Lekker en makkelijk. Den Haag blijft achter in groei golfaccommodaties 5 9 10 11 GOLF Op vakantie £cidóc(3owuvnt \Ï4 DagenGratis RIA SCHUURHUIZEN leeds vaker kreeg de Haagse lode-ontwerper Gérard Brussé an klanten te horen: „Waarom laak je niet eens een exclusief ilfpak, er is zo weinig leuks te lop om te gaan golfen". 'iteindelijk besloot Brussé de indschoen op te nemen; de uit- ïging woog te zwaar. Hij bezocht gezelschap van klanten een paar aal golfbanen om te kijken wat nu precies gevraagd werd. Hoe oest zo'n golfpak er uit zien? an welke speciale eisen moest orden voldaan? deze golf-special wordt het pak aor het eerst getoond; couture aor op de golfbaan, russé koos voor een stof die ei- nlijk van oudsher bij de golf- ort past: tweed. En ook het mo- 1, de knickerbocker wordt al ja- n bij het beoefenen van de golf- KMt gebruikt; een sterke verwij- ng naar Engeland, waar de an- :rs van de golfsport liggen. De lickerbocker is ook het kenmerk geworden van spelers als Austra liër Rodger Davis en de Ameri kaan Payne Stewart. Deze laatste buitte zijn handelsmerk goed uit RESEARCH en verdient nu miljoenen met het dragen en sponsoren van dit kle dingstuk. lemaal op de sport toegesneden en dat is het belangrijkste. CAPUCHON Brussé maakte het geheel vrolijker door het grijs-zwarte tweed te combineren met rood. Het pak heeft een capuchon, (rood van binnen) om plotselinge regenbui en te trotseren en ook een bijpas sende grijze katoenen pulli met rode colkraag. Verder heeft het een paar typische accenten spe ciaal voor het golfspel zoals een kontzakje voor de handschoen, terwijl, het jasje reversible, om keerbaar is dus. Uiteraard is die binnenkant ook rood. Gecombi neerd met rode kousen en witte schoenen ontstaat een modieus geheel, hoewel het er 'ouderwets' uitziet. Maar de kleding is wel he- Golfkleding is over het algemeen gewone vrijetijdskleding en die voldoet meestal uitstekend. Er zijn wel wat merken die zich toe leggen op golfkleding, maar ook dan gaat het meestal om wat klei ne veranderingen die zijn aange past aan het golfspel. Zoals een zakje voor de handschoen en wat haakjes voor tees. De belangrijkste ontwikkeling op het gebied van golfkleding, of eer lijk gezegd op het gebied van vrije tijdskleding voor buiten - tegen woordig aangeduid met de term outdoorkleding - zit 'm in de stof fen, het materiaal. Research, in eerste instantie vaak gedaan voor de wintersportkle- ding, leverde ook voor buiten sporten zoals golf interessante ont wikkelingen op. Tenson, de Zweedse fabrikant van functionele sportkleding kwam enkele jaren terug al met MPC, licht, luchtig, winddicht en ook nog eens 100% waterproof. Zodat het jack opgepropt in de golftas toch overal mee naar toe kan. Tenson komt dit jaar met MPC Light, dus nog lichter en nog ge makkelijker op te bergen. WIND Golfen doe je ook vaak in een trui, maar soms is een koude wind die dwars door de wollen trui heen gaat uitermate hinderlijk. Ook daar is nu iets op gevonden. Gore, al de fabrikant van Goretex, heeft nu een nieuwe vliesdunne mem braan ontwikkeld die aan de ge breide stof wordt vastgenaaid. Deze membraan houdt de wind tegen en vormt geen belemmering voor de door het lichaam afgege ven warmte. De Windstopper trui is zelfregulerend, omdat de mem braan geen overtollige warmte vasthoudt. De van nature aanwe zige isolerende functie van de wol len trui blijft bestaan, maar wan neer de wind opsteekt, treedt de extra beschermende functie van de membraan in werking. Golfïno, een van de gespeciali seerde fabrikanten op het