Bush probeert politiek bloedbad te voorkomen Berouw èn vergelding na moord op de tsaar Boycot beraad DDR-regering EG zet Israël onder druk DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Melkmoes typisch boerengerecht uit midden Nederland BINNENLAND BUITENLAND £etdóc6ou*cMit DINSDAG 24 JULI 1990 PAGINA 5 VS mogen raketmotor van Sovjets kopen [MOSKOU De Sovjetunie is bereid de krachtige raketmo tor RD-170 te verkopen aan de Verenigde Staten om buiten landse valuta binnen te halen en de banden aan te halen met het Amerikaanse ruimtevaart- bureau, zo meldt het weekblad 'Aviation Week and Spance Technology'. De RD-170 is mo gelijk de krachtigste motor ter wereld. Hij kan voor tien vluchten gebruikt worden en is in staat een commerciële la ding te lanceren van 100 ton. JERUZALEM De ministers van buitenlandse zaken van Ita lië, Ierland en Luxemburg zijn gisteren in Jeruzalem aangeko men om namens de Europese Ge meenschap met de Israëlische re gering besprekingen te voeren over de Palestijnse kwestie. Een Israëlische minister beschuldigde de EG ervan economische druk te gebruiken als politiek wapen. De drie EG-ministers willen een EG-vertegenwoordiger naar de bezette gebieden sturen om de si tuatie van de rechten van de mens te bezien. Veel doden na overstromingen India NEW DELHI Bij overstromingen, veroorzaakt door aanhouden moessonregens, zijn in verschillende delen in het noorden van India zeker 415 mensen om het leven gekomen. Op het platteland zijn miljoenen burgers dak loos geraakt. De meeste doden (211) zijn gevallen in de deelstaat Uttar Pradesh, ten noorden van de hoofdstad New Delhi. Ook de deelstaten Radjhastan, West-Benga len, Gujarat, Himachal Pradesh en Arunachal Pradesh zijn volgens het Indiase persbureau ernstig getroffen. Hulpfonds Filipijnse slachtoffers DEN HAAG De Filipijnse ambassade in Den Haag heeft een girorekening geopend voor hulp aan de slacht offers van de aarbeving. Giften kunnen onder vermel ding van 'Hulpfonds voor Philippijnse Slachtoffers Aar- beving' worden overgemaakt op girorekening 2286. Vol gens de laatste berichten heeft de aarbeving in Baguio en Kabanatuan 1600 mensenlevens geëist. VS-bases blijven op Kreta ATHENE Het Griekse par lement heeft vannacht een mi litair samenwerkingsverdrag met de Verenigde Staten goed gekeurd. Volgens het akkoord blijven de Verenigde Staten de komende acht jaar militair opereren vanaf de luchtmacht basis Iraklion en de marineba sis Souda, beide op het eiland Kreta. De Amerikaanse basis bij het vliegveld van Athene en het marine-communicaties tation Nea Makri worden bin nenkort gesloten. De helft van de bijna 4000 in Griekenland verblijvende Amerikaanse mi litairen wordt teruggetrokken. Communisten verslaan oppositie in Mongolië ULAANBAATAR De commu nistische partij van Mongolië heeft bij de verkiezingen van af gelopen zondag de oppositie gro tendeels verslagen. Volgens pre mier Sharavyn Gunjaadorg zal een communistische overwinning de drastische hervorming van Mongolië van een aan Moskou gehoorzame één-partijstaat naar een meerpartijenstaat niet belem meren. Volgens de premier hebben de andere partijen in geval van een communistische overwinning nog steeds de mogelijkheid om aan de macht te komen. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Omdat iet huidige Amerikaanse ïooggerechtshof vier con- ervatieve rechters heeft, vier progressieve en één swinging compromisfi guur, is het van reusachtig belang wat voor opvattin gen de nieuwe opperrech ter heeft over met name die kwesties waarover de Amerikaanse grondwet geen uitsluitsel geeft maar die van grondwettelijke interpretatie afhangen: abortus, euthanasie, be scherming van minderhé- den en symbolische kwes ties als de geoorloofdheid van vlagverbranding. De Supreme Court heeft bijna geen andere taak dan het toet sen van lagere wetten aan de bedoeling van de constitutie die tweehonderd jaar geleden is opgesteld en sedertdien nau welijks is