,Ze behandelen je als een stuk vuil" Dagelijks klachten van getreiterde wandelaars Jphense inbreker inp heterdaad betrapt Handelaars op oorlogspad langs wijde aa= I lEWONERS GEBOEID AFGEVOERD NA VERZET 12b' Noordwijkerhouters gaan meer belasting betalen ma .EIDEN OMGEVING ËeidóeSouMi/nt DINSDAG 24 IULI 1990 PAGINA 11 de g ^B,PHEN AAN DEN RIJN Een 26-jarige ^Hphense inbreker is gistermiddag om 14.30 EURiir op heterdaad betrapt door de bewoner tat 6, n een pand aan de Liszthof. De bewoner '""fc eep de inbreker, maar die wist zich na een EU irte schermutseling los te rukken en ging J* vandoor. Surveillerende agenten van de "Êufl phense politie zagen de man later in de igeving lopen, maar de dief ging er on- idellijk vandoor. Een uur later werd de ihenaar weer gezien in de Lupinesingel, aar hij met een koffer liep. Agenten kre- n de man echter niet te pakken. Om 16.30 werd de inbreker uiteindelijk in de bos- hages bij de Vliestroom aangetroffen. De tï jffer had hij uit een vrachtwagen gestolen geparkeerd stond aan de Lupinesingel. Noord- en Zuidbuurtsekade gaan Zoeterwoude veel geld kosten ZOETERWOUDE Het is op zijn minst twijfelachtig of Zoeterwoude in aanmerking komt voor een provinciale bijdrage in de reconstructiekosten van de Noord- en de Zuidbuurtsekade. Beide kaden verkeren in slechte staat. Reconstructie is, vroeg of laat, dan ook zeker nodig. De kosten ervan worden geschat op vijf miljoen gulden. Maar de Zoeterwoudse kades staan laag op de provinciale lijst en dat betekent dat de toekomst niet rooskleurig is. Zuid-Holland hanteert twee lijsten. Een „nader overleg-lijst". Dat wil zeggen dat die lijst projecten bevat die in nader overleg met de provincie uitgewerkt moeten worden. Projecten die de provincie uit een oogpunt van stadsver nieuwing urgent vindt worden vervolgens op een groslijst geplaatst. Daaruit worden jaarlijks projecten gekozen waaraan een specifieke bijdrage (zij het voorlopig) wordt toegekend. Het Zoeterwoudse project Noord-/Zuidbuurtse kade staat alleen nog op de „nader-overleglijst." Het is voor Zoeterwoude dan ook noodzakelijk concrete plannen voor te leggen aan Gedeputeerde Staten in de hoop dat Zoeterwoude daardoor een betere positie op de lijst krijgt. Het ziet er naar uit dat het gedeelte van de Zuidbuurtsekade tussen Nieuwewegbrug en de Sint Jan's kerk niet voor 1994 gereconstrueerd zal worden. Het resterende gedeelte vanaf de Sint Jan tot aan de Geerbrug zal in 1991 worden gereconstrueerd. De kosten daarvan zijn inmiddels becijferd op zo'n 1,2 miljoen gulden. Opnieuw pleidooi voor kinderopvang NOORDWIJK Ouders van kinderen van kin derdagverblijf De Bolderberg hebben vanochtend in het gemeentehuis nogmaals aandacht gevraagd voor hun problemen. Voorafgaand aan de vergade ring van het college deden de ouders een beroep op de wethouders om te zorgen voor een oplossing omdat De Bolderberg per 1 september sluit. Veel ouders hadden hun kinderen meegenomen naar het gemeentehuis. Het college heeft naar alle waarschijnlijkheid vanochtend een beslissing geno men over de kinderopvang in Noordwijk. De wet houders konden vanochtend kiezen uit een aanbod van de Stichting Peuterspeelzalen en ook het voor stel van Humanitas kwam weer ter sprake. Zoals bekend kan Humanitas de kinderopvang voortzet ten, maar wilde men een garantie van drie jaar. Dat is voor het college onaanvaardbaar. Humanitas heeft deze voorwaarde echter laten vallen. Ook ouders van De Bolderberg hebben aangeboden om eventueel zelf een stichting op te richten die het dagverblijf kan voortzetten. Stompwijker mag zuivel