„Ach meneerdat is niet voor ons soort mensen bestemd99 li l K kerk wereld beroepingen Jubilerend Taizé trekpleister voor Oosteuropese jongeren Onvrijheid Derde WereU groot probleem voor IPS GEESTELIJK LEVEN/OPINIE fieidacSowcmt DINSDAG 24 JULI 1990 PAGIN1 Rooms-Katholieken Indonesië boos op Heidelbergse catechismus KUPANG/LEUSDEN Rooms-katholieken uit het Indonesi sche aartsbisdom Kupang willen een verbod op de protestantse Heidelbergse Catechismus, waarin hun eredienst „een ver vloekte afgoderij" wordt genoemd. Het aartsbisdom heeft dit geschreven aan de minister voor godsdienstzaken en aan alle Indonesische bisschoppen. Het aartsbisdom Kupang, gelegen op het westelijke deel van Timor, vindt de catechismus beledigend voor rooms-katholieken. De gelovigen worden in het diepst van hun religieuze gevoelens gekwetst. Verdere verpreiding van de catechismus maakt bovendien de oecumenische dialoog zinloos, zo schrijft het aartsbisdom. De catechismus heeft sommige protestanten in het overwegend protestantse Kupang zelfs aangezet de mis te bezoeken, de ge wijde hostie te ontvangen en deze met veel vertoon in hun tas te stoppen. In Zondag 80 van de Heidelbergse Cathechismus wordt „de roomse mis een verloochening van de enige offeran de van Christus, en een vervloekte ketterij" genoemd. De protestantse kerken in Kupang zijn als gevolg van Nederlands zendingswerk van calvinistische snit. De Heidelbergse Cate chismus (1563) neemt nog steeds een voorname plaats in tijdens de kerkdienst en de catechisatie. Het geschrift is, net als voor de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland, één van de belijdenisgeschriften. Enkele predikanten laten in reactie op het protest weten dat zij de rooms-katholieke leer respecteren en een andere kijk op de eu charistie hebben dan hun voorgangers. Het is met ideeën als met baarden: men krijgt ze pas, als men volwassen wordt. Voltaire Anti-semitisme in Sovjetunie „alarmerend" MOSKOU Het Sovjet- persbureau Tass heeft maandag gemeld dat par lementslid Leonid Sjkol- nik het onmiddelijke af treden heeft geëist van de schrijver Valentin Ras- poetin als lid van de pre sidentiële raad wegens zijn anti-semitische uitla tingen. De communisti sche partij van de Sovjet unie heeft zondag toege geven dat het antisemitis me in het land met „alar merende" snelheid toe neemt. Sjkolnik is in het nationale parlement gekozen door de kiezers in Birobidzjan, de hoofdstad van het joodse auto nome gebied in het oosten van de Sovjetunie. Hij heeft Sovjetpresident Michail Gor- batsjov in een brief formeel gevraagd Raspoetin te ont slaan omdat deze in een inter view met de „New York Ti mes" de joden de schuld gaf van de terreur en de onder drukking na de revolutie van 1917. Raspoetin zou boven dien in het openbaar zijn ver ontschuldigingen aan moeten bieden aan de joodse gemeen schap. De regeringskrant Pravda meldde dat de partij er zondag op heeft aangedrongen dat de wetten die racistische propa ganda verbieden strikter uit gevoerd worden om de joodse angst voor pogroms weg te nemen en de emigratie naar Israël af te remmen. Niet eerder is de officiële Sovjetpers zo uitgebreid inge gaan op de positie van de jo den in de Sovjetunie. De Pravda waarschuwde dat het afgelopen j^r honderddui zend Sovjetjoden het land verlaten hebben en dat dat aantal het komende jaar ver dubbeld of zelfs verdrievou digd kan worden. De joden willen niet emigreren, stelde de krant, maar zij gaan weg uit angst voor vervolging. De haat tegen joden blijft niet langer beperkt tot extremis ten, maar heeft zich uitge breid tot de kringen van de intelligentsia, en deze „niet eerder voorgekomen respecta biliteit van het anti-semitisme is het alarmerendste van al les". De ultra-nationalistische organisatie „Pamjat en andere groepen blazen zonder enige terughoudendheid anti-semi tische thema's nieuw leven in om de perestrojka te versto ren", oordeelde de krant. De Pravda hield