aangepast. Aangezien abortus thans in de binnenlandse Amerikaanse politiek het levendigste onder werp is en het hooggerechts hof terzake maar niet tot een lenduidig ja of nee kan ko men, heeft Amerika in enor me spanning gewacht op de keuze die president Bush zou doen. Extra pikant was die keuze omdat Bush tijdens zijn verkiezingscampagne in 1989 beloofd heeft bij de eerste de beste gelegenheid een nieuwe opperrechter te benoemen die principieel tegenstander van abortusvrijheid is. Omdat op- errechters voor het leven rorden aangesteld, deed die elegenheid zich nu wegens de ntslagname van Brennan pas oor. Het afgelopen weekeinde had den vooraanstaande Republi keinse partijgenoten van presi dent Bush al voorspeld aat de nominatie van een nieuwe op perrechter een politiek bloed bad zou worden voor de presi dent en zijn partij. Omdat in middels veel Republikeinse vrouwen uit verzet tegen het rigoureuze anti-abortusstand punt van hun partij naar de Democratische Partij dreigen over te lopen, kon Bush in be ginsel alleen maar een ver keerde keuze maken. Een anti-abortusrechter ('pro-life') zou de Republikeinen op stem menverlies komen te staan, terwijl een 'pro-keuze'-rechter - of zelfs maar iemand die ge nuanceerd denkt over zwan gerschapsonderbreking - de president zou worden aangere kend als een verbreking van een plechtige verkiezingsbe lofte. En dat terwijl Bush on langs al een andere heilige verkiezingsbelofte heeft ver broken: geen belastingen te zullen verhogen. Spannend George Bush heeft nu blijk baar met opzet gekozen voor een rechter die weliswaar een conservatieve signatuur heeft, maar die zich nog nooit over «een abortuskwestie heeft hoe ven uitspreken en die ook nimmer over zijn standpunt terzake heeft gepubliceerd. Die onbekendheid van David Souter maakt het des te be langrijker voor de Amerikaan se Senaat - die de nominatie moet goedkeuren - om tijdens de komende hoorzittingen in het najaar de kandidaat-opper rechter met name inzake abor tus danig aan de tand te voe len. In de Senaat heeft de De mocratische Partij, die in meerderheid voor abortusvrij heid is, een absoluut over wicht. Het wordt een uiterst spannende aangelegenheid of Souter zich inzake abortus op de vlakte kan houden en toch aanvaard wordt door de Se naat. Spannend temeer omdat in november tussentijdse par lementsverkiezingen worden gehouden en een hoog opge zweept maatschappelijk debat over abortus vooral de Repu blikeinen zal schaden. David Souter is nog maar se dert drie maanden rechter aan het gerechtshof in Boston, dat alleen beroepszaken behan delt. Daarvoor was hij jaren lang lid van de rechtbank van de deeltaat New Hampshire, waar hij ook procureur gene raal was. President Bush verzekerde tij dens de presentatie van ziin keuze dat hij Souter niet expli ciet gevraagd heeft naar diens abortus-houding. Maar weini gen geloven dat de president daarover echt in onzekerheid verkeert. In elk geval is Sou ter aanbevolen door minister van justitite Dick Thornburgh en door de chef-staf van het Witte Huis, John Sununu. Bei den zijn uitgesproken voor standers van een abortusver bod en Sununu, een aartscon servatief, was tot voor kort gouverneur van New Hamps hire en kent daarom Souter persoonlijk. Stormen Bush zegt nu dat de grondwet telijke scheiding van rechter lijke, uitvoerende en wetge vende macht hem ertoe ge bracht heeft een rechter voor te dragen die grote intellectue le kwaliteiten heeft en wiens opvattingen in specifieke kwesties juist beter onbekend kunnen zijn. Bush vroeg de Senaat om eenzelfde afstande lijkheid te bewaren en alleen tot een globale beoordeling van Souter te komen. Maar ge geven de enorme druk van zo wel de fanatieke anti-abortus- groepen als de strijdlustige 'pro-choise'-beweging, zal dat wel een illusie blijken. In Amerika is abortus sedert een vermaarde beslisssing van het hooggerechtshof in 1973 (de zaak Roe versus Wade), een grondwettelijke keuzevrij heid voor de