verkopen in Zoeterwoude DEN HAAG/ZOETERWOU- DE A.M.C. Overdevest uit Stompwijk mag zuivelproduk- ten verkopen in Zoeterwoude- Rijndijk. De afdeling recht spraak van de Raad van State achtte de motivering van de gemeente Zoeterwoude niet voldoende om Overdevest een vergunning voor een standp- plaats te weigeren. De ge meente was van mening dat de standplaats van Overdevest in Zoeterwoude-Rijndijk geen aanvulling zou betekenen voor het verzorgingsniveau in de gemeente. De Raad van State was het met deze constatering niet eens. Toer de Swet in Zoeterwoude ZOUTERWOUDE Het zo merfeest bij Swetterhage in Zoeterwoude wordt morgen middag voortgezet met de Tour de Swet. Bewoners van Swetterhage, de woon- en leefgemeenschap voor ver standelijk gehandicapten, kun nen vanaf 14.00 uur deelne men aan het fietsfestijn. Het gaat daarbij overigens niet om de snelheid. Met versierde fietsen wordt naar de dingen mee naar de prijzen. Het rond je op het terrein van Swetter hage is dan ook meer voor de gezelligheid dan voor de gele trui. Fietsers botsen NOORDWIJ- KERHOUT Twee fietsers kwamen giste ren op de Leid- sevaart in Noord wijker- hout met elkaar in botsing. Een 22-jarige vrouw uit Voorhout liep hierbij een hoofdwond op. De andere fiet ser, een vrouw uit Noordwij- kerhout, raakte niet gewond. OELOFARENDSVEEN Een groot hek verspert doorgang van de wan- ïlroute langs de Wijde Het is besmeurd met li wilder en omwonden met rikkeldraad, bedoeld om ensen af te schrikken J erder het pad op te gaan. rJJt| alen en latten moeten 30. i voor zorgen dat het niet kan. Aard Kroon iai ai nipt het draad door met ;n staalschaar. Hij schopt carm gen het hek en de paal- na vijf minuten bege- in ze het en kunnen we tröp irder lopen. Zijn handen 41 tten onder de vieze, grij- troep. oor de hekken op deze ma- er toe te takelen proberen ïS r boe en wandelaars de- doorgang te versperren „Ik. wil niet kleinerend zijn, maar het is toch ongelofelijk dat zo'n vent de hele dag bezig is om het hek te 'versieren'", verbaasd haalt Kroon zijn schouders op. Het is vrijdagmiddag, de boe ren houden zich rustig. Nie mand wordt door hen wegge duwd of uitgescholden. De zon schittert in het water, de in- sekten zoemen rond onze hoofden, de hooikoorts slaat toe. „Wat een prachtige omge ving is het toch. Waarom gun nen de boeren anderen niet om hier ook van te genieten", vraagt mevrouw A. Bouw meester zich niet begrijpend af. Hond Tijdens de open dag recreatie in april heeft zij de route sa men met een vriendin gelo pen. De boeren waren die dag lang niet zo rustig als vandaag. „Ze behandelden je als een stuk vuil. Een jongen wilde ons wegsturen met de medede ling dat we het pad niet over- mochten. Zijn vader stond een stuk verder op ons uit te schel den. Toen we toch doorliepen, stuurde de jongen de hond op ons af. Een heel lief beest ove rigens, hij deed niks. Verder lagen sommige delen van het pad besmeurd met koeienmest en bedekt met takkebossen". Honderd meter voorbij het opengebroken hek staat een klein vakantiehuisje. Een vrouw, verstopt achter een bo- menheg, roep: „Dit pad is nog niet officieel openbaar. Je mag hier niet lopen". Kroon en Bouwmeester spreken haar te gen. „Twee maart is het pad officieel geopend, dat is vorige week vrijdag door de provin cie goedgekeurd. Bovendien is het altijd al een openbare weg geweest". Op hun hoede gaan ze verder op het „oorlogspad". De boe ren hebben de trappetjes bij de omheining weggehaald. Die waren daar neergezet om het klimmen over de hekken te vergemakkelijken. Paaltjes met prikkeldraad die als af