„Terwijl het gras groeit, sterft het paard NOS wil met Eurosport praten over samenwerking Brabants 'Kanaal': rake sfeertekening^ KUNST/RTY EeidócSomotit DONDERDAG 26 JULI 1990 PAGI1 )IO Stradivarius-viool op vliegveld Los Angeles ontvreemd LOS ANGELES Een dief die van de bagageband op een vliegveld in Los Angeles een koffer mee nam heeft zonder dat hij het kon weten een goede slag geslagen. In de koffer bevond zich een Stradi varius-viool die bijna een miljoen gulden waard is. „De dader zal wel spoedig in de krant lezen welke goede vangst hij heeft gedaan", aldus een woord voerder van de politie in Los Angeles. Het instru ment is verzekerd voor een bedrag van 500.000 dol lar en is eigendom van de Australische violist Erich Gruenberg die na aankomst op het vliegveld van Los Angeles vergeefs op zijn koffer stond te wach ten. Diefstal van bagage is een veel voorkomend verschijnsel op Amerikaanse luchthavens. Op de hele wereld bestaan nog slechts enkele honderden Stradivarius-violen. Ze werden begin 18e eeuw ge bouwd door vioolbouwer Antonio Stradivari, die in 1737 overleed. Naar schatting van deskundigen heeft hij in totaal bijna 1.120 violen gebouwd. Rondje Madonna Met haar sportinstructeur en twee bodyguards heeft de Amerikaanse popster Madonna gisteren in Amsterdam haar dagelijkse rondje gelopen. Het groepje werd op de foto gezet op de Weesperzijde, ter hoogte van café Hesp. FOTO: ANP Sara Heyblom in Theatermuseum AMSTERDAM In het Thea- termuseum in Amsterdam, on derdeel van het Nederlands Theater Instituut, is van 27 juli tot en met 5 augustus een be scheiden entoonstelling te zien over Sara Heyblom, de actrice die 20 juli is overleden. Op de tentoonstelling is behalve een aantal foto's ook een aflevering op video te zien uit 1958 van Pension Hommeles van Annie M.G. Schmidt. Heyblom speel de daarin een gastrol met Guus Oster. Het Theatermuseum is gevestigd aan de Herengracht 168 in Amsterdam en is geo pend dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Dolman en Van Ditshuizen in bestuur van Onze Taal DEN HAAG Bij het Genoot schap Onze Taal zijn als nieuwe leden benoemd C. van Ditshui zen, algemeen directeur van het Algemeen Nederlands Persbu reau en dr. D. Dolman, oud-voor zitter van de Tweede Kamer en lid van de Raad van State. Drs. A. de Bie, dr. J. Remarque, dr. J. de Rooij en J. Smit traden als be stuurslid af. In mei 1991 bestaat het genoot schap 60 jaar, hetgeen gevierd zal worden met de uitgave van een boekje over de veranderingen in de Nederlandse taal in de afgelo pen 60 jaar. In november is er in Utrecht een congres over „De kansen van het Nederlands in Europa". Nieuwe acteurs in serie Spijkerhoek HILVERSUM De Nederlandse kerhoek krijgt een derde vervolg we acteurs. Veronique begint met dezl maandag 1 oktober en gaat daar 26 kei kelijks mee verder. Spijkerhoek is h| haal over de families Chaiavelli en Akker aan het plein Spijkerhoek, deeltelijk nieuw Lies de Wind, Steil Jong, Victor Reinier en Karin BrandsJ 70-jarige actrice Lies de Wind zien in de tweede serie, maar krijgt meer dominante rol als Margit Verf moeder van Gerard. Geheel^nieuw chauffeur Jeroen Jansen, gespeeld 26-jarige Steven de Jong. Reinier kil rol van toetsenist Bas de Vries, Brandsen (26) wordt het hulpje snackbar, Irene Kuiper. SPORT IS NATIONAAL-CHAUVINISTISCH' HILVERSUM De NOS praat met de sportzender Eurosport over mogelijke vormen van