gebied van golfkleding, brengt voor het komende seizoen pullovers met Gore. Is er op het gebied van kleding niet al te veel nieuws te melden, de aanvulling van accessoires is on ophoudelijk. Jean Claude Killy, de ex-skiër die met zijn ski-kleding al veel succes had, maakt nu ook golfkleding. Maar daar liet hij het niet bij. Hij komt nu met een bril speciaal ontworpen voor buiten sporten. Escada, het Duitse kledingmerk, dat ook in Nederland steeds meer verkocht wordt, heeft zich op le ren accessoires toegelegd en daar hoort natuurlijk een golftas bij. DOETINCHEM Vanaf sep tember gaan de dertig werk nemers van het metaalbedrijf Nedcon in Doetinchem 6,5 uur per dag werken. Daarmee gaat de werkweek drastisch omlaag van 38 naar 32,5 uur, terwijl het personeel het oude salaris behoudt. „Een doorbraak op het gebied van arbeidstijdverkorting", be titelt een woordvoerder van de Industriebond FNV deze over eenkomst tussen bonden en di rectie van het bedrijf, waar magazijnstellingen worden ge maakt. Algemeen directeur H. Stegweg vindt het geen door braak. „Het is puur maatwerk, een oplossing die speciaal ons bedrijf op het lijf geschreven is". Het personeel, dat nu nog werkt in een gewone dag dienst, wordt gesplitst in twee ploegen die vijf dagen per week gaan werken van 06.00 tot 13.00 uur en van 13.00 tot 20.00 uur, inclusief een half uur onbetaalde pauze. De be drijfstijd wordt op die manier uitgebreid van 38 naar 65 uur. Nedcon valt onder de cao in de metaalnijverheid, een sec tor waar nog steeds een werk week van 38 uur geldt. Net als in andere sectoren verzetten de werkgevers in de metaal nijverheid zich op centraal ni veau met hand en tand tegen verdere verkorting van de (ge middelde) werkweek. Haute couture weer must voor de jet set Koevermans en n Nijssen tevreden ondanks verlies I grote schaal' De provincie Zuid-Holland ligt royaal bezaaid met allerhande golfbanen. Hoewel vooral in de gemeente Den Haag vooralsnog dringend behoefte aan nieuwe projecten bestaat, zijn rondom de steden Rotterdam en Leiden vele volwaardige speelmogelijkheden voorradig. Dankzij een inventarisatie door de dames Carina van Erven Dorens en Tineke Thate bracht uitgeverij Tee-Off onlangs een nuttige golfkaart op de markt waarop de verschillende accommodaties in Nederland overzichtelijk staan vermeld met alle nodige informaties vandien. Terwijl in den lande de courses snel in aantal (en dikwijls ook omvang) toenemen, blijft Den Haag het grootste zorgenkind van de Nederlandse Golf Federatie. De plannen om nabij camping Ockenburgh een volwaardige course aan te leggen, behoren alweer sinds maanden tot de verleden tijd. De residentiële golf- liefhebber is al sinds jaar en dag aangewezen op het rondjes spelen op surrogaat-pistes. Want hoe enthousiast men op privé- initiatief bij de hockeyclubs HDM (op Duinzicht) en Groen Geel (op de Roggewoning) ook bezig is, het blijft wel degelijk behelpen. Hetzelfde geldt voor de Stichting Openbaar Golf Den Haag e.o. dat tijdelijke driving- ranges bezit bij het zwembad 't Wedde in Voorschoten, bij hockeyclub HDS in Madestein en 's winters op camping Ockenburgh. Wachtlijsten In de directe omgeving van Den Haag ligt wel een aantal banen van het geijkte niveau, maar de vaak ellenlange wachtlijsten hebben een afschrikwekkend effect. De sjieke Haagsche Golf en Country Club in Wassenaar is sowieso maar voor weinige fortuinlijken weggelegd. Buurman Rozenstein staat wel te boek als 'public course'. Bij omni- sportclub De Kieviten heeft Wassenaar een derde golfers- alternatief