Vakantiegangers v orden niet gek an de hitte Spaanse benzine is een ramp voor katalysators ifisfraude bij inspectie niet bewezen „Strenger straffen hardrijden is zinloos" \llEUWO .KONINKLIJK /HUIS Gearresteerde studente vriendin IRA-verdachte NENLAND CeidaeSouAont DINSDAG 24 JULI 1990 PAGINA 3 llotterdam trekt ei na oral dagjesmensen RDAM De VVV in Rotterdam is tevreden de stijging van het aantal toeristen dat vorig jaar aasstad bezocht. De stad is vooraal aantrekkelijk dagtoeristen; betrekkelijk weinig vakantiegan- liezen de Maasstad voor een langdurig verblijf, agbezoek nam met 23 procent toe tot 3.619.145 •kers. De Zondagsmarkt, havenrondvaarten met •V| pido en Diergaarde Blijdorp waren belangrijke ttoki gtische attracties. De omzet van de VVV nam vo- lit, sar af met 2,3 miljoen gulden naar iets minder Vc 17 miljoen, omdat er minder popconcerten waren x.j;„n Feyenoord en sportpaleis Ahoy', waarvoor een belangrijk voorverkoopadres is. Op de van belangrijkste Nederlandse congressteden Rotterdam naar de vierde plaats en werd gepas- door Maastricht, dat na Amsterdam en Den derde congresstad is geworden. Strandzesdaagse Een beetje bewolking en een beetje zon; het weer gisteren, vandaag en morgen is ideaal voor de strandzesdaag se van Hoek van Hol land naar Den Helder, die gistermorgen van start ging. De laatste drie dagen beloven heel wat warmer weer te brengen, al zal de zee dan toch nog voor enige koelte zorgen. De wan delaars-kampeerders liepen vandaag vanuit Wassenaar naar Noord- wijk aan Zee. foto: anp Nijpels nieuwe voorzitter WNF UTRECHT Voormalig milieu minister Nijpels treedt 1 september toe tot het bestuur van het Wereld Na tuur Fonds. Het is de bedoeling dat de huidige bur gemeester van Bre da vanaf 1 januari dr. J. van Noord- wijk-Van Veen op volgt, die vier jaar voorzitter is ge weest en nu volgens de statuten haar functie moet neer leggen. Korte celstraffen voor sympathisanten krakers ASSEN De politierechter in Assen heeft gisteren twee sympathisanten van de kraakbeweging veroordeeld tot korte gevangenisstraffen wegens openlijke geweldpleging. Het tweetal maakte onderdeel uit van een groep die 12 juli in Hoogeveen slaags raakte met de politie na een lawaaidemon stratie bij de Hoogeveense gevangenis de Grittenborgh. Daar zat op dat mo ment nog één kraker van het Gro ninger Wolters Noordhoff-complex vast. De politie hield bij de ongere geldheden drie verdachten aan. Twee van hen kregen tien dagen gevange nisstraf. De derde verdachte werd per abuis vrijgelaten voor hij een dagvaarding had ontvangen en ont liep daardoor een veroordeling. Actie thuiszorg taaislijmziekte UTRECHT Het Wilhelmina Kinderzieken huis in Utrecht gaat onderzoeken hoe patiën ten met de taaislijmziekte het beste thuis be handeld kunnen worden. Tot nu toe zijn vaak langdurige ziekenhuisopnames noodzakelijk, maar de patiënten blijven liever in hun eigen huis. Om thuisbehandeling te kunnen bekosti gen heeft het kinderziekenhuis voor eind au gustus een fietsmarathon georganiseerd om een half miljoen gulden bij elkaar te krijgen voor de thuisbehandeling. Aan de rit van 1200 kilometer naar Davos doen diverse bekende Nederlanders (een stukje) mee. Taaislijmziek te (cystic fibrosis) is in Nederland de meest voorkomende erfelijke ziekte en komt bij 1 op de 3600 pasgeborenen voor. Mensen met deze ziekte worden doorgaans niet ouder dan 25 jaar. Patiënten hebben intensieve begeleiding van huisartsen, verpleegkundigen, fysiothera peuten en psychologen nodig. I VANDAAG I IN HET W abelRGEN OP ZOOM I Nederlanders heb- problemen met het oper. Ze praten er graag maar vaak klagend. er na 21 juni een yi k voor de zon, dan kt het: het wil maar gj zomeren. En beant- j irdt deze ster ons bran- verlangen wèl met d aar vurige liefde, dan de ene helft van Ne- and in de schaduw te en en klaagt de blote ere helft de volgende over wat die koperen rt met hun huid heeft a lan. alk i ittegolf die de laatste da- reel Zuideuropese landen Zuid-Engeland teistert, niet alleen voor grote fy- e problemen en praktisch 1 