran ge is een kankerverwekkende dioxine. Tot op heden is echter niet be wezen dat er een onweerleg baar verband bestaat tussen het gebruik van ontbladerings- middel en vormen van kan ker. Vietnam heeft een gebrek aan alles om er gedegen on derzoek naar te doen. En de Amerikaanse regering wordt verweten dat zij moedwillig onderzoek tegenhoudt. Ngyuen Thi Ghin is geope reerd omdat door het groeien de kankergezwel haar baar moeder dreigde open te bar sten. Haar baarmoeder is weg gehaald, waardoor het uitge sloten is dat ze ooit nog kinde ren krijgt, maar het carcinoom is uitgezaaid in haar nieren en longen. Met vertrokken blik van angst en paniek zegt Ngyuen Thi Ghin: „Ik ben bang dat mijn man nu van mij wil scheiden. In de Vietname se traditie is een vrouw niets meer waard als zij haar echt genoot geen kinderen kan ge ven". Het verschijnsel hydatidiform mole komt in de provincies waar Agent Orange is ge sproeid vijf keer zoveel voor als in andere delen van Viet nam. Andere abnormaliteiten, zoals misvormde kinderen, dood geboren kinderen en miskramen, baarmoederhals kanker en te vroeg geboren kinderen komen twee- tot driemaal zoveel voor. De sta tistieken van het gynaecolo gisch hospitaal tonen een ster ke stijging van abnormalitei ten tussen 1968 en 1980, waar na het iets afneemt; het aantal gevallen stabiliseert zich vanaf 1985 tot op heden. Dr. Ngyuen Doh Ngoc Phuong, directeur van het hospitaal en leider van de gebrekkige onderzoeken, zegt dat het stafpersoneel een van tevoren verloren strijd voert. „Twintig jaar na het stopzetten van het gebruik van Agent Orange, dat onofficieel nog doorging tot 1973, worden we dagelijks geconfronteerd met abnormaliteiten. Niet al leen lichaamsdelen zijn aange tast, waardoor kanker kan ontstaan, maar het genetisch materiaal is verwoest. Dat be tekent dat we generaties lang te kampen krijgen met abnor maliteiten". Directeur Phuong is begaan met het lot van de vrouwen en kinderen. Ze zegt dat het on mogelijk is precies vast te stel len hoeveel slachtoffers Agent Orange heeft gemaakt. In de eerste plaats is nog steeds niet vastgesteld, dat er een verband bestaat. En bovendien kan me vrouw Phuong alleen afgaan op het aantal gevallen dat in het ziekenhuis terechtkomt. Er zijn ook veel mensen die geheel niet naar het zieken huis gaan. Vanaf 1976 zijn Het leven in Vietnam lijkt weer normaal, maar zal nog generaties lang ziektebeelden tonen die het gevolg zijn van de miljoenen liters ontbladeringsmiddel Agent Orange die ooit door Amerikaanse vliegtuigen zijn verspreid. foto: pers unie meer dan 7000 gevallen gere gistreerd van hydatidiform mote, ruim 3000 kinderen zijn sinds 1976 dood geboren. Het aantal slachtoffers loopt uit eindelijk in de tienduizenden. Na de val van Saigon in 1975 hebben de Verenigde Staten nooit de herstelbetalingen ge daan die zij hebben toegezegd tijdens de vredesonderhande lingen in Parijs met commu nistisch leider en Nobel-vrede- sprijsweigeraar Le Due Tho. De Amerikaanse ambassade in Saigon ging op 30 april op slot en bleef zeker op slot toen Vietnam in 1978 het buurland Cambodja binnenviel en het moordregime van Pol Pot te val bracht. Washington koos voor een politiek van isolering van Vietnam en sloot zich aan bij China dat van plan was Vietnam dood te laten bloe den. Vorige week kondigde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, het einde aan van de iso- leringspolitiek van Vietnam. Wraakgevoelens, onverwerkte emoties en het schuldbesef van de afschuwelijke oorlog zijn jarenlang slechte raadge vers geweest. Het gynaecolo gisch hospitaal hoopt dat