Vliegtuig vergeten vervuiler Friezen werven personeel langs kust Zuid-Holland Runderen en paarden 'maaien' in Meijendel Stukje Hollands Glorie op de Veluwe Korter werken slaat aan Genland CeicLeSouratit DONDERDAG 26 JULI 1990 PAGINA 3 ids) mifeen geeft kleine kans fwijking reageerbuisbaby [INGEN Het middel klomifeen geeft irhoogde kans op een aangeboren afwij- iij reageerbuisbaby's, zo concluderen de ïgse onderzoekers prof. dr. L. ten Kate vr. drs. M. Cornel. Zij hebben een onder- rerricht naar het hormoon klomifeen en joren afwijkingen van baby's geregi- 1. Klomifeen is een hormoon dat gebruikt Ar om de eisprong te stimuleren bij vrou- n h|ie een reageerbuisbevruchting wensen. 11 s er volgens de onderzoekers geen enkele ling om het middel uit de handel te ne- ^het risico op afwijkingen blijft klein en alternatieve middelen zijn er niet, „Het is jat we nu weten dat er een zeker risico aan het middel. Dat betekent dat we er i de zwangerschap op kunnen letten", al- of. Ten Kate. Snoeperd Busvervoer stijgt door OV-jaarkaart UTRECHT De OV- jaarkaart voor studen ten die op 1 januari 1991 eindelijk wordt inge voerd levert het stads en streekvervoer vijf procent meer vervoer op. De busondernemin gen denken dat de OV- kaart 250 miljoen reizi gerskilometers extra oplevert. De studenten zijn samen met de scho lieren de belangrijkste klanten van de bus. Ze nemen bij elkaar onge veer de helft van het totale busvervoer voor hun rekening. Lagere oogst verwacht van appels en peren DEN HAAG De appeloogst zal dit jaar vermoedelijk uitkomen op ongeveer 333 miljoen kilo, twaalf procent minder dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. De perenoogst wordt dit jaar op 79 miljoen kilo geschat. Dat is 28 procent minder dan het ge middelde van de afgelopen vijf jaar. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Bij de appelrassen is vooral de produktie van de Schone van Boskoop, Cox Orange Pippin en James Grieve fors gedaald. Bij de perenrassen blijft de produktie van Conference en Doyenné du Cornice achter. OVEN De dis- over het milieu *Je*Jlange tijd voorbij te ,ft I aan het vliegtuig. onderzoek leert dat de luchtvaart (degelijk een grote Her is en verant- lelijk moet worden voor de uitstoot inke hoeveelheden ilijke stoffen, die effect hebben in de lagen van de alHoekers van het Rijksin- voor Volksgezondheid n \jlieuhygiëne (RIVM) in hebben het allemaal jicht. Hun conclusie: in jelopen twintig jaar (tot A*jheeft de burgerlucht- n, L de luchtlagen tussen wap twaalf kilometer hoog- rg ^brgd voor een toename hoeveelheid ozon met procent. Tellen we de e luchtvaart mee, dan egentien procent ozon :ijfers gelden voor het y tussen 30 en 60 graden ^rbreedte, grofweg de tussen Noord-Afrika en Noord-Scandinavië. Dat is het drukst bevlogen deel bo ven onze aardbol, waarin 93 procent van alle schadelijke stoffen van vliegtuigen wordt uitgestoten. Gecompliceerd De vervuiling door vliegtuigen is een gecompliceerde zaak. Het begint op de grond, als het toestel taxiet naar de start baan. Dan worden aanzienlijke hoeveelheden koolmonoxide en koolwaterstoffen uitgesto ten. Bij de start heeft de uit stoot van stikstofoxide de overhand en er vormt zich smog. Daarna klimt het vliegtuig en stijgt het uit boven de schade lijke stoffen die het autover keer, de industrie en de huis houdens uitbraken en die laag bij de grond blijven hangen. Rond Schiphol, gelegen in een weidse polder, is het echter niet vuiler dan in een straat in een grote stad. Wereldwijd bezien is de lucht vaart een relatief kleine ver vuiler omdat er veel minder vliegtuigen zijn dan auto's. Maar vliegtuigen en dan vooral de oude toestellen zijn zo gevaarlijk, omdat ze grote hoeveelheden gassen di rect uitstoten in de zogeheten troposfeer, de atmosfeer op acht tot twaalf kilometer