mak; menige inwoner of st zegt „gek" te worden van die hitte, die zelfs in de schaduw nog een kracht heeft van ruim veertig graden op de schaal van Celsius. Maar van hitte op zich word je heus niet gek. „Het is niet een specifieke factor. Hitte is net als te veel olijfolie in je eten, of slecht water uit de kraan: het zorgt voor iets waardoor je verwachting tegenvalt", legt psychiater Lucas Jansen uit Bergen op Zoom uit. De jonge specialist is verbonden aan het psychiatrisch ziekenhus Vre derust in Halsteren, maar werkt daarnaast op freelance- basis voor de ANWB waar het gaat om Nederlanders die tij dens hun buitenlandse vakan tie psychotisch zijn geworden. Vorig jaar werden er circa 200 landgenoten om die reden ge repatrieerd, van wie 87 door de ANWB (tegen 90 in '88). Psychiater Jansen en zijn col lega John Sinnaeve hebben het druk met dat werk, maar gaan ieder maar vier of vijf keer per jaar zelf mensen op halen. Geen remblok Jansen: „Een luchtvaartmaat schappij weigert een psycho tisch iemand mee te nemen, tenzij er een medisch okay is, onder meer doordat er sprake is van een juiste medische be geleiding. En bij thuiskomst stoppen wij het contact met zo'n patiënt onmiddellijk om dat deze onder behandeling van zijn eigen arts of deskun digen uit zijn buurt wordt ge steld. Daarbij mag ik geen remblok zijn". Psychiater Jansen, die zichzelf spottend een 'komkommeron- derwerp' noemt voor de me dia, loopt met zevenmijlslaar zen door de psychiatrie met zijn uitleg: „Psychose is verlies van contact met de werkelijk heid; je hoort of ziet dingen die er niet zijn of niet door an deren worden bevestigd; je kunt het gevoel hebben dat je achtervolgd wordt, het gevoel hebben geweldig rijk te zijn, de drang hebben veel te ko pen; of je bent onvermoeibaar bezig. Wat we nogal eens zien is dat sluimerende relatiecon flicten of andere conflicten pas goed manifest worden in het buitenland. Een vader die een workaholic is, blijkt op vakan tie zijn lastige dochter niet te kunnen opvoeden, terwijl zijn vrouw dacht eindelijk te kun nen gaan luieren met het idee dat hij wèl goed zou kunnen optreden". Lucas Jansen kwam tien jaar geleden via het Haagse Rode Kruis-ziekenhuis, waar hij zijn opleiding volgde, in contact met de ANWB. „Met B-ver pleegkundigen heb ik toen ge werkt aan een goede opzet en procedure voor het repatriëren van psychotische Nederlan- De hitte, zoals hier aan de Rivièra, kan zo groot zijn, dat mensen er niet meer tegen kunnen. Ze verwachten een lekker strand en het blijkt een verzengende woestijn te zijn. foto: ap ders. Mensen zijn meestal ver weg en zitten met taal- en cul tuurproblemen. Wat we dan doen is de omstandigheden wijzigen, de mensen in ander vaarwater brengen door ze naar een voor hen vertrouwde omgeving te verplaatsen, naar huis of naar een ziekenhuis". Echte oorzaken Over de echte oorzaken van psychoses bij vakantiegangers, zegt Jansen: „Mensen hebben van het buitenland bepaalde verwachtingen: hoe heerlijk en paradijselijk het daar is qua omstandigheden en relaties. Maar allerlei dingen kunnen tegenvallen. Ziekte, ander weer, slechte accommodaties. Zaken waardoor mensen niet meer in vakantiestemming zijn. En één van die dingen is bijvoorbeeld ook hitte. De hit te kan zo groot zijn, dat de mensen er niet meer tegen kunnen. Ze verwachten een lekker strand en het blijkt een verzengende woestijn te zijn. Ze raken dan meestal niet als gevolg van een fysieke oor zaak in geestelijke nood; nee, er is sprake van een tegenval ler. En het probleem-oplos send vermogen van de Neder lander is niet zo groot. Als je hoort waarvoor mensen bellen met de ANWB, dan blijkt dat ze gauw in paniek zijn. Praten via een vertrouwd nummer is dan dikwijls al genoeg". „Daarom", adviseert de psy chiater van de ANWB, „moet je proberen de vakantiever wachtingen realistisch te hou den. Ga er van uit dat een goedkoop appartement heel dicht bij een mooie zee niet al les kan zijn. Zie je vakantie ook niet als compensatie voor een jachtig bestaan, of als in vulling voor een gemis of als