Woningnood Alkemade niet groot''' „Verzamelen van oud speelgoed is geen hobby maar fascinatie" Tijdelijke vacaturestop Zoeterwoude Sveede druk van boekje met fietsroutes door Duin en Bollenstreek I "onderen ;;n in 4 joof INJ» —OEN OMGEVING QeidóaOowumt DONDERDAG 26 JULI 1990 PAGINA 11 adne|twijk in teken van reddingsweek BJK De Katwijkse Red- gade (KRB) wil met een red- ek de bezoekers van het Euri kennis laten maken met de aai (f waarop de KRB haar werk- (a')fcden verricht. Zaterdag wordt ^en huis gehouden in beide den K°sten van de brigade. EUlfe is de inleiding voor de red- mtroieek. In deze week wordt op 15 jag 1 augustus gestart met een ,lgsexpositie. De week wordt af- n op zaterdag 4 augustus met iswejidingsdemonstratie. _a] de open dag van zaterdag de bezoekers de gelegenheid op zee te roeien of met een .I5.flet mee te varen. Ook kan men een rondleiding op een van de strandposten krijgen. De open dag duurt van 10.30 uur tot 17.00 uur. Belangrijk onderdeel van de red dingsweek is de expositie die de KRB, in de kerkhaven van de Oude Kerk aan de Boulevard, organiseert. Tijdens deze expositie zullen de ver schillende organisaties en instanties, die zich bezighouden met het red dingswerk langs de kust, hun moge lijkheden op het gebied van redden van drenkelingen uit zee, tonen. De reddingsweek zal in Katwijk wor den afgesloten met een reddingsde monstratie. Hieraan zullen de red dingsmaatschappijen, de Rijkspolitie te water en de Koninklijke Marine hun medewerking verlenen. Tasjesroof in Leiderdorp LEIDERDORP Een 78-jarige vrouw uit Lei derdorp is gister avond om half negen van haar schoudertas be roofd. Een nog onbekende man op een fiets ruk te, in een portiek van een flat aan de Roodborst- straat, de tas van de schouder van de vrouw. In de tas zaten cheques en geld. ONDERZOEK UITBREIDEN DIENSTVERLENING ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude voert een tijdelijke vaca turestop in. Die geldt tot dat het college van burge meester en wethouders in het vierde kwartaal van dit jaar een nota perso neelsbeleid uitbrengen. Daarnaast komt er een onderzoek naar verrui ming van de openingstij den van het gemeente huis. De nota over personeelsbeleid en beheer, die is aangekondigd in de begroting voor 1991, moet duidelijkheid verschaf fen voor de komende jaren. In het recente verleden heeft met name de fractie van Progres sief Zoeterwoude er nogal eens op gewezen dat Zoeterwoude ruim in het personeel zit. De andere fracties (CDA en VVD) zetten daar vraagtekens bij. De bedoeling is dat de nota daar duidelijkheid over geeft. Als er problemen ontstaan door het niet vervullen van vacatures, wordt in eerste in stantie gebrobeerd dat binnen de eigen organisatie op te los sen. Is het noodzakelijk tijde lijk personeel aan te stellen, dan worden de kosten opge bracht uit de vrijkomende va- caturegelden. Naast het ontwikkelen van een nieuw personeelsbeleid speelt een verbetering van de kwaliteit van de dienstverle ning. Daartoe wil het college de openingstijden van het ge meentehuis verruimen. Nu al is er de mogelijkheid om al dan niet op afspraak op andere tijden te worden geholpen. De huidige toeloop is op zich geen reden voor uitbreiding van de openingsuren. Toch wil het college uit oogpunt van dienst verlening nagaan wat de ge volgen zijn van een uitbrei ding van de openingsuren. Parasols in Wassenaarse Langstraat WASSENAAR In de Was senaarse Langstraat, een druk ke winkelstraat in het cen trum, mogen feestelijke para sols worden geplaatst. Athans, dat vindt het college van B en W. In het winkelcen trum worden bij wijze van proef voor de periode van een jaar op zaterdagen kleurige pa rasols neergezet. B en W