«r Luchtvaart maakt aarde onleefbaar 4 9 2 Uitknippen 4.6; L.8 L9)PEC: j^lieprijs mhoog L5fc Werkdruk ambtenaren onaanvaardbaar hoog' iekten en gif bedreigen zuiden Sovjetunie Groot - Br ittannië sluit twee bases in Bondsrepubliek ID) 10 14 Dagen Gratis £cidóe6outa/nt lamüi.iMHimi Ccidóe 6oma/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 26 juli 1990 81ste jaargang no. 24785 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 Na een heldere nacht wordt het morgen zeer zonnig met een middagtemperatuur van ongeveer 28 graden. Zaterdag nadert een storing die na een dag met temperaturen tot 30 graden 's avond voor onweer gaat zorgen. Zondag en de da gen na het weekeinde gaat de temperatuur terug naar een normale waarde, zo'n 22 gra den. den in Parijs ergeknuppeld 1.8 s IR [IJS Een groepje eren is gisteren in het cen- van Parijs afgetuigd door commando van met honk- nuppels bewapende man- Twee van hen werden zo tig mishandeld dat ze moes- worden opgenomen in een inhuis. Twee mannen zijn sen door de politie ver- ■d in verband met de zaak. de ogen van tientallen sen die op een terrasje za- sloegen de mannen met knuppels toe. Ze verbrijzel de voorruit van de auto rin de jongeren zaten en »en vervolgens op hen in. 'Gouden'kalf gevonden Amerikaanse archeologen van de Harvard Universiteit hebben in de buurt van de Israëlische badplaats Ashke- lon een klein, elf en een half centimeter hoog beeldje van een kalf gevonden. Het beeldje, gemaakt van brons maar er goudachtig uitzag is vermoedelijk uit de tweede eeuw voor Christus en doet sterk denken aan het gou den kalf dat in het Oude Testament wordt beschreven. Lawrence E. Stager, de leider van het opgraversteam, zei bij de presentatie van zijn vondst dat nog nooit eerder een dergelijk beeldje is gevonden. Beelden van kalveren werden in het Nabije Oosten onder andere door de Kanaënieten aanbeden. In de bijbel komt het kalf voor in het boek Exodus. Daarin wordt verteld hoe het joodse volk, aangevoerd door de priester Aaron, een kalf aanbad nadat Mozes niet snel genoeg terug keerde naar het volk. Toen Mozes terugkwam na het in ontvangst nemen van de tien geboden op de berg Sinaï vernietigde hij het kalf. FOTO: AP Acht jaar cel voor doodschieten pomphouder DEN HAAG Een 26-jarige Hagenaar is van morgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar wegens het doodschieten van de 56-jarige pomphouder C. Rossel van het benzinestation op de A12 bij Zoe- termeer. De officier van justitie eiste twee we ken geleden dertien jaar. Rossel probeerde op 30 juni '87 een gewapende overval te verijdelen. Tijdens de daaropvolgende worsteling ging het pistool van de overvaller af en zakte Rossel do delijk getroffen in elkaar. De Hagenaar is al eerder veroordeeld. Voor het doodschieten van de portier van een discotheek in Den Haag kreeg hij zeven jaar. Kort na zijn opsluiting ontsnapte hij echter uit de gevangenis. De rechtbank wees ook de eis van de echtgenote om smartegeld toe. Zij krijgt het maximale bedrag van 1500 gulden. Bovag: tankstations 's nachts onbemand BUNNIK Benzinestations moeten 's avonds en 's nachts niet langer wor den bemand. Daarvoor in de plaats moeten op elk station betaalautomaten worden geplaatst. Alleen op deze wijze kan volgens de Bovag (bond van gara gehouders) het personeel van benzine stations worden behoed voor overval len. Het voorstel is een reactie op deze week bekendgemaakte gegevens, waar uit blijkt dat het aantal gewapende overvallen op benzinestations schrikba rend toeneemt in de eerste zes maan den van dit jaar bijna drie maal zoveel als in dezelfde periode vorig jaar. De Bovag wil dat er een wettelijke regeling komt die het verbiedt benzinestations 's nachts open te houden. NIEUW ONDERZOEK RIVM WIJST UIT: BILTHOVEN De verwachte ver dubbeling van het vliegverkeer in de komende vijftien jaar zal ertoe leiden dat delen van het noordelijk halfrond vrijwel onleefbaar wor den. De hoeveelheid ozon op een hoogte tussen acht en twaalf kilo meter zal in deze gebieden met 25 procent toenemen. Uiteindelijk wordt hierdoor het leven op aarde aangetast. De stijging van de hoeveelheid ozon en de gevolgen ervan blijken uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven, dat zaterdag wordt gepubliceerd. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van VROM en de Britse universiteit van East Anglia in Norwich. De toename van de hoeveelheid ozon wordt veroorzaakt door de uitstoot van stikstofoxide uit de vliegtuigmotoren. De stikstofoxide gaat in de hogere lagen van de atmosfeer chemische reacties aan en vormt ozon. Het vliegverkeer heeft de af gelopen twintig jaar al geleid tot een ver meerdering van de hoeveelheid ozon tus sen acht en twaalf kilometer hoogte met negentien procent. Door deze opeenho ping van ozon kan aarde zijn warmte niet meer kwijt, waardoor de temperaturen stijgen. De ozon bereikt na enige tijd ech ter ook het aardoppervlak en tast daar het leven aan. Hoeveel ozon er precies nodig is om het leven voor mens en dier onmo gelijk te maken, is niet precies bekend. Maar aan de west- en oostkust van de Verenigde Staten en op enkele plaatsen in Europa zou de situatie voor planten intus sen reeds kritiek zijn. Zelfs de introductie van schonere vliegtuigmotoren zal niet leiden tot een vermindering van de totale uitstoot, omdat tegelijkertijd rekening moet worden gehouden met de verdubbe ling van de luchtvaart. De gegevens van het RIVM hebben geen betrekking op de hogere luchtlagen (twin tig kilometer), waar juist een afname van ozon wordt geconstateerd onder invioed van onder meer cfk's. Onderzoekers heb ben berekend dat een verdere toename van het vliegverkeer op deze hoogte leidt tot een afname van ozon met circa 25 pro cent. Op deze hoogte leidt de uitstoot van stikstofoxide namelijk tot afbraak van ozon, die op daar dient als bescherming tegen ultraviolette straling van de zon. Pagina 3: Vliegtuig vergeten vervuiler 3/WEVE/BAGHDAD De jTpiinisters van de OPEC len op hun vergadering die laag in Genève is begon- mede onder invloed van vJlpanningen tussen Irak en '■^Hrayt en de Emiraten de itprijs van een vat ruwe 7 verhogen van 18 tot 20 lollar. De 13 olieministers )en daarover bij het voor- idende beraad van de ver- I J iring overeenstemming be- "*it. Alle landen staan een - -Jimale verhoging tot 20 dol- 1 voor, maar ook de door voorgestelde nieuwe tprijs van 25 dollar lijkt- Ibaar, als die prijsverho- 1fgepaard gaat met een J.V iuktiebeperking. De Iraak- I /"vPres'dent Saddam Hussein Q gedreigd met militair ge- ka*^ i tegen Kuwayt en de 1 Qraten- omdat die landen f,y hun overproduktie vol- i hem hebben gezorgd voor daling van de olieprijs op ereldmarkt. De spanning ^en Irak en Kuwayt is in- 1 yen afgenomen en Irak is morgen begonnen met het igtrekken van zijn troepen v het grensgbied. Beide lan- hebben zich bereid ver zin kei: ""d om dit weekeinde met ii) stai erhandelingen tot een op- ar êéiing van hun geschillen te innen. De verwachte uit- ïst van het OPEC-beraad ikent dat de benzineprijs de pomp zal stijgen. ce lijn j Coen Dillen overleden EINDHOVEN Oud-voetballer Coen Dillen is dinsdag op 62- jarige leeftijd overleden. Dillen is nog altijd de speler die in één seizoen eredivisie de meeste doelpunten maakte. In 1956/57 scoorde hij 43 keer voor PSV. Met het Nederlands elftal trof Dillen vier keer doel. Op op De situatie in Suri name kan nauwe lijks treffender worden weergege- gevn. ,,Op Op" was te lezen bij de winkel die minister Pronk gisteren in Paramaribo be zocht, kort voordat hij weer naar Ne derland zou ver trekken. Een deel van de winkels is leeg en voor de eerste levensbe hoeften zijn de Su- rinamers vooral aangewezen op de zwarte markt. Toch is de minister voorlopig niet be reid de hulp aan Suriname te her vatten. Eerst moeten duidelijke plannen op tafel liggen. FOTO: ANP Pagina 12: „Ter wijl het gras groeit, sterft het paard" BONDEN BESPEUREN ONGEZONDE SPANNINGEN (Van onze parlementaire redactie) ZOETERMEER De werkdruk op een groot aantal afdelingen van de rijksoverheid is door de afslankingsoperaties van de laatste jaren onaan vaardbaar hoog gewor den. Het komt steeds va ker voor dat