samenwer king. Of het doorgaat hangt af van de lijn die zij kiezen, aldus Ed van Wes- terloo, directeur televisie programma van de NOS. Als Eurosport de concurrentie aan wil met de NOS, dus bij voorbeeld gelijktijdig met Ne derlands commentaar topsportevenementen wil uit zenden, dan wordt het voor de NOS een moeilijke zaak, zo blijkt uit Van Westerloo's woorden. Maar streeft Euro sport meer naar een aanvul lende rol, dan zijn er zaken te doen tussen de twee. Eurosport is begin vorig jaar begonnen als commerciële zender die is opgericht door de EBU, het overkoepelend or gaan van de Europese publie ke omroepen. Leden zijn on der meer de BBC en de BRT. De zender werkt samen met de Britse Sky Television. Er zijn^wel mensen die menen dat op den duur internationale sportevenementen niet meer door nationale omroepen, maar door een Europees ka naal zoals Eurosport uitgezon den zullen worden. Zo lijkt Jo- han Cruijff die gedachte aan te hangen, te oordelen naar het feit dat het enige interview dat hij tijdens het wereldkam pioenschap voetbal heeft toe gestaan, er één bij Eurosport was. Vooral de uit de pan rij zende uitzendrechten zouden nopen tot een dergelijke Euro pese opstelling. De nationale omroepen zullen zich in die visie vooral gaan toeleggen op sportgebeurtenissen met een nationale draagwijdte. Sportcultuur „Zo werkt het niet", meent Van Westerloo. „Er bestaat geen Europese sportcultuur. Elk land maakt zijn eigen keus. Hier hebben we ons druk gemaakt over de Tour de France, in Scandinavië weten zij niet eens waar je het over hebt. Zij doen van de winter veel aan skieën, dat volgen wij weer niet. Sport is geen pan- Westerloo: „Zaken doen met Eurosport" Europese gebeurtenis, het is een nationaal-chauvinistische aangelegenheid. Wij zijn geïn teresseerd in Breukink, de Ita lianen in Chiapucci. Dat neemt niet weg dat er best plaats is voor een Europees ka naal, maar dan aanvullend." De rechten op de uitzending van sportgebeurtenissen zijn de afgelopen jaren zo opgelo pen dat de NOS daar onlangs nog bij de behandeling van de begroting van het televisiepro gramma in het NOS-bestuur de noodklok over luidde. De begroting over het lopende jaar toonde een tekort van 6 miljoen gulden, dat geheel veroorzaakt was door de ex cessieve stijging van de sport rechten. In de periode 1985 tot en met 1988 betaalde de NOS 15 mil joen gulden aan rechten. In de periode 1989 tot en met 1992 zal dat 40 miljoen gulden wor den, een gemiddelde stijging per jaar dus van ongeveer 6 miljoen gulden. Het probleem van dit jaar is samen met dat van vorig jaar intussen opge lost doordat minister D'Anco- na 8 miljoen gulden extra uit de omroepmiddelen ter be schikking heeft gesteld en door bezuinigingen van de NOS zelf. Die zendt zonder pardon een aantal sportgebeurtenissen niet meer uit, of minder uitgebreid. Zo is het wereldkampioen schap hockey geschrapt en zo zal ook het wereldkampioen schap wielrennen, dat op 2 september in Japan begint, het NOS-scherm niet halen. „Een paar ton aan uitzendrechten vroegen ze daarvoor, vijf maal zoveel als twee jaar geleden, terwijl het door het tijdver schil 's morgens in alle vroegte moet worden uitgezonden", zegt Van Westerloo. Explosief Hij voorziet dat de explosieve stijging van de sportrechten die we op het moment zien niet in die mate zal doorgaan. „Dan is niemand, publieke noch commerciële omroep, in staat om ze nog te