voorhanden. Het nog uitbreiding behoevende trainingscenter Leeuwenbergh (aan de Westvlietweg in Voorburg) en de voetbalvelden van het Delftse Concordia gelden als andere voorbeelden hoe en waar het wél schijnt te kunnen. De allernieuwste, letterlijke aanwinsten in deze regio liggen in Rij swijk en Zoetermeer, waarbij de laatste (Westerpark-)golfclub nog pas gedeeltelijk voor het publiek is open gesteld. Rotterdam De golfkaart Nederland (inclusief verwijzingen naar naburige banen in België en West- Duitsland) toont aan dat Rotterdam beter is voorzien. De openbare golfclub Kralingen is, niet alleen door de aanwezigheid van de vrouwelijke professional Caroline Nieuwenhuyzen, één van de charmantste banen in ons land. Toch vertrokken een aantal jaren geleden de meeste leden naar Vlaardingen waar in de Broekpolder een nieuwe, evenzeer fraaie, maar wel besloten course verrees. In het Hoge Bergse Bos (golfclub De Rotte Bergen), in Rhoon (Oude Maas) alsook in Brielle (Kleiburg) is iedereen, mits in het bezit van het nu eenmaal onvermijdelijke golfvaardigheidsbewijs, van harte welkom om een rondje te komen spelen. Het golfcentrum Rotterdam, een qua architectuur futuristisch aandoende driving-range met daarbij enkele korte holes, mag in dit verband ook zeker niet onvermeld blijven. Gewerkt, in de praktijk en dus niet alleen op papier, wordt voorts nog aan banen in Capelle aan den IJssel, Dordrecht (De Merwelanden) en Numansdorp (Cromstrijen). Óp iets grotere afstand ten zuiden van Rotterdam wordt in het Zeeuwse Bruinisse de laatste hand gelegd aan de prestigieuze golfclub Grevelingenhout - inclusief voor permanente bewoning bestemd bungalowpark. Leiden In de onmiddellijke omgeving van de stad Leiden vindt men de fraaie duinbaan van de Noordwijkse golfclub waar een ledenstop evenwel al jaren tot de inventaris behoort. Op de vooral in de jeugd-sector erg actieve golfclub Zeegersloot, die wel een openbaar karakter bezit, wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwbouw van een extra negen-holesbaan. Waardoor de capaciteit van de accommodatie aan de rand van Alphen aan den Rijn tot 27 holes zal worden uitgebreid. In de Veerpolder te Warmond en bij golfclub De Grunerie in Oegstgeest kan men zich de eerste, veelal moeilijke beginselen van de golfsport eigen maken. Tee-Off Dank zij de inspanningen van Tee-Off kan aldus een goed overzicht van de golf- mogelijkheden worden verkregen. „En", weet Carina van Erven Dorens, „we lopen nu eigenlijk alweer een beetje achter de feiten aan. De banen vliegen overal nog steeds als paddestoelen uit de grond. Zodra dit werkje in de winkels ligt, is het eigenlijk al weer achterhaald, want er zijn zoveel projecten gaande, dat valt voor niemand eigenlijk meer bij te houden". tale ,idi- :eer Wereldspelen veel te duur zijn en langdurige voorberei ding vergen. De mededeling dat Canada volgend jaar in eens een soortgelijk toernooi onder de naam „Worldga- mes" wil organiseren, werd door de betrokkenen dan ook ongeloofwaardig bevon den. Vandaag is de laatste dag van de Wereldspelen. Pagina 7: Chef d'equipe Van Wijk tevreden met minder medailles gers met jaar rdel Slijk het rond. Er komen speciale pij en waardoor papier en fles sen naar beneden gelaten kun- len worden. BASF wil chemieconcern in DDR overnemen LUDWIGSHAFEN Het Westduitse chemieconcern iASF wil de Oostduitse che- mie-onderneming Synthese- "erk Schwarzheide overne men. BASF wil enkele hon derden miljoen marken in de modernisering van de onder neming wil. Wat er voor Syn- thesewerk moet