scheiding dienen, zijn door hen gesloopt. Uit protest, zodat het lijkt alsof de openbare weg bij het land van de boer hoort. Uitgezonderd de twee ontoe gankelijke hekken verloopt de tocht zonder problemen. In de verte knort een varken. De vogels fluiten, de wespen zoe men. Een grote pauw zit op een tractor. Het is rustig, van Aard Kroon en mevrouw A. Bouwmeester bij een van de prikkeldraad versperringen langs de Wijde Aa. een zogenaamde oorlog is niets te merken. Waarschijnlijk hebben we mazzel, want niet bij iedereen is de tocht op deze verlopen. KARIN HOGENBOOM <13:1 LKEMADE Dagelijks ïklagen wandelaars zich ij het provinciebestuur n het gemeentebestuur an Alkemade over de 0®™ ïanier waarop ze worden trop ejegend door bewoners de hi an de Veenderpolder die ;n met veel verbaal ge- eld plegen weg te jagen. •gemeester A. Meer- urg van Alkemade heeft er door de problemen rond het pad langs de Wij de Aa in de Veenderpol der welhaast een dagtaak bijgekregen, zo blijkt bij navraag. Tot twee keer toe moesten de politie en de dienst openbare weken er aan te pas komen om prikkeldraadversperringen te verwijderen en hekken be weegbaar te maken. De laatste keer zijn de rekeningen van deze werkzaamheden inge diend bij de betrokken Veen- derpolderbewoners. Bij die ac tie moesten twee bewoners ge boeid worden afgevoerd van wege hun verzet tegen het po- litie-optreden verzet. Toch zijn daarna opnieuw versperringen aarigebracht en zijn de hekken weer met een vette substantie besmeurd. Bovendien wordt op de kade overvloedig ge gierd. Al dat grove geschut wordt in stelling gebracht tegen de aan wezigheid van natuurminnen- de sportieve wandelaars, ter wijl al lang onomstotelijk vast staat dat ze langs de Wijde Aa mogen lopen. Het pad staat al jaren als openbare weg in de wegenlegger van de gemeente Alkemade. Alleen werd er nauwelijks gebruik van ge maakt. Ten overvloede stelden Gede puteerde Staten onlangs bewo ners van de Veenderpolder in het ogelijk, toen zij bezwaar aantekenden tegen het aan merken van het Veenpolder- kadepad als openbare kade. Het provinciebestuur conclu deerde onder andere dat de bezwaren niet zozeer tegen de wandelroute waren gericht als wel tegen een nabijgelegen camping. GS verwachten niet dat de campinggasten overmatige overlast op het pad veroorza ken. Het provinciebestuur be strijdt voorts het eigendoms recht van het Veenderpolder- kade gedeeltelijk. Het beheer en onderhoud van de kade be rust namelijk bij Waterschap „De Veen- en Geestlanden". Bovendien was het pad tot voor kort de enige ontslui tingsroute voor sommige per celen langs de Wijde Aa. Als de Veenderpolderkade in de komende tijd het decor gaat vormen van niet uitgelokte moeilijkheden, is het provin ciebestuur bereid een alterna tieve route voor de Wijde Aa wandeltocht in overweging te nemen. Een evaluatie vindt binnen een jaar plaats. Het gemeentebestuur schakelt binnenkort opnieuw de politie in om prikkeldraadversperrin gen te verwijderen. Wande laars die in de tussentijd nog prikkeldraad aantreffen, mo gen zichzelf met een draad tang helpen. EIDSCHENDAM STELT BESLUIT UIT 5 üoop dreigt ook voor !l mningen Rijnlandstraat t LeWé (Vervolg van voorpagina) irgen ,stei» EIDSCHENDAM Een efinitief besluit over het J it (renovatie of sloop) an de 78 woningen aan 1 e Rijnland- en Delfland- kim traat in Leidschendam ordt uitgesteld tot begin 'JiJJ ölgende jaar als een be- ma v issing kan worden geno- ,EN7]| len over de reconstructie ateibo an het centrum van onisd eidschendam. Maar naar .00 et zich nu al laat aan- en, zal dan worden be- teiböci °ten tot sloop van alle inp bj oningen. at is het resultaat van de ge- nfl yi eenteraadsvergadering van ^steravond. Alleen P. de Rui- (SP) was tegen uitstel van in definitieve beslissing. Dat i woningen aan de Delfland raat met sloop worden be- reigd werd al eerder duide- ïHUIj li Maar eerder stelden bur- meester en wethouders dat houd en renovatie van de ïÜlAlf'zen aan de Rijnlandstraat In li ontwikkeling van het cen- Rljni um niet in de weg hoeft te 17414 aan. Nu neigt de raad er toe n zowel de woningen aan de (kante slflandstraat als de Rijnland- in traat te vervangen door •J euwbouw. Aanvr angi) e raad nam een motie van ?8jJ 66 en VVD aan waarin werd 14.00 ste^ dat de sloop er niet toe 'ELEf »l. 12 iO.OO mag leiden dat goedkope wo ningen aan de woningvoor raad worden onttrokken zon der dat vervangende nieuw bouw met ongeveer de zelfde huren binnen het gebied wordt gepleegd. Een aanvul ling van burgemeester W. de Vreeze dat de huur voor een deel van de woningen even tueel mag worden aangepast aan extra voorzieningen, werd eveneens aanvaard. De huur bedraagt nu circa 270 gulden per maand. Men hoopt dat de gemeente toestemming van. het rijk krijgt om de als reno vatie berekende kosten van circa 40.000 gulden per woning te gebruiken voor nieuwbouw. E. van der Veen (Gemeentebe langen), die zich al eerder te gen renovatie heeft uitgespro ken, zei dat een hernieuwd voorstel tot uitstel een voorstel was waaraan consistentie en visie ontbreekt. „Een voorstel vol onzekerheden waarbij de kool en de geit worden ge spaard". P. de Ruiter (SP) waarschuwde dat de gemeente met uitstel de subsidie van ruim een miljoen gulden zal verspelen. Wethouder Van Erp die zich in het raadsvoorstel als enige lid van het college voor on middellijke renovatie had uit gesproken sprak van „een wonderbaarlijke eenstemmig heid" maar bleek bereid met het voorstel mee te gaan, „ge zien de bereidheid van de raad zoveel geld bij te passen". lodeshow rond kleding van het Paapje ICHOTEN Met een modeshow wordt zondag de expo- J' ut 'e over weverÜ en atelier 't Paapje besloten in het Ambachts- umM '^aljiJwhuis aan de Voorschotense Voorstraat. Vanaf 14.00 uur 3.12.0lven acht mannequins en een lady-speaker de modeshow van 5. Ga ln handbedrukte Paapjeskleding. sprs show is georganiseerd door een groep vrijwilligers in samen- 06. S erking met leden van de commissie voor cultuur van de ge- 66016 Voorschoten, het atelier Paapie-Twente en Paapjeslde- Han Vink te Leiden. Mensen in het bezit van kleding van Paapje worden verzocht om in die kleding aanwezig te zijn tor een eventuele slotparade. odd! torten zijn verkrijgbaar a ƒ5,- bij boekhandel De Kier, Voor- ïdeW toat 1 en bij Paapjeskleding Hans Vink, Breestraat 119 te Lei- Windvaan op gemeentehuis Sassenheim Hoewel in politiek opzicht de duidelijkheid in het Sassenheimso gemeentehuis wel eens te wensen over laat, is vanaf volgende week daar wel letterlijk nauwkeurig waarneembaar uit welke hoek de wind waait. Rond het middaguur is gisteren met behulp van een hoogwerker het restant van de oude windmeter van de top van het Sassenheimse gemeentehuis gehaald. De windwijzer is enige tijd geleden door storm vernield. Volgende week zal er opnieuw een hoogwerker aan te pas komen om de nieuwe wind vaan op het torentje van het raadhuis te zetten. foto: wim van noort NOORDWIJKERHOUT Inwoners van Noord- wijkerhout gaan in 1991 meer belasting betalen. Zo overwegen burgemeester en wethouders het invoe ren van toeristen- foren sen- en rioolbelasting en willen zij bestaande tarie ven verhogen. Deze voor