betalen. De belangen die sponsors bij uit zending hebben zijn zo groot, die zullen ervoor zorgen dat het zover niet komt". Met de commerciële zender RTL Veronique zijn op kleine schaal vormen van samenwer king gaande. Zo waren er ai- spraken voor de overname door Veronique van maximaal 90 seconden beelden van het WK voetbal, het tennistoer nooi Roland Garros en de Tour de France voor de nieuwsuitzendingen van de commerciële zender. Waar schijnlijk volgt een wat alge menere afspraak over het overnemen van beelden van de NOS in de nieuwsuitzen dingen van Veronique. Speerpunten Maar om de tafel gaan zitten en samen sportrechten inko pen of de evenementen verde len? Van Westerloo drukt zich voorzichtig uit. „Vanaf het moment dat Veronique en TV10 met hun plannen kwa men hebben we ons van een aantal speerpunten in ons sportbeleid verzekerd van de rechten voor de komende ja ren. Ik denk dat er niet direct reden is om te gaan samen werken. In het algemeen zie je dat er, waar de publieke om roep concurrentie krijgt van de commerciële, er de eerste jaren een hevige concurrentie strijd ontstaat en dat men daarna om de tafel gaat zitten. Maar op het terrein van grote sportevenementen is voor ons die tijd nog niet aangebroken. Van samenwerking kan alleen sprake zijn als het in ieders be lang is. Ik sluit het op lange termijn niet uit. Maar het is vreselijk moeilijk om te zeggen hoe de omstandigheden zijn nadat de lopende contracten zijn afgelopen." De contracten die de NOS nu heeft lopen variëren in lengte. Sommige, zoals die voor de uitzending van de Europa- Cupfinales en het Europees kampioenschap voetbal lopen tot en met 1996 (het WK zelfs tot en met 1998), dat met de 1 KNVB over het Nederlandse competitievoetbal tot en met 1993. De contracten hebben allemaal betrekking op grote sporteve nementen, „speerpunten", noemt Van Westerloo ze, zoals de Olympische Spelen, de Tour de France, het EK en WK schaatsen, tennistoernooi en zoals Wimbledon, Roland Garros en de Davis Cup. „Ve ronique", zegt Van Westerloo, „is een geduchte concurrent, maar niet op sportgebied". 'Kanaal', documentaire VPRO-televi- HILVERSUM De VPRO brengt graag iets nieuws onder de mensen. De eigenzinnige documen taire 'Kanaal' die zondag avond wordt uitgezonden, is zo'n nieuwtje. Met prachtige filmbeelden, bi zarre figuren en rake sfeertekeningen wordt het dagelijkse leven aan een Brabants kanaal getoond. De één uur durende documen taire is een eindexamenfilm voor de Berlijnse Film- en Te levisie-academie van Peter van den Reek, Brabander van geboorte. Hij vertelt over de achtergronden van de reporta ge: „Ik ben in Helmond gebo ren en woonde later lang in Tilburg. Twee steden die ver bonden worden door een ka naal. Ik was destijds vaak aan de waterkant te vinden en voelde dat het kanaal meer was dan een streep water." Sinds enige jaren woont Van den Reek in Berlijn, maar in de zomer van 1987 besloot hij nog eens een reis langs het aantrekkingskracht van het kanaal nu eigenlijk voorstelde. In de zeven ontmoetingen die ik daar had met bewoners in het gebied, geloof ik dat ik het heb gevonden. En wat deze ontmoetingen ook zo bijzonder maakt, is de directheid van de vragen en de eigenzinnige ma nier waarop de mensen zich „Ik heb bijvoorbeeld met ons kleine filmteam dagen doorge bracht in een illegaal café aan het kanaal. De afstand tussen de kleurrijke gasten en ons verdwijnt