icidóc Sowcwtt Topdrukte bij* Leidse musea der wet STAD OMGEVING/RTV Leidse regio heeft groot tekort aan bedrijfsterrein Groot onderhoud aan flats Churchilllaan Persoonlijk cadeau CcldócGouocvnt DINSDAG 24 JULI 1990 PAGINA 9 Bedankt Een uit de hand gelopen rap", vond Leidse kanton- icher J. Richters hetgeen aarvoor de verdachte oor het beklaagdenbankje ond. In december 1988 ad de vrouw bij politie en randweer vals alarm ge- agen. Voor niets kwamen vervolgens opdagen een onzichtbare keu- enbrand. „Waarom heeft dat in hemelsnaam ge- ian", vroeg hij zich af. We hadden wat onenig- •id met de buurvrouw. Zij :1de de politie om twee rachtwagens en twee per- nenauto's bij ons weg te ten takelen. Die stonden haar deur. De buren- izie liep zover op dat we ichten, kom we halen een tintje uit", was de simpele irklaring. Schuldbewust pnd de Leidse vrouw ior de rechter, haar ar en gekruist voor zich. „Ik eeg er al snel spijt van ben de dag erna naar de landweer en politie ge- eest om mijn excuses aan bieden. Ik heb een boete in 240 gulden betaald de auto's die moesten trukken ilgens officier van justitie van Ek bofte de ver- ichte. Het huisnummer verkeerd in het proces trbaal aangegeven. „Dit is essentieel bestanddeel in het bewijs. Ik vraag u in ook mevrouw vrij te reken". officier werd meteen Dor de verdachte hartelijk dankt. „Ik heb nog niks hielp de rechter lar even uit de droom, Haar ik zal u wel vrij reken". Ook hij werd artelijk bedankt. Eiet ontvangen 'at ben ik niet, ik heb oit bericht gehad, op dat heb ik nooit ge- oond". Wanhopig keek verdachte Richters aan. e jonge vrouw had nooit :n transactie of schikking ikregen, omdat die naar !n verkeerd adres waren sstuurd. „En nu opeens reeg ik bericht dat ik kantonrechter oest verschijnen". werd verdacht van het lit dat ze op 7 juni vorig lar twee keer 25 kilometer ir uur te hard had gere- ;n. Maar volgens de rouw was zij dat zelf niet eweest. Wie de wagen dan el bestuurde, wist ze niet. Us ik de bekeuring met- in had gehad, kon ik dat og achterhalen. Nu niet er". Haar twee broers vriend maakten in die jd regelmatig gebruik van wagen. „De auto staat uw naam. Als u niet eet wie in uw auto heeft ïreden, dan wordt u aan- irakelijk gesteld", legde rechter haar uit. an Ek wilde weten waar levrouw die dag was ge feest. Ze lachte veront- 'aardigd. „Ja, dat weet ik cht niet meer". Ook hij 'ees de vrouw op haar insprakelijkheid. „Het is [makkelijk om te zeggen it u niet in de auto gere- en heeft. U bent er ver- ntwoordelijk voor. Ik eis en boete van twee keer 55 gulden". chters daarentegen wilde bedrag van de politie- ikking niet verhogen, indat de verdachte die fioit had ontvangen. Hij jf legde twee boetes van 10 gulden op. „Dat is het jsico als je andere mensen je auto laat rijden", fichtend slofte de vrouw t zaal uit. Iwijgen e volgende verdachte enste voornamelijk te vijgen. Hij had vorig jaar i april over de Lage Rijn- jk gereden met een aan- angwagen zonder hulp- oppeling. Toen de officier m boete van 75 gulden iste, gebeurde er een won- er. De man sprak: „Ik ben angehouden op de Acacia- ^nan, terwijl op het proces erbaal staat dat ik op de J -age Rijndijk heb gereden, vind ik nogal vreemd", politie hoeft de overtre- er niet aan te houden op plek waar de overtre- üng is begaan, legde Rich- ers uit. „Omdat u de boel "iet zomaar heeft laten loffen geef ik u een boete ran 65 gulden, hetzelfde «drag