vrouw. Sedert een aantal conservatieve rech terlijke benoemingen door ex- president Reagan heeft het hooggerechtshof echter aan deelstaten het recht toegekend belemmeringen tegen abortus op te werpen. Afhankelijk van de deelstaat kan nu bijvoor beeld abortus openbaar geregi streerd .worden of is abortus verboden in instellingen die ook maar één dollar over heidssubsidie krijgen. Tot een ondubbelzinnige te: rugdraaiing van 'Roe v. Wade' is het hooggerechtshof echter nog niet gekomen. Of David Souter de kans krijgt die be lofte van president Bush waar te maken, zal afhangen van wat de politieke najaarsstor men zullen aanrichten. Vakantie Voor een drie weken durende vakantie in ons land zijn vandaag ongeveer elfhonderd Duitse kinde ren per trein in Oldenzaal aangekomen. De vakantie voor deze kinderen uit Hannover, Berlijn en diverse opvangcentra voor vluchtelingen van het Rode Kruis is mogelijk gemaakt door de stichting Eurpoa Kinderhulp. FOTO: ANP Voorproefje In Parijs laten topcoutiers al enkele voorproefjes zien van de komende herst- en wintermode. Links een zwart-wit zijden ontwerp van Serge Lepage, rechts een zwart-zijden avondjapon met goud groene borduursels van Nina Ricci. FOTO'S: AP MOSKOU Drie jaar ge leden stonden de Mosko- vieten urenlang in de rij voor de bioscopen om de film Berouw te zien. Som migen huilden toen ze de film zagen; anderen pro testeerden tegen de bele diging van hun erfenis. Maar de huilers waren in de meerderheid. 'Berouw', in het buitenland in vele bioscopen vertoond, neemt het fenomeen Stalin on der de loep. Waarom hebben de Russen de zuiveringen, de kampen en de persoonsver heerlijking getolereerd, vragen de makers door schokkende gebeurtenissen uit het verle den in beeld te brengen. En waarom hebben ze zich nog steeds niet losgemaakt van Stalins erfenis? De voorzichti ge conclusie van de film is: 'we dragen allemaal schuld aan wat er is gebeurd'. De film, die bijna twintig jaar op de plan ken van de censuur was blij ven liggen, was een nauwkeu rige weerspiegeling van de ge voelens van de mensen die langzaam in het licht van een vroege glasnost traden. De afgelopen paar maanden is een aantal schrijvers dieper gaan graven en heeft de kwes tie van een eerdere misdaad aanhangig gemaakt: de moord op de tsaar en zijn familie door de Bolsjewieken in 1918. Tot voor kort wisten de meeste Russische schoolkinderen slechts dat de familie van de tsaar op vreedzame wijze in ballingschap gegaan was en dat, in het onwaarschijnlijke geval dat er mensen gedood waren, deze daad volkomen gerechtvaardigd was. Nu, in het 73e jaar na de moorden te Jekaterinboerg (nu Sverdlovsk), is niemand daar meer zo zeker van. Vori ge week was de 72e verjaardag van de moord op tsaar Nico- laas II. Op het terrein van twee Moskouse kloosters ver zamelden zich kleine menig ten om te rouwen en te bidden voor de redding van Rusland. Een vergelijkbare ceremonie in Sverdlovsk werd getoond in het nationale televisiejournaal. Weer tsaar Het was een nostalgische aan gelegenheid en velen spraken de hoop uit, hoe onrealistisch ook, dat Rusland ooit weer door een tsaar bestuurd zal worden. Het is een weerspie geling van een wijdverspreid gevoel dat alle Russen die het Bolsjewistische bewind accep teerden in zekere zin mede plichtig waren aan de moord op de tsaar. Dit schuldgevoel is des te gro ter omdat de misdaad zo lang ongestraft is gebleven. De moord op tsaar Nicolaas was, volgens sommigen, het punt waarop Rusland zijn besef van zedelijke waarden verloor. Dit gevoel kreeg onlangs artis tieke vorm in een film en een toneelstuk die een reactie op riepen die zowel berouwvol als woedend was, net als indertijd het geval was met 'Berouw'. Het toneelstuk handelt over de laatste dagen van de tsaar en zijn familie in hun balling schap even buiten Jekaterin boerg. Het toont de zwakheid en weifelachtige aard van de tsaar, maar beeldt hem ook uit als een oprecht man die de Russische zaak met hart