dan. Zo vertelt de oude kroegbaas met veel hu mor, en meer aan zichzelf dan aan mij, over zijn leven, de gasten en het kanaal. Terwijl Toontje, het muziekmanneke, onophoudelijk schlagers op zijn accordeon speelt. Die le vendige, authentieke sfeer is het kenmerk van de hele film." Ondanks de door Van den Reek aangeprezen 'levendig heid' wordt de documentaire 'Kanaal' wel gelardeerd door lange stiltes en portretten van personages die weinig te mel den hebben. Minuten lang zoemt de camara in op kau wende, zwijgende mensen, op types die met zoveel aandacht overduidelijk verlegen zijn. De kijker zal daardoor een gevoel van beklemming niet kunnen onderdrukken, maar er tege lijk ook door worden gefasci neerd. En dat is tevens de kracht van het eigenzinnig verfilmde 'Kanaal': de beelden spreken tot ieders verbeelding. Haarscherp portretteert Van den Reek de zeven wel zeer bijzondere hoofdrolspelers in zijn film en groepeert hen in het leven rond het water. Voor de pointes in hun sappig Brabantse verhalen moeten mensen boven de Moerdijk overigens goed opletten, want om de sfeer zo authentiek mo gelijk te laten, heeft de VPRO de gesprekken niet onderti teld. Zo nodigt de boer in de film op zondagmorgen zijn kampeerder weinig subtiel voor een kerkbezoek uit: „Moet je niet naar de hemel, jongen? Je weet het tenslotte maar nooit.." En de brugwachter („Ik doe het al 25 jaar: brug ope?6 Fa're> dicht, kop koffie en ee0ezo™€ kie. Er is hier altijd weL°°' beleven. vertelt uitvoéeven, m« verhaal van een non didva music kanaal zelfmoord plee?3 wel tien dagen koppie an9; 502' gebleven. |ll1604 pers: nor Zigeunerfamilie tmln Aandoenlijk is ook het jedemuz verhaal van de zigeun) 16 0 lie die na twaalf jaar ij en eXoi kanaal wordt weggi met Ja „Voor een zigeuner zijpndspits twee dingen echt belanf;00 het leven en dat is muziek!" Evenals de me biezenmattersvroii iv 14.0 kijker ontzag inboezemt^ Tsjaii. man heeft dan wel tweefc™'®^ handen, maar een goef En dat is het belangrijk y 16.0 'Kanaal', eerder verto diverse festivals als in I Lyon en Leningrad, l 1988 in Duisburg t dingsprijs van de Duits critici en werd i tiet deij ken heeft Peter van de) die ook als camaramanir Big Ba op zijn naam staan. Z?103 |n documentaires 'Passeef®10 ,®n nies' en 'Mit zügen Eijmusc de speelfilm 'Retouche',! n (brt HELMA VAN DENNac >111 (BRT Cubaanse trompettist ontvlucht zijn land HAVANA De Cubaanse jazz-trompettist Arturo Sando val heeft politiek asiel ge vraagd in de Verenigde Sta ten. Dit is gisteren vernomen in kringen rond de Cubaanse vluchtelingen in Miami en wordt bevestigd door het Cu baanse staatspersbureau Pren- sa Latina. Sandoval was op toernee in Europa met de Amerikaanse jazz-trompettist Dizzy Gillepsie en vroeg poli- v tiek asiel aan op de ambassade van de Verenigde Staten in Athene. Hij is maandag samen met zijn vrouw en kinderen in Miami aangekomen. Prénsa Latina citeerde het door de staat beheerde Cubaanse Mu ziekinstituut die de vlucht van Sandoval "afdeed als „verraad aan zijn land". „In tijden van gevaar verlaten de ratten het schip om zichzelf te verdrin ken in een zee van eerloosheid en schaamte", aldus de verbol gen reactie van het instituut. Waterpop zonder Rory Gallagher DEN HAAG Rory Galla gher, voor het popfestival Waterpop geprogrammeerd als topact, komt niet. Al zijn geplande optredens zijn om gezondheidsredenen afge zegd. Voor Gallagher, die