wat op de schikking iaat." Waarop de man veer zweeg. KARIN HOGENBOOM Doorrijden na verkeersongeval LEIDEN Een 15-jarig meis je heeft afgelopen zaterdag twee gescheurde kniebanden en verbrijzelde botten in haar onderbenen overgehouden aan een verkeersongeval. Het meisje fietste om ongeveer half drie 's middags met haar moeder op de Klokpoort. Daar werd zij van achter aangere den door een donkerblauwe Ford. De bestuurder reed na het ongeluk door. Verschillen de omstanders hebben het on geluk gezien maar konden zich het kenteken van de auto niet herinneren. De Leidse po litie is op zoek naar getuigen. Telefoon: 071-258888. Microscopen weer terecht LEIDEN Door de Am sterdamse politie is gister middag een aantal micros copen teruggevonden die in april in Leiden bij het Academisch ziekenhuis (AZL) waren gestolen. In de eerste twee weken van april werden zeven mi croscopen met een nieuw- waarde van 100,000 gulden ontvreemd uit verschillen de kamers van gebouw 1 van het AZL aan de Rijns- burgerweg. De hoofdstede lijke politie draagt een de zer dagen de apparatuur weer over aan de rechtma tige eigenaar. Fietstocht voor 55-plussers LEIDEN De wijkouderenraad Merenwijk houdt morgen een fiets tocht voor 55- plussers. De tocht, die dertig kilometer lang is, voert langs alle- hande historische plekjes en door de natuur. Deel nemers moeten 's ochtends om 10.00 uur verza melen bij het dienstencentrum aan de Rosmolen in de Merenwijk. Fietsroutes verbinden bloembollenbedrijven LISSE De wereld van de bloembolled staat zaterdag 4 augustus centraal tijdens een open dag georganiseerd door de drie Hollandse landbouworganisaties. Het publiek is van 10.00 tot 16.00 uur welkom bij verschillende bedrij ven en organisaties in de bollenstreek. De bedrijven zijn opgenomen in twee fietsroutes die starten vanaf de CNB- veiling in Lisse. Het doel van deze open dag is tweeledig. Enerzijds willen de organisatoren de bezoekers zo breed mogelijk informeren over de wijze van produceren, de handel, de verwerking en afzet van de produkten. De open dag in de bloembollensector, een primeur voor Ne derland, biedt de deelnemers naast de bezoeken aan de bedrijven ook de mogelijkheid om de bloembollenveilin gen Hobaho en CNB in Lisse te bezoeken. In de veiling Hobaho zijn onder andere films en een bloemententoon stelling te zien. In de CNB-veiling bestaat de mogelijk heid om zelf eens aan een bloemenveiling deel te nemen. Ieder half uur is daar voor het publiek een klokveiling. Wandelingen door Heempark LEIDEN In het Leidse Heempark aan de Oegstgeester- weg worden tot en met oktober, elke laatste zondag van de maand rondlei dingen gehouden. Aanstaande zondag staat de eerste wan deling van de reeks op het programma. Deze duurt ander half uur en staat on der leiding van na- tuurgidsen van het Instituut voor Na tuurbeschermingse ducatie. De tocht start om twee uur. Kamer van Koophandel: versoepel parkeerregime LEIDEN De Kamer van Koophandel is voor verruiming en versoepeling van het uitgeven van vergunningen in de binnen stad voor een parkeerplaats. Dat schrijft de Kamer in een reac tie op de nota Evaluatie Parkeerregime 1989 aan de Leidse ge meenteraad. De Kamer vindt ook dat een parkeergarage in het westelijk deel van de binnenstad niet alleen gewenst is, maar een „speerpunt" van het gemeentelijke parkeerbeleid moet wor den. De Kamer meent dat met de evaluatie van de parkeerregu