stemt ook in met de plaatsing van deze objecten op hoogtij dagen. Binnenkort neemt de gemeenteraad een definitief besluit op het collegevoorstel. RAADSLID TREKT ONDERZOEKSRAPPORT IN TWIJFEL (al>;EMADE De wo- i (ood in Alkemade is lo groot als blijkt uit ui 2?PPort dat de Natio- n); Woningraad voor 1 gulden heeft opge- gèr»Dat stelde het VVD- BYLiid A. van den Bo- deze week in de 45. commissie ruimtelij- |S:00irdening. Hij heeft m; c twijfels over de re- '■"fen van een enquête i.30.fe r 631 i. I' raad heeft uitge- Daar zou uit blijken dat 416 van de 980 ondervraagden in geschreven staan als woning zoekenden. In werkelijkheid stonden op dat moment 250 woningzoekenden ingeschre ven. Van de genoemde 415 on dervraagden die een woning in Alkemade zouden zoeken, zouden zestig personen gezegd hebben uit de gemeente te wil len vertrekken. Volgens Van den Bogaard heeft de woningbouwvereni ging Alkemade momenteel grote moeite om huurders te vinden voor woningen die meer dan zeshonderd gulden per maand kosten. „Bij ver koop van woningen moeten een zeer groot aantal personen worden aangeschreven alvo rens alle woningen uiteinde lijk verkocht kunnen worden. Woningnood en tegelijkertijd leuren met huizen, dat klopt volgens mij niet", aldus Van den Toch ziet hij ook bruikbare kanten aan de onderzoeken. Zo blijkt dat er meer wonin gen voor bejaarden moeten komen. „Doorstroming van huur- naar koopsector moet een belangrijke rol spelen en in alle Alkemadese dorpen moet gebouwd worden". Ver hoging van de koopprijsgrens wijst de VVD af. Van den Bo gaard pleitte voor meer en goede voorlichting van de ge meentelijke afdeling Huisves ting over huursubsidie. Hij kreeg daarbij steun van CDA'er N. van Ruiten. Van Ruiten betoogde dat er veel onduidelijkheid heerst over de manier waarop woningen in Alkemade worden toegewe- Wethouder L. Nugteren wil de komende tijd zowel huurwo ningen als premiekoop- en vrije sectorhuizen laten bou wen. Extra aandacht krijgen de ouderen onder de woning zoekenden. Volgens de wet houder is het rapport van de Nationale Woningraad voor namelijk opgesteld om het provinciebestuur ervan te overtuigen dat Alkemade in de komende jaren te weinig mag bouwen om aan alle in woners en economisch gebon- denen een geschikte woning te bieden. Woningbouw in Alkemade. Volgens raadslid A. van den Bogaard is de nood niet zo groot als wordt FOTO: WIM VAN NOORT Sc UDSCHAP VOORZIEN VAN KRITISCHE NOOT al); I MiRDWIJK Neder- iem»heeft nog altijd de roaete fietsdichtheid van 9Futla- Vooral het recre- odb fietsen mag zich in leeds groter worden- )oÈ(pulariteit verheugen. 45. (es met lange of kor- p^ijetsroutes zijn te kust stanikeur te koop. Fiets- 'jHeschrijvingen die r toif/at verder gaan dan slechts aangeven van iion;iste weg zijn echter 3' kam. De natuur- en milieubescher mingsorganisaties uit de Duin en Bollenstreek maakten daar om vorig jaar een „alternatief" fietsboekje: „Zeven fietsroutes door Duin- en Bollenstreek". Het boekje vloog de winkels uit en is nu al toe aan zijn tweede druk. Behalve de rou tes beschrijft het boekwerkje ook de landschappen die men al fietsend aan zich voorbij ziet trekken, de natuur en de be zienswaardigheden in de dor pen. Hier en daar ontbreekt ook een kritische noot niet. Zo constateren de samenstellers dat bijvoorbeeld in Hillegom de slopershamer in het verle den wel erg frequent werd ge bruikt, zodat cultuur-histo risch waardevolle gebouwen in dit bollendorp met een kaarsje te zoeken zijn. Het recentelijk afgeschoven duin langs de Noordwijkse boulevard wordt niet erg mooi genoemd. Ook de golfbaan in de duinen ten nooden van de badplaats kan de goedkeuring van de schrijvers niet wegdra gen. Ze