is opgenomen in een zieken huis, probeert de organisatie nu een passende vervanger te vinden. Het festival wordt gehouden zaterdag 18 augus tus van 13.00 tot 23.30 uur in het Hofpark in Wateringen. MINISTER PRONK ZONDER AKKOORD UIT SURINAME VERTROKKEN PARAMARIBO Tijdens zijn vijfdaags verblijf in Suriname is minister Jan Pronk van ontwikkelings samenwerking het niet eens geworden met de re gering in Paramaribo. Desondanks sprak Pronk van een belangrijke, we derzijdse politieke oriënta tie. „We zijn het met el kaar eens dat de sanering van de Surinaamse econo mie onontkoombaar is", zei hij kort voor zijn ver trek uit Paramaribo. Aan Surinaamse kant is men minder enthousiast over de be sprekingen. De woordvoerder van premier Henck Arron sprak van harde onderhande lingen. „Er is teleurstelling over het feit dat er verschillen zijn blijven bestaan", aldqs de woordvoerder. Volgens Pronk bestaat er tus sen hem en Arron in feite slechts één meningsverschil: „Arron stelt dat de Nederland se koppeling van aanpassings beleid aan ontwikkelingshulp in strijd is met het onafhanke lijkheidsverdrag uit 1975. Ik bestrijd dit, en nu zijn we het erover eens dat deze geschil punten bestaan. Interessant, maar niet relevant, want we zijn het eens over de noodzaak te saneren". De Nederlandse bewindsman zei dat hij zijn be vindingen eind augustus in een brief aan de Kamer uiteen zal zetten. De marges waren de afgelopen vijf dagen klein voor Pronk. In feite kon hij slechts een boodschap uitdragen: zonder een goed aanpassingsprogram ma voor de doodzieke Suri naamse economie blijft steun uit. Voor de Surinaamse rege ring waren de marges nauwe lijks ruimer. Zij is ervan over tuigd ombuiging noodzakelijk is, maar tegelijkertijd is zij bang voor sociale onrust of een nog verdere leegloop van het land. Het uitblijven van hulp zou Suriname juist wel eens de nekslag kunnen geven, zo wordt gevreesd. „Terwijl het gras groeit, sterft het paard", zo verwoordde werkgevers voorzitter Joseph Brahim heel prozaïsch in zijn gesprekken met Pronk. Ofschoon de standpunten uit elkaar liggen lijkt Pronk in Paramaribo krediet te hebben opgebouwd. Het Surinaamse begrip voor Pronk is echter meer gebaseerd op de functio naris zelf dan op zijn bood schap. Premier Arron, die het steeds heeft over „mijn vriend Pronk", liet daar deze week geen misverstand over be staan. Pronk kondigde aan dat hij waarschijnlijk volgend jaar naar Suriname zal terugkeren. Volgens Arron is het hoog tijd dat een Nederlandse parle mentaire delegatie met de heren Frans Weisglas (VVD) Ondanks de harde opstelling van minster Pronk werd er in Para maribo ook gelachen. Ambassadeur Hoekman, minister Soemita, minister Pronk, parlementsvoorzitter Lachmon en premier Arron (vlnr) hebben kennelijk plezier over een kop in een lokale krant. Koch nieuwe ambassadeur in Suriname DEN HAAG Mr. P.F.C. Koch wordt binnenkort benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Parama ribo. Hij zal daar drs. J.B. Hoekman opvolgen, die nog voor een andere bestemming in aanmerking zal komen. Koch is thans nog ambassadeur op de Filipijnen. en Harry Aarts (CDA) pools- De malaise is inderdaad niet hoogte komt nemen. „Opdat ze over het hoofd te zien. Het met eigen ogen de problemen merendeel van de huizen in in Suriname in ogenschouw Paramaribo is slecht onder- kunnen nemen", aldus Arron. houden. Zelfs het presidentieel paleis schreeuwt om een op knapbeurt, terwijl de prachti ge houten kathedraal wegens instortingsgevaar gesloten is. Geld voor renovatie is er niet. Veel Surinamers kunnen de druk niet meer aan. Maande lijks vertrekken naar schatting 2.000 van hen illegaal naar Ne derland vanwege de werkloos heid en de torenhoge kosten van levensonderhoud. De r.