hoogte. Daarbij laten ze onder meer het gevaarlijke stiksto foxide achter, om precies te zijn 3,3 miljoen ton per jaar wereldwijd. Vooral dat stikstofoxide heeft een schadelijke uitwerking in de hogere luchtlagen, omdat door chemische reacties ozon ontstaat, een giftig gas dat ons op twintig kilometer hoogte De Concorde behoort tot de vervuilers van de hogere lagen van de atmosfeer. Maar ook bij start en aankomst blaast het toestel veel vuiligheid de lucht in. foto: ap beschermt tegen de ultra-vio lette straling van de zon, maar zich op tien kilometer ophoopt tot een gevaarlijke deken. De warmte die vanaf de aarde de ruimte in wil stralen wordt door de ozondeken tegenge houden en blijft hangen: het broeikaseffect is een feit. Hoog Vervolgens daalt de ozon naar het aardoppervlak. Op sommi ge plaatsen in de Verenigde Staten en Europa is de hoe veelheid ozon zo hoog opgelo pen dat planten er nadeel van ondervinden. Na de planten niveau zijn mens en dier aan de beurt, maar hoeveel ozon nodig is hen aan te tasten is nog ondui delijk. Zeker is wel dat als de lucht vaart niet snel met schonere motoren komt, de hoeveelheid ozon op de vlieghoogte de ko mende jaren sterk zal toene men. Voor zover die stijging al valt te stoppen. Het RIVM heeft berekend dat als de bur gerluchtvaart zich in de ko mende vijftien jaar verdub belt, zoals wordt verwacht, de hoeveelheid ozon met 25 pro cent zal toenemen. Een toename van het verkeer op nog grotere hoogte (20 kilo meter) zal weer funest zijn voor de beschermende laag ozon die zich daar bevindt, omdat vliegtuigen de ozon hier juist afbreken. Op dit moment is de supersonische Concorde het enige vliegtuig dat zo hoog vliegt, maar er wordt druk ge werkt aan een nieuwe genera tie supersonische vliegtuigen. Tot nu toe is er weinig oog ge weest voor de vervuiling door vliegtuigen. Ook de milieube weging heeft nooit geklaagd omdat er geen duidelijke cij fers waren. De lidstaten van de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAO) hebben jaren geleden normen gesteld waaraan de uitlaatgassen van vliegtuigen moeten voldoen. Sindsdien neemt iedereen aan dat het met de vervuiling wel goed zit. Pas de laatste tijd probeert de industrie de uitstoot van scha delijke stoffen verder te redu ceren. Verbannen Omdat het probleem van de vervuiling door vliegtuigmoto ren nooit serieus is genomen, is ook nimmer zoiets inge voerd als een verontreini gingsheffing voor vliegtuigen. Sommige luchthavens heffen hooguit een bedrag voor ge luidsoverlast, maar vervuiling valt daarbuiten. Een heffing heeft volgens directeur A. Ka reis van ICAO-Nederland wei nig zin. „Een vliegtuig dat van Nederland naar Spanje vliegt, komt over vier landen. Hoe moet je dan gaan heffen?" Het lijkt hem beter vervuilende vliegtuigen, wat vaak samen gaat met geluidsoverlast in ternationaal te verbannen. Volgens de Vereniging Milieu defensie moet er een interna tionale discussie op gang ko men over de vraag of vliegen wel altijd nodig is. Een woord voerder: „Kunnen we niet va ker gebruik maken van de trein of andere vormen van openbaar vervoer? Dat zal een langdurige discussie worden, omdat er natuurlijk een lobby gaande is die de luchtvaart overeind wil houden. Maar om het milieu te redden is een an dere mentaliteit de enige mo gelijkheid". RICHARD SCHUURMAN kopwalvis idigen van het Dolfinarium in Harderwijk i vastgesteld dat deze gisteren in het bied bij Vlissingen aangetroffen meters- is een zogenoemde butskopwalvis is. Vol- ioloog ir. R.A. Kastelein komt het dier nor- j^pesproken alleen voor in open oceanen. Utlpmers van de werf De Scheldepoort in het Sloegebied merkten het dier gisteren op. De ko ninklijke marechaussee uit Vlissingen schakelde hierop het Dolfinarium in en hield het zoogdier in de gaten. Aanvankelijk bleek de