ambtenaren door hun collega's onder grote pressie worden gezet om geen speciaal verlof op te nemen, zoals ouder- schaps- of studieverlof. Een en ander is gisteren dui delijk geworden tijdens het reguliere overleg tussen di verse ambtenarenbonden over de arbeidsvoorwaarden bij het rijk. „Het gemopper en de irritatie nemen de laat ste tijd opvallend toe", zegt bestuurder H. van Hinsberg van de AbvaKabo, de groot ste ambtenarenbond. „Onze achterban constateert op me nig werkplek een ongezonde spanning". Volgens Van Hinsberg kam pen veel afdelingen met een tekort aan personeel. Dat komt door de jarenlange af slankingsoperaties van twee kabinetten-Lubbers, aldus de AbvaKabo. „De grens is op veel plaatsen onderschre- den", meent Van Hinsberg. „De onderbezetting leidt tot een slechter functioneren van zo'n afdeling. De neiging van ambtenaren om bij de overheid te vertrekken wordt daardoor groter". De sfeer wordt verder verziekt doordat het onderhoud aan veel rijksgebouwen te wen sen overlaat, aldus Van Hins berg. De AbvaKabo verlangt verder van het huidige kabi net dat het een einde maakt aan het slechte imago waar onder de ambtenarij te lijden heeft. Het ministerie van binnen landse zaken geeft geen com mentaar op de klacht. „Het kabinet heeft besloten dat de efficiëntie bij het rijk moet worden verbeterd. Hoe dat precies gaat verlopen, is nog niet bekend", aldus een woordvoerster. „Aan specu laties doen wij niet mee". Verjaardag 99 keer op verkeerde dag gevierd HARKSTEDE De 99-jarige mevrouw W. Nijburg-Hogen- berg uit Harkstede (Gronin gen) heeft van de gemeente Slochteren te horen gekregen dat ze overmorgen niet hon derd iaar wordt, zoals zij en haar familie denken. Volgens de gemeentelijke ad ministratie is ze pas twee da gen later jarig, op 30 juli. Wan neer de gemeente gelijk heeft betekent dat, dat de vrouw haar verjaardag 99 keer op de verkeerde dag heeft gevierd. „Ik weet niet anders dan dat ik op 28 juli jarig ben. Dat heb ben m'n ouders me altijd ver teld, dus dat zal wel kloppen", aldus mevrouw Nijburg. Maar volgens een woordvoerder van de gemeente Slochteren is er speciaal navraag gedaan bij het gemeentearchief in Gro ningen. Daar heeft men de ge boorteakte teruggevonden waarin staat dat ze op 30 juli 1890, 's middags om twee uur werd geboren. Volgens de woordvoerder is het echter ook mogelijk dat de ambtena ren honderd jaar geleden een fout hebben gemaakt, omdat er op de 30e aangifte van de geboorte is gedaan. Voor het verjaardagsfeest zelf maakt het niet uit: dat wordt gewoon overmorgen gevierd. )SKOU In het zui- van de Sovjetunie zijn t en cholera uitgebro- en voltrekt zich een ieuramp, doordat gifti- stoffen van een glasfa- ek in een rivier zijn ge nen die drinkwater et leveren voor elf mil- ii mensen. Door de pest is in de Cen- traalaziatische republiek Ka- zachstan al een eerste dode gevallen. Cholera is uitge broken in het gebied van Stavropol. Het Sovjet-par tijorgaan Pravda meldde gis teren dat het water op een campingterrein is besmet en dat een vakantieganger uit Sverdlovsk in de Oeral met cholera in het ziekenhuis is opgenomen. Nog eens tien toeristen zijn ter observatie opgenomen. De krant schrijft te vrezen voor een uitbrei ding van de besmettelijke ziekte, omdat tientallen va kantiegangers al naar huis zijn teruggekeerd zonder dat zij zijn onderzocht. Op ver scheidene spoorwegstations langs de spoorlijn die Ka- zachstan, Oezbekistan en Turkmenië verbindt zijn al met pest geïnfecteerde ratten gesignaleerd. Er wordt ook al een grote stad in Oezbekistan bedreigt, Boechara, die 220.000 inwoners telt. LONDEN Groot-Brit- tannië is van plan twee luchtmachtbases in de Bondsrepubliek te sluiten en zijn troepenmacht te gen het midden van de ja ren '90 met 57.000 man te reduceren, aldus minister van defensie Tom King in het Lagerhuis. De plannen, die gisteren al zijn goegekeurd door het kabi net van premier Margaret Thatcher, hebben tot doel te gemoet te komen aan de ver anderende defensie-eisen als gevolg van de verminderende dreiging vanuit het Warschau Pact. King zei dat de