echter vast aan de officiële lijn dat het stre ven naar een joodse staat niet juist is. Katholieken Cuba voor 'nationale bevrijding' NEW YORK Rooms-ka tholieken in Cuba hebben de 'Beweging voor nationale be vrijding' opgericht. De organi satie is van mening dat er snel een einde moet komen aan het communistisch bewind, zo berichten kerkelijke kringen in New York. De beweging heeft alle Cuba nen opgeroepen aanspraak te maken op de vrijheid van me ningsuiting en het recht om te staken en te demonstreren. De bevolking moet zich orga niseren en Fidel Castro moet erkennen dat het volk zijn souvereiniteit terug wil, aldus haar boodschap. De nieuwe beweging wordt geleid door priesters, maar heeft vooralsnog geen officië le steun van de Rooms-Katho- lieke Kerk in Cuba. Rabbijn ontslagen De joodse gemeenten in Bohemen hebben hun rabbijn Daniël Mayer ontslagen, omdat hij heeft gespioneerd voor het voormalige communistische bewind. Mayer mag wel aan blijven als docent godsdienst en hebreeuws, omdat hij aan nemelijk kon maken dat hij niemand schade heeft toege bracht. De 31-jarige rabbijn uit Praag, de enige voor de ongeveer duizend joden in Bohemen, heeft bijna tien jaar gewerkt voor de Tsjechoslo- waakse geheime dienst. Hij werd na zijn studie aan het seminarie in Budapest in 1981 rabbijn in Praag. Nederlandse Hervormde kerk Be roepen te Epe W. Blanken te Voor schoten; te St Quentin/DIssenlnes de l'Aisne (Egllse Retormee de France) C. M. W. Visser 't Hooft, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aange- Christelijke Gereformeerde kerken Beroepen te Zaandam D. Dunsber- gen, kandidaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Bussum J. Bos, kand. te Urk, die bedankte voor Ul- rum l.c.m. Lutjegast. VAN GOGHS ANONIEME CHRISTUSSEN AMSTERDAM Een groot houten kruis voor het Centraal Station in Amsterdam trekt de no dige belangstelling. Als ik mij onder de toeschou wers gemengd heb, be gint een jonge man die John blijkt te heten, net een act op te voeren. Hij werpt zich verschillende keren tegen een rij ge armde mannen aan die een geestelijke barrière symboliseren. De jonge man stoot kreten uit als: "Why!" ("Waarom?") en "God where are you?" ("God waar bent u"). Even later neemt John, baardje om de kin én een paar eerlijke kijkers, de microfoon en vertelt zijn levensverhaal. In 1977 kwam hij naar Am sterdam onder de drugs en achtervolgd door de Engelse politie vanwege criminele ac tiviteiten. Gekomen om Am sterdam te beroven mager en op schoenen waarin stuk ken karton de gaten moesten stoppen struinde hij door de stad. God kwam hem als moderne-twintigste eeuwer als iets belachelijks voor. Tot dat hij op straat een Amster dammer ontmoette die hem bewust maakte van de barriè re die hem afhield van een le ven met God: de zonde. De zonde van de drugs, de zonde van het overspel. De Engelsman roept ons toe dat hij Jezus als zijn Vader heeft aangenomen en dat zijn hele leven is veranderd. Ook zijn vader, een alcoholist met regelmatig wapperende han den, kwam geknield op de keukenvloer tot bekering. Zijn zus, alweer een alcoho list, volgde. En nu wij. "Kom!, kom!wij willen met je bid den". Als ik de stad inloop, moet ik denken aan Vincent van Gogh die hier in mei 1877 op 24-jarige leeftijd kwam om, evenals zijn vader, dominee te worden. Om tot de universi taire studie theologie toegela- De Bank van Lening in Amsterdam, waar Van Gogh een beroep op moest doen nadat hij aan lager wal was geraakt. ten te worden moest hij eerst slagen voor staatsexamen Grieks en Latijn. Maar Grieks lukte niet. Tegen zijn leraar dr. Mendes da Costa die aan het Jonas Daniël Meyerplein woonde, zei Vincent: "Men des, geloof jij nu werkelijk, dat dergelijke verschrikke lijkheden nodig zijn voor ie mand, die wil wat ik wil: arme schepsels vrede geven met hun bestaan op aarde?" Kwaadste tijd Na een klein jaar kwam Da Costa tot de overtuiging dat Vincent het examen nooit zou halen. Vincent