walvis wat suf. Na verloop van tijd zwom het dier echter weer vrij fit rond. De ingeschakelde deskundigen uit Harderwijk zijn er niet op uit het dier te vangen. Gehoopt wordt dat de walvis de weg naar het open water zal terugvinden. foto: anp Sale examinator doven ft. eenlAAG Slechthorende en zijn bij hun staatsexa- avo in de toekomst ver van een examinator, die speeld op hun handicap. retaris Wallage van 'ijs geeft die garantie in rd op schriftelijke vra- n de PvdA-Kamerleden oe en Netelenbos. On- :ijn 117 mavo-leerlingen pedaal onderwijs gedu- loordat er geen exami- aanwezig waren die ide ervaring hadden in nmunicatie met slecht- leerlingen. Volgens was dat het gevolg van ninistratieve fout. HEERENVEEN De grote vraag naar mede werkers dwingt bedrijven tot steeds opvallender wervingscampagnes. Het in Heerenveen gevestigde ingenieursbureau Oranje woud gaat het probleem vanuit de lucht benade- Zaterdag zullen de badgasten op de stranden van Noord- en Zuidholland vliegtuigjes zien slepen met een tekst waarmee technisch geschoold personeel gevraagd wordt te reageren. „Ik denk niet dat de meeste strandgangers een balpoint in hun zwembroek hebben om het telefoonnummer te note ren, maar te hopen is dat de naam blijft hangen", aldus een woordvoerder van het Friese bedrijf. Het ingenieursbureau kan in totaal enkele tientallen werknemers gebruiken, met name landmeetkundigen no dig. Duitsers krijgen folder water-criminaliteit DEN HAAG Duitse water sporttoeristen die in Neder land hun vakantie doorbren gen krijgen deze zomer een brochure waarin zij worden gewaarschuwd tegen diefstal van boten, surfplanken en an dere goederen en tegen inbra ken in boten. De folder is opgesteld door het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven, dat onder het mi nisterie van justitie valt. Sinds enkele jaren brengen gemid deld 80.000 Duitse watersport toeristen hun zomervakantie door op de Nederlandse rivie ren en meren. Door onoplet tendheid of onvoldoende voor zorgsmaatregelen wordt me nigeen slachtoffer van crimi naliteit. Het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven wil ook aan andere buitenlandse toeristen meer voorlichting gaan geven over de bescher ming van geld en goederen. Uit onderzoeken is gebleken dat buitenlanders vooral aan de kust en in de grote steden een hoog risico lopen het slachtoffer te worden van cri minaliteit. Volgens het minis terie van justitie moet voorko men worden dat Nederland het imago van een onveilig va kantieland krijgt. DEN HAAG Het Duin waterbedrijf Zuid-Holland gaat behalve Noorse fjor- denpaarden ook runderen inzetten om te voorkomen dat het duingebied Meij endel dichtgroeit. Dit moet leiden tot een meer gevarieerde begroeiing, maar ook tot een toename van het aantal broedvo- gels en andere diersoor ten. De begroeiing van het duin gebied, waar water voor drinkwaterbereiding wordt geïnfiltreerd en opgeslagen, wordt steeds ruiger. Struiken en bomen schieten op. Zeld zame en waardevolle plante- soorten maken plaats voor gras. Deze ontwikkeling is volgéns het Duinwaterbedrijf begonnen in de jaren vijftig, toen konijnen massaal stier ven aan myxomatose. Vóór die tijd hielden deze dieren de duinbegroeiing kort. Ook de luchtverontreiniging is schuldig aan de verruiging en verarming van de vegeta tie. Door het grazen van paarden en runderen kan een gevarieerde en waarde volle begroeiing terugkomen. Veertien fjordenpaarden zijn al gekocht. In de loop van 1991 schaft het nog eens twaalf runderen aan. Met deze dieren als natuurlijke 'maaimachines' zijn in ande re delen van het land de af gelopen jaren goede ervarin gen opgedaan. De dieren gaan in Meijendel een gebied van ongeveer 300 hectare be- grazen. Het Duinwaterbedrijf verwacht dat de paarden en runderen geen problemen zullen vormen voor de