lering een stap in de goede richting is gezet maar de kamer wil verder gaan dan alleen spreken over parkeren en parkeerpro blemen: „Het parkeerbeleid moet integraal onderdeel uitmaken van een totaalbeleid voor de ontwikkeling van de binnenstad", aldus een passage uit de brief van de Kamer. Twee gevolgen worden in de brief aangegeven als het tekort aan parkeerplaat sten in Leiden blijft bestaan. Allereerst blijft de Breestraat eco nomisch achter en ten tweede leidt dit tot omzetverlies bij be drijven in de hele binnenstad zoals dat ook de afgelopen vijftien jaar het geval is geweest. 1990 WORDT RECORDJAAR LEIDEN Het bezoe kertal van de Leidse mu sea breekt dit jaar alle records. Niet alleen door de succesvolle sauriër sexpositie in het Pest huis. Ook in de ander grote Leidse musea is het drukker dan anders. Dit terwijl de landelijke trend een teruggang in museumbezoek te zien geeft. „Musea moeten tegenwoordig marktgericht te werk gaan. Alleen bijzondere tentoon stellingen in combinatie met de permanente exposities trekken nog veel bezoekers", aldus L. van Gent van de stichting Museumjaarkaart. Volgens hem komt er in Lei den, ondanks de neerwaartse bezoekerslijn zoveel publiek op de musea af, omdat juist de Leidse musea zeer actief zijn in het organiseren van „extra" tentoonstellingen. Al leen al in het rijksmuseum van Volkenkunde hebben op dit moment een vijftal expo sities plaats naast de toch al imposante vaste opstelling. „Wij weten pas aan het einde van het jaar of we meer be zoekers hebben dan in ande re jaren. Van de Dinoten- toonstelling hebben we al leen het eerste weekeinde ge profiteerd toen de rijen daar zo groot waren dat velen naar Volkenkunde kwamen als alternatief", aldus een woordvoerdster van het mu- Wandelingetje De Hortus Botanicus viert dit jaar haar vierhonderdjarig bestaan met een reeks van bijzondere evenementen. En dat heeft de uitwerking op het publiek niet gemist. „Het aantal bezoekers ligt bedui dend hoger. Ik durf niet te zeggen hoeveel precies maar ik heb de indruk dat twee maal zoveel mensen de poort passeren. Op een dóódsimpe le maandag zijn we blij met tweehonderd man en nu zijn dat er al meer dan vierhon derd. Normaal in de zomer maanden trekken we 20.000 bezoekers, dus kunnen het er nu wel 40.000 worden. Als deze lijn over het hele jaar wordt doorgerokken dan ko men we dit jaar misschien wel boven de 100.000 uit", al dus C. Teune van de Hortus. Zij heeft de indruk dat veel mensen na een bezoekje aan de dino's daar een wandelin getje door de botanische tuin aan het Rapenburg aan vast plakken: „Ómdat wij lekker buiten zijn". Het getal van 100.000 komt ook ter sprake bij M. Bult Het Rijksmuseum van Volkenkunde aan de Steenstraat trekt extra bezoekers doordat er nu vijf exposities tegelijk zijn te zien. FOTO: SP van het Rijksmuseum van Oudheden (RMO). „Sinds de jaarwisseling hebben we al 7000 mensen meer dan vorig jaar. Het ziet er wel naar uit dat we dit jaar de 100.000 ha len maar dat is voor voor ons niet zo'n magisch getal. Dat hebben we al eens eerder ge- Alleen in Stedelijk Museum De Lakenhal is volgens E. Pietersz het aantal bezoekers vrijwel gelijk aan vorig jaar: „Wij hebben dit jaar geen grote tentoonstelling gehad. Dat zijn toch de lokkers", legt Pietersz uit. L. Verheij van de Stichting Museumstad is blij met deze gunstige ontwikkelingen. De bezoekersaantallen staan bij hem op de agenda als