worden neer geteld is niet bekend. Tot nu toe hebben talloze chemie-be- drijven uit de Bondsrepubliek sl samenwerkingsverbanden gesloten met Oostduitse bran chegenoten. Ten" verlaten"," tenïij de" CDU «ewi» tegen de Belangen een aantal eisen van de soci- van het Oostduitse ™lk 'n- aal-democraten aanvaardt. De £aat- Volgens graaf gend op die van PDS lpen ;eval iken noch geobserveerd. Het autogordel- wal", aldus een zegsman van gebruik blijkt in Zuid-Holland het Provinciaal Orgaan Ver binnen de bebouwde kom elf keersveiligheid Zuid-Holland. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Leiden kampt met tekort aan kraam- verzorgenden Kortebaan- draverij weer hoogtepunt van Stompwijkse paardedagen Tijdelijke oplossing voor kinderopvang in Noordwijk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 KUNST/RTV4 8UITENLAND5 ECONOMIE6 SPORT 7/10 LEIOEN/REGIO 9/10/11 UIT EN THUIS12 RTV PROGRAMMAS 13 WEER/PUZZEL/MENU 13 extra bijlage Rellen verstoren Pamjat-rechtszaak MOSKOU Voor het eerst in de Sovjetunie is gisteren een lid van de racistische Pamjat-beweging voor de rechter gesleept we gens antisemitisme. De zitting draaide uit op een betoging van Pamjat tegen joden, juristen en journalisten. De beklaagde, Konstantin Smirnov-Os- tasjvili, veroorzaakte aan het begin van het proces al een rel door het vertrek van zijn advocaat te eisen. „Zeker twee derde van alle advocaten in Moskou is joods. Ik vertrouw geen enkele jurist hier", zei hij onder luid applaus van zo'n 200 aanhangers van Pamjat. Smirnov moest uiteindelijk erkennen dat de hem toegewezen advocaat geen jood was. Maar hij bleef aandringen op een 'neutrale' advocaat uit het buitenland. Later joelden zijn denkgenoten dat de pers de zaal uitgesmeten moet worden. Toen de rechter de orde niet langer kon handhaven, schortte hij de zitting op tot vandaag. Volgens Pamjat ziin joden en vrijmetse laars verantwoordelijk voor alle ellende die Rusland deze eeuw is overgekomen. Waarnemers beschouwen het proces tegen Smirnov als een test voor de belofte van de regering paal en perk te stellen aan de verspreiding van racistische propaganda. (ADVERTENTIE) Lasagne: Batognese 11 Van onze huistraiteur: Lasagne Bolognese, 'n complete O QTn hoofdschotel. 400 gram A95 Kip in roomsaus, lekker met aardappelen. rijst of pasta en groente. Voor 2 - 3 C C A personen. 400 gram J.UU NIEUW: AH Huistraiteur Bavaroises, toetjes voor 3-4 personen Aardbei, O QQ chipolata of cappuccino. 500ga®®A?5 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 28 juli a s Geniet maar lekker van de zomer. cn De ANWB weet het precies. Er zijn drie miljoen Nederlanders op vakantie. Maar voor onder ande ren de bezorgers van de krant is het toch een pret tig idee dat er dan altijd nog zo'n ruim elf miljoen zijn thuisgebleven. Die gaan zeker in een andere tijd op vakantie of houden hun vakantie gewoon thuis. Uiteraard stopt de bezorger hier en daar toch een krant in de bus, die pas over een paar weken wordt gelezen. Maar - en dat heb je alleen met regionale dagbladen - dan wel met dubbele in teresse. Want de vakantieganger weet wel zo'n beetje wat het nieuws was in zijn vakantie, maar hij wil toch graag precies weten wat er in zijn om geving is gebeurd toen hij weg was. Zo gezien is zelfs na drie of vier weken dit exemplaar van de Leidse Courant nog actueel. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) I kwartaal f. 75,10 Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) n proefabonnement ■ïim

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1