wan delaars en fietsers in het ge bied, gezien hun vriendelijk karakter. De dieren zullen er zomer en winter lopen. Zij zijn winterhard en hoeven daarom niet op stal te wor den gezet. Apothekers organisatie richt zich op thuiszorg UTRECHT Apothekers die bijzondere geneesmiddelen moeten leveren aan patiënten die thuis worden verpleegd, kunnen sinds kort een beroep doen op vijftig door het land verspreide steunpunten. Het zogenoemde „Netwerk bij zondere bereidingen" is opge richt door de apothekersorga nisatie KNMP. Door de ver korting van de verpleegduur in ziekenhuizen en beperking van de capaciteit van de ver pleeghuizen zijn steeds meer patiënten, meest ouderen, aan gewezen op de thuiszorg. Zij hebben vaak geneesmiddelen nodig die niet in iedere apo theek op de plank liggen. De vijftig steunpunten, in veel gevallen ziekenhuisapotheken, beschikken meer dan de door snee apotheek over ervaring en apparatuur om de bijzonde re, „op maat gesneden" ge neesmiddelen te kunnen be reiden. Apothekers kunnen daar nu gratis een beroep op doen en patiënten kunnen al hun geneesmiddelen van hun eigen apotheek betrekken. Het gaat onder meer om allerlei injectievormen en voedingsin- fusen. Nederland is een schatkamer vol juweeltjes van steden, dorpen, monumenten, musea en andere beziens(wjaardigheden. De meeste bezoekers hebben uitsluitend oog voor de overbekende plekjes en pretjes. Maar wat vinden mensen die dagelijks beroepsmatig met toerisme of recreatie te maken hebben nu eigenlijk zelf uniek op hun eigen werkterrein? Vandaag in deze serie het antwoord daarop van van Jan Kuiper, hoofd voorlichting en PR van het Staatsbosbeheer. Zand. Zand. Zand. Duinen zilverwit kwartszand, zover het oog reikt. Een bizar, kaal, woest en ledig landschap. Hier en daar een verdwaalde groep grove dennen, als een oase in een woestijn. Bij het minste zuchtje wind komt het zand wervelend tot leven en stuift de zandzee voort in eindeloze deining. Het polijst de schaarse begroeiing en wist de sporen van mens en dier uit. „Het Kootwijkerzand is de grootste actieve zandverstui ving in West-Europa. Op het het eerste oog is het een zandbak. Maar het is het laatste restant van iets dat in vorige eeuwen enorm bedrei gend was. Dat maakt dit ge bied zo uniek", zegt Jan Kui per. Eerst een stukje geschie denis. Zandverstuivingen zijn mensenwerk. Ze zijn het ge volg van roofbouw. Eeuwen lang werden bossen gekapt of platgebrand om plaats te ma ken voor landbouwgrond. Als de akkers na korte tijd uitgeput raakten, begonnen de boeren eenvoudig elders opnieuw. Op de uitgemergel de, open plekken ontstonden heidevelden. Heideplaggen, vermengd met schapemest dienden als meststof voor de schrale akkers. Jan Kuipers: „Er was twintig hectare hei de nodig om één hectare ak kerland te bemesten. Onder meer door te vaak en te in tensief plaggen kwam het minerale zand bloot te liggen. De wind kreeg vrij spel. En toen was er geen houden meer aan. Het zand stoof over de heide, bossen, akkers en huizen en joeg de bewo ners op de vlucht. Het toen malige Kootwijk ligt nu on der een vier meter dikke laag zand. Ook de belangrijke handelswegen die dwars over de Veluwe liepen stoven on der. Wat wij nu als de proble matiek in de Sahel zien, vol trok zich 150 jaar geleden op de Veluwe". Zandgraaf Reeds in 1700 trachtte de overheid de natuurramp af te wenden. Onder leiding van een zandgraaf, werden schut tingen geplaatst, boomsingels geplant en stuifzanden afge dekt met plaggen. Tever geefs. De woeste stuifzanden lieten zich niet beteugelen. Pas na de oprichting van de Heidemaatschappij (1888) en het Staatsbosbeheer (1899) verzandde de bizarre bouw drift van de wind. „Iedereen vindt de Deltawerken, de in polderingen, de aanleg van wegen en spoorlijnen heel bijzonder. En terecht. Maar ook het