over twee weken de directeuren van de verschillende musea vergaderen: „Ik heb dus nog geen idee hoe hoog deze cij fers zullen uitvallen, maar ik heb wel stellig de indruk dat het goed gaat". LEIDEN De El Cid-week voor de nieuwe eerstejaars studenten aan de Leidse uni versiteit, krijgt een bijzondere opening. De Delftse saluutbat- terij Atkins lost maandag 13 augustus met een negen meter lang kanon het startschot voor de aankomende studenten. Dat gebeurt die dag 's morgens om kwart over negen, bij molen De Valk. Een woordvoerder van de El Cid-commissie legt desge vraagd uit dat het gaat om een El Cid-week geopend met kanonschot echt startschot: „Er wordt een schot gelost met een extra zware lading. Nee, het is niet de bedoeling de eerstejaars te begroeten met 21 saluutscho ten. We denken ook niet dat de gemeente dat goed zou vin den". Voor het lossen van het schot steken de leden van de saluutbatterij zich in traditio nele kledij. De opzet van de introductie week wijkt in grote lijnen niet af van die van vorig jaar. Tus sen alle kennismakingsactivi teiten is er op maandag een culturele avond, op donderdag een watersportfesrival, op vrij dag een picknick en het slot feest. Nieuw is dit jaar een knock-outshow tijdens het wa terspor tfesti val. LEIDEN Gehuwd: A. A. Verdoorn en J. P. van der Toorn; C. P. Devilee en C. van Duuren; J. M. Juffermans en N. M. Cuelenaere; S. J. A. Garthoff en A. H. A. van Velzen; A. H. M. van der Poel en V. J. C. Slingerland; T. Ottenhof en G. J. Koolmoes; W. van den Biggelaar en F. S. Arlkdogan; A. Wiemer en M. J. J. van den Burg; R. C. J. van der Hulst en J. Borreman; P. Smit en C. J. M. van der Heide; G. Hasselt en M. M. Keijzer; R. Vogelaar en V. S. du Prie; H. W. Matters en L. Boere; J. F. Raaphorst en L. M. van Marwijk. Overleden: C. M. Paes, geb. 19 jan. 1924, man; H. M. de Wolf, geb. 27 jan. 1909, gehuwd geweest met M. Brinksma; J. M. Sjardijn, geb. 28 dec. 1911, gehuwd geweest met B. Werk; H. J. van der Woerd, geb. 19 april 1919, man; S. J. van Egmond, geb. 14 aug. 1906, man; C. Spaanderman, geb. 23 aug. 1916, man; P. van der Zeeuw, geb. 5 nov. 1898, echtgenote van J. van den Eikhoff; M. C. Conljn, geb. 31 mei 1912, gehuwd geweest met H. E. M. F. van der Schrieck; A. Kanbier, geb. 22 aug. 1946, man; D. Coster, geb. 1 febr. 1922, man; A. Ouwehand, geb. 20 sept. 1908, ge huwd geweest met C. Barnhoorn; C. Ouwehand, geb. 31 mei 1922, man; J. P. Langerak, geb. 3 dec. 1906, ge huwd geweest met A. J. Cambier; A. L. Bhugwandass, febr. 11 jan. 1928, man; P. van Leeuwen, geb. 10 nov. 1909, man; J. W. Oonk, geb. 30 nov. 1949, man; H. M. Philipse, geb. 13 jan. 1965, vrouw; H. van Tongeren, geb. 24 juni 1909, gehuwd geweest met F. Gressie; F. Berbee, geb. 26 maart 1916, man; M. J. Knotter, geb. 8 mei 1904, gehuwd geweest met A. J. van der Heijden; A. den Dunnen, geb. 26 sept. 1922, man; M. C. Be- rendse, geb. 14 juli 1953, vrouw; C. M. van der Meer, geb. 24 sept. 1901, vrouw; A. C. v^n der Veer, geb. 10 nov. 1908, man; H. M. van Noort, geb. 15 aug. 1936, echtgenote van N. H. J. Ruijgrok; S. M. Llobera, geb. 2 juli 1990, zoon; P. Postma, geb. 4 maart 1915, gehuwd geweest met G. W. Schoneveld; B. Elzinga, geb. 17 jan. 1909, gehuwd geweest met J. H. Rigault; J. C. van Toren, geb. 29 nov. 1904, gehuwd geweest met T. M. F. C. Sturm; F. A. J. Westerhof, geb. 1 febr. 1916, gehuwd geweest met J. B. Roos; M. Vermeulen, geb. 