nemens staan in de begro ting voor 1991. De toeristen- en forensenbe lasting moeten 50.000 gulden opleveren. Dit is lang niet vol doende want voor 1991 is een tekort van 550.000 gulden be rekend. Dit grote tekort wordt mede veroorzaakt door het feit dat Noordwijkerhout in 1991 voor afvoer en verwerken van afval 30 gulden per ton meer moet gaan betalen. Voorts is er in 1991 sprake van een exploi tatietekort van het zwembad van vier ton en is er twee ton nodig voor extra personeel op de afdelingen milieu en ruim telijke ordening. Noordwijkerhouters moeten, als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat, volgend jaar 175 gulden aan afvalstoffenheffing gaan betalen. Dat is nu 114 gulden. Ook gaan de reini gingsrechten omhoog. De nieuwe rioolheffing gaat 25 gulden per jaar per gezin be dragen. Voorts stijgt de hon denbelasting met tien gulden, wordt bouwleges met zeven procent verhoogd en gaan de secretarieleges met vijf pro cent omhoog. Al deze maatre gelen moeten totaal 549.340 gulden opleveren. Er komt een onderzoek naar de mogelijkheid het bedrijven terrein Delfweg uit te breiden in de richting van de Tespel- laan. B en W willen bekijken in hoeverre het mogelijk is uit te breiden in het gebied gele gen tussen de Maandagsewete- ring, 's-Gravendamseweg en Leidsevaart. Bekend is overi gens al dat de provincie niet gelukkig is met een uitbrei ding richting Tespellaan. Bedrijven Bij bejaardencentrum Puyc- kendam komt meer parkeer ruimte. Tijdens bezoekuren is daar vaak tekort aan parkeer plaatsen. B en W stellen voor parkeerhavens aan te leggen op de groenstrook tussen de rijweg en het trottoir van de Pilarenlaan. Het gaat om het gedeelte tussen de hoofdin gang van Puyckendam en de Parnassialaan. Voorts wordt het parkeerterrein nabij Co- renmolen aangepast. Een deel ervan wordt gereserveerd voor een speelvoorziening. Het college wil de lokale be wegwijzering in de rest van het dorp ook vervangen. Erder al zijn de wegwijzers in het centrum van het dorp ver nieuwd. Voorts wil men de to ren van het Witte Kerkje laten schilderen en wordt 120.000 gulden uitgetrokken voor ver betering van de verlichting langs de Koninginneweg, St. Victorlaan, Ericastraat, Dr. Schaepmanlaan, Havenstraat, Langevelderweg, Beukenlaan en Viaductweg. Voor groot on derhoud aan de Mallegatsbrug over de Leidsevaart is in 1991 75.000 gulden gereserveerd. Noordwijkerhout wil alle wo ningen die nog niet zijn aange sloten op het waterleidingnet van een aansluitinglaten voorzien. Langs de Leeweg, Robijnslaan en enkele delen van de Leidsevaart staan hui zen die niet zijn aangesloten. Dat geldt ook voor 21 wonin gen die op grotere afstand van de openbare weg liggen. B en W willen dit werk laten uit voeren omdat het grondwater steeds minder van kwaliteit wordt. De kosten van aanslui ting bedragen zes ton en Noordwijkerhout wil dit be drag op tafel leggen omdat voorziening van goed drink water een taak van de over heid is. Woningen aan de Leidsevaart en Zanderijsloot en in de Oosterduinen worden voorlopig niet op het aardgas- net aangesloten. Als het aan het college ligt dan beschikt straks ieder Noord- wiikerhouts gezin over een af- valbox waarin klein chemisch afval kan worden opgeborgen. Dit vergt een investering van 150.000 gulden. Mogelijk wordt op de gemeentewerf een con tainer geplaatst waarin men zware metalen als koper, zink en lood kan worden gedepo neerd. Er staan al bakken voor oud papier, plastic, textiel en vensterglas. Onderzocht wordt of het haalbaar is de gemeen tewerf een avond in de week kan worden opengesteld