en ziel was toegewijd. Het toneelstuk heet Vergel ding' en uit het script blijkt dat dit een deel is van het bij belse citaat: 'Mijn is de wraak en de vergelding' (Deut. 32:35). Ook wordt duidelijk uit het script dat de jaren sinds de moord op de tsaar, 72 jaar van wat mensen nu zien als kwel ling en onmenselijkheid, ge zien moeten worden als Gods wraak op Rusland voor de moord. Eenzelfde boodschap draagt de zeer pessimistische film 'Je kan zo niet leven' in zich, die tegen alle voorspellingen in de afgelopen maand uitgekomen is in alle bioscopen in de Sov jet-hoofdstad. President Gor- batsjov voelde zich in zijn slot rede voor het Partijcongres deze maand zelfs geroepen te benadrukken dat er geen noodzaak bestaat voor beken tenissen of nieuwe oorlogspro cessen, maar alleen voor hard Tijdens een van de herden kingsdiensten voor de tsaar vorige week hielden rouwen den een bord op met de leus: 'Perestrojka is het berouw van de Sovjet-macht tegenover het volk'. Maar voor veel Russen is berouw niet langer genoeg. Ze willen vergelding. MARY DEJEVSKY (c) The Times, Londen DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER 651 Alles blijft stil. Behoedzaam sluipen ze over het dek, maar dan schrikken ze opeens. Want met een doffe dreun botst de sloep nog eens tegen de scheepswand. „De stommelingen", sist Peer. Ja, maar de fout is gemaakt en... op hetzelfde ogenblik verstommen zang en muziek. De wacht is gealarmeerd. Onraad? De drie Mohammedanen springen overeind en één hunner, 'n reusachtige Moor, komt met getrokken mes naar voren. Even staan Rob en Peer besluiteloos. Wat zullen ze nu doen? Terug trekken? Nee, dat nooitl Maar kunnen ze met hun tweeën het opnemen tegen drie mannen? Snel buigt Rob zich over de ver schansing en alarmeert de rest van de vluchtelingen. Vliegens vlug klauteren ze naar boven, een hevig maar kort gevecht volgt en dan plompen drie lichamen in het water. Rob is weer heer en meester op ,,'t Seepaert"! OOST-BERLIJN In Oost-Berlijn hebben de sociaal democratische SPD en de liberale BFD gisteravond een zitting van de regeringscoalitie geboycot. De partijen zijn het oneens met de christen-democraten van premier Lothar de Maizière over de vraag of de DDR vóór of na de al-Duitse verkiezingen op 2 december tot de Bondsre publiek moet toetreden. Na een gezamenlijke sessie stuurden de twee partijen de premier een korte brief, waarin zij hem opriepen de ernst van de toestand te erkennen en zich meer compromis-bereid te tonen. Als de premier niet tegemoet komt aan deze wensen, moeten de liberalen uit de coalitie stappen, zo zou de leiding van de BFD hebben aanbevolen. Het gekibbel tussen de Oostduitse partijen is inmiddels over geslagen naar hun Westduitse tegenhangers. Uit de tijd dat radioman Kees Schilperoort nog Gait-Jan Kruudmoes heette en van heel ver daarvoor dateert het gerecht melkmoes. Te vinden in midden- Nederland, met name in Stoutenburg, een buurtschap tussen Amersfoort en Hoevelaken. Vandaag de dag treft men er dat gerecht nog steeds aan, opgebouwd uit karnemelk, gort, spek, worst wat kruiden en rozijnen. Wij nu ook, in „Een andere kijk op toeristisch Nederland". Een vrijwel onbekend maar door hele volksstammen in het verleden smakelijk ver orberd gerecht, is melkmoes. Het bestaan is ons onthuld door een buurman, die op een boerderij is opgegroeid en die er als kind verzot op was. Lyrisch kan hij er over worden. Het gaat om zware kost, die wordt opgebouwd uit karne melk, gort, spek, worst wat kruiden en rozijnen. Om de ware toebereidselen te kun nen achterhalen, introdu ceert mijn buurman Rijk mij bij zijn bejaarde ouders in Stoutenburg, een buurtschap tussen Amersfoort en Hoe velaken. Als hij bij zijn ou ders komt, kan hij nog wel eens een bordje melkmoes mee-eten want het gerecht wordt er nog regelmatig ge maakt. Zijn eigen vrouw kan het niet bereiden, want ze komt uit de stad en ze kan eerlijk gezegd ook niet zo erg warm lopen voor dit