de veranderende Amerikaanse houding ook snel leidt tot me dische samenwerking. In de Verenigde Staten hebben 36.000 Vietnam veteranen of hun nabestaanden een schade claim ingediend in verband met kanker als gevolg van dioxine. Meer dan 200.000 Amerikaanse militairen zijn blootgesteld aan Agent Oran ge. Daar hebben we de Amerika nen voor nodig". Mevrouw Phuong toont op geen enkele wijze wraakge voelens tegen de Amerikanen. Evenmin lijkt het erop dat Vietnam schadeclaims zal in dienen. „We willen dat de be trekkingen met de Verenigde Staten worden genormali seerd. We willen samenwer ken. Het zuiden van Vietnam is een uitgelezen onderzoek sterrein dat de Amerikanen zelf verder helpt voor hun Vietnam-veteranen. We willen preventieve maatregelen ont wikkelen om de schade in de toekomst te beperken. Maar we hebben geld nodig, know how, en degelijke apparatuur. )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER "dep-_ Na enkele dagen bereikt ,,'t Seepaert" de Straat van Gil- sifraltar, maar dan draait de wind en twee dagen lang hebben ze tegenwind te kampen. Dan komt een vloot in zicht, ,,'t Zijn sieihgelsen", zegt Peer, „en ik hoop maar, dat ze een beetje uit de -ht^jurt blijven". „Ja", zegt Rob, „het is een Engelse vloot en ik Nt wie de bevelhebber is: graaf Cunningham. Ik weet ook, 'FLfear hij heengaat. Dit is een strafexpeditie tegen de Algerijnen. hwij zullen ons bij hem aansluiten, Peer". Daar staat Peer toch fcn te kijken. Hoe weet Rob dat allemaal zo? Ja, eerlijk gezegd begrijpt Rob dat zelf niet goed. Het lijkt wel of hij dit alles in een boek heeft gelezen... Enfin, dat zal wel verbeelding zijn. Rob laat 'n vlaggesein hijsen en de Engelse schepen draaien bij. Hij laat zich naar het admiraalschip roeien en biedt graaf Cunningham zijn diensten aan. De Engelsman heeft daar wel oren naar, want Rob kent de situatie in de baai van Algiers op zijn duimpje. En Peer en Philipo, achtergebleven op ,,'t Seepaert", zijn ook in hun beste humeur. „Wat zal de Bey opkijken", grinnikt Peer, „als we hem weer komen opzoeken!" ANC-balling aangehouden JOHANNESBURG Een ANC-leider die eerder dit jaar als een van de eersten uit zijn buitenlandse ballingschap naar Zuid-Afrika terugkeerde on der de garantie van de rege ring De Klerk dat hij niet zou worden vervolgd, is toch door de politie aangehouden in het kader van het onderzoek naar de voortgaande guerrillastrijd van de verzetsgroep. Volgens een ANC-woordvoerder is de uit Zambia teruggekeerde bal ling, Mac Maharaj, lid van het Nationale Uitvoerende Comité van het ANC, door de politie aangehouden. De politie heeft diens arrestatie niet willen be vestigen en heeft ook gewei gerd de namen bekend te ma ken van de 150 ANC-activis- ten die zijn aangehouden in het kader van het onderzoek rond een geheim ANC-plan Bol ontwerp van Emanuel Ungaro. PARIJS Couturiers zijn ook maar mensen. De kleine en grote vreugden en ver- drietjes van hun leven blij ken in elk geval weerslag te hebben op de mooie en soms vreemde dingen die ze tij dens deze coutureweek ten tonele voeren. Neem nu Emanuel Ungaro. De man heeft wat te vieren. Niet alleen is hij aan zijn vijftigste collectie toe, maar enkele weken geleden is hij ook vader geworden van een blozende baby, Cosima ge naamd. Zijn pad naar het hart van de couture-klant loopt deze keer dus letterlijk over rozen. Het Pavilion d'Armenonvil- le ruikt ter gelegenheid van Ungaro's show naar verwel kende rozen, 'de corsages die de genodigden aangeboden kregen. Ungaro inspireerde zich op het picturale oeuvre van Tiziaan en meer bepaald op 'Venus met een