vormt een onnatuurlij ke inbreuk in het gebied om dat de „greens" groen worden gehouden met behulp van kunstmest en onkruidbestrij dingsmiddelen. Ook wordt veel gesproeid waarvoor grondwater wordt onttrokken. Daar hebben de dennen in het duin last van en ook berken bosjes drogen daardoor uit en sterven af. Mierenhoop De fietsers worden attent ge maakt op tal van bezienswaar digheden die hun pad kruisen. Zoals het Witte Kerkje in Noordwijkerhout, in de 13e eeuw gebouwd in Romaanse stijl met stompe toren en rond- vormig priesterkoor. In 1508, zo meldt het boekje, kreeg de toren pas een spits. In Wasse naar wordt gewezen op een boederij uit 1806, „Bellesteyn", waarvan de historie teruggaat naar 1472 toen er op die plek een landhuis stond. Bij de te genoverliggende boerderij kan een paardekarnmolen worden bekeken. Bij Scheveningen wordt de kans groot geacht een mierenhoop te zien van de rode bosmier. En passant wordt de fietser vertrouwd gemaakt met woorden als duinrel en koe bosjes. Een duinrel is, zo leren we uit het boekje, een duin beek die kwel- of drangwater uit de duinen afvoert. Water dus, dat door stuwing naar bo ven wordt gebracht en een uit weg zoekt. Koebosjes ontston den' in een ver verleden, toen vee, besmet met miltvuur, ver brand en begraven werd. Op de desbetreffende plekken ging de natuur zijn gang en ontstonden bosjes van wilg en els. De koebosjes bieden nu een schuilplaats voor vogels en zoogdieren, als sperwer, wezel en hermelijn. De zeven fietsroutes door de Duin- en Bollenstreek varië ren in lengte van 21 tot 39 ki lometer. De routebeschrijvin gen zijn up-to-date en heel duidelijk. Achterin het boekje treft men een lijst van adres sen aan van musea/expositie ruimten, bezoekerscentra en monumenten. Ook duingebie den, te bezoeken landgoederen en natuurgebieden worden omschreven. „Zeven Fietsroutes door Duin en Bollenstreek" is te koop in de boekwinkels en kost 7,50. MARIJKE DEN HOLLAN DER Gaatjesboorder slaat toe OEGSTGEEST Een gaatjes boorder heeft gisteren kans gezien om in te breken in een woning aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest. De bewoners van het huis waren op vakantie. De inbreker wist zich toegang te verschaffen door gaatjes in het kozijn te boren. Hond vast aan boom OEGSTGEEST Een sterk verwaarloosde Golden Retrie ver is vanmorgen gevonden in de bosjes van de Kennedylaan en de Irislaan in Oegstgeest. Het dier zat met zijn riem aan een boom gebonden. De hond is afgevoerd naar het asiel aan de Besjeslaan in Leiden. De politie zoekt getuigen: 071 - 155440 ""'Nen nog DAGEN :?£gIEN IN d,")RDWIJK Arnold Zoetmulder en zijn dochter Ingrid op de expositie in Hotel Oranje in Noordwijk. Le ge ;eni ietelt fonis oo^DWIJK „Ze Wil li drie zwarte houten »teii?es wegg°°ien- Ik ïiingk schoongemaakt en kif het zwart scholen ,0m3a°dere plank wonder ing le ikonen. Ruim jienl gulden waard!", al- esprjArnold Zoetmulder "jk fcn dan heeft hij het >>idsn>ver een van de acht in die bij de brand in i ter Duin verloren i degeraakt, maar over ieuLFeuwe ontdekking. ..._nd wordt Zoetmulder kunstwereld wel eens de an de ikonen genoemd, met zijn dochter Ingrid poseren zij nog tot en indag in Hotel Oranje afgelopen jaren ver- ikonen. Zoetmulder kreeg in TELFeresse ikonen. Toen n iffinis over ikonen in Ne- »r ltd vrijwel nihil was, wist _al veel vanaf. Kort voor „kj\og werd hij beëdigd ia.fiar-taxateur in roerende sprajen, gespecialiseerd in Op de dag dat de Wereldoorlog begon, zich inschrijven als an- bij de Kamer van del. Sindsdien was hij lanig werkzaam, omdat joorlogse en na-oorlogse 'er brood op de plank Jk VI komen en in ikonen oodslijks iemand was geïnte- I212U*' ^anaf het midden zwaartepunt