-k. bisschop Aloysius Zi- chem heeft Pronk dinsdag cij fers overhandigd, waaruit blijkt dat meerdan de helft van de bevolking moet rond komen van minder dan 500 Surinaamse guldens per maand, terwijl de armoede grens voor een gezin ruim bo ven de 1.000 gulden ligt. De bisschop spreekt daarom over toenemende ontwrichting van het maatschappelijk leven. Dat de nood werkelijk hoog is gestegen heeft Pronk woens dag zelf kunnen aanschouwen toen hij een bezoek bracht aan het opvangkamp Njoene Com be. De beheerder van het cen trum, assembléelid Jarien Gabter, vertelde de minister dat het aantal vluchtelingen uit het binnenland nog steeds groeit. Voor 600 vluchtelingen is nauwelijks plaats. In slaap zalen van zeven bij acht meter hangen 's nachts tenminste 60 hangmatten. En hoewel Gab ter de voedselvoorziening re delijk noemde, verklaarden Nederlandse artsen in oplei ding dat ze in het kamp hon geroedeem bij kinderen heb ben geconstateerd. Maar niet alleen voor vluchtelingen is de nood hoog. Door het gebrek ■aan deviezen geldt in Surina me nu een zgn. sellers-market. Bij een tekort aan voldoende importen is het de verkoper die de prijs bepaalt. En bij ge brek aan concurrentie vliegen deze omhoog. Deviezentekort Het deviezentekort, de bron van alle 'kwaad, is een direct gevolg van de stopzetting van de ontwikkelingshulp na de decembermoorden in 1982. Van de 412 miljoen Surinaam se guldens die de centrale bank in 1983 nog in kas had, was er in 1987, bij het aantre den van de huidige regering, niet één meer over. Daarom heeft de regering-Ar- ron een verdrag gesloten met de Europese Commissie om tot een sanering van de economie te komen. Een Brits onder zoeksbureau heeft vorige week het voorlopige onder zoeksrapport aan de regering overhandigd. Het is nu aan Arron om binnen twee maan den te reageren op de sugges ties van het bureau. De Surinaamse premier zit daarbij in een moeilijk parket. Aanpassing is vereist, daarvan is de regering overtuigd, maar zij wil geen sociale onrust. „We zitten niet te wachten op de drie regeri Daarnaast zit vakboni Fred Derby op het i Niet geheel o Derby de^e week i kiezingen omdat de I regering volgens heil voortmodderen. „Ve? gen op korte termijn'0 enige mogelijkheid fltige o einde te maken aan de |kt door dit land", aldus Derby) Scandii Criminaliteit Vooruitlopend op de g^1 sociale onrust lijkt J mensysteem reeds te 2 schreven als gevolg I toenemende criminalif1 snelle geld van de del en de zwarte r debet aan. Tientallerj nieuwe Mercedessen rikaanse auto's druk) minderbedeelden extj met de neus op de feil Zuidamerikaanse toestj in Suriname nog geen; maar het aantal straat) len neemt explosief fj~ stand doen van je au)*1 omdat een geweer op. is, is in Paramaribo gZC zondering meer. GE Tenslotte is Arrons spjflfs te nog steeds beperkt^ aanwezigheid van hljT En hoewel de macht"1 gerleider Desi BouteiÖe de verkiezingswinst |°P Front in 1987 zeker ni^ genomen, is zonder fn< stemming nog steeds F_ moeilijk te realiseren.)"

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12