therapie. Je kunt je op vakan tie net zo plezierig voelen als in het dagelijkse leven. Maar vakantie als compensatie of goedmakertje, daar geloof ik niet zo in. Wie geen plezier heeft in het dagelijkse leven Motieven Dus in dat geval maar niet met vakantie? „Ik ben niet tegen vakantie. Maar ik twijfel vaak aan de motieven. En juist de mate waarin over vakantie wordt gedacht kan tot ontspo ring leiden. Wie zich kapot werkt van vakantie tot vakan tie, doet het niet goed". Houdt 'het komkommer-on derwerp' zelf van reizen? „Ja, reizen vind ik wel leuk. En re patriëring is een vorm van 'adventure seeking attitude'; het is een avontuurlijke uitda ging en ik verdien er ook nog mee. Maar ook voor mijn ei gen gezondheid heb ik mijn le ven wel eens moeten bijstel len. Sommige activiteiten heb ik met bloedend hart moeten afstoten". Maar dat werk voor de ANWB en de reizende me demens blijft hij er graag bij doen. Hitte of geen hitte. HERMAN JANSEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/BARCELO NA Hebben de Neder landse toeristen en hun auto's in Frankrijk te lij den onder de hitte en van dieven; in Spanje is vooral de benzine een ramp. Gistermorgen heeft het ANWB-kantoor in Barcelona dertig auto's laten wegslepen. „De loodvrije benzine is een drama. Aan de kust is de ben zine nog wel te krijgen, maar in het binnenland niet meer. Veel auto's rijden daardoor hun katalysator in de vernie ling", aldus het hoofd van het ANWB-steunpunt, A. Huertas. Bosbranden De aanhoudende droogte in Zuid-Frankrijk doet de vrees voor bosbranden met de dag toenemen. Gemiddeld moesten de Zuidfranse brandweerman nen de afgelopen week dage lijks veertig keer uitrukken, maar de schade is tot op heden beperkt. Een van de redenen daarvan zou kunnen zijn, dat de boetes op het niet verwijde ren van kreupelhout van par ticuliere terreinen flink zijn verhoogd. Daarnaast is de landbouwhogeschool van Montpellier met een originele oplossing gekomen om vuur- gevaarlijke struiken en on kruid te verwijderen. Een ex periment met geïmporteerde lama's heeft uitgewezen dat een Zuidamerikaanse grazer net zoveel wegvreet als een Frans schaap en een geit sa men. Intussen puft en steunt Frank rijk onder de hitte. Met name in het zuidwesten en midden van het land begint het water tekort nijpend te worden. De regio's ten zuiden van de Loire bereiden zich voor op een zeer moeilijke augustusmaand, maar in Parijs ziet men nog geen reden voor een nationaal alarm. De hitte is intussen een tiental Fransen fataal gewor den. Niet sproeien Ook Zuidoost-Engeland kampt met een tekort aan water, doordat het de afgelopen win ter en voorjaar nauwelijks heeft geregend en gesneeuwd. De huidige zomer wordt de droogste sinds 1976, het jaar waarin Engeland voor het eerst geconfronteerd werd met drinkwaterproblemen. Ook ditmaal zijn de reservoirs nau welijks meer tot de helft ge vuld en op tal van plaatsen is het grondwaterpeil onrust wekkend laag gezakt. De pro blemen worden nog eens ver ergerd door de verouderde waterleidingnetten. Alle Britten worden aange spoord zoveel mogelijk drink water te sparen, hun gazon niet meer te bespoeien, geen wagens meer te wassen, liever te douchen dan een bad te ne men en vooral geen water te hamsteren in badkuipen en andere vergaarbakken. Op alle overtredingen van de nieuwe voorschriften staan redelijk zware boetes. Het wordt de Britten zelfs gevraagd elkan der te verklikken. ultuurbehoud n niet zonder ministratie 5WIJK Als we ons iiurbezit willen behouden islei beschermen, mogen we 1 P1 t weieens op een rijtje erafen wat we allemaal heb- Dan kunnen we kijken voor het nageslacht be- rd moet blijven en ont- rrken wat voor achterstan- er zijn in het onderhoud. 