stopte. Hij schreef later over zijn Am sterdamse studietijd: "Nog kan ik ervan ijzen. Het is de kwaadste tijd die ik beleefd heb". In Amsterdam speelde zich ook één van de tragische lief des van Vincent af. Hij was hevig verliefd geraakt op zijn nichtje Kee Vos. Zij was in 1872 getrouwd met dr. Chris- toffel Martinus Vos. Vos die predikant geweest was in Heenvliet, had dit ambt van wege een ernstige longziekte moeten neerleggen. Hij over leed in 1878. Kee bleef als we duwe met één kind achter. Een huwelijksaanzoek van Vincent gooide ze echter di rect in de prullenbak. "Haar verleden en haar toekomst bleven voor haar één, en zij kon dus nooit mijn gevoel be antwoorden', schreef Vincent aan zijn broer Theo. Hij kon zich echter niet bij de weige ring neerleggen. Dit leidde tot grote spanningen tussen Vin cent en zijn ouders. Zijn vader noemde de liefde van Vincent voor Kee "ontijdig en onkies". De schilder in spé laat het er niet bijzitten. Het was voor hem: "Zij en geen ander". Hij heeft nog steeds hoop en zoekt weer contact. "Aldaar werd mij gezegd: 'Als gij in huis zijt, dan gaat Kee het huis uit. Tegenover uw 'zij en geen ander' staat haar 'hij ze ker niet', uw volhouden is walgelijk. Ik stak mijn vin gers in de vlam van de lamp, en zei: 'Laat mij haar zien voor zolang als ik mijn vlam in de hand houd'.Doch zij bliezen de vlam uit geloof ik, en zeiden: 'Gij zult haar niet COLLECTIE RIJKSMUSEUM VINCENT VAN GOGH zien'. En toen daarna had ik nog eens een gesprek met haar broer die officieel of of ficieus zei dat niets als rijks daalders iets bewerken kon den. Officieel of officieus, ik vind 't allebei even gemeen en toen ik Amsterdam verliet, had ik een gevoel als was ik op de slavenmarkt ge- Schok De afwijzing van Kee schokt het geloofsleven van Van Gogh: "Nu, gij weet, ik geloof in God, ik twijfel niet aan de macht van liefde, toch heb ik iets gevoeld van: Mijn God, mijn God waarom hebt gij mij verlaten, en ik begreep niets, ik dacht: Heb ik mij dan be drogen o God, er is geen God!". Volgens dr. Anton Wessels, hoogleraar in de godsdienst en zendingswetenschap aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, vervreemdt Vincent van zijn vader en het 'burger lijk' christendom. De afkeu rende reactie van zijn vader op het samenleven van Vin cent met de prostituée Sien in Den Haag (eind 1882) is hier mede debet aan. Toch blijft Vincent op zijn manier gelo ven. Hij beeldde met ontroe rend medelijden anonieme Christussen ("Voorwaar Ik zeg u, in zoverre gij dit aan één van deze minsten niet ge daan hebt, hebt gij het ook Mij niet gedaan"; Matt. 25:45). En hij getuigde, aldus Wes sels, tot gekwordens toe hoe de duisternis overwonnen wordt door het licht van de zon, het symbool van Chris tus, en voor God. Oude Man Ja, die geleerde heeft gelijk, filosofeer ik, achter de bami in een chinees restaurant. Ik zie zo voor mij de Van Goghs tekening van die oude man met het hoofd in de handen en niet t-e vergeten die van S.ien ('Sorrow'); Dan rijdt een vierwieler het restaurant binnen met een man van middelbare leeftijd. De kleur van zijn gezicht ver raadt drankgebruik. Hij maakt hardop duidelijk voor zien te zijn van een goed hu meur. De Chinese serveerster wordt toegesproken met: "Ach schatje, luister nou even. Ik vind jou een schone vrouw. Versta je dat? Jij moet met mij meekomen". De jonge vrouw lacht een beetje. "Mor gen ga ik mijn nieuwe auto halen", praat hij ondertussen verder. "Hij rijdt wel veertig kilometer. Ik vind dertig trouwens hard zat". Als ik mijn jas van de kapstok pak, groet ik hem. "Ach meneer", antwoordt hij nog steeds goedgemutst, "je kunt hier wel lachen met die Chinezen hè. Nou ja, ik heb een borrel op dus ik zie het wel zitten behalve dit dan (hij wijst op de rolstoel; GG)O, u gaat naar de Van Gogh tentoon stelling. Ach meneer daar ko men alleen maar intellectue len. Dat is niet voor ons soort mensen". GERRIT GEERDS Literatuur: Anton