10 juli 1929, gehuwd geweest met J. T. van Rossum; J. C. Hondius, geb. 3 aug. 1905, gehuwd geweest met J. D. van Slijpe; S. M. Marijt, geb. 24 april 1902, gehuwd geweest met P. J. Edelaar; H. van der Zeeuw, geb. 3 sept. 1908, man. LEIDEN De Leidse regio komt de komende jaren 10 tot 35 hectaren bedrijfsterrein te kort. Dat concludeert het on derzoeksbureau Buck-Consul tants. Het bureau heeft de be hoefte aan en de aantrekke lijkheid van bedrijfsterreinen in de Leidse regio onderzocht. Dat gebeurde in opdracht van het Overleg Portefeuillehou ders Economische Zaken Ag glomeratie Leiden en de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. In de Leidse regio zijn zestien bedrijfsterreinen gesitueerd. Alleen Leeuwenhoek en Roomburg hebben daarvan de potentie om zogeheten boven regionale bedrijven aan te trekken. Leeuwenhoek scoort daarbij goed voor kleinschali ge, hoogwaardige industrie en bovenregionale kantoren. Roomburg is geschikt voor bo venregionale industrie en dis tributie. De andere onderzoch te terreinen in de regio, zoals Dwarsweteringkade, de Lasso Zuid en Veenderveld, krijgen vooral een regionale functie, zeggen de onderzoekers. Uit het onderzoek blijkt dat regio Leiden economisch ge zond is. De vrije ruimte in de regio is echter spaarzaam. De vraag vanuit het bedrijfsleven in de komende tien jaar over treft de beschikbare voorraad bedrijfsterrein. De huidige voorraad biedt slechts ruimte voor de korte termijn. Die voorraad is vrijwel uitsluitend in Leiden geconcentreerd. Zelfs bij een absoluut vesti gingsverbod van bedrijven van buiten de regio is de be drijf sterreinen voorraad te Nieuw terrein De Leeuwenhoek is in staat de vraag naar hoogwaardige be drijfsterreinen in de komende tien jaar redelijk op te vangen. In de praktijk moet Roomburg alle andere ruimtevragende bedrijven opvangen. Met een capaciteit van nog geen veer tien hectare is dat niet reali seerbaar, stellen de onderzoe kers. Het bedrijfsterreinentekort wordt op 10 tot 35 hectare worden geschat. Daarbij zal een vraag naar locaties gele gen aan de snelweg ontstaan. De onderzoekers zeggen dat in de praktijk behoefte is aan één nieuw terrein langs de snel weg gelegen van minimaal 15 hectare, en enkele kleinere terreinen voor gemengde be drijvigheid. Gemeenten in de regio moeten de bedrijfsterrei nenplanning gezamenlijk ter hand nemen, adviseert het bu reau. Dit gezien de schaarse ruimte in de Leidse regio en de vele claims die op de vrije ruimte worden gelegd. Tot slot vinden de onderzoe kers dat de Oost-West verbin ding over de weg moet worden verbeterd. Realisering van Rijksweg 11 Oost is noodzake lijk, stellen ze. LEIDEN De flats van woningbouwvereniging De Goede Woning aan de Churchilllaan en omge ving ondergaan op het ogenblik een gedaante verwisseling. Net als eerder flats aan de Wil lem de Zwijgerlaan wordt bij dit groot onderhoud- öproject aan de buitenkant een isolatielaag aange bracht. Het bakstenen ui terlijk maakt daardoor plaats voor een pleister achtige gevel. Hier is de laag echter niet helder wit, maar is er een „lever kleurtje" doorgemengd, daardoor zou het materi aal minder snel vuil wor den. Voorzitter J. Duivestein van De Goede Woning is trots op het project. „Omdat het in vol ledige samenwerking met de bewoners tot stand komt en omdat de woningen er straks zeker meer dan de vereiste 25 jaar tegen kunnen. Het hele project omvat 244 