0I* zijn de collecties nog to k niet of onvoldoende ge- linistreerd. stelt minister D'Ancona cultuur in „het plan van voor achterstanden j-u^a, archieven, monu- itenzorg en archeologie", plan gaat deel uitmaken het totale 'Deltaplan' - het cultuurbehoud. en rin komen de literatuur iet audiovisuele materiaal ;nrt voor. Het is de bedoe- dat het Deltaplan 'nog najaar naar de Tweede A ner kan. Walvissafari Met de reddingsvesten om kijken twee Leidse scholieren rond op een heuse Noorse walvisvaarder. De twee behoren tot een groepje van vier scholieren die in Noorwegen een walvissafari hebben meegemaakt. Het Nederlandse bezoek aan Noorwegen volgt op de recente internationale walvisconferentie in Noordwijk, waar het verbod op de walvisjacht werd verlengd. Daar werd toen reclame gemaakt voor de safari's, waarmee de werkloze walvisvaarders hun financiële nood trachten te verlichten. foto: anp (Van onze larlementaire redactie) HAAG Het is niet be- in dat de Algemene In- tiedienst (AID) van het isterie van landbouw, na- beheer en visserij zich ildig heeft gemaakt aan fbare feiten bij het contro- van de visvangsten. 5 volgens ingewijden de clusie van het rapport dat rijksrecherche heeft opge- in opdracht van de mi ers Braks (Visserij) en sch Ballin (Justitie). Beide indslieden moeten het rap port nog van commentaar voorzien, voordat het naar de Tweede Kamer wordt ge stuurd. De verwachting is dat dit nog een week of drie zal duren, aangezien Hirsch Ballin met vakantie is. Braks is mo menteel in Brussel en gaat daarna op vakantie. Het onderzoek van de rijksre cherche is gestart na herhaal de berichten over fraude bij visvangsten waaraan ook de AID zou hebben meegewerkt. Volgens een oud-AID'er zou de dienst allerlei overtredin gen door vissers niet aan het ministerie hebben gemeld. Volgens de recherche is hier van geen bewijs te vinden. Wel constateert de recherche dat het overleg tussen het de partement en de AID niet al te vlot verliep, waardoor een aantal misverstanden is ont staan. Mest Minister Braks wil dat al in 1992 duidelijk is of de mestfa- brieken in 1995 zes miljoen ton mest kunnen verwerken. Lukt dat niet dan wil de landbouw minister de veestapel daad werkelijk gaan inkrimpen. „Dan gaan de staldeuren op slot", aldus Braks. De be windsman zegt dit in een in terview met het Eindhovens Dagblad. „Als er in 1992 geen uitzicht is op een oplossing, ga ik meteen beginnen met het uitwerken van de regels hoe de bedrijven moeten worden gesloten. Inkrimping van de veestapel is dan onvermijde lijk", aldus Braks. Met zijn uitspraak heeft de be windsman zijn mestbeleid sterk aangescherpt. Tot nu toe heeft hij steeds vastgehouden aan 1 januari 1995 als uiterste datum voor het verminderen van het totaal aantal koeien, kippen en varkens in ons land. Eerder dit jaar had Braks ook al geprobeerd zijn mestbeleid wat aan te scherpen door te zeggen dat alle mest in 1993 ad milieuvriendelijk zou moeten worden afgezet. Deze maatre gel stuitte echter op zoveel verzet dat hij deze heeft moeten intrekken. Met de da tum van 1992 haalt Braks de maatregel in feite nog verder naar voren. lAIBAAI door WILLEM RITSTIER RJRX aaa»AAMAMFI 25 juli Prinses Juliana verricht in Assen de sluiting van de we- reldspelen voor gehandicap ten 1990. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven wonen tot 28 juli in Denver (USA) gedeelten bij van de viering van het 25-ja- rig bestaan van Up With People, een internationale organisatie die zich ten doel stelt begrip te bevorderen tussen mensen van alle na ties. STICHTING WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK VERKEERSVEILIGHEID LEIDSCHENDAM Het heeft „heel weinig zin" de grote massa van snel heidsovertreders als mis dadigers te brandmerken. In plaats daarvan moet de overheid duidelijk maken welke maximumsnelhe den op welke wegen gel den en het toezicht daarop vergroten. Dat zegt drs. P. Noordzij, als psycholoog verbonden aan de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV). Het voorstel van Veilig Ver keer Nederland, dat wordt on dersteund door woordvoerders van CDA en PvdA, om het overschrijden van de maxi mumsnelheid niet langer als overtreding maar als misdrijf aan te merken, ontlokt Noord zij geen enthousiastere reactie dan: „Ik zie niet in wat je er mee opschiet". Volgens hem is het niet reëel het grote leger van automobilisten dat de snelheid relatief in