Wessels, Een soort bijbel. Uitgegeven door Ten Have Baarn, prijs: f22.50 Geen predikantes bij Adventisten INDIANAPOLIS Er komen geen vrouwelijke predikanten bij de Zeven dedagadventisten. Met 1173 tegen 377 stemmen wezen de deelnemers aan de vijfjaarlijkse wereld conferentie van de Ze vendedagadventisten in Indianapolis een voorstel af om ook vrouwen tot het ambt van predikant toe te laten. De 55e wereldconferentie werd dit weekeinde besloten. De volgende wordt in 1995 in de Jaarbeurshallen in Utrecht gehouden. De Zevendedagad ventisten ontstonden in het midden van de vorige eeuw in de Verenigde Staten. Zij vieren de sabbat op zaterdag, kennen geen kinderdoop en onthouden zich van alcohol, tabak en narcotica. Zij ver wachten een spoedige weder komst van Christus op aarde. De adventisten behoren tot de snelst groeiende protestantse kerken. Sinds 1985 is volgens algemeen secretaris G. Ralph Thompson van' de General Conference het aantal leden van 4,4 miljoen tot 6,2 miljoen gestegen. Vooral in de ont wikkelingslanden valt een toenemende belangstelling voor het kerkgenootschap te signaleren. In Nederland zijn er ongeveer 4.000 leden. Een groep islamitische schoolmeisjes loopt barrevoets door de straten van de Indonesische hoofdstad Jakarta ter DEN HAAG Er wordt druk gebouwd in Taizé. De oecumenische kloos tergemeenschap bereidt zich voor op de vele Oost europese jongeren die dit jaar naar het Bourgondi sche dorp trekken. Zij scharen zich in de rij van de honderdduizenden die hier de afgelopen dertig jaar ken nis hebben gemaakt met stilte en meditatie. Het is nooit de bedoeling geweest van Frère Roger om in Taizé een soort pelgrimsoord voor jongeren te vestigen. Hij vindt het veel belangrijker dat zij zich, een maal weer thuis, aansluiten bij de plaatselijke kerk of pa rochie, waar alle generaties vertegenwoordigd zijn. De 75- jarige monnik vraagt zich dan ook geregeld af waarom God hem dit geloofsavontuur met jongeren heeft toevertrouwd. Dat avontuur begon vijftig jaar geleden, op 21 augustus 1940, toen de Zwitserse theo logiestudent Roger Schutz zich in het Franse dorpje ves tigde om zijn ideaal te verwe zenlijken: een leven van gebed en meditatie ten dien ste van de armen en ontrech ten. Enkele jaren later sloten een paar geestverwanten zich bij hem aan. In 1949 legden zeven broeders in Taizé de kloostergeloften af: zij ver plichtten zich tot celibatair le ven, gemeenschap van goede ren en aanvaarding van ge zag. Dat was opmerkelijk, omdat: Schutz en de zijnen allemaal uit de reformatorische traditie stammen. Het reformatori sche klooster groeide gestadig en werd twintig jaar later om gedoopt in een oecumenische gemeenschap. Met toestem ming van Rome werden in 1969 tien rooms-katholieke broeders in de communauteit opgenomen. Daarmee was de eerste oecumenische klooster gemeenschap ter wereld een feit. Trekpleister Het dorpje Taizé, gelegen tus sen de beroemde geestelijke centra Cluny en Citeaux, was toen al enkele jaren trekpleis ter voor zoekende jongeren. Vooral sinds het begin van de jaren zestig kwamen zij mas saal om Broeder Rogers „zin shock" te ondergaan. „Ik wil tot iedereen persoonlijk zeg gen: Christus heeft jou eerst lief gehad. Daarin ligt de zin van het leven". Aanvankelijk dachten de broeders dat er snel een einde zou komen aan de stroom jon geren. De bezoekers werden vier kilometer buiten Taizé ondergebracht en kwamen drie maal daags voor het ge meenschappelijk gebed naar de Verzoeningskerk. Toen bleek dat ze bleven komen, werd er een tentenkamp op gericht in Taizé zelf en werd een eenvoudig onderkomen voor de gasten gebouwd. En ze komen nog steeds. „Hun vertrouwen raakt ons enorm diep", aldus de prior. Per week komen er nu 3 a 4.000 jongeren uit zestig lan den naar Taizé. Schutz en'de zijnen prediken hen gemeen schap en verzoening. „Vele jongeren zijn getekend door eenzaamheid, verbroken rela ties en verstoorde verhoudin gen in het