van zijn activitei ten te verschuiven naar de ikonen. Midden jaren '80 deed hij zijn zaak, die als enige in Nederland gespecialiseerd is in ikonen en een gerenommeerde naam had opgebouwd over aan zijn dochter, Ingrid Zoet mulder. Haar vader en moeder hadden haar altijd voorgehouden toch vooral een goed vak te leren. Maar haar voltooide studie Spaans leverde geen beleg op het brood op en de liefde en kennis voor ikonen was haar met de paplepel ingegoten. Op de dag dat de muur van Ber lijn letterlijk „viel", werd zij beëdigd als makelaar-taxateur in ikonen. Bewondering Niet met de bedoeling te ver kopen, maar puur ter bewon dering exposeren vader Ar nold en dochter Ingrid hun schatten van de laatste jaren. Arnold Zoetmulder: „Wij stel len in hotel Oranje ruim 100 ikonen en nog eens 100 bron zen reisikonen tentoon. Bij de expositie „het Gouden Licht" in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Ant werpen, enkele jaren geleden, stonden de bezoekers uren in lange rijen om voor 300 Belgi sche franken entree 180 iko nen te kunnen bewonderen. Wij bieden zonder entreegeld een blik op meer dan 200 won deren van licht en geloof. Maar er zullen wel niet zoveel mensen komen, want de ken nis en liefde voor ikonen is in Nederland gering. Terwijl dit in vergelijking met Antwer pen toch ook een unieke expo sitie is. Maar als het niet in een groot museum van naam plaats vindt, dan denkt men al gauw dat het niets is. Wij ken nen in Nederland ook geen enkel museum dat serieus iko nen verzamelt. Juist een apart museum zou daarom piet mis staan". Ingrid Zoetmulder: „Wat zijn ikonen? Zoals wij via beelden onze heiligen in de kerk uit beelden, werden in het Oosten schilderingen gemaakt op dik ke houten planken. In plaats van een foto nu of een prent of schilderij vroeger, bij ons waren de ikonen geschilderde herinneringen aan heiligen. Ze gingen van vader op zoon over. De grote ikonen bleven in huis hangen, de kleine gin gen mee op reis. Die thuis ble ven hangen werden op den duur zo zwart van het roet en de aanslag dat je de afbeelding nauwelijks meer kon zien. Dat is de oorzaak van de vele ver halen over zwarte madonna's". Schoonmaken Arnold Zoetmulder: „Ik ben de enige in Nederland die iko nen kan schoonmaken en ver zorgen. Het deskundig schoon maken en conserveren is een kunst en kennis apart. Het woord restaureren is volko men verkeerd in dit verband. De kern van de voorstelling zal ik nooit, als die beschadigd is, gaan bijwerken. Wel de be schadigingen aan de randen. Daarbij gebruik ik de verf zo als die origineel nog werd ge bruikt. Natuurlijke kleurstof fen met eigeel als basis plus nog enkele toevoegingen. Die verf blijft elastisch zoals ook het hout waarop de voorstel ling is geschilderd. Zouden we de huidige, moderne verven nemen dan zouden de voor stellingen binnen vijftig jaar volkomen van de ondergrond afspringen". Gesmokkeld Ingrid Zoetmulder: „Het wordt steeds moeilijker aan nieuwe ikonen te komen. Wij kopen absoluut geen, uit welk land dan ook, gesmokkelde ikonen. We willen altijd de achter grond van de aangeboden ikoon weten. Meestal blijkt dan dat de ikoon jaren geleden is meegebracht door een uit Oost-Europa gevluchte familie of tientallen jaren geleden door een zeeman of diplomaat is gekocht in die landen. Na overlijden treffen de nabe staanden soms een ikoon aan en belanden uiteindelijk bij ons voor een waardebepaling. Soms komt daar dan een transactie uit. Ook kopen wij veel op veilingen en verder hebben we vele contacten met andere antiquairs die ons tip pen. Wij hebben op deze ten toonstelling in Noordwijk iko nen uit Rusland, Cyprus, Kre ta, en Griekenland. Opmerke lijk is dat de nieuwe politiek