boerenmaal. Mevrouw C. Rijnders, de moeder van de buurman, vertelt nog gisteren melk moes gemaakt te hebben. Zij en haar man, D. Rijnders, zijn allebei van boerenaf komst. De boerderijen waar op zij opgroeiden, zijn door verstedelijking van Amers foort opgeslokt. Boerderijen weg, en typische gerechten die langzaam verdwijnen. Een hele agrarische cultuur weg. Want melkmoes dat door generaties boeren is ge geten, is voor de middelbare generatie die niet meer op en van het land leeft een te dere jeugdherinnering. Kruiden Het gerecht is niet bepaald passend als op de calorieën moet worden gelet, daar heeft melkmoes lak aan. Er is behalve karnemelk en gort, worst, spek en rozijnen, bieslook en kervel benodigd. Die kruiden haal je gewoon uit de tuin als je op het land woont. Het echtpaar kijkt er vreemd van op dat het te genwoordig ook bij de groenteboer te koop is. Dan moeten er rozijnen bij, maar niet de gewone zoals die nu te krijgen zijn. Me vrouw Rijnders: „We koch ten er vroeger van die grote voor, ze zaten vol pitten". De niet erg logisch lijkende combinatie van ingrediën ten. moet volgens de herin nering van de heer Rijnders (77) in z'n geheel bij elkaar worden gevoegd. Maar zijn vrouw heeft dat zo nooit ge wild, omdat spek en worst in de karnemelk haar niet be paald fris voorkomen. Haar man houdt vol dat het in zijn jeugd door zijn moeder wel zo werd bereid op de boerderij en dat het een feest voor het gehemelte was. Terwijl hij dat vertelt, verwijlen zijn gedachten haast zichtbaar bij vroeger, waarin de pan op tafel ver scheen en al die grondstof fen tot een nogal compacte brij, waren getransformeerd, na uren pruttelen op het Het was en is voor een hele boel boeren in de dorpen rondom Amersfoort nog steeds een geliefd zomerge- recht, vertelt Rijnders. Om het te completeren, zou je er net als vroeger roggebrood met mosterd bij moeten etén. Maar dan is er sprake van echt zware kost voor de mannen en vrouwen die op het land moesten aanpakken en die daarbij wel wat ener giek voedsel konden gebrui ken. Drie borden Vroeger werden alle ingre diënten afzonderlijk in de pan gedaan, daar is nu geen sprake meer van zegt me vrouw Rijnders. Ze koopt te genwoordig een fles karne- melkse pap bij de melkboer, daar zitten karnemelk en gort al in. Het smaakt eigen lijk ook best, vinden zij en haar man. De laatste keer heeft haar man nog drie borden van de door haar be reide melkmoes gegeten. Melkmoes is vooral in het dorp Achterveld een gerecht dat nog lang niet uit het beeld is verdwenen. In deze agrarische gemeenschap wordt het nog veelvuldig be reid en met graagte geconsu meerd. Hoe belangrijk melk moes voor de Achterveldse samenleving is, blijkt onder meer uit het feit dat een van de sociaal-culturele gebou wen in het dorp Moespot is gedoopt. In de moespot werd vroeger melkmoes bereid. Toen het gebouw enige jaren geleden officieel werd geopend, werd ter gelegenheid daar van een smakelijke melk moes gekookt en aan de bur gemeester ter consumptie aangeboden. Hij moet er voorzichtig zijn vingers in gedoopt hebben en die met een verrast gezicht hebben afgelikt, zo gaat het verhaal. Het gerecht wordt in sommi ge delen van Nederland kruudmoes genoemd, met als verschil dat er bij de al eerder genoemde voedzame bestanddelen ook nog bruine bonen worden gevoegd. Dat heeft mevrouw Rijnders van een kennis vroeger eens ge hoord. Het echtpaar Rijnders be strijdt dat het, zoals bij de meeste van deze recepten, om armoe-eten ging. De ing- redieënten waren niet echt het goedkoopste van het goedkoopste. Melkmoes heeft zich ondanks de slach ting die de tijdgeest onder een groot aantal typische streekgerechten heeft aange richt, redelijk kunnen hand haven, al heeft het er veel van weg dat alleen de oude re agrarische generatie het nog volop eet. CHRIS SPÖNHOFF Mevrouw Prins uit Stoutenburg, bezig met het bereiden van „melkmoes". FOTO: PERS UNIE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5