gezin. In Taizé merken we dat deze moedelo ze jongeren door enthousiaste, vindingrijke leeftijdgenoten een nieuwe zin voor hun le ven vinden". Schutz vraagt zich geregeld af of jongeren wel weten „hoe veel innerlijke kracht zij be zitten, hoeveel gaven die God aan elk mens gegeven heeft". Het is voor hem heel belang rijk de jongeren in het volste vertrouwen aan te horen, zo dat zij deze gaven ontdekken en er thuis in de kerk mee aan de slag gaan. Tegenover de vele „wonden" plaatst de prior graag de vele „wonde- Het grootste wonder voor Schutz is nog altijd de opstan ding van Christus. „Als Chris tus niet was opgestaan, dan was de communauteit van Taizé nooit ontstaan". Het be lang van de opstanding werd voor hem nog eens onder streept door het Tweede Vati caanse Concilie (1962-1965) dat dit wonder tot de kern van het kerk-zijn rekende. Ook in het pastorale werk on der jongeren heeft Schutz veel steun aan het concilie ge had. Jongerenconcilie In 1974 werd in Taizé na vier jaar voorbereiding onder gro te belangstelling een jonge- renconcilie gehouden. Het thema van deze unieke bij eenkomst, 'strijd en bezin ning', wilde een verband leg gen tussen betrokkenheid bij armen en onderdrukten ener zijds en gebed en meditatie anderzijds. Ruim 70.000 jonge ren uit 120 landen namen er aan deel. Ook de 'officiële' kerk was aanwezig: kardinaal J. Wille- brands en dr. Philip Potter vertegenwoordigden op de heuvel van Taizé respectieve lijk de Rooms-Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken. De anglicaanse en orthodoxe kerken zonden eveneens afgevaardigden naar de oecumenische kloos tergemeenschap, die aan het jongerenconcilie een groot deel van haar bekendheid heeft te danken. Aan het slot van de bijeen komst bracht Schutz een in drukwekkend eerbetoon aan paus Johannes XXIII. Sinds dien heeft hij herhaaldelijk opgeroepen de paus als leider van alle christenen aan te stellen en de verzoening tus sen de verdeelde kerken tot stand te brengen. Schutz had ontmoetingen met Johannes' opvolgers Paulus VI en Jo hannes Paulus II. De geest van het jongerencon cilie leeft voort in de jaarlijk se bijeenkomsten die Taizé, inmiddels uitgegroeid tot een gemeenschap van 85 broeders die ook ver buiten het Franse dorp leven, ergens in Europa houdt. Vorig jaar werd deze voor het eerst gehouden in een Oosteuropees land (Po len). Eind 1990 is Tsjechoslo- wakije aan de beurt. Oost-Eu ropa en Taizé hebben elkaar gevonden. CckLcSouooiit "10 Burgerlijke ongehoorzaamhei r) de Het knov, met 100.000 leden de groptste werkgeversorj nisatie in het midden- en kleinbedrijf (mkb), heeft gister nogal hoog van de toren geblazen. Bedrijven moeten de re kosten die hun werknemers maken voor het woon-werkv keer louter vergoeden op basis van het ongunstige autoki ;ti« tenforfait. Uitbetaling via het openbaar-vervoerforfait, i lar voor werknemers een fors voordeel kan opleveren, is vo het mkb veel te moeilijk. Het KNOV geeft hiermee een s naai af dat feitelijk neerkomt op een oproep tot een voi van burgerlijke ongehoorzaamheid. De vakcentrales FNV CNV hebben met al even ferme taal („We pikken dit niet I geantwoord. UlTERAARD staat het iedereen vrij een signaal af te gevj En op zich is het begrijpelijk dat het KNOV bang is voor flinke toename van de administratieve verplichtingen. M de oproep van het KNOV kan vergaande negatieve gevol| hebben voor uitgerekend de groep die er bijzonder weit aan kan doen: de werknemers die met het openbaar verve reizen. Zij worden financieel gestraft voor het feit dat ze lieuvriendelijk naar en van hun werk reizen. Dat is kwestie die door het KNOV danig wordt onderschat. I KNOV gaat dan ook te ver. Het is een teken aan de wand dat de andere werkgeverso ganisaties, die ook niet bepaald gecharmeerd zijn van nieuwe wet, zich niet achter het KNOV scharen. lede werkgever moet, in overleg met zijn werknemers, zelf me bekijken wat de beste oplossing is, redeneren zij. Dit