zodat Noordwijkerhouters hun afval in de avonduren kunnen bren gen. Ook wordt bekeken of het gemeentehuis wekelijks één avond kan worden geo pend. ROELOFARENDSVEEN De Vakantiespelen in Roelof- arendsveen zijn vandaag weer begonnen met huttenbouw en een open huis op het voormali ge fietscrossterrein op de hoek van de Sotaweg en de Googer- molenweg. Er kunnen houten hutten worden gebouwd en in een grote tent worden de kin- Vakantiespelen Roelof arendsveen weer begonnen deren op velerlei wijzen bezig en vrijdag mogen de kinderen de kinderen zich deze week gehouden. in hun zelfgebouwde hut over- bezighouden met knutselen, De kinderen kunnen niet al- nachten. Donderdag is er een verven, kleien, bloemschik- leen hun hutten bouwen, ver- themadag over het circus, 's ken, sieraden maken en glas ven en inrichten. Er is ook een Avonds treedt de clown Gray mozaïek. Als afsluiting van de rommelmarkt op het terrein op. In een grote tent kunnen dag is er steeds een kinderbin- Het terrein van de Vakanties pelen is tot en met vrijdag geo pend dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur. Alleen tussen 12.00 en 13.30 uur is de tent geslo ten. De toegang voor vier da- fen plus één overnachting ost zes gulden. Per dag kost deelname twee gulden. Vandalen houden huis op begraaf plaats Oegstgeest OEGSTGEEST „Ik was er het gehele weekeinde kapot van", aldus koster W. Nieu- wenburg van het Groene Kerkje. Afge lopen vrijdagavond deed hij de ontdek king dat op het kerk hof aan de Haarlem merstraatweg door vandalen was huis ge houden. Zij hadden daar een ware ravage aangericht die vooral nabestaanden heeft geschokt. Vermoed wordt dat de da ders nog zeer jeugdig ziin vanwege de voetafdruk ken die gevonden zijn. Ook heeft een getuige een drietal jongens gezien bij de begraafplaats. De poli tie denkt aan kinderen in de leeftijd tussen 10 en 12 jaar. De vernielingen zijn 's avonds tussen zeven uur en half negen gepleegd. Intussen blijkt dat 65 gra ven beschadigd zijn. Ook enkele zerken hebben het moeten ontgelden. De da ders hebben rond 40 vazen kapot gegooid waaronder zeer kostbare. Ook een aantal marmeren en bron zen kransen moest het ontgelden. Zelfs een bloembed werd niet met rust gelaten. Tegels wer den vernield. Koster Nieuwenburg heeft gisteren de balans opge maakt. Hij raamt de scha de op zo'n 22.500 gulden. „Een ramp", zegt hij. „Ik hoop dat het snel opgelost kan worden". Een woord voerder van de rijkspolitie Oegstgeest zei vanochtend dat er nog geen spoor is van de daders. „We be schikken over een zeer vaag signalement". De politie heeft de hoop gevestigd op getuigen. Men kan zich melden op telefoonnummer 071 - 155440. „De informatie wordt zeer discreet behan deld", aldus de politie. •^ooa/nwnt) Leidse Hogeschool voor beroepson derwijs (sector Hoger Laboratorlu- monderwljs): Geslaagden MLO chemisch 12 juli 1990: Reglna van Veen. Sandra Vink, Rob Vink, Ivo Verhaar. Geslaagden KMLO 12 juli 1990 Ralph te Broeke. Wendy Hoogstrate, Serge Kroeze. Paolo Ollbonl. Geslaagden HLO-mediech 17 juli 1990 Adrie Kromhout, Wllma van Dijk. Anja Horstman, Mirjam van Casteren, Conny van Rhljn, Guldo de Roo, Arno Kleyweg. Henk Leenders, Gerda Bol, Margee Teunlssen. Geslaagden HLO-chemlech 19 juli 1990 Arie Hoek, Anita Rood. Steven van Leeuwen. Patty Mulder. Pauline Brus- see, Patricia van Schle. Frans Korn- dorfffer Geslaagden HLO medisch 22 juni Geslaagden HLO chemisch 22 juni 1990 R. N. J. Altort, R. J. F. van den Berg. W. van Duyven voorde, J. H. Kom- dorffer, R. Schaap.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11