Spiegel', een mollige, vrouwelijke fi guur met kuiltjes in de elle bogen en aanleg tot een dub bele kin. Ook de collectie is een loflied op de ronde vor men. Lagerfeld Een tasje, passend bij het jas je en Chanel-schoenen met zwarte neuzen. Lagerfeld is er blijkbaar op uitgekeken en uitgetekend. Over het plankier van het voormalige cabaret aan de Champs Ely- sées dreunen en tikketikken de lieslaarzen met naaldhak ken. In tweed, passend bij het mantelpakje, in tafzijde, kleurend bij de korte, gerim pelde cocktailjurk en zelfs in bedrukte zijde bij avondjur ken met een enkellange rok van doorkijkkant. Lagerfeld deinsde er niet voor terug oneerbiedig de schaar te zet ten in goudgestikte galajur ken als voor een hofbal, zo dat er een piepklein rokje tevoorschijn komt èn de alomtegenwoordigen lies laarzen. Féraud Hij loopt wat gebogener, zijn haar is nog wat witter, maar Louis Féraud bruist nog steeds met een kinderlijke uitbundigheid. Een Féraud- klant loopt niet als een grijze muis over de straat. Ze flad dert eerder als een bonte vlinder. Doorstikte duffle- coats en Michelinmannetjes- jassen zijn bedrukt met ju welen of spijkers. Smaragd groene of sambalrode jassen volgen de architectuur van een pagode en satijn wordt om de taille gedrapeerd als de obi van een geisha. Een knipoog naar het Oosten ge ven ook vierkant geknipte jassen met kleurige tapijtbe drukking, rondom gebiesd met zwart bont en te dragen met de puntige bontmuts van een grootmogol. Als er dan nog geen lampje gaat branden, dan moet u dat rood fluwelen jurkje eens zien met echte Chinese lam pions, compleet met zijden kwastje, bij wijze van ballon mouwtjes. Montana Een verschil van dag en nacht tussen de eerste om streden couture-collectie van créateur Claude Montana voor huize Lanvin en deze tweede uitgave. „Lagerfeld boft", had koele Claude ge pruild. „Op een mantelpakje met knoopjes, biesjes en zak jes kan je veel makkelijker improviseren dan op oubolli ge Jeanne Lanvin-gewa- den". Balancerend op het slappe koord heeft Montana het evenwicht gevonden. Hij brengt Lanvin-couture, zon der in de archieven van het eerbiedwaardige huis te dui ken. Trench-coats van zwart-blauwe changeant taf zijde met een in staal gevatte wespentaille of een heuplan ge versie in platinawit satijn en met vorstelijk bolle mou wen. Volgende winter al draagt de Lanvin-dame korte, tra peziumvormige overgooier- tjes op de wijze van Mary Quant. Echter niet over een blouse, maar over een van de talloze body's op de ma nier van Montana. Een tikje extravagant kan geen kwaad in de hogere kringen van de couture. Vandaar shorts met astrakan, een trui van veer tjes of een nertsjasje met vol doende bont om een winter aan de noordpool te overle ven en gedragen over een gouden pantalon. De kleu ren van de toekomst volgens Montana zijn: staalgrijs, ant- hraciet, beige, purper met toetsjes turkoois of roze. LILY ARMON Hongarije dit jaar uit Warschau Pact BUDAPEST Hongarije zal zich nog voor het eind van dit jaar uit het Warschau Pact terugtrekken, als de militaire organisatie nog niet is opgeheven voor die tijd, zo heeft de Hongaarse pre mier Jozsef Antall gisteren verklaard. Met deze aankondiging heeft de premier de termijn waarop Hongarije uit het Warschau Pact zou treden met een jaar vervroegd. Mongolië Een oude Mon goolse vrouw veegt de straat in de hoofd stad Ulan Ba- tor, schijnbaar niet geïnteres seerd in de aanplakbiljet- f ten op de muur van de Mon goolse demo craten, één van de partijen die aan de volgen de verkiezings ronde deelne men.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5