geringe mate overschrijdt (honderd twintig waar je honderd mag) te bestempelen als misdadi gers. „In extreme gevallen, voor mensen die tweehonderd rij den op de snelweg of honderd in de bebouwde kom, ja, dan kun je over een misdrijf spre ken, maar daar gaat het niet om. Het gaat er om de grote groep overtreders aan te pak ken, niet alleen de extremen. Dat doe je niet door in de wet een ander woord te gaan ge bruiken en ook niet door ho gere straffen uit te delen. Er is nu al een heel scala aan sanc tie-mogelijkheden, daar schort het niet aan". Noordzij is van mening dat nog lang niet alle mogelijkhe den om iets te doen aan het te snelle rijden zijn uitgeput, sommige zijn zelfs nog hele maal niet geprobeerd. „Er is nooit gerichte actie gevoerd voor het handhaven van de maximumsnelheid in de be bouwde kom en op de tachtig kilometer-wegen, terwijl daar toch heel veel ongelukken ge beuren. Op de autosnelwegen is niet goed duidelijk waar honderdtwintig en waar hon derd gereden mag worden en evenmin waar dat verschil op gebaseerd is. Maar het voor naamste is het toezicht. Dat bepaalt grotendeels het gedrag van mensen. En dat toezicht moet behoorlijk lang duren, het moeten geen bliksemacties zijn. Bovendien moet het op vallend zijn, zichtbaar. Je moet zien dat de politie bezig is, dat er mensen bekeurd worden. Natuurlijk kan de ca mera niet gemist worden, er moeten er veel meer komen. De automobilist moet het ge voel hebben dat hij altijd ge pakt kan worden, op welke weg hij ook rijdt en zowel op de linker- als op de rechter strook". Dat het verlagen van de snel heid invloed heeft op de ver keersveiligheid staat voor Noordzij als een paal boven water: „Direct na de invoering van de honderd- en honderd- twintig-kilometer-grens is er een periode geweest dat er minder hard gereden werd en toen vielen er ook minder ver keersslachtoffers" ROERMOND De 19-jarige studente die vorige week door het speciale IRA-team van de politie werd gearresteerd, is de vriendin van één van de vier verdachten van de moord op twee Australische toeristen in Roermond. Zij heeft dat vol gens haar advocaat, mr. E.P.M. Geradts, tegenover de rechter- commisaris bekend. Volgens Geradts is de vriend de man die volgens zijn valse paspoort Andrew Edward Thornton zou heten. Volgens de politie in Roermond zou de man echter het vooraanstaande IRA-lid Sean Hick zijn. De studentp kent hem als Jim. De studente, afkomstig uit Voorburg, heeft zelf contact gezocht met de po litie. Twee weken na de arres tatie van haar vriend schreef ze een brief aan de directies van de huizen van bewaring in Breda en Roermond. Daarin stelde ze dat ze haar vriend graag zou blijven zijn. Het adres van haar ouders gaf zij op als correspondentie-adres. Toen het arrestatie-team van de politie daar heen ging, was Ingrid H. net voor twee weken vertrokken voor een vakantie naar Joegoslavië. Bij terug komst, vorige week kon zij worden aangehouden. De Ierse man zou de studente hebben overgehaald een appartement in de Haagse Pletterijstraat te huren op haar naam. Na een inval in die woning, vorige week, bleek dat het adres ver moedelijk diende als onderdui kadres voor de IRA. De ver dachte Ier weigert nog altijd een verklaring af te leggen. Consumentenbond: gifresten in importgroenten DEN HAAG In import groenten en -fruit komen op vrij grote schaal bestrijdings middelen voor. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond. In drie van een aantal van 99 onderzochte par tijen werd de norm van de Be strijdingsmiddelenwet over schreden, maar in 67 andere gevallen werden ook resten van dit soort middelen gecon stateerd. Ook in alternatief ge teelde groenten waren nog restanten bestrijdingsmiddelen aanwezig. Volgens de bond niet gevaarlijk voor de ge zondheid, maar „ze horen er gewoon niet in thuis". Consu menten wordt aangeraden alle (import) groenten en -fruit goed te wassen of te schillen waardoor eventueel aanwezige bestrijdingsmiddelen in elk ge val voor een deel zijn verwij derd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3