klin nobel, maar is te vrijblijvend. Want de kern van de wet dat het woon-werkverkeer in het kader van het milieubele moet worden beteugeld. Daarom zou iedere betrokkene werkgever, werknemer en politicus het openbaar verv( zo .veel mogelijk moeten stimuleren. De nieuwe wet is een stap in die richting, maar schiet te kort. Wat betreft de onbelaste vergoedingen die de wei gever mag uitbetalen, gaat het reiskostenforfait behoorl ver. Maar aan de aftrekkant, dus het bedrag dat de werkj mer van de belasting mag aftrekken, is de regeling te perkt. De aftrekkant is voor de werknemer van wezei belang als de werkgever weigert de openbaar-vervoertabel hanteren of een vergoeding geeft die niet kostendekkend Een hogere aftrekmogelijkheid kan echter pas worden ve kregen als de werknemer aan de fiscus een zogeheten ope r. baar-vervoerverklaring kan laten zien. Zo'n verklaring kan door het openbaar-vervoerbedrijf i leen worden afgegeven voor jaarkaarten die in het land gelden, en waarschijnlijk in de toekomst ook voor jaa kaarten op een bepaald traject. De wet zou pas werkelijk n lieuvriendelijk zijn als ook forensen met dag-, week- maandkaarten-grotere aftrekmogelijkheden hebben. Pas c immers zullen veel werknemers hun auto laten staan. Ov de manier waarop de aftrekmogelijkheid kan worden vi an ruimd, valt nog heel wat te discussiëren. Maar het gaat de essentie. Als de nieuwe wet ooit, zoals dat fraai heer€ wordt geëvalueerd zou de Tweede Kamer dit gat moeli dichten. Daarvoor moeten werkgevers en werknemers a gezamenlijk inzetten in plaats van, zoals nu, dreigende la aar uit te slaan die de onduidelijkheid en onzekerheid alle maar vergroot. AMSTERDAM Nieuws brengen uit de Derde We reld. Het gat vullen dat de grote internationale pers bureaus laten liggen. Het klinkt eenvoudig, maar de problemen waar het pers bureau IPS (Inter Press Service - Third World) dagelijks mee te kampen heeft, zijn niet gering. In veel ontwikkelingslanden is persvrijheid zeker niet zo'n vanzelfsprekendheid als in het Westen. „Afrika is een ramp", zegt directeur Boudewijn Poel- mann van het Amsterdamse kantoor va-n IPS. Hoofdredac teur Paul Robert: „Een IPS- correspondent moet vaak lave ren tussen wat hij wil en wat hij durft". De filosofie van IPS is om het internationale nieuws te laten verslaan door journalisten uit de desbetreffende landen zelf. Dus geen Amerikaanse of Eu ropese correspondenten in Afrika, maar een Afrikaan. „Dat maakt ons ook kwets baarder", zegt Robert. „Men sen van het eigen land hebben meer te vrezen van hun rege ringen dan een Europese of een Amerikaanse correspon dent. Het zure is dat de meest vrije pers van Afrika in Zuid- rr bes Afrika zit. Daar zouden Mugabes eens over moeten denken". De betrouwbaarheid van I uui als internationale nieuwslei rancier is nogal eens een pi waarover potentiële afnemi !n scherp doorvragen. Met correspondentennet dat in aantal landen heel erg n uitkijken wat er geschrev wordt, dringt die vraag op. Paul Robert: „Fout nieui wordt niet gedaan. Als on correspondenten geen ksK n zien de feiten goed door te lln: ven maken zij niets. Daardo missen wij nieuws, dat is wal Maar we brengen uit de Dl de-Wereldlanden nog alt [jg, veel meer dan de andere ternationale persbureaus. Afrika bij voorbeeld zijn nog vrijwel het enige interr tionale persbureau. De een de ander vertrekt daar. zitten er nog en we hopend1 het beter wordt. Je moet zijn en doen wat je kan. Er overigens ook landen, en tegenwoordig ook in tijns Amerika, waar het ve beter gaat." IPS moet metl trekkelijk beperkte middel haar werk doen. Het is bego nen in 1964 omdat Europi media weinig aandacht gavi aan nieuws uit de Derde V' reld. mjr CcidócSoutarit Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaait: per maand f. 24,85 per maand per kwartaal f. 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 de Ai nei ctie IA ut: l

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2