vastleggen en beteu gelen van de zandverstuivin gen is een stukje Hollands Glorie. Uit het niets is een bos gebouwd. Het is een on- geloofelijke prestatie om on der zulke moeilijke omstan digheden het zand te bedwin gen", zegt Jan Kuiper. In zijn stem vibreert bewondering voor de bosbouwers van wel eer. Staatsbosbeheer temde de zandverstuivingen met grove dennen. Acht- tot tiendui zend boompjes per hectare. Daarvan bleef uiteindelijk tien procent over. „Je hoort de mensen wel eens zeggen dat ze het bos hier eentonig vinden. Maar uitgaande van de kennis die men toen bezat was dit het hoogst haalbare. De grove den was de enige boom die onder zulke extre me omstandigheden in dat barre milieu kon en wilde groeien". En extreem zijn de omstandigheden op de zand verstuivingen. Stuifzand is ontzettend schraal. Boven dien heerst er in de zomer een micro-woestijnklimaat: 's nachts daalt de tempera tuur soms tot onder het vries punt dalen, terwijl temepra- turen van vijftig tot zestig graden overdag geen uitzon dering zijn. Levend „Gelukkig heeft Staatsbosbe heer een aantal stuifzanden, waaronder het Kootwijker zand, intact gehouden. Kwaad kunnen ze niet meer, want het stuifzand loopt dood in de beplating er omheen", zegt Jan Kuiper. De rollen zijn nu omgedraaid. Als Staatsbosbeheer de natuur haar gang laat gaan, rukken vliegdennen op en wordt het levende zand overwoekerd. Om dat te voorkomen helpen de bosbouwers het zand een handje. Het publiek doet de rest. „Eerlijk gezegd komt het ons goed uit dat er regel matig een schoolklas door het stuifzand banjert". Het Staatsbosbeheer is de grootste beheerder van bos- en natuurgebieden in ons land. Het heeft ongeveer 2000 terreinen en terreintjes met een totale oppervlakte van bijna 185.000 ha onder zijn hoede. De meeste terrei nen zijn vrij toegankelijk voor publiek. De boswaéhte- rij Kootwijk, waar het Koot wijkerzand deel van uit maakt is 3500 ha groot. De helft bestaat uit natuurter rein, de andere helft uit cul tuurland. AAD STRUIJS Jan Kuiper: „Het Kootwijkerzand is het laatste restant van Iets dat in vorige eeuwen enorm bedreigend was". foto: cees baars kIBAAI kaa door WILLEM RITSTIER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Arbeids tijdverkorting (atv) bevalt goed. Maar liefst drie kwart van de leden van de Dienstenbond FNV vindt dat de werkweek in de toekomst niet meer dan 35 uur moet beslaan, zo blijkt uit een enquete van de bond onder acht honderd werknemers. Momenteel bedraagt de werk week in de dienstensector ge middeld 38 uur. De meeste on dervraagde. mannen en vrou wen wensen atv vertaald te zien in een vierdaagse werk week. De FNV-top wil bij de onderhandelingen over de cao voor 1991 dan ook aan die vorm van korter werken meer prioriteit geven. Het vaststellen van extra roos- tervrije dagen komt als eerst volgende alternatief uit de bus. Voor kortere werkdagen loopt de FNV-achterban niet warm. Volgens de Dienstenbond wil 38 procent van de ondervraag den naar een 32-urige (vier daagse) werkweek. Nog eens 36-procent wil verkorting van de werkweek tot 35 uur en 18 procent vindt dat andere za ken (salaris, werkgelegenheid, scholing) voorrang moeten krijgen. Acht procent heeft volledig vrede met de 38-urige werkweek en wil niet verder gaan. Meer vrijheid personeelsbeleid universiteiten DEN HAAG De universitei ten en hogescholen moeten meer mogelijkheden krijgen om een eigen personeels- en ar beidsvoorwaardenbeleid te voeren. Minister Ritzen van onderwijs heeft daarvoor al en kele voorstellen gedaan, maar dat beleid moet verder worden uitgewerkt. Dit schrijft de Ad viesraad Hoger Onderwijs (ARHO) in een advies aan mi nister Ritzen. Op het ministerie van onderwijs was wegens va kantie niemand bereikbaar voor een reactie.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3