van openheid en perestrojka in Rusland de belangstelling voor ikonen heeft doen ople ven. Veel Russen komen hier in het Westen nu ikonen te rugkopen. Een bijzonder inte ressante ontwikkeling". FRANS MICKLINGHOFF EXPOSITIE IN MARIENHAVEN WARMOND Het en thousiasme voor speelgoed is eigenlijk voorbehouden aan kinderen. Dit geldt echter niet voor de leden van de Vereniging tot Ex positie van Oud Speelgoed (VEOS). Als zij een au thentiek stuk speelgoed in handen krijgen, beginnen hun ogen te twinkelen en kunnen ze daar uren lang over praten. „Het verza melen van oud speelgoed is voor ons geen hobby, het is meer een fascina tie", aldus M. Schalkwijk van de vereniging. De vereniging hield gisteren in Mariënhaven, een verpleeg huis voor psychogeriatrische patiënten in Warmond, een tentoonstelling van vooroor logs speelgoed. Het initiatief voor deze expositie is uitge gaan van Aly Schaap-Van Scherpenzeel, coördinator acti viteitenbegeleiding in het ver pleeghuis. Zij is vol lof over dit evenement. „We zijn bijzonder blij met de inspanningen van deze vereniging. De expositie vormt de afsluiting van een aantal activiteiten die we deze maand voor de bewoners heb ben georganiseerd. Kinderen stonden hierin centraal. De keuze voor deze tentoonstel ling was dan ook min of meer logisch. Oud speelgoed is voor de patiënten natuurlijk erg herkenbaar. Het roept veel herinneringen en emoties op. Op die manier leren we de mensen veel beter kennen". Vakmanschap De recreatiezaal van Mariën haven stond vol met ingenieus speelgoed. Treinen, auto's, poppen en toverlantaarns alle maal gemaakt in de periode 1880-1940. „Onze collectie ver krijgen we door kopen, krijgen en zoeken. Het is iedere keer weer een uitdaging om een oud gedeukt stuk speelgoed van een zolder te halen en he lemaal op te knappen. Het speelgoed van die tijd werd met liefde en vakmanschap gemaakt", aldus de taxateur van de vereniging de heer J. Mulder. Als bewijs hiervan toont Mulder vol trots een door hem gevonden draaimo len. „Kijk eens hoe mooi die draait, daar spreekt de liefde voor het vak toch uit". De bewoners van Marënhaven bekijken geboeid en met aan dacht het speelgoed. Ze her kennen het wel maar ze heb ben er nooit echt mee ge speeld. „Het was veel te duur. We waren thuis met negen kinderen. Naar dit speelgoed konden wij alleen maar kijken in de winkel", vertelt de 89-ja- rige mevrouw Van der Meer. Taxateur Mulder moet dit bea men. „Dit speelgoed kostte vroeger veel geld. Het was dan ook alleen voor kinderen uit de hogere standen. Voor de kinderen van arbeiders «was dit onbereikbaar". De waarde van de geëxposeerde stukken is volgens Mulder moeilijk te schatten. „Het is maar wat men er voor over heeft. Maar voor uniek speelgoed wordt veel geld betaald". De miniatuur spoorbaan op het podium trekt veel bekijks. De treintjes van het bekende merk Marklin rijden door een landschap van bergen en kas telen. Op een enkel manke ment na werkt alles nog per fect. „Veel van dit materiaal komt uit Duitsland. De baker mat van de speelgoedindustrie. Merken als Bing en Mërklin hadden een naam in de hele wereld", aldus Mulder, terwijl hij een ontspoorde wagon weer op de rails helpt. Met het moderne materiaal heeft Mulder niet veel op. „De liefde voor het vak en de crea tiviteit ontbreekt. Het is niet te vergelijken met dit speelgoed". Om zijn woorden kracht bij te zetten pakt hij een pas geres taureerde locomotief. „Hier ben ik nu trots op. Toen ik hem vond zat alles onder de roest. Na een grondige restau ratie loopt hij weer als een zonnetje en is het een pronk stuk van onze expositie. En dat is toch het doel van onze

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11