bezuini gingen onder meer een ver mindering van mankracht van 160.000 naar 120.000 militairen in het leger zullen inhouden, van 63.000 naar 60.000 in de marine bij de mariniers en van 89.000 naar 75.000 bij de lucht macht. Behalve de sluiting van twee luchtmachtbases in de Bondsrepubliek moet in dat land ook nog het aantal squa drons Britse Tornado-bom menwerpers worden terugge bracht van elf naar zes. De veranderingen moeten nog worden goedgekeurd tijdens onderhandelingen met de bondgenoten van Londen bin nen de NAVO. Groot-Brittan- nië heeft op de Verenigde Sta ten na momenteel de grootste buitenlandse troepenmacht in de Bondsrepubliek. Iraanse sporters vragen asiel aan ASSEN Twee atleten van de Iraanse sportdelegatie hebben gisteren op de slotdag van de Wereldspelen voor Gehandicapten verkozen in Nederland te blijven en niet terug te keren naar het moederland. Ze hebben bij de Nederlandse ambassade politiek asiel aangevraagd. Over hun beweegreden is nog niets duidelijk. De slotdag van de Wereldspelen werd in aanwezigheid van prinses Juliana afgesloten met de marathon voor rolstoelers en blinden. De snelste vrouw was de Nederlandse Jeanette Jansen. Haar eindtijd was 1.45.25 uur. Jeanette Jansen kwam overigens te laat voor de prijsuitreiking. „Ik wist helemaak niet waar ik moest zijn," verklaarde ze een tikkeltje ontdaan, „Ik ben ergens een douche gaan nemen en toen hoorde ik mijn naam uit de luidsprekers schallen". Gewapende overval Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De ABN-bank aan de Herenweg in Noordwijkerhout is gisterochtend om vijf over negen overvallen door drie mannen. Zij bedreigden het personeel met vuurwa pens en eisten geld. Nadat zij dat hadden gekregen gingen de drie er ip een auto vandoor. De auto, een griize Fiat Croma, stond voor de bank klaar en werd bestuurd door een vierde man. Deze wagen is omstreeks kwart over tien aangetroffen op een parkeerplaats aan de Salviaweg in Noordwijk. Bij de over val zijn geen gewonden gevallen. Volgens de politie waren twee overvallers gemaskerd en droeg de derde een zonnebril. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. PUNA'S George Carey wordt nieuwe aartsbisschop van Canterbury Goede dagen voor terroristen achter IJzeren Gordijn voorbij Onderzoek bevestigt noodzaak sluiten Leidse vuilverbranding Jelle Nijdam snelste achter dernies in Noordwijk Woningnood niet j j groot in J J Alkemade I I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND4/5 ECONOMIE6 SPORT 7/10 LEIDEN/REGIO9/10/11 KUNST/RTV 12 RTV PROGRAMMAS13 WEER/PUZZEL/MENU13 Isolement Waldheim doorbroken SALZBURG De presiden ten van West-Duitsland en Tsjechoslowakije, Richard von Weizsaecker en Vaclav Havel, hebben vandaag een omstre den bezoek gebracht aan hun Oostenrijkse collega Kurt Waldheim die tot dusver van wege diens oorlogsverleden in een vrijwel compleet interna tionaal politiek isolement ver keerde. Von Weizsaecker en Havel waren te gast bij de ope ning van het jaarlijkse cul tuurfestival van Salzburg en zullen voor en na de openings ceremonie een onderhoud hebben met de vroegere nazi officier. Hun bezoek heeft in joodse kringen in de hele we reld tot grote beroering geleid. Uit brieven van lezers weten wij, dat er heel wat abonnees zijn die elke dag het eerst dit hoekje in de krant lezen. Er is er zelfs een die ze dagelijks uitknipt en bewaart. Maar daar zijn ze niet in de eerste plaats voor bedoeld. Het gaat er voorname lijk om mensen te bereiken die onze krant nu nog steeds niet lezen, terwijl het voor zoveel mensen een onmisbare huisvriend is geworden. Vandaar dat wij onze trouwe lezers hiermee eens durven te ver zoeken deze krant, als ze hem uit hebben, ook eens door te geven aan vrienden, buren, kennissen en fa milieleden. Maar dan moeten ze dit hoekje deze kéer niet zelf uitknippen, maar dat aan hun vrien den, buren, kennissen en familieleden overlaten. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Z Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 n proefabonnement

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1