woningen, waarvan 198 flats en 46 eensgezinswoningen, aan de Churchillaan, aan de Ri chard Holstraat, de Cornelis Schuytlaan en de Obrecht- straat. Het groot onderhoud kost gemiddeld 63.000 gulden per woning. Alle flats krijgen daarvoor onder andere een groter balkon, nieuw sanitair en zonodig een nieuw keuken blok. Behalve de buitengevel worden ook dak en kelders geïsoleerd. Een aantal wonin gen krijgt ook centrale ver warming. Een aantal flats aan de Cornelis Schuytlaan krijgt er een tweede balkon bij op het Zuiden. Voorzitter Duivestein vertelt dat de financiering van het groot onderhoud nog niet ge heel is geregeld. Voor 159 wo ningen is subsidie toegekend. De resterende 85 staan op de „reservelijst", dat betekent dat ze voor subsidie in aanmer king komen als elders projec ten niet doorgaan. Duivestein zegt dat de woningbouwver eniging het risico heeft geno men een deel van het werk volledig zelf te moeten finan cieren omdat het bestuur het De flats aan de Churchilllaan staan in de steigers zodat aan de buitenkant een isolatielaag kan worden aangebracht. FOTO: WIM VAN NOORT erg belangrijk vond dat het dat als alles is gebeurd dat eerste woningen worden half project als geheel werd aange- „verhuurbaarheid' van de september opgeleverd, de laat- pakt. Tevreden constateert hij flats een stuk beter wordt. De ste half november. Vragen van D66 over opschorten ambtenaren- overleg LEIDEN De Leidse De mocraten stellen in een brief aan het college van B en W vragen over de voortgang in het Georga niseerd Overleg (GO), de ambtelijke ondernemings raad. Doel van het GO is al maandenlang het ont wikkelen van een nieuwe overlegstructuur. Er moet een gelijkwaardig overleg komen, stelt het GO, dat zichzelf nu niet meer dan een „hoorcommissie" vindt. Aanleiding voor de vragen van D66 is een brief van CDA- wethouder W. Hettinga aan het GO, waarin hij het overleg hierover namens het college de komende maanden op schort. Wat ook tegen het zere been van D66 is, is dat de wet houder eerder in een raads commissie weigerde informa tie te geven over het overleg dat informeel in juni werd ge houden. Evenmin gaf hij uit leg over de in het collegepro gramma opgenomen passage over het overlegstelsel over de arbeidsvoorwaarden. D66 wil uitleg over het begrip „wederzijds bindende arbitra geregeling". De Democraten vragen zich af of dit wordt be doeld als „een regeling waarbij een der partijen ook zonder in stemming van de andere partij het bindende oordeel van een arbitragecommissie kan inroe pen". Of gaat het hier om een procedure waarbij slechts met instemming van beide partijen het oordeel van een arbitrage commissie kan worden inge roepen, vraagt D66. De partij wil weten of de invulling van deze regeling een discussie punt is tussen het college en de bonden. „Is het college, gelet op de brief van wethouder Hettinga aan de bonden, al op voorhand van oordeel dat in het GO geen overeenstemming kan worden bereikt over het over legstelsel", vraagt D66 zich af. De partij wil in een raadscom missie op de hoogte worden gebracht van de voortgang en de belemmeringen in het overleg met de bonden. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: INI 1-1 I NB Indien doodde oonleidrng bet loot, kon een vwoek om een abonnement woeden geweigerd Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag iuz II Iinifmii

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9